Keresés

Részletes keresés

Jocó0423 Creative Commons License 2020.01.07 0 0 995

Természetesen nem küldtek hozzá semmilyen gyertyát, tegnap rendeltem 0,5 mikronost steril szűrésre, palackozás előtt.

Előzmény: Maci_P (992)
Maci_P Creative Commons License 2020.01.06 0 0 994

A lapszűrőt kell takarítgatni, az biztos, de évente 1x-2x bevállalható

A borok tényleg letisztulnak karácsonyra, nincs értelem sokat macerálni. Ilyenkorra a második fejtést persze már meg lehet ejteni, esetleg készülni a derítésre a próbákkal (+hidegkezelés, hogy a borkő is kiváljon). Derítés után lehet szűrni, de ha jól színeli az ember, arra sincs nagy szükség, legalábbis ha nem akarja rögtön palackozni. Ha még pár hónapot pihen a pincében, akkor teljesen elég egy palackozás előtti szűrés, hogy a bor a palackban is szép maradjon.

Előzmény: szervezkedő (993)
szervezkedő Creative Commons License 2020.01.06 0 0 993

Én egyszer raktam össze a lapszűrőt, kipróbáltam, átszűrtem vele kb 1- 1,5hekto bort, azután takarítgattam, pancsoltam fél délutánt.

Van. Megnyugvás, ha kellene, ott van a polcon. 

 

Karácsony előtt kaptam bort a szomszédos dűlőben lakó ismerősömtől. Az egyszer fejtett bor oooooooooooollyan csillllllogo mese tiszta, hogy döbbenetes. Én nem is mertem neki vinni az enyembol, égő lett volna az övéhez viszonyítva. Ha jó a technológia, jó a recept, jó az alapanyag, jó a pince, akkor minden komolyabb attrakció nélkül lehet szerintem szép tiszta egészséges bort készíteni, december/január környékére.

Előzmény: Maci_P (990)
Maci_P Creative Commons License 2020.01.06 0 0 992

Hasznos segítség, gyorsan lehet vele palackozni. A membrán könnyen kimosható (lúggal). Kicsi a veszteség, nincs papíríz. Milyen finomságú szűrővel érkezett?

Előzmény: Jocó0423 (991)
Jocó0423 Creative Commons License 2020.01.06 0 0 991

Én most kaptam karácsonyra Enomatic+tandem-et :)))

Előzmény: Maci_P (990)
Maci_P Creative Commons License 2020.01.06 0 0 990

A kereteket kihagyod, ha kevesebb lap kell, mint keret. A több keretes pont azért jobb, mert ha pl. sterilre szűrsz, azok a lapok kis kapacitásuak, sok kell belőlük, nem mindegy, hogy a bor 80%-ánál kimerül, és meg kell állj, szűrőt szétszed, összerak, sterilizál, stb... (értelemszerűen sterlire csak steril rendszerrel tudsz szűrni ;-) ). Egyébként palackozáshoz lehet, hogy egy membrán szűrővel jobban jársz, egyszerűbb kezelni, és egy vákuumtöltővel (Enolmatic-Tandem) pont jól együtt is dolgozik.

Előzmény: Halfkey (989)
Halfkey Creative Commons License 2020.01.06 0 0 989

Igen, azt tudom hogy a lapok különböznek abban mennyit bírnak - a kérdés átfogalmazva az hogy ha mittudomén 100 litert akarok átszűrni, akkor berakok 2 50 litert bíró lapot és a többi lyukat fel KELL töltenem lapokkal vagy hagyhatom üresen, lapok nélkül? Előbbi eset nyilván gazdaságtalan lenne, akkor inkább 6-os mint 12-es.

 

Egyébként a két legnagyobb tartályom 300 literes, ennél nagyobbak nem is lesznek. Össz mennyiség minden tartályban perpillanat 6-700 liter, ez azért 1500ig felkúszik majd a következő 5 évben, telepítések után. Minden bort derítés után/tisztítás céljából szűrném, időnként sterilre is, palackozni.

Előzmény: Maci_P (988)
Maci_P Creative Commons License 2020.01.06 0 0 988

Mekkora mennyiséget szeretnél szűrni? És milyen célból (derítés után, tisztító, palackozás előtt - akár steril)?

Mert  minden ettől függ. Az adott célra használható lapnak van egy áteresztőképessége, és az adott tételhez való darabszám ezek után kiszámolható. Lehet, hogy elég 2-4 lap, lehet hogy még a 12 is kevés adott esetben. A cső egyszerűen leszedhető a szűrőrészről.
A lapszűréssel azért van egy kis macera az átmosáskor, aztán a víz-bor szétválasztáskor, meg a végén a maradék kinyomatásakor - szóval ezek miatt lesz egy kis veszteséged.

Előzmény: Halfkey (987)
Halfkey Creative Commons License 2020.01.06 0 0 987

Nagyon régi kérdés de a kereső nagyjából ennyit dobott fel a lapszűrésről :D Azóta talált valaki?

