Az 5 liter cefre 4 óra alatt fő le 1kW-tal - nagy valahol a hőveszteséged. Én is 12-13 literes kuktában főzök, kb. 9 liter cefrét egyszerre, indukciós rezsóval. 1 kW-tal melegítve kb. 3/4 óra a fölfűtés, és további 2 óra alatt lejön az alszesz.
Kérdés: amikor az alszeszt kihigítjuk illetve ötpoharazunk a tisztázáskor akkor a fokoló normál vagy hőmérséklethez korrigált adataival kell számolni??
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de sokaktól hallom a környékről, meg én is tapasztaltam, hogy az idei cserkó finomítást követően, a megszokotthoz képest nagyobb mértékben csípőssé válik. Ahogy ízlelem 3 hét után ez jelentős mértékben javult. Másnál is előfordult ez az idén
Vitatkozhatunk, és kiragadhatunk szövegrészeket, de ez van. Ha nem jól tudom, hiányosak az ismereteim, de itt jól szemléltetve van, a földrajzi fekvés illetve a domborzati viszonyok is
Bocs, mégegyszer elolvastam az eredeti hozzászólásodat. Csak a hűtőt cseréted ki? Milyen hosszú? 12 literes kuktához, 1kW-tal fűtve 14-es csőből (nem 15-ös?) 1 m bőven elég. Nem túl hosszú a hűtőcsöved? Nem pang benne a pálinka, ami elrontja az elválasztást?
Kedves Táltos, a szokásos problémád, ahogy ezt már Snapszmester is írta, hogy hőmérséklet mérés alapján akarsz elválasztást csinálni.
Ezzel két baj van:
1. Ez elvileg sem működik,
2. ha meg nem haragszol, technikailag hibásan méred a hőmérsékletet, és ez világos az általad megadott hőmérséklet adatokból. Amíg 78 oC-os a cefre, addig biztosan nem forr (egy 5%-os alkoholtartalmú cefre forráspontja 95oC, ha jól emlékszem, de nézd meg Snapszmester honlapját), ezért 78oC-os cefrénél, neked egy csepp anyagod sem jöhet ki a hűtődből. Ha valami kicsöpög, akkor már legalább 95oC-os a cefréd, akármit is mutat a hőmérőd.
Ha tőlünk kérsz tanácsot, akkor ne változtass az új készülékeden, jó lesz az. Előpátlatot kizárólag a finomításnál vegyél el, és az alszesz mért alkoholtartalma alapján. Ha ragaszkodsz az az erősen kérdőjeles hőmérsékletmérésedhez, és az ez alapján történő előpárlat elválasztáshoz, akkor onnantól nem tudunk tanácsot adni.
Ez sem igaz így teljesen, bár mára valóban csak a középen található Erdély-t hívjuk Erdélynek, ide szorult vissza a magyarság jó része, illetve itt őrzik hagyományaikat.
Szerintem nem volt hiba, de próbálj mindent olyan lassan csinálni, mint a régi variációval, vagy tegyél be egy szűkítőt a hűtő elé. ( az emelkedő rész után).Ezzel növeled a defflegmációt, de lehet nem figyeltem eléggé (????)
Most adtad meg a választ. A Bánát nem Erdély, de még csak nem is Partium, hiába tartozik részben Romániához. Ahogy pl. Szatmár sem Erdély. Vigyázni kell a földrajzi fogalmakkal. :)
Tavaly mennyit szórakoztam ezzel a deflegmációval ne tudd meg.
Amit levontam, hogy nem fejlesztem csak deflegmációval egymenetesig a főzést (azért kezdtem bele a kis retifikáló toronyba).
A deflegmáció nagysága sok mindentől függött nálam.
Ugyan olyan konfigurációnál nagy mértékben függött a fűtés intenzitásától. Ha több gőz megy a páracsövön túlfűti és nem tudja a levegő lehűteni, ekkor vagy kell rá egy külső cső és abban vizet vezettem, vagy sokan nedves ronggyal érik ezt el.
Szerintem csak precizen beállított fűtés erősséggel lehet jó deflegmációt elérni, és erre legjobb lenne az elektromos fűtés esetleg a gáz, de a fa tüzelés kevésbé alkalmas.
A másik problémám, hogy két féle beállítás kellene, ha nagyon erős deflegmációval dolgoznánk (alacsony cefrénél és erős tisztázásnál). Ezt először kétféle páracsővel oldottam meg, de beleuntam a szerelgetésbe.
Na ezért nem növelem tovább a lepárlási görbémnél mutatott értéket.
Ezzel a kiépítéssel cefrénél erősebb fűtéssel lecsökkentem, tisztázáskor visszavett fűtéssel növelem a deflegmációt. Gázzal fűtök.
Tisztázásnál (kb. 10 l párlat esetén olyan 2-3 l flegma folyik vissza a 3-4 óra alatt nekem).
A fentieket sokan leírogatták, de konkrét mérésekkel kevesen támasztották alá, és úgy látom Te is ennek a híve vagy.
Sok sikert a fejlesztéseidhez!
De a lényeg a legjobbat kihozni az adott gyümölcsből.
Ahogy szoktam volt mondani a gyermekeimnek is: Az sem hülye, aki hallgat!
Elég hiányos földrajzi ismeretekkel rendelkezel, ha Erdély számodra csak havasokból áll! Amúgy a Bánság területén van nagy múltja a dinnyetermesztésnek, de Erdélyi-medence számos területén termesztenek dinnyét! Mi sem termesztük a Márta magaslatain azthiszem, bár a hideg és csapadékos zalában jól megterem a füge, amit pár év múlva hagyományteremtően főzünk pálinkának.
A régi csőrendszerrel kb 6 percig tartott (ne kezdj kötözködni) a rézeleje (és a metil folyása,) majd 6-7 perc után a hőmérséklet elérte a 76-78 c fokot.
lecsorgott 5-8 köbcenti. A fútésem 1 kW rezsó.
Most 8-10 perc ugyanennyi mennyiség lefolyása.
Mindíg 5 liter cefréről van szó, s a megindulás pár perc eltéréssel 45 perc.
Az az igazság, hogy már visszatettem volna a 8/6-os csövet, de elajándékoztam.
Más:
Eddig 10-12 fórumtársnak (más fórumból is) küldtem paradicsommagokat.
Az egyik 1920 óta van mentve. Palántát is készítek, de jön magától júniusban, huszasával.
Termése 1.2 kilos, ize igazi pari, hátránya, hogy kb 10 dekányi zöld talpa van.
Ismét más:
Április végén a vejem elvitt (Füreden lebzseltünk 4 napig) az alább megnevezett pálinkafőzde birtokra.
Ma nem sokat leszek gép előtt, de neked azért egy kis vélemény:
A "fékcső" megtanít lassan főzni. Nincs mese, nem bír többet:-))) A bővítéssel már gyorsabban megy a dolog és ez okozza a gyengébb kiválasztást, az-az több szennyező anyagot.