Keresés

Részletes keresés

Bárdos Imre Creative Commons License 2015.05.21 0 0 59649

Az EDK a Kirow dízel-villamos daruk gyári típusjelölése. Ezekből a MÁV-nál az EDK 300W (30 tonnás, MD 301), EDK 300 (60 tonnás, MD 601-605 psz.). EDK 500 (80 tonnás, MD 801) és EDK 1000 (120 tonnás, MD 1251-1253 psz.) üzemeltek. Dombóvárra az MD 801 volt állomásítva, majd oda került az új szállításként Szombathelyen, majd Celldömölkön állomásozó MD 604, de már egyik sincs üzemben. A három ezres daruból kettő (MD 1252-1253) Székesfehérváron van, az ex szolnoki 1252 üzemel, az ex Hámános 1253 csak pusztul, a harmadik (MD 1251) ex székesfehérvári pedig Fradiban tart baleseti készenlétet, az ex szegedi MD 605-el együtt.

Előzmény: Törölt nick (59644)
mdbz Creative Commons License 2015.05.19 0 1 59648

Vagy figyelmetlenül olvasol, vagy abszolút tájékozatlan vagy.

Dombóváron nincs és nem is volt 1000-es daru. Egy 600-as és egy 800-as áll ott évek óta, lejárt vizsgákkal.

 

Előzmény: Törölt nick (59647)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59647

Nocsak, ez nekem új. Hiszen az ezrest tavaly(előtt?) még vizsgáztatták is.

Előzmény: mdbz (59645)
Madrone Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59646

Kedves Manhattani!

 

Köszi szépen a régi a képeket, amit a honlapodon bemutattál!

 

Különösen a daruszerelvény élén álló 424, 287-es tetszett.

 

A 80-as évek első felében mivel nem messze laktunk a körvasúttól gyakran láttam ezt a szerelvényt és a másik társát is.

 

A Rákosrendezőn állomásozó "kis darus vonatot" (600-as) és a másikat a Hámánban álló "nagy darus vonatot" (1000-es).

 

Mi akkori gyerekek "darusvonatnak" hívtuk a készenléti segélyszerelvényt.

 

Sajnos akkoriban sohasem figyeltem meg a mozdonyok pályaszámát és fényképet sem készítettem (bár 1984-től már volt gépem) amit ma már nagyon sajnálok.

 

Ha erről a vonatról látok képet vagy erre gondolok mindig eszembe jut a régen elmúlt igazi szép gyerekkor (az általános iskolás kor) a nyolcvanas évek első fele, amikor sokat járkáltunk és játszottunk a vasút közelében.

 

Máig orromban van a jellegzetes szénfüst szag és a 424-es erős mély  gőzsíp hangja.

 

Én már csak a gőzös korszak 24. órájának utolsó perceit láttam, ami Rákosrendező környékén az alkalmankénti (ha nem volt Szergej) rákosrendezői gurítódombra tolatást és a 2 készenléti szerelvény továbbítását jelentette.

 

Mégis mélyen emlékezetembe vésődött, hiszen akkoriban mindig nagyon tetszett, amikor 424-est láttam.

 

A "darusvonatok" alighanem a gőzgépek legeslegutolsó magyarországi rendszeres üzemi alkalmazási területei lehettek. 

Előzmény: manhattani (59636)
mdbz Creative Commons License 2015.05.19 0 1 59645

"például Dombóváron"

 

azok például mér rég nem bevethetőek

Előzmény: Törölt nick (59644)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.19 0 1 59644

Van Fradiban daruszerelvény, a dízel csarnok előtt vagy az oldalánál szokott állni, most éppen Púpos van rajta. Szokták riasztani néha, de az esetek nagy többségében a szolnoki segélycsapatot riasztják, ugyanis ott van egy modern, Kirow KCR1220 vasúti daru. Ezen kívül állomásoznak EDK 600 és 1200-as daruk is például Dombóváron és Székesfehérváron is, ha a helyzet megkívánja, bevethetőek.