 

A szivattyúvásárlásom most odáig fajult hogy inkább szűrőset vennék, ha jól értelmezem a Rover 6 Inox modellt például, akkor lecsatlakoztatható a szűrőről és önmagában szivattyúnak is használható. Mennyire macera ezt le/fel csatlakoztatni? Amit szintén nem tudok, hogy a Rover 6 és 12 között túl nagy árkülönbség nincs. A kisebb mennyiségek szűréséhez is minden lapot be kell tenni, vagy olyankor a lap kapacitásától függően mittudomén csak 3 lapot is betehetek bármelyikbe? 

Előzmény: saja75 (499)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.12.29 0 0 986

Ez attól függ, hogy milyen palackot használsz.

Ha új, akkor nem kell sterilizálni, a kohó palack a legtisztább.

Ha használtat mostál el, akkor én oxigénes fertőtlenítőt használok.

Előzmény: granov (985)
granov Creative Commons License 2019.12.29 0 0 985

Palackozás előtt állok. Minden évben elbizonytalanodok, hogy milyen töménységű kénessav oldattal kell sterilizálnom a palackokat?

szervezkedő Creative Commons License 2019.12.27 0 0 984

Áldassék az Úr neve mert megteremté nékünk az IBC tartályt!

:-))))

 

Szerintem szenzációs! Egyszerű, olcsó, praktikus.

 

Közlekedés biztonsági okok miatt (is) tele kell tölteni mindig.

 

Előzmény: van_Persil (983)
van_Persil Creative Commons License 2019.12.27 -1 0 983

Jobb, ha mustként szállítod, mint nyers borként, mert túl sok levegő kerülhet bele,ill. ha még gáz van benne, az felrázódhat és túlnyomás lehet a szállítótartályban, ami kerülendő (nem jó megoldás a félig töltött tartály, mert így túlságosan lötykölődik). Ha más megoldás nem lehetséges: 120 l-es csatos hordó tele, a maradék meg kanyiszterekbe. Ha 1000 l-es tartályban szálítasz, úgy állj meg a teherautóval/ráfutófékes utánfutóval, hogy a tartály vízszintes legyen, a felső lyuknál meg kell emelni egy kicsit, így belefér akár 1060-70 l is.

Előzmény: szervezkedő (981)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.12.26 0 0 982

Igazad van, nekem 4 db 200 literes tartályom van de az egyik mindig üres, ha fejteni kell.

Előzmény: szervezkedő (981)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.25 0 0 981

Igen- igen! A laboreredmenyek szerint nincs tragédia.

Mustot ulepítettem, fejtés majd másnap élesztő, kifort majd fejtés, derítés, fejtés es szállítás.

Azt hiszem írtam már, erjedéskor kiszaladtak a dolgok a kezem közül a rutin hiánya miatt. A must koppra kiierjedt, az élesztőt "etettem".  Ott hibáztam még, hogy derítés után sokkal hamarabb kellett volna fejtenem. Kb november közepén végén éreztem azt hogy ez nagyon finom (pedig egy semmire való zalagyongyéről beszélek), majd jött a bajság. Jövőre másként kell csinálnom. Amint kiforrt, hozom át, most úgy látom, nagyon "osszeráztam" mire hazaért. Illetve bármennyire nincs helyem, mindig kell egy üres tartály.

Hiába az elmélet, kell a rutin/tapasztalat a gyakorlatba át tudjuk ültetni. Ilyen szőlő árak mellett tét nélküli játék a borászkodás. A legjobbkor szántuk rá magunkat!

:-)))))

Előzmény: van_Persil (979)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.12.25 0 0 980

Hasonló jókat kívánok én is :)

Előzmény: szervezkedő (978)
van_Persil Creative Commons License 2019.12.25 -1 0 979

A kénhidrogénesség elsösorban fehérjehiány miatt alakulhat ki, amikor az élesztöknek nincs elég tápanyaguk. Ezt ellensúlyozni termésritkítással lehet, ill. élesztö tápo hozzáadásával, valamint a zajos erjedés lezárulta után (amikor lekénezed az újbort/feltöltöd a hordót/rárakod az úszófedelet a tartályra) leszeded a durvasepröröl, majd a finomseprön idönként felkevered. A túl sok N-szerves-/mü-/levéltrágya elösegíti a rothadást, így az ellenjavallt.

Előzmény: szervezkedő (972)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.25 0 0 978

Bíztunk benne, tettünk érte és reméltük, hogy szép  lesz....

 

 

Nálunk fehér a karácsony!
Sikerült! Eldöntöttük!

:-)

 

Hasonló jókat kívánok mindenkinek!

szenyor Lopez Creative Commons License 2019.12.22 0 0 977

Bizonyára :) Vöröshöz nem értek. Néha a fehérhez sem, csak csinálom :)

Előzmény: Falusi1 (976)
Falusi1 Creative Commons License 2019.12.22 0 0 976

Igazad van, de nyilván te is tudod, hogy a jó évjáratú testes vörösborokat tovább célszerű tartani a seprőn, már csak az almasavbomlás miatt is. Főleg akkor, ha nem használunk startert.

