Szerintem még ráér, mert nem volt csapadék ami kimossa. A kelesztő öntözés kevés a kimosódáshoz. Én is sima NPK-t használok és még sűrű, beállt, 3 naponta 15 mm-el öntözött fű sem kéri 4-5 hétnél előbb.
Igen tudom, csak azért soroltam fel mindet, ha pl. gyomstopot nem kap a helyi gazdaboltban ezek is uazok. Ha jól emlékszem a dicophar a legkevésbé gazdaságos mert abból csak 0,5L-es kiszerelés van és majdnem annyiba kerül mint a másik kettőből a literes.
Nekem célzottan használva (gyomirtó haranggal eláztatva) kivitte. A bofix gardent nem is próbáltam, mert jóval drágább, kb. 6 bofixet tudsz venni egy gyomstop árán, ami 300m-4002-re elég, míg gyomstop 1000m2-re. Tehát gyomstoppal uazon pénzért több mint dupla adagban lefújhatod, vagy 2-3x ismételve.
1. Hétfőn lesz 3 hetes a fű, volt rajta NPK 15-15-15. Mikor rakhatok rá Agro Largo Pázsitvarázst? 2. Ugyanerre a fűre fújhatok Ridomil Gold-ot úgy, hogy az öntözés pár óra múlva bemossa a földbe? Van úgy értelme?
mennyiségtől függően akár 1 hét alatt is kivégzik a területet, amit megszálltak, aztán tovább vonulnak a friss fűre.
Nálam brutális mennyiség van és egyelőre semmi nem viszi őket a fű alatt (Attila javasolt karate zeon adagolása sem), csak ha direktben nyakon öntöm őket. Iszonyat ellenállók.
Valami betört a füves területre, nem túr fel, mint a vakond, de nincs olyan átmérőjű járata, hogy beleférjen az élvefogó csapda. Karatet egy hete öntöztem be Attila leírása szerint. Holnap teszek fel képet, de valakinek van valami ötlete hogy mi a búbánat lehet ez, és mit tehetek ellene?
Sziasztok, nemrég a gomba elég rendesen megritkította a füvemet, de akkor sikerült megállítanom a segítségetekkel. Viszont most elég sok helyen nagyobb foltokban elszáradt fű van. Van értelme itt egyszerűen felülvetni? Vagy a száraz füvet ki kellene először szedni mindenhonnan?
Ahol nem volt olyan durva a fertőzés, ott a száraz között már zöldellik az új fű, de vannak nagyobb csomók, ahol úgy néz ki totál kidöglött a fű.
próbáld felemelni a még nem elszáradt füvet a száradt rész mellett. Ha pajor vagy hasonló, akkor már bőven rágja ott is, könnyen fel lehet emelni és ott lesznek. Illetve ha a felső pár centit az elszáradt rész alatt megtúrod, akkor is találhatsz.
Hi!Ha egészben fel lehet venni az elszátadt gyepet(több négyzetméter) akkor biztos, hogy állati kórokozó?Mert nem találok egy lárvát se.Gyökérrothadás nem lehet?Mivel kezeljem?Szerencsére az egyik haveromnál van.Este teszek fel képet.
Szobahőmérsékleten meddig áll el? Tehát ha szept végén megrendelem vhonnan ahol hűtve van tárolva, de a szállítás alatt 1 napot 20fok körül van, az már csökkentheti a hatását?
Legutolsó ABD kezelés után mennyi időnek kell eltelnie, hogy a trifendernek ne ártson?
Nálam 25-ös KPE van és az egyik ága a csatlakozó doboztól a végéig 23 m, a másik oldalon csak 9 m.
Itt föld feletti fejek vannak, nem mint nálad. De a lényeg az, hogy 6 Bar-os hobby kompresszor ezt a két rendszert szépen kinyomta. Csatlakozó dobozok olyanok, hogy csak akkor nyit, ha van csatlakoztatva valami. Tehát a végén van gyors csatlakozó egy kis slag darabbal. A csap alattiba megy a kompresszor egy hasonló megoldással a csatlakozó dobozhoz.
Mekkora teljesítményű kompresszor lenne amivel dolgoznál? Ha a szivattyú után bontod meg a rendszert, akkor mekkora a legnagyobb táv a legmesszebb található fejtől?
Őszi munkák és téli előkészületek kapcsán szeretnék kérdezni párat.
1. Itt lenne lassan őszi szellőztetés ideje. Májusban lett gyepszőnyeg letéve, szép sűrű, nem is látom túl filcesnek, de gondolom kellene legalább drótos szellőztetés. Vagy esetleg késes? Mindenképp szellőztessék? (Nem biztos, hogy annyira erősek és mélyek gyökerek már. Most 5cm-re vágom kb, de gondolom rövidebbre kellene szellőztetéshez. Mennyire szoktátok? Kicsit félek tőle, mert tényleg olyan sűrű, hogy az az érzésem, hogy csak az ép szálakat fogom kitépkedni.
2. Nem szorosan ide kapcsolódik, de öntözőrendszer téliesítést hogy szoktátok csinálni? Én úgy terveztem, hogy több helyen megbontom rendszert, és fejektől visszafelé haladva kinyomom kompresszorral vizet. MP Rotator fejeket visszatekerjem vagy csak kis kupakokat rakjam rá télen, amivel szórófej házakat szállítják?
Mi a helyzet szivattyú oldallal? Van egy ásott kútban 10m mélyen lévő szivattyú. Kút mellett 120cm mély aknában áramlásszabalyzó majd utána KPE csövek és elosztó, mágnesszelepek. Szivattyút nem venném ki, de áramlásszabalyzót is macerás lenne bontanom, de gondolom aknában már fagyhat. Hogy szoktátok ezt csinálni? Vagy aknát szigeteljem le kicsit, hagyjam még nyílást a kútgyűrű felől és akkor lehet nem fog fagyni bent?
Én is 3-4 naponta szoktam nyírni (ideális 2naponta lenne), csak legalább 3napot hagyni kell hatni a gyomirtót hatni, és rögtön fűnyírás után sem ideális.
szerintem a sebesség mindegy, a lényeg, hogy 10litert mekkora területen permetezel ki, na meg persze lehetőleg egyenletesen. Nekem akkus permetezővel dupla szórófejjel kb. ki is szokott kijönni a 100m2/10l. Ha pl futva permeteznél, akkor lehet 3-4x kéne végig menned 100m2en, hogy elfogyjon a 10l, tehát a végeredmény ugyanaz.
Es akkor eleg ido marad meg egy felulveteshez? Nekem ket gocpont van amit muszaj lesz felulvetnem mert ha az osszes muhar kijon tarlo marad. Ha pumaval ket hettel hamarabb tudok verni mar megeri nem?
Össze lehet keverni, sőt kipermetezni is lehetséges. Viszont csak a Gyomstop fog hatni, a Puma nem. Egy nap különbség elég a kettő között, én így szoktam.
Út mellett akarok fűvesíteni milyen fümagot ajánlanátok ami strapabíró valamint vagy 8 cm mélyen kiszedtem a kavicsos részz erre tennék vagy 3 cm földet az elég így?
Upsz nyaralni voltam és közben úgy látom összeállt a csapat Toscanara.:)
Nekem van egy B tervem automata öntözőrendszer kiépítésére, de úgy alakult, hogy idén már nem lesz időm megcsinálni. Tavaszra elkészül és akkor csak utána szántom be az egészet és lehet megvárom a következő őszt is telepítéssel, mert nem küzdenék a tavaszi gyomokkal. A mostani se rossz azért.
Szóval eltolom a projektet és most nincs szükségem fűmagra, de nélkülem is simán összejött a zsáknyi igény. Rendelésre fel!
Én úgy csinálnám fűnyírás után 3 nappal puma, utána 3nap múlva megint fűnyírás és 3 nap múlva gyomstop. Így a két szer kifújása között eltelik közel 1 hét, az már nem hiszem gondot okozna.
Oda van írva mindkettő kétszikű gyomirtó, tehát mehet fűre.
Amúgy ezekben ugyanazok a hatóanyagok vannak mint a szabadforgalomban kapható gyomirtókban, bofix garden, gyomstop,stb, csak jóval magasabb dózisban, tehát ezekből vszínű elég 10-20ml 100m2-re (rá van írva mennyi az ajánlott /ha) viszont csak 1 ill. 2 hatóanyagot tartalmaznak.Ha a kettőt bekevered, szerintem elég ütős kombó.
Az nekem se, amalgerolnál semmit nem éreztem, pedig 1dl-t szoktam 10literbe. De ez a gyomirtó brutál, hyposzerű szagú, de akkor vszínű csak a dikamin miatt.
Miközben fújtam éreztem valamelyest, de nem találtam erősnek, igaz, az orrom sem tökéletes :-) Nekem az Amalgerol sem volt büdös. Na majd holnap megszagoltatom az asszonnyal...
Nincs szaga? Én pázsitmestert(asszem tök ugyanazok a hatóanyagok mint gyomstop) fújtam ki hétfőn, kis dikaminnal turbozva, hogy több legyen a 2,4d hatóanyag, utána elég erősen lehetett érezni, de még ma is egy kicsit, szóval én még most se nagyon mászkáltam rajta.
Elvileg a karate hatasos ellenuk. Bar nekem meg csak farol tuntek el a karatetol ami lehet a tetvek eltunese miatt volt. Egy probat meger. Ha mas nem a szunyogokat kioli :)
Ha csak egy-ket helyen akkor szedd ki es vesd felul.
Sajnos megelozni tokeletesen csak eros gyeppel szinte lehetetlen, a fold tele van a magjaval es majusban megindul a rohadek. Viszont ha rakeresel az amazon.de-n hogy preen crabgrass control, akkor kikop egy jo kis megelozo szert (pre-emergent) ami a magrol kelo novenyeket nem enged kijonni. Ertelem szeruen fumagot sem. Ha van Nemetorszagban elo ismerosod (a fel agyar lakossag ott el, gondolom Neked is van ismeros) akkor vele elinteheted a szallitast.
Ajanlott rovidebbre nyirni kulonben tepni fogja, foleg a rugos. Ha eddig 5cm-en tartottad akkor 4 ala viszont ne menj mert nagy stressz eri a fuvedet hirtelen: nagy rovidules es meg szelloztetes is.
Régóta szenvedek a talpas muharral eredménytelenül. Írtam, hogy rendeltem Puma Extrat. Csak 5literes kiszerelésben tudtam beszerezni, de nekem összesen egy liter kell. Többen jeleztétek, hogy kéne nekik is. Ha valakinek most kell akkor e-mailen jelentkezzen, addig lesz nyilvános amíg el nem fogy. Nekem 500ml 15.000Ft-ra jön ki, (tudom drágán vettem, de örültem, hogy egyáltalán sikerült) ettől kisebb mennyiséggel nem szeretnék foglalkozni. Óbudán, Csillaghegyen lehet átvenni.
Én 3. vagy 13. kerületben vagyok napközben, befelé pedig M0-M3-Váci út, Maglódról.Tehát a 16. ker-t útba tudom ejteni. Kispest problémásabb, de megoldjuk.
