Keresés

Részletes keresés

fikszike Creative Commons License 2013.09.17 0 0 23

Magyarán úgy nagyjából egyetértünk abban, hogy hülyeség az egész?

Eleve hihetetlenül ocsmány (szerintem), fotók alapján a bolygók és a nap kifejezetten gagyi benyomást keltenek, plusz néhány a neten fellelhető (pl. régi, nat.geo.-s) videóból többet lát és tud meg az ember a Naprendszerről.

Nem mondom, akinek az a hobbija, hogy ingaórákat szeretne építeni, de nincs rá lehetősége, annak ez egy jó pótszer lehet, ha minden alkatrészét megkapja.

Igaz, visszaemlékezve gyerekkoromra, nem lenne türelmem kivárni azt az egy(két?) évet, míg megjön minden.

Előzmény: v_peti (19)
bringahinta Creative Commons License 2013.09.17 0 0 22

Gyerekjáték, kibaszott drágán. Magyarul, átbaszás.

.ZsL. Creative Commons License 2013.09.17 0 0 21

Ezért egyszerűbb fejben modellezni.

Előzmény: v_peti (18)
v_peti Creative Commons License 2013.09.17 0 0 20

Amúgy hol van a világon olyan múzeum (ha van egyáltalán) vagy bemutatórerem, ahol valódi méretarányos modell van? Azaz a távolságok valódi arányában vannak a bolygók elhelyezve, cserébe eléggé apró méretben?

v_peti Creative Commons License 2013.09.17 0 0 19

Bár ebben is látok holdakat, de az összeset nem lehetne megjeleníteni. (A Jupiternek pl. 20-25 éve 12 holdjáról tudtunk, most meg...)

Előzmény: v_peti (18)
v_peti Creative Commons License 2013.09.17 0 0 18

Na ja, de ennyi cuccoshoz már háromszor ekkora modell kellene hatszoros áron.

Előzmény: .ZsL. (13)
tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 17

A magazinról is néhány szót: Az 1. számot a TV reklám hatására újságosnál megvettem. A 2.-5. számig előfizettem a kiadónál, de felhívtak, hogy a 2. számot inkább vegyem meg újságosnál, mert így olcsóbb, és módosították az előfizetésemet a 3.-6. számokra. Most várom a szerdát (csütörtököt?), hogy legyen saját Napom. Jönnek a rossz idők, majd itt fog ragyogni a szobámban :o)

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 16

Én a 60 m hosszú kertemben a kerítésre tettem egy nagyjából méretarányos hiányos modellt. A Nap 5,5 cm a bejárati kapunál, és a Szatunusz a kert végében 4-5 mm.

Előzmény: fikszike (15)
fikszike Creative Commons License 2013.09.16 0 0 15

Méretarányos modellhez, ha a nap egy teniszlabda méretű golyó, akkor úgy emlékszem, kb. másfél focipályányi hely kellene, hogy el tudd helyezni a bolygókat. És akkor hol van még a Plutó? :)

 

Előzmény: tucsi54 (14)
tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 14

Maximálisan egyetértek, hogy ez egy elnagyolt modell. Már a Nap és a bolygók méretaránya, egymástól való távolsága sem megfelelő. Ez nem egy tudományos segédeszköz, de amatőr szinten és oktatási célból megfelelő. Jól szemléltethető vele, hogy a bolygókat miért hívják bolygónak, a Vénuszt esthajnalcsillagnak, és így tovább.

.ZsL. Creative Commons License 2013.09.16 0 0 13

Az ötlet érdekes, de egy reális modellnek tartalmaznia kellene a holdakat, törpebolygókat, kisbolygóöveket, meteorraj-pályákat, üstökösöket, lehetőleg a Kuiper-övet és az Oort-felhőt, az ekliptika mentén sűrűsödő (a Naprendszer létrejötte óta még megmaradt) porkorongot is, és mindezek változásának figyelemmel kísérési lehetőségét, vagyis időbeli modellnek is kellene lennie. Pl. azért, hogy megérthessük az Uránusz és Neptunusz pályacseréjét, sőt, hogy miért olyan sorrendben alakultak ki a kőzet-, gáz-, víz- és porbolygók, amilyenben...

 

Nem szeretnék maximalistának látszani, de ez a "modell", kb. annyi, mintha az orvosegyetemen csak a csontváz modelljét tanítanák. Persze jó játék lehet egy ilyen házi planetáriumot összeszerelni, eszemben sincs tiltakozni ellene, de következménye az, hogy legtöbben óragépnek tekintik a Naprendszert, és a csillagrendszereket is, holott egyáltalán nem azok. Pl. a bolygók nem fix körpályán keringenek a Nap körül, hanem a többé-kevésbé elliptikus pályák excentricitása változik az idők folyamán, a pályák nagytenglye elfordul, még a pályasíkok is ingadoznak, és mindez csak részben periodikus. Inkább kaotikusnak látszik a rendszer, mint óraműnek, ha tényleg megismerjük, és ez természetes is, hiszen a Naprendszer (ahogy a többi csillagászati objektum is) véges időtartammal ezelőtt kezdett kialakulni, és ez az alakulás még nem fejeződött be, vagyis a változások nem dermedtek le, folyamatban vannak. Ezt a szemléletmódot persze nem lehet mechanikus alkatrészekkel játszadozva elsajátítani, hanem csak folyamatos ismeretszerzéssel. Első lépésnek nem rossz ez a játék, de ne álljunk itt meg!

