Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2005.10.03 0 0 351

 

 

 Ez jó!  Igen is, meg nem is!  

 

Képzelj el egy 10 méter magas hordót, az alján  2 atm a nyomás fent 1 atm,

 

de ha a hordó alján elhelyezett szivattyúval egy csövön fel akarod pumpálni a vizet,

 

 akkor a csövön belül és kívűl is 10 m-es vízoszlop van egyensúlyban, és a

 

 szivattyúdnak csak pár milimétert kell emelnie ahhoz, hogy a csövön felfelé

 

a felső peremén átbukjon a víz!!

 

 

Előzmény: Satriani (350)
Satriani Creative Commons License 2005.10.03 0 0 350
Tuti ?
Mert felhivtam a Grundfost, ugyanis vasaroltam egy szivattyut aminek teljesitmenye egy 6meteres vizoszlopot tud egyensulyban tartani es nekem a zart futesi rendszerem szintkulonbsege 7,2 meter es azt hittem nem tudja megforgatni a vizet benne, az az a legaljatol a legtetejeig felnyomni. Aztan azt mondtak hogy ha nyilt lenne a rendszer akkor igen de igy a nyomas nyugalmi allapotban uganannyi lent mint fent az az ahogy en kivettema szivattyunak nem kell megemelnie azt a 7 meter vizoszlopnyi sulyt ahhoz hogy atkergesse a vizet a rendszeren.
Előzmény: Gézoo (348)
Gézoo Creative Commons License 2005.10.03 0 0 349

Sajnos frekvencia függő, sőt!

 

  Más összefügés érvényes a felszíni és a mélyben futó hullámokra!

 

 

Előzmény: Szreeeeh (343)
Gézoo Creative Commons License 2005.10.03 0 0 348
2.
Előzmény: Satriani (347)
Satriani Creative Commons License 2005.10.03 0 0 347
Sziasztok,

ha van egy zart folyadek rendszerem (pl. egy futesi rendszer) es mondjuk 6 meter a szintkulonbseg a rendszer legalso es a rendszer legmagasabb pontja kozt, akkor ha beteszek egy nyomasmerot a rendszer legaljaba es a legmagasabb pontjaba, milyen nyomasokat fognak merni ? :

1. egyenlo
2. lent nagyobb ?
Simply Red Creative Commons License 2005.10.01 0 0 346
Elég nagy frekvencián biztos, hogy nem. Azt nem tudom, hogy a hallható hangok tartományában kimutatható-e a frekvenciafüggés.
Előzmény: Szreeeeh (345)
Szreeeeh Creative Commons License 2005.10.01 0 0 345

Ok, akkor így kérdezem: egynemű közegben a hangsebesség nem állandó?

Oszi Creative Commons License 2005.10.01 0 0 344
Söt a fény sebessége sem állandó, ha valamilyen közegben terjed - ezért bontja a prizma vagy a szivárvány (vízcseppjei) különbözö színekre a fehér fényt.
Előzmény: Szreeeeh (343)
Szreeeeh Creative Commons License 2005.10.01 0 0 343
Magyarul a hangsebesség nem állandó?
Simply Red Creative Commons License 2005.09.30 0 0 342

Ha egy bálna bög a vízben, akkor nem egyszerre, egy időhosszban hallja meg a másik bálna?

 

Igen, feltéve, hogy elég magas hangon bőg az a bálna  :-)

 

Szóval, ez a hangdiszperzió inkább csak az ultrahangok tartományában érzékelhető, de azért létező jelenség.

 

 

Előzmény: Szreeeeh (341)
Szreeeeh Creative Commons License 2005.09.30 0 0 341

"(vagyis a különböző hullámhosszú hullámok különböző terjedési sebessége)"

 

A hullámok terjedési sebessége egynemű közegben nem azonos?

 

Pl.: Ha egy bálna bög a vízben, akkor nem egyszerre, egy időhosszban hallja meg a másik bálna?

Simply Red Creative Commons License 2005.09.30 0 0 340

Tekintve, hogy a hang nem más, mint nyomáshullámok, ezért alapvetően igennek kell lennie a válasznak.  Jobban belegondolva, a kérdés az, hogy mit értesz "a nyomás terjedése" alatt. Mondjuk, ha azt érted, hogy egy dugattyújával fölfelé, függőleges helyzetbe állított a fecskendő dugattyújára hirtelen ráteszel egy súlyt, és figyeled, hogy a nyomás megnövekedése mikor éri el a fecskendő alját, akkor a következő a helyzet.

 

A súly ráhelyezése egy "egységugrást"  jelent a bemenő oldal nyomásában, amit Fourier-sorba fejtve  (vagyis szinuszhullámok összegére bontva) egy 0-tól végtelenig tartó hullámhosszúságú hullámokból álló hullámcsomagot kapsz. A hullámcsomag a diszperzió (vagyis a különböző hullámhosszú hullámok különböző terjedési sebessége) miatt "szétfolyik", vagyis a fecskendő másik oldalán már nem egységugrást tapasztalsz, hanem valami időben folyamatosan változó jelet. Végülis tehát a "nyomás terjedési sebessége" attól függ, hogy ennek a jelnek melyik részét tekinted a nyomás "megérkezésének".