A segítségeteket szeretném kérni, a füvemet feltúrja vmi, hangyára gondoltam, mert a kis járatoknál azokat látom, sajnos az új vetést is tönkreteszik, felpuhítják a föld felső rétegét. Próbálkoztam Picador-ral de csak rövid ideig ért valamit. Valakinek valami 5let?
Az biztos, hogy kétszikű tehát gyomstop,stb. szerintem kiviszi. Az más kérdés, hogyha 40% ez, akkor mindenképp felül kell vetned, a fű közül kiszedni az elszáradt gyomokat és úgy felülvetni sokkal nagyobb szívás, mintha totálissal letolod az egészet és újraveted. Na meg felülvetéssel nem tudod olyan minőségben rotálni, hengerelni stb, mint új vetésnél.
2 ütemü :-) Pontos típust nem tudom, mivel kölcsönkért darab, de most beszereztem egyet én is, az Agrimotor és gyakorlatilag ugyanúgy néz ki.
Sajnos 500 nm-t havonta Amalgerol-ozni elég macerás lenne kézi permetezövel... erre akkor jöttem rá, amikor 10 L-be elkevert Amistart permeteztem ki kb. 100 nm-re egy 5 L-es kézi permetezövel :-) 45 percbe telt :-(
Szerintem érdemes, ősszel mindenképpen fogok egy adagot kiszórni én is. A szaga nem túl erős, de egy kicsi azért van neki. Már amikor beraktam a csomagtartóba a zsákot, éreztem. Kiszórva enyhe édeskés szag terjeng a környéken, szerintem nem büdös, de a lányaim kiakadnak tőle minden alkalommal. Az első belocsoláskor, illetve eső alkalmával jelentősen csökken, vagy meg is szűnik a szag. Én úgy szoktam, hogy reggel kiszórom, belocsolom, és akkor alig érezhető.
Éppen ezért javasoltam, hogy friss marhatrágya helyett használjon granulátumot. Felsoroltam az előnyeit, és hozzátettem, hogy "nem beszélve a szagokról" ami a granulátum esetében nincs, vagy csak alig van. Lehet, hogy kicsit félreérthetően fogalmaztam, de ezt akartam kinyögni.
Egyetlen komposztált szarvasmarha trágyának nem volt szaga, amit eddig használtam. A helyesen komposztált anyagnak nem szabadna szagának lenni, semmilyen komposztálható hulladék esetében.
A Kert-Őr granulátumot érdemes még idén kiszórni vagy várjak vele tavaszig? Van valami kellemetlen szaga? A pelletált marhatrágyához képest kisebb a mérete?
Amalgerolt permetezővel vagy locsoló kannával érdemes kijuttatni? 10l vízhez mennyi kell a fűre belőle? Kijuttatás után kell időt hagyni, hogy felszívódjon vagy rögtön be kell locsolni a talajba?
Sosem locsolok be annyit. 1 kertben szoktak előfordulni, ott is csak a legmelegebb helyen, egy déli tájolású fal tövénél. Összesen 10-15 m2-t kell belocsolni. Fűnyíráskor csinálom, szóval nem direkt kiszállással, 10 euró az ára, 5-10 percig tart a művelet.
Kösz. Na ez így már akkor más, mert ez akkor 40-50x-es mennyiség az ajánlotthoz képest 100m2-en. Én meg a 10x-esnél is már azt hittem túltolom, mivel Samubá 15-20ml mondott 100m2-re a cyperkillből, ami 5x mennyiség.
Nektek mennyi idő belocsolni 100m2-t? És mennyiért csinálod? Mert azért ez időrabló, legalábbis nekem.
10 literes kannában. 10 literre megnézed, mennyi az adagolás, ennek kétszeresét bekevered és szétlocsolod a kannából. 10 litert úgy 4-5 m2-re. Nem locsolod be utána.
Vasgalic kell Neked :) 20g/100nm feloldva belocsololva.
En legkozelebb citromsavat (citromle) is fogok hozzadni. A vasat kelatkomplexbe viszi es ugy jobban tudja hasznositani a gyep. De ezt meg nem probaltam.
Nagyon szép mélyzöld lesz tőle a fű, habár a foltosságot nem fogja eltűntetni. Nekem már az első kezelés után látszott az eredmény. Mondjuk a szaga elég "jellegzetes". Érdemes szeles időben kijuttatni.
Attila, holnap kipróbálom a karate zeon 5cs-t. Azt írod dupla dózisban adod, az pontosan mennyi? És hogy csinálod pontosan? Öntözőkannából?
Azért kérdezem ennyire, mert 40ml/100m2 Cyperkill locsoltam szét 10m2-re 40l-t kiöntve, és élnek. Vígan élnek. Ez a szokásos dózis 10-szerese, persze azt ugye nem talajra mondják. Samubá 15-20ml/100m2 cyperkillt írt többször, ez annak is a kétszerese, és semmi.
Mit csinálok rosszul? Adjak ki 100ml cyperkillt 100m2-re? Persze megküldöm karate zeonnal, de félek a mások által használt dózis ott sem lesz elég. Nagyon remélem, hogy nem komplett újra füvesítés lesz előtte talajfertőtlenítéssel.
Hogyan tudnám kicsit (pontosabban kicsit jobban) zölditeni a pázsitom? Yara 23-7-7 -et kap 1,5-2 havonta, de sajnos több árnyalatban úszik a gyepszőnyeg. Valamilyen lombtrágyában gondolkodom... Tudnátok segiteni?
Megérkezett hozzám 10kg Toscana, amiből 5kg-nak van gazdája. Ha valakit érdekel Debrecenben vagy postán/csomagautomatán keresztül, írjon az e-mail címemre. (Kb. 3000 ft-ra jön ki egy kg, 2900 volt a beszerzési ára postaköltséggel, plusz valamibe csomagolnom is kell, amit még be kell szerezni, meg ugye postára menni).
Találtam egy terméket ami esetlegesen megmentheti az új területet füvesítőket a gazosodástól. Ez egy fólia amit hengerre csavarva lehet kapni. Átlátszó, tehát a fényt átengedi, színe kb. olyan mint amibe informatikai alkatrészeket csomagolnak sok helyen (sárgás/barnás). Apró és sűrű lyukakon be tud jutni a víz és a levegő, de a gazok magvai nem.
Képek meg leírások alapján az első időben amíg pár cm magasan nem ér el a friss vetés hatásos lehet. Később ajánlatos elvenni, mert akadályozza a további növekedést. Ez a módszer a madarak ellen is hatásos lehet.
Igen, közben olvasgattam... Biosol Forte + Scott starter + Force + Amalgerol lesz beforgatva. Mivel hidrovetés lesz, ezért utána már nem fogok tudni Ridomilt adni neki, ezért esetleg előtte az előkészített, síkra hengerelt földbe beöntözni van értelme?
Ezt lehetne fűre is alkalmazni? Akár starterként bedolgozva, a 25kg-ra számolva 10kg pétisót pluszba hozzáadva kb 5300Ft-ért kapunk trágyát alábbi tartalommal:
26-15-15 + 3%Ca + 2%MGo (de kálisó stb hozzáadásával lehet változtatni arányokon, árban kb ugyan így jönne ki)
Így adott nm-re ami everrisel trágyával 1000Ft (15kg 15e Ftal számolva) az ezzel 200Ft lenne.
Szóval ha egy prémium műtrágya helyett ezt szórom ki, annyi hogy nem 2-3havonta, hanem mondjuk 3hetente (nyilván így mennyiségre is annyival kevesebbet kell szórni), akkor ezért a plusz munkáért cserébe ötödáron ugyanazt adom a fűnek? Vagy van valami egyéb hátránya?
Szerintem inkább komposztált szarvasmarha trágya granulátumot használj. Sokkal könnyebb egyenletesen kijuttatni és hamarabb beledolgozódik a talajba. A környéken terjengő szagokról nem is beszélve :)
Baro :) kiirtotta az osszes ketszikut amim volt. En akkor epp gyomstop-rezgalic-karate harmast fujtam ki. Egy ket helyen meg a muhar is nagyon legyengult sot, par to ki is ment, ami nem tudom mitol van. A fuvet viszont nem bantotta.
En azert kozvetlen nyiras utan hasznaltam, mert minnel tobb idot akartam vagas nelkul hagyni permetezes utan. A legutobbi gyeptraggyazas ota heti ket nyiras epp hogy eleg az 1/3-os szabalyhoz.
Nekiálltam az öntözőrendszer megépítésének és ehhez vadásztam cuccokat. Nem reklámozni akarok, csak megosztani a tapasztalatomat: A tervet ismerős megcsinálta, ez alapján adva volt, hogy rendelek alkatrészeket netről, úgy olcsóbb. Sok keresés után végül a www.ontozocentrum.hu mellett döntöttem, mert brutál jó áraik vannak (20-30%-al jobb, mint máshol). Szkeptikus voltam, de írtam nekik mailt, gyorsan válaszoltak és adtak ajánlatot, ami 2 hónapig érvényes. Most, hogy megrendeltem a cuccokat, problémába ütköztünk: beltéri Pro-HC vezérlőt akartam. Több telefonálgatás után azt mondták, bizonytalan, mikorra tudják beszerezni, ezért úgy döntöttek, hogy azon az áron megkapom a kültéri verziót (20e Ft volt a kül. a kettő közt). Ledöbbentem, mert így is mocsok jó áron volt. Aztán elfelejtettem egy apróságot rendelni, hajlandóak voltak postán külön elküldeni. Nagyon segítőkészek, tényleg csak ajánlani tudom, a mai kereskedelmi viszonyok közt üde színfolt volt! Egyébként nem csak webshop, hanem Bp-en üzletük is van (Kárpát-Aqua Kft.).
Remélem hasznát veszitek az infónak, hátha van, aki rendelget öntöző alkatrészeket.
"A gyepen kifejezetten káros: lassú lebomlása és egyenetlen eloszlása miatt a gyepet kiégeti, a trágyában lévő gyommagvak megtartják kelőképességüket, és tavasszal elborítják a gyepet."
Jól beforgatva, ha ki nem is égeti, de könnyen lehet hogy tele van gyommagvakkal, a marhák vszínű nem gyommentes pázsiton legeltek :)
Nekem a Florasca termékeivel van nagyon jó tapasztalatom. Korábban vettem mindenféle marhatrágyát, de azok túl nedvesek és nagy darabokban összeállósak voltak. aztán vettem egyszer florasca marhatrágyát. Laza, omlós szerkezetű. Nagyon jól szórható, mert nincsenek benne kisebb nagyobb rögök. Mondjuk az ára is ezres vagy a felett van egy nagy zsáknak.
A Pre-Winterben van foszfor és magnézium, ebben vas van ezek helyett.
A magnézium mire kell a fűnek?
Nemrég írták páran, hogy a vastól bezöldült a fű. Ez azt jelenti ha október-novemberben kap ilyet és utána már nem nagyon nő akkor télen sötétzöld marad? A vas mennyire káros a környezetre, pl a rezes lemosó se a legjobb, mert nehézfém... ?
