Keresés

Részletes keresés

Freddy4 Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20099

Üdv.  hetmann64 !             Hazánk teljeskörű vizfőldtani adatbázisa sajnos a mai napig

nem készűlt el. A "MÁFI" és az "ELGI" nyilvántartásai kb. 70 % -os lefedettséggel ren -

delkeznek.  Ezekből tetszés szerint lehet infót szerezni, illetve vásárolni itt a neten is.

 

De egyébb más forrásokból apránként nagyon sok hasznos infót lehet kibányászni. Pl. közvetlenül a geológiai Wikipédiákból, vagy egyébb más könyvkiadványokból, kútka -

taszterekből, stb.  Ezek közül az alábbi pár db. szakköny beszerzését javasolom : 

 

                      

Előzmény: hetmann64 (20092)
gamate Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20098

Igen.

Előzmény: NORTHLINE (20097)
NORTHLINE Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20097

Szia,9 m mély a kút, az alsó 50cm az iszapzsák, eddig kb. 6,5m-ről szívott a lábszelep, most meg kb. 8m-en van a szivattyú alja. A szűrőzött rész kb. 3m magas, vagyis eddig is és most is a szűrőzött részből történt a szívás, csak most lejjeb került talán egy jó méterrel.2010 óta ment a házi vízmű, a szűrője teljesen tiszta maradt és a kút aljára sem rakódhatott le sok minden, legalábbis mérve ugyanúgy 9m a kút, mint újan. Az első két évben csak vetemény locsolására használtuk, igazából egy éve locsolunk intenzívebben, mióta fű van. Mindenesetre feljebb húzom most a szivattyút, de húzzam fel akkor az aljától mondjuk 3,5m-re?

Előzmény: gamate (20096)
gamate Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20096

Üdv NORTHLINE!

 

Nemcsak azért kell a szűrőzött szakasz fölé rakni a szivattyút, mert így nem terheli meg a szivattyú melleti szűrőszakaszt a szivattyúzás, hanem azért is, mivel a csőbúvárokon alul van a motor és felette a hidraulikus rész.

Ha az iszapzsákben van a szivattyú (aminek a neve is mutatja, hogy mire való), akkor felűröl áramlik a víz a szivattyú felé.

Így nem halad el a motor mellett, és nem hűti.

 

Általában a szivattyú doksijában benne van, hogy minimum milyen sebességgel kell haladnia a víznek a motor mellett.

 

Egyébként a víztermelő szivattyú nem kúttisztításra való...

 

gamate

Előzmény: NORTHLINE (20094)
driller32 Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20095

Egy ilyen adatbázis engem is érdekelne. :)

Előzmény: hetmann64 (20092)
NORTHLINE Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20094

Szia, beszéltem a kútfúróval, Ő azért rakatja alulra szivattyút, hogy az esetleg beáramló púder finomságú szemcsék ne ülepedjenek le a kút aljára, az a minimális mennyiség nem tesz kárt a szivattyúkban, amúgy a szivatyúszűrőkön is átmegy.Mivel eddig magasabbról szívott a lábszelep és mégsem tellett fel a kút alja, emeljem feljebb nyugodtan a szivattyút, de, ha itt hagyom akkor egy órát kisebb mennyiséggel folyassam szabad kifolyással, egy órát pedig vastagabb tömlővel és ki kell tisztulnia itt is.

Előzmény: vizeslaci (20069)
keruksz Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20093

Szia. k danix Mi tudnánk fúrni az aknában egy másikat. Valószínű ennek a mélyítése nagyobb meló, de nem lehetettlen. Hívj fel megbeszéljük. 06-20-314-7283

Előzmény: k_danix (20085)
hetmann64 Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20092

Sziasztok!

 

 

Van valami adatbázis arra, hogy az ország egyes területein milyen mélyen vannak a vízadó rétegek?

vizeslaci Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20091

Helló k danix!

XVI ker melyik része?

Kellene egy pontos cím

Jöhet privát emailben is!

 

Üdv:vizeslaci

 

Előzmény: k_danix (20085)
Rezsee Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20090

Szerintem első körben minden itteni hozzáértő egy alapos tisztítást, kompresszorozást fog javasolni és  még egy jól működő kút is lehet belőle! Akár az említett 8 m mélységgel...

