Keresés

Részletes keresés

tuzer Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188262

Kulcsfontosságú beo-ban voltak sorosok.irányzók,  állványveztők, hidraulik kezelők,  tűzoltóautó vezető és egyben tűzoltó,  rakétatechnika bevizsgálók- és szerelők,  rakéta üza. töltők és szállítók,  rakétaszállítók,  lőelem kidolgozók,  geodéták és a fene tudja még....A 24 fős rakétaütegben 10 fő ht volt. Bárki hiánya a normaidő növelését okozta.

 

A zárt területen belül pedig nem volt őrség,  csak körülötte.

Előzmény: Törölt nick (188256)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188261

"Az őrséget adták bizony a harcolók is." írja tuzer

"1480nál nem volt külön őrszakasz és őrszázad" írod te.

"a titkos(zárt) telephelyre is,ahol még én sem jártam" írod te.

Te őrséget adtál, de nem mehettél be a titkos helyekre.

Akkor miután a kérdésemre nem kaptam választ, tisztán logikai alapon.

Voltak katonák akik a technikánál szolgáltak de néha mentek őrségbe is és voltak katonák akik főleg őrségbe jártak de nem mehettek a technika közelébe.

 

Előzmény: katona1480 (188259)
fekvőrendőr Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188260

Ezt egy kém szakközépiskolásnak (ha van a világon valahol kém szakmunkás képző iskola ?)

Nálunk volt!

Úgy hívták, hogy BM Tartalékos Tiszti Iskola, másnéven "BM Ovi".

Kistarcsán volt a volt internáló tábor területén. Onnan egyenes út vezetett a Rendőrtiszti Főiskolára. Az állambiztonságnál a fiatalabb korosztály kétharmada a BM Oviban kapta az alapképzést. Az összes magasbeosztású gyereke ott nyomta le a két évet. Rajtuk kívül még az államigazgatás más területén dolgozók gyerekei is oda kerültek, Ők általában bűnügyesek lettek. Én bűnügyi szakon végeztem az osztályunk/szakaszunk bő harmada volt "tartis".

Előzmény: trizs77 (188252)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -3 0 188259

öcsi bácsi, gondolom rögtön beengedtek a titkos(zárt) telephelyre is,ahol még én sem jártam külön engedély"belépő" kellett hozzá még szerintem az ott dolgozó hivatásosoknak többségének is..

 

Az hogy a laktanyába bemehettél a egy dolog...

Előzmény: trizs77 (188250)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -1 0 188258

Jól mondod a felállított őrnek csak az őrparancsnok parancsolhatott,még az ezredparancsnok sem még az ÜTI-sem, nem is igen jöttek ki inkább az éberség jelzőt nyomkodták az őrszobáról.

 

Küldtem én vissza honvédként mint őr alezrst is a toronyból vissza is ment.

Előzmény: Hehe164 (188249)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188257

Az akadémián egyszer szegény Prityu (mert kiakadt) azt találta mondani az Idegen hadsereg tantárgy tanának, hogy :....".....Jó lenne ha annyit tudnánk a saját hadseregünkről mint amit ales.et. megkövetel tőlünk a VII.Amerikai (NSZK) hadtestről.........................:-)))

Előzmény: tuzer (188255)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188256

A harci technika körül mit bíztak a sorkatonákra? Kik végezték a karbantartást (nem a törölgetésre gondolok) beszabályozást, javításokat?

Előzmény: tuzer (188254)
tuzer Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188255

Elvileg igaz. Valóságban T és SZT az,  amit parancsban annak kijelölnek.

 

Mint ahogy mi is tudtuk,  hogy Avianóból ütegenként egy vb raj fog jönni,  cirka 20 kT-val.

Előzmény: trizs77 (188252)
tuzer Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188254

A 1480-nál csak M után volt őralegység,  egy gk. lövész z. Az őrséget adták bizony a harcolók is.

Előzmény: Törölt nick (188248)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -2 0 188253

Még egyszer mondom hogy az 1480nál nem volt külön őrszakasz és őrszázad....

Előzmény: Törölt nick (188248)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 -2 2 188252

Sok évvel később mikor már tanítottam azt mondtam a hallgatóknak, hogy az nem titok, hogy hány tankunk van, hány rakétánk vagy mennyi repülőnk.

Ezt egy kém szakközépiskolásnak (ha van a világon valahol kém szakmunkás képző iskola ?) is tudnia kell egy röpp dolgozathoz.

A titok az, hogy az adott alakulat Törzsfőnöke szekrényében milyen térkép és intézkedés van, ha megfújják a harci kürtöt.

 

Oktató tiszt társaim nem értettek velem egyet.

