Keresés

Részletes keresés

IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3604

Előzmény: IWAS (3603)
IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3603

Béres Tokaji Szamorodni 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű édes fehérbor. Alk. 12,5%, ára 1,5 eFt / 0,5 liter (Lidl). Botritiszes fürtök feldolgozásával, tölgyfahordós erjesztéssel és érleléssel készült. Természetes maradék cukortartalom: 108,7 g/l. Savtartalom: 7,4 g/l. Préselt parafadugó (Diam5). Világos aranysárga szín. Közepesen intenzív illatában aszalt sárgabarack, botritisz és lime. Kóstolva telt korty, kajszilekvár, mangó, mazsola, licsi és citrusos aromák. Meglepően jó savak (nem a jó minőségük meglepő, hanem az, hogy édes boroknál a mennyiségük gyakran az elfogadható kategória alján van, míg ennél a savak mennyisége optimális). A lecsengése hosszú, a méz mellett főként a botritiszes hatás, kevésbé a pörkölt mogyorós aroma jellemzi. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3602

Előzmény: IWAS (3601)
IWAS Creative Commons License 2022.04.01 0 0 3601

Tokajicum Tokaji Kedves 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű édes fehérbor. Alk. 11,5%, ára 1,3 eFt / 0,5 liter (Lidl). Furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, zéta és kövérszőlő házasítása. Természetes maradék cukortartalom: 75 g/l. Savtartalom: 6 g/l. Préselt parafadugó (rá van írva, hogy "100% TCA mentes" :)). Világos aranysárga szín. Tűhegynyi buborékok a pohár falán. Közepesen intenzív hársmézes illat érett sárga- és őszibarackkal, valamint botritisszel és a SM által adott parfümösséggel. Kóstolva viszonylag telt korty, a vártnál – szerencsére – élénkebb, jó minőségű savak, melyek az édességet jól ellensúlyozzák. Ízvilágát az aszalt kajszi, a kandírozott citrusok és a birsalma jellemzi. Lecsengése nem erőteljes, de hosszan kitartó, a kortyközép ízeihez kiwiaroma társul. Az alkohol jól integrált. Nem egy aszú, félreértés ne essék, de az árát bőven megéri. IWAS-score 5/5.

H_G Creative Commons License 2022.03.13 0 0 3600

Ki a fene kóstolta meg a ribizlilevelet?

 

Előzmény: BPNORBI8211 (3599)
IWAS Creative Commons License 2022.03.01 0 0 3598

Előzmény: IWAS (3597)
IWAS Creative Commons License 2022.03.01 0 0 3597

Figula Sóskút 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz fehérbor (Balatonfüred-Csopak). Alk. 13,5%, ára 3 eFt (akciós ár, egyébként 3,8 eFt). A mészkőbánya alatti meszes-agyagos területről, 40 éves tőkékről szüretelt szőlőből készült. Több borbloggernek is tetszett, ezért vettem meg. Megmondom őszintén, hogy később szándékoztam bontani, de jelezték páran a neten, hogy TCA-s palack(ok)kal találtkoztak, emiatt hoztam előrébb a bor kóstolását. Natúr parafadugó (se nem penészes, se nem TCA-s, 2376110; tehát szerencsém volt, de jó szívvel ajánlom Figuláéknak is a csavarzárra való áttérést; én például ha nem csak a vásárlást /2021. április/ követően jelentek volna meg visszajelzések a TCA-problémáról, akkor egészen biztos, hogy nem vettem volna meg). Szalmasárga szín. Viszonylag intenzív, a fajtára jellemző illat, inkább a mineralitás oldalára billenve (azaz nem a gyümölcsök dominálnak az illatában, de azért van benne almás, kevesebb körtés jegy is). Kóstolva közepesen telt korty, élénk, jó minőségű savak, itt már nagyjából egyensúlyban vannak az ásványos és a gyümölcsös jegyek, szintén almával és érett körtével (mások leírtak még gyógynövényeket, trópusi gyümöcsöket és botrytist is). Nem teljesen száraz érzetű, bizony ez is hozzájárulhatott (sokszor tudat alatt történik ez!) az általános lelkesedéshez, amit egyébként én is osztok, mert a mineralitás, a gyümölcsösség és a kis édes csábítás együtt elég komplexitást és eleganciát kölcsönöz a bornak. A közepesnél hosszabb lecsengésében felfedezhető az OR-re jellemző finom kesernye ("mandula") is, de nem ez dominál, hanem a sós-édes jelleg. Az alkohol jól integrált. IWAS-score 4/5-5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.03.01 0 0 3596