Előzmény: k_danix (20085)
Rezsee Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20089

,,max. tényleg visszaolvas" :-(

Rezsee Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20088

Szerintem árnyaltabb a kép, mint amit az utóbbi napok eszmecseréi mutatnak. Úgy érzem nem  elsősorban a pénzről, meg arról szól a dolog, hogy az újak elviszik a melót az ,,öregek" elől stb. Ahol elég a 40-es technika, oda esetleg tényleg felesleges komolyabb kút, az meg nem megy a Dunántúlra, mert tudja esélytelen. Inkább szól a szakma becsületének, jó hírnevének megőrzőséről, ami tényleg a már régebb óta dolgozó (idősebb!?) mesterek szívügye, mert kevés utálatosabb dolog van, mint amikor már előre magyarázkodni kell, hogy én tisztességes munkát fogok ott hagyni. Én kb. 1,5 éve olvasom a fórumot és igenin rengeteg dolgot lehet mazsolázni, akár csak olvasással, akár célzott kérdéssel. Magamnak akartam és fúrtam egy --későbbi vitákat elkerülendő :-)))-- lyukat, ami 15 m és csak csurgalék vizem van, de erre is számítottam. Magasan van és errefelé jófajta anyagok vannak, nem volt kedvem házi módszerekkel kísérletezni, vajon még 5, vagy 50 métert kell-e fúrni, hogy átérjek rajta. Nekem evidens volt, hogy visszaolvasok, legalább az alapokkal legyek tisztában, meg ahogy írták ,,tudjak kérdezni" Más másképp gondolkodik, csak felteszi a kérdést és vár...Ez is rendben van! Régóta olvasom egy szomszédos ország utazással kapcsolatos fórumát, ott is fellángolna ilyen viták időről időre, tavaly pl. olyan szinten, hogy a moderátor fele emberet kizárta, pedig ott pénzről, üzleti érdekről szó nincs. Mindenhol kialakul egy törzsközönség és mindig van 1-2 olyan ember, aki minden kérdésfeltevésnél megszólítva érzi magát...de az elvitathatatlan többlet tudás ne jogosítson fel senkit mások arogáns kioktatására lekezelő stílusban. Lépjen rajta tovább, ha mindenki így tesz, akkor a kérdező max. tényleg érdekli... Ha meg már veszi a fáradtságot, akkor 10 kioktató mondat helyett írjon 5 informatívat. Akkor nem lesznek ezek a parttalan viták, ahol mindenki sértve érzi magát és senki nem fog tudni igazságot tenni. Mert a fórumok igenis jók és kellenek és mindenhol vannak segítőkész emberek, csak sajnos a türelemből van mindenkinél egyre kevesebb! :-(

Microcar Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20087

Látom, mások is emlékeznek arra, hogy régen iszapolóval is készült kút. Akkoriban alig voltak magán kézben gépek. Az én édesapám szabó mester volt, és az ipari Singer varrógépét el kellett dugni, mert kontárkodásért meghurcolták volna, azzal csak éjjel, lefüggönyözött ablakok mögött lehetett dolgozni.

 Kicsi pénzért osztott az akkori rendszer az embereknek telket. Oda persze mindegyikre kút kellett, amivel az állami cégek nem foglalkoztak. Azt hagyták, hogy fúrjon mindenki magának kutat. A most is működő kutak egy része akkor készült. Fiatalok voltunk, megcsináltuk, segítettünk a szomszédoknak is. A fizetség az esti szalonnasütés, meg a barátság volt. Ez is része volt azoknak az időknek.

Előzmény: Törölt nick (20084)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20086

Nem irigység és nem bunkóság minden esetben, hanem üzleti érdek. Baromira örülök én is személyszerint annak, hogy a környékemen nem nagyon lehet ilyen technikával boldogulni. Mert a víz sokhelyen mélynyugvószinten van, mert kavicsos a cucc és stb....

Amúgy meg könnyű lovasság VS nehéz páncélos lovasság :)

Előzmény: Törölt nick (20084)
k_danix Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20085

Sziasztok,

 

Budapest 16. kerültben tavaly vettünk egy házat, aminek a kertjében van egy kb. 15 évvel ezelőtt fúrt kút. Az előző tulaj akitől vettük a házat állította, hogy legalább 8 méter mély a kút. A házat nem lakták kb. 6-7 évig, és ez idő alatt a kút sem volt használva (lehet, hogy feliszaposodott?). Jelenleg sajnos csak kb. 4 méter mély a kút. Fél órát tudunk locsolni, aztán kifogy, és hallani, hogy zubog bele a víz.

Szeretném a kutat megmélyíttetni, de az nehezíti a dolgot, hogy a kút egy aknában van. A jelenlegi cső 200mm átmérőjű. Hívtam telefonon kútfúrókat, de ők a jelenlegi kutat nem tudják megmélyítni (tovább fúrni), mindenképpen új kút fúrását javasolták a mostanitól minimum 2 méterrel arrébb. Nekem ez nem jó megoldás, mert nem akarok új aknát csináltatni stb.. mindenképpen a jelenlegi aknán belül szeretnék egy kb. 10 méter mély kutat.

