Keresés

Részletes keresés

Bummm Creative Commons License 2003.07.16 0 0 132
Az igaz, hogy a feladatban 3 test szerepel, ezért indokolatlan a Newton 3. törényre hivatkozni, de a 3. test nem a kötél, hanem a föld, és valóban a surlódáson múlik a dolog. A kötél tömegének tényleg nincs szerepe, elhanyagolható. Gondolj a következő szélsőséges esetekre:

Nagyon erős kisember húz egy sokkal nagyobb, gyenge embert. Hiába erősebb a kis ember, ha ugyanolyan talajon, ugyanúgy állnak, mégis a nagy fog helyben maradni.

vagy: Két egyforma tömegű ember, az egyik nagyon erős, a másik gyenge. De az egyik jégen áll. Ha elképzeled, akármelyik is áll a jégen, mindig őt fogják elhúzni.

A jégen álló erősnek egyszerűen nincs módja, hogy nagyobb erőt fejtsen ki a kötélre, mint a másik, na itt számít a 3. törvény. De hogy melyik mozog és melyik áll, az csak a súrlódási erőtől függ.

Előzmény: mégjobb (121)
luciferke Creative Commons License 2003.07.16 0 0 131
Pont ebben rejlik az elhanyagolás művészete :)A kötél tömege meglehetősen kicsi az emberekéhez képest. A gyorsulás ami van, nem túl nagy, ergó nem kell túl nagy eredő erő a kötél gyorsításához. Nyugodtan el is hagyhatjuk, nem befolyásolja számottevően az eredményt. Viszont elhagyva rájövünk, hogy nem ám ez a kis plusz erő okozta a túloldali népek buktáját, hanem az, hogy valami miatt rosszul játszottak a tapadással, ami átugrott csúszási surlódásba, és innen már borul a dolog, mert a csúszási súrlódás mindig kisebb, mint a tapadási. A kötél tömege tehát csak zavaró tényező, elvonja a figyelmet a lényegi dolgoktól. Hát ez az, amit az elhanyagolás művészetének hívok.

A elhanyagolással kapcsolatban jobb szeretem a jogos, illetve hibás szavakat, mint a fölöslegest. Hiszen természetesen minden fontos lehet, ha pontosan ki akarod számolni a dolgot, de most a lényegről volt szó, és itt a kötél tömege lényegtelen.

Előzmény: mégjobb (130)
mégjobb Creative Commons License 2003.07.16 0 0 130
Ezzel egyáltalán nem értek egyet! Ha a kötél elmozdult, akkor a sebessége 0-ról valamekkorára megnőtt, tehát gyorsult. Ez akkor is igaz, ha mindez rövid ideig tartott. Ha egy test gyorsul, akkor a rá ható erők eredője 0-tól különböző (Newton II. törvénye kötélre is érvényes), ami csak úgy valősulhat meg, hogy az egyik végére nagyobb erő hat, mint a másikra. Itt teljesen felesleges a kötél tömegének elhanyagolása. Elégedjünk meg a valósággal.
Előzmény: Simply Red (125)
luciferke Creative Commons License 2003.07.16 0 0 129
OFF
egyetértek én a te sebességdefeddel is, csak hívjuk speciális Simply Red relativitáselméletnek, kidolgozod, és tuti módon használható lesz, ha ügyes vagy. De szvsz idegen test lenne spec relünk testében (fú de nacionalista szöveg :) )
Én aztán abszolúte nem hiszek az univerzális elméletekben, hisz azt is kifejtettem, hogy ami jól leírja a világot, az jó. És kész. Megérteni meg már az én dolgom.

ON

Előzmény: Simply Red (128)
Simply Red Creative Commons License 2003.07.16 0 0 128
Ja, igen. "amit nem mertél...' (477)

Végre egyetértünk!

