Köszi szépen a tippeket! Épp most jöttem a városból, vettem kukacolótalpat. Szerelem is fel (remélem, menni fog), aztán kezdek gyakorolni. Kezdetnek azt találtam ki, hogy viszonylag kicsi, maximum 30x30 cm-es négyzetet vágok ki 2 anyagból és vatelinből, összerakom, és azon próbálgatom. Annak a fércelése sem lesz nagy munka. Bár az is megfordult a fejemben, hogy kisebb darabokat - na nem ágytakaróméretet, de mondjuk egy díszpárnát - ha már fércelni kell, akkor annyival tűzhetem is kézzel. Na de most a kukacolást gyakorolom! :) Ha véletlenül összejönne belőle valami használható, majd berakom a macska alá ülőpárnának. :)) Aztán ha már jól megy, csak akkor kezdek neki az ágytakarónak. Egyébként tetszik az a pántos ötlet, amit itt lejjebb írt valaki, szerintem én is így fogom csinálni, akkor nem kell több négyzetméternyi anyagot húzogatni a kukacolótalp alatt. :)
a tűzást középről kezd és onnan haladj kifelé, ne akard a szélét megvarni az elején, az a legvégén jön.
ha 3 rétegű szoksos quiltről beszélünk, akkor van olyan technika, hogy felvágni csíkokra a középső, vastagabb - vatelin - réteget, volt is róla szó itt a topicban, de nem találom.
vagy ha megnézed épp pár hozzászólással korábban volt egy technika, ahol csak kis darabokat készítenek és utána állítják össze.
fércelés: amilyen sűrűn van türelmed, annál jobb, úgy 10 centi távok kellenek mindenképp.
Köszi szépen! :) Marad akkor ez a fércelés. Ezt milyen sűrűn csináljátok? Mert nekem a gombostűvel összetűzött rétegeknél simán lecsúszott a felső réteg néhány centiméterre a gombostűtől. Sűrűn varrogassam át az egészet? A tempó nem számít, úgy döntöttem, rászánom az időt. Ez semmiképp nem az a "leülök, aztán felállok, amikor készen van" jellegű projekt, ettől kezdve tökmindegy, hogy egy hétig vagy egy hónapig csinálom.
Ja és még azt akartam kérdezni, hogy az ilyen nagy ágytakarókat egyben lehet csak vatelinezni, hátoldalazni, kukacolni a legvégén, vagy lehet apránként is összerakni valahogy az előre kukacolt, többrétegű blokkokat? Egyszerűbbnek tűnik viszonylag kicsi anyagot tologatni a tű alatt, mint egy 2,5 x 2,5 méteres takarót.
Köszi szépen, akkor fércelni fogok én is. Eddig gombostűket használtam a rétegek összetartására, de attól még lazán elcsúszkál az anyag. Pedig nem is kukacoltam, csak a szélénél akartam egyenesen összevarrni a rétegeket, de minduntalan lecsúszott a felső anyag a vatelinról, állandóan utána kellett igazgatni, és időnként csúnyán be is gyűrte. Igazából kétoldalú ágytakarót terveztem (2 in 1 mindjárt), ahol fontos lenne, hogy a kukacolás a hátoldalon is oda essen, ahová kell, de ezek után inkább nem ilyennel fogom kezdeni a patchwork-pályafutásom. :)
A gép, amit linkeltél, jól néz ki, most jut eszembe, hogy varrodában dolgozom, hátha ott is van ilyen! Mondjuk engem biztosan nem engednek rá bénázni (irodán vagyok), de talán valamelyik varrónő kolléga végigkukacolná nekem a takarót, ha kész lesz. Ettől függetlenül szeretném megtanulni és begyakorolni a kukacolást.
nem, azért fogja ez valamennyire a rétegeket, de nem nagyon, hiszen akkor nem lehetne mozgatni. de így látod, hol fog varrni a tű, értelemszerűen a köröcske közepébe :-)
az egyenes steppelésnél kell a felsőanyagtovábbító, de nekem az sem egy ütemben továbbítja a 2 anyagot. ennél steppelésnél viszont a kukacoló talp nem segít, sőt.
a férceléssel igaza van daliának, a ragasztóspray nekem nem jött be, a fércelőpisztoly sem annyira, mint reméltem, pedig van olyanunk daliával közösen :-), a kézi az igazi és leghosszadalmasabb, sajnos. dehát végülis az igazi foltvarrás nem a gyorsaságról szól. :-)
ezen csak a sűrű fércelés segít, semmi más, ezt nem lehet megúszni, még a felsőanyag továbbító - aminek semmi köze a steppelő/kukacolóhoz - is csak kicsit javít, de nem helyettesíti a fércelést.
