Keresés

Részletes keresés

Boda Róbert Creative Commons License 2023.10.06 0 0 11263

Szép estét kívánok!

Érdeklődni szeretnék esetleg van e valakinek ötlete vagy tapasztalata forgáccsal váló fűtésben a pellet adagolóval lehetne használni?

espace.hu Creative Commons License 2023.09.27 0 0 11262

Ebben is lehet valami !

Azért a pellet sem annyira homogén , függ a szálmérettől is , apróbból biztos tömörebben tud felhordani a csiga , picit hoszabb szálakból ritkásabban ...

De az alapképlet szerintem mindenképp az , hogy a keményfa többet ér . Ha ugyanannyi Kg fenyő és ugyanannyi Kg tölgy fűrészport préselnek is össze , a végeredmény ugyanannyi Kg lesz (persze van némi nedvességkiválás/párolgás...) de a keményfa hőértéke szerintem akkor is több .

A fenyőpellet csak a tiszta égethetősége miatt favorit , mert könnyű a hamuja és akár egy ventillátor letakarítja kényelmesen .

 

Amúgy az ipari(A2) pelletjükkel megy a HMV fűtés már 5 napja , tényleg "salakozik mint állat" , naponta kell letakarítani . DE ha nagyobb teljesítményfokozatban égetem fixen (pl. 4-esen) , jelentősen kevesebb lett a salak !! Ennek az ipari pelletnek a halála ha modulációsan égeti a Ferroli , szóval hagyni kell folyamatos nagy lángon égni .

Előzmény: colonial113 (11261)
colonial113 Creative Commons License 2023.09.27 0 0 11261

Nekem az a bajom ezzel hogy észrevettem hogy egységnyi idő alatt drasztikusan más a megmozgatott pellet tömege.

Leteszteltem a kétféle pellettel azt, hogy megtöltöttem a csigát majd pár percig (egyenlő ideig) járattam a csigatöltés funkciót, és a végén lemértem, hány kg ment át.

A pontos eredményekre nem emlékszem de a különbség nagyon nagy volt - valami 2.3 kg az egyik, és 1.8 a másik pellettel. Megismételtem még vagy 2-3x és ugyanezek az eredmények jöttek ki.

Ezért csalóka szerintem tisztán az időre hagyatkozni.

Előzmény: espace.hu (11260)
espace.hu Creative Commons License 2023.09.24 0 0 11260

Az A1-esük nálam OK . Keményfapelletnél valamennyi (nehezebb hamu, salak) mindíg maradt , én próbáltam a minősített ENplus A1-es Ciprijanivoch(Horváth) pellettel is ami nagyon jó , de a fenyőhöz képest 1 hét alatt azért volt némi hamu-salak maradék , de hőértékre nagyon jók mérhetően hamaradd felfűtöttek , és kevesebb adagolás kellett .

 

Nekem Ferroli fix 3-as fokozatban 4,6mp -ről 4mp-re módosítva és 15mp ciklusidőt kitolva 17mp-re jött ez ki (pl 60mp-re vetítve):

Gyári alap. fenyőpellettel :    60mp/15mp =4 cilus x 4,6mp = 18,4mp-nyi pellet leadagolva

Pellet-szervíz A1 keményfa:  60mp/17mp = 3.529 ciklus x 4mp = 14,11mp-nyi pellet leadagolva

Feltételezve hogy az adagolás lineáris : 14,11/18,4=0.7668  (100-76,68=23.32%) , és a megfigyelésem alapján ugyanannyi idő alatt felfűtőtte a HMV-t mind anno az ukrán fenyőpellettel .

 

Előzmény: colonial113 (11259)
colonial113 Creative Commons License 2023.09.23 0 0 11259

Nekem is hasonló volt a tapasztalatom. Tovább ég, mint a fenyő és nekem is elég hasonlóak voltak rá a beállításaim. De nekem közel sem annyira jött ki a fogyasztásbeli különbség - hogy számoltad?

Viszont enyém salakosodott mint állat, egy-két naponta tisztítottam a rostélyt.

 

Előzmény: espace.hu (11257)
rézműves1 Creative Commons License 2023.09.20 0 0 11258

Na ezért jó ez a fórum...köszi ezt a kis tesztelést, a többi SUN-p7-est üzemeltető nevében is. 

