Keresés

Részletes keresés

M41-2314 Creative Commons License 2010.10.22 0 0 9849
Sziasztok.

Ma végre eljutottam a tőlem kb. 15 kilométerre települt 105/4 aszalói lérak osztály egykori területére.
Önkormányzati tulajdon, igencsak morcos őrkutyuskával a kapuban. :)
Viszont szép kilátás van a zempléni hegyekre, a borsodi iparvidékre...
Fényképezőgép persze nyema...
yoggi Creative Commons License 2010.10.22 0 0 9848
Apámék a 80-as évek végén, 5 évet éltek Bakuban, apám kiment egyszer a piacra és az egyik eladóval nem tudott megegyezni, erre elengedett magyarul egy B+ a muttert -t, mire a csóka hibátlan magyarsággal visszavágott, B+ te, Szombathelyen voltam katona, aztán jó magyarsággal elbeszélgettek, majd rendszeres vásárlója lett a csókának, kis akcentussal de tisztán beszélt magyarul, és saját bevallása szerint tanították nekik.
Előzmény: zajza (9844)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9846
Na a holland a másik nyelv, amihez tök hülye vagyok. Van még. Soroljam?
Előzmény: Törölt nick (9845)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9845
Ne búsulj,én úgy vagyok a nyelvtanulással mint a cigány a hegedüléssel mégis többet tudok hollandul mint oroszul. :-))
Előzmény: Volt tüzér (9842)
zajza Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9844
Van benne igazság, de akkor mivel magyarázod a zárt laktanyát, kizárólag orosz iskolában talált magyar nyelvű könyveket? És a falra rajzolt Lúdas matyi, 2/a osztály képet. Ők bizony tanultak magyarul.
Előzmény: Volt tüzér (9843)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9843

Ja, és még egy. Való igaz, hogy ők nem 1989-90-ig terveztek itt maradni, de az egyes ember akkor is csak néhány évet töltött itt. Arra a kis időre meg minek megtanulni a nyelvünket? Bár némi fehér asztal és rajta különféle poharak csodát tudtak művelni.

 

Előzmény: zajza (9841)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9842
Mindenképpen külön iskolájuk volt. Hogy magyarul tanulni? Úgy voltak vele, hogy tanuljunk meg oroszul. Csináltuk is. Bár mivel én vagyok köztudottan mindenféle nyelvoktatás csődje, ezért engem inkább csak tanítottak.
Előzmény: zajza (9841)
zajza Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9841
Annyi biztos hogy Nagyvázsonyból Hajmáskérre mentek iskolába.
Hogy külön iskolájuk volt, vagy magyarokkal együtt volt azt nem tudom, de sejtésem szerint igen. Mivel így jobban tudták tanulni a magyar nyelvet elvégre, nem 1989ig terveztek itt lenni. '80as évek elején még egy egész nagy panelt felhúztak a többi mögé.
A másik meg hogy Szentkirályszabadján, az orosz laktanyába elég sok magyal felirat, szöveg is látható volt, ami arra enged következtetni hogy elég intenzíven tanították a magyar nyelvet.
Ha akarod, tudok mutatni olyan könyveket amiket a volt általános iskolába találtam pl:
Első oroszkönyvem, orosz-magyar énekkönyv stb.
És kapcsolatban állok nem egy orosz, ukrán emberrel akik itt szolgáltak a '80as években.
Még az is lehet hogy ismeritek egymást.:)
Előzmény: Volt tüzér (9837)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9840
Hiába, a gyerek általában őszinte.
Előzmény: A-Ascona (9839)
A-Ascona Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9839

Annakidején (Kanizsai lévén) néhányszor fociztam együtt a sármelléki gyerekekkel. Valahogz mindig éreztették velünk, hogy alájuk tartozunk társadalmilag. (szüleikkel, tanáraikkal ellentéttben) Magyarul nem sokat tudtak, de minden második szavuk az volt, hogy: Kurv@ mágyár.

