Keresés

Részletes keresés

X ANTI Creative Commons License 2014.02.02 0 0 215

Majdnem volt ilyen. Régebben több Nokia telót lehetett egy olyan üzembe kapcsolni (nem gyárilag) amivel az össze cellainfót kiírta. Időzítéseket, összes környékbeli cellát. Ragyogóan lehetett térerőmérésre használni, mikor távolról kellett egy irányantennával elérni valamelyik hálózatot.

Az ukrán határ túloldalának csempészei alapból magyar szolgáltatón tartották az ök-t a hazai társakkal. De komplett üzemház is dolgozott így.

Előzmény: GT_00007 (214)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 214

Még annyi jutott eszembe a témáról hogy már ma is rengeteg SDR-t használunk, gyakorlatilag az összes rádiótelefon, WI-FI, bluetooth, és GPS eszköz (mit hagytam ki?) SDR-re épül. Talán a jövőben valamelyik gyártó dönthet úgy hogy "véletlenül" nyitva hagyja azt a bizonyos teszt üzemmódot. Például egy kétsávos WI-FI DSP-ből is érdekes dolgokat lehetne kihozni. 

Előzmény: X ANTI (212)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 213

Ismerem a történetet. De az is biztos hogy ez miatt a "baleset" miatt jóval többet adtak el belőle. Kérdés hogy a következő verziókban merik e nyitva hagyni azt az üzemmódot. Itt nyilván olyan bonyolult üzleti érdekek állhatnak a háttérben amiről nekünk fogalmunk nem lehet. Merem remélni hogy számít az a plusz eladás (sejtésem szerint minimum több tízezerről beszélhetünk) amit az SDR felhasználók generáltak. 

 

Viszont a múltkor körbenéztem a DSP piacon és úgy néz ki több SDR célra tervezett DSP is ki fog jönni a következő időszakban. (Gyakorlatilag ma már minden rádiót csak DSP-vel lehet költséghatékonyan legyártani, a chipgyártóknak nagy üzlet az új technológia.) Lehet hogy ezekkel majd nem 3e forintos rádiók fognak készülni hanem mondjuk 30e forintosak. De ha tudnak majd 18 vagy 24 bites mintavételezést és hangfrekvenciától 6ghz-ig lehet velük rádiót építeni akkor megfogják venni őket. Szerintem néhány éven belül ez lesz a pálya.

 

Csak egy példa, lehet hogy nem a legjobb:  http://swling.com/blog/2014/02/mechanically-tuned-portable-dsp-radios-a-shootout/ Aki nem beszél angolul annak leírnám hogy analóg hangolású DSP rádiókról szól a cikk. Mindegyik a SiliconLabs egyik speciálisan e-célra gyártott DSP-jére épül. A rádiók kínaiak, de így is mellbevágóan olcsóak: a legolcsóbb 16 (!), a legdrágább 39 USD. Ez annyiból nem jó példa hogy ezekre nem lehet SDR-t építeni, viszont ha 16 USD-s rádiót csinálnak belőle a kínaiak akkor a chipek darabja lehet vagy 1-2 USD. Ha ezen is nyitva hagynának egy teszt üzemmódot szerintem ebből is érdekes dolgokat tudnánk kihozni. De jönnek hamarosan nagy tételben gyártott speciálisan SDR rádiókba tervezett DSP-k is, majd meglátjuk mennyibe fognak kerülni. 

Előzmény: X ANTI (212)
X ANTI Creative Commons License 2014.02.02 0 0 212

Itt azért a filléres hardver, mert TV vevő célra tenyésztett DSP van bennük. Tízmillós példányszámmal. Az RTl csipben van nyitva hagyva egy hardveres teszt célú üzem. Amikor nem egerészik TV jelekkel, csak dönti folyamatosan az adatfolyamot. Ez nagggyyyon jól jön nekünk.

Kíváncsi leszek jön-e USB-3 verzió. A mostanival 2-2,5 MHz fér el egy menetben.

Előzmény: GT_00007 (211)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 211

Igen, informatikus lévén van fogalmam róla hol vannak a rendszerben a szűk keresztmetszetek. Már vannak olyan 1000 dollár körüli SDR-ek amik akár 30Mhz sávszélességet is fel tudnak dolgozni. Nem lehet semmi egyszerre látni mindent a hangfrekvenciától a rövidhullám végéig. El tudom képzelni mekkora adatfolyam ez a proci felé illetve hogy milyen adatfeldolgozási sebességre lehet hozzá szükség. De ahogy egyre erősebbek a PC-k és egyre jobban terjed az USB3.0 már nem igazán a PC a szűk keresztmetszet hanem a drága SDR harver. A jó hír hogy lassan jönnek ki a dedikált DSP-k így talán egyszer számunkra is elérhetőek lesznek ezek "direct sampling" ketyerék. Nem vitás hogy ez a jövő. 

