Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9758
Mire vagytok kiváncsiak?
Persze nem offolunk! Irjatok a mailcímemre: badogrugdalo@t-email.hu
Előzmény: radar-nyh (9752)
monfondir Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9757
Tubeshez hasonlót én nem nagyon láttam :) De többet inkább nem is írok e témában :)
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9756)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9756
egyebkent ahogy jarok kelek az orszagban, sok heylen latok hasonlo tornyokat, mint pl a Tubes hegyen levö, abbol esetleg lehet következtetni milyen rendeltetesü az ottani alakulat
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9755
egyhamar nem is lesz jol lathato, lehet egyszerübb oda szemelyesen elmenni
Előzmény: monfondir (9754)
monfondir Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9754
Bizony! Szentlélekre régóta vadászom a google-n mert kíváncsi voltam mi volt ott (csak annyit sejtettem, hogy vmi rádiós alakulat). Most úgy látom meg van az infó... Sajnos a felbontás évek óta nem jó arra felé...
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9753)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9753
nem jo a felbontas javorkutnal sem, meg nagy harsnal sem, de ahogy nezem szentlelek sem jo
Előzmény: Skodri84 (9733)
radar-nyh Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9752
Engemet is !
Előzmény: Törölt nick (9750)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9751
kíváncsivá tettél
Előzmény: Törölt nick (9750)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9750
Ez kicsit OFF
Én sokkal egyszerübben megoldottam.Minimális belenyúlással.Nincs IC semmi sem.Megírtam volna a pilóta-repülés-rádiózás fórumon de engem onnan kitiltottak kapásból,örökre.Valszleg valamibe beletenyereltem és még csak arra sem méltattak,hogy megírják,mi a bajuk. Sebaj,túlélem.
Előzmény: schlumberger (9749)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9749
zajzár... az nagyon hiányzik belőle. Én még nem csináltam meg, de már kitaláltam, hogyan (elméletben nagyon jól megy a dolog :-))), de amíg a pákáig eljut a projekt...): egy zajerősítő, majd egy hangfrekis végfok LM386-tal. Belenyúlni nem akarok a rádióba, maradjon meg eredetinek. A nehézegységes vevőmet annakidején40 évvel ezelőtt átépítettem (az előerősítőbe egy kettőstriódás kaszkód), ma már nem tenném.
Előzmény: Törölt nick (9744)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9748
Mai nappal ugyanis ismét visszavett a HIM.


