Keresés

Részletes keresés

IWAS Creative Commons License 2012.09.29 0 0 2513

Így van. Nem akarom persze rontani a Róthék üzletét, el tudom képzelni, hogy vannak akiknek a savanykás-kesernyés borok jönnek be (miért is ne?), nekik inkább a 2007-es Róth CS-t tudom ajánlani [bár valószínűleg ez az évjárat már kifutott, de a 2010-es is legalább olyan "ütős" lehet...], mint a 2011-es Koch CS-t (ez utóbbi ugyanis se nem savanykás, se nem kesernyés).

Előzmény: Flacika (2512)
Flacika Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2512

Ezek szerint nem lehet egy napon említeni a Róth borral?

Előzmény: IWAS (2510)
IWAS Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2511

H-

Előzmény: IWAS (2510)
IWAS Creative Commons License 2012.09.28 0 0 2510

Koch Premium Hajós-Bajai Cabernet Sauvignon 2011. Száraz minőségi vörösbor. Alk. 13,5%, ára 0,9 eFt (akciós ár, az eredeti 1,2 eFt). Saját szőlőültetvényről származó, kézzel szüretelt szőlőből készült. A 13,5% alkohol 20 feletti, tisztességes mustfokra utal. Jó minőségű parafadugó. Egynemű meggyvörös szín. Intenzív illatában a szokásos feketeribizli, szeder és vanília trió mellett ibolya és fahéj fokozza a komplexitást és a "vonzást". Szájban azonban sajnos picit elmarad az illat alapján támasztott elvárástól (nagyobb testre számítottam), de azért az árához képest messze felülteljesít. Alig közepesen testes, ízében szeder, érett cseresznye, sőt fehérborsos fűszeresség (pedig nem syrah :)), kevés-közepes tannin (minőségileg kifogástalan). A viszonylag magas mustfok miatt lehetne aggódni, hogy savszegény lesz a bor, de itt szerencsére nincs erről szó. Savai minőségileg is rendben vannak. Lecsengése rövid-közepes, benne szeder, áfonya, borsikafű, kevés csokoládélikőr. Összességében egy elbűvölő illatú, gyümölcsös (+ enyhén borsos), könnyen iható, nem giccses (mint pl. egy hasonló árú újvilági CS), viszonylag komplex bor. Érdekes, hogy kortyról-kortyra egyre jobban tetszett. :) IWAS-score 5/5.

 

IWAS Creative Commons License 2012.09.21 0 0 2509

H-

Előzmény: IWAS (2508)
IWAS Creative Commons License 2012.09.21 0 0 2508

Róth Villányi Cabernet Sauvignon 2007. Villányi védett eredetű classicus száraz vörösbor. Alk. 12,5%, ára 1,1 eFt. Twin-top (kétlapkás) parafadugó zárja. Egynemű, a rubin- és a meggyvörös közötti szín. Közepesen intenzív illatában meggyes, cseresznyés jegyek, jó adag paprikássággal és kevesebb földességgel kiegészítve. Szájban alig közepes test, főleg meggyes (részben friss, részben aszalt) ízek, kiegészítve hordófűszerekkel. Élénk, kissé savanyúcukorkás jellegű savak adják a bor gerincét. Kevés, bársonyos, csak enyhén tapadó tannin észlelhető. Rövid meggyes (igen, most írom harmadszor :)), kesernyés lecsengéssel búcsúzik. Az alkohol megfelelően integrált. Az IWAS-score valahol 2/5 és 3/5 között van.

Flacika Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2507

Egyébként ha összegezném a benyomásaimat, a fehérek közül leginkább a Miklóscsabi Nyilván Ezerjó, a vörösök közül a Tóth Feri bácsi Kadarkája, Pók Tamástól a Pajdos és - nekem meglepetésre - a Tarjányi pince mindkét kóstolt bora volt az, amelyik fenntartás nélkül tetszett.

Előzmény: IWAS (2505)
Flacika Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2506

Nekem általában bejön a Kadarka, de nem biztos, hogy az adott bor másnak is megér 6 pontot. Ha tetszik, "benyomok" rá egy 6-ost... Tavaly a Vida Öreg tőkék Kadarkája volt az, ami nagyon tetszett, azt is kb. hasonlóra értékeltem magamban.

