Keresés

Részletes keresés

Mijo Creative Commons License 2003.07.14 0 0 308

Julika kedves, ez a legkevesebb, most a tervezett rakijára koncentráljunk :))..., pusszancs Józsikának is!

Mijo

Előzmény: jujo01 (307)
jujo01 Creative Commons License 2003.07.14 0 0 307
üdv:Mijó!

Szeretnénk megköszönni a lehetőséget!:))

JUJO

Előzmény: Mijo (306)
Mijo Creative Commons License 2003.07.11 0 0 306

"Bajai balhé

NSZ • 2003. július 11. • Szerző: Faragó József

Az igazán nagyszerű dolgok mindig egyszerűek. Nem lehet véletlen, hogy a legprimitívebb hazai hal(ász)lé lett egyúttal a leghíresebb. Miközben a fél ország nyúzza, vonja, passzírozza, meg irdalja a szerencsétlen halat, majd mindenféle titokzatos receptúrákat alkalmaz az ízfokozás reményében, addig Baján elég mindenből egy egység. Tehát: alapesetben egy kiló hal, egy liter víz, egy fej hagyma, egy púpozott kanál pirospaprika, illetve ennek egyszerű többszörösei. A némi só kicsit kilóg a sorból, de emiatt nem érdemes meginogni. Baja legújabb kori történetére tényleg rányomja bélyegét az egyediség.

A bajaiak, ha elkerülnek Duna menti és Sugó-parti városukból, és valahol messze idegenben összeverődnek a borospoharaik, bizony mindenből egyet emlegetnek. Egy jó focistát – a Tojást –, egy jó nőt – az Évát –, egy jó halászlét – a bajait. Szoros kivételt képeznek a bajai kosárlabdázók, ez esetben csak a jobbakat felsorolni is kevés lenne egy este. A Sugó partja megér egy kitérőt, annál is inkább, mert itt üzemelt hosszú évtizedekig, míg le nem égett, az egyetlen jó kocsma. Árterületen, tegyük hozzá, és öreg bajaiak a megmondhatói: nagy víz idején mindig ki volt téve néhány pár gumicsizma a gátra, hogy a törzsvendégek mindennapi betevőjükért a pulthoz gázolhassanak. Ha lett volna olyan, hogy a hűség kocsmája, a bajai Torelli bizton kiérdemelte volna ezt a címet. Számos okból, de elég legyen annyi, törzsvendégei olyannyira ragaszkodtak a helyhez, hogy még szenteste, a fagyújtás és az éjféli mise között csak betoppantak az ivóba.

Maga a híres bajai halászléfőzés alig negyedóra. Szerencsére, hiszen ha a kétezernél is több bográcsban valami húzós alaplé készülne, kis lángon, amíg a halhús le nem válik a csontról, nos, ebben az esetben a Szentháromság téri népünnepély résztvevői füstmérgezést kapnának. Ehhez képest csak a hőguta és az alkohol fenyegeti őket. A bajai bográcsokban a rövid, körülbelül negyedórányi tüzelés eredményeként is három fogás készül, úgy is mint hallé házi tésztával (ezt előre elkészítik a gondos asszonyi kezek, s minden valamirevaló bajai háztartás komoly készletekkel rendelkezik belőle), aztán a halhús a már említett házi tésztával, végül a beleseknek a maradék – és a hallétől jól átpuhult – házi tészta még egy kis dióval. Emberemlékezet óta nem volt olyan vendég, akinek még ez sem lett volna elég.

Az évente egyszer sorra kerülő halászléfőzésre a részt vevő családi-baráti csapatok a rövid főzési idő ellenére is alaposan és hosszan készülnek. Persze nem a folyóparton, ehelyett a tréning helyszínei a Hajós– Bátmonostor–Nemesnádudvar háromszögben lévő borospincék. Egyébként is ki kéne menni valakinek borért, hát legjobb, ha itt gyülekeznek, és aztán együtt mennek a főtéri főzésre.