ÉLJEN!!! GYŐZÖTT A JÓZAN ÉSZ!!! ENNEK ÖRÜLÖK!
Bocs, hogy ordítozok, de tényleg örülök neki. A múltkor, mikor ott voltunk valahogy nagyon szomorú voltam az utolsó napodon.
Hála Istennek. Na most akkor megszervezzük a társaságot, és teszünk egy tisztelgő látogatást, mert már régóta beszélünk róla, csak még nem konkretizálódott.
Hadsz, itt vagy?
Előzmény: Volt tüzér (9740)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9747
Bocs, jogos. Valóban Szentlélek.
Előzmény: Skodri84 (9746)
Skodri84 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9746
Hmm...ez a Medve-3-Jávorkút, ez nem véletlenül inkább Szentlélek??? Mert Jávorkúton én aztán semmilyen antennát se láttam soha, nyomát se semmilyen honvédési épületnek, meg az nincs is fent a gerincen, onnan alapvetően semmilyen rálátás/kilátás nincs, meg ott van felette egy köpésre Nagyhárs, mobil térerő sincs ott a mai napig:) Szentléleken viszont van 1-2 régi elhagyott antennaárbóc, kiváncsi is lennék rá, hogy mi ment onnan régen. Csak ezek is elvannak kerítve, tán valami turistapark van ott, de az fix, hogy már nagyon rég nem üzemelnek...a Borovnyák, meg Nagy-Hárs még "javában aktiv" volt volt, amikor ezek már nem. Kb. a Dolka-gerinci állapothoz tudnám hasonlítani a Szentlélekit.
Előzmény: safranek50 (9742)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9745
Ilyen riasztórendszer mostanság is létezhetett mert amíg müködött a rendőrség analóg rádiórendszere előfordult,hogy részben elméleti megfontolások szerint,részben találomra bejátszottunk az egyik megyei rendszerre egy DTMF kódot és erre egy női géphang válaszolt valami olyant,hogy "a parancsot nyugtázom".Azt talán soha nem tudom meg,hogy milyen parancsot adtam ki. :-)))
Előzmény: joozsibaacsi (9738)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9744
Nekem is van R809M2-m is.A mühelyemben a két rádió a háttérrádiózás.A 860-on rendszerint az INFO megy,a 809-en pedig a TWR.A 809-ről ledobtam az eredeti csatlakozót és zajzárasra átépítettem.
Előzmény: schlumberger (9737)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9743
Ha feltűnik a légtérben Corn..... Tamás, kérem 73-at átadni neki. THX.
Előzmény: schlumberger (9736)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9742
"........ egyik bázisállomása itt volt/van a Bükkben Jávorkút felé Nagy-Hárson, 840 m magasan,......, Bánkút(Borovnyák, most NATO-radar)és Nagyhárs közt. ........... Régebben(nagyon) lehetett ott valami komolyabb rövidhullámú dipól-park is, mert volt sok régi kidőlt árbóc, huzalok, szigetelődiók, de ezek már 5 éve is romok voltak, amikor a torony még elég zsírnak tűnt,"
Bánkut:Medve1 Nagyhárs: Medve2 Jávorkut:Medve3
Adóházak voltak az OLP Miskolci (Lillafüred) RH hálózatában is.
Vevőterem: Dolka tető, Bagolyvár.
Ha a vevőtávirásznak valami ritka esetben válaszolni kellet, vonalon vezérelt adóra kapcsolt valamelyik adóházi 102-es, és az tudott ám szólni nagyot.
Fóniát nem használtunk, de mivel mindegyik Medvében N számú különböző adó volt, elképzelhető. :) Rég volt....
73, Sulc
Előzmény: Skodri84 (9733)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9741
A jó elnyeri méltó "büntetését". :)
Gratula a kitartáshoz.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9740

Egyszer meglátogatsz, és akkor keresünk neked valami csatlakozót kábelestül.

Mai nappal ugyanis ismét visszavett a HIM.

Előzmény: schlumberger (9737)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9739

A DJA-6 különösen jó lesz a márványteremben. Annak ugyanis 24-szeres a nagyítása, a hatótávolsága pedig 40 kilométer. Na most képzeld el, hogy előtted meg néhány méterre ott a látáskorlátozó. Mármint a fal. Mert ha netán ki tudnátok cipelni a ház elé, akkor lenne értelme, mert maga a távcső fantasztikus. De bent a házban nagyjából ugyanazt fogjátok látni, mint én legutóbb - 21-én - Zsámbékon. A DJA-ban különféle sárga és zöld foltok vannak, amik a pár méterre lévő szakmai tablókból kerülnek be a távcsőbe.

Egyébként ez a "nagyközönség egyszer láthatta" dolog marhaság, hiszen nálam a nagyközönség annyiszor láthatta, ahányszor akarta.

Másrészt meg el kellett volna jönnöd a börgöndi repülőnapra, ahol is fellépett a 101. légvédelmi tüzér hagyományőrző félszakasz. (Azért csak fél, mert mindössze egyetlen 37 mm-es gépágyújuk van. Képzeld el, pont velem akarták megetetni, hogy az egy Bofors. Aztán mikor elmúlt a röhögés, akkor bemutatkoztam, onnan már nem akartak megetetni semmivel, sőt, még tarthattam nekik egy kis elméleti oktatást is.)

Na ennek a csapatnak is volt egy DJA-6 és egy ZDN-1 távmérője.

