Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29809

Az csak a föld alatti részét rágná meg ! A föld feletti részét nem rágja ,és ezek a tünetek nekem a talaj felszinéhez közel fordultak elő ,de nem a föld alatt ! Száraz besüppedése volt és eldőlt ,nem mind halt el ,de nem is haladt szinte sehová ! Általában a helyben vetett paprikákat sújtotta !

Előzmény: Mariska néni (29797)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29808

palinkanak a stanley fajta megfelel, boven terem minden even, alevelei sharkasak de a termesbe kart nem tesz, a lepotica befozesre kompotra felel meg, uj fajta mezedes fajtaa tptaste szilva ez is palinkanak felel meg

 

Előzmény: spapda (29804)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29807

De ha már fertőzöttet permetezték nem sokat ér !

Előzmény: Imperator23 (29796)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29806

igen ,sok faiskola mar nem is arulja a beszterceit a virus vegett,

Előzmény: pacsepa (29802)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29805

Venni fogok ! Köszönöm !

Előzmény: ali kis (29795)
spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29804

Kinek mi vált be besztercei kiváltására sharka rezisztens vagy toleráns fajtával? Tavaly elsősorban pálinkába ment a gyümölcs, de ha alkalmas rá, sütemény és/vagy lekvár is készülne belőle.

 

Növényvédelmi szempontból a beszterceihez hasonló szilvát szeretnék: csak a tetvekre hajlamos (könnyen kezelhető két jól időzített felszívódóval), valamint kis mértékben kukacosodik (szintén megfogható), gombás probléma viszont szinte soha. Ilyen "igénytelen" szilvát tudnátok ajánlani?

Előzmény: pacsepa (29802)
spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29803

Gondolom azok sharka toleráns fajták, a besztercei viszont tudtommal nem az. A magoncokat ki tudom vágni, még egyik sem termőkorú, nem lenne nagy kár. A két nagy fáért fájna a szívem, azok jó állapotúak, szépen adnak gyümölcsöt is. A fiatal fát sajnálom picit, mert idén terem először, nagyon életerős, tökéletes alakú és állapotú a lombja is, de ha jól emlékszem, a sharka átmegy a barackra is, meg hát az egészséges fákhoz is előbb-utóbb utat talál kerten belül, ha más nem, hát a tetvek segítségével.

Előzmény: Laci7925 (29801)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29802
Sharka.... Egyertelmu...
A besztercei nagyon, egyesek szerint extrem modon erzekeny ra, hamar kikesziti a fat.
Előzmény: spapda (29799)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29801

igen sharka virus, de nem azt jelenti hogy ki kell vagnod, mar a fa iskolabol is hasonlot veszel, nekem 80fam van ugyan ilyennek a levelei de szepen teremnek, 5-6eves fakrol van szo,vanak fajtakamik csaka tunetet hordozzak esnem tesznek kart a termesbe

Előzmény: spapda (29799)
gkviiper Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29800

Köszönöm! Próbálom majd még inkább porlasztva. Kicsit nehéz volt látni  a permetet, mert párásodott a szemüveg amit használtam (le is fogom cserélni). Permetezés előtt vízzel állítottam be a szórófejet. A létre jó ötlet, talán kisebb az esélye, hogy betakarjon a permet. :)

spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29799

És akkor a kérdés: második évemet töltöm a mostani kertben, ahol van 3 szilvafa, ebből kettőt beszterceinek gondolok, a harmadik fiatal, valószínűleg magról kelt, idén fog először teremni, talán az is besztercei lehet. Emellett nagyon sok helyen hajt ki magról szilva, gyakorlatilag ahová lehull egy szem, ott következő évben már hajt is.

Több ilyen magoncon, valamint a fiatal fán is az alábbi tüneteket vettem észre most májusban:

 

 

 

 

 

 

Jogos az aggodalmam, hogy ez sharka vírus (szilva himlő)? A "felnőtt" fákon nem találtam ilyen levelet, a tavalyi terméssel sem volt gond (a pálinka miatt sokat magoztam, láttam volna a magon, ha már ilyen stádiumban lenne).

 

Van olyan összefüggés, hogy a magoncok fogékonyabbak a sharka vírusra? Vagy inkább arról van szó (ezért is csatoltam az előző hozzászólásomhoz fotót a tetvekről), hogy a magoncok életük első pár évében sokkal gyakrabban vannak körülvéve gyomnövényekkel, melyek sokszor "tetűkeltetőként" funkcionálnak, és mivel a sharkát tudtommal elsősorban a tetvek viszik növényről növényre, így nagyobb eséllyel jutnak rájuk a tetvek, mint a gyommentesen tartott, ültetőgödörbe ültetett bolti egyedek?

spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29798

Sziasztok!

