Új digitális tükörreflexes (DSLR) fényképezőgéppel jelentkezik a Pentax. A K-50 névre keresztelt, most bemutatott modell feltehetően a K-30 utódja lesz.
Az azért lehetett, mert az objekítv nem belső élességállítású volt, és fókuszálás közben (is, meg zoom-oláskor) )változott a hossza. A Te obid csak zoom közben változtatja a hosszát.
Nem bántásképpen írom, de aranyos volt a "problémád" és annak a megoldása. Azért ne legyél nagyon mérges magadra, sokan jártak már így akik kompakt gép után manuál zoom-os gépet fogtak a kezükbe. ;-)
Az enyém is kihűlt. Bár ez engem nem zavar, mert szeretem forrón és jéghidegen is, csak langyosan nem. :-) ráadásul most valami kenyai keveréket iszok törökösen, bár elég hosszúra főzve, ezt kifejezetten szeretem hidegen. :-)
Ez szimpla gyakorlatlanság, majd túljutsz rajta. Ami idegesítő, az a mondjátok meg mit vegyek és miért ne a másikat típusú kérdéskör, meg a rugózás azon, hogy a Nikon követő AF gyorsabb-e, mint a KR képminőségének zajosodása... Aki össze tud gyűjteni több százezer froncsit gépre, annak illik tudni magának dönteni, és nem delegálni a feladatot.
Node ezen már túl vagyunk, nézzük a gyakorlatot. Egy darabig az élességről, meg az AF-ről beszéltél, aztán átváltottál a zoomolásra. Ezeket az alapfogalmakat sürgősen tisztázni kellene magadban, mert tök mást jelentenek.
Az élességállítás az vagy kézzel történik (MF), vagy automata módon (AF-S, AF-C). Ennél a gépnél, meg objektívnél meglepően gyors, és halk lesz a kompatokhoz képest, ráadásul az obi sem dugja ki a pöcsét közben. Van egy rahedli beállítási módja az AF-nek, de ez benne is van a gépkönyvben.
A zoomoláskor az objektív gyújtótávolságát változtatod, ezt mutatja mm-ben az objektíveden levő skála. A kompaktoknál ez gombnyomogatással megyen, ennél a rendszernél meg kézzel kell forgatnod a széles recézett gyűrűt.
Nem látom rendesen a képen, de valószínűleg a keskenyebb recézett gyűrű szolgál a kézi élességállításhoz. Ehhez a gépet valószínűleg MF állásba kell tenni, és akkor szép hagyományosan betekerheted szemre az élességet. De lehet hogy ennél az obinál is lehet AF módban élességet állítani, az általam ismert obiknál ezt a lehetőséget quick shiftnek, vagy valami ilyesminek hívják, de addig ne próbálgasd, amíg nem olvastál utána. Egyet ne tegyél, ne tekerd a kézi élességállításra szolgáló gyűrűt, amikor az AF gombot is nyomod.
Akkor most minden rendben van? Én javasolnám, ha ennyire nem ismered a gépet, hogy nagyon alaposan tanulmányozd át a használatit, és akkor nem fogsz rémüldözni.
...mostmá' azé' nézzed meg, kézzel hogy tekeredik, és a leghosszabb álláson állíts a expógomb félig lenyomásával élességet valami nagyon távoli, utána meg közeli objektumot célozva.
Először az AF dolgot tedd tisztába, játszd el azt, amit mondtam. Látnod kell a keresőben, hogy beáll-e élesre a kép? Ha ez megy, akkor jöhet a következő lépés, hogy miért nem exponál. A legvalószínűbb az, hogy valami beállítás nem engedi, pl. nem exponál, ha nem éles a kép. Nem tudom van-e olyan lehetőség, hogy helytelen expozíciós paramétereknél sem enged exponálni, vagy valami olyan automata beállításnál, amit nem tud teljesíteni.
De a legpraktikusabb, ha először elolvasod az elejétől a végéig a leírást (nem vicc), aztán kiteszed magad elé a gépet, újra olvasod a leírást, és menet közben mindent szépen beállítasz a gépeden.
Nem ismerem fejből a betűkódokat, de van egy erős sejtésem, hogy az IF az valami integrált fókuszt, vagy ilyesmit jelenthet. Ha belső fókuszos az obi, akkor az élesre állításnál nem is kell semminek kijönni, mert azt a belső lencsecsoportok mozgatásával oldja meg.
Nem akarlak hülyének nézni, de nem SDM motoros az objektív? Mert ha igen, akkor lehet hogy csak egyszerűen nem hallod a fókuszmotort. Amikor először raktam fel SDM motoros obit, akkor egy pillanatig én is azt hittem, hogy nem megy az AF, mert a hangját nem hallottam, illetve olyan rövid idő alatt állt élesre.
Állítsd az obit végtelen állásba, és célozz rá valamilyen 2-3 méterre levő tárgyra, és nyomd a fókusz gombot. Vagy fordítva. És figyeld a keresőben az zöld visszajelzést (zöld puncijel alul) illetve a piros kereteket amik az aktív autofókusz mezőket jelzik.