Az N-típus végül is ugyanaz, mint a régebbi sima Piros, csak egy kicsit módosítottak a programján...

Amilyen egyszerűek ezek a masinák, olyan jól lehet finoman állítgatni a paramétereket rajtuk, a különböző fajtájú pelletekhez, csak egy kicsit rá kell hangolódni...

Előzmény: espace.hu (11257)
espace.hu Creative Commons License 2023.09.18 0 0 11257

Közben teszteltem , a Pellet-szervíz Kft. saját gyártású A1 tisztaságú (de NEM minősített-bevizsgált) pelletjét . Ez is mint az A2-esük zömével keményfa alapanyag , úgyhogy módosítanom kellett a Ferroli F7N égőfej paramétereit , mert sokkal hoszabban ég mint a fenyőpelletre állított gyári paraméterek szerinti égési idők . Gyári alapbeállítással a tapasztalat , hogy a 3-as teljesítmény fokozatban már a még elégetlen tűzelőre túl sokat adagolva szépen teltölti a garatot is pelettel , ami a hő hatására kissé kitágulva szépen beleszorul az ejtőcsőbe és leáll az égési folyamat A01-es hibával ! Tehát a keményfa pellet-nek több időt kell hagyni a "kiégetésére" .

A tesztelést szigorúan ON/OFF (vagyis NEM modulációs módban) végeztem el 1-4 fokozatokig fixre beállítva , így hosszan meg lehet figyelni az égés tulajdonságait . A tesztek alapján az alábbi beállításokkal megszűnt az A01-es laállás és tökéletesen elégette a pelletet :

Paraméterek :

t07  -  17   (gyári alap 15mp , ezt +2mp-el kitoltam vagyis 2mp-el tovább inkatív a felhordócsiga-motor...+még ehhez jön a t13,t15 negatív módosításából adódó érték, vagyis ott pici lépésenként vettem csak vissza!)

t09  -  28   (maradt a gyári beállítás , 1-es fokozatban kell is !)

t11  -  38   (maradt a gyári beállítás , még mindíg szépen elégeti)

t13  -  40   (gyári érték 46 , ezt vissza kell venni 40=4mp-re , így már nem torlódik fel)

t15  -  48   (gyári érték 53 , csökkenteni kell 48=4,8mp-re)

 

Így kiszámoltam , kb. 23,28%-al kevesebb a pellet adagolás mint a gyári fenyőpellet beállításoknál !!

 

HMV-t fűtők fel vele , 3 napja ezekkel a paraméterekkel teljesen OK. Salakododás minimális az A1 tisztaságúnál .

110-130 Ft/kg , rendelt mennyiségtől függően , 6tonna felett nekem már volt kedvezmény .

espace.hu Creative Commons License 2023.09.14 0 0 11256

Pellet-Szervíz Kft. ipari (A2) pelletje , Ferroli P7N-el . Alapanyag vegyes (főként keményfa) faapríték , salakosodásra hajlamos ! Ár: 95Ft/Kg , saját teherautójukkal 2tonnát (20kg/zsák) országos kiszállítással tudnak helyszínre szállítani (helyszíntől függően/km-alapján adnak rá ajánlatot , neken olcsóbbat adtak mind a Paletways vagy MPL) . 

Jelenleg (csak) HMV-t fűtök fel vele (200L/nap) , így 3 naponta érdemes a salakot letakarítani . Télen +fűtés üzemmódban valószínűleg naponta ajánlatos (2perc/nap) , de 2 naponta minimum szükséges lehet . Egyébként nincs benne hosszú szál , hibamentesen , szép nagy lánggal égette .

 

2 nap HMV fűtés után ilyen képet mutat :

 

 

rézműves1 Creative Commons License 2023.09.02 0 0 11255

Most a ruszkik rakétázása miatt, a gabona készletek szállítása élvez elsőbbséget és ezért a határokon nagyon megnőtt a várakozási idő, a többi árúnál.

Telefonáltak, hogy szerdán, vagy csütörtökön érkezik az ukrán kamion Váradra, ott vámolják és átrakják a románra, majd indul hozzánk..nem egyszerű.

Előzmény: colonial113 (11253)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2023.09.02 0 0 11254

  Semmi használt műszaki cikket nem érdemes venni.Ha ingyen adják az más.

