Persze lehetne jobban is, de annyira nem rossz ez most sem, hogy azon olyan sokat foghatnék még. Kazánt is lehetne cserélni, azzal is elvileg spórolhatnék valamennyit.
De leginkàbb ha építenék egy új hàzat, ahol eleitől fogva ez a prioritàs.
De most nem erről van szó, hanem hogy màr a balhék előtt megrendeltem a 6kw rendszert. Ha màr meglesz, jó lenne ha meg is érné.
"Nem lesz fűtés abban az irodaházban, amelynek a napokban tették le az alapkövét Bécs új városrészében, aspern Seestadtban. Az épület szellőzéséhez a termeszvárak adták az ötletet, a fűtéshez az emberek és a világítás által leadott hőt használják majd. A fejlesztők szerint az épületben 22-26 fok között lesz a hőmérséklet.
Nyolcvan centi vastag téglafalak, háromrétegű fa ablakok, modern szenzortechnológia ezek a fő jellemzői annak a legújabb irodaháznak, amely 7.000 négyzetméteren, Robin néven valósul meg az osztrák fővárosban. A három tömbből álló épületegyüttesben háromszáz munkahely lesz majd. Különlegessége, hogy se az épület fűtése, se a hűtése nem jár majd szén-dioxid-kibocsátással.
Erwin Soravia, az ingatlanfejlesztő konszern vezetője az osztrák közmédiának, az ORF-nek elmondta, hogy a termeszvárak szolgáltatták az ötletet az épület szellőzésének megtervezésekor. A fűtőtestek maguk az emberek lesznek, minden emberi test ugyanis 80-90 Watt hőt ad le a környezetének. De ugyanígy eltárolják majd a téglafalakba például a lámpák által leadott hőt is. A hagyományos építőanyagoknak és modern technológiának köszönhetően az épületben így fűtés nélkül is folyamatosan minimum 22 fok lesz és mindig jó levegő lesz a helyiségekben. Az épület klimatizálását pedig a nyolcvan centi vastag falakon túl energia-önellátó hűtési rendszer biztosítja majd.
Mivel az épület hűtésére-fűtésére nem kell költeni, az üzemeltetésnél pedig a hardver helyett a szoftverre helyezik a hangsúlyt, az épület rezsiköltsége a teljes élettartama alatt 30 százalékkal alacsonyabb, mint a hagyományos irodaházaké. Az innovatív épületkomplexum várhatóan 2024-ben készül el."
Ytong nem igazán jó ... Tégla kell. Van már kőzetgyapottal variált tégla is, ami tudja ezt 44 cm-es vastagságban .... de nem csak a hővezetési tényező a lényeg. Hanem a hőtárlás, hő akkumulálás. keress rá .... Bécsben épül most egy ilyen háztömb ... gyakorlatilag a lámpák, gépek és az emberek hője fogja csak kifűteni.
80cm ytong = 0,14-es fal (de nem tudom h bécsben miből csinálják). cs.ház méretben rengeteg hasznos területet veszítesz vele. nagyirodaháznál nem olyan vészesek az arányok.
talán azzal is számolnak h nincs aki olcsón tartósan jól megépítse a több rétegű falakat. az anyagoknak és az építésnek is van CO kibocsátása. ytong falat meg elég egyszerű építeni.
Vizet egyértelműen vissza kell sajtolni. Sőt igazából nem is lenne szükséges + víz. Elég lenne a egy hőcserélő vizkerintetés ... ami lehet más anyag is ... AKár sóolvadésk is.
Szerintem is a szigetelés és a hőtárolás a jó mód, de ésszel. Nem igazán jó a 20 falazat + 40 -60 cm polisztirol. Akkor inkább a fordítottja 60cm külső tégla falazat + 20 cm hőszigetelés. Bécsben most szimpla 80 cm-es tégla falazattam kísérleteznek.
ha nem kényszerítik a víz visszasajtolására ("könnyítünk" - ugye), akkor sokkal olcsóbb kiépíteni/üzemeltetni, de azzal kiszárítjuk a kárpát medencét és a mélyről jövő víz sem ivóvíz, hanem egy elég agresszív folyadék, h csak úgy elfolyassuk. de igen, az egyik legmegújulóbb.. 1 hónap múlva a végén még engedélyezik az új szélerőművet is?
Kevesebbe kerül, mint egy orosz atomerőmű, biztonságosabb is és egy rakás iskolát, sportcsarnokot, uszodát és üvegházat lehet még fűteni az áram előállítása után. Tehát még munkát és jövedelmet is ad embereknek például a zöldségtermesztésnél. Ja és ebből kb 100 közepessel ki lehetne váltani Paks I és Paks II. sőt is, sőt a szén és gázerőműveket is. Ja és nem függ sem az évszakoktól, sem napsütéstől, sőt még a széljárástól sem a teljesítménye. Sőt még a külkereskedelmi helyzettől sem, hogy ki ad nekünk atomerőmű fűtőanyagot??? A napenergia fontos lenne, de az elsődleges a geotermikus.
Ja és így írtam több mint 9 éve erről:
.... Az atomerőmű bővítéssel meg várnék legalább 8-10 évet, de inkább többet, ha addig ez a rendszer, tehát a nagyrészt geotermikus energia + kiegészítésként napenergia nem működne, vagy nem lenne közben más és jobb lehetőség, csak akkor élnék vele. Mintegy kényszerből, végszükség esetén. Mert a jelenlegi atomerőművek veszélyesek és nem biztonságosak. Némelyik még az emberi hibákat sem bírja kiküszöbölni, lásd Csernobil. A természetben bekövetkező durvább folyamatoknak, mint a szökőár, földrengés, vulkánkitörés, meteorbecsapódás meg szinte egyik sem tud ellenállni. ....
Abban az értelemben igen, hogy a nyári böszme túltermelést minden további nélkül beküldeném egy hőtárolóba.Simán cekásszal, semmi hókuszpókusz.
A fűtési idényben meg kivenném onnan, tart amíg tart avval is előrébb vagyunk. .Szimplán csak a közeg keringetéssel, minimális áram igénnyel. Nem köll hőszivattyú sem.
Mi a fűtésre tudunk igazán sok energiát elhasználni, tulképp az egész évi termelést akár. Mi évente elfűtünk kb. 16000 kwh-t. gáz alapon..az villany alapon is legalább 14000 kwh... ha hőszivattyúzok, akkor is mondjuk 6-7000 kwh...az összes többi fogyasztás nem éri el a 2500 kwh-t villanyból.
Tehát így nem lennénk rászorulva a hálózatra, mint "tárolóra", soha , semmit nem töltenénk vissza.
Számolgatok, töröm a fejem. Sajnos a hőveszteség mindenhogy nagyon jelentős.
De e pillanatban még csak elméleti a kérdés, mert talán beférünk a szaldóba és ha szerencsénk van még évekig úgy maradhat. Addig meg nincs kérdés.
Rengeteg inverter nem tudja,mert nem kötelező tudás. Több, mint 14 év óta jönnek erősödő számbna az inverterek Magyaroszágra, közben a hálózati szabványok is megváltoztak, komolyotak az inverterekkel szembeni elvárások. Ezek nem tartalamazzák a feszültségfüggése szerinti teljesítménykorlátot, de van olyan, amely megengedi, egyéb kikötések figyelembevételével.
"A magyar energiapolitika szuverenitásának megőrzésére és egyben az elhúzódó energiaválság hatékony kezelésére a jövő tiszta energiaforrásainak hasznosítása lehet a megoldás. A megbízható és megfizethető energiaellátás alapvető fontosságú a magyar családok életminősége szempontjából, ezért a magyar kormány úgy döntött, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogatja a hazai geotermikus energia térnyerését ismerteti a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) egy szombati közleményében. Ezzel együtt Orbán Viktor miniszterelnök már aláírta az erre vonatkozó Kormányhatározatot." forrás
2. Geotermikus energia. Ilyen szempontból hazánk területe előnyös elhelyezkedésű. Van is számos város, község, amely már ilyen energiával fűti a közintézményeit és már a lakosság számára is elérhető. Ezen kutakat jellemzően csak olyan mélyre fúrják, ahonnét csak forró vizet lehet kinyerni. Ez viszont a gőz, vagy a túlfűtött gőz elvén működő áramtermelő turbinák és generátorok számára nem nagyon használható. Az áramtermelés elsődleges szükségessége szempontjából tehát ez így nem megfelelő módszer. Olyan mélyre való fúrás, ahol már kiegyenlített nagy nyomású gőz keletkezik vagy nehezen kivitelezhető, vagy nincs meg hozzá a megfelelő akarat és elszántság. Mert ez a módszer alkalmas lehetne szén, gáz és atomerőművek kiváltására. Még az is megoldás lehet a csak forróvizes kutaknál, hogy a hőkülönbség elvén működő más alternatív berendezések fejlesztésével oldják meg a hőenergia mozgási energiává való alakítását, amely már így alkalmassá válhat áramtermelő generátorok meghajtására.
Beszúrás 2018.06.17-n:
Alapjaiban ez is a jó öreg gőzgép elve, de a legveszélytelenebb technológia és hazánk adottságaihoz a legmegfelelőbb. Kb 100 közepes nagyságú geotermikus erőművel sokkal olcsóbban lenne előállítható az áram és lenne egy rakás hulladékhő iskolák, sportcsarnokok, uszodák, üvegházak fűtésére is. Nagyon sok embernek adna munkát. Nem lenne veszélyes, decentralizált lenne, kisebb nemzetbiztonsági kockázattal. Egyedül a nagy mélységű fúrásnak van némi kockázata, de ilyen mennyiségnél az is minimális és eloszlana 100 felé. Az elmúlt 10 évben nagyot fejlődött ez a technológia és sokkal olcsóbb is lett.
Ebből nem következik, hogy a napelem a közcélú(szolgálatói) hálózatra is betáplálhat.
----
Avagy, léteznek olyan napelemes rendszerek, amik - "házon belül" csökkentik a vásárolt>>hálózatból vett energia igényt - de NEM termelnek be a közcélú(szolgáltatói) hálózatba
Ezeket nevezik visszWatt-os rendszernek... (vissza felé menő Wattot nem termelő)
Naiv-nak igaza lett: semmi baj a hálózattal, reggelre minden rendbe jött, jöhetnek a nagyobb ipari napelem betermelők. hirtelen még pénz is lett rá -- (irónia OFF)
"vállalatok pályázhatnak, amelyek minimum 200 millió forintos fejlesztés keretében bővítik energiaellátási kapacitásukat, például napelemeket telepítenek vagy bármely más módon növelik az energiahatékonyságukat, s ezáltal csökkentik az energiaköltségeiket. A legmagasabb támogatási összeg hatmilliárd forint, a program összértéke az első körben 150 milliárd forint"
Valószínűleg észbe kapnak ... idővel ... ha más nem az Eu... kényszeríti rá a kormányt, ha a választók nem ... és lesz valamiféle korlátozott átvétel, korlátozott áron.
Franciaországban egyre nagyobb teret hódít az agrivoltaika, amikor a termőterületet egyidejűleg használják napenergia- és mezőgazdasági termelés céljából. ...
A napelemek képesek követni a nap útját, és függőlegesen is el tudnak mozdulni, hogy átengedjék az esőt. Vízszintesen pedig korlátozhatják a jégeső okozta károkat, illetve az időjárástól függően néhány fokkal megemelhetik vagy lehűthetik a talajt.....
Kivettem 3 csovet, ebbol 2 rossz volt. Nem latom egyertelmuen, hogy hol lyukasak, de egyertelmuen kiment a gaz belole, mivel a kihuzott cso forro volt, de a hoatado 'fej' teljesen hideg. Nu, heatpipe cserere fel! :) A hopaszta meg nem volt teljesen rossz egyebkent.
2) 1 évre aksi HMKE-ben jelenleg értelmetlen. 1 napon belüli áthidalás (reggeli és esti csúcs) viszont megoldaná a hálózati gondokat (ha vannak).
7) először BSC körüli körhálózatok épültek. aztán átalakítottál központi-csillag rendszerre. de ha nincs rálátás a BSC állomásról a BTS toronyra, akkor ma is van köztük egy köztes torony. A forgalom a teljes utat bejárja (készülék/ms-bts-bsc-msc)
2. Mindnki eldöntheti, hogy kb. 1 éves puzára megéri-e...
3. A Portfólió (és általában a médiumok) kattintásvadász, túlhypolt cikkeit a maguk helyén kell kezelni - felesleges a pánkkeltés és hangulat
4. Igen kicsi az esélye, hogy Mo-on nagyméretű hálózatkikapcsolások lesznek áram (gáz) hiány miatt - hálózatkikapcsolás mindig van, volt lesz, fejlesztés, javítás miatt 5. Vészforgatókönyvek eddig is voltak, azután is lesznek csinn-bumm nélkül is...
6. Komolyabb intézmények (Posta, Kórházak Távközlési cégek) rendelkezenek vészáramellátással (akkuk, generátorok stb. - ezekkel most jobban törődnek)
7.A celluláris hálózat lényege a disztributáltság,a cellák "szinte" egymástól függetlenek, amúgy kevesen tudják a forgalom nem az adótornyok között, hanem az egyes helyi központokat vezetékesen összekötő hálózatokon történik (lehet ez üvegszáll is vagy mikrohullámon is) Szóval, nyugalom, menni fog.
ha még 3x beteszed, akkor sem más a helyzet. egyes szv.-ok kezelik, mások nem. egyes inverek tudják, mások nem. Magyaroszágon százeres nagyságrendben vannak invertek, ezek jó része nem kezeli. Az újabbak között pedi más invereke is. ezt lehet a gyártóval/forgalmazóval tisztázni, anélkül, hogy beszállnék kis reklámykapányodba.
Minden normálsi inverter ismeri a funkciót, lévén nemzetközileg szabványos és elvárt funkció. Csak eddig nem volt bekapcsolva alapban a magyar beállítások között. A remek magyar szolgáltatói lobby miatt.
De belehetett... kapcsolni és állítani. Sok-sok inverterben be is lett/van már kapcsolva.
Azért mert a szabvány (hálózatvédelmi) így írja elő. Már ez is kompromisszumos, gondold ek, a 230-ra tervezett izzód 250V-on megy percekig (kb. 20%-al nagyobb telj.) és mondjuk évente több százszor - hát nem nő az élettartama... Van egyes szabványokban arra is lehetőség, hogy a határfeszültséget közelítve korlátozza valamilyen algoritmus szerint a teljesítményt. De a szv. szigoruan megtiltja az osccillációt (csökken-nő-csökken-nő), azaz a hálózat belengetését. Az inv. microkontrollere alapból maximális teljesítmény kinyomására van programzva érthető okokból, az előző elgoritmus ezzel szembe megy. Ezeket összeegyeztetni, időzíteni, időfüggvénnyel ellátni nehéz... Az inverterek többségében nincsen benne.
Az automatikus újra indulás pedig magától értetődően sok okból benne van, egy hálózati zavar miatt nem állhat az inverter addig, míg újra be nem kapcsolják - a tulajok nem örülnének neki...
(Az inverter szv.-ok nagyon összetettek, a vezérlő programnak rengeteg, összetett elvárást kell teljesítenie.)
A régebbi hálózati topológiák nem lettek felkészítve a napelemes rendszerekre.
A leggyakrabban előforduló hiba a hálózatra kitápláló termelő berendezések miatt megnövekvő hálózati feszültség. A megnövekedett hálózati feszültségnél az inverterek működésében előírás szerint korlátozzák a megengedett legnagyobb üzemi hálózati feszültséget.
A felső határt elérve a napelemes rendszer invertere leáll és amint egy előírt szint alá csökken, újra elindul. A ki- és bekapcsolások miatt a tulajdonosnak hozam vesztesége fog keletkezni.
A Fronius inverter erre rész megoldást tud kínálni, míg az áramszolgáltató elvégzi a hálózati fejlesztést.
Új videónkban lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan frissítheti inverterét, majd az ún. országbeállítás újratöltésével aktiválhatja a funkciót
nem kötekedve, csak kiegészítve a napi/24h ábrákkal:
családiházak munkanap kora reggel igényelnek sok energiát, aztán este 6-9 között.
ekkor elenyésző a PV termelés. tehát oda kell küldeni. aztán délben, amikor nagy a PV termelés, jóval kevesebb a lakossági fogyasztás, az ott megtermelt energiát el kell szállítani a közeli ipari felhasználókhoz. 15 perces irányokra számolj, ne heti egyenlegre.
a gáz napközbeni nem leállítása engem is zavar (molekulahiány van), de valaki erre nekem azt írta, h van szerződéses átvételi kötelezettség, stb..
meg az eladott áramból azonnal jön az euro, gázt meg csak 3 hónappal később kell kifizetnünk rubelben. (szarban van a költségvetés)
"Nos ennyit arról, hogy nem bírja hálózat a sok napelemet...
Ahogy azt sokan állítják.
Ezzel szemben MÉG 5000 MW jöhet gond nélkül."
Nem az a baj, hogy leterhelt a hálózat (egyébként is, a napelemek inkább CSÖKKENTIK a hálózat terheltségét) Hanem ez: Alul a lila részekkel van gond. Az a túltermelés, amit senki nem fogyaszt el, ugyanakkor a napelem termelése be van számolva a szaldóba (valahol egy erőmű feleslegesen égeti az üzemanyagot). Ilyenkor le kellene szabályozni a gázüzemű erőműveket, de az nem történik meg (ellentétben pl. az éjszakai termeléssel).
Hogy a napelem miért csökkenti a hálózat taerhelését? Tegyük fel egy utcában van 10 ház, többé-kevésbé azonos fogyasztással. Napelem nélkül ezekhez el kell juttatni 10X elektromos energiát mondjuk Paksról. Utazik az energia Sok tucta km-t, és a hálózati veszteségek miatt Pakson nem 10X energiát kell betáplálni, hanem mondjuk 12X-et. Mi történik, ha egyik házon van egy működő napelemes rendszer, ami éppen termel 3X energiát? A többi házzal együtt ezt helyben elfogyasztják, így Paksról csak 7X energiát kell végig küldeni a hálózaton, és a hálózati veszteség is csökken. Minél több helyről táplálunk a hálózatra, annál kisebb terhelést kap a hálózat. Ha mindenki minden pillanatban megtermelné a saját energiáját, a hálózat terhelése 0 lenne, nem lenne szükség hálózatra.
Probléma még akkor is lehet, ha az utcában a 10 házból mondjuk már 5 rendelkezik napelemmel, és az így megtermelt energia már több, mint a 10 ház aktuális fogyasztása - ilyenkor vissza kellene termelni a középfeszültségű hálózatra, amire nem biztos hogy az utca végi trafó képes.
"kiegyenlíteni az árat". ez igaz és jó, de ennek csak választható módon lett volna értelme a rászorulóknak, és nagyon szigorú (és nem választások előtt fellazuló) módon. pl. van a fogyasztási helyen bejelentett lakó, évi max az első 2000kW-ig, stb. de választások előtt más pénzéből kimentettünk minden utólag hibás döntésnek bizonyult devizahitelest, nem hőszigetelőt, stb.. következmények nélküli ország: az atyuska megsegít, ha elcseszted. majd fizeti más a számládat, te csak szavazz rám. aztán egyszercsak elmegy mindenki, aki betett a kasszába (pl. EU). és akkor ott állunk csupasz seggel
Így volt nálunk évekig drágább a rezsicsökkentett ár...
Amúgy lehet mondani, hogy az állam célja jó volt, kiegyenlíteni az árat (csak nem ezt mondták), de ahogy az államnak kellett volna belerakni (és lement a választás), már nem volt olyan lelkes. Mondjuk az is igaz, foltozott susogós mackóban a bivalybasznádi kocsmában a legolcsóbb sört vedelve üzengettünk a Monacóban yachtozóknak, hogy mi vagyunk a királyok, jöjjenek tanácsért hozzánk.
A fogyasztó (lakossági fogyasztó) által megfizetett ÁFA kizárt, hogy bármiféle vállalkozást serkentsen, hacsak nem azok vállalkozásaira gondolsz akikhez jut a tőlünk beszedett közpénz. Merthogy amagyar adóforint is jó, ha nincs uniós Euro.