 

Előzmény: Szreeeeh (339)
Szreeeeh Creative Commons License 2005.09.30 0 0 339

Lenne egy kérdésem: ha a hang 1440 m/s, akkor a nyomás is 1440 m/s-mal terjed a vízben?

Gézoo Creative Commons License 2005.09.28 0 0 338

 

 

Éééés!  Szaggatni!  Így rázósabb és nem ölőképes...  Viszont a tehenet is

 

visszafordítja...

Előzmény: Simply Red (337)
Simply Red Creative Commons License 2005.09.27 0 0 337
De azért találtam neked valamit

Itt azt írják, hogy min. 5000 V feszültségnek kell benne lennie.
Előzmény: gregi91 (335)
Simply Red Creative Commons License 2005.09.27 0 0 336
Lehet, hogy ez nem fizikai, hanem mezőgazdasági, meg biológiai, vagy orvosi kérdés.
gregi91 Creative Commons License 2005.09.26 0 0 335

hello mindenki!

lenne egy igen könnyű kérdésem.

hágy voltos, vagy amperes egy szabvány villanypásztor?

mert én a hétvégén beleestem bringával egybe és eszméletemet vesztettem(nem az eséstől), és nem is emlékszek rá, csak az ott lévő emberek mondtál el.

Van esélye annak, hogy elállítódott a szívritmusom?

köszi!

Gézoo Creative Commons License 2005.08.19 0 0 334

Köszi!

 

Nem kell megismételni, értettem, de az én verziómat nem találtad elfogadhatónak.

 

Javaslom ezzel a kérdéssel keresd meg Lingarazdát.

Ő neki teljes mértékben  "szakmája", így egy

grav. erőtér korrekt leírása sem jelenthet gondot!

 

 

Előzmény: bnum (332)
Simply Red Creative Commons License 2005.08.19 0 0 333
Szerintem a MATEMATIKA-EGYÉB-ben érdeklődj, ez a kérdés inkább oda tartozik.
Előzmény: bnum (332)
bnum Creative Commons License 2005.08.16 0 0 332

"Nem folytatod?"

 

De! Én tettem fel egy kérdést.

 

Ismételjem meg?

 

Nem lettem meg győzve. Továbbra is az a meggyőződésem, hogy a folyadék beáll egy azonos gravitációs potenciálra, és ezek után a felszin minden pontján azonos lessz a gravitációs gyorsulás.

Eredetileg elhittem volna becsszóra is, de mostmár szeretném kiszámolni.

 

Legalább valami linket lökjetek, nem gömbalakú testek gravitációjának kiszámítására :o(

De meg elégszek a forgásiellipszoid speciális esettel is...  

Előzmény: Gézoo (331)
Gézoo Creative Commons License 2005.08.15 0 0 331

 

 Nem folytatod?

Előzmény: bnum (330)
bnum Creative Commons License 2005.08.06 0 0 330

csak azért nehogy valakit félre vezessek

A lapultságra és a dudorodásra vonatkozó megállapításom hibás.

Az ellipszis féltengelyei:

a = R-x

b = R+gyök(R3/(R-x))

 

V gömb = V ellipszis

Előzmény: bnum (329)
bnum Creative Commons License 2005.08.06 0 0 329

csak azért nehogy valakit félre vezessek

A lapultságra és a dudorodásra vonatkozó megállapításom hibás.

Az ellipszis féltengelyei:

a = R-x

b = gyök(R3/(R-x))

 

V gömb = V ellipszis

Előzmény: bnum (328)
bnum Creative Commons License 2005.08.06 0 0 328

Lapultság : dudorodás

R - k2 : R + 1/k

Előzmény: JFEry (326)
Simply Red Creative Commons License 2005.08.06 0 0 327

n=1- re az eredmény nyilván azonos

n=2-re (ill. semmilyen páros n-re) nincs középső golyó, ezért kihagyom.

 

n=3-ra:

 

A lánc végén: 1/1+1/9+1/25 = 1,15111

 

A közepén:

a középső golyótól származó erő = 1

a mellette lévők tőle sqrt(12+22)=sqrt(5) távolságra vannak, vagyis ők 1/5=0,2 erővel  hatnak rá, de ezeknek az erőnek csak a láncra merőleges komponense marad meg, vagyis ebben az esetben az 1/sqrt(5)-szörösük.

Az erdmény tehát középen: 1+2*1/5*1/sqrt(5) = 1,17888 ,ha jól számoltam.

 

Ebben az esetben tehát a sarkoknál nagyobb a gravitáció, de a különbség nem nagy. A lánc hosszának (n-nek) a növekedésével még meg is fordulhat a helyzet.

