Keresés

Részletes keresés

Samubá Creative Commons License 2023.11.13 0 0 91042

Lehet akár most a fagyok előtt is és majd tavasszal kikel, de én arra gondoltam, hogy adj neki esélyt jövőre a besűrűsödésre és ha nem leszel vele megelégedve akkor vesd felül ősszel. 

Előzmény: pámpi (91041)
pámpi Creative Commons License 2023.11.13 0 0 91041

a tenyérnyi foltokra ha szórok magot és csillagkapával bedolgozom azt tavasszal miért nem lehet?

Előzmény: Samubá (91040)
Samubá Creative Commons License 2023.11.13 0 0 91040

Köszönöm az infot. 

Jól néz ki gratulálok. Jó lenne ha az idén még bokrosodna is valamennyire, mert a tli hideg kellene a maghozó szárak kialakulásához és ez adja az erőseb b gyepet jövőre és feltételelzam, hogy ettől indulna meg a besűrítő indák trackok fejlődése is az új fajtánál. Szerintem tápanyag és víz, rendszeres nyírás aztán azon a helyen amit látok a képen és amit írtál, bírni fogja a mérsékelt árnyékot, de lehet hogy felül ell majd vetni jövő ősszel, mert ritkásnak tűnik.  

Előzmény: pámpi (91037)
Samubá Creative Commons License 2023.11.13 0 0 91039

Lezárva hogy ne kapjon levegőt és nedvességet, száraz, hűvös helyen, 3 év vagy több. 

Előzmény: dokiki (91038)
dokiki Creative Commons License 2023.11.11 0 0 91038

Sziasztok,

 

felbontott permetszer (Polyram) meddig áll el?

pámpi Creative Commons License 2023.11.11 0 0 91037

 

szia, köszönöm megtisztelő kérdésed.

a nagy terület szept. 16.-án lett vettve, Egy helyen (kicsit árnyékosbb vagy kevesebb mag volt...) még nem zárt, látszik a talaj.

A két csíkban (kocsibeálló) szept. 26.-án lett vetve. Látszik a 10 nap hátrány de sztem tavasszal jó lesz.

A ház előtti rész (szept. 22.) a leggyengébb. Ide 1kg Toscana ment, visszaolvasva igazából már nem tudom hogy miért. Mondják itt (sz.attila) hogy nem bírja az árnyékot és hát ez a rész a ház miatt fél napot árnyékban van.

Majd kiderül. :)

Hát ennyi.

11 éve Barenbrug sport volt vetve. Igaz hogy az aug. végén. Ha jól emlékszem az novemberre jobban nézett ki.

Összességében elégedett vagyok. Majd tavasszal kiderül. :)

Üdv BF  

Előzmény: Samubá (91036)
Samubá Creative Commons License 2023.11.10 0 0 91036

 

PÁMPI

 

Mi újság a Polder sunshine keverék vetéssel? Bokrosodott már.

Én is vetettem okt 15.-én és 25.-é től kezdett el kikelni, de az enyémben nincs angolperje csak a két nádképű csenkesz. Még nem kell nyírni, de jól növekszik. 

 

Előzmény: pámpi (90905)
sequelguru Creative Commons License 2023.11.08 0 0 91035

Köszönöm mindkettőtöknek. Igen, angolperje-szegény keverék (Toscana), és igen, megjelentek már a második levelek. Akkor most jól várok, és legkésőbb a tartós hideg beállta előtt lenyírom...

 

 

Előzmény: Capt.IQ229 (91034)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.07 0 0 91034

A 4 hét alatt 6cm-t elég kevésnek érzem még ebben az időben is.

Gondolom, valami angolperje szegény keverék.

Várj még vele kicsit, fog az még nőni. Aztán majd lenyírod. Én legalább egyszer lenyírnám tél előtt.

Előzmény: sequelguru (91032)
Samubá Creative Commons License 2023.11.07 0 0 91033

A 4 hetes vetés még csak kb 3 hetes kelést feltételez. A csíra növények ezek szerint jól beindultak, ha már 6 centisek is vannak. 

A gyökérváltás a kelés után 6-8 héttel zajlik le. Amíg a talaj nem hűl le 6 fok alá addig a gyökér dolgozik. Most valsz a bokrosodási csomó kialakulása miatt lassult le a növekedése, mivel ebből bokrosodik a fű és előbb teszi mint ahogy megindul a gyökérváltás. Látod majd, hogy egy egy tőből több fűszál is indul. 

 

Még fog nőni a füved szerintem, hacsaknem bejön valami fagyos idő, azért várd meg amíg újra beindul és ha fagyokig nem nőne tovább, akkor decemberben vágd vissza 4-5 centire. 

 

Hópenészek ellen adj neki gombaölőt már most.  