Lehet, hogy nem politikai fórum, de gyakorlatilag az energia körüli mizéria szín tiszta politika. Most például esett a gáz ára, mégsem halljuk, hogy nálunk csökkenne, vagy épp a rendszerhasználati dézsma csökkenne.
Azért tartunk itt ahol tartunk, mert mindig hajlamos meghunyászkodni a magyar. Így azután a kisebbségnek nagyobb pofája van, mint a csöndes többségnek. (természetesen a hangadó kisebbségnek, nem másnak)
"Régóta fontolgatja a napelemes rendszer telepítését, de még nem hozta meg a végső döntést? A 2022.10.13. napján a Kormányinfó sajtótájékoztatón elhangzott, hogy módosítás várható a napelemes rendszerek engedélyezési folyamatában. Ez alapján a hálózatra csatlakozás és a visszatáplálás feltételei kedvezőtlen irányba változhatnak.
Ha napelemes rendszer telepítését szeretné, töltse ki űrlapunkat az Érdekel gombra kattintva, majd a visszaigazoló e-mailben található linken keresztül készítse elő igénybejelentőjét az engedélyeztetéshez.
Éljen a napelemes rendszer kedvező lehetőségével még a változás előtt!"
Ma érkezett. No comment.
A zeon 9 éve tudja, hogy van napelemem, sőt rendszeresen fizet, de még nincs annyi esze, hogy nekem ne küldjön ilyen levelet. Pedig már többször írtam nekik (Médiamarkt: -Mert hülye azért nem vagyok. ).
"cégünknél az Eon dec.31-gyel egyoldalúan felmondta a villamos áram szolgáltatást"
Meddig volt szerződésetek? Nekünk a szerződés lejáratáig tartották a 22Ft-ot korrekten, aztán már 250-es ajánlat jött. Ez így sajnos rendben van, nem magyar jelenség. Az angol partnernél felmondták a picsába nyáron és kész.
Az gáz. Mert ha menne a visszatáplálás, csak nem szaldóban, az még akár jobb is lehetne, de ez így... Megkérdezem majd a szomszédot, velük is játszanak-e, náluk az összes nem teherautót lecserélték eautóra.
Nekünk, mezei felhasználóknak talán nyugi van, egyetemes szolgáltatást remélhetőleg nem ilyen egyszerű felmondani. Remélhetőleg.
Nem tudom miért, de mondd a Solardeponak, ők helyezték üzembe.
Más. Xanti kérésére berakom a következő hsz-t a villanyautó topikból:
""Mai agymenés pártunk és kormányunk fantasztikus energiapolitikájának folyományaként: (kicsit off de legalább villany)
Kaptunk egy levelet, melyben cégünknél az Eon dec.31-gyel egyoldalúan felmondta a villamos áram szolgáltatást. Ne gondoljatok részünkről se kavarásra, se díjtartozásra, sima unalmas fogyasztók voltunk. Ugye 3 éve viszont van napelemünk, hőszivattyúnk, zöldek vagyunk, energiát alig fogyasztunk. Hogy is kéne megszívatni ezeket a cégeket? Hát felmondjuk a szerződést, és ha áramot akarnak úgyis kötnek velünk egy újat, amiben kizárjuk a visszatáplálást.
Teljesen jó lett telepítve, buzerálva nincs, gond nélkül működik 3 éve. Az mondjuk igaz, hogy annó bejelentettük, kijött az elmü, és csapolt az oszlopon.
a hálózat használatából is van rendszeres hosszú távú ÁFA bevétel, forintban, nem csak a termékvásárláson. a mostani import bevásárlás viszont lehúzta az árfolyamot (persze nem csak ez).
döntés nem egyszerű, ezt kellene számolniuk a népnemzeti minisztériumban ülőknek. minden adat náluk van.
Ne csúsztass. A helyi szolgáltató előzetes engedélye már régen kell. Ő járul hozzá egyáltalán a létrehozáshoz még a tervezés előtt. Az igény bejelentésben a tervezett kapacitáshoz. ELŐZETESEN.
Vagy nem ért hozzá ha nem megfelelő teljesítményt megenged, vagy valami még rosszabb.
Hangsúlyos itt a HELYI feltételek milyensége.
Pont ezért az országos totális tiltás buta és primitív. Vajon mit csináltak az illető szak minisztériumokban az elmúlt években? Akiknek pont ezeknek a fejlesztéseknek a megtervezése és levezénylése lett volna a dolguk? Amikor mérhetetlenül olcsó és nagy pénzforrások voltak elérhetőek!!!
A PV panelek és a többi dolog árcsökkenése folyamatos, sok éve folyik. Nem lehetett meglepetés a gyorsuló terjedés. Sajnos teljesen valós a G7 cikk ide vonatkozó része a hatalmi szándékokat tekintve.
Egyrészt nem léptek, csak összezavartak mindent. Nincs jogszabály, nincs kommunikáció, minden lebeg. Meg akarták állítani az igénylések növekedését, de azt érték el, hogy egy nap alatt 10000+ új beadott igényt generáltak.
Nekem van barátom, aki leelőlegezte a rendszert, de még csak a teljesítménybővítésnél tart, mivel egyszerre egy kérelme lehet bent, tuti nem tudták beadni a napelemest. Ő most mit csináljon? Kérje vissza a pénzét mielőtt bedől a vállalkozó, vagy várjon, vagy hogy? Kb. 2MFt, nem játékpénz.
Másrészt szeptember-októberben még kiírták a 100%-os támogatású pályázat második körét novemberre. Most akkor tudták, hogy gond van, vagy nem tudták, hogy gond van?
csakhogy a G7 tényekkel támasztja alá az elméletét, amit meg neked kellett ide pénzért bemásolnod, az jövőbelátással megáldott, jóságos nagyapói (sztálinista?) buksisimogatás. én a G7-et közelebb látom a valósághoz (értelmes gondolkodáshoz), mint a te 83385 bejegyzésedet.
ügyes a szöveg, vannak benne valóságok, amikkel elfedik az ordító nagy hazugságokat és a kormány 100%-os felelősségét.
A szituáció változása megelőzte az elképzeléseket. A politika pedig úgy érezte, lépnie kell (erős szakmai nyomás volt rajta). Azért ne feledjük, már jóval korábban (hónapokkal ezelőtt) is kikerült egy rendelet amely jelzi, további bővítések csak a helyi hálózat állapotának figyelembevételével lehetségesek. Most ennél radikálisabban léptek, kiterjesztették.
Másrészt a hálózat a jellege miatt disztrbutált (elosztott). Azaz lehetséges ott fejleszteni, ahol erősebb az igény, s persze más műszaki szempontok is vannak. eEzeket tervezni kell, döntések és pénz kell a továbblépéshez - mindehhez idő is.
Ez a "bejelentés" nem törvény. Talán csak kóstolgatásnak szánták, hogy kiderüljön mekkora az érdeksérelem, a lobbierő, a felháborodás. Ezért sem hangzott el semmiféle határidő se pro se kontra. Arról meg pláne semmi hír, hogy a szakmai ágazattal milyen megbeszélés, egyeztetés lett volna egyáltalán.
gulyás mélytorok hangja nem jogszabály. az meg még nem jelent meg a közlönyben, tehát a mai napig még semmi nem változott.
valszeg most gondolják át a "naivok" által összegyűjtött érvek-ellenérvek hozzászólásokat. talán ez alapján a jogszabály alaposabb lesz, mint a rezsicsökk.csökkentésénél.
üzleti kiszámíthatóság kishazánkban = 0 (nulla). ezért mindenki azonnali profitot akar a zsebébe.. nincs esélyed hosszútávra előre tervezni. ill. van: tervezd úgy, hogy biztos, h változik, és nem a neked jó irányba
Én nem értek a műszaki részéhez, de itt egy kicsit túl sok az ideiglenes, meg az átmeneti.
10-20 évre szóló beruházást elég nehéz értelmesen úgy megtervezni, hogy most így van, de holnaptól már nem úgy van, de majd egy év múlva megint másképp lesz. És ebből egyébként semmi nem biztos, csak, hogy hogy volt, meg, hogy nem úgy lesz, ahogy ígérték.
Nem-e lehetett-e volna-e, hogy először végiggondolják és utána jelentgetnek be?
Ez így igaz. 253 V a törvényes határ. Addig minden bírja. Ott viszont az inverter letilt. Utána percekig semmit nem termel, még "belső használatra" sem. Utána ismét megpróbál felkapcsolódni.
Pont ezeknek a betartása miatt is kell előzetes típusengedély egy adott termékre.
amenniyre én tudom, nem is engedik az inverterek a feszültség határon túli emelését. tehát nem is jöhet szóba az az érvelés, h a HMKE tönkre teszi a szomszéd néni rádióját. csak a szokásos buta mocskos propagandaszöveg volt a többi naivnak
Ez az "engedélyesek panasza" duma is kampó. A területek kis százalékában volt túlfeszültség probléma. De!
Az előzetes csatlakozási igénybejelentés része, hogy az adott terület mekkora rátermelést bír el.
Ha ezt a kiadott csatlakozási hozzájárulást hibásan, rosszul felmérve adták ki, akkor azért nem egy országot kell leoltani! Akkor sem a pár kW-os kis valóban háztartási partnereken kellene leverni.
Ebben az előzetes igénybejelentésben lehetne korlátozni x kW-ra a visszatáplálást. Nem mindent levágni.
elvi és gazdasági nonszensz volt a teljes szaldó. annak már rég vége kellett volna h legyen az új bekötéseknél, vagy korlátozni 1fázis=2,5kW-ra. ez a kormány hibája, akárcsak a korlátlan rezsicsökkentés.
de a tényleg csak fekete-fehérben, szakmát teljesen megvetve "gondolkodó" kézi vezérlés a legnagyobb bűn.
Kereslet nem fog csökkenni. Sőt! Egyre többen fogják keresni egyrészt az olcsóbb, másrészt a kevesebb kiszolgáltatottságot kikényszerítő saját ellátás lehetőségét. Az energia árak már soha nem fognak visszaállni a régi jó pazarlós békeidők szintjére. A világpiacon is a felfutással olcsóbbodnak a panelek, inverterek. A folyamatos pénzromlás is ilyen irányú befektetéseket tud okozni.
Ez csak az állami terelő duma panel. Tartalmaz valóság részleteket ugyan, de az elmaradás az elosztó és rendszer irányító területeken nem pár havi vagy 1-2 év alatt helyrehozható hátralékban van.
A valóság teljes kibontásában az alább linkelt G7 cikk sokkal közelebb visz az ilyen maszatolásoknál.
- nincsen dráma, nagyon erősen felfutott a HMKE-k száma, ezért a telepítés sok helyen hálózati korlátokba ütközött, az engedélyesek panasza megérett, ezért IDEIGLENES stop jött - ehhez persze hozzájárult a háború/szankciók miatti megugró igény
- sok vállallat eddig is "szigetüzemű" (virtuálisan) rendszereket telepített
- vállalati/nagyobb rendszerek teelpítésénél már most is előírás definiált tároló kapacitás beépítése
- természetesen ennek a HMKE telepítők nem örülnek, hiszen sokan megnövelték raktárkészleteiket és extra bevételekre számítottak Az átmeneti időszakot át fogják, át tudják hidalni
- hosszabb távon néhány hónap - 1 év a folyamatok normalizálódhatnak, emivel mindenki jól jár
- a piac kevésbé lesz keresleti (esnek majd az árak) a vevők jobban járnak
- a hálózafejlesztések felgyorsulnak
- stabilabb lesz a hálózat
- A HMKE szigetüzem értelme/gazdasági megtérülése erősen szituációs / kalkulációs kérdés, nem mindenkinek éri meg, vigyázat (pénzbefektetésnek most lehet jobb helye is) (Nagyon pontosan fel kell mérni a fogyasztási és a tervezett f. szokásokat és azzal szembeállítani a beruházás költségét. Az esetleges elvesző energiát (ezz még tárolás mellett is könnyen lehetséges) s így kialakítani a műszaki - gazdasági optimumot - ami a szabályzás helyreállása (lehet betáplálni) esetén ismét változni fog...)
Mert visszamenőleg nem illik törvénykezni, de az simán lehet, hogy az mehet be, akinek adott megküldték mondjuk az MGT-t. Akik most adják be, azoknak ez még minimum, 2-3 hónap (én június végén, még rezsicsöki-csöki előtt adtam be, több, mint 60 nap volt, azóta két hullámban tört ki a bolondokháza...)
Szóval addig még bőven ki lehet zárni az új jelentkezőket.
Akinek van rá pénze , az nem hátrál és nem vesz szigetüzemet arra az 1-2 évre , mire újra lehet visszatáplálni . Megveszi a normál visszatáplálós rendszert és tesz a rendszerbe egy smartmétert , ami az inverterrel kommunikálva csak a ház fogyasztását fogja termelni , ha van rá lehetőség . Tehát veszt rajta sok kWh energiát amit megtermelhetett volna addig , amíg újra lehet visszatáplálni . Csak számolni kell és szerintem a matek is ezt fogja mutatni , ha figyelembe veszik a helyben elhasznált energiát és az infláció okozta értékvesztését a pénznek .
Az előbb beszéltem a céggel , aki nálam telepített . Szerintük csak egy " áramváltó trafó " kell és az aplikációban megváltóztatni a termelés módját . Tehát megoldható . Nálam a dízelgenerátorhoz csatlakoztatás problémamentessége végett lesz a trafó beépítve .
Ez a jól járás egyébként csak 2024 jan.1-ig tart. Egy idényt tudnak nyerni. A szaldó lejárásával 24-től új szerződések lesznek, nyilván az akkori játékszabályokkal.
(Ezért vettem eleve hibrid invertert, ami jó lesz akkor is....)
" Ez az előfinanszírozási kötelezettség a már lefutott pályázatok esetében is él, de egyelőre úgy tűnik, a kormány ódzkodik a fizetéstől. Csernáti Gábor szerint saját ügyfeleiknél azt tapasztalták, hogy
...
körülbelül 40 százalékuknál pedig az a helyzet alakult ki, hogy bár megvan a támogatói okirat és el is kezdhetnék a beruházást, de kivitelezőik hiába állítottak ki előlegszámlát, még egyikük sem kapta meg ennek az ellenértékét,
hetek, hónapok óta nem érkezett semmi a kifizetési kérelemre."
Igen ilyen is van, akik azt remélik ha még átcsúsznak és át tudnak csúszni, akkor jól járhatnak.
Valóban tömeges kérelmeket adtak be és adnak be jelenleg is.
Igen, akár egyes telepítőcégek ezres számban is naponta.
Majd kiderül.... idővel.
Viszont, akinek elvileg rendben van minden. Tehát megvan a támogató okirat .... nos ott az előleg bekérő számlákat állítólag nem fizette eddig a kormány. A híres szerint egyet sem.
Ezt is korrigálni kell. Itthon is tud venni szigetüzeműt. Ha nem tud mókolni az ÁFA tartalommal, a mai forint árakkal nem jön ki jobban a direkt Kínából vettel sem. Ráaádsul az így beszerzettet kevés vállalkozó fogja feltelepíteni.
A rendszer telepítő cégek fel fogják venni a portfólióba a sziget üzemű rendszereket is.
Ami fel fog futni az az ipari munka akkuk piaca. Csóróknak az ólom, a burzsujoknak a LiFePo.
Helyes. Majd a most visszakozott beruházó egy része megveszi kinában a szigetüzemet, hajrá, ne a hazai kereskedelmet nyomjuk. amugy kis számolgatással és szokásaink rendezgetésével így is megéri.
Másrészről meg a saját termelői céges beruházások nem fognak visszaesni.
Evvel szemben az egyik legnagyobb telepítő cég azt mondja, hogy folyamatosan égnek a vonalaik. Minden épp ember írja a kérelmeket ezerrel. Nem tudván mikor jelenik meg és lép életbe valójában a törvény.
Egy szóvivő szavai nem törvények ugyanis. Az életbe lépés előtt beadottak még végigmennek. Pályázat nem játszik, az azonnal fizetők vannak előnyben.
"... Az ágazatot hidegzuhanyként érte a döntés, de a lakosság is azonnal reagált. Égnek a vonalaink, sorra mondják vissza az ügyfelek a pályázatokat mondta Csernáti Gábor, a napelemes pályázatokkal is foglalkozó Semper Prodest Kft. ügyvezető igazgatója a hvg.hu-nak. Az ügyvezető szerint jelenleg 3040 százaléknál tart azoknak az aránya, akik inkább elállnak a tervezett beruházástól, de arra számít, hogy ez végül 6070 százalék is lehet.... "
Ha lenne elektronikus fogadás/ügyintézés, akkor szerintem beleírták volna, de ez csak erős tipp.
Én levélben küldtem el, nemrég másodszorra, egy számjegy elcseszése miatt (vagy mert addig se kell kifizetniük, és náluk van a pénz addig is). Persze jogos hogy elrontottam, azaz saját hiba, de basszus már annyi azonosító van egy rendszerben egy mérőhelyhez kapcsolódóan, hogy az agyrém kategória szerintem.
Egyébként az átfutása kb másfél hónap volt úgy nagyságrendileg.
(Hagyjuk az ÁFA-t. Észre kellene már venni, hogy Magyarországon az fizet, aki fogyaszt. A cégek, magánszemélyek kis adókulccsal szereznek bevételt, az ÁFA-kör lehetővé teszi az ÁFA-mentes beruházást, de ha privát személy fogyaszt, vásárol akkor ÁFA-t fizet, s ezzel adózik, minél inkább, annál jobban. Ez így vállalkozás serkentő)
Sok és egyöntetű itt a fórumon a háborgás az áramátvételből való kormányzati kitáncolás miatt. Ez helyes is, de nem ártana tenni is valamit, pl: csatlakozni a 23. -i pedagógus tüntetéshez. Ez is egy civil fórum, nem áll párt mögötte, beleillik a tüntetési profilba. Egyúttal követelhető lenne: - energiavásárlási árak nyilvánosságra hozatala - fix és valós rendszerhasználati díjak - nulla, vagy csekély ÁFA
Bár lehet a Fekete tengerről behullámzó energia fölössé tesz mindent....
Erre jó lesz odafigyelnem, mert kicsit elszaladt velem a ló a bővítéskor és még nincs meg hozzá a fogyasztás. 70e forint fölött szeretnének fizetni. Gondolom ez már átlépi az szja mentes határt. Bár azt írják, hogy küldenek értesítőt az szja mentesség fölötti részről jövő év elején.
Fejlődnek. A számlához csatoltak egy általuk kitöltött nyilatkozatot. Csak a számlaszámot kellett beleírnom és az adóazonosítót. De ilyen tájékoztatót nem tettek mellé., mint ami a linken van. Most kísérletezek velük. Visszaküldtem nekik arra a mail címre, amiről a számlát küldték. Meglátjuk mit lépnek rá. :)
EON: én fogadjam el az e-számlát, ő viszont csak papíron. Nincs is papír számlánk, ki kell nyomtatno, ráírnom, hogy az eredetivel megegyező és postáznom. egy agyrém. Közben e-mailben kommunikálunk egymással.
Lehet visszamondom az e-szamlát, és papíronkérem az egyenlő fékek, súlyok és partneri viszony jegyében... Akkor küzdjenek ők is, nem?
Az eon papíron kérte, tavaly még egy jól eldugott helyről kellett letölteni, idén még nem néztem.
Amire érdemes odafigyelni, hogy x összegig szja-mentes, de az eon papírján ilyen opció nem volt. Nekem tavaly nem volt érdekes, mert a szárnyaló gazdaság (és a gyerekek) miatt viszzajárt az szja, de idén utána kellene járni.
Elvileg a kiküldött számla/elszámolás utolsó oldalán ott van minden.... Részletesen leírva, ha van ami visszajárhat.
Papiron adott címre kellett elküldeni, részletesen kitöltve és pontosan. Én pl elírtam egy számjegyet - egy teljesen lényegtelen számjegyet - és visszadobták, töltsem ki pontosan felirattal. Az egyik azonosítómban volt elírva egy számjegy.