Előzmény: Madrone (59643)
Madrone Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59643

Én is úgy hallottam, hogy a szerelvény fűtésének a szükségessége is az egyik oka volt annak, hogy gőzös volt a készenléti vonat mozdonya. Nyilván régi gőzfűtésű kocsikból állt a szerelvény.

Ezt alátámasztja az is, hogy olyan gőzfűtésre képes dízelek is vitték a vonatot mint a Nohab és a Púpos.

A másik ok valóban az akkori (nyolcvanas évek) nagy mozdonyhiány lehetett.

 

Amúgy én úgy emlékszem, hogy a 17-es Nohab a 90-es évek végén vitte egyesítve a két daruszerelvényt, a 600-as és az 1000-es darut. Akkoriban időnként rendszeresen bejött a Nyugatiba.

 

Akkoriban a gőzös korszak már régen véget ért és nem Rákosrendezőn és az Északi fűtőházban (Hámánban) állomásoztak a segélyszerelvények, hanem Rákoson.

 

Manapság ha jól tudom Ferencvárosban van daruszerelvény, bár sohasem láttam mikor ott átutaztam.

 

Azt sem tudom, hogy ami daru ott van az azonos-e azzal ami 30 évvel ezelőtt a Hámánban és Rákosrendezőn állomásozott?

 

Egyáltalán megvan-e mindkét szerelvény  és mindkét daru és ha igen, akkor azokat a típusokat (600-as és 1000-es) használják még ma is amiket akkor?

 

 

Előzmény: kihúzóvágány (59640)
Bárdos Imre Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59642

Igen, én is emiatt emlékszem a külön kis kazánra.

Előzmény: manhattani (59641)
manhattani Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59641

Tényleg, amikor B. Attilával, a gőzös vezetőjével beszélgettünk az egyik kocsiban, ott időnként szenet dobott egy kis kályhafélébe, ami lehet, hogy a kocsi kazán tűzszekrénye volt :-)

Előzmény: Bárdos Imre (59639)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59640

Egyi deig volt M40, illetve a M61.017 is a daruszerelvényhez állomásítva, szerintem ugyanilyen okokból gőzfűtéssel.

Előzmény: manhattani (59638)
Bárdos Imre Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59639

Én úgy emlékszem, a kocsiknak saját fűtésük volt. Arra biztosan emlékszem, hogy talán a fürdőkocsi egyik végében volt egy kazán, amivel a meleg vizet csinálták a fürdéshez, meg szerintem a fűtéshez is. Erre az önálló fűtésre már csak azért is szükség volt, mert pl. egy baleseti mentésnél szinte biztosan nem volt folyamatosan egyben a teljes szerelvény.

Előzmény: manhattani (59638)
manhattani Creative Commons License 2015.05.19 0 0 59638

Tényleg! Ehhez a dízelmozdonynak járatni kell a motorját, persze csak akkor, ha a kocsikban van villamos fűtés :-)

 

Előzmény: kihúzóvágány (59637)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.05.18 0 0 59637

Egyetlen pozitívuma volt a daruszerelvényen a gőzmozdonynak: állandóan fűteni tudta a lakókocsikat.

Előzmény: manhattani (59636)
manhattani Creative Commons License 2015.05.18 0 0 59636

A 424,287-es a darun, Rákosrendezőn, 1987 decemberében, valamint kevésbé szerencsés társai bontása.

_ANDRÁS_ Creative Commons License 2015.05.17 0 0 59635

Igen, nekem is salakoló aknának tűnik. Egyébként teljesen logikus is, hiszen ott van mellette a vízdaru is, a kettő pedig gyakran együtt volt.

 

Előzmény: M.machinátor (59633)
M.machinátor Creative Commons License 2015.05.17 0 1 59634

Szervusztok.

 

Gumidani talált egy fa@&bukkos képgalériát kb 400 !!! album !!! és mindegyikben legalább 20-40 en fotó.(nem kifejezetten vasúti jellegű,de mindegyik jó régi).

