Egycsöves klímám volt, de egyedi burkolattal kettéválasztottam a kültéri beltéri részt és a pincéből szívta a levegőt, amit a falon át kidobott. Így a beltéri része csak a bentit keringette. A pincét 5 fok alá hűtötte, a hatásfoka oda lett.
Jogos, de azért írtam a gázmennyiséget, mert az egy viszonylag jó mutatószám arra, hogy tényleg jól szigetelt a ház. Persze pontos számolásra nem igen alkalmas, abban igazad van.
Valamikor egyszer régen kiszámoltam talán winwatt-al, hogy olyan 2-2,5 kWh a ház napi hővesztesége -15 fokban. Persze nem értek hozzá, így ez nem biztos (biztos, hogy nem), hogy tűpontos.
Ha segít saccolni, nagyjából írok adatokat:
A ház bruttó kb. 10,5x9 méter alapterületű. Ez tehát kb. 2 x 95 m2 hűlő felület a padlóban 16 cm eps, a födémen 30 cm gyapot.
Téglaház, de van egy könnyűszerkezetes hozzáépítés.
Így a falak kb.:
2 x 24 m2 ->24 cm EPS-el
36 m2 -> kb. 40 cm vastagságú vegyes (gyapot, EPS) szigeteléssel
Van egy közös fal a szomszéddal (ikerház), ott elvileg nem igen van hőmozgás, vagy csak minimális.
A falak alatt persze nincs hőhídmegszakítás (régi ház), kivéve a könnyűszerkezetes részt, így természetesen messze van a passzív háztól, de szerintem amennyire lehetett jól megcsináltam.
Ez se rossz ötlet, akkor mindkét irányba nyitott lenne. A fagyálló milyen célt szolgál? Mert fagyni nem fog ott semmi, hőszigetelő burkon belül lenne minden.
2-3 lapradiátor fagyálóval kevert vízzel töltve , elhelyezve egymás fölé. Alsó végénél a klíma beltéri vertikális legyezö módban , hogy a közökbe fújja a levegöt . Ilyenkor a klímából kilépö levegö végighaladva a felületeken , ahol vagy leadná , vagy elvonná a höenergiát .
A hőtároló tömegen gondolkodtam én is, de inkább a nagyobb térfogat felé kacsingatok kis teljesítményű klímával. A tömeget felhordani, terhelni a födémet nem tudom mennyire lenne jó. Meg ahogy írtad, a levegő áramlást is nagyban bonyolítaná. Ha csinálnék pl. egy 2x2x2-es dobozt, az 8 m3 levegő. Ha megy a szellőztető mondjuk 120 m3/h-val, az percenként 2 m3. Nyilván időjárás függő, de ebben az esetben ha megfelelően leszabályoz a klíma , viszonylag folyamatosan mehetne, nem?
Ha tömegben gondolkodunk (mondjuk nagy lyukú téglában?), azt valahogy egy hőcserélő elvei szerint kellene megoldani, azzal a könnyítéssel, hogy nem kell a levegő keveredésével foglalkozni. Viszont ebben az esetben a lyukak vagy a klíma vagy a szellőző levegő áramlására merőlegesek lesznek, így valamelyiknél rontják a hatásfokot. Persze ha sikerülne elszórtan elhelyezni, talán jó lehet, de nem tudom mennyit jelent ez a klíma működésére nézve. Többször olvastam itt, hogy az a jó, ha folyamatosan megy, élettartam szempontjából is, ezért gondolom, hogy jó lenne elkerülni a kapcsolgatást.
A be és kivezető csöveket szerintem nem rakosgatnám, inkább legyen középen és valami kúpos (gúla) megoldással tenni minél jobbá az áramlást. A csövek szigetelő anyag alatt futnak majd, azt átrakosgatni szerintem macerás lenne.
"A házat fűtési időszakban 600m3 gázzal tudom kifűteni"
Csak passzívház energiaszint környékén van esélyed arra, hogy a szellőző levegő a fűtéshez/hűtéshez elég hőt szállítson magával. De mivel nem adtál meg fűtött négyzetmétert, ezért nem lehet semmit kiszámolni.