Előzmény: rreni123456 (11249)
colonial113 Creative Commons License 2023.09.02 0 0 11253

Szuper... Hogy áll a dolog jelenleg?

Előzmény: rézműves1 (11248)
espace.hu Creative Commons License 2023.08.13 0 0 11252

Örülök hogy összejött !!! Ez azért (igaz még csak az első) de példaértékű üzenet a kereskedőknek , hogy igenis lehet másképp is .

 

Az előtte lévő posztodra csak annyit , hogy :

Én is beszélgettem a két-kör Kft-s mérnökúrral , DE azért annyiban egyetértettünk , hogy habár mostanában mediterrán teleink vannak , azért mi un. kontinentális éghajlatú teleket is megélhetünk -15  vagy akár -30 fokokkal is , ahol a 75C -előremenő azért még mindíg kevés ! És marketingszlogenek ide vagy oda , azt is figyelembe kell venni , hogy ezen új-technológiás hőszivattyúknál a komresszor 120-150%án vanak hajtva és hogy ezt ki is bírják , ehhez extra hűtőköröket kapnak a visszahűtésükhöz . Vagyis baromira a max.-on hajva érik el ezen eredményeket ... az idő majd megmondja mit fognak bírni .

Én úgy vagyok ezzel a hőszivattyűs dologgal , hogy kiegészítő megoldásnak OK , de csak erre berendezkedni nem mernék . Ráadásul ha nincs áram , teljes padlót-fogás van , míg hagyományos fűtést megfelelő munkaakkuval akár napokig működtetni tudom (és nem utolsó sorban töredékáron!) egy szigetüzemű napelemes rendszerrel akár folyamatosan , amit egy központi hőszivattyús rendszerhez megintcsak nagyon költséges hozzáméretezni ....(szóval majd a jövő zenéje lesz ...talán)

Előzmény: rézműves1 (11248)
Telemér Creative Commons License 2023.08.13 0 0 11251

Ehez több infó kell ,mekkora terület,van e kiépített fűtésrendszer,mennyi rá a keret?stb

Előzmény: rreni123456 (11249)
rézműves1 Creative Commons License 2023.08.12 0 0 11250

Szia...       ..."https://m.facebook.com/groups/228462204742644/"...

 

Itt nézz körül, itt többet is hirdetnek..."vízteres"-t akartál írni?, amit a radiátor körbe lehet bekötni?

Előzmény: rreni123456 (11249)
rreni123456 Creative Commons License 2023.08.12 0 0 11249

Sziasztok! 

mi a véleményetek, érdemes használt Pellet kandallót venni? ha igen hol érdemes utána nézni? 

Sajnos az építkezés az összes pénzünket felemészti és óriási dilemmában vagyunk, hogy vegyünk 1-2 szezonra egy sima fa tüzelésű kandallót majd később egy új pellet-est, vagy egy használt Pellett kandalló, ami kicsit tovább is jó lehet? 18kw-os, vízletes kandalló van/volt tervben. Mint érezhető a posztomból is, tejesen vakon vagyunk (még) a pellet tüzeléssel. 🙈 köszönök bármilyen építő, segítő hozzászólást 😊

rézműves1 Creative Commons License 2023.08.12 0 0 11248

..."Pedig őszintén szurkoltam Nektek(Neked) hogy tényleg jöjjön össze az összefogásos rendelés , mert azért példaértékű lett volna !!"...

 

Úgy látszik jól szurkoltál, köszi mégegyszer...ma elkeltek az utolsó raklapok és a hónap végére megjön a kamion, ha minden igaz...

Azt mondja a mondás, hogy "minden van valamiért" ...nos lehet, hogy nem is lett volna jobb előbb, mert elázott vona a viharban...

Előzmény: espace.hu (11239)
rézműves1 Creative Commons License 2023.08.12 -1 0 11247

Egy biztos, hogy fel van adva a lecke rendesen és sok tényezőt kell figyelembe venni, amik szinte szezononként változnak...Amikor 14-telén elkezdtem a pelletezést, 60-ft/kg körül volt az ára. 

