Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2006.10.06 0 0 586
Kormányzás és egyensúlyozás nélkül (biciklista nélkül) egy meglökött bringa hamar eldől. Meddig vitatkoztok még ezen?
mégjobb Creative Commons License 2006.10.05 0 0 585

Ha valamilyen testhelyzetünket meg kívánjuk őrízni, ez azzal egyenértékú, hogy a tömegközéppontunk körül testünk egyéb pontjai ne kezdjenek el körpályán mozogni. (Most nem a hasraesést kívánom tudálékosan definiálni feltétlenül.) Tehát az állva maradás feltétele, hogy 0 közelében legyen a sajátperdületünk. Azt nem árultad el, hogy ismered-e ezt a fogalmat. A tömegközéppontnak azért van kitüntetett szerepe, mert a perdület tétel a bárhogyan mozgó tömegközéppontra vonatkoztatva érvényes. Ha a kerékpáros eldől, akkor nagyott változott a perdülete, nem sikerült olyan testhelyzetet felvennie, amely a külső erők forgatónyomatékainak  0 eredőjét eredményezte volna.

 

Megbarátkoztál már a külső erő fogalmával?

 

Egyébként egyes példáiddal ugyanezt az érvelést támasztottad alá.

Előzmény: Törölt nick (584)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.01 0 0 583
"mert egyetlen nézőpontból nézett ábrák nem szoktak megvilágosodni nálam"

Nálam sem.

"Az igazság mindenütt ott van, nem rajta múlik, ha nem látjuk meg." /Dribbin/
Előzmény: Törölt nick (580)
mégjobb Creative Commons License 2006.10.01 0 0 582

"alátámasztási pontját"  arrébb kell helyezni, amint észrevehetően dőlni kezdtünk. Az alátámasztási pontot mindig a dőlés irányában kell eltolni/áthelyezni.

 

Ez pont azért történik, hogy a külső erők tömegközéppontra vonatkoztatott forgatónyomatékainak eredője 0 legyen.

Amúgy én nem a perdületmegmaradás tételére, hanem a perdület tételre hivatkoztam.

 

A klasszikus mechanikai modell nyugodtan alkalmazható ilyen problémákra.

Előzmény: Törölt nick (578)
mégjobb Creative Commons License 2006.10.01 0 0 581

Javasolhatnám az általános iskolai és a középiskolai fizika könyvek tanulmányozását inkább.

 

Szubjektív dolog, hogy a világegyetem melyik részét tekintjük egy testrendszernek. Ez lehet egy ember a biciklijével. Ezek egymással kölcsönhatásban vannak. pl. a nyereg nyomja a fenekemet, a fenekem meg a nyerget,  ezek belső erők. A testrendszer kölcsönhatásban lehet a testrendszerhez nem tartozó objektumokkal, igy jelennek meg a külső erők. Pl. gravitációs erő, surlódási, közegellenállási erő.

 

Nem tudom tisztában vagy-e a perdület fogalmával?

Előzmény: Törölt nick (577)
webvándor Creative Commons License 2006.09.30 0 0 579
igen, a hiba benned van. Mert képtelen vagy az egysíkú gondolkodástól megszabadulni. Egyszerűen az van h mindkét tényezőnek szerepe van, az amit írsz és a perdületmegmaradás issss. Már írtam csak azt reméltem rájöttök.
Előzmény: Törölt nick (578)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.27 0 0 575
"Szerintem 2_A válasza helyes, csak nem magyarázta túl."

Köszönöm.
Előzmény: egy mutáns (573)
mégjobb Creative Commons License 2006.09.27 0 0 574
Nem ismerem Pacher Pált, honlapjára a Google vezetett el.
Előzmény: iszugyi (571)
egy mutáns Creative Commons License 2006.09.27 0 0 573
Szerintem 2_A válasza helyes, csak nem magyarázta túl.
Előzmény: webvándor (564)
mégjobb Creative Commons License 2006.09.27 0 0 572
Igen, én is elolvastam tegnap este - tragikomikus.
Előzmény: ZöPö (570)
iszugyi Creative Commons License 2006.09.27 0 0 571
Mondjátok meg Pacher Pálnak nem ostobáskodjon a fizikában 'ismert részecskékkel'!