Cserébe sokat estek, buktak...

 

Az anyukák, apukák (tisztek) viszont mindig tisztelettudóak, elõzékenzek, kedvesek voltak...

Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9838
Egyedül különbejáratú Lenin mauzóleumuk nem volt nekik, de minden más igen.
Előzmény: Volt tüzér (9837)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9837
De nem magyar iskolába. Szinte minden tekintetben önellátóak voltak az elvtársak.
Előzmény: zajza (9836)
zajza Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9836
A szentkirályszabadjai gyerekek helyben jártak óvodába/iskolába a laktanyán belül. A nagyvázsonyi óvodások szintén helyben jártak óvodába, az iskolásokat pedig (iskola híján) busz vitte minden nap Hajmáskérre.
Előzmény: Volt tüzér (9834)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9835
A hidegháború közepén ezek a ruszkik nem nagyon keveredtek a magyar néppel.Én életemben egyszer érintkeztem élő orosszal.(1974)A barátommal Balatonfüreden nyaraltunk és egy szórakozóhelyen lányokra vadásztunk.Egyszer csak odakéredzkedett az asztalunkhoz egy olyan huszonéves forma krapek.Orosz volt,legalább is csak oroszul volt hajlandó beszélni.Eleinte oroszul se,mert ha szóltunk hozzá akkor csak hümmögött.Egyszer csak felállt és odament egy,a kerthalység szélén álló alakhoz.Beszélt vele valamit aztán visszajött és valamivel beszédesebbé vált.Oroszul ugyan nem nagyon tudtunk de kérdeztük tőle,hogy katona?ÁÁÁÁÁ nyet -mondta.Hát akkor mi vagy?Munkás.Hol dolgozol?Gyárban.Mit gyártotok?Gépet.Hol laksz?A Sz.u.-ban.Pontosabban?Városban.Melyikben?Nagy városban.Látszott rajta,hogy kellemetlen neki a kérdezősködés így nem kínoztuk.Főleg,hogy az a másik egyfolytában lesett.Nem tudom így utólag,mit akarhatott de valami nagy jót tehetett a hadseregnek ha kiengedték a városba.Persze az is lehet,hogy KGB-s volt bár így eléggé feltünt.
Később a veszprémi laktanyában voltam egy pár hétig ami szomszédos volt a ruszkikkal.Egyszer kellett egy csőszájfék mert elhagyta valaki.Átszóltunk a kerítésen egy Szásának,hogy van pálinka,hozzon egyet.Hozott is papírba csomagolva egy egész gépkarabélyt.A hajunk szála az égnek állt,nem győztük a felesleges darabokat szétdobálni a laktanyában.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9834
Érdeklődve. :)
Előzmény: zajza (9833)
zajza Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9833
Ezt a kérdés érdeklődve vagy cinikusan tetted fel? :)
Előzmény: Volt tüzér (9831)
Csibi. Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9832

Helló mindenkinek!!

 

hozzám a Kunmadarasi laktanya van a legközelebb és valaki nem tudna térképet küldeni hogy fel tudja valamenyire térképezni !? mivel a videóbol nem derül ki hogy merre induljak az iskolához illetve az ovodához stb...

 

hadsz te nagyon járatos vagy a szovjet laktanyák ban valami infot tudnál nekem adni vagy korabeli térkép videó fénykép et madarasrol

 

előrei köszönöm

 

tisztelettel

 

Faragó Imre

Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9831
Szerinted mit csináltak a gyerekeikkel? Magyar óvodába/iskolába járatták?
Előzmény: zajza (9829)
zajza Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9830
http://www.youtube.com/watch?v=v3cME4LKN-g