Előzmény: IWAS (3595)
IWAS Creative Commons License 2022.03.01 0 0 3595

Szentesi Érintés 2018. Oltalom alatt álló földrajzi jelzésű száraz vörösbor. Alk. 14,5%, ára 1,8 eFt (akciós ár, egyébként 2,4 eFt). Cabernet franc és merlot házasítása, 1,5 kg/tőke körüli terhelésből, bérelt területről, egy évig használt hordókban érlelve. Csavarzár. Meggyvörös szín. Intenzív, gyümölcsös illat ("majd’ kiugrik a pohárból", ahogy szokták mondani) feketeribizlivel, szederrel, szilvával, vaníliával és szegfűszeggel. Kellemes, sőt csábító illat, amely alapján lehetne akár egy argentín vagy chilei bor is (bár ezeknél gyakori egy szivardohányt idéző illatjegy, ami itt nincs jelen). Kóstolva testes, érett, lédús gyümölcsök (AM szerint "igazi gyümölcsbomba"), főleg szilva és földiszeder. A kortyközép vége felé megjelenik egy sajátos fűszeres komponens, amely egyedivé teszi (az más kérdés, hogy ez kinek mennyire jön be). Korrekt savgerinc, selymes tanninok. Közepesen hosszú utóízében feketére érett cseresznye, szegfűszeg, szilvalekvár. A 14,5% alkohol alig érződik, ami mindenképpen értékelendő. IWAS-score 4/5-5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.02.01 0 0 3594

Előzmény: IWAS (3593)
IWAS Creative Commons License 2022.02.01 0 0 3593

Csányi Pincészet Teleki Villányi Portugieser 2019 és 2020. Villányi védett eredetű classicus száraz vörösbor. Alk. 12,5%, ára 0,9 eFt (Aldi). Kiváncsi voltam, hogy egy nagy mennyiségben gyártott bor két évjárata között van-e érzékelhető különbség. Mindkettőnél twin-top parafadugó. Kitöltéskor kevés, rövid életű, közepes méretű buborék. Színük rubinpiros, a 2019-esnél kezdődő barnulással. A 2019-es illata közepesen intenzív, egyszerű, benne meggy és nedves föld. A 2020-asé hasonló, de gyengébb a földes komponens, emellett felfedezhető benne egy kellemes, epres illatjegy is. A 2019-est kóstolva: vékony, savanykás meggyaroma, de szerencsére nincs savtúltengés (nem is savszegény, persze). A tanninok alig érződnek. Az utóízében tudja talán a legtöbbet: egyrészt a közepesnél hosszabb, másrészt a meggyen kívül fűszeres aromák (oregano, kömény) is jönnek. Az alkohol nem érződik. A 2020-as hasonló a szájban, de a gyümölcsössége összetettebb, az élvezeti faktora valamivel nagyobb. A lecsengése viszont picit rövidebb és kevésbé fűszeres. Összességében minimális a különbség a két évjárat portugiesere között, a 2020-as nekem hajszálnyival jobban tetszik. IWAS-score 3/5 a 2019-esnél, 3/5-4/5 a 2020-asnál.

IWAS Creative Commons License 2022.02.01 0 0 3592

Előzmény: IWAS (3591)
IWAS Creative Commons License 2022.02.01 0 0 3591

Thummerer Cabernet Franc - Merlot 2017. Védett eredetű classicus száraz vörösbor az Egri borvidékről. Alk. 14,5%, ára 1,5 eFt (akciós ár, egyébként 1,9 eFt). Kóstoltam a 2009-es és a 2011-es évjáratait, mindkettő 4/5-5/5-öt kapott, de eléggé különböztek (a 2009-es érdekesebb és egyedibb volt a borsos aromáival, míg a 2011-es populárisabbra sikerült). Ezt már nem parafadugóval zártak, hanem csavarzárat kapott. Meggyvörös szín minimális barnulással, múlékony közepes és nagy buborékokkal. Az illata közepesen intenzív; szeder, szilva, áfonya, édes- és zöldfűszerek. Kóstolva testes, az illatban jövő gyümölcsök és fűszerek, tökéletes savgerinc, enyhén tapadó tanninok. Az alkoholnak (is) köszönhetően nem abszolút száraz érzetű. Lecsengése hosszú, benne földiszeder, aszalt szilva, étcsokoládé, kevés vanília. A 14,5% alkohol alig érződik. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2022.01.25 0 0 3590

Igen, konkrétan a 2018-as, de legalább 2 hónappal később vettem ezt a palackot, amely valószínűleg másik batch-ből származik.