Alternatív megoldások: textilaragsztó a rétegek közé, illetve van pisztolyos fércelés is, de a legtutibb módszer a klasszik kézi.
Fáj, tudom, nekem is évekig tartott feldolgoznom:) :)
vagy hát lehet ilyennek steppelni, akkor nem kell fércelni:
Akkor ez a kukacolótalp csak ilyen biztonsági dolog, hogy ne szúrhassam meg magam kukacolás közben? Azt hittem, csinál is valamit. Tulajdonképpen kezdetnek nem is ragaszkodnék mindenféle girbe-gurba mintákhoz, steppelnék én egyenesen is, de ha rendesen varrom, akkor az alsó anyagot viszi tovább a gép, a vatelin és a felső anyag viszont állandóan elcsúszik rajta. De akkor a kukacolótalp ezen nem segít.
A letakarás pont azért van, h az anyag ne mozogjon, hanem te mozgathasd az anyagot, amerre akarod. Kukacoló talp jó rá, mert akkor annak a kis körében varr a tű és nem tudod alá dugni az ujjadat varrás közben, de az én régi gépemen pl. talp nélkül, de leeresztett tengellyel, vagy minek hívjákkal, kellett ilyenkor kukacolni. az új úgy nem varr, gép függő lehet a dolog.
Azt még esetleg meg tudná mondani valaki, hogy lehet-e kapni valahol vastagabb, 100% lenvásznat világos pasztell színekben? Főleg halvány levendulaszín érdekelne, egyszínű és apróvirágos, kockás, csíkos, pöttyös stb.. Vintage stílusú takarót szeretnék, és nekem ezek a mindenhol kapható, nyomottmintás pamutvásznak annyira nem illenek hozzá, túl modern hangulatuk van, még a világosabb színek is nagyon élénkek! Inkább olyan gyerekszoba-stílus mind.
Szeretnék egy ágytakarót készíteni, viszont az csak úgy szép, ha megtanulok kukacolni. Olvastam, hogy lehet mindenféle spéci talp nélkül is, ha letakarom az anyagtovábbító fogazatot. Ehhez adtak a varrógépemhez valami műanyagkütyüt, fel is tettem. A kérdésem az, hogy ilyenkor magát a rendes talpat fenn kell hagyni, vagy egyáltalán ne legyen ott talp? Egyébként kipróbáltam mindkét verzióval, de az én varrógépem ilyenkor egyhelyben varr, pedig próbáltam húzni az anyagot. Mit csinálok rosszul? Tervben van a kukacolótalp beszerzése, csak többfélét is láttam a neten, és nem tudom, hogy az én varrógépemhez melyik használható. Inkább benézek majd szaküzletbe, és rákérdezek. Viszont addig is szeretném gyakorolni.
http://www.foltvarras.eu/ Őket ismerjük mi foltosok és nagyon sok amerikai anyagból válogathatsz képek alapján, nem uccsó szempont, hogy elfogadható áron:)
Ha ilyen keskeny pántokkal illesztitek a blokkokat nem lesz nagyon merev a takaró? Nagyon ki szeretném próbálni ezt a módszert, de kicsit félek, hogy nem lesz elég pihe-puha.
Ha van mikrohullámú sütőd, akkor gyorsíthatsz a dolgon. :-) A következő képpen szoktam:
Egy műanyag edényt (kiürül jégkrémes doboz tökéletes, annak van teteje is) félig töltök vízzel, feloldom benne a festéket és egy evőkanál sót.
Az előzőleg beáztatott és kicsavart anyagot belegyömöszölöm (általában a 140 cm széles anyag 1 méterét hosszában elfelezem, ez az egyszerre festendő mennyiség), majd ráteszem a doboz tetejét (nem kell rányomni csak rátenni, hogy véletlenül se fröcsögje tele a mikrót).
Maximális fokozaton kétszer 5 percig melegítem.
Miután kivettem a mikróból, és már bele tudok nyúlni akkor kicsavarom, alaposan kiöblítem, majd ecetes vízben áztatom egy darabig.
Szárítás, vasalás, örülés. :-)
A visszamaradt festéklével el lehet követni egy másodfestést, egy jóval halványabb színt kapunk, ld. a képek.
Nagyon jól néz ki. Így már sokkal érthetőbb. A "csíkok" már nem lesznek tűzve? Ha jól értelmezem, a blokkok először tűzve vannak és csak aztán jön a hozzávarrás, mármint azoké a pántszerűségeké...