 

 

Én ezt találtam ide valónak(ha már volt akkor bocsika).

 

 

M.machinátor Creative Commons License 2015.05.16 0 0 59633

Szervusztok.

 

Ez egy salakoló akna alatta vagy csak valami furcsa fényjáték?(kinagyítva elbizonytalanodtam).

Előzmény: gumidani (59628)
rezgaras Creative Commons License 2015.05.16 0 0 59632

Stimmel.

Előzmény: gumidani (59630)
Felek Ferenc Creative Commons License 2015.05.15 0 0 59631

http://www.youtube.com/watch?v=lK0sppyzrkY

 

1:40-től jön a MÁV 322,506, ha ez segít.

gumidani Creative Commons License 2015.05.15 0 0 59630

Ennek a képnek alapján vélem. Nincs rajta a P-R víztisztító, de az idővel sok mozdonyról lekerült.

 

Előzmény: rezgaras (59629)
rezgaras Creative Commons License 2015.05.15 0 0 59629

Nem kizárt, de nem könnyű megmondani, hiszen a fénykép perspektívájából épp a legfontosabb jellegzetességeken nem látni.

 

A füstszekrény-ajtó nem kúpos és nem látni a belső gépezet nyomát - lehet egy, a csehek által átalakított példány. De annak nem más a hengeröntvénye? Furcsa a peremés kémény is. Szokatlan az egész előrész kiképzése a füstszekrény alatt, de most nincs kéznél kép a csehek által átépített mozdonyról, lehet, hogy azt is ilyenre építették át.

Előzmény: gumidani (59628)
gumidani Creative Commons License 2015.05.15 0 0 59628
Felek Ferenc Creative Commons License 2015.05.14 0 0 59627

Szegedi Gazdasági Vasút, Átrakó állomás építése, a két mozdony az építő cégé lehet, a hátsó nagy talány...

Előzmény: 1047 005-2 (59626)
1047 005-2 Creative Commons License 2015.05.14 0 0 59626
Tamasch Creative Commons License 2015.05.12 0 0 59625
hegesztő89 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 59624

Üdv azóta én is láttam képeket a Facebookon. Szörnyü.

Előzmény: BLGB (59585)
BLGB Creative Commons License 2015.05.11 0 1 59623

Öt éve a műhelyben:

 

 

(Ugyan mostanában minden képemet pocsék minőségben látom vissza itt a fórumon.)

alkotasu Creative Commons License 2015.05.10 0 0 59622

Két régi kép egy 242-esről.

 

Fortepan 71240

 

Fortepan 71239

Mágus23 Creative Commons License 2015.05.10 0 1 59621

 

Tölgyes Lajos

Előzmény: Mágus23 (59620)
Mágus23 Creative Commons License 2015.05.10 0 1 59620

 

Tölgyes Lajos
(1910-1989)

A MÁV gépészet vezetője

 

 

A Magyar Államvasutak történetének, az 1868. július 1-én létrejött első államvasúti szervezet gépészete máig terjedő időszakának egyik legmeghatározóbb személyisége volt Tölgyes Lajos, aki egyedülállóan több mint húsz éven át látta el ennek a vasút számára oly fontos szakszolgálati ágnak az irányítását.

Tölgyes Lajos MÁV Gépészeti igazgató 1949-tőlnyugdíjba vonulásáig, 1971-ig állt a MÁV gépészeti szolgálatának élén. Tipikus „munkáskáderként” kezdte pályafutását, de rövidesen kiemelkedett hasonló pályatársai közül született vezetőképességével, mai kifejezéssel kiváló menedzsernek bizonyult. Teljes pályafutása alatt következetesen támaszkodott kiváló szaktudással rendelkező, de az ekkori megítélés szerint „reakciós” munkatársaira (pl. Kullmann Lajos, Dr. Heller György, stb.), biztos politikai védőbástyát képezve számukra.

