Keresés

Részletes keresés

tarejos Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93022

De igaz.

Előzmény: Gábor_5 (93021)
Gábor_5 Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93021

Amit lentebb olvastam, hogy a hmv abból a helyiségből ahol telepítve van hőt von el ugye nem igaz? 

1 valaki Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93020

Attól függ, mennyi jég van rajta, a jég olvadáshője: L0 = 333,4 kJ/kg.

A probléma ott van, miért is nincs puffer, mért a légfűtésből kell elvonna a hőt?

 Ott, mivel eleve szar a rendszer, meg kellene( kellet javítani) addig nem is kell semmi mással foglalkozni.

Ez alapján nincs csak levegő, mint hőátadó anyag?

Szoktam nézni, 9 kwos Pana leolvasztását, ha 28 fokos, vagy melegebb a visszatérő víz, és ha alatta van.

Ha nincs meg az elvárt hőfok, 8kw-ot fogyaszt, akár 5 percig is.

Ha megvan, 300 Wattból elmegy.

 

Előzmény: peterch (93014)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93019

Nem ez a baj a "számolásoddal".

Egyszerűen érthetetlen.

1-1,5milliós napelem beruházást számolsz 2,5 milliónak a megtérülésnél. Miért is?

Én tudom.

Mert eleve azt akarod kihozni belőle, hogy nem éri meg.

A 20 éves gázrendszert ne a megtérüléshez számold. Pont annyi köze van a megtérüléshez, mint egy új autónak vagy egy nagyobb nyaralásnak.

Előzmény: Ordas (93018)
Ordas Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93018

Szeretném látni, hogy másnál hogy jön ki a matek. Saccra a beszerzési árat lövöm túl?  Mert a többi tényadat

Előzmény: Törölt nick (93017)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93017

Huhúúúú, neked aztán kacifántos számológéed van.

Előzmény: Ordas (93005)
peterch Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93016

Bocsi !

 

figyelem beveszem - figyelembeveszem

Előzmény: peterch (93015)
peterch Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93015

1,46kWh , ha a falvastagságot figyelem beveszem 27°C-ról 5°C-ra hütésnél . Azért ez elég kevés a leolvasztáshoz .

Előzmény: peterch (93014)
peterch Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93014

Szia !

 

Az esetünkröl írok , ahol horganyzott lemezre van felerösítve a fütéscsö . Nincs hötárolóközeg ( beton , stb .) .  A felsö emeleten legyen 300 méter csö . Annak hány liter a térfogata ? 20mm-es esetében( falvastagságot figyelmen kívül hagyva ) 92 liter . Ennek energiatartalma 2,2kWh , ha 27°C-ról hütöm 5°C-ra . Mennyi höenergiára van szükség a höcserélö leolvasztására ?

Előzmény: 1 valaki (93012)
1 valaki Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93013

Várom a videót, hogy megcsinálod otthon, jó a klímával is. :-)

Előzmény: peterch (93011)
1 valaki Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93012

Hogy tud a fűtőkör lehűlni 5-10 fokosra, hol láttál ilyet, hogy a leolvasztáskor 5 fokig visszahűtött?

Előzmény: peterch (93008)
peterch Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93011

Szia !

 

Megoldás csak a puffer beiktatása lenne , ahonnan a höszipka a leolvasztáshoz tudna höenergiát elvonni .

 

Vagy a höszipka kinti höcserélöje elé egy hösugárzót , ami nedves idöben elömelegítené a levegöt , hogy ne legyen ráfagyás , így leolvasztás sem lenne . :-)))

Előzmény: klimakiraly (93010)
klimakiraly Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93010

Szerintem is elég jól látja a tulaj a problémát. Ki se mentem nem tudok vele mit csinálni. Ez a mennyezeti panel nem is gipszkarton van van. Hanem horganyzott lemez a hordozó. Már az első bekapcsolás kor azon imádkoztam legalább ki legyek fizetve . A régi tulaj meg is pattant gyors ... :-) (ház csere mint másnak az alsogatya csere)(vagyis nem csere új építés)(oda nem hivtak gondolom nem hőszivattyú van :-) )

Előzmény: peterch (93008)
tarejos Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93009

Igen, tudom, nyilván a környezetéből veszi el a hőt.
Jelenleg egy sima 120 literes Hajdúm van, 1984-es gyártású, de rendszeresen karbantartva.
Amíg ez bírja marad, majd ha le kell cserélni, akkor tervezek váltani.
(Egyébként kb. kétszeres áron lehet venni 100 literes hőszivattyús bojlert.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (93002)
peterch Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93008

Szia Elek !

 

Szerintem megint nincs igazad .