Az majdnem gáz árban volt akkor és ugye ott a viszonylagos kényelem. Aki akkoriban segített nekem a hasznos tanácsaival (kedves itteni fórumtársunk) már öt éve fűtött vele. Pár évre rá, sikerült nekik bevezetni a gázt és rögtön kiderült, hogy az időközben, lassanként emelkedő pelletnél, bizony jóval olcsóbb...csakhát a bevezetés járulékos költségei verték (akkor) az egy millát.   

"Két-kör"-ös barátom szerint, most a legolcsóbb a hőszivattyú "H-tarifával", mert az újak már tudnak 75°C-os előremenő vizet is, amit egyből a már kiépített radiátoros rendszerhez lehet csatlakoztatni.

Csak hát itt is a rendszer kiépítési árai...H-tarifa, hőszivattyú...

Utána jön csak a gáz (és szerinte őszre le fog esni az ára) és csak azután jön a pellet. 

Ez szerinte azért is van így, mert sokan nem veszik figyelembe, hogy hiába 17-19Mj/kg a hőértéke a jó pelletnek, a kazánok hatásfoka csak 75-80%-os. A gagyi pellettel meg még rosszabb...

Amit a bajai Mogyi-KFT árul, szotyihéj-pellet, az ég mint az állat és az ára is jó (volt), csak az meg a savassága miatt széteszi a kazánt. Nekem egy szezon után tiszta rozsdás volt belül, meg mindenhová feltapad, nem csak a függőleges oldalfalakra, hanem még a plafonra is és alig lehet tisztítani... gusztustalan egy anyag.

Előzmény: espace.hu (11245)
Telemér Creative Commons License 2023.08.11 0 0 11246

Az hogy drága ,az még hagyján de miért is drága?Minden pelletes oldalon pont a "földgáztól,világpiaci eseményektől független" fűtőanyagnak reklámozták.A háborús hiszti elején a legnagyobb baj az volt hogy konkrétan nem lehetett kapni.Itt szűnt meg a bizalom hogy hiába van a drágább pelletre is pénzem ha nincs eladó.A pelletkályhát pedig hiába tuszkolom tele hasábfával vagy gázpalackkal azzal nem hajlandó fűteni.

Előzmény: espace.hu (11245)
espace.hu Creative Commons License 2023.08.11 0 0 11245

Ezen "rugóztam" magam is , és számolgattam sokat . Én évekig fűtöttem fával , pláne mikor még magunk szedhettük meg az erdőn , de ennek már vége , vagy vállalkozókkal szerződnek le az erdészetek , vagy maguk értékesítik még ezt is . Ugyan árban megérte , de általában az éves szabadságom nagyobb része ráment a fűrészelésre,hasogatásra , vagy a körfűrész mellett "süketültem" napokig .... szóval valamit-valamiért .

Nálunk 2 lakás 2 kazánház , és eddíg ugyebár carborobot-oztunk (egyik 30 éves volt tönkre is ment , DE a másik újfajta még üzemkész , vagyis akár autómatán daraszénnel is tudnék fűteni) . Nomármost ugyanazt hasonlítsuk össze lehetőleg ugyanazzal , vagyis a zsákos/raklapos kiszerelést helyszínre szállítva (és nem ömlesztve , 2m-ben m3-be stb... , szóval a rántotthúst ne hasonlítsuk össze a féldisznó kilónkénti árával) !! A szén 140-180Ft/Kg-nál mozog jelenleg + szállítás (ja és 13-17Mj/Kg , szemben a pellet 17-19MJ/Kg-jával!!), a fát is mondjuk konyhakészen raklapos kalodában háááát... toronymagasan a legdrágább lesz az borítékolható (fűtőértékre nedvességtartalomtól fajtától függően 12-16MJ/Kg) .

 

Szóval drága mindegyik , a kérdés csak az "melyik újamba harapjak" ....

És igen a raklaponkénti mondjuk PaletWays díj sok , de mondjuk én leszerveztem tavaly is hogy 1 fuvarral maszek fuvaros 50e-ért elhozott 6 rakappal(max.10raklap fért volna fel neki, vagyis akár 5eFt/paletta árért !) . Ha szenet hoszatok vagy akár fát , szintén tetemes összeg a fuvar . 15km-ről az erdészettől szintén 50eFt-ért hoznák ki a 10m3 nyers méterfát is , vagyis a 40eFT/m3 árhoz még hozzá kell itt is számolni a +költségeket .