Előzmény: sequelguru (91032)
sequelguru Creative Commons License 2023.11.07 -1 0 91032

Sziasztok,  

erre valami okosat tudtok mondani?

 

4 hete vetettem füvet. Szépen ki is kelt, megnőtt lassacskán kb 6cm-re, aztán jött a hűvösebb idő, és úgy maradt, az elmúlt bő hétben nem igazán nőtt. Locsolni nem kell mostanában, inkább a meleg / nap hiányzik neki gondolom.

Gondolom jót tenne neki ha lenyírnám még a tél előtt, mert azért a 6cm soknak tűnik télre - de hát így mit nyírjak rajta? Okosok azt mondják hogy 8-10cm-es korában kell először nyírni.

Ha nem nő tovább idén, akkor nyírjam vagy ne nyírjam? Mivel teszek jobbat?

Egyébként a gyökérváltás ilyenkor végbemegy, vagy majd csak tavasszal?

 

Köszönöm!

Előzmény: sequelguru (91007)
Samubá Creative Commons License 2023.11.06 0 0 91031

No én meg azt nem értem, hogy mért nem tudsz egyenletes talajú gyepet kialakítani. Valószínűleg még nem csináltál késes szellőztető kezelést, mert az leszedné a dombokat, és biztos vannak olyan füveid amik zsombékolnak és csomósodnak ettől is lehet hepe-hupás a fű, de ha az évek alatt felhalmozódott a filc a talajban, akkor az is tudja változtatnia felszín alakját.  

Gondolj bele egy  focipályába, ahol 25 mm re vágjuk a gyepet, durván 8000 m2-en, és ott nem lehet semmi egyenetlenség és persze nincs is, még  a kirúgásokat is eltüntetjük nyomnélkül. 

 

 

Előzmény: Viktorinogsz... (91026)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91030

Erre valók a referenciák. A rossz munkának is elmegy a hire. Több energiát kell forditani a kiválasztásra, utána már nem kell foglalkozni a felügyelettel. Minimum furcsállanám, ha a megrendelő ellenőrizné utánam azokat a folyamatokat, amelyekhez nem is ért :) Nagyrészt úgy dolgozunk, hogy szinte nem is találkozunk a megrendelővel. Most kezdünk egy munkát, amelynél a megrendelő Kanadában van. Nincsen bekamerázva a terület :)

Előzmény: pockond (91029)
pockond Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91029

Az a baj, hogy nem csak a brutálisan felnyomott árak miatt éri meg a házi kivitelezés, hanem azért is, mert nagyon jó eséllyel fogsz ki olyan vállalkozót, aki trehány, hogy ne mondjam szar munkát végez. Sajnos a saját és a barátok tapasztalata is az, hogy még ha jön is vállalkozó, mert nem tudja/akarja az ember az adott dolgot megcsinálni, akkor is ott kell lenni felügyelni, gyakran rájuk nézni, mert amúgy szívás lesz. És ha felügyelsz, akkor nem lesz hatékony a saját munkád. Tisztelet a kivételnek.

Előzmény: sza_attila (91019)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91028

Nem tudom, mi történik nálad, de mi a legelső füvesitésünket, amely 2008-ban történt, a mai napig hetente nyirjuk. Felülvetés volt néhány helyen (a teljes fűfelület 750m2), de talaj kiegyenlités, homokolás, semmi ilyesmire nem volt szükség. Nyirási magasságunk 3cm körüli (Stihl/Viking 2-es fokozat). Minden gond nélkül.

Előzmény: Viktorinogsz... (91026)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91027

Ha 1-2 fűnyírókeréktávolság méreten belül nincs 4cm különbség akkor OK.

Előzmény: Viktorinogsz... (91026)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91026

Engem az érdekelne, hogy 3cm körülifűmagasságról beszélnek sokan. Ezt egyszerűen felfogni sem tudom.

Hogy lesz ehhez megfelelő simaságú a talaj?  Nálam, ha feltöltöm egyenletesre, hamarosan hepe-hupás lesz, ha a fejem tetejére állok is.

Pedig 18 éves vetésről ( nyilván frissítve) van szó. Minden felülvetést homokolok, hengerelek homokkal töltött hengerrel. Szóval nem értem hogyan lesz olyan sima, hogy ne 1-4 cm-ig legyen a magassága.

dokiki Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91025

Ez igaz. tavasszal próbáltam rövidebbre hagyni,legalább 4 hétig,de akkor sem akart zöldülni :(

Előzmény: sza_attila (91024)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91024

A sűrű füvet alsó rétegben nem éri fény, ezért nem zöld a színe. 

Concise Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91023

Nekem 3,6 cm-nél van, 4,4 cm-nél nincs. 