 

Még annyit hogy az SDR-IQ az nem egy komoly SDR rádió, amikor kijött vagy 10 éve akkor se volt csúcskategória. Mindemellett ez az eddigi legjobb vevőm, bár az is igaz hogy nem költöttem milliókat a hobbira. 

Előzmény: X ANTI (209)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 210

A VFO gombról: találtam néhány leírást arról hogyan lehet egy pár száz forintos egér görgőjéből VFO gombot barkácsolni. Mondjuk teljesen szét kell barmolni az egeret, de kis ügyességgel egy régi VHS magnó fejjel (azért kell mert annak súlya van) összekombinálva elképesztően jó hangológombot lehet barkácsolni SDR vevőkhöz. Mindössze az kell hozzá hogy a vevő úgy legyen beállítva hogy egér görgővel lehessen hangolni. Az interneten több leírás is van róla.

 

A másik, drágább megoldás ez: Griffin Technology PowerMate NA16029 USB Controller

 http://www.amazon.co.uk/dp/B003VWU2WA/ref=pe_385721_37986871_TE_item 

Mivel nem tudok itthon fúrni-faragni megpróbálok egy ilyet használtan felhajtani. 

Előzmény: X ANTI (208)
X ANTI Creative Commons License 2014.02.02 0 0 209

A siker nem kis része múlik azon, hogy az USB porton irdatlan adatfolyam tud eljutni egy igazán komoly proc felületre. A hangkártyára dolgozók eleve durván behatároltak azok sávszélessége miatt.

A nyílt szoftver miatt hetente jelennek meg a tuttiságok.

 

Mellesleg ma már a legprofibb ipari rádiók is SDR alapúak. Egy DDS VFO-val.

A jó kis tekercses-kondis rádiókat leverik mint vak a poharat. Árban és tudásban is.

Előzmény: GT_00007 (206)
X ANTI Creative Commons License 2014.02.02 0 0 208

Nyilván a sávszűrőket nem pótolja más. De ezekre a kis olcsó stickekre nagyon jó szoftverek vannak.  A közeli nagyjelű lefullasztáson kívül igazán korrekt cucc lesz a 8 dolláros USB fityfirittyből.

Tetőantennával rendes ESD védelem kell azért. Van bennük ici-pici PIN dióda, de...

Az igazság az, hogy hagyományos diszkrét elemekből soha nem lehet ilyet házilag összehozni. A nagyon magas freki miatt nagyon kicsinek kell mindennek lenni. Ebbe egyszer jó pár ezer mérnökórát beletettek, nem hobbi műszerekkel. Ennyire egyenletesen végigvinni 30-1700 megáig azért nem játék. Tudja a 0,2 uV érzékenységet FM-ben. SSB-ben még jobb.

Pl. SSB-ben döbbenetes a szinte végtelen oldalsáv elnyomás. Egyszerűen nincs!

A hangolás a 2 legfőbb progival nem olyan fíling mint egy jó nagy VFO gombbal, de megszokás kérdése.

Előzmény: GT_00007 (205)
Qqberci Creative Commons License 2014.02.02 0 0 207

Az a keverő nálam is járt már kipróbálásra, tényleg jó...

Előzmény: GT_00007 (205)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 206

Helyesen: megszorongatja e az RTL-SDR. (Az SDR-IQ-t.) 

Előzmény: GT_00007 (205)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 205

Igen, olvastam hogyan lehet keverő nélkül megoldani a RH vételt, de az eredmény nem volt túl meggyőző. Főleg az érzékenységét (annak a hiányát) emlegették. Gondolom ezért építenek ezekbe előerősítőt.

 

Mindenesetre az a tény hogy 50-80 dollárért lehet olyan komputer kiegészítőt kapni amivel 150khz-től majdnem 2ghz-ig szinte  minden üzemmódban lehet venni... Elképesztő. Utánanéztem a piacon, a legolcsóbb dedikált HH-KH-RH SDR vevő az AFEDRI SDR-Net, kb. 250 USD-ért lehet kapni. http://afedri-sdr.com/ Ez nyilván sokkal többet tud mint egy ilyen kis USB dongle, de ha az ár-érték arányt nézem az RTL-SDR a nyerő. 