Legutobb kozvetlen nyiras utani napon fujtam, raadasul 5 literbe raktam a 100ml-t, tehat ketszeres volt a koncentracio. A mennyiseg viszont pont eloiras szerinti.
Mennyire kell komolyan venni a Gyom-stop-on szereplő útmutatást, miszerint előtte/utána 1 hétig nem szabad nyírni? (Bofix ugyanerre 3-3 napot ír). Vasárnap nyírtam és szerdán gyomirtóznék. 4 naponta szoktam nyírni és nem szívesen tolnám ezt ki 2 hétre...
Ez azt jelenti, hogy 150m2-re kb 20 zsákot kell vennem. Emellé beszórom még a Scott New Grass Starter trágyát, Force 5g-t, Amalgerolt és nekimegyek rotával.
Segitsetek kerlek! Minden kovet megmozgattam amit tudtam, de sajnos nem tudok puma extrat szerezni :( A gyepemet sikerult az elmult idenyben egesz jo allapotra felhozni ahhoz kepest, hogy egy masfel eve meg minden funek gondoltam ami nyirhato funyiroval es zold :)
Sajnos tavasszal nem volt eleg jo allapotban meg es egy jo reszen a muhar elpimaszodott, amitol ha nem szabadulok meg nem tudom az oszi felujito programomat sikeresen vegrehajtani :(
Csatolok is ket kepet. Bocsanat a rossza fenyviszonyert, de ma lottem nyiras utan es mar nem volt sok feny.
Mindig ilyenkor szoktad csinálni? Én nem értek hozzá, csak azt gondoltam, hogy később kell. Én most tervezek gyomirtózni és kb 2 hét múlva lazítani, trágyázni de azt hittem még az is kicsit korai...
Időhiány miatt, felelőtlenül átmentem tavaly a késes szellőztetővel legmélyebben 3-4x aztán annyi, tavasszal lefujtam Bofixel, 1-1 szál gaz volt csak egész nyáron most. Nem mondom, hogy ez a követendő példa, de ha nem tarackos, szerintem elég lehet egy glialka
2 x 2 irányba késessel megjáratva, fűnyíróval összeszedve, talajfertőtlenítő és műtrágya kiszórva, szellőztetővel valamelyest bedolgozva és alaposan belocsolva
Hidrovetésre készítenénk elő a talajt, amiben lesz starter trágya és minden finomság. Én csak gondoltam ha már rotálok akkor mindent berotálok és Ridomillal permetezném be földet a hidrovetés előtt. A totális gyomirtózást akkor hogy ütemezzem be, mit javasoltok?
Nem tudom agyagos talajt érdemes e vetés előtt két-három héttel tömöríteni. Szerintem az öntözés és az esetleges eső(k) hatásra lehet annyira be fog már tömörödni, hogy nem tudod bedolgozni a magot a földbe.
A starter műtrágyának semmi baja nem lesz, azt nyugodtan rotáld be, sőt, ajánlott berotálni, mert a P és K igen nehezen mosódik le a talajfelszínről a gyökérzónába. Így viszont garantáltan oda kerül. Én az Amalgerolt is ekkor juttatnám ki.
Ha vársz egy második gyomirtózásra, akkor hamar itt lesz a szeptember vége ezzel kalkulálj. Szeptember második felében azért már lassabban hatnak a gyomirtók valamint csak az őszi gyomok jönnek elő, pásztortáska, tyúkhúr és társaik.
A Ridomil goldot a vetést követően permetezném ki. A vetést követően úgyis öntözöl, az majd bemossa és így az elvetett magot is védeni fogja.
Természetesen ez az én véleményem, várd meg mit mond sz_attila és Samubá!
Lehet én gondolom rosszul, de ha kiszórod a starter trágyát, még be is rotálod, utána öntözöd és vársz 1-2hetet az újabb totális gyomirtás után, akkor szerintem abból semmi nem fog maradni a felszínen, ahol a fűmagok fejlődésnek indulnak.
Nyáron sosem vetettem és sosem akarok. Amiért lehetséges túlbonyolítom az egészet az, hogy a "szakember" szerintem elkövetett egy-két hibát. Pl. nem volt neki kikötve, hogy mikor vessen. Ezért megvárhatta volna az őszt pl. Akkor egyszer ide rohant, máskor máshova.
Másik az, hogy a földdel is jöhetett mag. A földet a leterítés után kellett volna gyomirtózni, majd később vetni. Na meg az a fűmag.
Persze lehet egy őszi vetés, esetleges előzetes gyomirtózás elég lett volna. Nagyon bosszant, hogy egy vagyonért olyan mintha gazmag lett volna vetve.
Azt lehet-e tudni milyen sűrűségű ez a mag? Mármint vannak gyártók akik kelési sűrűségre adnak meg négyzetméterre értéket. Teszem hozzá, hogy a nem minőségi magokban a fertőzöttségi veszély is nagyobb.
Természetesen a minőségi sem zárja ki a gazosodást, de egy jó sűrűségűben kevesebb terem meg. Főleg a vetés után fontos, hogy ki és milyen mennyiségben kel ki jobban? Gaz v. fű ?
Vagy lefolyik a szomszék kertjébe, sajnos erre is volt precedens. Jelenleg optimálisabb a helyzet. Tegnap este 9 óta csendesen esik és kb. 2 mm jön ki órás átlagban. Reggel 14,2 volt, most 16,7 o C
Nálunk kapható egy Karate Zeon 5 CS nevű szer, amiben lambda cyalothrin nevű piretroid van, ez biztosan viszi őket. Én sem használom gyakran, csak egy kertben szoktak előfordulni talajlakó kártevők. Ezt locsolom a leggyakrabban, de előfordult már, hogy Dursban-t használtam, abban meg klórpirifosz van. 10 m2-re locsolok ki 30 litert kb. Utána nem öntözöm be. Mospilant, Decist nem próbáltam, Ciperkill-t sem.
Pajor: Lehet, hogy bármilyen rovarirtó megteszi, de akkor én valamit nagyon rosszul csinálok, vagy terminátor pajorjaim vannak. Kaptak mospilant, semmi. Kaptak decist, semmi. Szereztem most cyperkill-t, még vígan mozognak. Ez utóbbit mondjuk tegnap adtam ki, de úgy gondoltam mára lennie kellene valami hatásának. Vagy nem öntözöm be eléggé, vagy túlságosan is, vagy immunisak. Ennyi szertől nem igaz, hogy nem döglöttek meg. A mai eső persze lehet kivégezte a szert.
Kellene valami segítség. Aki csinálta, pontosan írja már le, hogy milyen mennyiségű vegyszert milyen módon juttatott ki (belocsolás előtte, utána, permetezés, locsolókannás kilocsolás, stb).
Én locsolókannából öntöm a vegyszert, négyzetméterenként kb 4l megy ki. Elvileg ez 4mm csapadéknak felel meg, ami 4cm mélyen átáztat. Lehet itt rontom el? De akkor pontosan hogy csináljam? Samubá, Attilla, hamvasat, valaki.
Hunter ECO Logic 4 zonas vezérlőm van ès kelesztő öntöző beállítás érdekelne rajta.
van egyáltalán ezen?
vagy maradok B és C programok többszöri egymas utáni indításon.
Az A program meg marad a már meglévő füves területnek vagy azt is befogom erre a két hétre és legfeljebb reggel kézi indítást adok a regi füves területnek.
amúgy mp rotator fejek vannak óránként 2 perc gondolom jó lesz - jobb mint a semmi :-)
"több esetben is vegyszeres védekezés és föld átmozgatása vagy új föld használata esetében is ugyan az az eredmény lett."
Hát persze, hiszen a vegyszer csak a meglévő növényt viszi, átmozgatás esetén új magok kerülnek a mélyről a felszínre, új földdel további gyommagvak százezreit hozod be.
"A minőségi maggal sem lehet elkerülni a gazok megjelenését, viszont számukat jelentősen le lehet csökkenteni. Áprilisi vetésem olyan indokkal történt, hogy KPE csöveket fektettem le. Egyik oldalon V alakban kiszedett gyeptéglás elven sérült részt vetettem felül. A másik oldalon egy elbontott területet ahol egy csővezetéket fektettem le. A vetés április 2.-án történt az idén. Április 30-ra kb. 10 cm feletti fű lett már. Minimális gyommal és ez igaz az azóta eltelt időszakra. Az eredeti nem minőségi mag 2017 május ötödikei vetéssel kb. augusztus végére érte el azt a sűrűséget amit a minőségi egy hónap alatt. A gyomok száma 4-5x annyi volt és sajnos maradt ez a tendencia."
Továbbra is azt állítom, ez csak véletlen egybeesés lehetett, a minőségi mag és a kikelt gyomok száma sehol sem függ össze.
Egy ismerős üzemeltet egy automatát amiből most kinyerve az adatokat összegeztem a nyarat. Július második hetétől átlagban 5-11 napig nem volt csapadék. Amikor meg volt pl. 4 óra alatt leesett a normál havi átlag 2-3x mennyisége, de volt ennél több is.
"holott Magyarországon (egyelőre) nem esik kevés eső"
Sajnos ez nem igaz, én és még pár kollégám is mérjük a csapadékot. Kőszegi kollégám a tankönyvek szerinti szubalpin klímában tavaly előtt 450 mm-t mért, az elvi 800 mm helyett. De Kőszegtől 20 km-re én sem mérek 600-700 mm felett soha.
De az összes csapadék elmaradása csak az egyik probléma. A másik probléma a csapadékos napok erőteljes csökkenése. Adott mennyiségű csapadék jóval kevesebb nap alatt esik le, a csapadék intenzitása magas, erős záporok formájában érkezik. Így az eső nem tud beszivárogni a talajba, mert elfolyik a felszínen. Ez főleg dombos, hegyes vidéken okoz problémát, mert ott még az eróziót is növeli.
Azért lettem bizalmatlan, mert több esetben is vegyszeres védekezés és föld átmozgatása vagy új föld használata esetében is ugyan az az eredmény lett. Amit nem lehet tudni, hogy milyen maggal lett újra füvesítve.
A minőségi maggal sem lehet elkerülni a gazok megjelenését, viszont számukat jelentősen le lehet csökkenteni. Áprilisi vetésem olyan indokkal történt, hogy KPE csöveket fektettem le. Egyik oldalon V alakban kiszedett gyeptéglás elven sérült részt vetettem felül. A másik oldalon egy elbontott területet ahol egy csővezetéket fektettem le. A vetés április 2.-án történt az idén. Április 30-ra kb. 10 cm feletti fű lett már. Minimális gyommal és ez igaz az azóta eltelt időszakra.
Az eredeti nem minőségi mag 2017 május ötödikei vetéssel kb. augusztus végére érte el azt a sűrűséget amit a minőségi egy hónap alatt. A gyomok száma 4-5x annyi volt és sajnos maradt ez a tendencia.
Összefoglalva: nem kételkedem a vegyszer hatásában, de úgy gondolom csak átmeneti megoldást ad. Illetve igyekszem elkerülni használatát, mivel más is elért olyan állapotot - igaz fáradtságosabb munkával - mintha vegyszerezne.