Előzmény: Flacika (3589)
Flacika Creative Commons License 2022.01.22 0 0 3589

Szívesen!

A francia bor ugyanaz az évjárat volt, mint az előző hsz-ban?

Előzmény: IWAS (3588)
IWAS Creative Commons License 2022.01.21 0 0 3588

Köszi a tippet!

Fontosnak tartom közölni, hogy ma a 3448. hsz-ban szereplő Villa Terramare francia biobor egy másik palackját bontottam, amelyik sajnos eléggé (ha nem is ihatatlanul) animális. Ennél az IWAS-score értelemszerűen nem 5/5, hanem - toleranciától függően - 1/5 vagy 2/5.

Előzmény: Flacika (3587)
Flacika Creative Commons License 2022.01.03 0 0 3587

Erről és az azonos összetételű Katona CS-CF borról én is írtam a 3104-es hsz-ban (Bujdosó 2011-es, Katona '12-es évjárat), a 3195-ösben (évjárat nélkül...) és a 2017-es Katonáról a 3389-esben is. Nekem a Katona Borházé jobban bejött, de az biztos, hogy legalább olyan jó, mint a Bujdosó. 2021-ben a Berliner Wine Trophy-n aranyérmet kapott. Árat 3-4000 Ftkörül találtam rá, fura mód a pincészetnél a legdrágább. Legolcsóbb itt: https://www.borhazmagyarorszag.hu/katona-borhaz-cabernet-sauvignon-franc-2017-629, de a Borbázisnál 3410 Ft-ról indul, ez különböző klubtagsági kedvezményekkel csökkenthető: https://www.borbazis.hu/borok/vorosborok/katona-borhaz-cabernet-sauvignon-cabernet-franc-2017

 

Szerintem érdemes egy próbát tenned vele!

Előzmény: IWAS (3585)
IWAS Creative Commons License 2022.01.01 0 0 3586

Előzmény: IWAS (3585)
IWAS Creative Commons License 2022.01.01 0 0 3585

Bujdosó Katamarán 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz vörösbor Balatonboglárról. Alk. 13,5%, ára 1,8 eFt (akciós ár). Cabernet franc és cabernet sauvignon házasítása. Csavarzár. Gránátvörös szín (a fajtáknál megszokottnál kicsivel világosabb), kezdődő barnulással. Közepesen intenzív illat, a vártnál több pirosbogyóssal (meggy, cseresznye, gránátalma), kevesebb feketeribizlivel és vaníliával. A CF-ra jellemző fűszeresség is megjelenik az illatában. Kóstolva közepesen testes, élénk, kifogástalan minőségű savak, inkább friss, mint aszalt meggy (de teljes érettségben), földiszeder, szilva, vadmajoranna. A testtel arányos mennyiségű, nem bántó tannin. A savaknak köszönhetően a közepesnél hosszabb, nem csontszáraz lecsengés. Az alkohol jól integrált. Felüdülés ez a bor az unalmas bordói vonalon, hiszen nem a szokásos nagy test, cassis és vanília kombinációja. Lehetne persze testesebb és komplexebb, de így is jó bor, van egyénisége. Önmagában fogyasztásra és étel mellé is ajánlható. Másnapra a gyümölcsösség kissé tompult, egy kávés jellegű másodlagos aroma jött elő. IWAS-score 5/5.

 

IWAS Creative Commons License 2022.01.01 0 0 3584

Előzmény: IWAS (3583)
IWAS Creative Commons License 2022.01.01 0 0 3583

Iváncsics Soproni Shiraz 2018. Védett eredetű száraz vörösbor a Steiner dűlőből. Alk. 13,5%, ára 3 eFt. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Közepesen intenzív illatában áfonya, szederlekvár és vanília. Kóstolva közepesen testes, friss áfonya és feketeribiszke, élénk, jó minőségű savak, bársonyos tanninok. Lecsengése száraz érzetű, elhúzódó, enyhén fűszeres (borsos, ami itt fajtajelleg). Az alkohol jól integrált. Elsősorban étel mellé (pl. vadételek) javaslom a fogyasztását. IWAS-score 3/5-4/5.