 

A keverő érdekelne, köszönöm a felajánlást. Most építek RH antennát, előbb azt kellene befejeznem, majd megkeresnélek ha készen vagyok vele. Ami nagyon érdekelne hogy az SDR-IQ-val összehasonlítsam. Nyilván az SDR-IQ egy jobb vevő (ha másért nem azért mert minden sávra bandpass szűrők vannak benne) de szeretném tudni hogy megszorongatja e az RTL-SDR-t. 

Előzmény: X ANTI (204)
X ANTI Creative Commons License 2014.02.02 0 0 204

A keverőbőll van egy példányom ha kell próbára. Az RTL chip önmagában alkalmas az alapsávi vételre. A tuner megkerülésével volt már rá leírás. Egyetlen csatoló kondit kellett kivenni és kivezetni. Van tartalék stick a fiókomban, ha lesz érkezésem rá kipróbálom. Sőt, van pont olyan e4000-es tunerű is mint ami a képeken van. Azért tettem félre, mert a tunerja érzéketlenebb mint az r820-as.

Kaptam most olyan hajszál vékony teflonos koaxot, ami méltó a 0402-es SMD cuccokhoz.

Előzmény: GT_00007 (202)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 203

A srác direktben árusítja, ez nem hiszem hogy felkerült már az íbélyre mert annyira friss. Ha valakit érdekel a dolog kérdezze meg emilben mennyiért küldené el ide. Tekintve hogy nagyon picike szerintem egy buborékos borítékban fel lehetne adni normál postával. 

Előzmény: schlumbergerrrr (200)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 202

A srác úgy tudom direct sampling-al oldotta med a HF vételt, nem felkeveréssel. Hogy ez jobb e mint a felkeverés, nem tudom. Jó lenne kipróbálni mindkét konstrukciót. 

Előzmény: X ANTI (201)
X ANTI Creative Commons License 2014.02.02 0 0 201

Az itthon is beszerezhető (50 dolcsi) 100 megás konverterrel is full band SDR-ed lehet. 100 khz-1700 MHz-ig. Előerősítő benne, szintén MMic, DBM-el kever. Egyetlen hátránya, hogy egy pici külön panel. De igazán jó. Így a teljes cucc 58 dodó.

Előzmény: GT_00007 (199)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.02.02 0 0 200

Olyan 50$ körül látom az ebay.com küldési árait.

Előzmény: GT_00007 (199)
GT_00007 Creative Commons License 2014.02.01 0 0 199

Uraim, akit érdekel annak írnám hogy elkezdték árusítani az RTL-SDR megfizethető rövidhullámú változatát: http://www.easy-kits.com/direct-sampling-rtlsdr-with-internal-pre-amplifier-rev-5

 

A 75 dollár jól hangzik, de nem tudom mennyiért küldenék el ide. Mindenesetre ígéretes a kis kütyü, még egy előerősítőt is belenyomtak abba a pici tokba. Ha nem lenne már egy SDR-IQ vevőm akkor megrendelném mert ezen az áron jelenleg nem kapható ilyen tudású SDR vevő. 

Sikloernyos Creative Commons License 2014.01.30 0 0 198

epp most tett egy osztrak repcsi 1 fordulot, aztan eltunt a radaromrol, jo alacsonyan. Vajon kenyszerleszall?

Sikloernyos Creative Commons License 2014.01.30 0 0 197

 

 

Sikloernyos Creative Commons License 2014.01.30 0 0 196

Az rtl1090 Scope-nal ilyesmit kell latnod:

Sikloernyos Creative Commons License 2014.01.30 0 0 195

de ehhez az RTL 1090 SCOPE es az ADSBscope programok kellenek. Elinditod az RTLSCOPEot, aztan beallitod (baloldalt fent OPEN) akkor jon egy halom beallitasi lehetoseg koztuk egy send UDP opcio is, azt bekacsolod.

Ezutan elinditod az ADSBscopeot, ott a halozati beallitasoknal (other -> network ->network setup) az ablak aljan rakattintasz a RAW data client-nel a LOCAL url gombra, es a presets-nel az RTL1090 gombra.

Aztan ezt az ablakot bezarod, es ujra az "other" -> fulnel kipipalod a RAW data client active opciot.