Előzmény: luciferke (126)
Simply Red Creative Commons License 2003.07.16 0 0 127
Melyik?
Előzmény: luciferke (126)
luciferke Creative Commons License 2003.07.16 0 0 126
én voltam jelentem :)
Előzmény: Simply Red (125)
Simply Red Creative Commons License 2003.07.16 0 0 125
Valaki valamelyik topikban azt mondta, hogy a fizika az elhanyagolások művészete. Ez így is van.
A kötélhűzós feladatnak szerintem jobban látszik a lényege, ha 0 tömegű kötéllel számolunk, mert ekkor világosan látszik, hogy nem azért tudják egymást elhűzni, mert a kötél egyik végére nagyobb erő hat, mint a másikra (hiszen 0 tömegű kötél esetén ez a két erő egyenlő nagyságú), hanem azért, amit ResetGomb mondott.
Előzmény: mégjobb (124)
mégjobb Creative Commons License 2003.07.16 0 0 124
A kötél, fonál, cérna nagyon sok fizika feladatban idalizált, 0 a tömege, nem nyúlik, stb. Ez az elhanyagolás az esetek jelentős hányadánál semmilyen zavart nem okoz, de forrása lehet helytelen beidegződéseknek. Nagyon sokan a fonalat úgy tekintik, mint valami "erővezetőt", innen származik az egyik test a "fonál közvetítésével" hat erővel a másikra tipusú kijelentés. Itt aztán elsikkad az, hogy az erő két test kölcsönhatása révén jön létre, önálló életre kel, az erővektorok elvándorolnak keletkezési helyükről és egyszerű problémák esetén is jó bonyolult magyarázatok születnek, mint pl itt is néhány hozzászólással lejjebb.
Előzmény: Simply Red (122)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.16 0 0 123
Szerintem egyikben sem.:-(((

Ez egy külön szakma. Ahová én jártam, ott külön tanszéke volt (termikus gépek). Az elv roppant egyszerű, de ahhoz hogy működjön, rengeteg részletkérdést kell megoldani.

Szerintem először keress fel egy műszaki könyvtárat. Valószinüleg vannak a témában szakfolyóiratok. Pl. "HLH - Heizung, Lüftung / Klima, Haustechnik"

Tudni kellene, hogy milyen szintről akartok indulni. A kompresszorokat gondolom nem ti szeretnétek megtervezni és legyártani. Ez esetben a gyártóknak vannak katalógusai megfelelő tervezési segédletekkel.

Előzmény: Az Isteni Atom (120)
Simply Red Creative Commons License 2003.07.16 0 0 122
Persze. Hacsak nem használnak 0 tömegű kötelet :-)
Előzmény: mégjobb (121)
mégjobb Creative Commons License 2003.07.15 0 0 121
"3. Két egyforma tömegű ember kötelet húz. Hogyan képes egyikük elhúzni a másikat, ha Newton 3. törvénye szerint ugyanolyan erőt fejtenek ki egymásra?"

A két ember, a kötél ez összesen 3 test! Newton 3. törvénye két test kölcsönhatására vonatkozik. A bal oldalon a kötelet húzó ember ugyanakkora erővel húzza a kötelet, mint a kötél őt! A jobb oldalon is ez a helyzet, mármint a kötél és az őt jobbról húzó ember kölcsönhatásában! A kötél két végére ható erőknek már nem kötelességük egyforma nagyságúaknak lenniük, tehát e kötélre ható erők eredője nem feltétlenül 0!

Előzmény: Törölt nick (90)
ikszwei Creative Commons License 2003.07.15 0 0 119
Hozza kell tenni, hogy ketfele surlodasi tenyezo van, a tapadasi es a csuszasi. A tapadasi mindig nagyobb. Tehat ha az egyik fel talpon csuszni kezd, akkor kevesebb kapaszkodoja marad mint annak aki lepdel, vagy all.
Előzmény: notwe (105)
bocskor Creative Commons License 2003.07.13 0 0 117
X = párolgási tényező*(a telített levegő nedvességtartálma a vízfelület hőmérsékletén- a levegő nedvességtartalma) [kg/m2,h]
Simply Red Creative Commons License 2003.07.13 0 0 115
Valamit azért csak tudok mondani. Megmérem egész évben minden nap, sőt több éven keresztül minden nap, akkor tudok a jövőre vonatkozóan várható értéket és szórást mondani. Sőt, ha egyéb paramétereket is mérek(hőmérséklet, légnyomás, szélsebesség, páratartalom, napsugárzás erőssége), akkor az adataimat az időjáráselőrejelzés mellé téve valamilyen biztonsággal és pontossággal előrejelezni is tudok.

