Keresés

Részletes keresés

zrudi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16768

Megvan a kérdéses személy.

Előzmény: zrudi (16767)
zrudi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16767

Tegnap levettem egy nittfület a vértesi Csókakő Koszos nevű útjából, mert szerintem veszélyes volt.

1.
Kérem a hely kezelőit, keressenek meg (pl itt), hogy elmondhassam a részleteket, illetve visszaadhassam a fület.

2.
Kérem a Hegyek fórum népét, hogy aki tudja, konkrétan kicsoda a jelzett mászóhely kezelője, árulja el nekem (a Székesfehérvári klubnak már jeleztem).

Lud Creative Commons License 2014.06.02 0 0 16766

a ringen a torony kb. 30m, a létra inkább kábellétra, nincs biztonsági sín, vagy hátkosár, a rácsrudak is sokszor akadályozzák a lépést stb. ezenkívül ránézésre klasszul imbolyog a teteje. természetesen ide is fel lehet menni, de kell a beülő, meg az a fajta kantár, aminek a végén két bazi nagy kampó van, és ezekkel váltva akasztgatni lépésről lépésre, pl. petzl MGO. aztán lehet hogy egy ferrátás szett karabínere is rá tud menni a látrafokra, de akárhogy is, kezdőként ez nem egy vidám történet, te tudod mit vállalsz be és mivel.

a Magyar Telekomos torony egyszerűbb. ide semmilyen cucc nem kell, én sisakot szoktam venni. a pódiumrács nyitható-csukható, lehet sétálni rajta.

Előzmény: Dragon22 (16755)
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.06.01 0 0 16765

A tetejéről aligha fogsz kiesni, csak azt nem tudom, fényképezni hogy lehet onnan.

Előzmény: Dragon22 (16755)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.01 0 0 16764

Talált süllyed. Kiváló írás...

Előzmény: Blatur Carlsson (16763)
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.06.01 0 0 16763

Nem én, dehogy!!!! Kismiska lettem volna én ehhez akkor! És azóta sem festettem 300 m-es tornyokat :)

 

http://4bakancs.com/post/87365493293/oriasi-dolog-hogy-a-magyarok-ott-vannak-a#more

 

Tetszik ez az riport, de Kukuczka igenis nagyon jól írt, a könyve az egyik kedvencem, kár, hogy nem volt lehetősége több írásra.

Előzmény: fantomasso (16762)
fantomasso Creative Commons License 2014.06.01 0 0 16762

Te?

Jó pénz lehetett. Van rajta réteg bőven. Bár a régi festők azt mondták, hogy csak hidat ne vállalj!

Előzmény: Blatur Carlsson (16761)
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.06.01 0 0 16761

Én meg azt tudom ki festette le több, mint 20 éve :)

Előzmény: fantomasso (16756)
fantomasso Creative Commons License 2014.05.31 0 0 16760

A fotók valahogy nem tudják visszaadni a térérzetet. Így is elképesztő videó.

Pont az épület miatt.

 

Előzmény: Balikaa (16757)
fantomasso Creative Commons License 2014.05.31 0 0 16759

Lakihegy. Akkoriban ipari műemlék volt, azt hiszem, mostanában megint működik.

Előzmény: Dragon22 (16758)
Dragon22 Creative Commons License 2014.05.31 0 0 16758

Gondolom neki nem az első volt és nem volt szüksége 2 szabad kézre a tetején. :)

Ez Tökölön van?

Előzmény: fantomasso (16756)
Balikaa Creative Commons License 2014.05.31 0 0 16757

én ide szeretnék felmászni: 

m.youtube.com/watch?v=30_b22TVY7s

fantomasso Creative Commons License 2014.05.31 0 0 16756

Ide mászott föl egy éjjel egy haverom pár éve mindenféle engedély és biztosítás és egyeztetés nélkül. 314 méter.

 

 

Dragon22 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16755

Piszkálja a fantáziám a dolog, úgyhogy inkább nem vártam vasárnapig.

Erről lenne szó:

A torony a Pannónia-ring területén található. Engedéllyel talán használható, de mielőtt rákérdeznék, informálódni akartam, milyen felszereléssel lehet ezt biztonságosan abszolválni. Ha biztonságosan meg tudom oldani, akkor talán felengednek. Nekik fotózom hétvégente. :)

A másik egy mobil adótorony lett volna (ez a ringgel szemben áll), de jobban szemügyre véve, a létra teteje le van zárva egy ráccsal:

Hacsak itt valakinek nincs ötlete, hogy erre kitől kéne engedélyt kérni, akkor ez kilőve. Illegálisan nem szeretnék rá felmenni, főleg akkor nem, ha riaszt.