Az MVM -nek van valami szabálya arra, hogy milyen módon küldjem a betáplálás elszámolásához a nyilatkozatot és kifizetési kérelmet? Jó nekik, ha arra az emailra küldöm vissza, ahonnan a számla jött?
(Mintha lenne olyan halvány emlékem az elmüvel kapcsolatban, hogy azok postai úton kérték.)
Az oka, hogy vannak időszakok hogy sűrűn elkezd kapcsolgatni.
Ilyen időszak a naplemente meg a napfelkelte. Ha a hmv tartályban még fér hő, akkor ha kisebb a dT, akkor ki be kapcsolgat. Mégpedig azért, mert a vakuumcső ugyan elkezd melegedni, mármint a heat pipe, de a napnak nincs túl nagy ereje ilyenkor, és ha rámegy a folyadék kb azonnal vissza is hűl, azaz felmegy a hőmérséklet, bekapcsol, kikapcsol, nincs érdemi termelés. Kb ahogy az inverter tud napelemnél kapcsolgatni, amikor lemegy a nap.
Ha alacsonyabbra veszem a dT-t, mondjuk 8-10C környékére ez a kapcsolgatás még sűrűbb ezen időszakban, így maradt a 15.
Nálam olyan sose volt még, hogy mondjuk pl délben megvan a 300 liternyi 80C melegviz, és utána ezt kiengedjük/használjuk ilyen olyan módon, majd mondjuk 2-3 óra fele újra fel kéne melegíteni, tűz a nap, és a kollektor meg 160C-on áll, de emiatt nem tud működni. A szokásokkal, napi rutinnal sem egyezik. Alapesetben vagy reggel vagy este fürdünk illetve használunk több melegvizet, napközben normál esetben a hétvégét kivéve nem is vagyunk otthon, azaz nincs ami elhasználja. Most kivételes időszak van, mert vannak kisgyermekek, akikkel a feleségem otthon van, de normál esetben gyakorlatilag hétköznap nincs hőelvétel a hmv tartályból napközben.
Hétvégén ami vesz el inkább több hőt napközben az a mosógép meg mosogatógép, de ezekbe is 10-20 liter 80C-os víznél több nem megy egy egy program alatt, azaz kb semmi a 300literes tartályból. Így annyira nem is szükséges, hogy újrainduljon mondjuk mert ha felfűtötte, jellemzően egyszerűn nem használjuk el napközben.
Még annyi trükk van a rendszerben, hogy a keringető szivattyúnak a tömegárama nem fix, hanem változtatható. Nálam összesen 5 ponton van mérve a hőmérséklet. A tartályban 3 ponton (lent és fent, és a felső hőcserélő alján kb középen), A tartályból az előremenőn, azaz a kollektorba bemenő víz, és mérve van maga a kollektor kimenő oldala, ami a tartály csőkígyójának bemenő oldala (alapesetben két hőérzékelő van egy a tartályban valahol alul, és a kollektor előremenője környékén. Ha gyengébb a napsütés, akkor a kollektor bemenő és kimenő oldala között kisebb a dT, kisebb a hőtermelés egy adott tömegáramnál, ilyenkor a a tömegáramot leveszi, ha meg ez a dT jó nagy, akkor feljebb veszem. Azaz igyekszek adott dT-t tartani a kollektorban, ne legyen túl sok se, de túl kevés se, az adott rendelkezésre álló napenergiához konvergáljon. Ez utóbbi főleg akkor jó tud lenni, ha kevés a napenergia, és ne ki be kapcsolgasson, hanem egy alacsony tömegárammal menjen.
Ez drain back rendszernél kicsit rosszabbul működik mint túlnyomásos rendszernél, mert ott nem lehet egy bizonyos szint alá levenni a tömegáramot. Ugyanis a vízoszlopot meg kell emelned mindenképpen hogy egyáltalán elinduljon a keringés, ahhoz meg kell egy minimális emelőmagasság, amihez meg tartozik valamekkora minimális tömegáram. Az alá nem lehet menni, mert akkor a vízoszlopot nem emeli meg, nincs keringés.
30°C-on már a médium elpárolog , tehát a hőszállítás elindul . Viszont képes üresjáratban ( stagnáláskor akár 200°C fölé is melegedni a cső vége . Nálad a vezérlés csak akkor engedi a rendszert termelni , ha a dT 10-15 °C között van a tárolóhoz képest . Ha felmelegítette a tárolót maximumra , akkor letilt . Viszont újratermelést csak akkor engedi , ha a dT nem magasabb a megadottnál . Tehát hiába ürülne le elméletileg a tároló , ha a rendszer meg stagnál , akkor amíg az nem hűl vissza , addig nem engedi újramelegíteni a HMV-t . Akkor a Te vezérlőd a helyzetet jól kezeli és nem engedi , hogy hősokkot kapjon a csövek vége .
Nálam dT 8°C indításra és dT 4°C leállításra , 6 liter percenkénti térfogatáramnál , ha esetleg elérné a 95°C-os hőmérsékletet a tároló , akkor letilt . Amennyiben vételezek és a napkoli még képes utána tölteni , akkor újratermel . Nekem ez így megfelel . Lényeg , hogy hibamentesen üzemeljen .:-)
Kitettek egy vakumcsövet, heat pipe-t, és meglepő módon a vége felment 100C fölé. Dehát ez így normális, ez a dolga! Ez kb egy üresjárati állapot, "terheletlen" üzem, a vakuumcsőben lévő abszorber gyűjti az energiát. Ha van hőelvétel, ha van header stb ami elviszi a hőt, akkor nem szál el eddig a hőmérséklet.....
Na de te idézted, így csak értelmetlenül beraktad és rossz értelemben.....
Én viszont tudom miért írták, csak te félreérted, nem véletlen van ott az a nyíl....
Ugyebár ők újrahegesztették a kilukadt heat pipe-t, , és vizzet töltöttek bele töltötték fel.
Így a korábbi folyadék ami benne volt, 30C-os forrásból - az most 100C-os forrás lett. Azaz 30->100 itt ezt jelenti átalakítás után.....
De ettől gyárilag nem 100C-os a heat pipe vége ha forr, ahogy írod, vagy sugallod.....
Gyárilag egy olyan alkoholos vizes spec többösszetevős oldat van benne alacsony, a légkörinél jóval alacsonyabb nyomáson, ami már kb 30C-on már párolog , felforr, és ez ebben a halmazállapotban...... stb. stb.
A linkelt mondat szerintem úgy értendő , hogy a médium a vákuumcsőben már 30°C-on forr . Viszont szabadon terhelés nélkül 100°C-tól magasabb a hőmérséklet a cső végén egy kis idő elteltével . Látni a videóban , ahogyan pillanatok alatt elforr a víz .
1. Ha a hmv tartályom még nincs tele, dT 10-15C-nál elindul a keringés, tovább nem melegszik. Nyilván véges sebességgel jut el a hőelemig a hő, de az egy vörösréz cucc, gyorsan a hőáramlás. Kizárt, hogy olyan gyorsan melegedjen, hogy a heat pipe vége már 100C felett van, és a sensor még nem reagált semmit. Ilyen gyorsan nem tud felmelegedni, annyi energia nincs benne.
2. Tele a tartály, akkor nem indul el a keringés.
Egyik esetben sem küldöm rá a folyadékot úgy hogy forrjon....
Nem a csöveket fogadó burokban van a hőelem, hanem magában a gyűjtőben - ezt headernek szokás hívni - , mármint a hüvelye arra van ráhegesztve. A heat pipe belecsúszik egy gyűjtőbe - ez egy réz gyűjtő, ebben van egy gyárilag kialakított hüvely, és oda megy bele a szenzor. Mindkét végén elhelyezhető attól függően melyik oldal lesz a be és kimenet a szerelésnél. Ez le van hőszigetelve és arra megy rá a burkolat.
Itt van két kép hirtelen, ezen látszik valamennyire, az enyém nem pont ugyanilyen kialakítású, nálam direktbe van összehegesztve a gyűjtő és a hőelem fogadó hüvelye.
Én is csak a belinkelt anyagból kopiztam . Nekem nincs ilyen napkolim , mint írtam , csak azt írom , amit a kereskedők és a felhasználók írnak . Ezért írtam lentebb , hogy " részemről ennyi " . :-) Lényeg , hogy nálad is és nálam is a két rendszer úgy működik , ahogyan azt megterveztük .
Ha a heat pipe-ben lévő folyadék/oldat 30C-on forr, akkor miért is lenne a a végén 100C? Ezt nem is értem. Honnan kerül oda +70C? Miért lenne tőle 100C-os és mitől?
Nu, kivancsi leszek, hogy nalam milyen lesz. Szinten westech a kollektorom. A legmagasabb hofokot majd megnezem a logokbol, de szerintem 120-130 lehetett a maximum. (102 fok volt, amikor probaltam szivattyu nelkul (kiserleti jelleggel), maximum meg egyszer lehetett hasonlo helyzet).
"A felmérés szerint 19 uniós tagállamban dőlt meg a szél- és napenergia termelés, köztük Franciaországban (ahol az energiaszükséglet 14 százalékát), Olaszországban (ahol 20 százalékát), Lengyelországban (ahol 17 százalékát) és Spanyolországban (ahol 35 százalékát) tudták fedezni ily módon. "
Csak azt akartam írni , hogy van amikor pillanatokon belül hatalmasat emelkedik a termelés , ezért a Te csővégeid is gyorsan melegednek . Hol van elhelyezve az érzékelőd ? A csö száránál , vagy a csőfogadó részben , ami tulajdonképpen egy burok . Mert ugye ha a csőnél lenne és 10°C dT a beállított , akkor az első felfutásnál a víz visszahűtené és leállna a keringtetés . Ezért gondolom , hogy a csöveket fogadó burokban van elhelyezve . Ha igen , akkor szerintem a csővégek magasabb hőfokon vannak az induláskor .
Idézek a lentebbi linkből : " Megfelelő folyadékkal és vákuummal már 30 fokos hp hőmérsékletnél forrnia kell a töltetnek, hp bunkó =>100 fok. "
Tehát alapból 100°C-os , ha működik terhelés nélkül az induláskor a cső vége .
Nekem is 300 literes van és a vezérlés 95°C-ig engedné fel . Viszont ilyenkor átmeneti időben azért előfordul , hogy nem reggel 5 és 11 óra között van az optimális benapozás ös nem folyamatos . Felhők surrannak át az égen . Gondolod , hogy a napkolin nem ugyanaz történik mint a napelemen ? Egyik órában 700 Wattal termel , a másikban meg 2500W-al . Tudom a napkoli valamivel később melegszik , hiszen tömeget kell melegítenie , tehát az ugrás lassúbb folyamat .
Na de ilyen meg nem volt 15 ev alatt 300 literes a hmv. Az azert nem meg el olyan gyorsan, foleg ha abban 300 liter 80C-os viz van, de altalaban 85C-ig engedem
Így már világos , amit írtál . Tehát ha Te elhasználod az összes melegvizet mondjuk délelőtt , akkor másnapig várnod kell és ha másnap meg borús az idő , akkor nincs melegvized . Ez is egy megoldás .
Igen ez igy jelentosen tulbiztositott :-). Mondjuk a futesi pufferes futesbe torteno bekotes meg nalam is nyitott tema, de eddig nem tettem meg a minimalis telii lehetosegek miatt, orulok, ha a hmv megvan telen, de ez is ritka.
99%-a a rendszereknek egy sima HMV előállításra kiépített rendszer . Mint már sokszor írtam , nálam fan-coil segít rá a fűtésre , most is a HMV készítésen kívül . Sokan azt írják , nem térül meg az ára . Tehát abból kiindulva írtam idáig a szubjektív véleményemet a vákuumcsövekről , amit telepítő-kereskedő cégek írtak , valamint a felhasználóktól szerzett infó alapján .
Ha a kollektor homerseklete akarmiert is eleri a 95C-ot vagy magasabb homersekletet, a keringes tiltva van! Amig ilyen magas a kollektor homerseklete, nem indul a keringes es szivattyu, tiltva van!
Azaz ha valamiert, akarmiert is a kollektor 95C homerseklet fole megy, nincs, tiltott a keringetes, tiltott a mukodes, tok mindegy hany fok van a tartalyban. Csak akkor indulhat ujra, ha a kollektor visszahult, ami nagy es sok esellyel masnap lesz, aznap mar nem valoszinu, (de nem is kell), max ha pl atmenetileg befelhosodik.
Ezt minden normalis valamirevalo vezerlo kezeli es eszerint mukodik. Ha ez nincs lekezelve az biztos okozhat problemat, de megfelelo rendszernel levan. Nem tud kapni a 200Cos kollektor 80C-os vizet, nem tudom meg hogy irjam le......
(200C nekem sose volt a kollektor, csucsban volt egyszer 189, atlagban meg ilyenkor 160-170C kornyeke a jellemzo szikrazo nyari napsutesben, de ezt is csak adott idoszakban eri el).
"Előbb kiabáltak most meg gondolkodnak? Lehet nyomás alá kerültek valamilyen oldalról?"
nem először történne meg :(
ha valami nagyon kellett nekik, akkor kész volt a közlöny szövege is, este 23:55.kor megszavazták, 23:57-kor kihirdették, 3 perc múlva már másnap, így hatélyos is volt. aztán 2-3 héten belül hozzáigazították a jog/műszaki valósághoz, h egyáltalán értelmezni lehessen.
most ez a lazább bevezetés: felbüfögünk valami hülyeséget, de nem jelenik meg a közlönyben, és aztán nagylelkűen lazítunk rajta. "végül is le is lőhette volna" :)
Nálam ilyen hősokk nem volt (csak egyszer) mivel nekem 3 tárolós rendszerem van. Nyáron miután elkészül a kívánt hőmérsékletű HMV akkor átvált a medence hőcserélőjére és azt fűti, ha a medence is felmelegedik annyira amennyire kell, akkor a solár vezérlő a fűtési tároló felé kormányozza a hőt, ha az a tároló is eléri a beállított hőmérsékletet, akkor beindul a padlőfűtés szivattyú. Most a fűtés a preferencia, a kollektor fűti a házat. Mivel ilyen szép idő van és jó eleg van a házban előszőr HMV 42 fok aztán fűtés.
Már kezdem azt gondolni, hogy a fagy okozhatja a HP repedést.
Szerinted amikor a vezérlő által megengedett hőmérsékletet eléri a víz a tárolóban , akkor mi történik a napkoliban ? Mert ugye azt írjátok , hogy már délelőtt vastagon betermeli a maximumig . A mosogatógép , mosógép , fürdés , bármi más vételezés után a vezérlő ráébred , hogy lehet után tölteni . Közben fenn a tetőn meg stagnál a rendszer , tűzforrók a csővégek , akár 200°C fölöttiek is a fogadórésszel együtt . Vezérlés indít és a mondjuk 80°C-os víz ráömlik a 200°C-os felületekre . Akkor az első pár másodpercben mi is történik ? Hősokk , ami idővel kikezdi a csöveket . Mint azt a Naplopó és a Biosolár oldalakon is olvashatod.
Valószínű addig van töltve vegyi anyaggal és az "vízszintje" és ott kezd el forrni .... Tehát a forrási felszín. Ránézek az én teszt példányomra, ami még ugyan nem olyan régi, hogy látszik-e rajta ott valamiféle probléma. Ez így persze nem egy "főnyeremény" .... tehát érthető, hogy a piac ma már nem szereti. Jó hogy én sem vettem meg, hanem U-vákumcsöves lett helyette.
Azt sajna el tudom képzelni, hogy idővel elkezdték gyengíteni vékonyítani az anyagokat benne, fel kéne áldozni egy újat, és szétszedni. Biztos vannak különbségek jobb és kevésbé jó gyártók között....
"akkor a csövek végei elérik a 200°C-t . Ha az ilyen csövekre engedjük rá a vizet, akkor az első pár másodpercben hősokkot okozunk a csővégeken"
Ha van normális solár vezérlőd (DeltaSol-E), akkor ez az eset nem fordulhat elő. Ha nincs hőelvételed és a kollektor hőfoka eléri a beállított 95fokot a szivattyú keringetése leblokkol, akkor indul újra a keringetés ha 95-x fok alá esik a kollektorhőmérséklet. Gyakorlatban este amikor lemegy már a nap.
És a solár vezérlő olyan inteligens, hogy nem indítja úgy a keringtetést, hogy hősokkot okozzon a rendszernek hőmérséklet különbségre indít nálam ez 10 fok. Kivéve áramszünetet követően még 95 fok alatt van a kollektor hőmérséklete, azaz nincs szivattyú tiltás.
25-én nálunk lesz egy 6 órás áramszünet most nem bérlek aggregátort, kíváncsi leszek, hogy meddig megy fel a kollektor hőmérséklet, remélem felhős esős idő lesz.
2 éve nyáron volt tervezett 4 órás áramszünet, akkor használtam aggregátort az áramszünet áthidalására, a kollektor rendszert és a medence vízforgatót tápláltam vele.
Ha 200C-os a kollektor, akkor tiltva van a keringetés egy normális vezérlőnél, így nem tud előfordulni......
Csak akkor engedéklyezi, ha 95C alatt van.
(Nálam ha délben tele volt a puffer, nem ürítettem ki sose pár óra alatt, azért 300 liter 80C-os vizet nem mondom hogy nem lehet elhasználni gyorsan, de nem jellemző, hogy ennyit gyorsan elfolyasson valaki - pedig nálunk mosó és mosogatógép is erről megy. 15 év alatt ilyen nem fordult elő.)
A heat pipe cső aljától kb 8-10 cm-re lyukadtak nálam ki a csövek.
Érdemes ellenőrizni. Ha kihúzod a vákumcsőből a heat pipe csövet és látod, hogy fekete a cső akkor az biztos hogy már kilyukadt és elment belőle a gáz.
Sógoromnak 40 csöves rendszere van és az összes heat pipe cső lyukas volt. Ő csak HMV előállítására használja és nincs elvezetve nála a fölös hőenergia, azaz gyakran felforr a rendszere.
Pontosan az a gond , hogy amikor nincs víz a csővégeken , akkor a csövek végei elérik a 200°C-t . Ha az ilyen csövekre engedjük rá a vizet, akkor az első pár másodpercben hősokkot okozunk a csővégeken és ezért írja a Naplopó is , hogy idővel károsodnak a csövek . Nekem síkkolim van 17 éve a tetőn fagyállóval most a nyáron is 30 napig elvoltunk nyaralni ( minden évben így van ). Nem takartam le a napkolikat , mert idáig még sohasem volt gond . Ha a víz eléri a 95°C-t , akkor leáll a keringtetés . 3 bár nyomáson nem forr meg a fagyálló , tehát nem károsodik . Nem vákuumosak , tehát egy részét a Napból érkező hőnek visszajuttatják az üvegen keresztül a külvilágnak . A szakirodalom is így írja .
csak a db rendszernél tudod ráengedni 200 fokra. (mindegy h vákumcsöves vagy sík).
pl: délig 80fokos a puffer, délig áll a szivattyú. délben 200fokos a kollektor. délben elfogyasztod a puffer melegét, és emiatt bekapcsol a kollektorszivattyú. = 200fokos kollektorra ráküldi a 30-50fokos vizet. elgőzöl, ha ez nincs kivédve a vezérlésben
Úgy értettem, hogy bármely rendszernél elszállhat a kollektor hőfok, nem csak vakuumosnál - ha valamiért nincs hőelvétel.
(Az hogy akkor épp van-e benne folyadék vagy nincs az más kérdéskör volt mint amiről beszéltünk. Fórumtárs azt a példát hozta, hogy ráengedjük db esetén a 200C-os kollektorra a hideg folyadékot és felforr, na de ilyen nem fordul elő, ha igen akkor ott van valami bibi)
Nem ,a drain back rendszernél nem jön létre, mert leengedi a vizet a kollektorból, ha tele a tároló forró vízzel és nem kell több meleg. A kollektor (síkkollektor pl.) meg bírja a meleget víz nélkül. Így nincs gáz, ha elmész nyaralni egy hétre, nincs meleg kivétel a tárolóból, nem lesz gőzrobbanás :)
A kormány elhalaszthatja a lakossági napelemes pályázatok második szakaszát derült ki a Technológiai és Ipari minisztérium (TIM) hétfői közleményéből. ...