 

Egy rövid beszámoló és egy kérdés erejéig terhelnétek titeket. Szó volt róla, hogy miért előnyösebb, ha az ember egy észszerű "növényvédelmi terv" alapján permetez, nem csak hébe-hóba, esetleg ész nélkül, amikor már nagy a baj. Az alábbi képeket most lőttem a két szomszéd gyümölcseiről. Előbbin a meggy látható, ami napokon belül ehető-szedhető, és amit kéthetente megfúj valamivel a bérpermetező, motoros géppel. A jelek szerint nem jó szerrel, mert a meggy kukakos, és dugig van tetűvel is:

 

Az én meggyeimen egyetlen tetűt nem látni, ahogy kukacosodásnak is csak enyhe jele mutatkozik. Aztán itt a másik szomszéd, őszi barackjain elég rendesen jön elő a tafrina, pedig ott is fújkáltak valamit a tavasz során:

 

 

 

A két saját őszin nincs nyoma tafrinának:

 

 

Ebből is látszik, hogy a megfelelő időben, megfelelő szerrel elvégzett megelőző permetezés sokkal hatékonyabb, mint a fogalmatlan fújkálás "Ezt Javasolta A Haver" márkájú permetszerekkel. És ehhez elég elolvasni a leggyakrabb kártevők/kórokozók elleni védekezés módját, és figyelni az előrejelzéseket, illetve saját megfigyeléseket (pl. saját tapasztalat: április közepe - első levelekkel együtt megjelennek a hangyák a barackon, tehát biztos megjelentek a tetvek is - és valóban).

 

Csak hát hiába próbál rendet tartani az ember a kertben, ha a szomszédoktól mindig jöhet utánpótlás. Ez a bizonytalansági tényező sajnos kiküszöbölhetetlen a háztáji növényvédelemben.

Mariska néni Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29797

Ha közvetlenül a talaj közelében törik el a szár, akkor az inkább lótetű.

Előzmény: kavicsos64 (29794)
Imperator23 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29796

Vásárolt palánták, nemrég kaphattak rezet még a kertészetben, látszott kiültetéskor a levelükön a tipikus kék szín.

Kaptak egy kis Volldüngert is beöntözve, jobb kondiba legyenek. 

Előzmény: kavicsos64 (29794)
ali kis Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29795

Nagyon jó hangyairtó finom granulátum.Ezt használom én is. Csak ajánlani tudom.

https://www.argep.hu/trend/BROS/Bros-Hangyairto.html

Előzmény: kavicsos64 (29792)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29794

Adnék valami gombaölőt is ,lehet nem rágás az hanem a palántadőlés gombája ,az olyan kis beszáradás szerű tünet amit simán lehet nézni rágásnak ! És közvetlen a talaj közelében van ,vagy ott törik el a szár !

Előzmény: Imperator23 (29789)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29793

A seregély ((::!!

Előzmény: spapda (29787)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29792

Mi ez a bros ?? Nem ismerem !

Előzmény: pacsepa (29785)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29791

Több irányból is megfújom ,de vigyázva ne nagyon cseppenjen le ,majd a koronát belülről is magamtól elfelé fújva megszórom ,le kell fedje a leveleket és a termést ! Ha csak itt ott szórod nem sokat ér !

Előzmény: gkviiper (29783)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29790

A hangya fészekre kell szórni ,nekem a földieper tövet temette be a hangya ,a boly odaköltözött !

Előzmény: Imperator23 (29782)
Imperator23 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29789

Nincsenek fészkek, bolyok. Egy-egy paprikát lepnek el, vagy random egynek elrágják a tövét.

Este kaptak egy Actarás kezelést, mert néhányon láttam tetveket. Úgy tűnik ez elűzte a hangyákat is.

Előfordulhat a hangyákat a tetvek vonzották. Bár ez csak részleges magyarázat, mert nem tetveseket is megrágtak. 

 

Illetve szeretnek a hangyák a csepiszalag mellett-alatt megbújni, ez is vonzza/vonzotta őket. 

 

 

Előzmény: pacsepa (29785)
gombászok Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29788

Gyanús nekem ez a birs csemetéd!