Minden megoldható , csak akarat , pénz és idö kérdése ! :-)
A padláson lévö helyiségbe hötárolótömeget kell elhelyezni , aminek nagy a felülete . Lényegében a klíma dolga felfüteni , vagy lehüteni ezt a tömeget . Valami olyasmi kell , amin sok a lyuk és nagy a felülete , hogy minél optimálisabban letudja adni az energiát , vagy elvonni . Fontos lesz a klímából áramló levegö iránya a tárolótömegre , onnan vissza a klímába , valamint a szellöztetö beömlö és kiáramló nyílásának a helyének a megválasztása . A két ventilátor ha lehet egybedolgozzon . Tehát hütésnél a szellöztetö beáramló levegöje fent és szembe a klíma beltéri teteje irányában . A kiáramló nyílás meg alul , ahol a tárolótömeg elméletileg a leghidegebb . Fütésnél a szellöztetö nyílásai felcserélve . A klíma beltérit felszerelni középmagasságba . A fenti sarkakat akár kartonnal legömbölyíteni a légáramlás megkönnyebbítése véget .
Szeretnénk klímát, de most elgondolkodtam egy dolgon, szeretném megkérdezni, kinek mi a véleménye mellette vagy ellene.
Majdnem kész vagyok a szellőztetőrendszerrel, ami a ház 5 pontján fújja be a levegőt és 3 helyen szívja el. Középre a nappaliba tervezem a klíma beltérijét. Viszont ha (majd) üzemel a szellőző, akkor pont úgy áramlik majd a levegő, hogy a nappaliból már egyenesen a konyhába, fürdőszobába viszi a hideget, halószobákba nem jut belőle, vagy csak közvetetten.
Mi lenne, ha a padláson, ahol a csövezés van, készítenék egy pár m3-es kis helységet, vastag szigetelésből, és oda tenném a beltérit. Ezen a helységen keresztül áramoltatnám a szellőzőlevegőt, így 5 ponton kerülne befújásra a hideg/meleg levegő., ami aztán végigáramlana az egész házon.
Tudom, hogy nagyságrendi különbség van a klíma és a szellőztető által megforgatott levegő mennyiségében, de szerintem annyira kicsi a ház hőigénye, hogy ez is elegendő lenne.
A házat fűtési időszakban 600m3 gázzal tudom kifűteni, úgy, hogy 23-24 fokot tartok, ráadásul egy régi, elavult FÉG kazánnal, aminek igen rossz a a hatásfoka (indirekt tartályt fűtök vele, onnan padlófűtést). Falakon 24 cm eps (illetve van ahol jóval több, födém 30 cm gyapot, padlóban 16 cm eps.
Szóval ha mondjuk 120m3 levegőt cserél a szellőztető, és ezt lehűteném illetve melegíteném a klímával, ez mennyire lenne vérlázító szakmailag? Tudom, hogy van erre gyártott légcsatornázható klíma, de azok lényegesen drágábbak lennének. Vagy tévedek? Esetleg más megoldás erre?
A kis helységet puffernek gondoltam beépíteni, így nem kapcsolgatna annyit a klíma. Persze olyan kellene, ami minél kisebb teljesítményű, pont a kapcsolgatás miatt. Illetve olyan, ami lehetőleg jól állítható, hogy a csövekben harmatpont alá ne menjen a hőmérséklet.
"Emeletes körfolyosós ház..... szerinted nincs kiépítve valamien fűtés ott???? (gáz, konvektor, központi etc etc) Majd pont a klímával fog fűteni."