"Tehát amikor vételezel a HMV tárolóból és a vezérlés úgy dönt , hogy termelni kell , akkor a 200°C-os csővégekre árad rá a hűvösebb víz . Ilyenkor hallani a forrást ."
De nem, ilyen nem történik!
Mikor tud elmenni 200C-ra a víz?
Ha a HMV tartályod már TELE van, és nem kell több meleget lehoznod. Azaz süti a nap, de nincs hőelvétel. Mert pl délben már ott a 300 liter 80C-os vized. Ilyenkor elszaladhat a ló.
De ha elmegy 200C-.ra, miért küldenéd rá a hideg vizet? Alapból a vezérlőben be van állítva, hogy 95 feletti kollektor hőmérsékletnél tiltja a keringést..... nem tud olyan megtörténni, hogy a 200C-os kollektorra ráküldesz folyadékot - az durva, mert azonnal gőz keletkezik sima víz esetén jó nagy térfogatváltozással és nyomáslökéssel. De ilyen normális esetben nem történik.
Itt egyedül ami felmerül kérdés, hogy az üresjáratban napsütött 200C-os kollektor az mennyire tesz be a működésének, mennyire öregíti, mennyiben lesz emiatt rövidebb az élettartam.
Na de ez az állapot minden rendszernél létre tud jönni - mármint ez az állapot - ha tele HMV nem kell több meleg, de a nap süt továbbra is, ez nem csak itt kritikus.
Pedig lehet, hogy a 47 ezer a valós ár. A mi házunk biztosítása 40 milla (inkább kevesebb), de ma 100 milla alatt nem igen lehetne újjáépíteni. Nyilván nehezen szánom rá magam a dupla díjra, de csak meg kellene lépni...
Amúgy bőven 40 e fölött van az éves díj, nem tudom, nálad 27 ezerbe milyen Ingatlan érték fér bele.
Ezt írja a naplopo.hu-n a gyakori kérdésekben : " A vákuumcsöves kollektorok egyetlen előnye a vákuum okozta jó hőszigetelő képesség. Ez valódi előny a hideg, téli napokon, de egyben hátrány erős nyári napsugárzás esetén, mivel ilyenkor az üresjárati hőmérséklet jóval 200°C fölé is emelkedhet. Ez pedig meghibásodásokat eredményezhet, és tovább csökkenti a kollektorok és a teljes rendszer élettartamát. "
Tehát amikor vételezel a HMV tárolóból és a vezérlés úgy dönt , hogy termelni kell , akkor a 200°C-os csővégekre árad rá a hűvösebb víz . Ilyenkor hallani a forrást .
Melyik biztosítónál vagy? Az enyém (Egon) azzal kezdte, hogy a jelenlegi biztosításhoz nem lehet hozzácsapni az 1400.-Ft-os napelembiztosítást. Emiatt újrakalkulálta az addigi 28000.- éves szerződést, és egyből lett belőle évi 47000.-, amihez már hozzá lehetett volna csapni. Na neeee!
Egy családi ház átlagos pillanatnyi vételezése (most átlagos vagy pillanatnyi?)...
Átlagos vételezés 200-500 W körül lehet. Pillanatnyi vételezés erősen változó, akár a 10 kW-ot is meghaladhatja. Ha ebből akarunk átlagot számolni, ott fontos szerepe lenne az egyidejűségnek. Ilyen mértékű csúcsokat elég jól tud kezelni a hálózat, ha nem egyidejűek. Igazából a téli klíma és ellenállás fűtések (a sok átveréses norvég fűtőpanel) bekapcsolása és egyidejű (nem csúcs...) üzeme okoz gondot.
"Csak a tágulási lehet méretileg kisebb és nem hallani csobogást belőle . Annak idején itt a topikban sok ilyen rendszer gazdája panaszkodott végette . :-)"
Én is panaszkodom, nekem is ez van :-).
"Konkrétan nem mértem a dT-t , mert nekem nincs ilyen rendszerem , de ahogyan írtam , annak idején ezt is szokták írni , hogy amikor az első pár liter hideg víz ráömlik a forró csővégekre , akkor forrást hallani fent a napkoli gyűjtőrészében ."
Ez így biztos hülyeség. A napkollektor adott dT esetén elindítja a keringetést, ami 5-15C környéke, nincs nagyobb különbség normál esetben a HMV tartály és a napkoli között. De mi lehet a legrosszabb? Mivel fagymentes helyen van a felszálló víz ág, ezért abban a víz mondjuk ha hosszú állás is van és a HMV 60C-os, akkor legyen 20C-os. Bekapcsol a vezérlő, mert melegebb lesz a HMV-nél a napkoli hőmérsékelte, és rámegy a 70-80C-os napkolira a legrosszabb esetben 20C körüli víz hőmérséklet. Ez lehet a max dT. Ha már magasabb a napkoli hőmérséklete, pl 90-100C-os, épeszű beállítás mellett tiltja a keringetést - de ahhoz hogy ide felmenjen a HMV már 80C vagy felette lesz és tele a tartály melegvizzel.
Ha forr fent, akkor vagy rossz helyen vagy a hőérzékelő, vagy valami nem oké a rendszeren/vezérlésen.
Olyan edzett üveg , aminek a belső oldalán cseppek vannak ( prizmatikus üveg ) , így a Nap sugarai mindig merőlegesen esnek a hőgyűjtő felületre ( ezt állítja a gyártó ) .
Csak a tágulási lehet méretileg kisebb és nem hallani csobogást belőle . Annak idején itt a topikban sok ilyen rendszer gazdája panaszkodott végette . :-)
Konkrétan nem mértem a dT-t , mert nekem nincs ilyen rendszerem , de ahogyan írtam , annak idején ezt is szokták írni , hogy amikor az első pár liter hideg víz ráömlik a forró csővégekre , akkor forrást hallani fent a napkoli gyűjtőrészében .
Nálunk volt jópár jégeső, de egyik sem zúzott össze. Csak amikor a volt vadász szomszéd bebaszott, és irigykedésből elkezdett rá lövöldözni kb 10 éve, azt nem bírta.
Mondjuk biztos számít a dőlésszög is, nem mindegy milyen szögben kapja a jeget.
"Elvileg mára már vannak, igaz jó drágán táblarendszerű vákuumüveges napkollektor táblák is, amelyek talán már a jégnek is ellenállnak jobban. 5-6 -8 éve ezek még nem nagyon voltak... főként hazánkban. Mai eszemmel és ha megtetném, már azokat venném és szerelmém fel. "
Ezek már 20-30 éve is léteztek,e gy ismerősömnek 24 éves a vakuumos síkkollektora.
Nálam ilyen még nem volt, de lehet hogy van minőségi különbség anyagában és vastagságban a heat pipe-nel.
A mi kollektorunk 15 év körül van, 2x20 vakuumcsöves és drain back rendszerű. Cső egy repedt telepítésnél, mi hibánk, meg egy csőr epedt el úgy 10 évesen, de más probléma a kollektor körrel nem volt. Pedig üresjáratban ha tele a hmv, és nincs víz a kollektorban, még magasabb hőmérsékletre is fel tud menni a hőmérséklete mint a vizes rendszernél, de eddig egyik sem lukadt ki.
"A technika fejlődött ebben a műfajban, de nem szignifikánsan."
Pedig azért amikor valaminek az ára tizedére esik egy évtized alatt, az nem azért van, mert már unalmas volt érte sokat kérni. :-)
"s később ki is fejtettem, ez mit jelent"
Nem, a szálnak ott (82815) vége lett.
Amúgy az egész előzménye ugye az volt, hogyaszondja "az elmúlt tizenkét évben jutott oda a technika, hogy legyen is értelme" (82793), amire írtad te a föntit válaszként, meg hogy "Nos nem".
Szóval azt -- ott, akkor -- buktad, nem is erőltetted tovább.
"Mondokád második része erősen szubjektív"
Nem mondókám volt, hanem észrevételem, vagy véleményem. :-) (Szerintem ne erőltesd a flémelést.)
Amúgy pedig pont arról beszélek, hogy az a része nem szubjektív, hogy milyen tényezők vannak biztosan jelen (ez a három például mindenképpen), viszont az meg pont szubjektív, hogy egy-egy intézkedés mögött ki melyiket milyen arányban véli vagy sejti (tudni pedig nem tudhatjuk). És hát most is onnan indultunk valahogy, hogy te pont egy ilyen szubjektív véleménnyilvánítást sötéteztél le, ami ugye megintcsak nem kerek.
A tervező ezek után 3x160 A-t kért ez ELMŰ-től és 3x240-re méretezte a fővezetéket.
Egy méretlen fővezetéket nem 1-2 évre terveznek, a trafót meg pláne nem. Egy trafócsere nem olcsó. Az, hogy milyen biztosítókat tesznek fel, nincs közvetlen összefüggésben a rendszer tényleges (túl)terhelhetőségével...
Itt a kornyeken is hasonlo volt a jegesos tapasztalat: ismerosoknel kvazi a csovek 20%-a maradt meg, de a napelemben nem tett kart. Nekem eddig a jegeso nem zuzta le oket (napelemet meg plane nem), es most mar a kozelben van egy jegkar vedelmi allomas is, utobbi 2-3 evben jegeso sem volt.
A heat pipe cso hibaja hol latszodott? Fent a gyujtoben meno resznel?
Jómagam csak egy HP csövet vettem tesztelésre és hasonlóra jutottam, hogy itt különféle gondok lehetnek. Nem tettszett a maró folyadék áramlása sem egy zárt rézcsőben, sem a hőpasztás beillesztés a hőátadó résznél. Így végül csak két 15 darabos azaz 30 darabos U-csöves rendszert terveztem, óvatosságból és próbaként. Megvettem hozzá minden lényegest, de felszerelve és beüzemelve még a mai napig sincs. Az U-csövesnél ugye nincs hőpasztás illesztés és az áramlás akár folyamatos is lehet. Lukadást a nyomás csökkenéssel észlelni lehet szinte azonnal.
Nekem más a gondom ... nagyon messze van a déli tetőrész a kazánháztól és vízelosztóktól. Tehát 2X 25 méteres felexibilis csövem van és azon bizony nagy lehet a hőveszteség. Amit persze az alap hőszigetelésen kívüli plusz hőszigeteléssel javíthatok.
A másik valóban a túlmelegedés levédése .... Ez napelemeknél ugye nincs. Valószínűleg szerelek majd hozzá éppen ezért egy kisebb 1-2 Kw-os sziget üzemű elektromos rendszert is. A legprimitívebbet és teszek rá akkut is. Ha kihagy a hálózat, vagy áramszünet van, a napelem és az akkuk forgatják a szivattyút és ellátják a vezérlést is elég árammal. A felesleg megy mehet egy fűtőszálom be a 300 l-es puffertartályba.
Elvileg mára már vannak, igaz jó drágán táblarendszerű vákuumüveges napkollektor táblák is, amelyek talán már a jégnek is ellenállnak jobban. 5-6 -8 éve ezek még nem nagyon voltak... főként hazánkban. Mai eszemmel és ha megtetném, már azokat venném és szerelmém fel.
Amikor telepítettem a napelemet 2014-ben, megkaptam az utcai hálozatunk rajzát. A sarkon van 3 biztosító, a rajta lévő házak darabszámával elosztva azt lehetett megfigyelni hogy jóval kisebb a biztosító mint amennyi a házak amper összege lenne.
Nyilván az egyidejűséggel is számolnak, nem tudom a számitásaik alapját de 30-40% lehet max.
Pontosan így van a háztartásodon belül is, ha összeadod az összes géped fogyasztását akkor nem lenne elég az amper, és mégis elég.
A napelemes rendszereknél viszont itt jön a csavar, ha a házad átlagban 3-5A-t fogyaszt, nagyon ritkán többet akkor a sok ház egyidejűsége nem valószínű hogy nagy terhelést kiad.
Ha azonban hmke van minden házon, és mindnen ház tolja a napsütésben a 10-15 ampert, akkor gyorsan szűk keresztmetszet lesz a hálózat.
Gondolom ezért is bővítették a rendszert nálunk, volt trafócsere is.
Halkan mondom, azok amiket írtál főként világítanak, áruházakban mennek a fagyaszók is, nyáron a klíma. Az igazán nagy fogyasztók a termelő üzemek, forrasztás, szivattyúk, elektromos kemencék, hőkezelők, stb szalagok megható motorjai 3 műszakban...
Ha 25 A -os főbiztosítékot tetetsz , akkor csak annyi áram folyhat visszafelé is . Arra meg ott az optimalizált trafó . Ha FV nélkül elég a ház fogyasztására a 16A és az FV rendszered meg tud 25 A visszatáplálást , akkor Te mekkora főbiztosítékot tetetsz , mekkora Amper után vagy hajlandó havidíjat fizetni ? Tehát a trafó az igényed szerint lesz felszerelve . Vagy a sima fogyasztásodra méretezve 16A , vagy a megemelt Fv teljesítményre , ami 25 A . Ha az utóbbira , akkor a trafó bírni fogja .
A visszatáplálásnak csak egy elszámolási része a szaldó.
Semmilyen ÚJ rendszert nem lehet építeni visszatáplálással. Sem fizetőset, sem szaldósat.
Sőt! A nyár óta az ipari méretű napelem parkok új üzembe helyezése is tiltott. A kifejezetten pénz termelő parkok.
Ami érdekes, hogy az egyik legnagyobb napelem telepítő cég most azt mondja, hogy ez a tiltás sokáig nem tartható. De ők legfeljebb a nagyon kis részt kitevő (!!!) lakossági ügyfeleket fogják elveszíteni.
A nekik tényleges volument hozó üzemek, ipari parkok és nagy közületek továbbra is állandóan bővítik a rendeléseket. Akiknél nem is cél a visszatöltés csak a napi fizetős fogyasztás csökkentése.
Pl. nagy multi áruházak, autószalonok és irodaházak, raktár bázisok.
Amit írtál, az vételezési irányban rendben. Visszatermelésnél jó időben szerintem a tervezett átlag vételezéshez képest többszörös teljesítmény. Szerintem.
Még egyszer, átlag, az összes fogyasztó/alállomás esetében.
"régen az MVM egy komoly szakmai irányító szervezet volt, mára egy kiüresedett nagyüzemi pénzmosoda..."
Ez ismét egy szubjektív megjegyzés, továbbra is erős szakmai háttere van a cégnek, a hálózat szépen működik, ad és vesz és biztosít - a gazadasági minősítésbe pedig nem folynék bele, ez mégerősebben szubjektív, meghagyom neked a szabad vélemény nyilvánítás jogát, hozzatéve, ha más általad kedveltebb politikusoknak lenne hatása a cégre, valószínüleg ismét "komoly szakmai" céggé válna minősítésedben az MVM...
... valami ilyesmit írtam, s később ki is fejtettem, ez mit jelent - energetikai szempontból - nem volt szignifikáns változás. Finom részéetekben persze sok (változtak a szabványok, komolyodtak az elvárások az inverterek védelmi, szabályozási jellemzőivel kapcsolatosan stb.). De az energetika főszámok (hatásfokok) maradtak. Mondokád második része erősen szubjektív, ezért érdemben végül is nem reagálok rá, csak annyit, nem számláztam ML-nek, nem is fogok(csak tudom, hogyan viselkedik ebből a szempontból), és az arcom sem nagy, legfelejebb szakmailag tudom, miről beszélek.
Viszont van előnye és hátránya is . Nem kell bele fagyálló . A keringtetéshez több elektromos energiát igényel és induláskor a csővégeket hösokk éri , amitől idővel meghibásodnak , plusz tartályt igényel a fűtött térben .
Nekem csak szolárüveges síkkolijaim vannak . Mióta fenn vannak ( 17 éve ) , még a kenderkócon kívül amit Loctite zsinórral helyettesítettem a síkkolik összekötésénél , meg az egyik vezérlés trafóján kívül nem volt gond .
Akkor írtad azt is, hogy a technika-technológia pedig nem változott közben semmit. :-)
Ahonnan a szál indult, miszerint az MVM (Lőrinc) helyzetbe hozása látható kormányzati szándék, az speciel ténykérdés, ezt tényleg teljesen fölösleges vitatni. A kérdés az lehet, hogy ez-e az egyetlen oka a mostani villámbejelentéseknek, vagy a hálózat jogos igényei állnak mögötte elsősorban, vagy a srácok csak ilyen szarul tudnak kormányozni (=kapkodnak állandóan, de legalább amit bejelentenek, azt sem lehet értelmezni), vagy a három valamely lineáris kombinációja. Ez (meg hogy melyik milyen súllyal -- szerintem pl. mindhárom benne lehet, viszont a középső a legkevésbé jelentős) viszont innentől vélemény kérdése, van abból neked is meg másnak is, és attól, hogy te számláztál már Lőrincnek, nem leszel szakértőbb a kérdésben (ergo az arcod is alap nélkül nagyobb).
A tervezés megkezdése előtt elég megkérdezni az érintett területen a háztulajdonosait , hogy mekkora főbiztosítékkal akarják ellátni a házukat és azt mondani nekik , hogy amit választanak , annak a készenléti díját fogják fizetni . Ilyenkor ugye mindenki elgondolkodik , hogy mekkora is legyen az a főbiztosíték ( mennyit vagyok hajlandó fizetni havonta mint készenléti díjat ) Ha ez megvan , akkor a szolgáltató beépíti a megfelelő trafót , ami plusz mondjuk 15 %-al többet tud . Ezt csak azért , mert cserélődhet a lakosság és az új lakó lehet , hogy nagyobb főbiztosítékot kér , mert tudja , hogy neki mekkora kell . Az ilyen esetre a plusz 15% tartalék .
Csak nem engednek visszatáplálni, technikailag is megakadályozzák ahol lehet, ahol meg ez nem lehetséges, ott nem fizetnek érte.
Az országos villamosenergia rendszer komoly dolog.
Ezért nem kellene a politikusoknak beleugatni és hagyni kellene - már eddig is hagyni kellett volna - a szakembereket dolgozni. Régen az MVM egy komoly szakmai irányító szervezet volt, mára egy kiüresedett nagyüzemi pénzmosoda...
Lehetséges, de azért nem árt tudni, hogy azok a napelem típusok, amelyek megfelelelnek a rájuk vonatkozó nemzetközi szabványoknak, a típusvizsgálat során átesnek a jéggolyós vizsgálatokon is, itt rögzített méretű kb. 20mm-es jéggolyók nagysebességű belövését kell kiállnia a védőüvegnek, Ha nem, nem kap típusbizonyítványt.
Nem szabad elfeledni, hogy forgalamaznak tanúsítvány és anélküli napelemeket is...
Nem tiltottak be semmit. Jelenleg nem ehet ÚJ visszatáplálós, szaldós szerződéseket kötni, HMKE műfajban. A már futó szerződéseket komplettálni lehet. Az erőművekre nem vonatkozik a korlátozás, azt elbírálják azok (az elosztói engedélyesek), akkikel az erőműépíttető - de nevezzük inkább befektetőnek - szerződés kötne. Ez utóbbi eddig is így volt. Nem úgy van, hogy valaki kitalálja, hogy itt lesz egy 20MW-os naperőmű, azután csak úgy felcsatlakozik, valahová...
Az országos villamosenergia rendszer komoly dolog. A stabilitásának biztosítása fontos, az pedig áttekintést, s komoly műszaki, adminisztartív szablyozó tevékenységet feltételez.
Mondjuk rendelkezésedre áll a hálózat fejlesztésére a pénz.
Honnan tudod, hogy hol kell majd fejlesztened - praktikusan memlyik utcában mennyien fognak napelemezni - azaz melyik 0,4 kV alállomást cseréld és mekkorára? Ezt követően melyik 20 kV-osat és így tovább....
Ha egy utcában van száz ház, azok átlagos pilalantnyi vételezése mondjuk 3 kW (300kW), erre van méretezve a trafó. Ha ezek 50%-ára felpattintanak 9 kWp-s rendszereket, mris túlterheltük visszafele irányba a nyomorultat (450 kW) - ha jól gondolkodom.