Ha jól megnézem, minden hajtása lefelé, a föld felé "nő", a tavalyi levélnyél alapok is fordítottan állnak, a jó példaként bemutatott meg virul, él felfelé törő hajtásai vannak.

Ha dugványról szaporította, akitől kaptad-szerintem-fejjel lefelé dugta el! Na innen kezdve lehet bármi baja, csinálhatsz vele, amit akarsz, úgyis megdöglik.

Ha mégis fertőzés lenne, inkább dobd ki.

Továbbra is fenntartom a véleményemet: nem tűzelhalás.

Előzmény: vick_1899 (29773)
spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 1 29787

Illetve következő években célszerű fokozatosan visszametszeni a túl magas fákat, hiszen azok tetejéről csak a rigó szedi a termést, nem a gazda. Minden évben 1 szintet, hogy ne hozzon túl sok vízhajtást. Így 2-3 év alatt el lehet érni egy kezelhető méretű és magasságú lombkoronát, ami érdemben ugyanannyi termést ad és feleannyi permetlevet, toldószárat, létrát és ágaskodást igényel.

 

Ki szeret gyümölcsöt szedni 6 méter magasból? 

Előzmény: pacsepa (29786)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29786

Mindig azt szoktam ilyenkor javasolni, hogy egyszer permetezzél villanyfényben. Szépen látni, hogy a permetlé egy jó permetezőgépnél és szórófejnél ködszerűen terjed szinte mikroméretű cseppekkel, melyek kavarognak a levegőben.

Ezzel meggyőzheted magad, hogy felszívódó szereknél nem kell "eláztatni" a növényt. sokkal kevesebb vegyszer is hatásos lesz, hiszen elegendő fog jutni mindenhova.

Én a nagy cseresznyefám mellé állítom a kitolható létrát és az akkumulátoros Malorex szárával körbefújom a fát, majd oldalról beszúrok a lombozatba, körbeforgatom. Fejmagasságban megismétlem. Elég szokott lenni, a permetcseppek tapasztalatom szerint mindenhova eljutnak.

Előzmény: gkviiper (29783)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29785

Szórd körbe az ágyást, vagy a fóliasátrat, vagy ha van látható hangyajárat, fészek BROS-sal. Úgy eltűnnek, mint a sicc.

Ha fészket lelsz, akkor oldattal be is öntözheted.

Előzmény: Imperator23 (29775)
Rush09 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29784
Köszönöm
Előzmény: kavicsos64 (29781)
gkviiper Creative Commons License 2019.05.25 0 0 29783

Üdv! Ma kipróbáltam életem első háti permetezőjét egy malorex titant. Toldószárakkal használtam és úgy volt súlya is a "pisztolynak"! Miközben fújtam (mospilánt) eszembe jutott, hogy vajon mennyire kell megáztatni a fákat. Próbáltam úgy beállítani a fúvókát, hogy ugyan porlasszon(ne spricceljen), de azért 60-80 cm-re fújjon el. A fákat megáztattam rendesen. Főleg a cseresznyénél éreztem azt, hogy fújni kell rendesen, hogy a termések is kapjanak, ne csak a felettük lévő levelek.

11 liter vízhez raktam 4 g mospilánt, és 33 liter permetet szórtam ki különféle - főleg gyümölcs - fáimra. Ezekből 3db 5-6 méteres (cseresznye), 12db kb.4 méteres (különféle gyümölcsfék), 5db 3 méteres kis fa, és 3db facsemete.  Arányaiban a legtöbb permet a három legnagyobb, és egyben legsűrűbb (cseresznye)fára ment. Ezekre ráfújtam 12-3 litert.

Jónak tűnik az elgondolásom? Most már világos előttem, hogy permetezés, és permetezés között óriási lehet a különbség. Ti hogy szoktátok? Áztatni, nem áztatni, csak gyorsan végigfújni? Minden ágnál végighúzni, vagy felülről beporlasztani? 

Imperator23 Creative Commons License 2019.05.25 0 0 29782

És ezt hogy érdemes alkalmazni ? 

Csak kiszórom a földre ? 

Előzmény: kavicsos64 (29780)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.25 0 0 29781

Rovarölő és valami gomba ölőt vinnék rá ! Mospilan + Folikur Solot ,vagy Chorust !

Előzmény: Rush09 (29777)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.25 0 0 29780

Hangya irtó port lehet venni ! Nekem is kell mert a földi epremet meglepték !

Előzmény: Imperator23 (29775)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!