Előzmény: v_peti (10)
tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 12

Megkérdeztem 2 újságost. Mindegyiknél már elfogyott az 1. szám (kb. 10 példányt rendeltek). Állítólag szerdán vagy csütörtökön jelenik meg a 2. szám, és lesz még 1. szám is.

Talán beindul a naprendszer modell kedvelők tábora.

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 11

Az ausztrál fórumon végigkövethető (angolul), hogy milyen alkatrészek jönnek az egyes számokban. Külön jönnek a fogaskerekek, és külön a bolygók. Valóban nem olcsó, de 2 évre elosztva megfizethető.

Előzmény: v_peti (10)
v_peti Creative Commons License 2013.09.16 0 0 10

Az a durva, hogy 52 részből áll. Na de mi áll ennyi részből?

 

8 bolygó+nap ez 9 rész, alaplap 10, motor 11, motorház 12, 8 bolygó fogaskerekei 20, na de a többi részben mi a fene lesz? Iszonyatosan sok pénzbe kerül ez így! :(

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 9

Azt nem hiszem hogy az előre meghirdetetthez képest még extra költségek lesznek, mert a külföldi hasonló kiadvány is 52 szám volt, és ez annak magyarra fordított változata.

Az elképzelhető, hogy érdeklődés hiányában nem viszik végig a kiadást, de ebben a modellben az a jó, hogy részletekben is működőképes. Ha már a Földig sikerül eljutni, akkor már van egy modell, amelyben pontosan látszik, hogy melyik csillagképben található a Nap, a Hold, a Vénusz és a Merkúr. A holdfázisok is leolvashatók róla. No persze én azt szeretném, ha minden bolygót rákerülne, legalább a Szaturnuszig.  A motoros egység szerintem nem fontos, mert a Napot kézzel forgatva beállítható a Naprendszer aktuális helyzete.

Előzmény: fikszike (8)
fikszike Creative Commons License 2013.09.16 0 0 8

Hogy ne érezd magad elhagyatva: amennyiben ez nem spam volt...

Emlékszem még egy tavaly-tavalyelőtt vagy még azelőtt, hasonló konstrukcióban reklámozott repülőgép modellre (A Vörös Báró háromfedelű gépe volt)

Amit modellként hirdettek.

Aztán apránként kiderült, hogy

- ha egyben megveszel egy ugyanolyan modellt, kb. féláron kijön

- amit mellékletben, alkatrészt adtak, az csak makettnek volt nevezhető, mert a távirányítót és a motort külön kellett hozzá megvenni, újabb ~100ezerért.

 

Arról nem beszélve, hogy nekem úgy tűnt, az első néhány szám után eltűnt a lap mindenhonnan...

Tényleg megéri, nagyon. :(

 

Előzmény: tucsi54 (7)
tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 7

Na most már eleget cseteltem magammal. Megyek aludni. :o)

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 6

Találtam egy angol nyelvű fórumot, melynek témája ennek a magazinnak az ausztrál kiadása:

 

http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=36239&page=12

 

A szombati esős időben végigolvastam a 221 hozzászólást. Náluk 1 év alatt kiadták az 52 részt. Voltak problémáik a Földet hajtó fogaskerékkel, ill. a bolygók festésével. Az utolsó magazinnal új Föld fogaskereket kaptak. A problémák ellenére a hozzászólók többsége elégedett a kész modellel. Figyelmetekbe ajánlom Jen post-jait (aki éppen a Pandora bolygóra készül, és a kisfiával együtt szereltek össze előszőr egy csontvázat, majd ezt a modellt).

 

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 5

Miért is akarom megrendelni a magazint?

 

  • hobbym a csillagászat
  • régóta szerettem volna egy működő naprendszer modellt, amelyiken könnyen megérthető a bolygók csillagok közötti mozgása
  • a képek alapján nagyon tetszik ez a modell
  • jó, hogy nem egyszerre lesz a tulajdonom, szeretek várni valami jövőben bekövetkező pozitív eseményre
  • szívesen bütykölök, szerelek, az IKEÁ-s bútorokat is imádom összeszerelni :o)

A modell az alábbi linken összeszerelt állapotban megrendelhető:

 

http://www.orrerystore.com/

 

Szállítással együtt 503 USD, azaz kb 110.000,- Ft.

Az 52 részes magazin összesen 126.880,- Ft, és a modellen kívül újságokat , dossziékat és szerszámkészletet is kapok.

Nem utolsó szempont, hogy részletekben fizethetek, havi 5000 Ft-ot kibír a családi költségvetés.

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 4

A külhoni lapokból az is kiderül, hogy náluk már rég lefutott a Naprendszer modell, és már egy Föld - Hold - Nap modellt reklámoznak.

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 3

Az eredeti honlap:

 

http://www.build-solar-system.com/

 

Innen országválasztás után /Magyarország nem szerepel :o( /  különböző nyelveken hasonló honlapokra lehet jutni, mint a magyar, de pl. az angolon az összeszerelési video sokkal részletesebb, mint a magyaron.

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 2
tucsi54 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 1
tucsi54 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 0

Meglátszik, hogy ez az első topic, amit én nyitok. Mindjárt ismétlésekbe bocsátkoztam. :o|

tucsi54 Creative Commons License 2013.09.15 0 0 topiknyitó

Remélem nem csak én vagyok az egyetlen őrült, aki az ellenérvek dacára meg akarja vásárolni a topikcímmel azonos című magazint a hozzá tartozó Naprendszer modell alkatrészekkel. Osszuk meg egymással a modell összeszerelés örömeit, bosszúságait.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!