Ami a halászlé elkészülte után történik, arról megoszlanak a vélemények. Valaki a koncertekre emlékszik, más a táncra, ismét mások a tűzijátékra, olyan is van persze, aki egyikre sem. Annyi csupán a közös pont, hogy jó buli volt. A bajai halászléfőzés, nem Baján kezdődik, s talán nem meglepő, hogy nem is ott végződik. A rutinos halfőzők másnap reggel előbb a dávodi fürdőben melengetik megfáradt tagjaikat, majd lehetőség szerint átugranak a határ Szerbia és Montenegró-i túloldalán lévő Bezdánba – természetesen egy kis halra. Mert azt a bajaiak is elismerik, hogy a Feketeerdő és a Fekete-tenger között a legjobb dunai halat a bezdáni halászcsárdában kapni."

Mijo Creative Commons License 2003.06.26 0 0 305

A HALÁSZLÉ ÜNNEPE A HALÁSZLÉ FŐVÁROSÁBAN

EURÓPA ASZTALÁNÁL
„A HALÁSZLÉ ÜNNEPE A HALÁSZLÉ FŐVÁROSÁBAN”
VIII. BAJAI NÉPÜNNEPÉLY
BAJA 2003.

2003. július 12. szombat

18.00 - 18.15 A VIII. BAJAI NÉPÜNNEPÉLY ÜNNEPÉLYES
MEGNYITÓJA
Köszöntőt mond: Széll Péter Baja város polgármestere

SZÍNPADOK:
„DÉLHÚS” SZABADTÉRI SZÍNPAD (Szentháromság tér), „ROYAL VODKA” SZABADTÉRI SZÍNPAD (Petőfi - sziget), „UNIVER” SZABADTÉRI SZÍNPAD (Sugovica hídfő) , „DALLMAYR GOURMET” SZABADTÉRI SZÍNPAD (Halászpart) A szabadtéri előadások ingyenesek!

RÉSZLETES PROGRAM:

„DÉLHÚS”
SZABADTÉRI SZÍNPAD
(Szentháromság tér)

15.00 ÜNNEPI FELHÍVÓ JEL

15.00 - 18.00 SZINES SZŐTTES
Folklór program
- Citaonica Horvát Nemzetiségi Táncegyüttes
- Romane Save Roma Tánccsoport
- Hercegszántói „Veseli Santovcani”
- Nagybaracskai Néptáncegyüttes
- Kisdorogi Német Nemzetiségi Táncegyüttes
- Tanac Horvát Néptáncegyüttes
- Szabadkai Bunyevác Művelődési Központ Ének és Táncegyüttese

18.00 - 18.15
EURÓPA ASZTALÁNÁL
A VIII. BAJAI NÉPÜNNEPÉLY ÜNNEPÉLYES
MEGNYITÓJA
Köszöntőt mond: Széll Péter Baja város polgármestere

18.15 - 19.00 BAJAI NÉPZENEI EGYÜTTESEK MŰSORA
Bácska Banda, Folk-kór, Cabar
19.00 - 20.00 TÁMOGATÓI DÍJAK ÁTADÁSA
Év halfőzője díjátadás, tombolasorsolás

20.00 - 21.30 RAJKÓ ZENEKAR ÉS TÁNCKARA
a Royal vodka támogatásával

21.30 - 22.00 BROADWAY FÉNYEI
A III. Béla Gimnázium musical stúdiója

22.00 - 23.00 BUDAPEST RAGTIME BAND koncertje

23.00 - 23.30 SUNMACHINE LATIN SHOW

23.30 - 24.00. IRIGY HÓNALJMIRIGY

24.00 - 00.30 ÜNNEPI ZENÉS TŰZIJÁTÉK ÉS
LÉZERSHOW
00.30 - 03.00 JOY EGYÜTTES

Műsorvezetők:
Szarvas László (TV2)
Kubatovics Tamás (Petőfi Népe)

„ROYAL VODKA”
SZABADTÉRI SZÍNPAD
(Petőfi - sziget)

15.00 ÜNNEPI FELHÍVÓ JEL

15.00. - 16.00 MÉDIUM EGYÜTTES
16.00 - 20.00 TÁNCVARÁZS
Táncstúdiók ünnepi műsora
- Stúdió 2000 TSE
Kiskunhalas versenytáncbemutatója
- Magic Dance Baja, Moderntánc klub
- Akrobat Original Dance Schul, Baja
- Chri’s Tánc és Modellstúdió

