A saválló acél mindenhol az, a fúrás nem hevíti fel annyira, hogy változzon az anyag, a hegesztés viszont csinálhat ilyet. Csavaros teteje van ennek? Már csak azért, hogy teletöltés után nem marad-e rés a tető és a folyadék között (el tudod-e találni, mennyi a pont elég bele...)?
Milyen vastag a falvastagsága, hegeszthető-e? Egy darab peremes csonkot kellene belehegeszteni, esetleg azt belülről kúposra esztergálva, így jó lenne a dugó záródása. Ha hegeszte(te)d, lehetőleg védőgázzal, vagy mindenképpen utólagos varratkezeléssel, mert másképp korrodálódik!
Szert tettem több kisebb zárt saválló tartályra amik elsődlegesen nem borra készültek, de alapvetően erre is tökéletesnek tűnnek. Tárolni mindenképp jó lesz benne, de erjesztésen is gondolkodnék. Ehhez valahogy egy kotyogót kéne ráapplikálnom. Aki csinált már hasonlót, mi lehet erre a megoldás? Elvi síkon egy közel tökéletes lyukat kéne ráfúrni és a gumidugó utána működne, de valahogy kétlem hogy ne lenne rés a fúrt lyuk mellett.
Az egyszerhasználtak szerencsés esetben élelmiszeripari szirupot tartalmaznak, bár a fekete szín kapásból kizárja, hogy bármi élelmiszeripari (azaz emberi fogyasztásra alkalmas ill. emberi fogyasztás esetén veszélytelen) anyag volt benne, mivel kizárólag fehér színü lehet, az viszont nem bírja az UV-fényt, a napon besárgul vagy törik.
Valószínü valami oldószer vagy ragasztó lehetett bennük és csak veszélyes hulladékkén lehetne megszabadulni töle. az élelmiszeriparikat vissza szokták váltani vagy csekély térítés ellenében (a vevö fizet, az eladó visszaveszi elven) visszaveszik.
MLF tipikusan melegebb környezetben szeret lefutni, 15°C fölött, bár az élet rácáfol a tankönyvekre ;-)
De lényeg, hogy hideg pincében jellemzően nem dolgozik, ahogy az erjedés sem általában. De általában kell 1-2 nap, hogy bármi elinduljon melegedés hatására.
Köszi a választ. Törzsoldattal csináltam, szóval lekötődhetett a nagyja. Pár nap múlva csinálok egy próbakénezést akkor. MLF is lehet ilyen, hogy a pincében nem indul be de kihozva igen?
Ha borként (por) adsz a borhoz, akkor 1 dkg emel 50 promillét 100 l-nél. Célszerü egy grammos mérlegen mérni. Ha saválló tartályban van, akkor arra kell ügyelni, hogy a színültig tele, teljesen vízszintbe helyezett tartályban van a tartályra írt mennyiség, ha van a tartály tetejénél bemélyedés merevítésnek, akkor is, azaz sosem tudsz annyit beletölteni, amennyi rá van írva. Egy 520 l-esbe kb 470-480 l fér. Én úgy számolom ki, hogy mennyi van benne, hogy colstokkal megmérem, mennyi van a tetejétöl a bor színéig, és arányszámokkal kiszámolom. Gyak. literre pontosan ki lehet számolni bármilyen tartálynál. Ez kisebb tartályok kénezésénél különösen fontos, ahol grammokban mérjük a hozzáádandó ként.
Amúgy a pumpás tartályok gyenge pontja a tömlö és a pumpához vezetö tömlö összekötése. Én kétféle "csöccsel" találkoztam, de se a tömlövéges, se a kettös peremes nem ideális. a rögzítéséhez jobb a bilincs, mint a drótrugós valami, viszont a bilincs általában nem rozsdamentes anyagból készül (legalábbis a csavarja nem), így a rozsda miatt egy idö után nem tud tökéletesen zárni, ezért elkezdi ereszteni a levegöt. lassan, alig észrevehetöen, de ereszthet. És pincében, a tartály fölött biztosan rozsdásodni fog, ami rozsdásodni tud.
Magam 10-en már nem hagynám, ez a mérési bizonytalanság határán van.
Azt írtad, kb. 2x ekkorát lőttél be, az azt jelenti, hogy fele még lekötődhetett. Meg persze a kénezőanyagod is lehet gyenge (por vagy törzsoldat?) . Próbakénezéssel be lehetne lőni, mennyi kell, kötődik-e még le, vagy sem. Nélküle necces, mert ha 30mg/l-t emelsz, és fele lekötődődik, még csak 25 lesz. Ha meg 50-et emelsz, nem kötődik, 60 lesz a vége, az meg már kijön az arcodba :)
Talán a +30mg/l-el nem lősz mellé. A zavarosodást meg sajnos nem tudjuk, miért volt. Élesztős erjedés, vagy MLF.