Előzmény: IWAS (2505)
IWAS Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2505

Bocs, ha hosszú lesz.

Minél több, annál jobb! :) Köszönet a beszámolóért.

 

Tóth Ferenc (Egri Borvár) Kadarka 2009 – 6 pont. Ez is jellegzetesen kadarkás, de az Eszterbauernél markánsabb, tartalmasabb.

Egy 6 pontos kadarka már figyelemre méltó. Ha lesz rá lehetőségem, megkóstolom.

 

Koch Hajós-Bajai Cabernet Sauvignon barrique – 4 pont. Nem rossz, de nincs benne semmi extra – legalábbis a következőkhöz képest.

Lelövöm a poént, de a minap kóstoltam a 2011-es nem-barrique CS-ukat, és 5-5,5 pontot adtam rá. (Kb. 2 hét múlva teszem fel a részletes kóstolási jegyzetemet.)

 

Egri Korona Borház Cabernet Sauvignon Selection 2009 – 5 pont. Más karakterű, mint a Katona, „harapósabb”. Nem tudom, hogy az IWAS által a tavalyi legjobb borának titulált 2006-ossal  mennyi rokonságot mutat fel minőségben, de talán túl sokat vártam tőle. Vagy levegőznie kellett volna – akkor nyitották a palackot…

Most is kapható a 2006-os a Tescoban (kb. 3800 Ft), de egyrészt eltelt 1,5 év a kóstolás óta (nem lehet tudni, hogy mióta vannak a drágább borok a neonfényben a Tescoban), másrészt a 2009-es nem tudom, hogy begyűjtött-e annyi aranyérmet, mint a 2006-os. A 2006-os megvásárlását legfeljebb közvetlenül a termelő pincéjéből merném megkockáztatni (és így sem garantált a siker).

Előzmény: Flacika (2504)
Flacika Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2504

Voltam a Budavári Borfesztiválon, elég sok mindent tudtam kóstolni. Részletes leírást ne várjatok a borokról, nem igen jegyzeteltem, ráadásul az évjáratot sajnos nem minden esetben írtam fel… Bocs, ha hosszú lesz.

 

Garamvári Irsai Olivér 2011 – 4 pont, azért nem több, mert a kelleténél kicsit erőteljesebbnek éreztem a savait.

 

Matias Pécsi Irsai Olivér 2011 – 3 pont, kevésbé jellegzetes és intenzív, mint a másik volt.

 

Matias Badacsonyi Kéknyelű 2009 – 5 pont, tipikus, jól összerakott kéknyelű a reduktív változatból (a fahordóst állítólag már nem csinálják – sajnos), friss, mégis viszonylag testes.

 

Mikklóscsabi Nyilván Ezerjó 2011 – 5 pont, új fahordós változat, jól együtt van, a fa nem nyomja rá a bélyegét a borra.

 

Maurus Ezerjó 2008 – 3-4 pont között, nekem kevésbé volt meggyőző.

 

Font Ezerjó Selection (évjáratra nem emlékszem…) – 4 pont, részben fahordós, az arányt nem tudták megmondani(?). Frissebb volt, mint a fahordósok, de kevésbé tartalmas, kisebb testtel.

 

Gedeon Birtok Arany Sárfehér 2011 – 3 pont, nekem kicsit savanykásnak hatott, egyébként kellően gyümölcsös bor, némi bodzás beütéssel.

 

Kreinbacher St. Ilona Furmint – 3-4 pont. A tokaji furmintok eddig nem nagyon ízlettek, korábban egy (már nem tudom, melyik pincétől való) somlói jobban bejött. Ez sajnos nem, volt benne valami, ami nem az én világom.

 

Eszterbauer Nagyapám Kadarka 2009 – 5 pont. Kellemesen „kadarkás”, gyümölcsös, lágy bor.

 

Tóth Ferenc (Egri Borvár) Kadarka 2009 – 6 pont. Ez is jellegzetesen kadarkás, de az Eszterbauernél markánsabb, tartalmasabb.