 

Nos a számolgatásaim után én úgy döntöttem maradunk a pellet-nél , mert egyáltalán nem drágább . Az hogy jóval drágább mint tavalyelőtt az igaz , de igaz bármi másra is ...

Előzmény: rézműves1 (11243)
Telemér Creative Commons License 2023.08.11 0 0 11244

Előzőleg én fával fűtöttem ,az erdő szájában lakok az erdészetnél volt szedési lehetőség ami így olcsóbb volt,de átálltam pelletre a kényelem miatt.A 120-as pelletár az tökéletes,de a szállitással és a tárolással is vannak gondok arról nem is beszélve hogy ugyebár hirtelen meg kell szabadulni egy nagyobb összegtől is.

Előzmény: rézműves1 (11243)
rézműves1 Creative Commons License 2023.08.10 0 0 11243

Ahoz képest, hogy a tüzifa ára is 40,000.-felé közelít köbméterenként, 120-ért a pellet nem olyan rossz...tavaly ennyiért vettem az ukrán pelletet, de ha ez így megy tovább, az idén lehet, hogy kihagyom, mert még maradt 1-paletta tavalyról...

Előzmény: Telemér (11242)
Telemér Creative Commons License 2023.08.10 0 0 11242

Pont ahogy megjósoltam akkoriban amikor felmerült ez az ötlet...Nem életszerű  ez a kamionos össznépi rendelés sajnos.Ehhez mindenkinek egyszerre kell hogy legyen ideje/pénze/szándéka/tárolóhelye stb.A mai napig működőképes két opció a házhozszállítás és az aki fizikailag el tud menni  és elhozza magának járművel.A kafimpex is 160000ért árulja a törmelékes fenyőpelletet ,de 26000ft a szállítás és így már közel megvan a 200ft/kg.

Sokan úgy vannak már vele hogy minek vegyen kamionosan 5 tonnát ha a következő évben ugyanebből már kamionos áron is csak 3-4 tonnát tudna majd venni mert úgy felment az ára,egyszerűen átállnak más fűtésre mert most már annyira rapszódikus lett a pellet ellátás/árazás hogy nem lehet hosszútávra előrelátni.

Előzmény: rézműves1 (11240)
ksanci Creative Commons License 2023.08.10 0 0 11241

Meg kéne próbálni felrakni pl. Jófogásra is, itt a fórumban eleve nem vagyunk annyian szerintem.

Előzmény: rézműves1 (11240)
rézműves1 Creative Commons License 2023.08.10 0 0 11240

Köszi a szurkolást, de még mindig nem vagyunk elegen, csak a felére. Én vén nyugger létemre, hiába szereztem telephelyet, ahol targoncával leszednék, meg föl is raknák. Megvan aki hozta volna már 2-hete is, csak mi nem vagyunk meg.

 

 

Előzmény: espace.hu (11239)
espace.hu Creative Commons License 2023.08.09 0 0 11239

Pedig őszintén szurkoltam Nektek(Neked) hogy tényleg jöjjön össze az összefogásos rendelés , mert azért példaértékű lett volna !!

Gondolom a fő gond a logisztika-távolság lehetett a végfelhasználói helyekre .

Utánakérdeztem én is fuvarra (Pestet mondtam) , de olyan árakat mondtak hogy még 6 raklapra leosztva is sok lett volna .

 

Most amúgy a Pellet-Szervíz Kft-sekkel próbálkozom , 149Ft az ukrán E1 Plusz-os pellet , és van ugyanilyen minőségű DE nem minősített saját gyártásújuk 129Ft-ért (persze próbálni kell) ... csak a távolság-fuvardíj ami itt is rájön , bár Agárd-iak hozzád közelebb vannak .

Sőt van 20Kg-os kiszerelésben 95Ft(Bruttó!!)-ért is , de az mondjuk jó A2-es formátum , csak mechanikus tisztítású égőfejbe ajánlják !

Előzmény: rézműves1 (11238)
rézműves1 Creative Commons License 2023.08.09 0 0 11238

..."Észerű áron már csak az ukrán pellet marad"....

 

Ez igaz, de sajnos az is araszol felfelé...egyes szállítók, 2-hetenként 10-Euró/tonna emelésről számolnak be.

Ezért is csodálkozom, hogy a fővárosban nem jelentkezett a 120-forintos árra, összesen 24-palettára való ember. Közben meg az ár megy felfelé...