Szombaton mértem megint ként, friss vegyszerrel, most 10 mg/l jött ki ami elég alacsony. Ugyanakkor a bor amit elhoztam ugyanaznap, egyelőre stabil és nem indult újra erjedésnek, igaz hűtőben van nagyrészt (de a legutóbbi verzió hűtőben is bezavarosodott 1-2 nap alatt). Mit tanácsolsz, adjak neki még egy lapáttal, vagy inkább igyuk meg így?
Hát ezaz, de ha még derítem is akkor tuti veszek ki belőle ízeket, szóval egyelőre megpróbálom a kénes utat. A napokban hozok el friss mintát, megnézem a múltkori enyhe kénezés után hogy áll (jött friss vegyszer is), aztán ha kell még emelek rajta, és aztán igyekszünk meginni mielőtt elfogyna a szabadkénje :)
Ha minden igaz akkor most van 80 liter kb kénmentes fehérborom, enyhe maradékcukorral, 12.5%-os alkohollal, finom savakkal és atom király, de a pincéből való kihozás után 24 óráig fogyasztható ebben a formában. Ez azt hiszem pontosan az, amit BZoli szokott emlegetni, hogy oldják meg a hűtött szállítást és a limitált fogyasztási időt és akkor működik a kénmentesség. Egyébként még azt nem tudom biztosan, hogy mi lesz azzal a 4-5 palackkal ami még nálam van, lehet hogy kierjed a palackban és lesz belőle egy enyhén szénsavas petnat, de az is lehet hogy ki kell majd önteni, mindenesetre ez is érdekes kísérlet
A kint levő 80 litert az eddigiek alapján elég óvatosan kéneztem, mindenesetre ha megjön a friss keményítő oldatom akkor mérek majd egy újat, és legfeljebb adok még hozzá egy kövérebb adagot, jó lenne ha meg tudná tartani a mostani állapotot ameddig megisszuk, mert amúgy nagyon finom
Ebben benne van az esetleges lekötődés? Mert ha már nem volt szabad kén, és ennek a fele is lekötődik, pár hét után ugyanide jutsz. Ezért hasznos mérni szabadot kénezés előtt, és utána akár bátran kénezni 40-50 körüli szabadra. (A kénmentesek most majd lehurrognak :) )
Megtaláltam a keményítőt a hűtő hátuljában, azzal mértem egyet ami szerint 5 mg/l lenne de kétségem van a vegyszert illetően (2016 márciusban gyártották, nem tudom 4 év után még használható-e)
Hát, sajnos nem tudtam most mérni, mert elfogyott a keményítőm (pontosabban lejárt egy ideje és valószínű megváltunk tőle egy hűtőtakarításkor), szóval rendelnem kell frisset. Emelni (nem túl precízen mérve de) kb 25 mg/l-el próbáltam.
Mennyi volt a szabadkén, mielőtt emelted, és mennyire emelted? Na meg ha eszi a ként, akkor 2 hónap múlva megint ide jutsz, akár még a pincében is, ha melegszik.
Szerintem ez gyártófüggő lesz. Nekem Türkműanyag tartályaim vannak, annál a tömlőbe kell egy közdarabot dugni, arra jön a cső. A pumpánál ugyanilyen a kialakítás. Leginkább le kéne mérned a csonkot, amire tenni kell, és annál kicsit kisebb belső átmérőjűt venni, de szerintem 8 körüli belső, 10mm külső lehet.
Rendeltem úszófedeleket, de nem küldtek hozzá olyan tömlőt ami a pumpát a szilikongyűrűvel összeköti. Tudjátok esetleg mekkora tömlőt keressek ehhez a feladathoz? Normális esetben csak bevinném egy boltba, de most neten kell ugye rendelni :|
Sziasztok, tavalyi fehérborom mostanra szépen tükrösre tisztult, finom is lett. Viszont azt tapasztaltam, hogy amit elhozok másfél literes palackban az ha nem isszuk meg hamar akkor mintha picit újraerjedne - opálosodik és picit pezseg (érzésre van egy kis maradékcukor benne szóval novemberben lehet hogy még nem erjedt ki totálisan mikor kéneztük-fejtettük). Most picit lekéneztem a tartályban, ezzel stabil marad? (Augusztusig várhatóan elfogy, nem több éves eltarthatóságot keresek, az egész kb 80 liter)