 

Tóth Ferenc Kékfrankos Válogatás 2009 – 4-5 pont. Bevallom, kis csalódás nekem, főleg a Kadarka után. Lehet, hogy csak sokat vártam tőle? Számomra olyan volt, mint egy korrekt „normál” kékfrankos, nem egy jobbat ittam nála.

 

Pók Tamás Nagy-Eged Kékfrankos 2009 – 3 pont. Még nagyobb csalódás, mint a Tóth, mert

Pók Tamás borai eddig mindig tetszettek. Nekem nem is Kékfrankos jellegű volt, mert kicsit savanykásnak-fanyarnak tűnt.

 

Pók Tamás Pajdos 2009 – 6-7 pont. Ez viszont nagyon jó volt! Karakteres, zamatos, igazi tüzes bor.

 

Koch Hajós-Bajai Cabernet Sauvignon barrique – 4 pont. Nem rossz, de nincs benne semmi extra – legalábbis a következőkhöz képest.

 

Katona Borház Cabernet Sauvignon 2009 – 5 pont. Jellegzetes, kellemes bor, az én ízlésemhez képest kissé fűszeres zamattal. Továbbra is a 2003-asuk a király(uk).

 

Egri Korona Borház Cabernet Sauvignon Selection 2009 – 5 pont. Más karakterű, mint a Katona, „harapósabb”. Nem tudom, hogy az IWAS által a tavalyi legjobb borának titulált 2006-ossal  mennyi rokonságot mutat fel minőségben, de talán túl sokat vártam tőle. Vagy levegőznie kellett volna – akkor nyitották a palackot…

 

Feind Villa Quaiar Pinot Noir 2009(?) – 5-6 pont. A PN általában nem az esetem, de erre kíváncsi voltam. Rendben is lett volna, de a vége kicsit kesernyés és ez kicsit rontott az összképen.

 

Ikon Cabernet Franc Evangelista 2008(?) – 6 pont. Nagy test, nagy anyag – csak kissé édeskésnek tűnik. Jártam már így, a Vincze Béla-féle CF (ha jól emlékszem, az Arcanum) volt hasonló.

 

Tarjányi Pince Egri Turán 2011 – 5-6 pont. Nekem bejön, bár a Szecskő-féle Mátrai Turán (IWAS is írt róla) jobb, de ez fele annyiba kerül és egyáltalán nem rossz.

 

Tarjányi Pince Egri Shiraz 2009 – 6-7 pont. A Turánon felbuzdulva utolsóra megkóstoltam, és meglepően jónak találtam! Zamatos, elég testes, de nem nehézkes bor.

IWAS Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2503

H-

Előzmény: IWAS (2502)
IWAS Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2502

Villa Gatti Chardonnay Delle Venezie 2011. Indicazione Geografica Tipica. Száraz fehér asztali bor. Alk. 12% (nem lóg ki), ára 0,7 eFt (Aldi). Csavarzár. Egészen halvány sárgászöld szín. Visszafogott illatában tavaszi virágok és kevés frissen vágott fű. Szájban viszonylag vékonyka korty almával, primer szőlőaromával és pár csepp citrommal. Savai eléggé élénkek, elfogadható minőségűek. Rövid, nem bántó, nem csontszáraz lecsengéssel búcsúzik. 700 Ft-ért nagyjából ennyi várható el: IWAS-score 3/5. Önmagában való fogyasztásra kevésbé tudom ajánlani, de gasztrobornak a hétköznapokra megfelel.

Szabcsi22 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 2501

1 Petrus Pomerol 1973-as évjárat Grand Vin
2 Chateau La Brindane Saint Julien 1967-es évjárat Calvet Borház (2db)
3 Chaeau St.Georges st.Emilien 1974-es Évjárat

Másfél hónapja kihozva borpincéből és áttéve egy másik bor számára alkalmas pincébe. Sértetlen dugó, üveg! Érdeklődnék a mostani piaci átlagáruk felől körülbelül fél évvel ezelőtti átlagárat tudok! Érdeklődés esetén eladóak !