Évekkel ezelőtt, amiokr kiszürtam az utolsó Galition adagot egy ügyfélnél, belocsoltam, 10 perc múlva ment rá a kutya. Ma ugyanez a kutya él még ott. Vagy nagyon hasonló (?) .... :)
"visszajöttek a gyomok. Itt most főleg a tarackra meg a muharra gondolok."
A tarackot többszöri vegyszerezéssel sem tudod véglegesen kiirtani, főleg, ha öreg tövekről van szó, amelyek gyökérzete nagyon kifejlett. Akkor pusztul el a tarack véglegesen, amikor gyökerének 100%-a elhal. Ilyen ritkán fordul elő olyan helyeken, ahol esetleg évekig nőtt, senki nem bántotta. A muhar minden évben visszajön, mert magok szór, akár 1 hét élet alatt is! De ezektől ne inogjon meg a bizalmad a vegyi védekezés iránt, mert a tarack esetében enélkül semmi esélyed.
Kizártnak tartom, hogy a minőségi mag majd elnyomja a gyommagokat kelés közben! A másik, minőségi maggal történt vetéskor azért nem keltek ki szerintem nagy mennyiségben gyomok, mert jobb időszakban történt a vetés, pl. ősszel. Az áprilisi vetésről ugye tudjuk, mire jó...
Úgy tűnik a baj nem jár egyedül... A járda mellett egy ideje már sárgult a fű, ami nem csoda, mert csak pár centi talaj van. Viszont a hosszú hétvége után hazaérve egy részén a sárgulás látványosan "lecsúszott" a rézsün, ma reggelre pedig számos hangyatúrás jelent meg :-(
Késes szellőztetés amúgy is esedékes és nem csakis a tarack miatt szeretném alkalmazni. Itt a fórumon is sok hasznos információ van, de ma a kémiai védekezéssel kapcsolatban olvastam pár negatív tapasztalatot. Teszem hozzá, hogy egy rokonommal most beszéltem és kissé tovább ingott a bizalmam a kémiai védekezéssel kapcsolatban. Ugyanis a szomszédja pl. hiába végzett totális gyomirtást, talaj frissítést, majd új vetést, akkor is visszajöttek a gyomok. Itt most főleg a tarackra meg a muharra gondolok.
A sűrű vetéssel sem lehet megakadályozni a gyomokat, viszont az arány javítható. Azért gondolom nem fordulhat az elő, hogy olyan eset alakuljon ki amikor 3/4 rész gyom, majd 1/4 a fű. Pl. a talpas muhar teljesen lefedte a füvet ami nem látszódott. Nem kapott fényt, meg semmit sem. A kertnek van olyan része ami hasonló gyom eltávolítás után minőségi maggal el lett vetve, ott nagyon gyér a gaz mennyisége.
Én ezt az utat választom, minthogy az eredeti "rossz vetésre" ami másfél éve volt. Meg 2x pótló vetésre (2017 szeptember, meg 2018 április) kemikáliát szórjak ki.
Nobban jársz, ha inkább csak a fórumot olvasod. Én a 2012-es hozzászólásoknál jarok épp. Próbálkozhatsz késes szellőztetéssel taracktól megszabadulni, csak nem fog menni....
A sűrű fű és a gyakori nyírás sok gyomot elnyom, de képzeld. Miután tavasszal az egyébként is sűrű füvemet késessel megszellőztettem, sorra jöttek elő a tyúkhúrok, igaz, annyira satynyák voltak, hogy két ujjal gyökerestől jottek ki. És hiába sűrű, mégis találtam néha muhart. Pedig robot nyírja minden nap. Igaz, hogy csak 1-1 darabot találok, amit kézzel kiszedek, de akkor is van. És úgy, hogy rendesen túrni kell a füvet, hogy megtaláljam a talajt....
A mai napon olvasott - fórumon kívüli - információk szerint döntöttem így. Persze a késessel nem tudom a tarackot 100% kiűzni, de ki fogja szedni amit elér. Lehet elvágja, lehet ki is húzza. Szellőztetés amúgy is esedékes lenne.
Van aki hasonló cipőben volt és sikerült neki besűrűsíteni a gyepet aminek eredményeként gyérebb lett a gaz mennyisége. Ennyi idő után több fórumon kívüli információt átolvasva alapvető hibának tartom, hogy az a kertész akire rá lett bízva a kert építése egy elég rossz minőségű magot vetett el. Tettem már fel egy tucat fotót, hogy a keléskor 4x annyi gaz volt mint fű.
Ezzel a 2 és fél sorral olyat alkottál, mintha még sosem olvastad volna a fórumot, kertet és pázsitot távolról sem láttál volna. Tarackot késes szellőztetéssel csak szaporítod, és hogy a sűrű fű elnyomja a gyomokat, nem más, mint városi legenda. A tarackot csak egy másik tarack nyomja el.
Ez majd akkor fog itt a kis buksikban rendeződni, ha elapadnak a kutak és a pázsit tulajok nem fognak tudni reggel-este naponta locsolni. Amíg f.szig van víz, addig mindenki locsol és nyomja a műtrágyát.
Most elég sok mindent átolvastam és igazából tarack ellen a másfél éves füvemre nem permetezek semmi kemikáliát ki az tuti. Marad a késés, kerekes szellőztetővel a terület tisztítása, majd a foltok pótlása és őszi vetés. Egyetlen egy a cél, hogy az erős és sűrű fű ne engedje kifejlődni tavasszal a gyomokat.
Azon felül, amit a videóban mond az arc, mi lenne?
Biztos vagyok benne hogy hazudik és valójában a Monsanto embere..... :-D
De most komolyan, miért szánsz egyáltalán időt ilyesmire? A glifozát tartalmú szerek hatóanyagtartalma 360 g/L glifozátra nézve. 10 liter vízbe 0,2 L-t kell tenni, ennek az ötödét. Te nem tarlón szárításra fogod használni hanem hogy kinyírd a gyomokat. Nem fogod megenni utána a gazt.
Az tény, higy olyan emberek vizeletéből is mutattak ki glifozátot, akik kert közelében sem jártak, néhány ng/mL mennyiségben. Az is tény, hogy a talajban sokáig megmarad. De szerintem a földet sem fogod enni.
Persze lehet kísérletezni ilyen ecetes hülyeségekkel, majd ha a tarackot, gyöngyvirágot sikerül kiírtanod, szólj. ;-)
Ha a "tönkremenetel" alatt azt érted, hogy egyetlen árva fűszál sem marad meg a földön, akkor igen, igazad van, ahhoz szerencsére sokkal több idő kell. De ami általános probléma kezd lenni kis hazánkban is, az a sok éves (évtizedes) intenzív gazdálkodás eredménye, a szikesedés, a humusztartalom csökkenése. Gazdálkodó ismerősömtől tudom, hogy sok gazda panaszkodik a kevés esőre, holott Magyarországon (egyelőre) nem esik kevés eső. Viszont egyre gyengül a földek vízmegtartó képessége, nehezen szívódik fel a víz, és gyorsan elszivárog. A humuszban gazdag talaj sokkal tovább marad nedves, kevesebb öntözés, jobb minőségű termés, nem véletlenül kezd el sok gazda legalább részben visszaállni a régi, hagyományos marhatrágyára. Ez kicsiben is működik, a gyep esetében ugyanígy igaz szerintem.
Ezt tervezem én is. A másik trágya télire NK lenne. Nekem 2 hét múlva lenne idōm a foltok pótlásával foglalkozni. A leírtak szerint azzal kiegészítve, hogy a nem kerekes késes fejjel lazítanám fel a nagy foltos részeket. A kis részeken kis kézivel, majd leírt földdel feltöltve menne a mag. Nagy területen szóró kocsival, a kicsin meg a kézivel. Ugyan így a trágyát. Október végén a teljes területre menne NK.
Lehet, hogy nem jól értem de ha igen, te a foltos részeket akarod felülvetni. Nekem is vannak pajor által kiírtott területek, én nem fogok vele semmit csinálni majd a réti perje visszafoglalja. Kapott karate-t, a foltok azóta nem növekednek. Tavasszal gomba miatt pusztult ki 2-3 m2, azzal se csináltam semmit (nem vetettem felül) , és kb egy hónap múlva nyoma sem látszott.
Én a helyedben a foltokat jól kigereblyézném, felülvetném, ha hűvösebb és csapadékosabb az idő. A gyökérváltás 6-8 hét, addig néha ezeket a részeket locsolnám néha a starter feloldott változatával, majd október-november körül megkínálnám a rendes téli felkészítővel.
Rendben és mi a helyzet a másik anyaggal? Mert ugye majd az ediggi területet fel kell készíteni a télre. Vagy az új vetésre ne is menjen csak a starter az idén?
Azt a profik tudják megmondani. Én csak a CaCl2-höz szóltam (trollkodtam) hozzá, egyik makrotápanyaghoz sincs köze. A nitrogén lehet ammónium-nitrát (NH4)2NO3, karbamid (NH4)2CO, kálium K2O, stb.
Én tennék bele startert, főleg ha szabályozott leadású.
Ártani nem fog, legalábbis szerintem.... ;-)
Ami startered van, abban a foszfor a legtöbb, az úgyis lassan mozog a talajban, ott lesz később is, a gyökerek meghálálják.
Nos a gyeptrágya "károst" hatásáról szóló témába annyi kommentárom lenne, hogy a gyomirtós verziók égettel el nálam füvet. Utolsó alkalommal pontosan 2 hete szórtam el. Felteszek két fotót ahol lehet látni a friss helyzetet.
Háromfajta folt típus van:
1. ahol a kézi gyom eltávolítása után maradtak meg foltok. Főleg a talpas muhar telepek sűrűsége miatt
2. ahol a locsolás ellenére a hőség miatt kiégett
3. ahol gyeptrágyázás miatt kiégett
Nem gyomirtós trágya használatakor még sosem tapasztaltam kiégést. Ha már szóba került a gyeptrágya. Kell-e az alábbi összetételű föld esetében indító trágya?
Ezt használnám fel a gödrök pótlására és letakarására:
10 éves a legrégebbi füvesítésem, amely még eredeti állapotában van a mai napig. Folyamatosan van műtrágyázva, azt lehet mondani (jelenleg a tulajdnos 2 hetente szór ki rá 10 kg gyeptrágyát, 330 nm kb.). Nem tudom, mennyi idő kell a talajnak, hogy tönkremenjen, de 10 év nem elég, bizton kijelenthetem. Nem sokkal rosszabb a pázsit, mint az első éven.
Csomó helyen lehet erről olvasni a neten. A folyamatos műtrágyázástól csökken a talaj humusztartalma, amitől csökken a vízmegkötő képesség. Nagymértékben csökken az aktív talajélet, a hasznos baktériumok, gombák száma, amik segítik a növényeket a különböző tápanyagok felszívásában. Arról nem is beszélve, hogy a célirányosan kijuttatott, de sok esetben kimosódott nitrogén mennyire megterheli a talajvizet, onnan bejutva az élővizekbe és az ivóvízrendszerbe mennyi kárt tud csinálni. Nyilván nem a mi kis pár nm füvünkre kiszórt műtrágya miatt lesz ihatatlan a csapvíz, hanem a sok száz hektáros intenzív talajműveléstől stb stb.