Lud Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16754

kicsit túl van lihegve a téma, ha hátkosaras a torony akkor simán felmászol a végén pozícionálod magad két hevederrel+karabíner, úgy hogy szép lassan beleülsz, hogy feszesen legyenek a hevederek. beülőnek jó a corax de ha rákeresel munkavédelmis cuccokra, még olcsóbbat is találsz mindenből. testhevederzet nem kell. még egy bármilyen y heverederes munkavédelmi sisakot ajánlok.

ha biztonsági kocsis a létra akkor már egy csomó drága cucc kell, ha korrekt módon akarsz felmászni stb.

toronynál figyelj, mert némelyik be van riasztva és kijön járőr, rendőr stb.

Előzmény: Dragon22 (16751)
beetee Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16753

Várjuk a képet a helyszínről.

Esetleg, ha beírod, hogy hol lenne az action, és mikor, lehet, lenne vállalkozó szellemű segítő...

Előzmény: Dragon22 (16751)
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16752

"Ha jól értem, akkor az az 1-es esés, ha a kikötési pont és a beülő bekötési pontja egy magasságban van és onnét esek."

 

Jól.

 

"Mivel a torony tetejére nem tudok felmenni, maximum ez az eset állhat fenn."

 

Ezt nem teljesen értem, de szerintem simán tudsz 1-nél nagyobbat esni, ha mondjuk beakasztasz egy lépcsőfokra derékmagasságban, majd feljebb lépsz.

 

"Rendes cucc alatt mit értesz?"

 

Szabvány klettersteig felszerelést, amit belinkeltél. Az ne zavarjon meg, hogy én fékről beszélek, te meg felszakadó varrásokat találsz, régebben volt a fék, újabban a varrás a divat. Ha máshol nem, Ausztriában biztos találsz féket, de köztünk szólva, nem jössz ki olcsóbban akkor sem, ha darabokból teszed össze a felszerelést, szóval megéri a teljes szett és akkor mindegy, hogy árulnak-e külön féket vagy sem. Sajnos, pénzbe kerül, ezt csak úgy lehet ideig-óráig kivédeni, ha kölcsönzöl / kölcsön kérsz.

 

"Elég lehet 1 heveder is, szélbe nem szeretnék felmenni, szélcsendben meg szerintem elég magam a legtetején kikötni."

 

Addig létra visz? Ha biztos a kezed és nem vagy tériszonyos, elég lehet. De ezt nem én mondtam. :) Szélcsendre viszont fent ne számíts, meglepően szellős tud lenni egy nagyobb torony. És mozog is.

 

 

Előzmény: Dragon22 (16751)
Dragon22 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16751

Totál kezdőként csöppentem bele ebbe a témába, miután elborult az agyam és kitaláltam ezt a hülyeséget, hogy nekem pont onnan, pont olyan kép kell. :)

 

Ezt a hozzászólást találtam meg, a kötélfékes megoldással kapcsolatban. Viszont ilyet se egybe, se darabokban nem találtam hazai webshopban. Egybe csak felszakadót találtam, de 20-30e Ft-ot + beülő nem szeretnék rászánni. Külön-külön is próbáltam keresni, de nem jártam sikerrel. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs, hanem azt, hogy én voltam hozzá béna. Esni nem tervezek, de ez szerintem nem a tervezés kérdése. :)

 

Ha jól értem, akkor az az 1-es esés, ha a kikötési pont és a beülő bekötési pontja egy magasságban van és onnét esek. Mivel a torony tetejére nem tudok felmenni, maximum ez az eset állhat fenn.

A lentebb linkelt képem 56db képből van összerakva, de a jelenlegi tervemhez más objektívet használnék, így elég lenne 8 kép. EZ is 8 képből van összerakva.

Elég lehet 1 heveder is, szélbe nem szeretnék felmenni, szélcsendben meg szerintem elég magam a legtetején kikötni.

 

Rendes cucc alatt mit értesz?

 

Ipari alpinista ismerősöm sajnos nincs, úgyhogy még egy darabig fárasztanám itt a nagyérdeműt a kezdő kérdéseimmel. :)

 

Egy kicsit féltem ide beírni az "ötletem", de örülök, hogy nem lettem leugatva! :) Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

Előzmény: Butch Cassidy (16744)
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16750

Klettersteigen lehet nagyobb (esel pár métert szabadon a köztesig, aztán jön a fél méter kantár). Akár 10-es is.