A gépészeti szakszolgálat élén töltött időszaka a vasút történetének talán a legnehezebb időszakára esik. A II. világháborút követő időszakban egy szinte menthetetlenül tönkretett vasutat kellett a történelemből ismert politikai és gazdasági viszonyok között működőképessé tenni akkor, amikor a szakma talán szilárdabb talajra épített útja mellett, a politika rendkívül ingatag mezején is kellett találni szilárd pontokat, amelyekre az új vasút felépíthető volt.

A számára megadatott negyven szolgálati év nem akármilyen körülmények között telt el. A negyvenes évek elején már a háború befolyásolta légkör tette nehézzé az életet, de az igazi megpróbáltatást rajta kívül sokak számára is az 1945 és 1956 közötti korszak hozta el, ahol „többfrontos” küzdelmet kellett vívni a józan észt, racionalitást igénylő szakmai téren és a sokszor ezeket az objektív körülményeket semmibe vevő politikai környezettel. Ez utóbbi ugyan más korszakoktól sem idegen, de megtalálni a kettő közötti még járható csapást, azokban az időkben, ehhez biztosan működő iránytű kellett, és ennek ő birtokában volt.

Vasúti szolgálatát 1930-ban kezdte és az akkori időkben kihagyhatatlan lépcsőfokokat bejárva 1945-re a gőz- és motorvezetői vizsgák letétele után a miskolci fűtőház állományának elismerten legjobb mozdonyvezetője lett. 1945 vége már a vasút igazgatásában találja, de életének a vasút számára igazán gyümölcsöző korszaka 1951-ben jött el, amikor Kopasz Károlytól hivatalosan is átvette a Gépészeti Szakosztály irányítását és sokaktól eltérően itt nem állt meg, hanem felzárkózva a feladathoz még 1950-ben beiratkozott a Műegyetem gépészmérnöki karára, amelyet ahol a több száz hallgató közül csak a néhány tízzel együtt végzett. Elődjének, Kopasz Károlynak az érdemeit semmiképpen sem kisebbítve, a vasút gépészeti ágazata személyében így egy olyan vezetőt kapott, akinek szakmai ismeretei alapján és hatalmas politikai befolyása birtokában már „védőgátak” mögött folyhatott a gépészet munkája, a politikai viharok hullámai pedig csak időnként és akkor is csillapítva csaptak át a gátakon. Ettől kezdve, 1949. márciusában (Vasúti Nagylexikon szerint!!!) történt igazgatói kinevezésével az 1971-es nyugdíjba meneteléig, több, mint két évtizeden át tevékenysége elválaszthatatlanul forrott össze a MÁV gépészeti szakszolgálatával.

A II. világháború utáni időszakhoz fogható nincs a vasút történetében.  Kétségtelen, hogy az I. világháború során az eszközállomány nagyobb hányada került más államok birtokába, de nem mégis sokat jelentett, hogy nem volt szőnyegbombázás. Az utóbbi világháború hadi eszköztára viszont meghozta stratégiai bombázás fogalmát, amelynek látható eredménye lett, hogy nem csak a fronttal érintett területeken, de a hátországban sem maradt egyetlen ép sínszál, mozdony kocsi, vagy más vasúti eszköz. Az akkor élt vasutasoknak jutott az a hálásnak egyáltalán nem nevezhető szerep, hogy romjaiból építsék fel a porig rombolt vasutat, ami rosszabb lehetett, mint az új építés, hiszen a mindent a romeltakarítással kellett kezdeni. Tölgyes Lajosnak ebben is komoly része volt, de működésének további területe már a vasút felfelé ívelő szakaszára esik.

Az 1960-as évek végén, 1959-ben az utolsó új szállítású gőzmozdony átadása után, sok itt nem részletezhető ok, pl. krónikus szénhiány, szállítási igények rohamos növekedése, stb. miatt a vasúti vontatás fejlődése két jól elkülöníthető irányba indult meg. A dizelesítés nagy pártolója Varga Jenő (1910-1989), Tölgyes Lajos helyettese volt, míg a villamosítás elkötelezett hívei Oroszváry László és Tölgyes Lajos voltak.