 

 

 

Van itt esetleg valaki aki ezt el tudná vállalni?

 

Köszönöm. 

Törölt nick Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20084

Nem is az gond, hogy van ahol ilyen KELL!

 

Hanem az, hogy itt sokan CSAK  a vastag, "KÉK" csöves, szűrőzött kútat, lehetőleg ilyesmi drága szivattyúval tekintik: kútnak.

 

Leszolják a belógatós alföldi kútakat  a 40-es mosogató csővel és a felszíni szivattyúval.

Pláne utálják és beszólnak annak, aki ilyet fúr... olcsón vagy erer akar rá állni.

 

Miközben az ország talán nagyobbik felében ezek bizony REMEKÜL MŰKÖDNEK és OLCSÓN készíthetők.

 

Mára több százezer példányban és sok-sok esetben 20-30 éve is már !!!! teszik dolgukat.

Illetve a fémcsöves változatok bizony 40-50 éve is...

 

Adnak bőven vízet 40-120 liter és nem homokolnak a szűrősnél jobban.

Amire bizonyíték, hogy sokon ott van még ez eredeti 20-40 éves szivattyú.

(Bácska, Káma, Bajai, stb. tehát a járókerék még bírja)

 

Szóval, nem értem, hogy miért kell fikázni az alföldi kútat és az olyat készítő embereket?!

Szakmai okot tudtommal nem tudnak mondani.

Tehát marad az írigység és bunkóság.

 

Pedig aki írigy annak is szabad az alföldi kút pálya.

Jó esetben egy nap kettőt is megcsinálhat, keresve vele 30-40 Ft-t tisztán.

Ez egy kicsi ország, megéri 100-150 km-t autózni ennyi pénzért...

Tessék lehet jönni, fikázás helyett.

 

Vagy ennyiért meg sem mozdulnak, mert a rendes KÚT ennél is többet hoz naponta?

Akkor mindent értek...

 

------

 

Szóval, mi a SZAKMAI gond az én 23 méteres (második réteg) belógatós, szűrő nélküli, felszíni szivattyús 40-es műanyag kútammal?

Ami két évtizede működik gond nélkül és adja bőven a vizet...

 

Vagy a szomszéd 39 méteres (3. réteg) még iszapolóval és kézzel HÁZILAG  készült  2"-os vas csövesével?

Előzmény: vizeslaci (20081)
Vakeráznak Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20083

 

Ami lemaradt, nekem is van 40-s kutam, és hiába szeretnék, itt a környéken ha akarnék se fúrnának nagyobbat, mert annyi a víz.

 

Vakeráznak Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20082

 

Azt nem bírom, hogy azt hiszi, hogy neki mindig igaza van, és az ő küldetése, hogy megmondja a tutit, amivel persze sokakba belemar.

 

Amire senki nem kérte.

 

Nem vonom kétségbe a szakértelmed, Sőt,  segítő készséged már-már páratlan ,....többször beszéltünk telefonon is.

 

Üdv.

Előzmény: vizeslaci (20081)
vizeslaci Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20081

Helló vundergraf!

 

Na látod itt vannak a külömbségek:

 

"Minek raknék bele ilyet?!

 

A felszíni Jet szivattyúval remekül müködik :-)"

 

Van ahol a fölszini szivattyú nem rúg labdába hanem ilyen kell és az már nem az a 40-50 ezer forintos kategória 20 méterre!

Előzmény: Törölt nick (20073)
vizeslaci Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20080

Hello rickoh!

 

Nem valószínű hogy a szivőcső miatt hoz némi homokot a kutad de vesztenivalód nincs.

Emeld föl a szívócső alját  7 méterig4

Szarintem akkor is homokolni fog csak a szivattyú nem hozza föl az egészet,hanem lent marad az iszapzsákban.Néha ki kell takarítani.

 

Üdv:vizeslaci

Előzmény: rickoh (20077)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20079

Hello Laci

Miért nem lehet megmondani hogy miért homokol ? Meg kell kamerázni, ha rendben a cső és a szűrő akkor két dolog lehet, Vagy túl van terhelve a kút, vagy kivitelezési gondok vannak. Ha megadták a max hozamát és ezt túllépték akkor az előbbi ha meg sem adták vagy nem lépték túl akkor az utóbbi.

Előzmény: vizeslaci (20075)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20078

Üdv

 

Igen, tiszta vizet a kútba !