Sajnos amit még figyelembe érdemes venni, hogy a vákumcsöves napkollektorben a heatpipe réz cső idővel kilyukad és így töredéke teljesítnényt adja le, azaz cserélni szükséges.
2014 óta van egy 120 csöves vákumcsöves napkollektor rendszerem. A 2021-es jégeső ebből 51 csővet szétvert és cserélni kellett a csöveket, ekkor tapasztaltam, hogy a csövek 12,5%-ának a heat pipe rézcsőve kilyukadt (nem a jégesőtől) és ezért cserélni kellett azokat is. Amikor telepítették a rendszert akkor erről nem beszéltek. És csak egyszer volt, amikor megforrt a rendszer.
A kollektor mellett lévő 2016-os 10 db napelemből a jég nem repesztett meg egyet sem. Tehát a kollektorcső nagyon törékeny érdemes biztosítást kötni rá.
A drain back rendszerű kollektor kényelmesebb, nem árt neki az áramszünet, akkor gravitációsan lejön a víz a kollektorból, csak akkor megy fel, ha van áram és süt a nap.
Relativ regi kollektoros (is) vagyok, mar 10+ eve van. Ugye a fo cel az volt, hogy legyen meleg viz, es butasagnak ereztem ezt villannyal csinalni (gaz meg alapban offos volt nalam). Telepites/uzemeltetes szempontjabol szerintem macerasabb a kollektor, plane arra is kell figyelni, hogy a puffer hofok ne legyen tul magas (nekem akkor automatikusan elfuti a garazsban levo radiatorra, valtoszelepet es szivattyut kapcsolva). Ezt magadnak meg tudod jol csinalni, csak ido kerdese (a vezerolokon van kimenet a bypasshoz, legalabbis enyemen van).
A masik problema, hogy a szivattyuhoz es a vezerlohoz szukseges a stabil betap. Itt az eon szokott 1 napos (8-16 ami jellemzoen 8.30-14.xx) intervallumban aramszunetet jatszani, nah, azt eleg maceras megoldani tappal, vagy le kell takarni a kollektort, mert megforr benne a fagyallo es szepen lenyomja illetve a csotomiteseknek se tesz jot. Ha a szivattyu leall akkor napsutesben max 60 perc eleg ehhez. (most vissza kene keresnem az snmp logokbol a pontos idoket, mivel probalkoztam vele kivancsisagbol, de ilyesmi idoszak remlik). Most neztem a vezerlo termelesi erteket (ez eleg okos vezerlo, ilyet is tud, es kb. pontos is, szamolgattam parszor utana) es 20 csovel 8.6 MWh korul jarok bo 10 ev alatt, ez teljesen deli oldal. Az utobbi 1-2 evben azt latom, hogy gyengult a teljesitmenye, szerintem eselyes, hogy ujra kene pasztazni a csoveket a gyujtonel (vagy csak a nagyobb csalad jobban elpancsolja), lehet megcsinalom, mert tenyleg kivancsi vagyok ra. Fagyallot (propilen-glikol) egyszer csereltem benne, illetve 1 evig hasznaltam fagyallo nelkul, akkor a vezerlo csinalt fagyvedelmet, es keringette benne a vizet, hogy ne fagyjon szet.
villanyos topikban vitáztak róla h ez mennyire életveszélyes, vagy mi lenne a jó megoldás helyette (rövidre zárás, szilárdtest relé, stb).
de ez egy EU termék, tehát biztos h bevizsgálták.
egy DC leválasztó sem kell a villanybojler elé? nappali szerelésnél életveszélyes (szlovákul csak sört és pásztorsajtot tudok rendelni, bojler bekötési leírást nem :)
az a része érdekes, h semmi szilárd test relét, vagy rövidre zárást nem látok a DC fűtés megszakítóján, csak a 3-as megszakítót, sorba kötve (de nem vagyok elektromos mester)
Nem minden házon volt utólag felszerelve a HMKE . Sokszor laktam farmereknél , mert ugye az agroturisztika is támogatva volt náluk . Új házakban is laktam ilyen tanyákon , ahol fent volt mind a két rendszer , például München , Pfarrkirchen , környékén . A régieken még ott volt a tábla , amiről leolvashattad , hogy mennyit termelt a FV rendszer és az hány tonna CO2-nek felel meg .
igen, de sok helyen először volt napkollektor (az volt gazdaságilag elérhető a népnek), és aztán évekkel később mellé került a napelem. ez onnan látszik, h nem ideális a kiosztás. ha egyidőben telepíted, akkor másképp osztottad volna ki a táblákat.
Ha jársz esetleg Németországba , akkor ott nagyon sok helyen láthatsz a tetőkön együtt napelemeket és napkollektorokat is . Gondolom számítások alapján döntöttek úgy , hogy a HMV-t inkább napkolival készítik . Létezik a Logitex megoldás , ami direkt napelem segítségével HMV-t készít . Google a barátod , ott le van írva konkrét gyári megoldás .
pár éve valaki írta h egymás mellett volt síkkollektor, vákumcsöves és napelem. napsütéskor mindegy.. bőség volt. felhős/párás időben a napelem nyerte a termelést. a kollektorok még be sem indultak, mire a napelem már egy csomó áramot termelt. forrás: nincs.. olvastam valahol és emlékszem rá. lehet h igaz sem volt..
Komolyabb napkollektor rendszert szerelni és telepíteni sem egyszerű, de ott kevesebb a veszteség, mert nincs átalakítás nap-elektromos áram, majd az vissza hőre. Hát igen ... lehet igazad van és azok is megint előtérbe kerülnek a napkollektorok. ... de az ár meghatározó lehet és azok ára is felment ... A tömegesen várható olcsó használt német napelem-döpping miatt sokan fognak még is napaelemeket szerelgetni.
Persze egyik dolog annyira sem bonyolult, hogy némi alap szerelési, logikai és üzembiztonsági fegyelemmel ne tudná bárki megcsinálni.
> ha kárpitos szakmával is simán és veszély nélkül elboldogulnak a szerelésével
Szóval láttál egy kárpitost, aki (egyébként erősen véleményesen) elboldogul a villannyal. Akkor ez azt jelenti, hogy minden kárpitos (vagy cipőfelsőrész készítő) elboldogul vele ?
Az eddigi megnyilvánulásaid alapján még csak felmérni sem tudod a dolog veszélyeit, de osztod az észt és terjeszted a hitet. Olyan vagy, mint a mekkelek a villanyszerelő topicban, csak még annyit sem konyítasz a témához.
Az sokkal olcsóbb kollektorral, vagy egy tekercs fekete kpe csővel, "feldobva" a tetőre. Keri medencét pl 4x25 m tescos sötétzöld slaggal töltöttem, szépen kliterítve a gyepre. Csurgóra a kertui csap és forróvíz jött a végén.
Ez azért annyira nem bonyolult dolog, ha kárpitos szakmával is simán és veszély nélkül elboldogulnak a szerelésével. (Lásd MikroSilver YT csatornát és társait.) Figyelni kell sokmindenre ... de már egy sima főzésnél, vasalásnál is. A másik dologban is hülyeséget írsz ... mi lenne a feltalálás a napelemben?? Több száz éves dolog, ami néhány évtizede terjedt el nagyobb volumenben. Nincs rajta tehát mit feltalálni, már régen fel van.... Csak észszerűen és egyszerűen és olcsón, alkalmazni kell.
Konkrétan nálunk ( Szlovákia ) úgy van , ahogyan írod .
Az első szerződés a szolgáltatóval arról szól , hogy a felesleget betáplálhatod , de térítésmentesen , tehát nem kapsz érte egy fillért sem . A saját példámon bemutatom . Május 13-án délben kicserélték az órát oda-vissza mérőre . Rendszer elindult , termelni kezdett . Egyidőben kértem a szerződés megkötését a virtuális akkumulátorra . Mire aláírták a szerződést és július 1-töl már használhatom . A betáplált , de el nem használt energiát ami 1090kWh elbuktam . Így szeptember 1-vel kezdődött a normális elszámolási időszak , ahol majd az 1.8.0 és a 2.8.0 értékeit leolvassák és megállapítják , hogy mi a helyzet . Ha annyit fogyasztottam mint amit betápláltam , akkor csak az RHD-t fizetem , a virtuális csomag árát ami havi 2 euró és az óradíjat . Ha többet termeltem , mint amit visszavételeztem , akkor a többletet megint buktam . Ha valamennyit pluszban vételeztem a betáplálton kívül , akkor az RHD a visszavételezett után , a pluszba vételezett teljes áron , a virtuális csomag utáni ár , plusz az óradíj .
Egyrészt a HMV az egy pici szelete az enerigiaigénynek, másrészt ha mindenki nekiáll háztáji HMV-t csinálni "direkt" napáramból, akkor sokan fognak meghalni. De ezt nem bírod felfogni már régóta, és feltalálónak hiszed magad.
Így van. Bár tudtommal ipari méretű kiserőművet már hónapok óta nem lehet üzembe helyezni, hiába van megépítve.
Ha azt mondja a hatalom, hogy felfüggesztik a visszatermelést AMÍG kidolgozzák az új szabály rendszert, akkor is más a helyzet. Aztán hogy mit eszelnek ki, azt legfeljebb az eddigi tapasztalatokból tudjuk megjósolni. Pl. KATA, drón törvények.
Az is egy kérdés, hogy fizikailag megtiltják a visszatáplálást és egy másik lehetőség, hogy termelhetsz, de nem fizetnek érte egy fityinget sem, nem is fogyaszthatod le. (akkor legalább a hardvereket nem kell átalakítani.) Akkor egy újraszabályzott világban nem kell invertert cserélni. Legfeljebb átírni néhány adatot az inverterbe.
Az "élet" ezt hozta: Nagyon úgy néz ki, hogy valami olyasmi lesz tömegesen nemsokára, amit eddig is pedzegettem. Tehát független szigetüzemű és akkuk nélküli rendszerek, olcsó lehet leszerelt olasz és német panelekből. Még csak nem is feltétlenül tetőkre, hanem kertekbe , udvarokba szerelve. Ezek fixen rákötve vízmelegítésre és vizes fűtési rendszerekre rásegítésként, hogy kevesebb gáz és áram kelljen a hálózatból.
Nem rossz ötlet, de ott is van szolgáltatói kötelezettség, mennyit milyen időn keresztül kell szolgáltatni. Venné vissza hasraütésszerúen? az nem megy.
Vagy a vezérelt áramhoz hasonló megoldással a szolgáltató dönthetne, kell-e neki az áram éppen? Ami a pillanatnyi fogyasztási igények függvénye. Se te nem tudsz vele tervezni, se ő a napsütés miatt. Ez se túl jó. Hangosan gondolkodom...
Szóval úgy megy ez mostanában, hogy pl. én vagyok egy kereskedő. Megveszem jó áron az imortőrtől, stb. Tőlem megveszi a telepítő kedvezménnyel, mert szerződésünk van. Ha van inverter. Ha nincs, akkor várni kell rá.
És ekkor jön be az, ha sokat kell rá várni, inkább megveszi valahol a telepítő listaáron, ami 10-15% kal is drágább lehet mint ahogy venné. Ez azért éri meg neki, mert benneáll többmilla a projectben és nem jut pénzéhez addig mig nincs kész. Sajna ez van, az euro csak hab a tortán.
Az euroval sokkal szarabb a helyzet, mindegy az már más téma.
Ahhoz, hogy több 100 (vagy ezer) km-t átvigyél rádiófrekvencián, az pusztító lesz. A geostaciobner pály pl >35ezer km magasan van. Onan megküldeni a Földet mikrohullámmal, na azt hívják műsorszórásnak. Mekkora nyalábbal, hova? Ha nem geostac, akkor irányított nyaláb. Sw hiba, bocs, elégettem Bécset....
A fizikáját ki lehet keresni a középiskolás függvénytáblázatból. Laserrel is lehet, az meg fel kell fogni valahogy. Egyelőre mese kategória, vagy mint mondtam: fegyver.
Nem feltétlenül marharépa. Senki, Te sem gondoltál ilyen árakra.
Ez így egy orbitális faszság, mert ott is lehúzták a rolót, ahol simán mehetne. Zsarolás, vagy az agyatlan 100 %-os támogatás miatti földbe állás elmismákolása ez ebben a formában.
Ez tételesen nem igaz. Kb 1 éve folyamatosan figyelem az itthoni és a környezet árait is. Vannak termékek is. Amennyit folyamatosan esik a napelemek ára, annál jobban drágul a dollár, EUró. Év eleje óta kb 25%-ot drágult. Az a 400 W-os panel, amit februárban 65 000-ért kínáltak, augusztusban 82 000 volt és mostanra 100. Az inverter árak is pont a forint rohadásával drágultak. 2 hete vettünk hibrid Huawei-t raktárról minden felár nélkül. Ugyan csak 5 kWp-os, de családi célokra pont elég. Ez egy 100ezres kiegészítővel tudja a visszatáplálás nélküli kvázi sziget üzemet is. Ha végleg bejönnek azok a megszorítások.
Tud dolgozni a hagyományos visszatáplálós módban és szigetként, illetve szünetmentesként is. Kezelni tudja a saját és az LG akku blokkjait és a Tesla PowerWall-t is.
Ami aggasztó az az adminisztráció be nem tartott határidejei.
Sőt, a sok késés miatt megjelent az átverős, pénzért gyors intézést ígérő csaló banda is. 100-150 ezer a zsebbe és 1 hét alatt megvan az engedély. Egy frászt! Ócska csalók.
Az külön misét megérne, honnan szerzik meg az igénylők adatait. Bp.ELMÜ .
Nincs a fenéket. 3x áron viszik az invertert mint a cukrot, mert hiánycikk. A napelem ára szintén az egekben, és nem csak az árfolyam mértékével emelkedtek az árak.
Ha az olaj- és a gáz "szinte semmit se ér" az azt jelenti, hogy már megoldottad a kiváltásukat mással... jelen esetben is ez lesz a folyamatok vége... azért csökkent 80+%-al a fosszilisek feltárásában áramló tőke, mert a pénzügyi befektetők ezt már gyakorlatilag elfogadták... egy olajmező feltárásának és kiaknázásának megtérülése ugyanis nem 2-3 vagy 5 év... teljesen irreleváns a rövid távú piaci volatilitás ebből a szempontból... akármennyire is lesznek drágák a fosszilisek, még az OPEC államok sem fektetnek be újabb mezőkbe a fentiek miatt...
... ezért is érdemes néha hátrébb lépni párat és megnézni rendszerinten mi történik... akármit is lehet elmesélni a rövidtávú jövedelmezőségről, ha az ellátás 20+ évre nem biztosított...
Ha csak egyetlen EU tag kicsi ország csinálja, akkor ez halottnak a puszi... (nap)széllel szemben pisilés, aminek a mindenhol máshol bekövetkező technológiaváltás miatt majd jól megisszák helyben a levét...
Nézz meg egy német és egy magyar, de más kereskedőt is, 10-15%-nál nincsenek nagyobb áreltérések. Ma az importőrök döntően a gyártóktól vásárolnak, nem nepperektől.
A munkadíj sem magasabb mint máshol. Ha igaz a szénné keresés, akkor abban munka van, nagyon sok. Bárcsak mások is ennyire megdolgoznának a pénzükért, nem itt állna az ország.
Egy telepítésről egészen részletes számlát adnak. Sehol nincs benne irreális árképzés. Sem anyagban, sem munkadíjban.
A tervezett megoldásokban nincs akkora energiasűrűség, hogy ilyen pusztításra lehetne felhasználni ezeket.
Nem egy hatalmas űrbe (orbitális pályán keringő) telepített naperőművet kell elképzelni, és hogy az egy helyre sugároz iszonyatos energiát, hanem több kisebbet, amik akár közvetett műholdakon keresztül sugároznak le földi fogadóállomásokra (amelyek mérete szintén elég jelentős).
Bár egy globális elektromos energia elosztó hálózat segíthet ezen. A globális alatt majdnem az egsz Földre kiterjedtet értek. Amikor Északon tél van, akkor van nyár Délen (és fordítva).
"....Németországban jelenleg 63 GW napelemes kapacitás működik. Remmers kalkulációja szerint a 2014 előtti napelemek cseréjével ez 100 GW fölé lenne növelhető, így a német áramtermelésen belül 10%-ról 16%-ra emelkedne a napenergia aránya. Más szóval 40 gigawattnyi plusz termelőkapacitás állhatna szolgálatba, és ehhez egyetlen négyzetméternyi új területre sem lenne szükség...."
Ki kell várni a végét. Szerintem csak egy pause gombot nyomtak mert az energiaárak miatt mindenki fejvesztve rohant napelemért.
Az én környékemen évek óta, szisztematikusan fejlesztik a hálózatot, pár év alatt lecserélték az összes 20kV-os cuccot. Új trafó, miegymás, gondolom nem jókedvükben hanem a megújulók miatt.
Azt elhiszem hogy a sok marharépa akinek eddig nem volt fontos az is most fejvesztve kapkod, és szomorú ha lemarad róla. De évek óta látható a tendencia, volt millió támogatás, stb rá.
A napelem nepperek mondjuk szénné keresték magukat az utóbbi időben, az összes fűtésszerelő és kőműves napelemet telepít manapság. Azok majd visszatérnek a beton keverőhöz ismét...
Csak neked, csak most: Nem a szaldót tiltották be. MINDEN visszatáplálást. Tehát a pénzért energiát termelő (és utána adózó) napelemes rendszereket is. A pár kW-s kisembernek és a sok MW-os profi erőművesnek is.
Nyilvánvaló, hogy nem a tiltás a megoldás, kiemelten nem az ilyen energiaválságos helyzetben.
Hanem a helyi viszonyoknak megfelelő szabályozás. Azt is elsősorban átgondolt anyagi szabályozással. Időben és területileg elosztva, változóan. Lépcsőzetes kvótákkal határolva.
Ez így még tovább fokozza az ország energia kiszolgáltatottságát.
Más országban eddig nem volt lehetőség a visszatáplálásra, a sziget üzemet bárki választhatta. Pont most, az ínséges időben nyitottak. Nyilvánvaló, hogy a józan ész is ezt mondja.
A lekezelése pedig annak a dolga, aki a durva hálózati szolgáltatási díjakat elteszi minden fogyasztott kWó után is! Azok a kiegyenlítő erőművek amik most is kellenek, nem kerülnek többe készenlétben sem, mint amikor aktívan termelnek. Legfeljebb nem fogyasztanak gázt például.
Szerintem nem titottak be semmit, eddig tartott a támogatás és a kötelező átvétel.
Jó rég óta ragozzuk itt, mennyire fenntarthatatlan a szaldós megoldás hosszútávon.
Azt is jó sokszor kiveséztük, a készenlétben álló gyors reagálású, vagy forgó tartalék iszonyúan drága. Minnél kevesebbet használjuk, annál drágább, mert egy nem termelő beruházásnál, eszköznél nagyobb pénznyelő nincs. Ha valamit csak évi 100 nap indítok be, akkor 265 napon át nem keres pénzt.
Én annó saját zsebből napelemeztem, mindenféle állami pénz nélkül, mert jónak tartottam. Nemsokára megtérül, onanntól "talált" pénz.
Aki pedig nem hallotta mag az évek óta károgó "vészmadarakat", az magára vessen, bár 50-100% támogatással ma még bőven pénzénél van.
Ugyanakkor a szaldós polgár roppant álszent, amikor az elmaradt beruházásokat rója fel (és a rezsicsökkentés számlájára írja, mondjuk ebben pont igaza van.)
De elvárta volna, hogy mindenki piaci áron vegye az áramot és a magasabb díjjal finanszírozza a fejlesztést.
Ő nem, hiszen szaldós, esetleg még túltermelt közben és kerestt is rajta.
Ez a "fizessék mások" hozzáálás az én olvasatomban.
Nos közelről láttam jópárat, és a "közeli" betáphely jónéhány kilométer volt...