Szórókocsival simán kijuttatható a szerves trágya granulátum, én évek óta már csak ilyet használok. Lényegesen alacsonyabb az N-P-K tartalma, mint bármelyik műtrágyának, viszont tápanyaghiányt még sose láttam a füvemen. Mert ez hasznosul is. A sógorom a Viano termékeit használja, de a Biosol Forte-t több helyről hallottam, hogy nagyon szép lett tőle a fű. Én váltogatni szoktam, most tavasz óta a Kert-őr-t szórom, még van belőle egy kevés, nekem nagyon bevált. Olyat még nem hallottam senkitől, hogy a szerves trágya granulátum kiégetné a füvet.
Ez még szórókocsival sem megoldható. Mármint az egyenletes kiszórás vagy ha ez sikerül akkor a kiégés elkerülése. Lehet a kiégéshez vagy elszáradásához a gyengébb fű vagy gyökérzet is hozzájárulhat?!
Na meg a napsütés és a csapadék, locsolás is.
Nekem van egy terület ami totál szép, majd mellette jobbra, balra foltokban száradt ki. Nem lehet a napra fogni, mert van ahol a fa árnyéka védi. Viszont pont 2 hete ment ki a gyeptrágya, igaz a gyomelnyomós fajta.
Én tudok dél pesten egy kertészt ajánlani, de azt nem hiszem, hogy szeptemberre van még szabad időpontja. 25 éve jó barátom, ráadásul a házamtól kb 100 méterre lakik és egy kétórás munkát nem tudok vele hetek óta leegyeztetni. :/ ha gondolod, megírom emailben a telefonszámát, próbacseresznye.
Sziasztok ABR kombó Karathe-val kipermetezhető egyszerre? Mindkettőt be kell locsolni, így ha nem vesznek össze, akkor egy körben megúsznám. Ha nem lehet, akkor milyen közzel juttassam ki?
Én meg pont fordítva gondolnám, de persze nem biztos így van :) Amíg a mag van, addig könnyen ki tud száradni, mert majdnem a felszínen van, viszont amikor már kibújtak a fűszálak (kb. 4 nap), akkor már van 1-2cm gyökere is, tehát nem közvetlen a felszínről jut vízhez. Kérdés a 20 nap alatt kelő fűvel mi a helyzet, annak mennyi idő alatt fejlődik gyökérzete.
Az én logikám szerint ameddig meg nem pattan a mag kevesebbet érdemes locsolni. Hiszen sok locsolástól a földet ledöngöli a magról és nincs takarás. Majd amikor megpattan akkor jöhet a nagyobb intenzitás. Persze mindig figyelni kell a természetes csapadékra, mert a túlzott locsolás sem jó.
Amúgy beszereztem egy műanyag hollót amit felkötök a terület melletti fára. Arra a pár napra távol tartja a varjakat meg galambokat akik megdézsmálnák a magokat.
Mi lehet az oka a fű sárgulásának/száradásának? Árnyékos helyen is, de nem az egész mint a gomba esetében, pár kép különböző területről: (a második az árnyékos rész, ott mintha kicsit algásodna, de úgy vettem észre ezeken a részeken ha nincs egyáltalán öntözve a kopasz foltok ahol nincs fű akkor is bealgásodnak az esőtől.
Én 3 éve használok egy Bosch Rotak 43 Li nyírót kb 180m2-en és teljesen meg vagyok vele elégedve. Éles pengével az akksi 1/3-át használom el. Az akksija 3 év után is ugyanazt a teljesítményt adja.
Tudod, hogy 1 m2-re mennyi földet terítesz, ehhez képest kevered be a megfelelő mennyiségű fűmaggal, nedvesíted, és pár nap múlva kiszórod, tömöríted. Ha bizonytalan vagy akkor 20%-kal több magot keversz a földhöz. Én így csinálnám.
Én is beszállnék a budapestiek rendelésébe. Beírtam magam a végére.
Toscana
"Javaslom, hogy a "Pestiek" fogjanak össze - ha javasolhatom akkor az 5kg miatt rendeljen a nO_niC_k, én beszélek anett2015-el, és elvileg igy mindenknek lesz magja... ár: 27.239 + 1.600Ft ~ 30.000Ft azaz 3.000/kg ha mindenkinek megfelel. stevemegane : 4kg (Tolna megye) (megrendelte a 10 kg-t, ha marad neki szól) feca1983 : 3kg (Debrecen) anett2015 : 3kg (Debrecen) nedudddgi : 2kg (Kispest) pego123 : 1kg ( XVI ) gaaj : 1kg (XVI ) nO_niC_k: 5kg (Pestszentlőrinc) 7050509: 1-2kg (XVII) Siposl86: 2kg (BP) Andras2008: 2kg (BP)
ha valakinek kell még akkor ezt kis listát másolja be a válaszba és írja magát a sor végére."
Ha ekkora kertem lenne, tuti megcsinálnám valahogy. Mondjuk belegondolni is szörnyű, mennyibe fájhat egy ilyen kert éves fenntartása. Trágya, permetezőszerek, locsolás stb...
Mikor lehet szellőztetni a gyepet még várjak vele vagy már lehet? Újra fűvesítésen gondolkozom csak az a baj vagy 400m2 és vakondhálót is szeretnék letenni (milyen mélyre kell tenni?) valaki rakott már le utólag?
Amikor meg nem adtam fel a muharok elleni kuzdelmet (valamior junius) akkor a helyukre a lyukakba en is elore bekevert fold/fumag/viz masszat raktam. Elotte a vodorben a magok 3 napon at voltak vizes viragfoldbe aztatva es ugy kentem ki kislapattal az elotte fellazitott es beontozott reszekre. Egeszen jol sikerult, nagyon hamar megindult a novekedes.
Igen, ez jól hangzik, de látod, a sherpára röhögtek egyet. De veszek Mospilant meg karate vagy decis és csinálok egy jó kis kombinációt, hátha viszi őket
Sajnos erre nincs lehetōségem, hogy ekkora mennyiséget 250 km-re ahol a kert van elszállítsam. Marad a hagyományos módszer. Nyírás, tisztítása a területnek, meglévō talaj lazítása, majd kipótlása spec földdel. Magok szórókocsival, vékony föld réteg, majd locsolás.
A konkrét videót nem találtam meg, abban ugyanezt csinálta a srác, csak kicsit megnedvesítette a földet, és pár napig letakarva csíráztatta. Így ő olyan magkeverékes földet szórt el, amiben a magok már legalább megszívták magukat vízzel.
Szerintem így lehet a legkevesebb föld felhasználásával megúszni, legalábbis én ezt csinálnám. ;-)
Utolsó alkalommal kis gereblye volt amivel toltam rá finoman földet. Apropó németek és vetés. Egyik cég zöldre festett magokat kínál a madarak ellen. Ez tényleg hatásos vagy csak egy új üzleti fogás?
Jaaa, ha neves német cég irja az más. Akkor tuti ki lehet tölteni 250 L térfogatot 150 L-rel is...... :-D Főleg ha tömörödik....akkor lehet hogy kevesebb is elég... :-D
Komolyra fordítva, én tavaly kiszedtem egy kis fát, a helyét feltöltöttem virágföld-homok 1:1 keverékkel, és hiába rendesen tömörítettem, tavaszra sokat süllyedt a terület. Párszor nyírás után szórtam rá 1-1 mm homokot, ma már alig látszik a mélyedés.
Egyébként ha jól emlékszem Samubá néhány mm-es fedést írt friss vetésnél, vagy csillagkapás bedolgozást, de ott is csak pár mm mélyre dolgozod be a magokat.
Kb. hetente leírom, hogy akármilyen rovarírtót 2-3-szoros koncentrációban kannában elkeversz, majd szétlocsolod. Be sem kell öntözni utána. Nekem hatott.
5 napja nyakon öntöttem őket Sherpával (hatóanyag: cipermetrin 100g/1l), mivel ciperkill-t (250g/1l cipermetrin) nem tudtam szerezni. 100ml ment ki 100m2-re, öntözőkannával eleve sok vízzel kijuttatva, aztán beöntözve. Nem igazán érezték meg, terjed a pusztulás.
Mi lehet a baj?
1. Túl jól sikerült a beöntözés és nagyon mélyre bemosta a szert? Most ugye fent tanyáznak a dögök.
2. A Sherpa hatóanyaga ugyan cipermetrin, de a ciperkill úgy reklámozza magát, hogy mind a 8 izomer benne van, ezért ha valamelyikre rezisztensek a dögök, akkor egy másik majd elvégzi a melót. A Sherpa nem ír ilyet. Lehet, hogy a drágák rezisztensek a Sherpára?
3. Kevés/sok volt a hatóanyag?
4. ???
Milyen rovarirtóval irtottatok már pajort, ami működött? Kellene valami jó tipp. Illetve megpróbálok ciperkillt szerezni.
A szétrágott területet teljesen újra kell vetni, vagy mindenféle alvó maradványokról kihajt a fű?
Erre valaki? Annyival még kiegészíteném, hogy a félig megszüntetett "ecetfát" is el szeretném tüntetni, amire itt azt a tanácsot kaptam, hogy hagyjam nőni és glialkázzam a leveleket (plusz - gondolom - ki is kell ásni a gyökereket, ha lehetséges), szóval lehet, hogy az a legegyszerűbb megoldás, ha újra rakok mindent...
Mivel messziről vinném oda a zsákos földet, azért annyira nem akarom túlterhelni a kocsit. kb. 85-90 m2 lenne amit be kellene foltozni. Van a pohár alátét mérettől a 3x1 m területig vegyesen.
Akkor ad hozza :) persze nem fogsz tudni pontos erteket, de saccolashoz mar jo. Tobb meg nem is kell, mert a potlando helyek sem hiszem, hogy szabalyos alakuak lennenek, tehat ott is csak becsulsz, vagy nem?
köszönöm az ált. iskolai képlet levezetést, de 1 x 1 x 0,01 = 0,01 m3 ezt átváltva 1 / 0,001 valóban 10 L kijön, de ez talál akkor lenne igaz, ha valami tömör anyaggal dolgoznék. Szerintem 1-2 a föld miatt nyugodtan hozzáadható mint veszteség.
45L -es föld kb. mekkora terület utánvetésére elég? Tehát az az 1-2 cm rétegre amire gondolok a foltok eltávolítására. Sehol nem találok egy kb. négyzetméter infot.
Gratula a cégnek, aki nevelte a füvet (Pannon Turfgrass). Magam tereprendeztem, építettem öntözőrendszert, fektettem le a gyepszőnyeget, és azóta is én ápolom az itt tanultak alapján.
Sziasztok! szeretnék vásárolni végre egy benzines gyepszellőztetőt. eredetileg olyat szerettem volna ami kombi gép, vagyis van rugós és késes adaptere is amit lehet cserélni. Viszont talàltam egész jó áron egy olyan Güde gépet aminek 1 adaptere van viszont az vegyes, vagyis vannak benne kések és rugók is...... használt már valaki ilyet? Szerintetek milyen lehet? vagy ez így nem az igazi mert tavasszal jobb a késes ősszel meg a rugós? Itt meg ugye egyszerre menne a kettő!