 

Előzmény: Törölt nick (188251)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 -1 3 188251

A 70-es évek elején szabadságon voltam otthon, amikor a házunkban dolgozó festő kérdezte hogy éppen hol szolgálok. Nagy titokzatosan mondom, hogy hááát... ott... Lovasberény mellett. Még egyenruhában voltam, ránézett a fegyvernemi jelzésemre és elmosolyodott. Ja, Vértesacsa és Alcsút között ott a nagy kanyarnál a rakétásoknál?

Aztán elmesélte hogy 56-os politikai fogolyként ők építették a bázist. Szépen lerajzolta a fedezékeket, a hat indítóállást, a laktanya, lakótelep elhelyezkedését.

Ennyit a titokról :)

 

Előzmény: trizs77 (188244)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 -2 1 188250

Nyugodj meg öcsi.

 

1983-ban vagy 84-ben.

Semmi katonai ügy nem volt benne.

Át kellett adni 5 db ZIL-555 MMZ autót.

 

Még csak nem is ezredesnek hanem az igénybevételi tisztnek.

Akkor láttam először tsz.századost.

Később, évek múlva még egy másikat, de az nem ott.

 

Lementünk Budapestről egy ZUK-A06-os kocsival mint oszlop vezető gépjármű.....................:-)))

Levittük az 5 db ZIL billencset.

A diszpécser törm-ünk mondta, hogy két laktanya van Tapolcán a rakétásokhoz menjünk.

Amúgy kiutaló jegy-en (ez okmány) MN 1480 volt.

Tapolcára érve az Y házak előtti úton, megláttunk egy KR UAZ-t.

Odamentem hozzájuk és megkérdeztem, hogy hol vannak a rakétások, vagy rakéta dandár ?

Úgy néztek rám mintha az űrrepülőteret kérdeztem volna.

Azt válaszolta a tts. hogy itt nem szokás ezt így kérdezni, de elénk álltak és elvezettek oda.

 

Beléptetés, formaságok, telephely.

Okmányok.

Éppen ment az átadás-átvétel a gépjármű telephelyen mikor arra jött Sebők úr + pár tiszt.

Odafordult a századoshoz (nem hozzám) és kérdezte : Ők kik ?

A százados jelentette neki, hogy Budapestről meghozták az 5 db billenős ZIL-t.

Akkor fordult hozzám, jelentkeztem.

 

innen kezdve csak neked, csak most, soha senki e tudta eddig :

Körülbelül, emlékezetből,Neked, szöveghűen

S : Honnan jött fhdgy et ?

Én : megmondtam.

S : Ezek új autók?

Én : nem, 6 évesek.

S : Mennyi km van bennük?

Én : kb. 300.

S : ??

Én : Nem mentek még semmit .

S : M zároltak voltak?

Én : Nem.

S : Hanem?

Én : X vörgy személyi tartalékából valók.

S : Mibőőőőől ?

S : a katonák (az 5 gkv) miért vannak új gyakorlóban?

Én : Mert eddig nem volt katona ruhájuk és tegnap kapták.

S : Hogy-hogy nem volt ? Újoncok? Polgáriak?

Én: Nem.

Hárman a pincér századból vannak ketten pedig személyi szolgáltatók?

S : Itt nem szólalt meg, de az egyik őrnagy belekérdezett : Micsodák?

 

Itt csend lett.

Majd megkérdezte, hogy felkészítettük e őket?

Én megjelentettem, hogy igen.

Előző nap az érdi fennsíkon mind az öten kb. 10-10 km-t vezették az autókat, illetve most Budapesttől Tapolcáig mindegyik maga vezetett.

S : Más ?

Én : Itt mondtam neki azt a két mondatot, amit pár hozzászólással előbb már leírtam:

Miszerint :

A minket útba indító diszpécser törzsőrmester azt mondta, hogy a katonákat a laktanya kaputól a telephelyig tartó úton kétszer meg fogják fenyíteni, engem meg mert alakiatlan és pongyola vagyok az alakuló téren négybe vágnak.

Humornak szántam.

Nem kellett volna.

S csak annyit kérdezett : Magát tiszt létére egy törzsőrmester igazítja el indulás előtt ?

Igen válaszoltam.

S : köszönt és elmentek.

 

Mint látod semmilyen katonai vagy titkos tevékenységet nem végeztünk.

Öt db teljesen civil (amúgy kék-fehér) billenős tgk-t 5 fő gépkocsivezetővel átadtunk nekik.

 

az 5 gkv-t 48 órán belül vissza küldték.

Nem fenyítették meg egyiket se és nem is bántották.

 

 

 

 

Előzmény: katona1480 (188246)
Hehe164 Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188249

2167-nél ehhez a Cár sem kellett.

Vidám pillanatokat is éltem át őrségen, amikor a laktanyaparancsnok ellenőrzést tartott.