Leolvasztáskor ugye köztudott , hogy a belsö fütökörböl vonja el a szükséges höenergiát a höszipka . Akinél nincs puffer erre a célra , azoknál a rendszereknél sajnos a felületfütés köröket használja ki höenergiaelvételre . Így az olyan csövek amik mondjuk átlag 27°C-os víz esetében kivannak tágulva , a hirtelen akár 5-10°C-ra való lehülés esetén az összehúzódásuk által a felületen amin rögzítve vannak ( mennyezetfütés szerelöpanel ) , hangot adnak ki a súrlódás következtében .

Te radiátorköröknél nem hallottál soha sem hasonló zajokat felfütésnél ? Ott is csak a tágulás okozza .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (93001)
dokeee Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93007

Muszáj neked szakérteni?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (93002)
Gábor_5 Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93006

A hmv-nek nem csak a kültérije hűti a környezetét ami ugye az udvaron van? Én úgy tudtam a beltéri úgy viselkedik mint egy közönséges villany bojler.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (93002)
Ordas Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93005

Ez a napelem kérdéskör számomra izgalmas. 103 nm-es házam összes áram fogyasztása éves szinten 1800 kWh (4 tagú család, semmi extra), plusz a klímás fűtés ~1000 kWh-ja és a hűtés úgy 200 kWh-ja. Ez ugye 3000 kWh.

 

Klímás fűtés óta az éves gázfogyasztást (fűtés, főzés HMV) redukáltam 1600 köbméterről 1050-re.

Fürdőben, padlófűtés miatt és az éjszakai csend miatt van és marad is gázfűtés (méghozzá 19 éves nem kondis, ámde nyílt égésterű kazánnal) - csak helyiségenkénti termosztát segítségével hangolom össze a klímával. 22-23 fokot tartjuk mindenhol.

 

Áramnál csak alap tarifám van, semmi extra.

 

Tehát ez a 3000 kWh áram és kb. 1000 köbméter gáz kerül nekem évente úgy 230.000 HUF-ba.

 

Mennyi most egy pár kW-os napelem rendszer zsebből? 1-1,5m HUF? Egy modern kazán és járulékos eszközös cseréje mondjuk 1 millió.

 

Ráköltök 2,5 milliót a rendszerre. És mennyit spórolok a számlákon? Mondjuk százezret évente (optimistán számolva). Akkor is 25 év megtérülés... Ezek alapján én nem látom értelmét annak a hú de nagy energetikai beruházásnak.

Ordas Creative Commons License 2021.02.21 0 0 93004

Érdekes tábla:

 

https://www.rifeng-hoszivattyu.hu/hirek/miert-nem-hoszivattyuval-keszul-a-hmv

 

Amúgy nyáron, amikor meleg van a fürdőben, akkor még win-win szituáció előfordulhat, ha hűteni kéne a fürdőt. De akkor meg a bekerülési költség?

 

Azt mondjuk nem vágom, hogy miért nem a split rendszerhez hasonlóan egy külső hőcserélővel (gyk. kültéri egységgel) történik a hőátadás? De tudom, egy újabb drága basz... Elvégre a klímáknál nem szoktuk a kültérit a beltérivel együtt a szobában elhelyezni. Arra elég a fridzsider :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (93002)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.20 0 0 93003

"Es hányszor komfortosabb?"

 

Vannak olyan emberek, akiknek az elköltött pénz mennyisége huszadrangú, ha a kényelemről van szó.

Vannak olyan emberek, akik az energiaTAKARÉKOSSÁGot szó szerint értelmezik és a minimális költség az elsődleges, ezért cserébe bármekkora kényelmetlenséget bevállalnak.

És a kettő között persze számtalan közbülső fokozat :)

Én úgy vagyok az energiatakarékossággal, hogy először részletesen kidolgozom a leg-költséghatékonyabb megoldást, majd hátralépve megszemlélem a művet, hogy mennyit kell rajta lazítanom ahhoz, hogy ne fájjon a használata :)

Előzmény: ember a szélben (92995)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.20 0 0 93002

"A HMV kiesik egyéb okból, az hőszivattyús villanybojlerrel lesz megoldva."

 

A hőszivattyús villanybojler ugyanúgy működik, mint a fűtő klímák vagy a hőszivattyúk: ahhoz, hogy ő valamit (pl.vizet) felmelegítsen, ahhoz neki valami mást (pl környező levegőt) le kell hűtenie. Tehát ahvá a hőszivattyús villanybojlert teszed, azt a helyiséget a csodabojlered folyamatosan hűteni fogja, ami hűtést persze a lakás fűtésed feljebb tekerésével kell kompenzálnod, magyarul energetikailag adtál a szarnak egy pofont, ami ráadásul több száz ezer forintodba került ;)

 

Én a HMV-t mezei olcsó Hajdu villanybojlerrel csinálnám, olcsóbbik fajta éccakai áramal. Amennyivel több villanyszámlát csinál hátralévő életedben, annak az összegnek talán a többszörösét költenéd el a most a hőszivattyús csodabojlerre.