20.00 - 21.00 HAJMERESZTŐ
Hajshow Kiss Barnabással

21.00 - 22.00 SZABADKAI BUNYEVÁC
MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
ÉNEK -ÉS TÁNCEGYÜTTESE

22.00 - 23.00 EMERALD EGYÜTTES

23.00 - 24.00 WALKIN’ JAZZ QUINTETT

24.00 - 00.30 ÜNNEPI ZENÉS TŰZIJÁTÉK ÉS LÉZERSHOW

00.30 - 03.00 PARRAG BAND

„UNIVER”
SZABADTÉRI SZÍNPAD
(Sugovica hídfő)

- ERŐS PISTA HASONMÁSVERSENY

- ALKALMI FOTÓZÁS

- UNIVER MAGYAR ÍZEK BEMUTATÓJA

- UNIVER KVÍZ JÁTÉK

- UNIVER SZÓRÓAJÁNDÉK

- SZTÁRVENDÉG A SZÍNPADON: FEKETE LÁSZLÓ

„DALLMAYR GOURMET”
SZABADTÉRI SZÍNPAD
(Halászpart)

- EGÉSZ NAP ZENE SZOLGÁLTATÁSA

- DALLMAYR COFFE-TO-GO KÓSTOLÓ

- DÉLUTÁN KÁVÉKOKTÉLOK

- LÁTVÁNYOS KÁVÉBEMUTATÓ

KÖZREMŰKÖDIK:
LAJSZ ANDRÁS VILÁGBAJNOK MESTERMIXER
TÓTH GÉZA GUINESS REKORDER

Előzmény: Mijo (230)
oszibá Creative Commons License 2003.06.25 0 0 292
Képzeld szegény szerbek ilyen elnökkel voltak megáldva, de valahogy a második választáson leszerepelt.
Mijo Creative Commons License 2003.06.23 0 0 230


Mijo Creative Commons License 2003.06.23 0 0 229

"Nincs más hátra, mint előre: menni köll :((!"

Mármint tömegiszonyom miatt a várható program elől.

Mijo

Előzmény: Mijo (227)
jujo01 Creative Commons License 2003.05.28 0 0 228
Nincs visszhangja?Vagy csak mi nem halljuk?
Ki nyerte meg a halfőző versenyt május 17-én?

üdv:JUJO

Előzmény: jujo01 (226)
Mijo Creative Commons License 2003.05.26 0 0 227

Na kérem, most legalább azt is tudom már, hogy július 12-én, a halászlé ünnepe napján miért nem fogok Baján tartózkodni.
Mit tehetek, ha időközben kiderült, hogy allergiás vagyok egyes "illatokra". Ezen a napon pedig előreláthatóan fojtogatóan büdös lesz Baján :(... Nincs más hátra, mint előre: menni köll :((!

Mijo

jujo01 Creative Commons License 2003.05.09 0 0 226
17-én halászlé főző verseny lesz?EZ KOMOLY?:)))
Kacagnom kell rajta:))))
Az ahol mindig előre megvan már a győztes?
Szuper!!!

HAJRÁ!HAJRÁ!HAJRÁ!!

üdv:JUJO

Mijo Creative Commons License 2003.05.08 0 0 225

Kedves Tamás, ezt a honlapot én is ismerem, de most, hogy felhoztad, elgondolkodtam egy dolog felett.

Mivel a Haltermelők Országos Szövetsége tisztségviselői között található a mi vidékünkről is prominens, mégpediglen Dél-kelet Magyarország képviseletében Nagybaracskáról a Pintér Ferenc, érthetetlen számomra, hogy e rang ellenére nem kifejezetten rangos a forgalmazott halválasztékuk minősége, hogy finoman fejezzem ki magamat!?
(Nem vígasz, de ez nem csak rájuk értendő a környéken :(.)
Itt felénk bizonyára te is emlékszel, a "tiszai ponty" a menő, és ez nem véletlen. Ismételten rögzítem: ez nem Tiszából származó halat jelent, hanem Tisza közeli haltenyészetekből eredőt!

Mijo

Előzmény: tomi19710430 (224)
tomi19710430 Creative Commons License 2003.05.08 0 0 224
Lám-Lám már ilyen is van és a Szerencsések...

Halételek Országos Ünnepe

KEDVES OLVASÓ!