Szuper ez a fórum. Köszönöm mindenkinek a hasznos írásokat. Most nagyon jól néz ki füvem. Minden rendben vele (leszámítva itt-ott, most már üres vakondjáratokat alatta).
kb egy hétig nem voltunk most itthon, és hazaérve megint elég szomorú látvány fogadott.
Ez már megint valami gomba lesz? Öntözőrendszer ment rendesen (reggel locsolok már csak, hogy hamar felszáradjon). Olyan, mintha teljesen ki lenne száradva, nem az a nyálkás barna trutyi, mint ami kb 1,5 hónapja volt.
Mit csinálok rosszul? Ez idén már a harmadik lesz, 1 hónapja kapott Ridomil-t kb. Gyepszellőztetés volt tavasszal, túlöntözve biztos nincs. Esetleg túl magasra vágom (5cm) , és ezért fülled be ilyen könnyen? Fujjam le megint gombaöéővel? Idén már a negyedik lesz :(
Nekem is kellene 2kg toscana fűmag. Beírtam magam a sor végére.Remélem tud valaki segíteni.
Toscana
"Javaslom, hogy a "Pestiek" fogjanak össze - ha javasolhatom akkor az 5kg miatt rendeljen a nO_niC_k, én beszélek anett2015-el, és elvileg igy mindenknek lesz magja...
ár: 27.239 + 1.600Ft ~ 30.000Ft azaz 3.000/kg ha mindenkinek megfelel.
stevemegane : 4kg (Tolna megye) (megrendelte a 10 kg-t, ha marad neki szól)
feca1983 : 3kg (Debrecen)
anett2015 : 3kg (Debrecen)
nedudddgi : 2kg (Kispest)
pego123 : 1kg ( XVI )
gaaj : 1kg (XVI )
nO_niC_k: 5kg (Pestszentlőrinc)
7050509: 1-2kg (XVII)
Siposl86: 2kg (BP)
ha valakinek kell még akkor ezt kis listát másolja be a válaszba és írja magát a sor végére."
Hurok induktivitása NEM számít ebben az esetben, az számít nem tud hűlni a vezeték mert egymásra vannak tekerve és kisebb felületen tudnak hülni.
"gyakorlatilag ellenállásként (induktív tekercs) működik" Induktivitáson NINCS hőveszteség (csak az ohmos veszteség számít) . Az induktivitás KÉPZETES ellenállás és csak VALÓS ellenálláson keletkezik hő. Javaslom egy villamosságtan könyv tanulmányozását. :)
Sz.r a cikk.
1 négyzet milliméter vezetéket kb. 3A-el lehet terhelni nem 15-20 A-el mint ahogy a cikkben volt. Ha nem tiszta azaz szennyezett rézből készült a vezeték ( olcsó helyről vásárolt jellemzően kínai) annak még nagyobb az ellenállása akkor még annyival sem. Szennyezés hatására növekszik a fémek ellenállása. Melegedés hatására is növekszik az ellenállás és önmagát erősíti a melegedési folyamat.
Tehát még egyszer és utoljára mert ez egy fűápolási és nem villamosságtan fórum: Kis keresztmetszetű kábelt azért nem lehet nagy árammal terhelni ha az fel van tekerve mert nem tud úgy hűlni mintha nem lenne feltekerve.
A "lyulyt" erre írtam: "Feltekert állapotban a hosszabbító túl melegedhet, mert nem csak a gép üzemeléséhez szükséges áram halad át rajta (induktív tekercsként funkcionál),
(Egyébként a sorba kapcsolt induktivitás (amit tekercseléssel érünk el) csökkenti az áramerősséget pár tíz milliamperrel nem növeli) Kedvedért kiszámoltam a képen látható vezetéken azért mert feltekerték kb 0.2 Voltal jut kisebb feszültség a fogyasztóhoz.
Ha mondasz egy fórumot szívesen beszélgetek veled villamosságtanról ez nem az fórum :)
Nem lehet kiegetni fuvet napon locsolassal. Ez egy urban legend. Sot a nagy melegben ha jo kodos locsolast csinalsz (10-15 percet) kifejezetten jot teszel a funek mert lehutod es nem kezd el nyari almot aludni.
easygreen szórókocsival szórt már valaki scotts sportmastert? 1,8-4mm a szemcsenagyság, nagyobb mint a landscaper szepcsnagysága, és csak ahhoz találtam beállítást. 25-35g/m2 a szükséglet. Vajon hanyasra kell állítani?
Ha nem elég vastag a vezeték akkor bemelegedhet mert nem tud lehűlni mert egymáson vannak a menetek. Láttam már olyan "hosszabbító kábelt" kínait aminek az 5A is sok volt. A 2.5-3 mm átmérőjű vezetékkel azt csinálsz amit akarsz fű nyíráskor 50-60 méteres hosszig amit akarsz. Természetesen a rézvezeték átmérőjéről van szó.
A júniusban 2x legyomirtózott, majd felső réteget eltávolított területemet beszórtam hétfőn NPK15-15-15-el, amit mondtatok. Majd raktam rá fűföldet, ami jó volt, teljesen más a szerkezete mint a virágföldnek, bár az ára is"jobb" volt.
Erre vetettem az AgroLargo Gold Championt, majd mivel nincs hengerem és csak 16m2, így szépen végigtapisgáltam simára.
Majd belocsoltam. Azóta reggel, szükség esetén délután, majd este locsolom.
A lényeg, hogy tegnap délután már láttam, hogy kinőtt, mára meg még jobban. :)
Számold ki mekkora az induktív ellenállása egy kábeldobra feltekert vezetéknek (mH )
Valamint a légmagos tekercseknél a veszteség (hő) az ohmos ellenállás miatt keletkezik.
Ha azt írtad volna nagy az áramfelvétel 8-10 A és melegszik a vezeték de nem tud hűlni mert fel van tekerve az még csak csak de ez az induktivitás az hülyeség.
Mondom ezt mint mikrohullámú ágazaton végzett villamosmérnök.
Lehet hülyeség, de azon gondolkodtam, gyomirtóknál általában 6 órát szoktak mondani, addig ne érje csapadék. Ha este permetezünk 7körül, az nem gond hogy 2-3óra múlva már elég szépen nedves a fű a harmattól?
Feltekert állapotban a hosszabbító túl melegedhet, mert nem csak a gép üzemeléséhez szükséges áram halad át rajta (induktív tekercsként funkcionál), így nem ajánlatos hosszabbítót semmilyen üzem közben feltekert állapotban használni.
A segítségeteket szeretném kérni. A lenti képeken látható gazt nem tudom kiirtani a füvemből. Amit vettem gyomirtót nem viszi ki. Kézzel szedegetem, de 1 óra alatt csak 2-3 m2-t tudok kiszedni, ami 1-2 hét alatt vissza is nő. Van valami spec gyomirtó, ami a füvet nem bántja de ezt a valamit kinyírja?
Jó, azért vannak problémáim. Ezek mik lehetnek? Leginkább a friss vetésű fű (tavaly ősz, idén tavasz) körül téphető fel a gyep könnyedén. Először azt gondoltam, hogy mivel ritkán locsolok, az egynyári perje nem bírja. Vagy ez a pajor/bármi rágása? Simán fel lehet tépni a gyepet ezeken a helyeken.
Most jöttem rá, hogy ezt a jó tanácsot még meg sem köszöntem... Szóval köszi!
Úgy gondoltam, hogy jövő héten Amalgerol, szeptember közepén gyomirtás, október első felében gyepszellőztetés, helyenként esetleg felülvetés és gyeptrágya (lehetőleg szerves - erre gondoltam: DCM GRASS-CARE).
Ez érdekelne engem bővebben, nekem is van pár rosszabb állapotban lévő tuja. Milyen dózisban ment? Tehát mennyit kevertél 10L-be és mennyi L ment egy tujára és a tuja mekkora? :) Levélre permetezted, vagy beöntözted?
Majd mesélek, de nem akarom elkiabálni. Idén két dolgot használtam: Trifender (nem hűtöttet vettem előtte), meg Amalgerol-t. Semmi egyéb vegyszert nem permeteztem. Viszont 5 hétre elutaztam, és azért nem úgy volt nyírva és locsolva ahogy én szoktam.
A lényeg, hogy ennek ellenére teljesen vállalható a gyepem. Jó, látszanak problémák itt-ott, de van egy kisebb terület, ami szintet tökéletes, egyáltalán nem zavarja, hogy mostanában milyen az időjárás.
Szóval, Amalgerol tuti, hogy nagy királyság, a Trifendernél is odafigyelek a hűtésre, és szerintem nagyon jó lesz a helyzet. Ha összeáll, amire számítok, akkor pár hét múlva teszek be képeket. ;)
Nem vezet sehová, mellette gyakran megtalálom a "végterméket" is.
Megfigyelni egyelőre nem sikerült a tettest, de tudom, hogy sün sok van a környéken (volt, hogy egyidőben hét felnőtt példányt számoltam meg elég kis területen). Korábbi években viszont ilyen kaparások nem voltak.
Cyperkill 25 EC-vel permeteztem vasárnap legalább tripla dózisban és beöntöztem. Volt két nap, amikor úgy tűnt, nincs újabb lyuk de tegnap és ma ismét túrták a füvet.
Idén nem használtam Trifendert, hanem a Proplantot fújogattam megelőzésképpen. Egy csomó sárga foltra azt hittem, hogy gomba, aztán ahogy kitépkedtem az elhalt szálakat, találtam alattuk pajort, tehát nem gomba volt. Van azért minden kétséget kizáróan gombás fertőzés is, bár nem vészes, nem túl nagy és nem súlyos a fertőzés.
Neked hogy vált be az idei, erősen gombásító időjárásban a Trifender?
Ők Erzsébeten vannak, nagyon korrektek. Mindig felhívnak telefonon, hogy hűtőtáskát, jégakkut vigyek magammal. Szerintem ennyire azért nem eszik forrón a kását, dehát legalább odafigyelnek.
Igen, őket ismerem, köszi. Sajnos nekem nagyon kiesik az üzletük. Nagyon korrektek, segítőkészek, a kánikulában nem vállalják a szállítást. Két napja kiküldték jégakkuval, a futárcég emberhiányra hivatkozva nem hozta ki aznap, éjjel bent állt a meleg központi raktárukban, így azt ezek után lemondtam. Hülye helyzet. :(
Nálunk ilyen a sztori. Manus kijött és azt mondta ez nem gomba, ez száradás és locsoljon dupla olyan intenzitással mint eddig. Ez volt múlt hét hétfőn, azóta pont ugyanilyen...
Kár hogy nálunk nem ilyenek a szolgáltatók mint Te, Ti....
Itt ha segítséget kérek, megmagyarázzák hogy a döglött tehén alszik, 3 ezerért egy félórás "tanácsadás" keretén belül, számla nélkül of corz.
Aki füvesített meg már baszik rám, szerintem tiltóra tett a telefonján, pedig 7 kilóba került földdel, fúvel minden sallanggal. Felelősséget sosem róttam fel neki, csak segítséget, tanácsot kértem, de már utólag látom kár volt lsd. esti öntözés..Remélem olvassa a fórumot, mert tanulhat belőle sokat.