Egy korszerű klíma fűtő üzemmódban átlagosan kb 10-11 forintból állít elő 1 kWh hőmennyiséget, ha kedveszményes áramtarifáról üzemel, akkor 7 forint alatt. Ehhez képest egy profin alkalmazott kondenzációs gázkazán kb 13 Ft/kWh hatékonyságú, egy hagyományos gázkazán 15-19 Ft/kWh, egy régi gázkonvektor akár 25 Ft/kWh felett dolgozik. Tehát aki egy gázfűtéses házban inkább hőszivattyúval (=klímával) fűt, azt nem nézném hülyének ;)
Tudod, ez mentális probléma hogy egyből szaladsz Bőhmhöz, mert bár semmi közöd hozzá, jelentened kell.
Klímát cseréltünk belvárosban földszinti étteremben, a tulaj meséli:
A lakókat minden zavarja, ha nem nekik termel hasznot...
Rendszeresen "büdös van" az első emeleten, ami azért nem áll fent, mert a tetőszint fölé megy az elszívás, bent vákum van kinthez képest.
(ANTSZ sem talált kijövő semmilyen szagot, ezt megelőzni a tulaj felszereltetett egy differenciál mérőt, ha ajtó zárva van, minuszba méri a benti légnyomást. )
Persze a klíma is hangos, de a hivatalos zajmérési jegyzőkönyv szerint alatta van a határértéknek.
De van pár lakó, aki lejár panaszkodni a Bőhmnek, és az étterembe is.
Ilyenkor egy ebéd megoldja a kiváló szaglásásnak a problémáját, egy darabig nincs szag.
"a típusa: gree GWHD(36)NK6LO és a maximális hangnyomás szint szint 60 dB(A). Azonnal riasztotam a gondnokot"
Amit mások még nem írtak:
A lakásokra vonatkozó maximális zajszint előírások nem vonatkoznak sem közterületre, sem közcélú forgalom számára megnyitott magánterületre.
A kültérikhez megadott gyártói zajszint tudtommal a ventilátor tengelyirányában, 1 méter távolságban érvényes, a kültéri alatt és mögött sokkal kisebb a hangerő. A függgőfolysosón lévő kültéri tengelyirányában vagy nincs is lakás, vagy sok méterre van onnan, ahol a decibelek már elfogadhatóak lehetnek.
Nem feljelentgetni, csak megkérdezni. Általában vannak előírások. Ha rendben lesz, akkor jó. Azért, mert nem ott lakom, van közöm ahhoz, akit ennél kisebbek is rosszul érintenek. Például a földszinten van egy étterem, az ő sokkal kisebb kültérijük is zavarja már az ott lakókat. Vele sikerült megegyezniük, hogy legalább éjszakára kapcsolja ki.
Lehet , hogy felújítás van folyamatban és így olcsóbb . Én is azt írtam , hogy csak a " töredékét "a teljesítményének használja ki , úgy csendesebb . :-)
Mi van akkor , ha nem csak hütésre , hanem fütésre is gondolt a tulaj ? Lehet , hogy túlméreteztette , hogy kisebb pillanatnyi teljesítménnyel is képes legyen az elvárást teljesítenie ? Akkor a 60dB sem lesz annyi , hanem kevesebb . :-)
És szerinted azokban a lakásokban az a klíma kültéri maxon fog menni??????? 10Kw a teljesítménye, az elbir 3db 3,5kw beltérit vagy 4db 2,5Kw-ost azzal meg le lehet hűteni cca 150-200Nm-ert, vannak ott akkora lakások??
Sziasztok, ma egy ismerősőm házában jártam. 3 emeletes körfolyosós ház. Az első emeleten megláttam egy hatalmas kültéri egységet, 110x110 cm. Megnéztem, a típusa: gree GWHD(36)NK6LO és a maximális hangnyomás szint szint 60 dB(A). Azonnal riasztotam a gondnokot, hogy kérdezzem rá a közös képviseletnél, hogy szabad-e ilyen készüléket a körfolyosós falra szerelni.
Szerintetek egy ilyen készülék nem lesz elviselhetetlenül zajos? Amiknek a paramétereit láttam, a Mideák kivételével 48-55 dB között vannak.