Nem biztos, hogy gond ez, vsz főleg fajtafüggő, meg talajegyenletlenség függő. Ha egy fűszál levél alatti szára 1-2 centis, de vannak a talajban 1-2 centi természetes gödröcskék, púposságok, akkor valahol a szárig nyírunk 4 centinél, 6-nál mdg tuti nem. Én ezt vezettem le magamtól, persze ez csak egy teoretikus megközelítés.

Előzmény: dokiki (91022)
dokiki Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91022

Sziasztok,

 

elkezdtem rövidebbre vágni a füvet így tél előtt. Régóta gondom az , (egész évben) hogy ha már 4 cm-re van állítva a kerék, előjönnek sárga szálak,amiből elég sok van. 6 cm-el nincs gond,nagyon szép zöld,mi lehet a gond?

sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91021

Így van. 

Viszont érdemes megfontolni, hogy amit szeretsz csinálni hobbiként, abból szeretnél-e megélni. Egy tartalmas hobbinál már csak az jobb helyzet, ha abból is élsz. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91020)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91020

Kivéve ha hobbi és/vagy szeretem csinálni.

Előzmény: sza_attila (91019)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91019

A normális társadalmi berendezkedés az lenne, hogy amíg neked a vállalkozó kiépíti a locsolórendszert, addig te ha nem is keresed meg az árát, de szintén jó pénzt keresel. Persze ez nem így van, ezért marad a háztáji munka. Egyszerűen fogalmazva az lenne az igazi neked is, ha anyagilag nem érné meg saját kezűleg csinálni. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91018)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91018

Hosszú évekig üzemelt nálam 100%-os eredménnyel egy olyan 1körös rendszer amiben kizárólag a fejek és a csövek, valamint egy 500Ft-os időzítő volt beépítve.

Egyedüli probléma a szivattyúnyomás miatt volt, azt kiküszöböltem rotator fejekkel. Minden számolható, tervezhető.

De többkörös rendszer is nagysegrenddel jobb egy kis naponkénti csapok váltásával a körök között, mint a kézi locsolás esetlegessége.

 

Aztán következő lépcső a vezérlés automatizálás kiépítése lehet szintén háztájiban. Nem űrtechnika.

De sokan a rendszer teljes kiépítésének árát veszik figyelembe egy kávé szürcsölgetése mellől végignézve. Na úgy valóban drága.

De mondom, van köztes megoldás, csak tenni kell érte.

Előzmény: oldmumus_v.2 (91016)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91017

Ez részben igaz.

A komplett vezérlés elhagyható kiváltható egy kis leleménynel. A végeredmény ugyanaz.

És van megoldás kutas/szivattyús és hálózativizes megoldásra is.

És hát a vezérlés az ami nagyon drága és komplikált.

Előzmény: oldmumus_v.2 (91016)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91016

az anyagköltség ugyanannyi - kivéve ha nem bóvli termékeket épít be valaki - itt a munkadíjat lehet képletesen megtakarítani.

Előzmény: Capt.IQ229 (91015)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 -1 0 91015

Öntözőberendezés meglepően olcsón megoldható ha egy kicsit hajlandó a tulaj megfogni az ásót.

Szinte fillérekért.

Előzmény: Capt.IQ229 (91014)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 -1 0 91014

Köszönöm a választ.

Igazad van. De ezek kb. igazak más okra is.

Azon a területen -ahogy a péld ais mutatja, nem fog működni a klasszikus gyepápolás jó eredménnyel.

Öntözőrendszer nélkül szerintem ma már amúgysem szabad belekezdeni. A "kézi öntözésre fordított energiát beletéve a nyírásba ápolásba nagyságrendileg jobb eredményt lehet elérni.

Be kell látni, hogy befektetés (munka) nélkül nem lesz jó eredmény.

 

Előzmény: Samubá (91013)
Samubá Creative Commons License 2023.11.04 0 0 91013

Azonkívül, hogy nagy az árnyéktűrése a fenntartással szemben is igényes.

Nagy a víz igénye, gyenge a hőség tűrése.

Engem zavar a színe, ami megegyezik az egynyári perje világoszöld színével.

Indával terjeszkedik és ha jól érzi magát, akkor mindent kiszorít, felülvetésnél foltos lesz a gyep. 

Gyakori és rövid nyírást igényel.

 

 

Valamikor láttam stadionokban is árnyéktűrésre telepítve, de sekélyen gyökerezik ezért könnyen kifordul, és a sekély gyökerezés miatt gyakori öntözést igényel, ami kiépített öntöző berendezés nélkül nemigazán megoldható. 

 

Szóval a jelenlegi kérdésben felmerült területen és fenntartás mellett nem tartom jó megoldásnak. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91012)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!