Előzmény: schlumberger (9736)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9738
A diszkon kérdés: ha még nem jött le, Taszár a helyszín, és három a darab. Egyet eljegyzett Schlumberger kolléga. Egy maradna mutatóba nekünk, a harmadik mehet a jó öreg 860-hoz. Én nem bánom, ha valaki vállalkozik, övet kaphat, amúgy mászható az árboc talpaló vasakkal ahogy kell. (HTV kivitelben több, mint húsz éve...) Ha addigra mágis le lenne bontva, értesítem az érdekelteket.
Az Orfeusz kérdéshez:
Az R-4-et hívták karhatalmi vevőnek is, fene tudja, miért,
A "szárazföldi" csapatoknál működött a fent leírt rendszer. Nálunk a légieknél volt elég más hasonló, ez ebben a formában nem.
(R-4 életre keltve a taszári múzeumban ketyeg még.)
Az Orfeusz egy R - 107 T-re volt építve, hozzá egy elektronikus egység, meg egy MK kazettás magnó. A rendszer hasonló volt. Ellenőrző (Technikai) hívás, magnó indul, majd értékelés, boríték, visszaigazolás. Aztán leginkább rohanás, mert a lokátoros (Rádiótechnikai) századok is hozzánk tartoztak javításilag, és elég sokszor jött a hívás, de nem indult a magnó és ezek variációi.
Állítólag működik még, de nem tenném a kezem tűzbe az info hitelességéért. A központja valahogy sose érdekelt, merre van.
A Platina egy szekrény méretű egység, géptávírót indított volna. Állítólag ez is megvan még, de telexszel. Egyszerűen nincs a a látóteremben hiteles forrás a máról.
Előzmény: Törölt nick (9734)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9737
Az enyém jó öreg R809M2, a saját mérőszalag-antennájával
Kell még hozzá egy kábelcsatlakozót is szereznem valahonnan, ha külső antennát akarok rádugni
Előzmény: Törölt nick (9734)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9736



A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a HA5KDR Budapest Fővárosi Rádióamatőr Klub és a Katonai Rádiógyűjtők Baráti Köre szeretettel hívja és várja az érdeklődő közönséget október 2-án szombaton és 3-án vasárnap 10.00-től 15.30-ig a Budai Várba, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Márványtermében látható katonai rádió és optika kiállításra.
A rendhagyó tárlaton az eszközök megfoghatóak, számos adó-vevő és egy három méter hosszú, látványos sztereoszkópikus távmérő működés közben tekinthető meg. A hivatalosan DJA-6-s névre keresztelt, összességében 480 kilogrammos berendezés minden tekintetben unikumnak számít, hiszen ezt eddig a nagyközönség csak egyszer, a 2008-as Múzeumok Éjszakáján láthatta.
Mindemellett a Márványterem helyet ad az alkotásra vágyó látogatóknak is, a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében XIX. századi 6 fontos papír ágyú készítésére lesz lehetőség.
Az eseményről további információval Bán Attila százados szolgál: +36-1-325-1657

A Családi napon való részvétel a múzeumi belépőjegy megvásárlásával lehetséges.

A programokra minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!



Helyszín: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum

Időpont: 2010. október 02. 10:00-kor
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9735
megprobalom megnezni a google earth-on
Előzmény: Skodri84 (9733)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9734
Úgy gondoltam,szakszerüen,nem kalapáccsal.Nekem pl. egy olyan diszkon pont jó lenne az öreg R860-hoz.
Előzmény: schlumberger (9730)
Skodri84 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9733

Én az Orfeuszról annyit tudok, hogy az egyik bázisállomása itt volt/van a Bükkben Jávorkút felé Nagy-Hárson, 840 m magasan, egy szép nagy torony piros fénnyel a tetején este, kb. 5 éve még voltak fent katonák, amikor ott kolbászoltunk, jöttek-mentek az Urallal, ahogy láttuk, Bánkút(Borovnyák, most NATO-radar)és Nagyhárs közt. De mostanság nagy a kihaltság, de őrzi valami biztonsági cég, vagy a honvédség, fene tudja, de alapvetően pusztul, használva szerintem semmire sincs. Régebben(nagyon) lehetett ott valami komolyabb rövidhullámú dipól-park is, mert volt sok régi kidőlt árbóc, huzalok, szigetelődiók, de ezek már 5 éve is romok voltak, amikor a torony még elég zsírnak tűnt, épp itt mászkáltunk anno, amikor megjelent pár katona a semmiből, hogy mit csinálunk mi ott. Adtuk persze a hülyét, hogy jajj eltévedtünk...de amugy ez a romos terület már el se volt keritve.

Egy öreg híradós katona ismerősöm szerint régebben Popradra volt onnan közvetlen rádiókapcsolat.

Meg amit még tudok, hogy kb. olyan jó 5 évvel ezelőttig minden este 6-kor 46,1 MHz környékén bejelentkeztek fóniába, hogy minden oké. Szintén egy ismerősöm szerint jó nagy powerrel, mert valahol az Avason egy panelpincébe is hibátlanul tudta venni egy R123-as rádióval, Kulikovval.