IWAS Creative Commons License 2021.12.25 0 2 3582

Ismét eljött az ÉV BORA kiválasztásának ideje (bár nincs még vége az évnek, idén több borleírást már nem teszek fel). Az általam 2021-ben kóstolt borok közül a legjobb vörös egy olasz, a Fantini Edizione Cinque Autoctoni 17 (3516. hsz), a legjobb fehér az Enate Chardonnay - 234 2018 (3502. hsz) Spanyolországból, a legjobb ár-érték arányú pedig egy magyar vörösbor, a Vesztergombi Szekszárdi Pinot Noir 2017 (3524. hsz) lett. Jó borokat, Békés Karácsonyt és Boldog Új Évet kívánok minden kedves borkedvelőnek!

IWAS Creative Commons License 2021.12.01 0 0 3581

Előzmény: IWAS (3580)
IWAS Creative Commons License 2021.12.01 0 0 3580

Iváncsics Soproni Cabernet Sauvignon 2017. Védett eredetű száraz vörösbor a Weidengrund dűlőből. Alk. 13,5%, ára 2,9 eFt. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Intenzívebb és komplexebb illat, mint a CF-nál, a tankönyvi barrikolt CS illatjegyeit hozza: feketeribizli, szeder és vanília. Nem annyira csábító, mint egy kaliforniai CS, de ennek az illata is le tudja venni a borfogyasztót a lábáról. Szájban is jobb, mint a CF, de van benne a CF komolyságából is. A sötétbogyós gyümölcsök inkább friss formában jelennek meg, nem lekvárként. Savai minőségileg és mennyiségileg is rendben vannak. A tanninok érintésnyi fanyarságot adnak a kortynak. Hosszú, száraz érzetű lecsengésében egy kis menta is felbukkan. Az alkohol jól integrált. IWAS-score 3/5-4/5.

IWAS Creative Commons License 2021.12.01 0 0 3579

Előzmény: IWAS (3578)
IWAS Creative Commons License 2021.12.01 0 0 3578

Iváncsics Soproni Cabernet Franc 2017. Védett eredetű száraz vörösbor. 2019-ben az Országos borversenyen aranyérmes lett. Alk. 14%, ára 3 eFt. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Közepesen intenzív illat őszi erdővel, szilvával, földiszederrel és egy kevés fahéjjal. Kóstolva közepesen testes, szeder, aszalt cseresznye, plusz a fajtánál megszokott zöldfűszerek. Kellően élénk, jó minőségű savak, bársonyos tanninok. Ahogy az illatában, úgy az ízében sem túl összetett, viszont kétségtelenül harmonikus. Lecsengése hosszú, viszonylag száraz, aszalt meggyes, pici vaníliával. Az alkohol jól integrált. Nem rossz, de a legnagyobb jóindulattal sem tudnék aranyérmet adni neki. IWAS-score 3/5.

IWAS Creative Commons License 2021.12.01 0 0 3577

Szia!

Én nem kóstoltam, de ennyiért biztosan megvenném, ha járnék a Pennybe. Mások kóstolták, és nagyon tetszett nekik:

https://borrajongo.blog.hu/2019/11/12/lopni_a_diszkontbol_parcell

Előzmény: atthany (3576)
atthany Creative Commons License 2021.11.30 0 0 3576

Sziasztok,

még pár napig akciós a Penny-ben (1200 Ft):

PARCELL 77 Jumilla (14%)

Monastrell-Syrah-Petit verdot

Kóstolta már vki?

IWAS Creative Commons License 2021.11.01 0 0 3575

Előzmény: IWAS (3574)
IWAS Creative Commons License 2021.11.01 0 0 3574

Pfneiszl Tango 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű száraz vörösbor a Soproni borvidékről. Merlot, shiraz és cabernet sauvignon házasítása. Alk. 13%, ára 2,3 eFt. Csavarzár. Rubinvörös szín. Alacsony-közepes intenzitású – egyébként elegáns – illatában málna, szerecsendió, kökény. Kóstolva közepesen testes. Ahogy az illatában, úgy az ízében is visszafogott: friss cseresznye és ribizli, kevés fehérbors. Savai élénkek, jó minőségűek. Kevés, bársonyos tannin. Lecsengése közepesen hosszú, száraz, tiszta, kissé fanyar piros bogyós gyümölcsökkel. Nem túl komplex, de elegáns, hibamentes, elsősorban étel mellé ajánlható bor. IWAS-score 3/5.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!