Egyébként nem is biztos, hogy előrejelzést akar készíteni a kérdező. Lehet, hogy csak a vízszámláját akarja ellenőrizni. Erre tökéletes a módszerem.

Előzmény: Az Isteni Atom (114)
Simply Red Creative Commons License 2003.07.13 0 0 113
Vagy mérni kell a többi napon is :-)
Előzmény: Az Isteni Atom (112)
Simply Red Creative Commons License 2003.07.12 0 0 111
Úgy lehet kiszámolni, hogy megméred, hány centivel csökken a vízszint egy nap alatt, és ezt beszorzod 320-szal. Így literben kapod az eredményt.
Előzmény: Csiet1 (108)
JFEry Creative Commons License 2003.07.12 0 0 109
A mélysége helyett azt add meg mennyi, párolog el egy négyzetcentin, percenként?
Előzmény: Csiet1 (108)
Csiet1 Creative Commons License 2003.07.12 0 0 108
Sziasztok, lenne egy kerdesem!
A feladat a kovetkezo lenne:
Hogyan lehet kiszamolni, hogy mennyi viz parolog el naponta egy uszomedencebol?!
Pl egy 8*4 (m) 1,3 (m) mely medencebol.
A valaszokat elore is koszonom!

Csiet

Törölt nick Creative Commons License 2003.06.25 0 0 107
OFF!

A németeknél volt kötélhúzásból egy szörnyű beleset a 80-as években. Világrekordot akartak felállítani. Oldalanként több szász ember húzta a kötelet. Elkövettek egy hibát, nem kenderkötelet vettek, hanem műanyagot. Ez viszont megnyúlva úgy viselkedett, mint egy rúgó. A kötél elszakadt és a visszacsapódó kötél több embert megölt.

Előzmény: notwe (106)
notwe Creative Commons License 2003.06.25 0 0 106
Picit egyszerűbben: nem a súrlódási erő maximuma, hanem a kötélerő maximuma számít. És a leggyengébb pont általában nem a kötél, hanem valakinek a karja.
Előzmény: notwe (105)
notwe Creative Commons License 2003.06.25 0 0 105
Bomlat: „Hibás logika.” :(
ResetGomb: „Igazad van” :)

A súrlódási erőnek persze van maximuma, de hát egy korrekt versenyen nem ez a fő tényező: kötélhúzást nem jégen szoktak rendezni. Igazából a súrlódási erőt lehet kényszererőnek is tekinteni (pl. van egy bucka, amiben meg tudjuk vetni a lábunkat) így az a fontos, hogy mekkora erővel tudunk a kötélre hatni. (a súrlódási erő = a kötélerővel, a bedőléssel pedig szabályozzuk a gravitáció és többi erő forgatónyomatékát, hogy az eredő 0 legyen) Mivel a törzs és a lábak mereven tartására erős izmok vannak, a leggyengébb izom (kar) határozza meg az eredményt. Vagyis, amikor már nem tudjuk a kötelet olyan erővel húzni, mint ahogyan a kötél húz minket, akkor vagy eleresztjük, vagy bemozdulunk.

Előzmény: Törölt nick (102)
Törölt nick Creative Commons License 2003.06.25 0 0 104
Igazad van, de ezzel azért nem foglalkoztam, mert a feladat szempontjából nincs nagy jelentősége.

Egyébként a dolog - mint ahogy késöbb írják - elég összetett és szinte benne van az egész statika és dinamika.

Csak kiegészítésképpen. A súrlódási erő egy reakcióerő. Ezért az nem egyenlő az erő*súrlódási tényező, hanem maximum annyi! Ezért az erő csak ebben a tartományban lényeges. Az erős ember sem tudja elhúzni a kamiont, ha jégen áll.