 

 

 

 

 

Előzmény: Simply Red (325)
JFEry Creative Commons License 2005.08.06 0 0 326

Fontoljuk meg!

Az egyenlítőnél a Cf a lapultság miatt nagyobb erő fejtett (fejt) ki a  felszíni tárgyakra, mint a sarkoknál. Ezt a nagyobb tömegvonzás kompenzálja, ha a teljes tömeg folyadékként viselkedik. Ha nem csalódok volt a Földtörténetben ilyen, ilyesmi időszak. Ráadásul akkoriban a forgás is gyorsabb volt. Így valószínű, hogy a megszilárdulás egy régebbi, gyorsabban forgó állapotot "rögzített". Emiatt  lehet mégiscak kisebb a G az egyenlítőn. Ha viszont azt is figyelembe vesszük, hogy a szilárd kéreg csak ~10-30km, a bolygó sugara viszont ~6000 km, Akkor lehet, hogy most is , mégiscak folydékként viselkedik a rendszer, és a hatás más okból jön létre.(vagy a kompenzálódás a viszkozitás miatt lassabb, mint a forgási sebesség csökkenése)

Előzmény: Galfi Gergo (324)
Simply Red Creative Commons License 2005.08.06 0 0 325

 amit Simply Red mondott 291-ben: az egyenlitőn levő testet -bár nagyobb centripetális erő hat rá - nagyobb tömeg is húzza befele. Én azért azt hiszem - bár bizonyítani nem tudom még - hogy a centripetális erőhatás azért felülmúlja a nagyobb gravitációs erőt.
 
Klasszikusokat csak pontosan...
Meg amúgy is. Egyészt, itt nyilván fugálisat akartál írni petális helyett, másrészt, én - a feladatot egyszerűsítve - pusztán a gravitációs erő problémájával foglalkoztam, a centrifugális erő kérdése úgyis triviális.

 

Szóval, én még azt sem tudom, hogy egy nyugvó forgási ellipszoid gravitációs tere hol erősebb, az egyenlítőnél, vagy a sarkoknál.

 

Ha valaki ezt egyből ki tudja integrálni, az a továbbiakat ne olvassa el.

----

Az ilyen feladatok esetén általában érdemes extrém, és esetleg egyszerűbben számolható helyzeteken gondolkodni, hogy valami feelingünk legyen a dologról. Ez esetben egy végletesen torzult forgási ellipszoid helyett egy arra némileg hasonlító, ám könnyebben kezelhető példát javaslok: legyen egy egyforma, pici, homogén gömbökből álló hosszú lánc. A pici gömbök egy egyenes mentén helyezkedenk el, és egymáshoz érnek. Vizsgáljuk a gravitációs erőt egyrészt a lánc közepén lévő gömböcske felszínén (ez felel meg a sarkoknak), és a lánc végén (egyenlítő), midőn a lánc hossza végtelenhez tart.

 

Az n hosszúságú lánc végén az egyszerűbb: a pontszerű próbatestre ható erő konstans szorzótól eltekintve: 1/1+1/32+...+1/(2n-1)2 = szumma i=1..n[(1/(2i-1)2]

Szóval a páratlan számok reciprokainak a négyzetösszege.

De ide már nekem ehhez matematikus kell. Mennyi ez? Remélem, konvergens. (De ha nem, az se baj, legfeljebb meghagyjuk n-t végesnek)

 

A másik eset már olyan bonyolult, hogy teljesen rátok hagyom. Ott Pitagorasz tétellel kell számolgatni az egyes golyók középpontjának a próbatestünktől mért távolságát. Brr...

 

És persze ez még csak a rávezető, egyszerűsített feladat :-)

 

 

 

Előzmény: Galfi Gergo (324)
Galfi Gergo Creative Commons License 2005.08.06 0 0 324
Igen, de azért töröm rajta a fejemet... Érdemes odafigyelni arra amit Simply Red mondott 291-ben: az egyenlitőn levő testet -bár nagyobb centripetális erő hat rá - nagyobb tömeg is húzza befele. Én azért azt hiszem - bár bizonyítani nem tudom még - hogy a centripetális erőhatás azért felülmúlja a nagyobb gravitációs erőt. 319-ben meg azért nem teljesen korrekt a számolás, mert ott úgy számolod a gravitációs erőt, mint ha pontszerű forrásról lenne szó, de ez nem igaz az ellipszoidra (?).
Előzmény: bnum (323)
bnum Creative Commons License 2005.08.05 0 0 323
Ennyire nehéz, hogy senki se tud segíteni?
Simply Red Creative Commons License 2005.08.03 0 0 322

Aha.

Szerencsére mindenki a saját szemével győződhet meg róla, hogy mennyi igazság van abban, amit mondasz.

Ki sem merem mondani, milyen asszociációim támadnak veled kapcsolatban, mindenesetre elég félelmetesek.

Előzmény: Gézoo (321)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!