Az ízes magyar halételeket és a kiváló magyar borokat kedvelő érdeklődőket – s azokat is, akiknek még nem a hal a kedvenc ételük – hívjuk és várjuk a "Halételek Országos Ünnepe" Gasztronómiai Fesztiválra. (2003. május 17., Budapest – Városliget)

Halpástétom, halpörkölt, halászlé, főtt és sült hal, füstölt hal, valamint sok más halétel-különlegesség kerül az ünnepi terítékre. Újdonságok és régi, kellemes ízemlékek felidézői.

Izgalmas halfőző versenyek előtt állunk, hiszen a helyszínen bárki jelentkezhet, és ha kisorsoljuk, versenghet a nagyközönség elismeréséért. Összemérik mesterségbeli tudásukat az ország legjobb meghívott halfőzői is.

A gasztronómiai kalandok mellett vásári kavalkád, akváriumi halbemutató, élőhal vásár és egész napos színpadi programok várnak kicsikre és nagyokra.

A részletes programot ide kattintva tekintheti meg.

A szerencsések igazi bajai halászlét nyelhetnek.

forrás : www.haltermosz.hu

jujo01 Creative Commons License 2003.05.03 0 0 223
kÖSZI szépen.épülök habár itthon azért nem ülök a fenekemen:))

amire reagáltam pedig nem titok így gondoltam megosztom veled.:))

üdv:JUJO

Előzmény: Mijo (222)
Mijo Creative Commons License 2003.05.01 0 0 222

Nono, hogy mehetünk, annak örülök :), de amire reagáltál, csak poénból írtam, fogalmam sem volt egyebekről, nem is tartoznak rám.

Épülj mielőbb :))!!!!!

Előzmény: jujo01 (221)
jujo01 Creative Commons License 2003.05.01 0 0 221
Nem akartam nagy csinna-drattát a kórházi létem miatt meg különben is Makón jártam.
Köszönöm a jobbulok:))))

Megtaláltam a HERCEGSZÁNTÓ-s topicot,csak nem volt kedvenc,mert nem gondoltam rá......,DE MÁR AZ!!:))))))

A Gáborral való tavalyi nézeteltérést sajnálom nagyon, de részemröl lezárt ügy és mivel nyilvánossan BOCSÁNATOT KÉRTEM (tőlük)én úgy gondolom,hogy nincs harag:))Remélem részéröl sem így aztán én örülnék illetve mi örülnénk bármiféle közös rakijázásnak :)))))

úgyhogy ........ mehetünk:)))))))

üdv:JUJO

Előzmény: Mijo (219)
Mijo Creative Commons License 2003.04.30 0 0 220

Hát a Bajai régió eddig nyitott 223 topikja között: HERCEGSZÁNTÓ
(Ezt értsem úgy, hogy ezek nálad nincsenek mind egy szálig a kedvencek között :)!??)

Mijo

Előzmény: jujo01 (218)
Mijo Creative Commons License 2003.04.30 0 0 219

Te lány, te lány, ennek nagyon örülök, ha szólsz, természetesen meg lettél volna látogatva, jobbulást kívánok :)!

Hogy jöhet a Gabcsi, az egy dolog, de vajon az asszony elengedi-e :)))))????

Pusszancs: Mijo

Előzmény: jujo01 (217)
jujo01 Creative Commons License 2003.04.30 0 0 218
Hol találom a HERCEGSZÁNTÓ-i topicot?

üdv:JUJO

Előzmény: Mijo (214)
jujo01 Creative Commons License 2003.04.30 0 0 217
Helló Mijó!

Természetes,hogy jöhet!
Nagyon örülnénk neki!!!
Várjuk!!!

ui:túl vagyok az operáción!!sikeresnek mondható!!!

üdv:JUJO

Előzmény: Mijo (214)
MALWIN Creative Commons License 2003.04.26 0 0 216
Nem foglaltam végül, majd turnusokban eszünk.Az eljegyzési jöl sikerült, csak kicsit sok lett, hiába adtam szomszédnak-rokonnak.A maradék ebek harmincadjára jutott:-((
Jövő héten megyek haza, anyám biztos halat főz-megjegyzem jó is lesz az az éjszakai dorbéz enyhítésére..
Előzmény: Mijo (215)
Mijo Creative Commons License 2003.04.25 0 0 215

Lefoglaltad az asztalt? Sikerült szerezni mellé még másikat is? Ha nem, utánanézek.
És vajh' milyenre sikeredett az eljegyzési hallé :)?