Itt az újabb videóm, hópjulájk! :)
zajza Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9829
Még ebben az évben elfogok menni oda, de akárkit kérdeztem meg ő nem tudott se iskolákról, se óvodáról, vagy már lebontották öket.
Előzmény: hadsz (9826)
504LACI Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9828
És egy rakás olyan közmű van amit a mai napig nem tudnak, hogy honnan jön vagy hová megy. Elektromos betáp, komplett csatornázás...
Előzmény: hadsz (9826)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9827
Minden szovjet helyőrség önálló volt ebben a tekintetben. Mindenhol ott volt az óvoda, iskola, posta, bót, stb.
Előzmény: zajza (9825)
hadsz Creative Commons License 2010.10.19 -1 0 9826

Ha lesz alkalmad,azért nézz szét mondjuk Sármelléken,Kiskunlacházán,Kunmadarason,Tabon,hogy csak néhány helységet említsek.  : )   

Komplett infrastruktúrával rendelkeztek,iskolák,óvodák,posták,ABC-k,színházak-mozik,szaunák,sportlétesítmények szolgálták ki az általad is említett közösséget.

Ez Nagyvázsony esetében is így volt,de az még tényleg nincs annyira lepukkanva,mint Szentkirályszabadja.Bár ha így folytatódik...

Előzmény: zajza (9825)
zajza Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9825
Pedig én pont úgy tudom hogy igen!:)
Elvégre városnak csak az a közösséget nevezhetjük amiben emberek szolgáltatást adnak a szolgáltatásért cserébe.
Én nem tudok még egy ilyen helyet ahol külföldi erő, egy tőle teljesen idegen kultúrában egy egész lakóközösséget, iskolákat, óvodával épített magának.
Maximum Nagyvázsony, de az nincs ilyen állapotban.
Előzmény: hadsz (9824)
hadsz Creative Commons License 2010.10.19 -1 0 9824

Üdv,

 

köszi a linket!

 

Sajnos kis hazánkban nem ez az egyetlen a szovjetek által hátrahagyott "kihalt város" amely hasonló állapotban van...

Előzmény: zajza (9821)
hadsz Creative Commons License 2010.10.19 -1 0 9823
Előzmény: stefiblue77 (9822)
stefiblue77 Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9822
Sziasztok
Kalocsárol mit lehet tudni?
zajza Creative Commons License 2010.10.18 0 0 9821
http://www.youtube.com/watch?v=6oaqiBI9tBI

Üdv, nemtom volt-e már téma a Szentkirályszabadjai laktanya, ha igen, akkor felhozom még1x :)
Ezt a videót készítettem róla, és most készül még egy amiben bemutatom majd részletesebben hogy melyik házak mire szolgáltak.
Ha valaki tud olyat amit én nem szóljon, vagy hallgasson az őrökre :))
Hajner Gyula

http://maps.google.de/?ie=UTF8&ll=47.076727,17.971487&spn=0.04156,0.077248&t=k&z=14
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.15 0 0 9820
Amikor én kint voltam akkor építették azt a kiemelt tengeralattjárót.Létrán kellett felmászni de a melósok megengedték,hogy benézzünk de mivel mentek volna haza így nem sok időnk volt bámészkodni.El nem tudom képzelni,hogyan tették oda.
Van ott viszont egy Szovjet tengeralattjáró is.Az vízben van egy laktanya udvarán.Az utcáról láttuk és bátorságot gyüjtve bementünk egy kiskapun.Kiderült,hogy bele is lehet menni.Kiállításnak van berendezve.Persze,az nem atomhajtású hanem egyszerü dizel.Csak holland nyelvü tájékoztató plakátok voltak de a katonák elmondták,hogy a Szu.felbomlásakor ez a hajó Amsterdamban vendégeskedett de a legénység lelépett hátrahagyva mindent.Mivel a tengeralattjáró nagyon útban volt ezért néhány bátor hollandus beindította és áthajóztak vele Den Helderbe,persze csak a felszínen.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9819)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.14 0 0 9819
Den Helder ben en is voltam, ott van kialitva egy tengerallatjaro,kiemelt allapotban
Előzmény: Törölt nick (9812)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!