Előzmény: notwe (99)
JFEry Creative Commons License 2003.06.25 0 0 103
Na, most ez így, megint nem igaz! Illetve nem pontos.

Egy a surlódáson és az anyag merevségén alapuló erőátviteli rendszerről van szó.
Amíg csak állnak és mozdulatlanúl egymásnak feszülnek, addig valóban nem számít a kötélre kifejtett erejük, mivel az egyenlő. Ezért nem is mozdulnak meg.
Ez az erő pár viszont a gravitációs erő, és a talajon kialakuló surlódáson keresztül "zárul".


A piros erő az, amit az emberkék ereje.
A gravitáció adja azt az erőt amit a talaj súrlódási erején keresztül tudnak a kötélen fellépő erő ellensúlyozásaként felhasználni.
Ez az erő az amit át kell lépnie a kötélen fellépő erőnek ahhoz, hogy az egyik győzhessen.
A surlódásból, és a gravitációból adódó erő nem egyenlő nagyságú a két fickó esetén, és a kötélen a saját erejük ezt túl tudja lépni, akkor van vége a harcnak.
Mikor már megmozdulnak, akkor fog a saját, egyéni erejük számítani, mert az nem űl seggre, aki a másikon nagyobb rántást, gyorsulást tud elkövetni, mint a saját ferde állásából adódóan a gravitáció gorsitani tud. Ekkor a győztes fegyenesbe áll, a vesztes orrabukik...

Előzmény: Törölt nick (100)
Törölt nick Creative Commons License 2003.06.24 0 0 102
példa:kövér csávó vs. er?s csávó.A kövér lazán bedöl hátra,0 huzóer?t kifejtve az izmaivel,csak fogva a súlyt,majd behajlítja a térdét úgy ,hogy az x irányú súlyponttávolság ne változzon,de az y er?kar megmaradjon.Voala,er?feszítés nélkül elhuzta az ürgét!
Előzmény: notwe (99)
munin Creative Commons License 2003.06.24 0 0 101
Vizsgakérdés: Magyarázza meg a kapillaritást!
Én erre ezt találtam ki:
Nézzük azt a kicsi folyadék (víz) felületet, ahová majd belemártjuk a folyadékba a kapilláris csövet! Itt ugye a nyomás 0, mert a hidrosztatika törvénye alapján (p=ró*g*h ,ahol h a foly. oszlop magassága), mert a felszín felett már nincs folyadék ,ezért h 0, így p is 0.
Beletesszük a kap. csövet. Mivel a víz nedvesíti a cső falát, homorú meniszkusz alakul ki, és ezért itt fellép a görbületi nyomás (ami a foly. felületi feszültségéből adódik)és ezért a kap. csőben a folyadék megemelkedik.

Jó a gondolatmenetem??

Törölt nick Creative Commons License 2003.06.24 0 0 100
Hibás logika.A tömeg és a surlkódás számít,az erő nem nyom semmit.
Előzmény: notwe (99)
notwe Creative Commons License 2003.06.24 0 0 99
„Hogy egy ember mekkora súrlódási erőt tud kifejteni, abban már van szerepe a test tömegének, de még más tényezőknek is.”

Szerintem a legfontosabbat kihagytad. (és mintha nem is tartottad volna fontosnak) : Ki az erősebb! Mivel tapadási súrlódásról van szó, a maximális súrlódási erő van csak meghatározva, és nem az aktuális, ami pedig attól függ, hogy ki milyen erőt képes kifejteni a talajra. Ezért van az, hogy én nem tudok elhúzni egy kamiont, de az erős emberek meg igen.

Előzmény: Törölt nick (90)
emp Creative Commons License 2003.06.24 0 0 98
ez nagyon teccik, komolyan
Előzmény: Dr. Lecter (97)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.06.24 0 0 97
Erre egyszer ilyen választ kaptam:
"Úgy, hogy a ló kezdte előbb!"
Előzmény: emp (96)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!