Ezért ki kellett építeni sok kilométer drága 3F nagyfeszültségű, nagyteljesítményű földkábelt (nem olcsó) s több helyen méregdrága alállomásokat (megszakítók, védelmek, felügyelet - ez is nagyon drága), természetesen megfelelő, szintén nem olcsó transzformátorokkal. Nem ötperces megtérülésekre épülnek ezek az erőművek, s általában komoly elnyert támogatási pénzek vannak benne. Ezért írtam korábban, hogy a vezetés igen komoly lépéseket tett, aminek az eredménye lett 13 év alatt a jelenlegi 3 GW feletti PV erőmű kapacitás jóval 1GW feletti HMKE-vel, amiben szintén sok állami támogatás van.
De van. Már léteznek más anyagokból napelemek, van nyomtatott, hajlítható, sőt több réteggel már az 50 %-ot is elérték. Valami azonban mindegyiknél kilóg a sorból. Ár, hatékonyság, ritkább elemek használata, ...
Az lenne bugi, hogy akár a szilicium lecserélésével ki lehetne terjeszteni a napelem spektrum hasznosítását. A 20-22% körüli hatásfokot megduplázni, triplázni. Akár az infravörös tartományba is, amiből ott is felesleg van. Sőt, a melegedés rontja a szilicium panelek hasznosítását is.
Télen nem termel eleget a napelem, ezt nem tudod kikerülni, csak hagyományos erőművekkel. (Akkuban sem tudsz annyit tárolni, mert van, hogy 2-3 hétig felhős az ég, vagy tovább.)
A napban is keletkezik hő, hogyan lehetne kihagyni az elektromos termelés során, ha nem napelemet használunk erre? Esetleg a napelemeket föld körüli pályára tenni, az energiát lesugározni, de ezt megcsinálni megint rengeteg energia, és rengeteg napelem. . Fúziós erőművel elvileg egy-két-három erőmű kontinensenként elegendő lenne.
A napelem télen nem ad elegendő termelést, az biztos. A földre telepítve. És ez akkor sem fog változni, ha az urán és az olaj, földgáz elfogy.
"Ennél napelemeket meg invertereket gyártani lehet egyszerűbb, legalábbis amíg ki nem fogyunk a könnyen elérhető alapanyagokból..."
Ezt komolyan is gondoltad? Napelem és inverter gyártásban használt alapanyagok 90+ %-a alumínium és szilícium. A többi nagy része ugyanúgy kell sok mindenhez, mint pl. PC, Eautó vagy éppen TV. :-(
Eddig még nem halottam, hogy valaki amiatt esett volna kétségbe, hogy hogyan néz TV-t, ha elfogy az alapanyag. :-)
A fúziós erőművek eleve valamiféle óriás fánk belsőjéhez hasonló körkörös áramlásban tartják az aktív anyagot. Nem tudom elhinni, hogy ha agyalnának rajta nem lehetne már ebből a körkörös mozgásból közvetlenül elektromosságot kinyerni. Nekem zsákutcának tűnik, hiszen óriási energiák kellene a beindításához és a folyamat fenntartásához is. Szerintem mire működőképes lenne, már el is fog avulni.
Egyébként köz-gazdaságilag már az atomerőművek is elavultak a napelem rendszerekhez képest. Utolsókat rúgják, akkor is, ha esetleg most még lesz egy rövidke felvirágzás ... a jelenlegi helyzet miatt.
Kb a laptoppal verünk be szeget effektus a számomra.
Tényleg meg lehetne valahogy oldani, hogy közvetlen elektromosság keletkezzen, vagy ha más nem akkor a sugárzásból kinyerni, hasonlóan, mint a napelemek.
Szokásos kattintásvadász csúsztatás, ez egy fissziós reaktor, csak a szabályozásába bevettek valamit amivel a fúziós erőműben is kísérleteznek. De legalább kreatív.
Szerintem minden olyan technika roppant elavult energia termelés szempontjából, ami a gőz és a gőzgép elvére épül. Tehát nekem a fúziós erőmű is inkább röhejes, mint hűha effektus lenne. Hiszen a több millió fokos előállított hűmérséklettel mit tesznek? Túlhevített gőzt állítanak elő vele ...
Nem tudom mit írhattak fúziós erőmű témában ott, de egyszer beesett az inboxomba egy Quora-s kérdés (egyszer valami fizikai témában írtam oda és azóta jönnek) és megnéztem a választ egy Viktor T.Toth tagtól (talán ez volt az egyik legfrappánsabb válasz; igen ebből az országból származik ő is).
A kérdés ez volt: Why is fusion power always "25 years away"?
Nem vállalkozok arra, hogy az egészet fordítsam, meg jobb is eredetiben olvasni ferdítés nélkül, de a lényeget kb. idézném.
Ugye tudjuk, hogy a nap fúzióval működik. Mennyi energiát termel a nap köbméterenként?
Nos?
Nyomorult néhány száz wattot. Kb. annyit mint ami egy jobb komposztban termelődik.
Mi nem ennyit szeretnénk, hanem ennél kevesebb térfogatban (ugye csak arra gondolunk ahol a fúzió történik, nem a körítésre ami a plazmát összetartja) tíz-száz megawattokat úgy, hogy nekünk nem áll rendelkezésünkre több száz vagy ezer földnyi gravitációs nyomás, hanem nekünk kell megoldani a plazma összetartását huzamosabb ideig...
Ennél napelemeket meg invertereket gyártani lehet egyszerűbb, legalábbis amíg ki nem fogyunk a könnyen elérhető alapanyagokból...
Legfeljebb a különböző társadalmi rétegekre terítés változhatna sokat. De a megújulók és a hőszigetelések is jóval elterjedtebbek lehetnének. Pl. a szél tiltás nélkül.
Nem hinném, hogy más politikai vezetéssel olcsóbb lenne az energia. Valami különbség lehetne le és fel, de nagyságrendileg nem lehetne nagyobb különbség, mert hát hogyan?
Szigetüzemben azért egy elektromos autót feltölteni nem két filléres rendszert igényel, drágább a tároló akksi, mint a kocsi.
Pl. egy 40-80kwh-s, vagy akár 100kwh-s Tesla-t feltölteni, egy nap alatt mekkora napelem mezőt igényelne? Ha meg akkuból töltöd, mekkora akkut? És mekkora töltőáramot, ha otthon szeretnéd tölteni, és nem két hét alatt tele.
Persze egy kis akksis Citroen akármi városba kavarogni már elképzelhetőbb, hogy otthon szigetüzemben tölthető, de annak is azért méretes napelem mező kellene, ha naponta megy valaki, és nem csak hétvégén használja a kocsit.
A német kormány a napokban kétlépcsős energiaár-korlátozás keretében elfogadott egy javaslatot, amelynek értelmében kifizetik minden háztartás és kkv decemberi gázszámláját.
Ehhez kapcsolódva vetődik fel a különböző elosztói és hálózati sarcok kérdése. Amik most már pláne fogyasztáshoz kötöttek. Miért? Ezeknek az infrastruktúráknak nem fogyasztás függő az üzemeltetése. Mondhatni fix havi alapdíjnak kellene lenni. Illetve egy új fogyasztó bekötésénél egy egyszeri hozzájárulásnak. A havi alapdíjakból pedig az üzemben tartást fedezni. Nyilván a bekötésnél függene az igényelt teljesítménytől. Az áram díj pedig legyen a ténylegesen előállított energia ára a szolgáltató x százalék haszonkulcsával. Ami fedezi részben a fejlesztéseket, az áram előállításának az üzemi és nyersanyag költségén felül.
Szerintem ezek most durván egymásba vannak kutyulva és csak igen messziről szagolja a fizetendő villanyszámla a valódi energia árat.
Az is téma lehet, hogy egy meglévő adott hálózat karbantartása, üzemeltetése nem függ a rajta átfolyó vellanytól. Attól sem, hogy ide vagy oda áramlik. Sőt, ha senki nem használja, akkor sem olcsóbb az üzemeltetése. Nem üzemórás, nincs benne kopó csapágy és szimmering. Nem az átfolyó kWórák öregítik.
Éjjel igen (23 után), este nem, pont este van a legnagyobb terhelés (legalábbis nálunk).
Legalábbis a mavir rendszerterhelési adatok alapján (érdemes a hétköznapot nézni inkább, eleve abból van több; persze ebben nem látszik a helyben elfogyasztott, csak az ami nincs meg helyben, azaz ha a totál felhasználást nézzük még igazad is lehet, de hálózati energia igény szempontjából nem).
Persze ez a tárulás virtuális, de attól a szolgáltató költsége még ugyanúgy megvan.
Este, meg télen veszed ki amikor a szolgáltatónak a legdrágább, mert mindenki csak ki akar venni, azt amit akkor tettél be amikor olcsó volt vagy lehet nem is kellett (ez volt a németeknél).
nagyvonalú gesztust, hogy ingyen lehet a hálózatot tárolóként használni
Fizikai értelemeben soha nem használták tárolókén a hálózatot. Az meg a vezetés sara, hogy a megújulók kezeléséhez szükséges üzemirányítási rendszerek nem épültek ki. Az áramszolgáltatóknál voltak távlati tervezési osztályok, ezek már a '90-es évek végén foglalkoztak a megújulók jelenetette problémákkal, de érveiket lesöpörték és ezeket a szervezeteket megszüntették. Most megint megy az eszetlen kapkodás és biztos, hogy nem lesz pozitív kimenetele...
Ez a fajta gondolkodás nélküli letiltás MINDENhol és mindig ami baromság. Ilyen energia ínségben minden betöltött kWó valahol segítene. Az eszetlen fűnyírás a normális SZABÁLYOZÁS helyett. Előkészítetlen és puccs szerű. Bizonyára sok olyan körzet van az országban, ahol a napközbeni fogyasztásba sokat tudna besegíteni a sok kis HMKE. Ipari parkok, üzletek, üzemek kiszolgálásában.
Nem a szándékkal van megint a baj, hanem az eszetlen és előkészítetlen fűnyírással.
Az nyilvánvaló volt, hogy a szaldó nem lesz hosszú ideig tartható. Ahogy kis híjján idén jún.30-án vége is lehetett volna.
Az elmaradt fejlesztések előrelátható volt, hogy visszaütnek. Persze pont amikor a legnagyobb szükség volna rájuk. Csak ezek nem látványos beruházások, nem azonnali népszerűség növelők. Lásd még az oktatás és az EÜ.
Más, soha meg nem térülők bezzeg hasítanak.
De valóban így fogunk járni a vízügy esetében is. A szabad kútfúrás jó népszerűség növelő. De hosszútávú tervezés, építés az az ablakban.
Miért szankció? Azt eddig is lehetett sejteni, hogy azt a nagyvonalú gesztust, hogy ingyen lehet a hálózatot tárolóként használni nem lehet sokáig tartani, pláne a mostani megugrott igényszámokkal (ezt eleve az EU jövő év végéig maximalizálta jó okkal, mert nem segíti sem a takarékoskodást, sem a fogyasztási csúcsok levágását).
Egyébként meg ez egyfajta indirekt beruházási stop kiterjesztése a napelemes rendszerekre, mivel a külkereskedelmi mérleg negatív, a napelemes cuccokat meg kivétel nélkül devizában adják és elég lassú a megtérülése (devizában mérve). Persze aki akar magának csinálhat, de nekem is az jött ki, hogy nem igazán éri meg így.
Most eleve sok deviza megy el az energia vásárlására, de ha a megújulót is most akarjuk felfuttatni, nem biztos, hogy a legjobb időpont és tarthatatlanul sok deviza mehet el rá.
Az persze jó kérdés, hogy miért nem történt meg a hálózat fejlesztése, noha szakemberek már lassan egy évtizede mondják, hogy a megújulókhoz ez kell.
Szintén jó kérdés, hogy a megújulók kiegyenlítésében miért van helyben toporgás évek óta akár EU szinten (ugye volt egy időszak amikor a németeket több szomszédja azzal fenyegette, hogy lekapcsolják a hálózatukat mert akkora ingadozást generál náluk a megújuló).
Legalább napi/heti szinten ami megoldható, ha nem gázzal akkor pl. vízerőművekkel (persze lehet a vissza duzzasztáshoz ott is fejleszteni kell).
Az meg még messzebb vezetne, hogy miért kellett kiszállni félig kész vízerőműből, ill. miért égető probléma a vízgazdálkodáson a közeljövőben javítani...
A tóriumossal technológiai gondok vannak. Az olvadt só keverékkel dolgozik. Csak nem igen van olyan elérhető anyag, ami az 1300 fokos olvadt fluor sókat nagyobb nyomáson elbírja.
tórium: nem lehet bimbi-bombát csinálni belőle, és túl sok a nyersanyag (nem tudod a technológiát-alapanyagot kisajátítani óriásprofithoz).- -amennyire emlékszem.
fúziós erőműhöz még mindig csak jövőre kellene még plusz 5 évet élni :)
"Csak" 1 jó ötlet (és persze megvalósítása) kell, hogy az olaj és gáz szinte semmit ne érjen - legalábbis energiahordozóként. Nem véletlen, hogy eddig a túl magas olajárnál az opec-tagok többet termeltek ki, lenyomva az árat - nem szívjóságból, hanem hogy ne ösztönözzék más után nézni a vevőt.
Rövidebb távon a tóriumos erőművek játszhatnának (nem tudom, az miért halt meg/nem halad), hosszabb távon (amit mi, de én biztosan nem élünk/élek meg) a fúziós erőmű.
De, ahogy nézem, szerencsésebb helyzetű (földrajzi és politikai) országok ráfeküdtek a szélerőművekre is, ár-apály is játszik, az árak és a függőség jelentősen erősíti a kutatás-fejlesztést.
Persze bachatjuk, ha új barátunk végleg elborul és atomot vet be.
Adót bármikor, bármire. 24 óra alatt törvénybe iktatva. Legfeljebb termékdíjnak vagy bárminek nevezik. Lásd a KGFB 30%-os megsarcolása. Csipsz és üdítők adója. Banki különadók. Veszteséges cégek extraprofit adója usw.....
szerintem az energia és a nyersanyagok nem lesznek már sosem annyira olcsóak, mint 2020 előtt.. így jó eséllyel autóból meg útból is kevesebbre lesz fizetőképes kereslet... minél jobban erőltetik majd a jövedéki adót, annál gyorsabban fog csökkenni a kereslet... az is érdekes, hogy szigetüzemre miként vetsz ki adót...
Igen, el kell - sajnos. Mint annak a negyed milliárd Euronak a fölvétele a kínai banktól, amiről ma szólt a híradás. Az MVM vette föl - hogy javítsa a hálózati ellátást. Lehet, hogy holnaptól megint lehet betáplálni?
Talán a kiépítés kötelező is egy parkoló méret felett?
Bizonyára a mai világban nem lesz örök életű. De tény, hogy ha nagyjából azonos az áru kínálat/árszínvonal több bevásárló központnál, ez is jelenthet egy kis plusz vonzóerőt. Ez az adott cég gazdasági döntése. Ahogy az is hol és mennyi marketing költsége van a különböző médiákban.
Egyszerű, minden áram tartalmazni fogja a jövedéki adót, esetleg majd máshogy hívják, pl. rendszerhasználati díj, vagy akármi. Na ott töltsd olcsón a kocsid :)
A Lidl tavalyi árbevétel arányos adózott eredménye 4,4% volt, tehát egy 10 000 forintos bevásárláson 440 forintot szakítottak. Abból 500 forintot odaadni ingyen töltés formájában nem tűnik jó biznisznek.
Gondoltam nem reagálok mert nettó hülyeség amit írtál , mivel hogyan állapítja meg azt ha munkahelyen, ingyenes töltőn,fizetős töltőn ( az asszony bárki bankkártyájáról stb ...)töltök ?!
A Lidl 10 percet ad a 22kW-os töltőkön ingyen. Kb 500.-HUF. Azt bőven levásárolja a polgár. Az átlagos vásárlásokhoz képest nem egy túl nagy "árengedmény".
Nálunk is indulnak a projektek és az autógyárak is a világban párhuzamosan a csak akkupakkosokkal fejlesztik az üzemanyagcellásakat is . Van akik már gyártják is úgy a személyautókat , mint az autóbuszokat . Én bízom a gyors elterjedésben . A kényszer nagy úr !
A non-profitba sem férne bele, hogy a napelemes évi szűk 2 ezret tegyen bele.
És a nagyobb baj, hogy '90 előtt próbálkoztunk a non-profittal, láttuk az eredményét. Írtam már, a postán (telefonos vonalon) kezdtem '88-ban, láttam a sokszor 30 éves igényeket.
Azért azt is vedd figyelembe, hogy az ilyen naperőműveket olyan helyekre telepítik, ahová - jellemzően - nem kell km-eken keresztül kiépíteni valamilyen betápot.
Bár ugye pont emiatt pár éve született egy törvényváltoztatás ilyen téren, hogy kedvezzünk az EU-s támogatásból megépült köröknek ilyen téren, de normál ügymenet esetén ez azért a kályhától indult, hogy azon az adott helyen egyáltalán van-e villamos felcsatlakozási lehetőség a hálózatra, mert ha oda kell hozni sok km-ről a ebtápot akkor kérdéses az egész beruházás értelmessége és haszna ekkora megtermelt teljesítménmy esetén.
nem hasonlítható össze a HMKE telepítéshez a jelképes hálózafejlesztési hozzájárulás egy naperőmű halózatépítési beruházásához, melyet az erőműépítő fizet (s persze a sírás- rívásod ellenére azért az építtető használ, s persze ha eladná, az már egy kitűnő betáp pont, melynek jól definiált - magas - értéke van).
"Erre ugyanúgy felszámolnak minden költséget a szomszédaidnak, rendszerveszteséget stb..
Pedig ezen valós költség igen csekély van."
Ez ok, de van egy másik oldal is, ne csak az egyik oldalt emeljük ki. Amikor te veszed vissza mondjuk 3 hónap múlva a rendszerből az energiát, akkor neked - szaldó esetén - nincs semmi rhd stb díj, pedig a költség ott van vele. Szóval semmivel sem jobb összképben a helyzet. Ezt a költséget gyakorlatilag a szomszédod kifizeti a szolgáltató felé, aki tőled vette az áramot.
"Ha minden cég kimaxolná a lekötési díj alapján a hálózatot, biztos hogy összedőlne a rendszer."
Én ezt nem gondolám. Biztos vannak ilyen helyek és körzetek, lehet ilyen példát felhozni, de nagyban nézve azért nem egészen így van. Egy ilyen cég amikor leköti azt az éves energiát és adott teljesítményt akkor a hálózati feltételeket is ehhez építik, igazítják hozzá, és így épül fel az infrastruktúra a villamos ellátásban. Azaz ha van egy zöldmezős beruházás, és oda települ egy gyár - vagy akár sok gyár egy ipari parkban - akkor a közműveket a felhasználók igénye szerint kialakítják. Ha ez az igény változik - mert bővül a cég, új fogyasztók jönnek stb - akkor a bejelentett lekötés is változni fog, és amennyiben szükséges az infrastruktúrát is bővítik. Pont az ipari területeken működik ez jól, mert ott a fogyasztók komoly pénzeket fizetnek ezért, nem úgy mint a lakossági - mostanáig - rezsi-csökkentett árszabásban. Ráadásul ott egyéb rendelkezések is vannak, amik akár perekre is jogot adhatnak ha nem teljesülnek a feltételek a szolgáltató részéről.Egy komolyabb ipari létesítményt nem lehet úgy működtetni, hogy nincs meg a hozzájuk szükséges energia infrastruktúra. mert ha adott helyen nincs meg a cég nem telepedik oda, vagy nagyon hamar elköltözik onnan... (ez utóbbi ritka, mert a szolgáltató ezen a területen néhány ritka kivétellel azért tudja biztosítani amit vállalt).
És igaz a másik oldalról is. A nagy cégek nem fognak többet lekötni sem energiában sem teljesítményben mint amire szükségük van, és azt ki is használják. Nagy ára van ezen lekötéseknek, vetekszik magával az energia árával, és nem fogják kidobálni a pénzt felesleges plusz lekötésekkel. Jellemzően annyit kötnek le amit fel is használnak, nem szoktak üres polcokat hagyni a raktárban. Persze évesen ezt előre nehéz tervezni, bármi jöhet, de jellemzően néhány százalékos differencia híján meg szokott valósulni a tervezett energiamennyiség. Eleve muszáj neki, mert ha termel szolgáltat, az energia árát is ebbe bele kell kalkulálni. és ezek ma már igen jól tervezhető dolgok.