Ha én így végezném a munkám, napi szinten kirúgnának.
Lenne pár kérdésem a Gyom Stop Plus-al kapcsolatban. Azt tudom, hogy egy hetet kell várni nyírás után. Viszont azt nem tudom, hogy permetezés után mennyi idő múlva lehet újra vetni?
Azt is hozzá kell tennem, hogy a gyomirtózás, talaj mozgatása, stb. csak akkor jöhet szóba, ha a kertész garanciában vállalja. Ugyanis nincs időm, kapacitásom ezzel foglalkozni. 300.000 Ft volt az egész, aminek a fele munkadíj volt. Elvárhatná az ember azt, hogy normális fű legyen. Szerintem a legnagyobb baj a vacak fűmag volt. Ugyanis amit után vetettem Wolf Garten maggal ott 70.000 m2
Amit pedig elvetett az jó, ha 20.000-et eléri.
Ha nem tudok vele megegyezni marad a gyomstop, majd 1-2 hét elteltével az utánvetés.
Vakondháló nélkül nem lehet szép gyepet remélni. Ha gyomirtózásra kerül a sor, akkor a felső 5 cm átmozgatásával a hálót is le lehet rakni.
Különben pedig ne áldozz rá nyarakat, nem éri meg, ezt tapasztaltam.
Nekem a Toscana bevált, nem olyan szép, mint a BB sport, de igénytelenebb, így kutyát is vettünk a srácoknak, nem sajnálom ha lesz benne a kutya miatt egy-egy folt.
Szerintem nem jó ötlet. Ma írtam itt valamit, hogy hónap végéig, de lehet tovább nem jöhet számításba a gyomirtó. Hiába van 25 fok alatt, de az nem tartós. Sajnos meleg van a nap többi részében, így nem ajánlatos.
Gyomirtóra az van írva 25 fok felett tilos használni. Kérdés, ha reggel lefújom, de rá 1-2 órára már bőven 25 fok fölé megy az nem gond? Este meg csak sötétben megy 25alá...
Az elején elnézést kell kérnem, hogy kicsit hosszú leszek. De vannak hasonló hozzászólások - főleg a történet végében -, így talán többeknek hasznos lehet a válaszolók kommentjei. Kicsit elbizonytalanodtam és emiatt írom le a történetet képekkel illusztrálva.
2017 áprilisának elején totál gyomirtózás majd 2 hét után felrotálás, gazok elszállítása. Majd májusban a terület feltöltése tőzeges földdel. Megkérdeztük, hogy kell-e trágya? A kertész azt mondta nem, mert ez egy nagyon jó föld megfelelő anyagokkal tele. Talajelmunkálás, vetés, hengerezés, stb. A fű nagyon nehezen kelt ki és sajnos 21 nap után több volt a gaz mint a fű. Meg kell jegyeznem, hogy a magot maga hozta, mint utóbb kiderült valami no-name, olcsó mag.
Maga a kertész aki végezte a feladatokat meg volt döbbenve, hogy a gaz olyan mintha vetve lett volna. De Most nem szabad tenni semmit, várjuk meg ameddig erősebb lesz a fű. Mutatta a referencia fotókat, hogy máshol milyenek lettek a vetések, 1-2 hónap után.
Június elejére kezdett erősebb lenni, de nem kelt ki teljesen voltak foltok. A gaz meg növekedett rendesen.
Június közepe után kezdett majdnem teljesen lefedett lenni a kert, de a gyomok is megvoltak továbbra is. A kertészék kézzel szedtek ki 2-3 alkalommal is.
Ennek ellenére augusztusra nagyon gazos lett. Siralmas volt nekünk, mert vagy 10 fajta jelent meg.
Magunk kiszedtük, ez után sok folt maradt, amit már kicsit utána járva Wolf Garten Turbo Nachsaat LR 50 -al utána vetettünk, kapott trágyát is. A gaz később nem jött szerencsére nagy mértékben már.
Októberre lett a fű zöld és erős.
Maradtak foltok, ahol nem kelt ki az utánvetett prémium mag. Ott ahol a madarak kikaparták, elvitték.
2018 március utolsó napjaiban első nyírás után ment az első trágyázás.
Majd folyamatos gondozás után május közepére ilyen lett
Még július első napjaiban is ilyen volt.
Amikor is a foltos terület megint a Wolf Garten Turbo Nachsaat LR 50 -al után lett vetve. Azaz nem voltak gyomok csak elvétve. Meg is kapta a 2. trágyázást. Majd július második felétől főleg az alsó rész nagyon gyorsan elgazosodott. Sajnos az utánvetett magok nagy részét a madarak eldézsmálták. A fűre ráterültek a gazok, elvették a fényt, stb. Nagyon kipusztult minden. Madárkeserűfű, Tarack, Kalászos (Egérárpa) vagy nem tudom mi az kalászos a fűre elfekvő ami a kutyától balra található.
10.-e pénteken elszórtam a dicimbás gyeptrágyát és hétfőn már elsárgultak a gazok. Könnyebb volt kihúzni, a föld meg zöldelni kezdett. Elég fárasztó munkával kiszedtük, de sok folt maradt megint főleg alul.
Ugye a nagyon meleg miatt a gyomirtás nem jöhet szóba. Ezért most várni kell augusztus végéig.
Három fajta tervem van:
1. Nem fog gazosodni nagyon, nem kell vegyszeres irtás. Viszek pH: 5,5-6,5 földet, a foltokat feltöltöm, majd a bevált maggal utánvetek. Majd gyeptrágya jöhet.
2. Na gazosodni fog, akkor vegyszeres irtás. Majd 1-2 hét, meg a terület megtisztítása után föld, utánvetés. Majd gyeptrágya jöhet.
3. egyéb
Egyébre arra gondolok, hogy a kertészt megpróbálom valami garanciára rávenni, mert ez így nem állapot. Azaz totális gyomirtás, talaj fertőtlenítés, majd az én prémium magom elvetése, majd trágyázás. Az azért nem oké, hogy a szabadságot arra töltjük, hogy gazt szedünk ki és ennyi idő után sincs rendben.
Mert ugyanis az eredetileg elvetett "silány" mag miatt nem tud sűrű lenni, ergo a gazok minden esetben megjelennek és nagyon elszaporodnak. Elterítve, elnyomva a gyepet.
Most, ahogy locsolva volt nagyon a vakondok is rendesen megjelentek. De szerencse ott túrtak ahol foltok maradtak.
1. Szól a kuncsaft, vagy éppen ott vagyok, mert fűnyírás van programon.
2. Nyírás után veszem észre a gyengébb fertőzést, az erőset már az utcáról látom :))
3. Tudom, hogy legutóbb mit alkalmaztam fertőzés ellen és váltok más szerekre. Ha első fertőzés a szezonban, Amistar+Bumpert használok. (Ne kérdezd, miért, mondanám, megszokásból, meg talán, mert univerzális)
4. Megnézem, hogy van a locsolás beállítva, másnap reggel előtt ne locsoljon.
Annyi féle szerem van, hogy 3-4-féle kombinációt össze tudjak állítani. Tudom, hogy ha felismerem a fertőző gomba típusát, akkor célirányosan alkazhatom a szereket, de ott még nem tartok, hogy mindent felismerjek. Ráadásul nincsen minden kertben ugyanolyan fertőzés, most is változó volt.
Kijelenthetem, hogy itt MINDEN pázsit gombás (volt).
Két csoportra oszthatom a tulajdonosokat: az egyik, aki felismerte és segítséget kért, vagy megoldotta egyedül, a másik pedig, aki fel sem ismerte, vagy nem érdekli, nem foglalkozik vele, lesz.rja stb. Az utóbbi csoport olyan 99,99%-a lehet az összes pázsit tulajdonosnak, bár most, hogy a stadionok révén a médiába is bekerült a dolog, lehet, hogy csak 99,98%. Szóval emiatt az utóbbi 2 hétben "csak" 60-70 kertben kellett permeteznem gomba ellen, nem 700-ban... Így is annyi vegyszer fogyott az idén, hogy felhasználtam minden elfekvőt.
Senki nem rója fel nekünk a felelősséget. Biztosan lennének olyan kuncsaftok is, de az ilyeneket már lemorzsoltuk magunk mellől, és most más kertészek vérét szívják. A mi ügyfeleink elégedettek a szolgáltatásainkkal és megfelelően ki is fejezik a hálájukat azért, hogy ha előre nem is látjuk, de a meglévő fertőzéseknek gyorsan gátat szabunk. Ú, ez olyan marketingesre sikerült :) Úgy kommunikáltuk feléjük a dolgot, hogy az utóbbi 5 év legerősebb fertőzésnek vagyunk a tanúi, és legalább 1 hónapot fog igénybe venni a gyógyulás. Ennek érdekében végezzük majd szeptember elejétől az őszi gyepszellőztetéseket, amelyek hatására teljesen rendbe fognak jönni a pázsitok. Így hát a fertőzésnek "köszönhetően" azok az ügyfelek is értékelik majd az őszi szellőztetést, akik eddig csak a bukszájuk megcsapolását látták benne. A lényeg, hogy a rosszat is előnyünkre tudjuk fordítani :)
A nagyszombati (SK) stadionban ugyanez a helyzet. Akkora országos téma lett ez a gyep gombásodás, hogy már a média is foglalkozik vele. Pedig hát ezeket a stadionokat nagyon sok pénzért nagyon sok iskolával rendelkező tudósdoktorok tartják fenn.
Közben átgondoltam és a High N-nek most telt le a 2hónapja, kiszórhatom a következő nyírás(péntek) után a következő High N adagot? A két táp használata problémát jelent?
Javaslom, hogy a "Pestiek" fogjanak össze - ha javasolhatom akkor az 5kg miatt rendeljen a nO_niC_k, én beszélek anett2015-el, és elvileg igy mindenknek lesz magja...
ár: 27.239 + 1.600Ft ~ 30.000Ft azaz 3.000/kg ha mindenkinek megfelel.
stevemegane : 4kg (Tolna megye) (megrendelte a 10 kg-t, ha marad neki szól)
feca1983 : 3kg (Debrecen)
anett2015 : 3kg (Debrecen)
nedudddgi : 2kg (Kispest)
pego123 : 1kg ( XVI )
gaaj : 1kg (XVI )
nO_niC_k: 5kg (Pestszentlőrinc)
7050509: 1-2kg (XVII)
ha valakinek kell még akkor ezt kis listát másolja be a válaszba és írja magát a sor végére.
Nálam is beért a fűbe a vakond. Egy ideje küzdök ellene, eddig csak a veteményben jártak, de most a fűben is feltúrtak. Próbáltam a napelemes riasztót (4 darab, 0 hatás), füstpatront, piszoár tablettát, még a macskák almát is beleöntöttem párszor a járatukba, semmi. Kezdem feladni...
Köszi, ez a gyomírtó harang jó ötlet! Igen azt néztem, hogy ugyanaz a hatóanyag, csak a dikaminban 10x annyi van, tehát ha ebből hozzácsapok 50ml-t, abban annyi a 2,4D mint fél liter pázsitmesterben, és amik nálam vannak gyomok a leírása alajpán erre pont érzékenyek: szulák, porcsin, útifű.