Előzmény: tarejos (92999)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.20 0 1 93001

A leolvasztási zajt a gáz csinálja, a fűtött mennyezetben (padlóban) viszont már víz kering, egy gáz/víz hőcserélő után, ez a hőcserélő a legtöbb hőszivattyúnál kinn van a házon kívül, de ahol benn is van a házban, akkor is spájz legtávolabbi sarkában, a befőttek és pálinkás üvegek mögött. Tehát nem igazán értem, hogy a levélíró miféle hőcserélő zajt hall a plafonból.

Előzmény: klimakiraly (93000)
klimakiraly Creative Commons License 2021.02.20 0 0 93000

Csendesebb a mennyezet fűtés ??? Hőszivattyúval ...

 

idézet:

 

Szervusz Imre,
azzal kapcsolatban szeretnék egy kis segítséget kérni újfent, hogy már anno beszéltünk a Szeged, xxxxxxx ben telepített és az általad beállított készülékkel kapcsolatban (LGTherma V split hőszivattyú). Itt a tél folyamán felmerült bennem egy olyan kérdés (ez az első telünk az ingatlanban), hogy a rendszerünk alapvetően úgy működik, hogy hűtési üzemben a földszinti padlófűtés rendszert lezárja és csak a fenti mennyezethűtés/fűtés keringet. Létezhet az, hogy ez a lejegesedésnél és leolvasztásnál is így működik? Azért merült ez fel bennem, mert olyan komoly dilatációs mozgása van a leolvasztás üzemmód elindulásától számított pár másodpercen belül a mennyezetben lévő csöveknek, ami nem biztos hogy természetes velejárója a történetnek.
Bennem felmerült a gyanú, hogy elférne esetleg egy puffer tartály a rendszerben vagy valami hasonló, de szeretném kikérni az eredeti koncepció tudójának véleményét mindenképpen. (Tudom hogy nem te telepítetted, hanem csak beállítottad a rendszert, de biztos 100x többet tudsz ezekről mint akikkel eddig sikerült erről diskurálnom)

Már az eddigi segítségedet is nagyon köszönöm, természetesen nem ingyen kérném a fent említett problémában a szakértői ránézésedet. Esetleg valamikor ki tudnál jönni hozzánk és meg tudnád nézni a rendszert?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (92988)
tarejos Creative Commons License 2021.02.20 0 0 92999

A HMV kiesik egyéb okból, az hőszivattyús villanybojlerrel lesz megoldva.
Most sima villanybojlerrel megy (vezérelt). Tudom, olcsóbb a gáz, de messze az alagsorban van a kazán, cirkuláció sajna nincs - és nem is tudom egyelőre - kiépítve, így túl sok hideg vizet kellene kiengedni, ha onnan használnánk, valamint gyakorlatilag minden kézmosás csak hidegvízzel - vagy nagy pazarlással - menne.
Egyébként napelem mellett (persze ha felbővítődik a napelem) nem gondolkodtam H-tarifában.

1-2 alkalommal beolvastam az ajánlott topicba, de akkor legalább is még jobban ment az egymás alázása, mint időnként itt.   :-)

Olvasgatok, számolgatok, gyűjtöm az infókat, aztán majd meglátom mi sül ki.
Itt is nagyon sok hasznos dolgot olvasok, látok.
Lehet hogy a vége mégiscsak egy sima kazáncsere - minden sallangjával - lesz és mondjuk "központi helyre" egy nagyobb klíma, ami hűti a ház alsó szintjét és esetleg a fűtésbe is beszállhat ( :-) )

Előzmény: kiggyo (92998)
kiggyo Creative Commons License 2021.02.20 0 2 92998

Nézz át a hőszivattyús fórumba esetleg. 

 

Egyébként egy kicsivel olcsóbban tudnál fűteni a hőszivattyúval, de rengeteg plusz macera is jön vele. Kell HMV tároló, H tarifa, stb.. 

Nappali tarifával nem olcsóbb mint a gáz.

 

Nagyvonalakban, ahol ki van építve a gázos rendszer ott soha meg nem térülő beruházás csak fűtés+HMV-re.

Előzmény: tarejos (92997)
tarejos Creative Commons License 2021.02.20 0 0 92997

Ami biztos, hogy a jelenlegi fűtési komfortról - főként a padlófűtés - nem szívesen mondanánk le.
Min. 4 db klímát kellene beépíteni ahhoz, hogy ha arra a fűtésre hagyatkoznánk, akkor kellően azonos hőmérsékleten legyen a ház. Emellett mivel maga a villanyvezetékezés - hogy úgy mondjam - még a régi vonalat követi, vagyis a házba csak néhány szál vezeték indul el, aztán a ház egyes részei felfűzve vannak.
Arra a vezetékezésre a klímát nem szívesen kötném rá. Így rel. komoly villanyszerelést is igényelne a dolog.
Emellett a klímánál mindenképp mozogna a levegő, amit sajna én nem viselek túl jól.