Flacika Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2500

Az, hogy a nyomda elqrja, még elmegy. De hogy a pincészetnélé sem veszik észre, és felragasztják a palackra??? (Mellesleg én sem szúrtam ki...)

Előzmény: PETYUS (2496)
IWAS Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2499

H-

Előzmény: IWAS (2498)
IWAS Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2498

Corte Alle Mura Vernaccia di San Gimignano 2010. Denominazione di Origine Controllata e Garantita. Száraz minőségi fehérbor. Alk. 12,5%, ára 1,0 eFt (Lidl). Vernaccia szőlőből készült DOCG-s toszkán fehérbor. San Gimignano szomszédos a híres Chianti classico régióval. Jellemzőnek tartják – a mi olaszrizlingünk fajtajellegéhez hasonlóan – az utóízben jelentkező keserűmandulát. Az olaszok aperitifként fogyasztják, illetve fehér húsokhoz, halakhoz vagy kagylókhoz. Jó minőségű parafadugó (ebben az árkategóriában ez ritkaság). A szalma- és az aranysárga közötti szín. Gyorsan eltűnő, tűhegynyi buborékok sokasága. Átlagos intenzitású illat tengervízbe mártott körtével, kevés sárgadinnyével; nem túl komplex, de kellemes. Szájban alig közepesen testes, félszáraz érzetű, élénk, jó minőségű savakkal. Friss nyári alma, mandula és érett körte, illetve a közepesen hosszú utóízben inkább a felerősődő mineralitás, mintsem a hátcímke alapján várt keserűmandula jellemzi. IWAS-score 3/5-4/5. Nem hasonlít annyira az OR-re, mint pl. a 2418-ban szereplő Vermentino di Sardegna 2010; vakon ezt inkább egy OR-RR házasításnak tippeltem volna.

lalá Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2497

- Gáz!!!   ;-((

Előzmény: PETYUS (2496)
PETYUS Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2496

"BALATOSZŐLŐSI"

De ciki!

Előzmény: IWAS (2494)
lalá Creative Commons License 2012.09.12 0 0 2495

- Koch Csaba C s? Kiváncsi vagyok!

Előzmény: IWAS (2492)
IWAS Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2494

H-

Előzmény: IWAS (2493)
IWAS Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2493

Figula Balatonszőlősi Olaszrizling 2009. Száraz minőségi fehérbor. A Figula családi pincészet a Balatonfüred-Csopaki borvidéken elterülő, mintegy 20 hektárnyi saját ültetvényről származó, saját pincéiben előállított borait forgalmazza. Alk. 12,5%, ára 1350 Ft (tavaly ősszel a Tescoban, eredeti ára akkor 2050 Ft volt). Jó minőségű parafadugó. Szalmasárga szín. Erős közepes intenzitású illatában az OR "huncutsága" mellett kissé fülledt körtés illatjegyek, mineralitás, kevés alkohol. Szájban közepesen telt korty, almás és körtés ízek minerális aláfestéssel. Savai jó minőségűek, mennyiségileg is rendben vannak. Az alkoholt vakon picit többre tippeltem volna. Rövid-közepes hosszúságú lecsengésében szép egyensúlyban van a gyümölcsösség, a mineralitás és az OR-re jellemző kis vegetalitás. IWAS-score eléri a 4/5-öt.

 

IWAS Creative Commons License 2012.09.07 0 0 2492

Én is kiváncsi vagyok rájuk. Még korábban vettem egy Ch-t, így most van 3 különböző palackom tőlük. A CsF-en öt plecsni van, nem lehet rossz. A Koch CS kóstolását valószínűleg előrehozom, így még szeptemberben sorra kerülhet. A két fehéret valamikor jövőre nézem meg. Eléggé best buy gyanúsak (persze, ezért vettem meg őket :)). A W. Sopronból még van, azért nem vettem.

Előzmény: Flacika (2490)
Flacika Creative Commons License 2012.09.06 0 0 2490

A Koch borokra kíváncsi vagyok, hogy mit írsz róluk. A Tricollis "jó szokott lenni". Én egyelőre a Weninger Sopront, a Szent Gaál CF-et és a Sauska 13-at jelöltem be magamnak a borkatalógusukból. Persze, én nem írok róluk tesztet... :) A katalógusból érdekesek lehetnek az Eszterbauer borok is. A Gedeon CSF-hez volt szerencsém, nem rossz, de van nála jobb.