Előzmény: Törölt nick (20076)
rickoh Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20077

10 méter mély a kút és állítólag 7 méternél van a szűrőzés

4 méternél van a vízszint, és nem csökken semmit üzem közben

4.5-töl mocsár van fél méter sóderréteggel

Előzmény: vizeslaci (20075)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.22 0 0 20076

Szomorú és elszomorító az a soviniszta vita, ami jól körvonazhatóan azok között zajlik, akik valamilyen okból bármilyen szakmai jellegű információt szeretnének kapni és akik hivatalosan hozzáértőként bármilyen céllal itt fórumoznak. Habár egy szakmai jellegű fórumon nem nevezhető fórumozásnak az, hogy segítség helyett folyamatosan csak arcpirító módon leoktassunk valakit. A fórumok nem erről szólnak. A szakmai fórumok sem. Sehol a világban. Habár, ha vesszük a fárdtságot és megnézzük a topicleírást, akkor nekik van igazuk. Ez alapjában nem egy fórum, hanem egy kuncsaftvadászó helyként létesült. Vagy van más magyarázata is annak, ami ott olvasható: "Topikcím:Kútfúrás Topikleírás:Árak, ajánlások" ?

Úgy gondolom, hogy egyszerűen létre kell hozni egy új fórumot, ahol azért vannak jelene akik ott vannak, hogy kötöttségek nélkül arról beszéljenek, amiről akarnak. Anélkül, hogy lehülyéznék őket. Mert ami az előző 3-4 oldalon olvasható volt, az nem fórum jellegű magatartást mutat, le vagyok döbbenve tőle.

vizeslaci Creative Commons License 2013.07.21 0 0 20075

Hello rickoh!

 

Kérdés hogy milyen mély a kút?

7-8 méternél hosszabb(max esetleg 9 m) szivócsövet hiába is raknál mert fölösleges!

A lényeg hogy az üzemi vízszint ne essen a szívó cső alá!

Így nem lehet megmondani miért homokol.

Egy Péceli kútnál nemrég a cső roppant meg 8 méter körül.Az javíthatatlan volt!

 

Üdv:vizeslaci

 

Előzmény: rickoh (20074)
rickoh Creative Commons License 2013.07.21 0 0 20074

üdv Vizeslaci

 

nekem is azt mondta a kútfúró itthon (ujpest, cérnagyár) hogy az aljától fél méterre tegyem a szívócső végét (125ös sárgacsöves, felsős hidroforral)

még nem volt 1 éves volt a kút mikor elkezdett homokolni. visszahívtam a szakit, kijött egy benzines szivattyúval kiszívta a homokot és akart kérni 10ezret. (kb 10 percet volt itt, és itt lakik a közelben) mondtam felejtse el hisz még 1 éves sincs a kút. végülis belefér a gariba, mondta. majd másnapra megint tömény homok jött. ember felhív , duzzogva kijön ismét kipucol (mostmár kb fél óra) majd azt mondja hogy a vízszint változása miatt jön be a homok mert a szűrósoderezés elmozdul ahogy változik a vízszint! (én laikusként ezt faszságnak tartom)

 

de ami a lényeges kérdésem lenne: lehet hogy nekem is érdemes lenne feljebb hozni a szívócső végét?

Törölt nick Creative Commons License 2013.07.21 0 0 20073

Minek raknék bele ilyet?!

 

A felszíni Jet szivattyúval remekül müködik :-)

Előzmény: Vakeráznak (20067)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.21 0 0 20072

Csodabogár !

Képzed láttam olyan ágyat aminek négy tégla volt a lába egy ajtólap a fekrácsa és a matrac egy szalmával kitömött zsák volt. Aki aludni szokott rajta imádja és el nem cserélné másra már vagy 20 éve. Ugyan néha cseréli a szalmát nehogy a bolhák elszaporodjonak.

Előzmény: Törölt nick (20058)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.21 0 0 20071

Üdv

A kút műszaki adatlapján rajta kell legyen hogy meddíg van szűrőzve és más adatoknak is. Már ha kaptál a kutadhoz, ha nem akkor bizony hibát követett el a készítője. Alapesetben úgy kell szivattyút telepíteni ahogy a becsatolt képeden látszik, ettől eltérni csak indokolt esetben szokás. Az nem indok hogy a szivattyú a homokot is kiszedje a kútból ezért lerakjuk az aljára.

Előzmény: NORTHLINE (20070)
NORTHLINE Creative Commons License 2013.07.21 0 0 20070

Szia, akkor meg kell kérdeznem, hogy meddig ér a szűrőzött rész, amúgy a szivattyú szárazon nem futna, Easypress kapcsolja.

Köszönöm !

Előzmény: vizeslaci (20069)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!