Az is azért figyelembe vevendő, hogy eme ipari nagyfogyasztók jellemzően valamilyen KF-en kapják a villanyt, azaz a kisfeszültségű hálózat működtetése jellemzően már az adott fogyasztó hatásköre és feladata
Amit írsz az inkább szerintem a lakossági hálózatokon van jelen mint probléma. Ott minden hektikusabb.
sokkal egyszerűbb, megemelik a teljesítményadót. mert az utakat javítani kell, stb. ezt nem fogja az állam az autósok helyett biztosítani. erre szolgál (részben) a jövedéki adó. meg az autópályadíjakat felemelik, sok lehetőség van, amihez nem kell infrastruktúrát építeni.
És minél több villanyautó lesz, annál több jövedéki adótól, ÁFA-tól esik el az állam, és amikor az ingerküszöböt eléri jön a különmért autótöltő saját tarifával, vagy fix, vagy futott km-függő "jövedéki" adó,.... Ettől egyik ország vezetése sem fog eltérni, valamilyen formában biztosan bevételt akarnak generálni.
egyelőre az van, hogy az ausztriát 2035-ben lehagyó magyarország hálózatkarbantartásra brüsszeltől vár pénzt. az ingyenes lidl töltők meg az áram ára miatt nem sokáig lesznek fenntarthatók, mert becsődöl az áruház. örülnek, ha a világítást, hűtöket kifizetik a nyereségből.
Igen jelenleg, mert a legtöbb munkahelyen nincs is kiépítve töltőhely. Ne a mostani dolgokból indulj ki, hanem egy lehetséges jövőből.
Azaz ha a munkahelyeken stb lesznek kiállások, parkolók, amiknél van lehetőség tölteni, akkor ez másképp fog alakulni, főleg ha tömegesen lesznek. jelenleg viszont nem így van. Jelenleg vannak jellemzően nyilvános töltőállomások itt ott, és van otthon a garázsod ahol töltheted.
Ez a jövőben változhat más irányban. És eme sűrűbb munkahelyi kiállások nem kell nagy teljesítményű legyen, egy sima 1F 10A vagy hasonló bőven elég hogy eltöltögesse ott a napi 8 órájában. Azaz olyan nagy teljesítményigény - töltőpontonként - nem kell, bár igaz sok kellene belőle. Csak ugyebár ez jelenleg nincs így, nincs hozzá így kialakítva infrastruktúra. Viszont egyre több helyen elkezdték szép lassan kiépítgetni. Ahogy nő a villanyautók száma várható, hogy egyre több ilyen lesz. Egyre több munkahelyen kezdik kiépítgetni a parkolóban a lehetőségeket, igaz csak 2-3-4 állással, de jelenleg kb ennyi az igény/részarány a villanyautóknak.
A következő lépés pedig az, hogy a napelem hálózatra táplálása és az villamos energia felhasználása eltérő helyen valósuljon meg, de ugyanúgy lehet - valamilyen - egyenlege. Ez igazából főleg jogi szabályozás kérdésköre, technikailag megvalósítható viszonylag könnyen.
Viszont , ha a politikusok által előidézett helyzeteket túl akarjuk élni, akkor sajnos kénytelenek leszünk belemenni a hidrogénes rendszerek fejlesztésébe és építésébe .
Szerintem az éves megtett km és a gyártó által megadott fogyasztás és már meg is van , hogy megközelítőleg mennyi energiát fogyasztottál és már számolják is a jövedéki adót . :-)
Természetesen a gázok keverése a legegyszerűbb megoldás . Nálunk tesztelés már folyik a egy faluban a földgáz-hidrogén kombóval . Valamint járművekbe mint üzemanyag , már léteznek töltő állomások . Mivel az EU a lítiumot mint toxikus anyagot akarja jegyezni , így gondolom az akkuk kicsit hátrébb szorulnak mint tárolók .
Ha magáncélú, akkor kőkeményen kifizetettik veled, majd átveszik és saját tulajdonukként saját könyveikben szerepeltetik, azaz a te pénzeden az ő vagyonuk nő.
Több gyárat építtettem, sok milliót fizettem maximálisan felülárazott kiépítésre.
Az államnak azért nem jó, mert a le nem számlázott áramon nincs haszon.
A befektetőnek, meg azért, mert ha kiépíti a kapacitást azt maximálisan ki akarja használni.
Ezért mondtam már 10 éve is, hogy a közcélú infrastruktúrát is non-profit alapon kéne működtetni, ideértve a rendszerkarbantartást és a fejlesztési, helyreállítási tartalékokat.
Hálózat, repterek, telefon, kikötők stb..
Minden mai döntés mozgatója ma az, hogy a kormány a saját pártjának a zsebébe akarja tolni az alapinfrastruktúrát és az ebből folyó stabil bevételt.
És a bevételmaximalizálásban érdekelt, minden vonalon.
egy jelképes hozzájárulás egészen más, mint mondjuk megépíteni - saját erőből - egy 6 km hosszú 22kV-os 3 x 240mm-es földalatti kábelt, a hozzá tartozó alállomással (tramszfomrátor és védelmi berendezések).
Lehet ,de azt azért fejtsd már ki hogyan ellenőrzi ezt le ?! Mert a sütőolajhoz még vegyelemzés sem kellett elég volt a sült krumpli szag a kipuffban :) Hagyjuk is mert még ötletet adunk :)
Az energetikai szolgáltatók is jó lobbizók, valahogy mégsem ezért (szaldó) lobbiznak máshol, nálunk is a megszűntetésért.
De azt is mondhatom, van egy összesített költség, amit valakiknek meg kell fizetni. Mivel mi jól járunk az évi 2 e ft-tal, valakinek be kell tennie helyettünk.
Sztem a fő ok, a politika megint beavatkozott a gazdasági folyamatokba anélkül ,hogy szakembereket bevontak volna . Nem véletlen volt az éjszakai áram olcsóbb mivel a nagy fogyasztók gyárak , infrastruktúra szinte minden nappal fogyaszt , tehát nappal kell lényegesen nagyobb teljesítmény ! A megoldás kézzel fogható ,de nem kell mert a tudatlanság és a fűnyíróelv megint működött !
Az elektromos autót lehet tölteni ingyenes töltőkön is
Ma még... Minden abba az irányba mutat, hogy ahogy Xanti is írta, az "autó-villany" is jövedéki termék lesz és ha otthon napelemről töltöd az autót, akkor az adócsalás lesz... Lásd még sütöolaj használata dízel autóban...
Nem igazán életszerű amit írsz, hiszen ha kell fűteni az nappal is megy, ha más nem temperáláson .
Az elektromos autót lehet tölteni ingyenes töltőkön is Peny Lidl........ stb és mért ne tennék ? Tölthetnek a munkahelyen amennyiben van rá lehetőség ,arról nem is beszélve ,hogy a hálózati töltők teljesítmény általában vicc kategória .
egy napelemmel megtermelt energiát nem beengedni a hálózatba mostani időkben bűn (ha műszakilag bírja a hálózat). a nyári betáplálás téli ingyen visszaadása (vagy a napközbeni termelés reggeli és esti ingyen visszaadása) csak egy elszámolási mód, amit külön kellene kezelni az energiatermeléstől. ehelyett a szokásos leegyszerűsített "tilos" a megoldásuk.
A szomszéd által fizetett rhd-t hadd ne nevezzem már az én hozzájárulásomnak.
És amit már sokszor írtam: ha ez buli lenne a szolgáltatónak, nem vetetnék ki az éves szaldót. Mi több, mindenhol ezért lobbiznának a világon (Európában). De nem teszik. Nem kellene elgondolkodni, hogy esetleg hibás az elképzelésed a dologról? Vagy úgy gondolod, minden szolgáltatónál számolni nem tudó embereket alkalmaznak gazdasági területen?
Hát, azért én jártam párszor akkoriban a románoknál, sokszor ablak se volt a szalagházban, a fűtés meg jancsikályha volt az ablaktokon kidugott csővel.
1990 -ben nálam dolgozott román munkavállalók elmondták, hogy náluk a szalagházak tetején már mindenütt van napkollektor (akkor még a napelem gyerekcipőben járt). Izraelben kötelező volt a 4 emeletesnél kisebb házakon, amihez adtak állami támogatást.
Ne legyen senkinek illúziója: amíg ez a rezsim hatalmon van akár minden másnap fordulhatnak a rendeleteik iránya, nincs korlát, józan ész meg még úgy se. Sőt semmilyen ész sem.
A probléma megint a merkantilizmuson van, a spúr felülírta az ellátásbiztonságot és megint arra számított mindenki, hogy majd mindig lesz olcsó energia importból.
én itt a családi házas körzetben csak olyanokat látok, akik napközben a városban nem töltik az autót, mert az fizetős, helyette otthon akasztják a lassú (vagy gyors) konnektorra. és akkor a fűtésről, fürdésről, mikró, lámpa, tévé nem is beszéltem. az nappal nyista. de megveszik a napelemet, túltervezve, délre, nyugatra, mindenhova néznek napelemek, hogy minél többet termeljenek befele, hogy majd télen kivegyék fűtésre a szaldóval.
A gond ott van, hogy épülnek fel mindenhol a mediterrán jellegű lakóparkok, özönlik ki a nép az agglomerációba és ugyanazt a szakaszt használják, mint ami 20 éve csak 30-50 házra volt igénybe véve.
Egy időben 160V volt az egyik fázison nálunk, a másik kettő jó volt.
Kicsit másképp kell gondolkodni, merthogy itt nem egy egy két fős és szereplős egység van, hanem egy igen sokszereplős hálózat. .
Tegyük fel százezer ember felteszi a napelemet a tetőre, és tegyük fel ez a százezer ember vesz elektromos autót.
És ez a százezer ember tegyük fel ezzel jár dolgozni és nappal napenergiáról akarja tölteni, mert az jobb és olcsóbb mint egy gázerőmű pillanatnyi csúcstermelése.
Akkor már nagyon más a szitu. Ugyanis - szinte - tök mindegy hol termelsz be és hol töltöd napközben az autódat, a napi földrajzi változtatás ezt kiegyenlíti.
D nézzük először e két személyre lebontva. Az egyik lakik A helyen, a másik B helyen. Az A megy a B helyre dolgozni, a B meg megy A helyre dolgozni. Azaz a B megtölti az A által termelt energiát, a A meg a B által termelt energiát.
És mindezt gondold végig százezres milliós lélekszámmal és autómennyiséggel, kapsz egy jó nagy gráfot vagy nevezzem akárminek. Ha én bemegyek dolgozni, akkor felszívom a Pista termelt energiáját, Géza meg felszívja azt, amit én termelek, mert ő meg ide jön.
(mondjuk én igyekszem autó nélkül járni, nem is sűrűn ülők benne, bringával járok, így rám nemigen vonatkozik, de ez más kérdés)
Persze nem teljes mértékű és részletekre kitérő a példa, de talán érthető. Nyilván a teljes komplex kezeléshez szükséges lehet még pár dolog, intelligens rendszervezérlők, plusz kommunikációk az autó felé, hogy most ne tölts, nem süt a nap, stb, többtarifás rendszer, de járható az egész megfelelő fejlesztéssel. Csak ehhez kell akarat és megvalósítás, ami lehetséges.
Ami gond inkább valóban az az évszakos változás, azt ez nem oldja meg, viszont ugyanakkor ez igen pontosan tervezhető/előrejelezhető. Nem egy olyan ad hoc dolog, hogy mondjuk pár perc alatt egy egy körzetben megyében elmegy a napelemek termelése egy sok km nagyságú felhő miatt.
Az erőműveket építők maguknak fejlesztenek hálózatot, előzetes egyeztetés alapján az áramszolgálatókkal. Másrészt a gerincekkel kevésbé van probléma, mint a kisteljesítményű eosztóhálózattal. A HMKE tulaj nem fejleszt saját költségére hálózatot.
Off: Érdekes dolog, hogy amíg (szinte) teljesen szakmai síkon ment a fórum, néhány hivatásos kötekedőtől eltekintve a "törzsgárdatagok" szóltak hozzá, segítve az új kérdezőket. Amint politikai irányba tolódik a társalgás, azonnal megjelennek olyan "Veteránok", akiknek eddig közük nem volt a Napenergiához és érdemi hozzászólásuk most sincs. :-(
Nekem nincs, de az iparnak van. Nálam mondjuk a szomszéd bolt simán felveszi.
Legrosszabb esetben eladom nekik kedvezményes áron. :)
Én - magam ellen beszélve - régóta mondom, hogy igazságtalan, hogy napelemesként évi szűk 2 e Ft-tal járulok hozzá a hálózat fenntartásához, beláton, hogy ennél többet kell fizetni. De ez az ad-hoc ötletelés, amit a kormány csinál, az botrányos. Egyik héten még hajrá hmke, másik héten meg satufék. Egyszerűen semmit nem lehet tervezni.
Az oké, hogy a napelem nem termel állandóan de azért nem volna olyan bonyolult megbecsülni mikor mennyit termel. Minden HMKE-ról teljesen nyilvánvaloan tudják hogy hol helyezkedik el a térképen, a meteorológia szolgálat real time monitorozza a felhőket, a kettőt csak egymásra kell fésülni... Nyilván vannak egyéb tényezők i amivel lehet finomítani a becslést. Meg aztán fogyasztási oldalról sem tudja senki előre megjósolni mikor áll neki Pista bácsi kerítést heggeszteni, mégse dől össze a hálózat :)
én ilyet fogok venni. egyelőre egy hálózati mérő figyeli a bejövő fogyasztást és letiltja a grid-es invertert. nyilván nem egy finom megoldás, ezért akarok olyan invertert, ami ezt magától csinálja és nem lekapcsolással, hanem leszabályozással.
neked nincs rá szükséged, mert nem vagy otthon és még az elektromos autód sem.
viszont amikor hazaérsz, akkor meg kéne. na ezt vagy saját akkuval oldod meg, ami bukás, vagy az állam helyetted. ami meg az erőművet jelenti. és télen hatványozott, mert ha nappal köd van, akkor pont hideg is és kéne fűteni, amit nyáron nem. ha lenne olcsó tárolási lehetőség, akkor ok, mert akkor a nappal termelt energiát este felhasználod. de mint mondtam, ez sajnos nem éri meg. kivéve ha támogatják. na de ha hálózatfejlesztésre az eutól várunk pénzt, akkor majd biztos akksira is lesz...
Több évig használtunk ilyen erkély napelemet optimális déli tájolással, és meglepően pozitív hatása volt. A lakás fogyasztását majd felezte 1 db 280w-os panel. Napközben a standby-okat, hűtőt de még a mosást is megtermelte - csak egy kis odafigyelés kellett hogy ne egyszerre menjenek a nagyobb fogyasztók mint mosógép, mosogatógép, de időzítve egymás után.
Amikor termel, akkor is szükség van rá, legfeljebb az alaperőműnek, gáz erőműnek nem kell annyira pörögnie.
A gond, hogy nem mindig termel.
De ugye milyen jó lett volna, ha a szélerőműveket nem gáncsolják. Nem tudom, mennyire igaz, hogy azzal az volt a bajuk, hogy a maszop bulija, de nem tartom valós indoknak. Egyrészt az újakat már adhatták volna a ner-nek, másrészt elég kreatívak ahhoz, hogy a régieket elszedhék a maszop-közeliektől, ha tényleg azoknál van. Az is kizárt, hogy a madarakért aggódtak. Vagy nem tetszettek a vezérnek, vagy így "harcoltak a ruszki függőség ellen".
Esetleg. De a sok régi mechanikus óra immunis rá. De annak a "mikro erőműnek" a pár 100 W-ja (a legideálisabb besugárzásnál!) egy komplett ház fogyasztását legfeljebb mérsékeli.
talán dánia hajt a metánra. pár éve volt cikk, h a németek a szárazföldi szélturbinákból helyben termelnek hidrogént, és azt igény szerinti időpontban áramként adják vissza. de ebből nem tudom h mi lett.
Még mindig látok fantáziát a zöld metánban. Olyan mértékben keverve hidrogénnel, hogy a meglevő földgáz infrastruktúrával (csővezetékek, fűtés, főzés, erőművek) lehessen használni.
Nyáron (napenergia többlet alatt) megtermelni, és betárazni a földgáz tározókba, és télen napenergia szűkében abból termelni áramot vissza. Ez persze országos mértékű megoldás.
lehet itt ámítgatni magunkat a hálózatfejlesztéssel, stb. de az alapvető probléma (a világon is, nem csak nálunk) az, hogy nem akkor termel a napelem, amikor kéne, ezért tárolni kellene... na ez nem megoldott. és ezért kellenek a háttér erőművek. de ezt valakinek ki kell fizetni.
Nem azt írtam , hogy probléma lenne , csak az nagyon apró teljesítményekből tevődik össze és nem annyira effektív , mint lekapcsolni egy napelemparkot . Talán nem is a távúton való konkrétan lekapcsolás , hanem csak a visszatáplálás letiltása volna a fontos . Tehát helyben fogyaszthatná a tulaj a megtermelt energiát , csak a felesleg nem jutna fel a hálózatra a tiltás ideje alatt .
Csak sokkal nagyobb odafigyelést igényelne , mert lesznek trafók , ahol jól jön az abban a pillanatban ott helyben termelt és fogyasztott energia , mert nagyobb fogyasztás van távol az elosztótol és ezt megtámogatja HMKE teljesítménnyel . Míg lesznek trafók , ahol a központi beavatkozás nélkül is majd letiltanak az inverterek , mert magas a termelés és alacsony a fogyasztás , így ott önregulációt végeznek az inverterek a feszi szerint , ebbe nem kell központilag beavatkozni . Tehát országos szinten kell tudni központilag letiltani számottevő kapacitást , hogy a rendszer az egész ország területén kiegyensúlyozott legyen .
1995-ben voltam a MainKraftwerke vezénylősében, akkor ott az ügyeletes elektrikus 15-20 kW-os lépésekben tudta kapcsolni a fogyasztócsoportokat. Itt jó, ha egy kerületet vagy egy falut külön tudsz kapcsolni. Az E-On például a lakihegyi adótornyot bérli és onnan 134 kHz-n, hosszúhullámon (majd ha erre jár Sch nyikk, akkor megmondja a pontos frekvenciát) kapcsolja egész Közép-Európát...
Ez pontosan így van sőt a gyakorlatban is működik ,Balatonfüreden egy ismerősnek már többször korlátozták a betáplálását.Nem értette és közölték vele neki már olyan invertere van ,hogy ezt megtehetik amennyiben szükséges .
akkor a nagy teljesítményt nem tudnák szabályozni központilag , tehát hatalmas káosz lenne az erőműveknél
Ez nem igaz. Az összteljesítmény nem számottevő és ezt a főelosztó hálózat lekezelné - ha eljutna odáig. A baj a 0,4-es szinten van.: túl nagy trafókörzetek, a feladathoz képest alulméretezett trafók, hosszú vezetékek hurkolás nélkül...
Amíg a házakon lennének felszerelve a hálózatfejlesztés előtt a HMKE-k , akkor a nagy teljesítményt nem tudnák szabályozni központilag , tehát hatalmas káosz lenne az erőműveknél . Először engedik építeni az ipari méretű rendszereket , mert ezzel növelik az energiatermelést és ezek az erőművek 15 percenként előre kell , hogy jelezzék a várható hálózatra termelés nagyságát . Amennyiben a fogyasztás alacsonyabb szintű , mint az erőművek termelése és a napelemparkok által bejelentett érték , akkor a központ tud letiltani parkokat , ami az erőművek védelmét szolgálja , vagy napos napok esetén az erőműveket lejjebb szabályozzák napközben , esetleg exportálják az energiát . Ha jártok olyan helyen , ahol vannak szélturbinák , ott sokszor lehet főleg hétvégeken látni , kifordítják a lapátokat , hogy ne termeljenek áramot . Gondolom én , hogy miután a hálózatot modernizálják , utána biztosan lesz bizonyos szabályok mentén engedélyezve az újra hálózatra termelés is és visszavételezés is . Ez egy átmeneti időszak lesz .