Előzmény: espace.hu (11235)
espace.hu Creative Commons License 2023.08.09 0 0 11237

A 200Ft feletti pelletárakál igen . DE amúgy meg nem , mármint nem sokszorosa a pellet ár a többi tűzelőanyaghoz képest ! Éppen ezt néztem körbe , hogy akkor mivel fűtsünk , és tulajdonképp tök mind1 , a piaci árak jól egybecsengenek , csak fával/szénnel egy csomó melót is meg lehet "nyerni" hozzá .

És igen nézegetjük néhányan a szomszéd ország kínálatát is , mert ott (pl. osztrákban 13%)  jóval alacsonyabb az energiahordozók ÁFA kulcsa , nálunk sajna ez is 27% !!

 

Egyedül a "rezsicsökkentett" gáz ami totál kilóg a sorból , ahhoz képest pedig minden másnak sokszorosa az ára (a hasáb-fának is !!) . Nyomják a inverteres klímákat is hogy mert azzal majd megéri , persze amíg szintén mesterségesen lenyomott un. "lakossági-piaci ár"-on veszük az áramot , vagyis ez is torzított ár , amúgy nagyon nem érné meg . Jól mutatja Puding kollága nem is oly rég belinkelt osztrák(EU) piaci körképe az energiaárakról , toronymagasan a villany-fűtés a legdrágább (annyira hogy azt még egy SCOP4-es konvertálás sem tudja kikorrigálni) ! Egy levegő-viz hőszivattyús rendszer meg még a pellet fűtésrendszernek is a sokszorosába kerülne ...

Ezért baromi káros a rezsicsökkentés , mert eltorzítja az energiaárakat . De mi persze nem tanulunk a tőlünk fejletebbektől , ahol nem az energiahordozó árát torzítják (így nincs piaci ár beavatkozás , és ezt kérné az EU tőlünk is semmi mást !) , hanem szociális helyzet alapján un. rezsitámogatást ad a jogosultaknak (de a 5eUER/hó fizujú manager-nak érthetően nem adnak , mert minek . Nálunk meg Ők is , megkapják a támogatást ....)

Előzmény: Telemér (11236)
Telemér Creative Commons License 2023.08.09 0 0 11236

Hát igen,a hülye kereskedőknek még most sem esik le,hogy itt nem áll fenn az a helyzet hogy "ha drágán is kínáljuk akkor is megveszik csak duzzogva" hanem ezekkel az árakkal az emberek nem fogják megvenni és inkább elhagyják a pelletfűtést végleg.Olyan nincs hogy a pelletfűtő berendezés ára is sokszorosa a többi fűtésrendszernek és még a hozzávaló pellet ára is sokszorosa a többi fűtőanyagnak.Egyszerűen így már nem éri meg.

 

Előzmény: espace.hu (11235)
espace.hu Creative Commons License 2023.08.08 0 0 11235

Sajna araszol az osztrák pellet ár is felfele (meg persze a HUF/EUR árfolyam is szokás szerint) .

jelenleg már 160Ft/Kg nettóban , és 180Ft/Kg bruttóban :(

Még sikerült 150-en(nettoban EU adószámra) rendelnek a Lagerhaus-tól , de várnom kell 2 hetet mire laszállítják a depóba és értemehetek ...

 

Észerű áron már csak az ukrán pellet marad ....

 

Úgyhogy valahol ez a piaci árszint : 150-180Ft/kg minőségtől függően . A 200Ft felettiekkel egyenlőre én sem foglalkozom , tartsák meg maguknak .

De ez van . Nézegettem a szén és fa árakat is de dettó , pl. a szén is 140Ft/Kg-on áll és sokkal több meló van vele , fáfal mégtöbb az 40eFT/m3 -től indul , vagyis egyik sem olcsóbb nagyságrendileg a pelletnél (kényelemben meg fényévekre vannak...). A világon nem látott "rezsicsökkentett" gázzal persze semmi sem veheti fel a versenyt , de nagyobb családi háznál a rezsilimit baromi kevés , kell mellé még valami !

rézműves1 Creative Commons License 2023.08.08 0 0 11234

Írjál a címemre, ottmegbeszéljük...

Előzmény: colonial113 (11233)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!