Budó Ágoston meg kiterjesztethette volna a Lagrange formalizmusát nyilt, nem konzervatív rendszerekre is, ahol a részecskéknek sem a helye sem a sebessége pontosan nem meghatározható, de a töltéseik megmaradnak.
Előzmény: mégjobb (567)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.27 0 0 570

OFF

 

http://goliat.eik.bme.hu/~pacher/viselkedesikodex.pdf

 

Azért ez valahol rettenetes szégyen. :-(((

Előzmény: mégjobb (567)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.27 0 0 569
Szakszerű.
Előzmény: mégjobb (567)
iszugyi Creative Commons License 2006.09.27 0 0 568
" Az anyagi pontrendszer perdületének idő szerint deriváltja a külső erők eredő forgatónyomatékával egyenlő."

De ezt nehogy valaki a pontszerü elemirészecskék önperdületére (a spinre) alkalmazza! Az elemirészecskéknek nincs spinje.
Előzmény: mégjobb (567)
mégjobb Creative Commons License 2006.09.26 0 0 567

Állunk, járunk. biciklizünk (az ügyesebbek egykerekűznek). korcsolyázunk és nem bukunk fel, ha eléggé gyakorlottak vagyunk. Valamennyi eset a perdület tétellel kezelhető, van ahol impulzusnyomaték tétel néven ismerik. Aki bővebben akar foglalkozni a problémával ezen a lapon pl. rákattinthat a "pontrendszerek"  linkre, vagy felüti a BUDÓ Kisérleti Fizika I. 144. oldalát.

 

Arról van szó, hogy " Az anyagi pontrendszer perdületének idő szerint deriváltja a külső erők eredő forgatónyomatékával egyenlő.". Nem lényegtelen dolog, hogy ez a tétel akkor is érvényes, ha vonatkoztatási pontként a pontrendszer bárhogyan mozgó (akár gyorsuló)tömegközéppontját választjuk.

Tehát, ha a külső erők tömegközéppontunkra vonatkoztatott forgatónyomatékainak eredője 0, akkor nem változik a perdületünk. Ha korábban éppen nem bukdácsoltunk, akkor ezután sem fogunk A kétlábonjárást gyakorló kisgyerek elsajátítja azt a később ösztönössé váló finom mozgáskombinációt, ami azt eredményezi, hogy a reá ható gravitációs erő, meg a tapadási surlódási erő a súlypontjára nézve együttesen 0 forgatónyomatékot szolgáltasson. Ugyanezt kell "megtanulni" a kerékpározás, meg a korcsolyázás begyakorlásakor is.

Előzmény: Törölt nick (563)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.26 0 0 566

Akkor még egyszer, utoljára: nem azt mondtam, hogy a pörgettyű-hatás tartja egyedül függőlegesen a biciklit, hanem azt, hogy SEGÍT.

 

Bánom, hogy szóba hoztam, bocs, felejtsük el!

Előzmény: Törölt nick (562)
emp Creative Commons License 2006.09.26 0 0 565
szerintem két kerék
Előzmény: Törölt nick (548)
webvándor Creative Commons License 2006.09.26 0 0 564

Mert fingod nincs a fizikáról, komám.

Régi fikanick vagy, érted a csíziót. Csak nem eléggé.

Előzmény: Törölt nick (563)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.26 0 0 563
És mi van a jégpályán? A korcsolyával sem dől el senki, pedig ott nincs kerék...

Akkor miért is nem jó a megoldásom emberek?
egy mutáns Creative Commons License 2006.09.26 0 0 561

Ügyes!

Ebben az esetben a bakter azt látja, hogy a kerék és a talaj között ébredő súrlódási erő (melyet a súlypontba áthelyezhetek, ha mellé még a nyomatékát is felveszem, mely nyomaték ellene hat a súlyerőből adódó borítónyomatéknak), oldalirányú gyorsításra készteti a biciklit, előbb utóbb leesik a platóról.

egy mutáns

Előzmény: Törölt nick (559)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.25 0 0 560
Ha ügyesen lököd meg a bringát, egy darabig elmegy. Forgó kerekek nélkül hamarabb eldőlne.
Előzmény: Törölt nick (559)
egy mutáns Creative Commons License 2006.09.25 0 0 558

Figyeltem :))

azért írtam: kismértékben igaza van, meg nem (csak)

Előzmény: ZöPö (554)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.25 0 0 557

Minek olvassam? Annyira nem jó. Össze-vissza tudálékoskodsz. Szedd össze kicsit magad, akkör jövőre már 3_A  is lehetsz!

Előzmény: Törölt nick (556)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.25 0 0 556
Olvasd el még egyszer amit írtam és ne legyél szemtelen mert azt nem szeretem.
Előzmény: ZöPö (555)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.25 0 0 555

"Ideje lenne megnézned egy cirkuszi produkciót."