A meglévő kondis kazánom 19. éves. Most is jól dolgozik, de alkatrész nincs hozzá, már a bontott ilyenek is hiánycikknek számítanak. Vagyis teljesen logikus lenne egy kazáncsere. Mindennel együtt - kémény, hidraulikai egység, kazán, szerelés - 1 milka fölött lenne, ezt tavaly már körbejártam.

Ezért gondoltam, hogy egy hőszivattyút telepíteni erre a rendszerre és a kazánt így kíméletes módra állítva tartani amíg csak lehet, aztán ha már nem, akkor persze ugyanúgy csere.

Nemsoká telepszik egy napelem rendszer, ami a mostani fogyasztástól többet fog adni, igaz nem szolgálja ki teljesen a hőszivattyúval emelt igényt, de a gázszámla viszont jelentősen csökkenne.
Emellett az inverterre még lehet akasztani néhány panelt, így az áramtermelés még optimalizálható.

Ha nem lesz hőszivattyú, akkor a hűtés miatt megint csak klíma kellene, míg a hőszivattyúval - igaz nagyon óvatosan és nem igazán hideg vízzel - de a hűtésbe is be lehet segíteni. Amennyire szükség van, annyit lehetne a padlón ill. a radiátorokkal is hűteni talán. Persze itt nyilván csak valami lightos hűtésről beszélhetnénk, mert nem lehetne igazán hideg vizet keringtetni a lecsapódás miatt.
De ezen a téren még az agyalgás, információ gyűjtés, stb... megy.

Szóval vagy gázkazán csere "azonnal" + macerás klímák, vagy gázkazán marad és hőszivattyú, aztán majd valamikor gázkazán csere. A napelem már fix, és akár klímák akár hőszivattyú, a napelem még lehetséges mértékű bővítése.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (92992)
kiggyo Creative Commons License 2021.02.20 0 0 92996

A komfort Elek szerint mindig úri muri...

Előzmény: ember a szélben (92995)
ember a szélben Creative Commons License 2021.02.20 0 0 92995

Es hányszor komfortosabb?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (92988)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.20 0 0 92994

"Radiátorral kár hőszivattyút használni."

 

Régi hőszigeteletlen házaknál szerencsés esetben a radiátorok fűtőfelülete úgy van kiszámolva, hogy az év leghidegebb óráiban is elég legyen 60 fokos fűtővíz a ház kifűtéséhez (enyhébb téli napokon 40 fokos). Ha egy ilyen hőszigeteletlen házra

- komolyabb hőszigetelés kerül (pl 12 centi grafitos vagy 15 centi fehér polisztirol)

- amit nem egy hülye hőszigetelő mester tesz fel (rakás hőhíddal + a hőszigetelés és a fal között huzatos légréssel ;)

...akkor a régi ház hőigénye akár a harmadára is csökkenhet.

Ezzel egyidőben a házban a fent említett  radiátor (előremenő víz) hőmérséklet-igények is  drasztikusan lecsökkennek szerintem kb 42-32 fok környékére, tehát a hőszivattyúk által ha nem is kedvelt, de már elviselhető tartományba.

 

Hasonló eredményt el lehet érni tudatosan túlméretezett radiátorokkal, tehát ha a ház nem marharégi, viszont 2-3-szor több radiátor felületet teszünk be a házba annál, amennyit pl egy kondenzációs kazán esetén tennénk.

Mert bizonyos mennyiségű radiátor-felület esetén akár ugyanannyira le lehet menni a fűtővíz hőmérséklettel, mintha padlófűtésünk lenne. És akkor a hőszivattyú ugyanannyira szeretni fogja a radiátort, mint a padlófűtést. Tudom, hogy ennyisok radiátor nem olcsó, viszont sok házban nem megoldható az utólagos padló- vagy mennyezetfűtés kialakítása, ezzel a trükkel viszont mégsem kell lemondani a csendes hőszivattyús fűtésről :)

 

Előzmény: 1 valaki (92990)
peterch Creative Commons License 2021.02.20 0 1 92993

Szia !

 

Ha jelenleg gázkazánod van , akkor maradj annál . :-)  Sok a pénzed ?  Számold ki , hogy mennyibe jönne a párhuzamos kiépítés mindenestöl egy normálisabb höszipkával . Ha megvan , keress egy olyan kondis gázkazánt , ami optimális a rendszeredhez . Ha ez is megvan , oszd el a höszipkás rendszer árát a kondis gázkazán árával . Ha még most is szimpatikus , akkor vágj bele .:-)

Előzmény: tarejos (92989)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!