Konkrétan ezt a szert még nem. Az adatainak itt néztem utána: http://www.dowagro.com/hu-hu/hungary/products/herbicides/dma6 A gyomirtási spektrum a számodra lényeges, a porcsin négy keresztes, ami a kiváló hatást jelenti. A leírás alapján 10 liter vízhez 0,5 dl szer kell.
Annyi kétszikű gyomirtó van, hogy névről szerintem nincs ember aki vágja mindegyiket.
Kukkancsat egy pillanatot a vidi - malmö meccsre a pancho csodastadionra, mi az a sárguló barnuló talaj néhol csomókban felfedezhető fűvel? Ezeknek se mondta senki hogy este nem öntözünk és gombás az egész?
A dikamin 720wsc hatóanyaga a 2,4D, ami a pázsitmesterben is megtalálható, viszont van még benne másik három komponens (dikamba, MCPA, MCCP-P), így a hatása biztosabb. Én a pázsitmester használnám. Mást egyenlőre nem kevernék hozzá, ez a hatóanyag összetétel elég hatékony. Mivel hormonhatású szerekről van szó kissé hosszabb a hatás kifejlődése, valószínűleg nem fogsz 1-2 nap alatt látványos hatást kapni.
Ha aggódsz a növényeid miatt, gazdaboltban lehet kapni árnyalót permetezőgéphez, vagy egy levágott Pet palackból Te is fabrikálhatsz egyet. Azzal 10-20 cm-re meg lehet közelíteni a védeni szándékozott növényeket.
Másnap reggel a magad megnyugtatása végett nyugodtan öntözhetsz
Az lenne a kérdésem, a nyári meleg erősen megviselte a gyepet. Mikor érdemes gyepszellőztetni és karmos vagy késes fejjel? Viszonylag sok az elszáradt levél a fűben. Felülvetés mikor célszerű?
Amire gondoltam: augusztus végén karmos szellőztetés, műtrágya, utána várok, mennyire dúsul vissza, majd szept. közepe-vége késes szellőztetés és felülvetés.
Akkor jöjjön a hosszabb leírás a helyzetemről: az ominózus 25 nm, amit tavaly ősszel felülvetettem. Szépen beindult tavasszal, majd megjelent a muhar. Kaptam egy kis Puma Extrát innen a fórumról, de sajnos használni nem tudtam, mert az időjárás folyton közbeszólt. Mire lehetett volna, addigra elég sok lett a muhar, viszont legalább zöld volt, és nem akartam a nyár közepén kiirtani. Mostanra viszont vagy a 75% csak ez.
A kérdésem:
1. a kapott Puma Extrával kezeljem a muhart, ha elhalt szedjem ki és vessem felül, ha igen, ez a megoldás, akkor mikor? Vagy
2. Glialkázzam az egészet, ássam fel (újra) és vessek Toscanat?
Amit ugye tudni kell, hogy
1. hiába van automata öntöző a társasházban, az nem megfelelően működik: hol megy, hol nem, ha éppen megy, akkor az tutira este 11 fele, minden nap, kb. 15 percet.
2. én anno azt hittem, hogy napos a kert, de három oldalt sövény 2+ méter magasan (megnőttek :-)), a negyedik oldalon a ház fala, szóval inkább árnyékos. A sövények mentén tiszta moha...
Kinek mi lenne a javaslata, természetesen főleg a szakikat kérdem (de a lelkes amatőrök ezen meg ne sértődjenek! ;-))?
Hát, én most kezdek majd bele egy hosszabb leírásba, aminek a végén valószínűleg az ismételt újra füvesítés lesz és valamikor még régebben Samubá a Toscanat javasolta. Nekem 25 nm-re kell, elvileg 1 kg.
Nekem egy Gardena XL van, rendkívül jó vétel volt. A többi hasonló szórókocsiról sok rosszat olvastam kommentekben, hogy pl: pár nap után megjelentek rozsdafoltok rajtuk, meg elszakadt a dróthuzal a kioldó kuplungnál, meg hogy ócska, silány anyag az egész. Na ez atom masszív, könnyű tolni, baromi jól össze van rakva, nagyon jól szabályozható, hogy melyik szemcsenagyságnál hány grammot szórjon nm-enként, sőt azt is, hogy milyen szögben, pl járda mellett 90 fokra is be lehet állítani. Annyira jó vele szórni, hogy időnként még üresen is tologatom kicsit a kertben, sőt, volt már, hogy a gyerekért is ezzel mentem a bölcsibe. ( na jó, ezt nem...:) )
Járat is van? Dugd bele az ujjad és keresd a járatot, ha alapból nem látszódna. Szerintem 99%, hogy vakond, nekem pont ilyeneket csinál. 3db már nem, de most van minimum 2 még ami elég szívós és már tapasztalt. A bevált módszerek hatástalanok náluk. Nem tudom mi tévő legyek velük... Karbid, füstölő, csapdák, víz, stb. sajnos sajnos hatástalan erre a kettőre. Konkrétan szeretnek úszni, 1x kiugrott a lyukból aztán vissza ugrott mint a villám és ment az áramlattal, majd szarrá túrta a környéket később :D
Elsősorban téged kérdezlek az itt olvasottak alapján.
Nagy területet kb 1000nm akarok gyomirtózni (májusi vetés) Kutya is van, ezért őt addig átviszem máshova 1napra. A nagy terület és a kutya miatt lehetőleg szeretném egy kezeléssel le tudni és nem megismételni, kérdéseim :
Ez alapján mi lenne a megfelelő adagolás? Ami rendelkezésre áll, dikamin 720wsc és pázsitmester. Együtt gondoltam a kettőt használni. Esetleg van értelme ehhez még pluszba adni vmit a biztos hatás érdekében? (Pl. bofix garden)
Féltem a bokrokat, örökzöldeket, szélcsendben 1métert elég kihagyni körülöttük, hogy biztosan ne legyen bajuk? (Akkus permetezőm van)
A kezelés után mennyi ideig nem érheti víz? Mert ha nem ártok vele, gondoltam rá, hogy esti permetezés után másnap reggel beöntözném, hogy ne a gyomirtót lélegezzük be, meg gondolom kutyára is kevésbé lehetne így veszélyes (egyszer egy kis részen kipróbáltam a dikamint és még másnap is jól éreztem a hyposzerű szagot)
Mikorra időzítsem a gyomirtózást és a felülvetést? Most hétvégén gyomirtás, majd rá két hétre szeptember elsején mehetne a felülvetés?
Segítséget szeretnék kérni. Valami lény ilyen - a képeken látható - lyukakat csinál a fűben. A tettet valószínűleg éjszaka követheti el. 1-2 napja vettem észre. Azóta rohamosan szaporodik. Mi lehet? Mit lehet tenni?
Ha több négyzetmétert szétrágott a pajor (teljesen elszáradt az egész), akkor a kiirtásuk után kinő újra mindenféle alvó megmaradt részekből, vagy újra füvesítés?
pajorra tesztelted már? Ha fel tudod emelni a száraz részt, mint egy parókát, akkor jó eséllyel pajor és találhatsz is alatta, vagy a szomszédos még egészséges alatt.
Ja és még van lóhere, meg megsárgult foltok is, aminél én nem láttam hálósodást. Akkor a föld alatt van a gond és nekem is pajort kell irtani? 😮 Vagy érdemes azért gomba ellen permetezni?
Ezen most elbizonytalanodtam 🤔 Gondoltam a nagyját viszi a gyom-stop, a többit a gyepszellőztető, de ennek hatására inkább én is teszek fel pár képet, hogy nálunk mi minden van:
Ezeket a "kiállókat" kihúzgálom, mert gondolom egyszikű.
Vannak ilyen leveles fajták
Meg terülők...
Ez nagyon erős szárú
Ez meg húsos, de mindkettő kiszorítja a füvet
Lehet, hogy több fajta gyomirtót is be kellene vetnem?
Sajnos mindkettő van! Több mint tíz éves a fű és most újra kell vetnem, mert egyszerűen már több a gaz mint a fű! A terep nagyjából rendben van. Akkor még augusztusban gyomirtózzak totálisan és majd szeptemberben vessem újra?
Nem tudom milyen időpontra gondoltál pontosan, mert az ősz elvileg 3 hónap hosszú. Szeptember elején ejtsd meg a gyomirtózást, mert ahogy csökken az átlaghőmérséklet úgy hosszabbodik az időtartam mire a gyomirtó hat. Ez egy hűvös októberben akár 3-4 hét is lehet.
Sajnos gyomirtóznom kell majd (kétszikű, mert az egyszikűt kihúzgálom :-)), ezért szeretnék érdeklődni, hogy a sorrend úgy jó ősszel, hogy gyomirtás, valamivel utána szellőztetés késéssel, aztán az őszi/téli trágyázás?
Szerintem, ha a terep rendben van akkor elég, ha totálissal kigyomirtózod és az elhalt gyepet késes szellőztetővel kiszeded, ezt követően mehet az alap műtrágya és egy hét múlva a felülvetés fűmaggal és csillagkapával bedolgozás. Öntözés, keleszetés. szeptemberben be kell fejezni hogy jó legyen.
Egyébként milyen gyomok vannak benne, kétszikűek vagy egyszikűek is?
Alábbi nádképű csenkesz? Elég sok megjelent, és nem túl szép csomókban nő. A többségi állományhoz képest vastag szárú és a levele sem szép kecses, hanem vastag az is.
Ez akármi is lehet... Ha a gyökere megvan (vagyis megfogod a fűcsomót megemeled, és nem jön fel gyökerestől), akkor nem földben lévő pajor vagy rovar. Ha a töve rohad, akkor valami gomba. Bár engem leginkább a kutyám kölyökkori vizeletének a nyomaira emlékeztet. A felnőttkori ugyanilyen, csak 5-10x ekkora.
Na első este nem sikerült elkapni. Szerintem járt a csapdában de kijutott, nem csukódott le rendesen az ajtó.
Ha elmúlt 1 hónapban csak bevonat nélküli trágyát és Damisol Káliumot juttattam ki (előtte volt egy gyepszőnyeg fektetésnél alá szórt starter hosszú hatású május végén), akkor most adhatok neki egy Everris Stress Control trágyát, ugye? Azzal már őszig ellesz.
Egy kis segítséget szeretnék kérni! Sajnos elérkezett a füvem újravetése, mivel már több a gaz, mind a fű. Kérdésem az lenne, hogy mikor érdemes neki állni és milyen módon? Gondoltam, hogy valamilyen totális gyomirtóval többször lepermetezem, majd felszántatom, és újra vettek. A szántás helyet nincs valami más alternatíva, mert félek, hogy eléri az öntöző rendszert csöveit? Előre is köszönöm az esetleges válaszokat!
Egyáltalán nicns semmi látható hatása? Mert akkor inkább a forrással lehet gond, ahonnan beszerezted. Ha abszolut semmi hatása nincs, akkor 20 helyett 25 sem fog csodát csinálni.