Előzmény: szenyor Lopez (974)
Falusi1 Creative Commons License 2019.12.22 0 0 975

A fehérnél már én is jártam hasonlóan, de a levegőztető fejtés megoldotta a problémámat.

A vöröset minden nap ellenőrzöm és másokkal is kóstoltatom, hogy tapasztalnak e valami nemkívánatos változást.

 

Előzmény: szervezkedő (972)
szenyor Lopez Creative Commons License 2019.12.22 0 0 974

Nekem is döngölt föld volt a pince aljzatom, tavaly sima homok ágyra tettünk beton járdalapot középre és kétoldalt téglát halszálka mintában. Gyönyörű lett, rusztikus. És sokkal kellemesebb érzés lemenni. 5-6 cm homokra tette a mester a téglákat és gumikalapáccsal alaposan beütögette.

Fehérbornál én is jártam úgy, hogy seprőn volt, semmi baj, semmi baj, aztán egyszercsak hirtelen büdös lett. Szerencsére a fejtés elvitte, de azóta úgy vagyok vele, hogy amikor végetért az erjedés, akkor rögtön fejtek egyet. Inkább eggyel többször, minthogy baj legyen.

Előzmény: szervezkedő (973)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.22 0 0 973

Én arra gondoltam a magam életét könnyítve, hogy a pince egy részén, nagyméretű bontott téglát teszek le, mészhabarcsba. Van olyan teglam, amit vályogba raktak annak idején, így bontás után, lemosva a valykot, olyan mint az uj. Eddig nem zavart a homok, de most hogy megtapasztaltam a másik végletet....

:-)

 

Minden pince más és más, majd látod nálad mi működik.

Előzmény: Halfkey (965)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.22 0 0 972

Nem szeretnék okoskodni, de én a fehérnél úgy vettem észre, a seprőn tartás, majdnem bajt okozott. Hirtelen jött be a "büdös", egyik napról a másikra. 

Szerencsére jól átszellozott fejtéskor és most már nem annyira érzem. A laborvizsgálat nem mutatott bajt, szerintem a 24ik órában fejtettem. Jövőre nem kiserletezek a seprőn tartással, veszélyes játék lehet.

Előzmény: Falusi1 (966)
szervezkedő Creative Commons License 2019.12.22 0 0 971

 

Majd ebéd után!

A pörkölt már este elkészült...

:-)

Előzmény: IsKol (970)
IsKol Creative Commons License 2019.12.22 0 0 970

Hamarosan "gyújthatod" a negyediket is ;-)))

Előzmény: szervezkedő (915)
Falusi1 Creative Commons License 2019.12.21 0 0 969

A kén biztos nem magas. Amennyiben almasav, az íze alapján már sok nem lehet benne, de a vörösbornak valóban nem árt, ha még a maradék is bomlik.

Az utolsó félmondatodban szerintem te is a seprőbomlás opcióját hagytad nyitva.

Előzmény: Maci_P (968)
Maci_P Creative Commons License 2019.12.21 0 0 968

Ha nem túl magas a kén, akár almasavbomlás is beindulhatott, a hőmérséklet pont megfelelő neki. Vörösbornak speciel pont jól tud állni - már ha erről van szó.

Előzmény: Falusi1 (966)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.12.21 0 0 967

Az én pincém beton mindenhol :), az aljzatban kialakítottunk egy kisebb mélyedést, ha valami baj történne, akkor egy szivattyú megoldja.

A tisztántartás végett kapott pvc burkolatot.

Előzmény: Halfkey (962)
Falusi1 Creative Commons License 2019.12.21 0 0 966

Hordóban lévő idei vörösborom töltögetésekor vettem észre, hogy ismét el kezdett mozogni, mint utóerjedéskor.

Az esedékessé váló fejtést ezért elnapoltam, de azért a hordó közepéből vett mintán leellenőriztem, nem a seprő bomlásáról van e szó.

A bor íze, szaga, színe hibátlan. Annyi változást vettem észre, hogy a kb. két héttel ezelőtti tükrös tisztaság, alig észrevehetően, opálossabbá vált.

Két hónapja van egy 1,5 hl-es tölgyfa hordóban, amire most átmenetileg visszaraktam a kotyogót. Kb. 2 percenként távozik egy buborék.

A pince 16 C fokos a szokatlan enyhe idő miatt, egyébként ilyenkor 12-14 C között szokott lenni.

Azon hezitálok, hogy várok néhány napot és csak lefejtem, vagy várok a nyugalmi állapotig.

Cab. Fr. és Sav, valamint Merlot keverékéről van szó és az alapanyag hibátlan volt, de már túl leszek a söprőntartás 8-ik hetén.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!