Nem tőlünk lopják az ötletet (nem az ötletet lopják): én simán el tudom képzelni, hogy - természetesen az eu miatt - hamarosan jönnek a már meglévő hmke tulajok.
Ha 10 év megtérüléssel számolunk, akkor egy napelem rendszer megvásárlásával 10 évnyi áram ÁFA-t fizetsz meg azonnal, szóval nem hiszem, hogy ez a szempont.
Mindenesetre nem volt két hete, hogy a Palkovics azzal büszkélkedett, hogy fel fogják gyorsítani az engedélyeztetési folyamatot.
Most meg satufék.
Jó látni, hogy stratégiai célok mentén, megfontolt döntéshozatal zajlik és véletlenül sem kapkodás....
nagyon kis energiaigényű háznál nem követelmény. hőszigeteljen mindenki.. tényleg az a jó megoldás fűtésnél. HMKE csak utána jöjjön. de a teljes tiltás olyan értelmes megoldás energiakrízisben, mint a szélerőmű tiltás vagy a német atombezárások.
kell az ÁFA bevétel az áramból, csak ezt nem mondják ki. felkészül: elektromos autók útdíja
Meg kellene érteni, hogy ez teljesen változó volt, mert valahol sok napelem volt, de sok helyen meg nem. Pl a mi 140 házas utcánkban 4 házon van napelem.
Az lehet , de a megyében van egy kb 500 hektárra telepitett működő , és most épül egy kb 800 hektáros új rendszer . Fogalmam sincs milyen teljesítménnyel ,de valami brutál az biztos , bár ehhez már építettek ki külön hálózatot (mivel ekkora enélkül úgysem menne ) . No ez miatt szív a kisember megint , mert valakinek meg kell venni az ott megtermelt áramot ! Pofátlan ocsmány egy banda , kifelé megy a környezetvédelmet támogató kommunikáció, a valóság meg az ,hogy ott tesznek be a kisembernek ahol csak tudnak !
Ezek a büdös gyökerek Szakértő kormányunk éppen most vágtáka agyon az építőipart is, ugyanis csak 0-s házakat lehet lassan építeni, annak meg kell a napelem a megfelelő energiaháztartáshoz.
Pontosan így van. Nagyobb munka lenne, mint a fűnyíró elv, de igazságosabb és hasznosabb a társadalom számára. A környékünkön kb minden 40-ik házon van napelem ráadásul a hálózatot pár éve korszerűsítették. Nekem ne mondja senki, hogy ilyen területen ne bírna el jó pár új betáplálót a rendszer.
A rezsicsöki már csak ráadás volt. Annak idején, amikor Ratkovszky kialakította a villamosítási koncepciót, eleve mindenhova hurkolt hálózatot szánt. Azt is tudta, hogy először egyáltalán az ellátást kell megoldani, de a kialakuló rendszert fel kell készíteni egy majdani hurkolt topológia kezelésére. Ennek megfelelően kicsit túlméretezett trafók kerültek mindenhova és ha nem volt hibaelhárítási feladat, akkor a hurkok kiépítésén dolgoztak a szerelők.
A hurkolt hálózat üzemeltetése, karbantartása valamivel költségesebb, mint egy egyszerű fa-struktúrájé, dehát ez az ára a lényegesen nagyobb üzembiztonságnak és terhelési csúcstűrésnek.
A privatizáció után az üzembiztonság második helyre kerül a nyereségesség mögé. A szükségtelennek itélt hurkokat megszüntették, a kicsit túlméretezett (a jövő igényeit is figyelembe vevő) trafókat kisebbre cserélték, természetesen akkor már német gyártóktól.
Most itt tartunk: szükség lenne a hurkolt hálózatokra és a nagyobb trafókra és egy kisfogyasztói csoportokig vezérelni tudó üzemirányítási rendszer sem ártana...
" Alapjaiban változik a napelemek telepítésének engedélyeztetési rendszere, jelentette be Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a mai rendkívüli kormányinfón. A bejelentést a kormány szerdai ülése előzte meg, ahol az energiaválság kezelése volt az egyik fő téma. A kancelláriaminiszter újságírói kérdésre elmondta, hogy az újonnan telepítendő napelemek esetében megszűnik a megtermelt energia elektromos hálózatba való visszatáplálásának lehetősége.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy azok, akik ezután telepítenek napelemet, kizárólag a saját háztartásukat tudják majd ellátni a megtermelt energiával vagy akkor, amikor épp süt a nap, vagy később valamilyen energiatárolós-akkumulátoros megoldással, ami drága és nem is hatékony. Az intézkedés oka Gulyás szerint az, hogy a villamosenergia-hálózat nem tudja befogadni a napelemekből érkező energiát. A korábban befogadott igényeket a módosítás nem érinti. Gulyás szerint egyébként az úgynevezett szigetüzemű rendszerek engedélyeztetése jóval egyszerűbb lesz, mint az eddigi eljárás, még ha a beruházás megtérülése így lassulhat is.
Kérdés viszont, hogy kinek éri meg napelemet telepíteni, ha a szaldóelszámolás megszűnik, hiszen, mint arról a Qubiten korábban írtunk, sokan épp emiatt vágtak bele a napelemes rendszerek telepítésébe. A felszerelt ad-vesz mérőóráknak köszönhetően ugyanis a rendszer mérte a hálózatról vételezett és visszatáplált energia mennyiségét is, a fogyasztónak pedig csak a különbözetet kellett fizetnie. Ez nagyjából garantálta is a megtérülést, mert a fogyasztók szemszögéből mindegy volt, hogy a napsütéses órákban hűtésre, elektromos autó töltésére vagy háztartási gépek üzemeltetésére használják-e az energiát, vagy simán visszatáplálják a rendszerbe: a számla végösszege kedvezőbben alakult, mint napelem használata nélkül. ...
... A problémát egyébként eddig sem a lakossági telepítések jelentették, hanem a másik kétharmad, a pályázatokból megvalósítható, 2022-re tervezett naperőművekkel ugyanis a megújuló termelési kapacitás országszerte elérheti a 6000 MW-ot. Ez a Paksi Atomerőmű 2000 MW-os kapacitásának háromszorosa, ami komolyan befolyásolhatja a teljes elektromos ellátási rendszer működését. ... "
ha uniós forrásokból sikerül fejleszteni a hálózatot
A lemaradás kb 15 éves. Ha most rájuk szakad az Eu összes pénze, akkor is ennyi idő kell a tervezéshez, szakszerű kivitelezéshez. Lehet persze tűzoltó megoldásokat alkalmazva eltüntetni a lóvét, de azt nem hálózatfejlesztésnek hívják...
A hálózatban (illetve otthon is) a tárolást kellene megoldani. Néhány SZET is enyhítene a problémán. Van nagyon nagyszerű is; cseppfolyós levegő tárolása. Kitároláskor 800*-os térfogatnövekedés hajtja a generátort.
Pillanatnyilag úgy állunk, hogy több az igény, mint amit a hálózat jelenleg be tud fogadni. A befogadott igényekre a szabályozás nem fog változni, ..."
Én nem vagyok egy villamosmérnök, de amennyire tudom, nagyban függ a helyi technológiai viszonyoktól, hogy lehet-e még az adott területen napelemet rákötni vagy sem.
Országos szinten nyilván hiány van villamos energiából, de ugyebár a hálózat nem egy homogén rendszer semmilyen szempontból sem...
Nem akarok politizálni, de az EU-nak nagyon körülményes, hogy vissza kell tartania a pénzt, nincs is erre precedens, ennyire türhő tahó még senki nem volt az EU-ban, mint Mo.
Amiért vissza tartják a pénzt, az az, hogy egy idő volt, amíg rájöttek mi megy és hogy Mo elkezdte exportálni a káoszt és mocskot a médiagyakorlat exportálásával.
Na ezt nem akarják megengedni.
Az nem zavarja az EU-t, hogy Orbán meglopja a sajátjait, belső ügy
Az kezdte el zavarni, hogy ellopták a hollandok, németek, stb pénzét is, az meg leállt otthoni politikusokkal üvölteni, hogy mi a fasz van.
Ezt írtam én is. 50 kW télen 1 hétre elég, ha azért süt is a nap. És fűtés nincs benne.
Nyáron meg 2, 5 nap alatt megtelik.
Teljesen halott ötlet, ezt mondom mindenkinek.
Amúgy érdekes ez a döntés, logikusan a már folyamatban lévők mehetnének. De a több 10 ezer 100 %-os ki tudja, konkrétan milyen területre menne, simán lehet közte problémás.
De hogy geri ezt is tudta úgy el(ő)adni, hogy ez milyen jó, és van, aki be is kajálja...
De jól írta valaki, most megint ráuszították az EU-ra a fogékonyakat. Nem tudom, miért nem lépünk ki a picsába, évek óta azt halljuk, csak a baj van vele, mi meg szárnyalunk. Érthetetlen.
Az igaz, hogy nagy az árrés a PV szektorban, úgy mint kb. minden más építőiprai szektorban. De nem csak az itthoni vállalkozók teszik rá a sarcot, hanem a gyártók, nagykerek is. Egész EU-ban még jobban felpörgött a napelembiznisz és kb. minden ágazat, ami energia termeléssel vagy megtakarítással (pl. hőszigetelések) kapcsolatos. Hőszivattyút alig kapni, azt is 1,5x áron, EPS-t, kőzetgyapotot, stb. alig kapni, azt is 1,5x áron... Az egyik szigetelőanyag gyártó magyar vezetője mondta asszem' a napi.hu podcastban, hogy 2x annyit el tudnának adni, mint amit le tudnak gyártani. Igen sajnos ezeken a bizniszeken most mindenki nagyot akar (nem csak akar) szakítani. Másrészt az is igaz, hogy a haza elektromos hálózat kissé el lett hanyagolva, ezért nem annyira rugalmas, mint amennyire kellene lennie.
látod, ez egy alapból politikamentes írás volt. jó az irány.
szerintem a teljes tiltás akkor sem jó megoldás. lehetne az új HMKE-k méretét korlátozni, vagy ténylegesen szigorúbbá tenni egy hálózati szakasz össz napelem mennyiségét.
de a (részben külföldi tulajú) befektetői kézben lévő (piaci rizikó) engedélyeseket a kispolgárok elé helyezni, az pont nem a jó irány.
Nos nem. Az EU pénzek egy jelentős része a megújulókról szól. Persze, hogy pörög a PV szektor, mert majd minden ország bajban van a háború miatt. De igen, arcátlanul nagy az árrés a PV szektorban. Csúsztatás? - nem, a magyar állam védekezik. Ha visszalapozol ki tudja mennyit, hónapokkal ezelőtt leírtam értelmesen szabályoztak, mert hálózatfejlesztéshez kötötték a megújuló elepítések engedélyezését, sőt, most már akku kapacitás elvárás is tartozik a z ipari telepítésekhez... Eddig túl liberális volt. Az ügyintézésen lehet gyorsítani, de a túlterhelt hálózat azt mondja, stop. Különben összeomlások, háborúk lesznek az engedélyesek és a HMKE tulajdonosok között. Hözöngő, extrovertált kifejezések (sarc, aljas) hajigálása helyett inkább próbáld megérteni a problémákat. Majd folytatódik a projekt, mert akarják de nem csak HMKE villanyszerelő-vállalkozó szemlélet van, hanem hálózatfenntartó mérnöki is, s a HMKE tulajdonosok is stabil hálózatot szeretnének.
A gáztüzelésű erőmű aránylag gyorsan reagál, lenne értelme délelőtt 10-től visszafogni a termelést délután 4-ig... Más kérdés, hogy milyen állapotban van az erőmű, nem kockázatos-e játszani a teljesítménnyel...
tehát ha ukrán területen oroszok lőnek ukránokat, az USA-orosz háború?
ha napelemmentes utcában fel akarnak szerelni 1 iskolára oda-visszatápláló napelemrendszert, és az orbán nem engedi, az a hálózati tulajdonos hibája?
ha ez tényleg így van, akkor elismerem és belátom, h szánalmas az életem, és nagyon félrement valahol a gondolkozásom. majd bekéredzkedek egy átnevelőtáborba.
a piros kiskönyvedben nincs ilyen szóösszetétel, de segítek: a szabad piacgazdaság így működik: tulajdonos a szabályokon belül maximalizálj a profitját. a szabályokat elég régóta a vikikéd írja (aki szintén adott el értékes közvagyont haveroknak). tehát a hibát ott keresd ahol keletkezik, ne csak a tünetei miatt prüszkölj egy békameneten
(Szerencsétlen ember vagy, s sok hülyeséget beszélsz. Egyetlen kitiltott nevem sincs, ehhez csak annyit - ezt használom csak, 7 éve. Lehet, hogy az apád lop, de az nem azt jelenti, hogy az enyém is. Az, hogy nem tetszik amit írok, a te egyéni szociális problémád, ezzel a helyezettel egy fórumon előbb-utóbb meg kell barátkozni.)
Ócska hazugságok. A napelem piac minden országban nagyon pörög. Hazugság az itteni szereplők extra pénzéhsége. Az az inverter ami nálunk 1 milla a 27% sarccal, az a németeknél, osztrákoknál bő 2000 Euró. A munkadíjak sem magasabbak. Nem is lehetne másképp, mert másnap kamionok százai hoznák-vinnék a piacon belül.
Csak ott a teljes adminisztráció a kezdetektől az átadásig 30 nap.
Azt viszont végtelenül aljas csúsztatásnak tartom, hogy most műszaki okokra tolják, hogy nem bírna többet a rendszer. Igen, vannak ilyen helyek. Mert a beruházásokat durván visszafogta a rezsicsöki piac romboló anomáliája.
A EU-s pénzek bekavarását pedig arcátlan politikai manipulációnak gondolom.
Csókos: Láttam kis erőművet (500kW) ahol pár bátor ember összeállt, s megfinanszírozták, menedzselték, létrehozták - működik (ici-pici hibákkal). Még csak nem is voltak szakmabeliek (bár mérnökök, más műfajban, józan gondolkodással). S csókosok sem. Felismerték a helyzetet, s léptek. Sokan megtehették volna s nem tették, én is léphettem volna, nem tettem, mert másra fordítottam erőforrásaimat, energiámat.
Már bocsi, de nem a baloldali politikai nyomás miatt nem kapunk pénzt, hanem mert a drága apád mindent ellop!
Nem akarok politizálni, nem is írok többet, de ez a kiló krumplival megvett, narancsos agymosott hozzáállásod... Amúgy a 8millió különböző kitiltott profiloldból észre vehetnéd, hogy senki nem kiváncsi rád. Ez nálad valami perverzió, hogy mindig visszajössz?
Tényleg bocsi mindenkitől (is), de már nagyon sok belőled!
úgy gondolom, az élő és gondosan menedzselt (szolgálatókkal is tisztázot) szerződések befejezhetőek lesznek. Ha az EU mondvacsinált okokkal (baloldali politikai nyomásra) visszatarthat pénzt (kb. 7000e milliárdot), a magyar állam is alkalmazkodhat ehhez (minden nem megy: Ukrajnát támogatni, határt őrizni, menekülteket befogadni, orvosi fizetést emelni - járó pénzeket nem megkapni). Amellett legalább kicsit megnyugszik a PV piac, s normalizálódnak az árak, mert a PV piac szereplői arcátlan haszonnal dolgoztak az utóbbi időkben... van tartalékuk bőven.
látom ma is megkerested a propagandapénzed. egészségedre. segíthetek neked repjegyet keresni az orosz-ukrán háború orosz oldalára, ha kell. a régi ávós igazolványoddal kedvezményt is kapsz
Ennyi ócska mellébeszélést egy beszólásban összeírni?!
Idáig ezerrel nyomták, hogy minden rendben. A hálózat bírja, tudja. Nem igaz a rezsicsöki miatti beruházás visszafogás. Minden hasít és előzünk a kanyarban.
Nesze b+! Ott a több tízezer függőben lévő rendszer telepítés.
(Amit persze ki kéne fizetni a megrendelőknek....)
Még júliusban is boldogan nyilatkoztak, hogy sikerült a gaz EU-ból kisajtolni a 2024. jan 01 előtt megkötött szaldós szerződések tovább élését. De addig biztosan életben lesz!!!!!!!
A mérnök, a szaki megvalósítja, ha tudja. A politika érthető okokból forszírozta, a jelenlegi helyzetben méginkább, illetve már több, mint 10 éve. Emellett anyagilag erősen is támogatta (rengeteg pályázattal), nem véletlen lett ~0-ból több, mint 3GW PB erőmű. A szolgáltatók (elosztói engedélyesek) pedig ahol tudták, gátolták, mert nekik gondot jelentett. Azt azért ne felejtsük, hogy ezek jelentős része külföldi tulajdonban van, akiknek az az érdeke, hogy minél kevesebb befektetéssel minél több pénzt vegyenek ki, ezért nem fejlesztették kellő ütemben a hálózatot. Ezért nem szabad eladni az infrastruktúrát külföldi kézbe... mint ezt a balos kormányok megtették. A USA -Orsz proxy háború miatti energiváság olyan helyzetet teremtett, hogy a PV telepítés extrém módon felgyorsult. Viszont az engedélyesek, üzemeltetők nyilván most durván jelezték, a helyezt már nem tartható, ezért lett most stop. Nagy PV erőművet most is lehet építeni, mert ahhoz hálózatott is muszály. De 60 egymás mellett lévő családihára nem lhet feltenni 60 x 15kW PV rendszert, mert ott speciális fejlesztés kell, amit nem a HMKE tulajdonos áll...
Amúgy ha nem is volt tökéletes minden a 13 év alatt, az irány jó volt. A proxy háborút nem lehett előre látni.
pedig pont a mai MAVIR oldalán látszik jól, h mind a 4 paks üzemel, jól füstöl a lignit, süt a nap, de mégis őrült módon égetjük a drága gázt, csak hogy eladhassunk "konvertibilis valutáért" áramot a haldokló külföldnek.
ha 2x ennyi napelem lenne ma bekapcsolva, akkor gáz nélkül is exportálhatnánk.
Van ebben megint egy zsaroló elem is, mint a pedagógusok béremelésében:
"Ha az Európai Bizottsággal sikerült megállapodni, akkor az RFF hitelrészét zöldátállásra, illetve a villamosenergia-hálózat fejlesztésére költenék.
A napelemes hálózat esetében elmondta: a betáplálást felfüggesztik azoknál, akik mostantól ilyet akarnak felszerelni. Kevesebb lesz a bürokrácia annak, aki napelemet telepít, saját háztartásában tudja felhasználni az energiát. Ha a Bizottsággal megegyeztek, akkor a betáplálást lehetővé fogják tenni."
Akkor jó volt a megérzésem, hogy inkább napkollektort szerelek.
Portfolio 2022. október 13.
"Szerdán ülést tartott a kormány, a fő téma az energiaválság, annak következményei és kezelése voltak. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön 13 órakor tart ezekről sajtótájékoztatót. A legfontosabb bejelentés, hogy az újonnan telepítendő napelemek esetében a kormány felfüggeszti a megtermelt energia betáplálásának lehetőségét. .."
Ennyit a nepper győzködéséről, hogy nem lesz itt változás, a hálózat bírja, a szolgáltatóknak jó ez...
Azért az kemény, mint fentebb írja a topiktárs, már minden kész, és kérdés, mi lesz. Mondjuk az lenne a logikus, hogy akinek van engedélye, az végig mehet. Különben rengetegen szívják meg, közte a 100 és 50 % támogatottak.
És milyen bájos geritől, hogy bivalybasznádi Marika néninek elmondja, milyen jó ez, mert nem kell engedély, csökken a bürokrácia..
Trafikos sógorom éppen most van benne 2x15 kw-os rendszerben, remélem, ezt is tökéletes intézkedésnek találja. Mert eddig minden az volt szerinte a 13 év alatt.