Gondolta az én tornyomat is ellenőrzi, de elég volt megmutatni neki (az ablakból) a gépkarabélyt, és azonnali hátraarccal távozott, komoly sebességgel.

:-)

Előzmény: tuzer (188245)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188248

Én légvédelmi rakéta osztálynál szolgáltam technikus tisztként több mint tíz évet. 

Az nyílt titok volt, hogy Tapolcán vannak SCUD-ok, aki pedig gondolkodott az rájött arra is hogy ha Magyarországon vannak magyar és szovjet laktanyákban olyan rakéták, amire atomtöltet szerelehető, akkor nukleáris fejek is vannak az országban. (Bakony)

Arról beszéltünk, hogy a rakétás alakulatokhoz (akár légvédelmi, akár harcászati) szigorúbb szempontok alapján vonultattak be sorkatonákat, aztán pedig arról hogy a sorkatonák közül a jobb képességű és képzettségűek kerültek a technika közelébe, az őrszakaszokba, századokba pedig a maradék.

Biztos vagyok benne, hogy ez Tapolcán is így volt. Ennyi.

Előzmény: katona1480 (188243)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -3 0 188247

Teljesen igazad van a csikós papírra én is emlékszem csak arra nem hogy nekünk mint sorállománynak 2-vagy 5év volt.

Előzmény: tuzer (188245)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -3 1 188246

elvtárs megint ködösítesz szokásod szerint megint nem a témáról beszélsz,ki a sz@rt érdekel hogy neked milyen belépőd volt a HM.II-be, meg mucika meg a kukás autó...Megint magadat fényezed.

 

Inkább arról beszélj hogy mikor jártál a laktanyában,arra valahogy nem válaszoltál..

 

Előzmény: trizs77 (188244)
tuzer Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188245

A 1480-nál nem vihogtál volna a titoktartáson. Kezdődött a piroscsíkos papír aláírásával (szabályok, büntetési tételek max 15 év), Betartva és betartatva.

 

Akinek belépője volt a laktanyába,  - mindegy, Pesten vagy Fehérváron kapta - még a közelébe se juthatott a harci technkának.

 

Nagyon rázós volt a szabályszegés, lévén kivétel nélkül mindenki tartotta. a Cár nagymester volt a csapatépítésben, szellemi hagyatéka Sebőkön is túlnyúlt.

Előzmény: trizs77 (188244)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 -1 2 188244

Nekem ez a titkolódzás játszásdi olyan humoros.

 

Mint mikor riporter szándékoltan elcsukló hangon mondja, hogy :

Kedves nézőink.

Csak önöknek.

Csak most.

Ez titkos volt.

Soha senki nem tudhatta.

Nem látta.

Még beszélni se volt szabad róla.

 

Azután kiderül, hogy 6877 ember építette azt a valamit és 3456 fő dolgozott ott.

Mi az isten lehet titok amiről kb. 10.000 ember tud.

Vicc.

 

A HM II.-be egy idő után már nem volt állandó belépőm.

Úgy kellett a kis ablaknál kérni a tizedestől.

Tisztként.

 

Ugyanakkor Mucika titkárnő kamasz kislánya, mert a HM II.-be volt (legálisan) befizetve ebédre csak biccentett a kapuban áll kiskatonának és már ment is befelé.

 

s ilyen szituból volt pár tucatnyi a seregben.

A kapuban eljátszották, hogy még a tábornok se mind mehet be, hátul meg hajnalban a kukás autón csimpaszkodókról még azt se tudták megmondani hogy ketten voltak e vagy hárman?

 

 

katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -2 0 188243

Na figyusz okoska akkor nem egyről beszélünk meg trizs elvtárs sem tudja...talán..

 

https://port.hu/adatlap/film/tv/fedoszama-mn-1480-fedoszama-mn-1480/movie-102407

Előzmény: Törölt nick (188240)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188242

Azon kevesek közé tartozom akik kedvelték őt.

A végletekig egyenes, szókimondó ember volt.

 

Mondjuk ki : beosztott tisztjei és tiszthelyettesei nem foglalták imába nevét.

de a sor állományért mindent megtett.

És 1972-től ez még nagyon nem volt minden napos az MN-ben.

 

A soros étkezés 1972-es átalakításáról már írtam itt.

1973-ban költözött át a Kiképző Központ Börgöndről (ahová utánunk a Csapatrepülő Pság települt) Debrecenbe a lepusztult évekig üresen álló volt lövész laktanyába.

Kossuth.

 

Hatalmas építkezésbe fogott.

Ehhez kapott pénzt is.

 

1974-tő kezdte el kialakítani kórterem rendszert.

Ezt a gúny nevet (kórterem) a sorkatonák találták ki, mert a legénységi körletekben fokozatosan bevezette az egyszintes ágy rendszert.

 

Függönyöket tetetett a körletek ablakaira.