Mijo

Előzmény: MALWIN (213)
Mijo Creative Commons License 2003.04.25 0 0 214

Hiszem ha kóstoltam :)))!!
Nem jártál a szántói topikban mostanában?
Átok Kulimák is akar csatlakozni a rakijás utunkhoz, jöhet?

Mijo

Előzmény: jujo01 (212)
MALWIN Creative Commons License 2003.04.10 0 0 213
Hétvégén eljegyzés lesz nálunk.
Vegyes hallé lesz, bajai módra.
(egyben a főzőszerelés télen berozsdásodott részeinek bejáratása) ::-)))))))))))

Aki nem tudná, Szeged mellett élünk...

jujo01 Creative Commons License 2003.04.09 0 0 212
főzte= ifj:Goldring József
saját recept alapján, de amolyan bajai módra:))))
nagyon tudja:)))

aki egyszer megkóstolja ...........

üdv:JUJO

Előzmény: Mijo (211)
Mijo Creative Commons License 2003.04.09 0 0 211

Milyen halból és ki főzte vajh' :)!?

Előzmény: jujo01 (203)
Mijo Creative Commons License 2003.04.09 0 0 210

Ami megerősíti a változás jó hír jellegét, hogy Csabáék nyitástól derekasan állják a sarat, képesek voltak megőrizni a hal, Bukovácz Antinál megszokott minőségét.
Csabának nagy segítséget jelent, hogy a Bisztriczki féle halkereskedés megszűnésekor az éveken át ott dolgozó Béla jött át hozzá, és lett profi halkereskedőként a kollégája.
Nagyon finom az a vaskúti tészta is, mely már übereli a Stranszki félét, mely kisüzemi korában élte fénykorát.
Csak így tovább Fiúk :)!

Mijo

Előzmény: Mijo (196)
MALWIN Creative Commons License 2003.04.05 0 0 209
Szia Mijo!
Ami viszont a birkafőzés ekkénti módját illeti, tökéletesen egyetértek :)!

Na azér'!!! :-)))

A többi stimmel.
Jövő héten szvsz arrafelé fogok járni, intézem az asztalfoglalást:-))

Ha már HALLÉ: Gábor

Előzmény: Mijo (208)
Mijo Creative Commons License 2003.04.04 0 0 208

Gáborkám, ezen a rendezvényen én a bármi más alatt a halfőzésen kívül minden más egyebet értek.
Ami viszont a birkafőzés ekkénti módját illeti, tökéletesen egyetértek :)!
(Ugye a káposztásbirka felétek is azt jelenti, hogy a minél öregebb lefaggyúzott birkából fővő paprikás tetejére helyezünk kb. félidőben egy szép, közepes méretű, négy darabra fágott káposztafejet, ami oly csodálatos ízzel ötvözi az önmagában is finom ételt. A lefaggyúzást nem visszük túlzásba, ne kelljen zsírral pótolni. Meg ha túl 'száraz' a hús, képes elveszíteni jellegét. Felénk azon túl, hogy a káposzta csodálatos ízt ad, és felfogja a zsírt, szinte veszekedni szoktunk érte, melegen nagyon finom így önmagában is :)!

Hallé: Mijo

Előzmény: MALWIN (206)
MALWIN Creative Commons License 2003.04.01 0 0 206
Szia Mijo!
Közben mozgósítottam anyámat, ő is hasonló következtetésre jutott.
Azon viszont elgondolkodtam, amit a második részben írsz.A káposztásbirka is bunkóság? Ugye, nem így gondolod?
Előzmény: Mijo (204)
Mijo Creative Commons License 2003.03.31 0 0 204

Gáborkám, mi van olyankor: tumultus, különösen ha a szomszédnak is van hasonló ötlete :). Biztos lehetsz benne, hogy ezt a szervezők nem hagynák így.
Szerintem apellálj az esetlegesen ismét nem felhasználandó szomszédos asztalokra. Szólítsd meg őket, lehet hogy el is adják. Ne adj többet érte, mint a sajátodért.
(Én magasfokú bunkóságnak tartanám, ha egy adott HALFŐZŐ rendezvényen, bárki is mást főzne halon kívül, mindennek meg van a maga helye.)

Hali: Mijo

Előzmény: MALWIN (202)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!