Előzmény: IWAS (2489)
IWAS Creative Commons License 2012.09.05 0 0 2489

A következő borokat vettem ma a Tescoban: Koch CS 2011 (899,-), Koch CsF 2011 (749,-), Pannonhalmi Tricollis fehér 2011 (ez tramini+OR+RR, a csavarzárért elismerésem; 1.399,-), Finest Douro 2010 (914,-), Finest Fiano 2010 (899,-). Volt Sauska Cuvée 13 (2.299,-), de nem a kedvenc évjáratomból, ezért nem vettem. Sajnos nem volt: Gedeon CsF, Frittmann Ezerjó, KNW Kékfrankos, Finest Grüner, Finest Australian Shiraz Cabernet.

IWAS Creative Commons License 2012.09.01 0 0 2488

Nyugi, nem tokajis. :-)

Előzmény: Flacika (2487)
Flacika Creative Commons License 2012.08.31 0 0 2487

Nem egészen ilyen válaszra számítottam... :) Mennyire jellegzetesen tokajis ez a bor? Azért kérdezem, mert nekem nem nagyon jön be az, ami miatt általában tokaji a tokaji. Egy kivétel van, a Sárgamuskotály, természetesen szárazon.

Előzmény: IWAS (2486)
IWAS Creative Commons License 2012.08.31 0 0 2486

A 2009-est mindenképpen tudom ajánlani. Óriási best buy. Most van éppen a szokásos őszi borakció a Tescoban, de attól tartok, hogy 2009-est csak szerencsével fogsz találni (szerintem 2010-esek és 2011-esek vannak, bár konkrétan nem néztem). Tetszett ez a bor másnak is:

http://borboy.blog.hu/2011/09/19/tokajicum_darazsko_furmint_2009

Előzmény: Flacika (2485)
Flacika Creative Commons License 2012.08.31 0 0 2485

Nekem eddig a tokaji Furmint nem nagyon jött be. Viszont amit egyszer Somlóról kóstoltam, az jobban ízlett. véleményed szerint próbálkozzam ezzel a borral? Úgy értem, hogy mennyire jellegzetesen "tokajis" ez a bor?

Előzmény: IWAS (2483)
IWAS Creative Commons License 2012.08.31 0 0 2484

H-

Előzmény: IWAS (2483)
IWAS Creative Commons License 2012.08.31 0 0 2483

Tokajicum Borház Darázskő Furmint 2009. OEM száraz fehérbor. Alk. 14,5%, ára 1,0 eFt (tavaly ősszel a Tescoban, eredeti ára 1,5 eFt volt). Ezt olvassuk hátul: "Nevét a talajban előforduló vulkanikus eredetű tufa darabokról kapta, melyet a helybeliek a darázsfészekhez való hasonlósága miatt neveznek így. Ebből az ásványi anyagokban gazdag kőzetből nyeri a bor a minerális ízvilágot, melyet a Furmint markáns savtartalma, a fahordós érlelés során szerzett érlelt zamatok, a birsalma, körte jelleg egészít ki." Jó minőségű parafadugó. A szalma- és a citromsárga közötti szín. Jó közepes intenzitású illatában elsősorban érett mangó, ananász és mandarin, másodsorban krétapor és margaréta. Szájban viszonylag száraz érzetű (annak ellenére, hogy maradt benne valamivel 4 g/l feletti cukor), a felsorolt gyümölcsök tobzódásával, megfelelő mennyiségű (5,7 g/l) és minőségű savval alátámasztva. Közepesen telt korty (az illat alapján lehetne teltebb is). Alig közepesen hosszú, fokozatosan elhalványuló lecsengés szőlőhéjjal és a szépen csiszolt savak okozta vibrálással. Érdekes pozitívum, hogy a 14,5%-os alkohol abszolút észrevétlen marad. IWAS-score 5/5.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!