Előzmény: Cascabel (9729)
bodrostomi Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9732

OFF

 

Az már nem az AES tulajdona, hanem a Lyukószén Kft. felügyeli. (Legalábbis én így tudom.) Érdekes lenne egy látogatást kérni ott, hogy mi maradt meg ebből az egykori rendszerből.

 

ON

 

A sajóbábonyi, egykori ÉVM területén, közvetlenül a bejárat után balra van pár bejárat a hegyoldalba. Ezek óvóhelyek voltak?

Előzmény: Skodri84 (9731)
Skodri84 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9731
Állítólag az bent van a bánya területén Lyukóba, tehát zárt terület, nem közelithető meg, hogy aztán az el van e falazva, vagy nincs azt nemtom. Dehát amióta ez az  külföldi AES felvásárolta az egészet, és az addig még működő aknákat is elárasztotta vízzel, a régi gépeket lent hagyva a mélyben elpusztulni, meg rögtön lebontották a barcikai csille hálózatot, ezek után bármi lehet....
Előzmény: bodrostomi (9728)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9730
Én vén fejjel is felmászok érte... :-))

No, akkor megbeszéljük! Én is képes vagyok felmenni érte, van ott három egyrakáson.
Akkor szakszerűen, csatlakozóstul, kábelestül :-)
Előzmény: Törölt nick (9727)
Cascabel Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9729

 - "A'tfogo" ugyeletes tavirasz jelentem, az athangolas megtortent. -

Igy jelentettem sorkatonai szolgalatom alatt majd' minden reggel 7-kor

vagy este 7-kor a hadosztaly hiradougyeletesenek telefonon miutan az

egyseg radioallomasan az R4-es vevoket athangoltam az ejszakai 2940

kHz-rol a nappali 4100 kHz-re. A jeleket az OLP-rol adtak, hatalmas tere-

rovel, csak ugy bomboltek a vevot kihangosito hangszorok, szinte az egesz

torzsepulet hallotta. Athangolas utan pedig 12 oran at figyeltuk az adott

frekvenciat, varva a jelet, ami legalabb 1x jott naponta es 5 szam es betu

kombinaciojabol allt. Miutan megerkezett, rohanas a szemben levo UTI-re

es ott boritekbontas es egyeztetes utan a valasz csak annyi volt, egyezett,

amit szinten jelentettunk a hadosztaly fele. Ha valaki elfelejtette az athan-

golast vagy nem vette a jelent, komoly szankciokat vont maga utan, hadbi-

rosagi eljarast is esetleg. Mi csak LABE-nek hivtuk ezt a szolgalatot, a hasz-

nalt R4-es vevok neve utan (Labe=Elba). Ez volt a Varsoi Szerzodes korai

riasztorendszere. A radioallamoson volt 3 db R4-es rovidhullamu vevo, 2

a Labe-nak es 1 a Levendulanak(a hadosztaly hirhaloja) Ezt hasznaltuk

a SZER, Radio Luxemburg, a szabadkai radio Futotuz zenes musorainak a

hallgatasara. A radioallomason 12 oras valtassal mukodott a szolgalat, du

es hajnal 2-kor valtottuk egymast.

Leszerelesem elott par honappal folytak a kiserletek RH-rol URH-ra valo at-

allasra, es taviro uzemmodrol fonia uzemmodra valo atteresre. Ez lett az

Orfeusz.

 

OP73!  Cascabel, ex Labe es Levendula allomas pk. :-)

 

Ui: Az allami es katonai hirrendszerekrol az alabbi helyrol letoltott pdf

dokumentumban olvashato nehany erdekes dolog:

 


http://193.224.76.4/download/konyvtar/digitgy/phd/2005/pandi_erik.pdf

 

Es akit erdekel, erdekes leiras olvashato az amerikai hadsreg troposcatter

szazadainak felepiteserol, igaz, csak angolul:

 


http://www.enlisted.info/field-manuals/fm-11-25-signal-troposcatter-company.shtml

 

 

R4-es vevo (Tesla gyartmany volt)

 

R4 vevo
Előzmény: joozsibaacsi (9725)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!