 

Minek? Előadod azt te itt. :-)))

 

"Az egykerekűn oldalra kirakott kézzel egyensúlyozik az akrobata."

 

Előre-hátra nem is kell neki, ugye? :-DDDD És a közönséges kerékpáron is oldalra kitartott kézzel kell egyensúlyozni, ugye ugye? :-))))))))))))))))))

 

"... nem pedig a lendkerék elv. ... kerék perdületéből adódó erőhatás..."

 

Ezeknek annyi köze van a pörgettyű-hatáshoz, hogy szintén a forgó mozgás tárgykörében tárgyaljuk őket. Én nem az általad említettekről beszéltem.

Előzmény: Törölt nick (553)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.25 0 0 554

"... van pörgettyűhatás. De nem (csak) ezért nem borul fel a biciklis. Hanem azért, mert megy."

 

Figyeljünk a szavaimra:

 

"Ez segít egyensúlyozni a haladó kerékpárt."

 

:-)))

Előzmény: egy mutáns (552)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.25 0 0 553
"Mert miért is? Fejtsd ki, légy szíves! (Amúgy a haladó egykerekűvel sem oldalra dőlünk, hanem előre vagy hátra.)"

Ideje lenne megnézned egy cirkuszi produkciót. Az egykerekűn oldalra kirakott kézzel egyensúlyozik az akrobata. Hát ezért.

"Bocsánat, símán bicikliről volt szó, az pedig a kétkerekű kerékpárt jelenti."

Pontosan erről van szó. A két kerékkel történő egytengelyű-egyenesvonalú haladás a megoldás, nem pedig a lendkerék elv. A versenybicikliken például a rendívül könnyű, kis tömegű kerék perdületéből adódó erőhatás elhanyagolható az emberi test tömegéhez, annak egyenes vonalú mozgásából adódó tehetetlenségéhez.

És igen, eldől a biciklista, ha nem egyensúlyoz. Figyelj meg egy kezdő biciklistát, aki életében először próbál biciklizni. Teker mint állat, mégis eldől. Egészen addig, amíg rá nem jön hogyan kell a bringán egyensúlyozni. Például úgy, hogyha nem figyel és mégis dől, akkor a kormánnyal rögtön kanyarodni próbál.

Vagyis a kérdés kulcsa nem egy fizikai elv, hanem maga az ember viselkedése. Ezt küszöböli ki a tricikli. Azzal az egyensúlyérzéküket vesztettek is tudnak közlekedni, míg biciklivel nem.
Előzmény: ZöPö (549)
egy mutáns Creative Commons License 2006.09.25 0 0 552

ZöPö-nek kismértékben igaza van, mert valóban van pörgettyűhatás. De nem (csak) ezért nem borul fel a biciklis. Hanem azért, mert megy. Ugyebár azért gondoljuk, hogy felborulna, mert súlypontja kikerül az alátámasztási pontok (kék kerék) összekötő egyenese fölül. A súlyerőből és az alátámasztó erőből ekkor Keletkezik egy nyomaték, ami borítana. De a kerék és a talaj között hat súrlódás is. Ennek nyomatéka ellentétes a súlyerő borítást eredményező nyomatékával, azt kiegyenlíti, és centripetális erőként körpályára kényszeríti a biciklit.

Ha nem lenne súrlódás, nem tudna elkanyarodni, felborulna. Ugyanígy elborul az álló bicikli is, mert nem tud körpályra állni.

Egy sínen pedig nem tudnánk végigmenni, ha kibillenünk.

egy mutáns

Előzmény: ZöPö (551)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.24 0 0 551

Igaz! De: a kormányt tudod mozgatni, mert ilyenkor a kerék függőleges marad, a tengely ugyanabban a (forgásra merőleges) síkban mozog. Ha jobbra-balra döntöd a bringát, akkor már nem.

Előzmény: Törölt nick (550)
ZöPö Creative Commons License 2006.09.24 0 0 549

"Ha így lenne, nem kellene pár-kerék. Elég lenne egy is."

 

Mert miért is? Fejtsd ki, légy szíves! (Amúgy a haladó egykerekűvel sem oldalra dőlünk, hanem előre vagy hátra.)

 

"Az én véleményem szerint azt is kell vizsgálni, hogy a három kerék és az egy kerék között mi a lényegi különbség."

 

Bocsánat, símán bicikliről volt szó, az pedig a kétkerekű kerékpárt jelenti.

 

Szóval érdeklődve várom a te magyarázatodat, mert azon kívül, hogy "az nem úgy van", nem fejtetted ki, hogy akkor hogy.

Előzmény: Törölt nick (548)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!