Előzmény: bouquetk (16749)
bouquetk Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16749

Butch, ha jól emlékszem 2-es eséstényező az elvi maximum. Az esés nem lehet hosszabb mint a kiengedett kötél duplája. (A nyúlás itt nem számít.)

Előzmény: Butch Cassidy (16744)
beetee Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16748

Jó-jó, nem tudom mennyi ideig exponál, amíg bele kell terhelni a cuccba. De most erről van szó.

(Ha kényelmesség is szempont, akkor egy deszka felfüggesztve, és egy független biztosítás :D)

Előzmény: Butch Cassidy (16745)
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16747

Ja, mellhevederrel nem szaroznék, egy 3-4 kilós hátizsák ezt nem indokolja.

Előzmény: Butch Cassidy (16744)
beetee Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16746

Pedig néha jól jön még az ilyen tudás is..:)))

 

Előzmény: bouquetk (16743)
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16745

Egyszer terhel bele és rögtön elmegy beülőt venni. :)

Előzmény: beetee (16742)
Butch Cassidy Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16744

Ezek szép alapfokús kérdések. :)

 

Azt, hogy mennyire fáj egy megtartott esés, az eséstényező határozza meg, ami az esés hossza / a kiengedett közél hossza. Ha ez 1 felett van, akkor már eléggé, 2 pedig nagyon. 2 felett csak klettersteig szettel van esélyed túlélni, ez elnyeli a rántást (megcsúszik a kötél a fékben vagy felszakad a varrás), anélkül valami szakad, vagy a kötél, vagy a derekad.

 

Ha nincs ilyened, akkor sima kantárral alapszabály, hogy a kikötési pont fölé tilos mászni, még 10 centit se. Ha egy sima, fél méteres kantáron (hevederen) vagy és fél méterrel a kikötési pont fölé mászol, ami talán egy vagy két lépcsőfok, az már pont kettes esés, ami nem jó. A heveder kibírja, de te nem. Ha egy magasságból esel bele, akkor egyes, az sem egy örömünnep, de még elmegy (heveder rosszabb, mert az statikus, egy dinamikus kötéllel puhább az esés, pláne, ha csomó is van rajta, márpedig lesz, különben nem tudod rátenni a karabínert). Ilyen esésnél nem illetve semminek elszakadni, ha egyébként rendes mászócuccokból van összerakva a szett.

 

Amit tervezel, az tipikus klettersteig, tehát ha komolyan gondolod és rendszeresen, szerintem szánd el magad egy rendes szettre (még hegyen is jó lehet). Egyszeri alkalomra pedig kérj kölcsön egy beülőt egy kantárral, és legyél ügyes. :)

 

Még profibb esetben egyeztess ipari alpinosokkal. Ők szoktak ilyet csinálni nap mint nap.

Előzmény: Dragon22 (16741)
bouquetk Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16743

Öreg vagy, ez már rég kiment a divatból. Bulin csomó meg a társaik.

Előzmény: beetee (16742)
beetee Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16742

Lehet, túl öreg vagyok, de én még tudok pár méter kötélből beülő-bekötő hámot kötni magamra, ha nagyon extrázom, akkor + 1 karabiner az akasztáshoz.

Nem azt mondom, hogy egy outsider rögtön ennek álljon neki, de fél-egy óra gyakorlással biztonságosan kivitelezhető pár forintból, ha a felszereléskölcsönzés nem jöhet szóba.

Dragon22 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16741

A heveder mekkora rántást bír ki? Ha mondjuk derékmagasságban beakasztom, és onnét ráesek, akkor esélyes, hogy elszakad?

Vasárnap tudok készíteni képet a toronyról.

Előzmény: Blatur Carlsson (16738)
Dragon22 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16740

2 dolog miatt döntöttem a vásárlás mellett:

- Ha bejön amit tervezek, valószínűleg nem csak egy alkalomról lenne szó.

- Vas megyei vagyok és a közelben nem találtam kölcsönzőt. :(

 

 

Előzmény: Alkapánó (16737)
Blatur Carlsson Creative Commons License 2014.05.30 0 0 16739

Ja és milyen a foka annak a létrának? Arról küldj fotót inkább!

Előzmény: Blatur Carlsson (16738)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!