A járművek beszerzése nyilvánvalóan elsősorban a hazai, vagy akkori időknek megfelelően a szovjet forrásból jöhetett szóba. Azonban a GANZ-MÁVAG a sok kitűnő mozdonysorozat gyártása ellenére sem volt képes a nagyteljesítményű diesel és villamosmozdonyok előállítására, de hasonlóképpen a szovjet sem, így került sor a NOHAB diesel és V43 villamos mozdonyok beszerzésére.

Hiába kerülgetjük a kérdést bármely társadalom a politikai, gazdasági, szakmai körülmények közötti kölcsönhatásban emberi okok miatt elsődlegesen a politikai gazdasági szempontok érvényesülésére való törekvés mindig is igen erős, a tisztán szakmai szempontok érvényesítése, a hosszú távlatban ható racionális érvek ellenére is sok esetben kudarc. Így történt volna ez ebben a kérdésben is, ha a Gépészeti Szakosztály személyi összetétele és vezetése nem egyesült szerencsésen. Tölgyes Lajos kellő szakmai hozzáértésével tökéletesen ismerte és képviselni tudta a Gépészeti Szakosztály szempontjait, olyan neves munkatársai támogatásával egyetemben, mint Varga Jenő, Kullman Lajos, Oroszváry László, Tóth Béla, Martinovich István, Heller György és mások. Ezzel az egységes fellépéssel a gépészet elérte, hogy ekkoriban szokatlan módon sor kerüljön a vasút ilyen jellegű korszerűsítésére, ami az ő vezetői körökben megszerzett tekintélye nélkül legalábbis kétséges, hogy elérhető lett volna.

Támogatásával a fékszerkezetek fejlesztésében is szoros együttműködés alakult ki a Knorr féktechnikai gyárral, és más nagy jelentőségű fejlesztések is megvalósultak, a vasút ügyét előbbre vitték, de mára végül is megszűntek. Ugyanígy az időszaka alatt a 1949-ben a MÁV szervezete is átalakult, az újonnan létrejött egységes központi irányítású Gépészeti Szakosztály máig kitűnő példája a vasút hathatós irányításának.

E rövid sorok kevésnek bizonyulnak negyven év munkásságának csak vázlatos leírásához is, ezt az életművet bizonyítják azok az eszközök, mozdonyok és kocsik, nem utolsó sorban még élő volt munkatársak, akik Tölgyes Lajost, ha neve bármilyen formában is szóba került, emberi jellemét és tevékenységét kivétel nélkül mindenki csak a legnagyobb elismerés hangján illette.

E sorokat mások bizonyára másképpen, kiegészítve ezt, vagy ebből elvéve valamit írták volna meg, és ez természetes is. Magam őt a szakmai oldalról a nyilvánvaló korkülönbség miatt nem ismerhettem, hallani viszont sokat hallottam és más emberi kapcsolatból ismertem. Édesapám volt munkatársa és barátja lévén keresztapám lett és ilyen minőségben legalább olyan, vagy ha egészen pontos akarok lenni, akkor még nagyobb szigorral irányított és támogatott az élet akkor még számomra kibogozhatatlan szövevényes útvesztőiben.

Az emberek a társadalmi körülményektől, pártállástól és vallástól és szakmai ismeretektől függően sokfélék lehetnek, más és más jellemet és szakmai tudást testesíthetnek meg. A szakmai megítélés különösen utólag az események körülményeinek ismerete nélkül legalábbis kétséges, fontos az emberi jellem. Ehhez pedig Tölgyes Lajos emberi segítőkészségéhez, jellemformáló szigorúságához viszont bízvást ki lehet jelenteni, nem fér kétség.

 

(Előhegyi István)


Forrás : Vasútgépészet

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!