Utana mar csak figyelni kell, mikor jon el egy repcsi az ablak elott:)

JA: az RTL1090 scopenal ha megnyitottad, elotte el kell inditani a START gombbal. Utana meg kell nezni a STATS fulre kattintva bejonnek az usb packer rate es hasonlo adatok, ha ez nincs, akkor nem latja az usb sticket, ha viszont latszik, akkor elvileg mukodik.

X ANTI Creative Commons License 2014.01.30 0 0 194

Menj ki a szabad ég alá. Amerre látod a horizontot normális esetben 150-200 km-re vennie kell.

Előzmény: Mache01 (191)
X ANTI Creative Commons License 2014.01.30 0 0 193

Minden a rálátáson múlik. Egy kis drótcsutkával, amit az SDR eredeti kis antennája helyére teszek a mágnestalpra, a tetőtéri szobából 250 km-es körben minden látható.

A földszinti műhely ablaka É-Ny-ra néz. Ha oda teszem elé, akkor a Tátra fölött repkedőket is látom, de keletre szinte semmit. A ház kitakar.

Előzmény: schlumbergerrrr (192)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.01.30 0 0 192

en pl. pont most nezegetem a repcsiket a radaron egy ilyen csatlakozon keresztul. Innen, 4 fal kozul egy VHF/UHF ketsavossal kb 30km-es korzetben latom oket 1090en.

 

Könnyű neked ott Óváron (vagy Mosonban), ott megy el (szinte) az összes bécsi és pozsonyi forgalom :-)

Előzmény: Sikloernyos (190)
Mache01 Creative Commons License 2014.01.30 0 0 191

Én is próbálkoztam 1090Mhz-n, de nálam nem jön ott semmi. Vagy az antennám miatt (egy darab drót) vagy a stick érzéketlen. Se nem látok se nem hallok ott semmit. Pedig más sávokon működik rendesen. Találtam egy jó oldalt a témában, házilag építhető antennákat is tárgyal. Hátha nincs meg mindenkinek, megosztom veletek: http://www.rtl-sdr.com/adsb-aircraft-radar-with-rtl-sdr/ (A borosüvegdugó antenna a kedvencem.) 

 

Találtam egy olcsó erősítőt is, lehet hogy megrendelem. Egy horvát srác rakja össze és 20 EUR doboz nélkül: http://lna4all.blogspot.hu/ (Plusz 5 EUR a posta.) 

Előzmény: Sikloernyos (190)
Sikloernyos Creative Commons License 2014.01.28 0 0 190

en pl. pont most nezegetem a repcsiket a radaron egy ilyen csatlakozon keresztul. Innen, 4 fal kozul egy VHF/UHF ketsavossal kb 30km-es korzetben latom oket 1090en.

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.28 0 0 189

Remek, remek, gyűlnek az infók :) Azt hiszem kezdetnek tökéletes lest egy 820T chipes kis dongle :) Kb. 2000 Ft-ért megvásárolható a netről. Remek ár. Kell egy pigtail kábel és némi szoftveres mókolás.

 

Esetleg valaki közületek próbálta már hozzáheggeszteni a HDSDR-hez mondjuk a winDSD-t?

X ANTI Creative Commons License 2014.01.28 0 0 188

Valahol ott a minimum amit leírtál. Erősen programfüggő. Meg hogy mennyi opciót akarsz használni a rengeteg lehetőségből.

Az SDRsharp sokkal combosabb gépet kér, a HDSDR kevesebbel is beéri. Meg persze, hogy mennyi más badarság cumizza a procot közben.

 

Előzmény: Törölt nick (183)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.28 0 0 187

Ez eszembe sem jutott :) Köszi a tippet!

 

ui: még mindig nem jártam otthon, ezért nem tudtam még elolvasni a mailt. Talán holnap este. Mondanám, hogy az éterben, de sajna rossz pozícióban vagyok, innen senkit sem érek el :)

Előzmény: gergo - PilisMeteor (186)
gergo - PilisMeteor Creative Commons License 2014.01.28 0 0 186

Nem béna az, MCX csatlakozó a becsületes neve. Neten párszáz forintért lehet találni MCX-N, MCX-BNC stbstb 10-20cm-es pigtail kábeleket RG-174-ből. Ez esetben nem kell barkácsolni.

 

Klikk

 

vagy 

 

Klikk

 

 

Előzmény: Törölt nick (185)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!