A körlet padlójára szőnyeget kaptunk.

Stb.

 

Meg kell mondani, hogy ezekkel az ötletekkel nem vívta ki a helyi tiszti kar tetszését.

A  két havonta kötelező, vagy ha nem is kötelező, de erősen "ajánlott" színház látogatást se méltányolták a helyi erők.

 

Sorkatonának lenni Debrecenben sem volt álom, de a havi egyszeri, minden hónap első hétfőjén 7,30-től kb. 9,00 -ig tartó helyőrségi zenekaros alaki szemle kivételével, tűrhető volt.

 

Ez a havi egyszeri kb. 90 perces ácsorgás az alakuló téren, meg a zenére menetelés nagyon nem volt népszerű.

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (188239)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188241

A légvédelmi rakéta osztály a honi légvédelem alapegysége.

Elég nagy önállósággal (pl. saját laktanya) rendelkező, nem önálló, ezred kötelékbe szervezett zászlóalj szintű osztály nevű alegység.

 

A három valamikori honi légvédelmi rakéta ezred, ezredenként 6-10 légvédelmi rakéta osztállyal rendelkezett.

Az osztályuk az ezred törzstől kb. 40-70 km-es körben helyezkedtek el.

Egy-egy lérak osztály kb. 200-300 főből ált.

 

A lérak osztály rendszer 1961-1963-as felállítása, rendszeresítése után többször átszervezték.

Egyes lérak osztályok megszüntek.

 

Kb. 30-35-40 évig volt honi lérak rendszer Magyarországon.

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188240

Honi légvédelmi rakéta osztály.

Előzmény: katona1480 (188237)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188239

Így van. Elvileg kész kezelőket kaptunk de gyakorlatilag volt még még mit csiszolni rajtuk.

A legendás LKK parancsnok előtt egyébként ifjú tisztként többed magammal álltam a szőnyeg szélén némi Debrecen város központjában elkövetett "rosszalkodást" követően. Megúsztuk kimaradás megvonással.

Az őt követő parancsnok (aki már majd két éve hunyt el) pedig már osztályparancsnok korában is legenda volt.

Előzmény: trizs77 (188235)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188238

Sirkán (Elkán) sok akkor forradalminak számító újítást vezetett be LKK-nál.

 

Egyszer valamiért betévedt az Őrszázadhoz és kérdezgette a katonákat, hogy ki honnan vonult be?

Akkor 24+1 hónapra.

 

Mondták a katonák ki honnan.

Szabolcs megye Fehérgyarmati járásból mondták a falu neveket.

Erre megszólalt, hogy AEG.Ü. őrvezető hozzon már egy autós térképet, hadd nézze meg hol vannak ezek a faluk?

 

Persze az egész századnál nem volt térkép.

Végül valaki leszaladt a kistantermi épületbe és elhozta a falon lévő térképet.

Sirkán meg kis pöttyöket rajzolgatott azokhoz a falvakhoz ahonnan a fiúk bevonultak.

 

Egyszer csak azt mondta nekik :

Miért nem tűznek kicsi színes fejű gombostűket, vagy kicsi zászlókat egy ilyen térképre és tegyék ki a folyosó falra valahová a napos asztal környékére ?

 

Egy héten belül minden századnál, néha szakasznál lett Magyarország térkép és bőszen tűzködtük a kicsi zászlóinkat a térképekbe, ki honnan vonult be ?

 

Az elhárító tisztek őrjöngtek.

 

De Stock vörgy OLP Pk. Elkán mellé állt és azt mondta jó ötlet.

katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -1 0 188237

Bocsi megtudnád mondani hogy mi a lérak osztály hátha nem egyre gondolunk??

Előzmény: Törölt nick (188234)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -2 1 188236

Azért nem lehet általánosítani,én csak azt szoktam írni amit én tapasztaltam mint sorkatona seregben,de az biztos hogy 1480-nál az én időmben 3időszak volt az biztos külön őrszázad meg nem volt.

Előzmény: Törölt nick (188234)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 1 188235

igen mert a kiképző központban 1+3-as kiképzéási rendser működött.

 

A kb. 28-30 napos általános alap kiképzés után jött a 3 hónapos szakkiképzés.

És így a szak  újoncok a bevonulást követő negyedik hónap végén, a kiképző központi szak kisvizsgák után mentek ki a lérak osztályokhoz.

 

 

Előzmény: Törölt nick (188234)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 0 1 188234

A lérak osztályoknál két "nagybevonulás" között volt egy "kisbevonulás" is. Jelemzően a technikához.

Előzmény: katona1480 (188233)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -2 0 188233

Mikor mert az én időmben 8havonta volt az ember vásár 1980-ban x3szor..a szuper alakulatnál..

Előzmény: Törölt nick (188230)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!