Sokan azt hiszik, hogy a klímájuk a leghalkabb ventilátor fokozaton is képes biztosítani a maximális hűtő/fűtő teljesítményt. Nagyot tévednek: amikor a klíma szép csendesen dolgozik, olyankor a hűtő/fűtő képességének csupán a harmadára-negyedére képes. Aki szeretné a klímáját maximális hűtő/fűtő teljesítményen dolgoztatni, az előtte tegye be a füldugót :)
A felmelegített fűtőlevegő felszáll a mennyezetre, ott szétterül és felülről lefelé tölti fel a szobát meleg levegővel. Amíg a mennyezet és a falak felső része át nem melegedtek, addig a szoba alsó részére (ahol te vagy) nem sok meleg jut. Ezért van az, hogy ahol a mennyezet nagy hőtárolású (pl 20 centi beton), ott a fűtés megkezdése nehézkesen indul.
"amikor fűtésre akarják használni a klímát akkor messze nem adja le azt a hatásfokot amit kellene."
Csendes üzemmódra állítva (harmad-negyed fűtőteljesítmény) azt várták, hogy két óra alatt több fokkal felmelegítse egy egész családi ház negyven tonnányi építőanyagát?
Vagy hangos (turbó) fűtő üzemmódban próbáltak vele fűteni egyetlen szobát?
Amikor mobilklímárt használtam fűtésre, eléggé bekorlátozta a használatot, hogy talán +7 fok alatti beszívott levegőnél már csak az áramot zabálta, nyereség nélkül.
Egy olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy split klíma elhelyezés nehézsége miatt szeretnék mobilklímát venni amiből a Fischer Flexi mobil lenne a kiszemelt. (két csöves) Kaptam segítséget ismerőstől is, azonban többen panaszkodnak arról, hogy amikor fűtésre akarják használni a klímát akkor messze nem adja le azt a hatásfokot amit kellene. Nektek van-e esetleg ezzel kapcsolatban tapasztalatotok? Mi lehet a gond amiért ezek a klímák nem tudnak jól fűteni?
Illetve még egy kérdés. Ugye a reklám szöveg az, hogy a Flexi Mobil klímánál könnyen kimozdítható a szűrő és annak a tisztítása, azonban feltételezem egy igazi tisztítás nem csak ennyiből kellene, hogy álljon. Ezeknek a készülékeknek a "belső tisztítását" hogyan lehet megoldani?
(Egyik ismerősöm azt csinálta, hogy kivitte a kocsiba a mobilklímát, bezárta rá az ajtókat és elindította, és a kocsihoz kapható klímatisztítót használta tisztítás gyanánt).
6-7 munkanap jelenleg a átfutási idő nálunk megrendeléstől számítva. Természetesen ez akkor változhat, ha olyan berendezére kerül a választás, ami nincs raktárkészleten.
Köszi a tanácsot, bár nekem túl nagy méretűnek és túl lágynak tűnnek. Viszont időközben eszembe jutott hogy dejszen van egy rahedli fegyvercső tisztító kefém, ki is választottam egy erősebbet, közepeset és finomabbat kipróbálásra.
"Kérlek nézz, hallgass már meg egyszer az életben egy komolyabb gépet közelről!"
Rohadtul nem mindegy, hogy az a csoda-gép
- éppen 15% teljesítménnyel dolgozik (tehát alacsony fordulatszámon) és miközben hallgatod, aközben mögötted egy autópálya csúcsforgalma dübörög (és emeli magasra a füled ingerküszöbét),
- vagy ugyanaz a gép 100%-os teljesítménnyel dolgozik egy csendes éjszakai órán.
Közben ma is kaptam egy másik elismert klímás cégtől emailes választ. LG-re Ők is azt válaszolták, hogy jó a szerviz háttér, Ők, a klímások javítják ha kell, bár ritkán. Minden alkatrészt megkapnak rendelés után napokon belül, és a 10 éves gépekhez is küldik és van még alkatrész. Éppen a napokban volt egy ilyen javításuk.
Más: mint írtad Ti is klímával foglalkoztok. Egy kérdésem lenne. Amikor például egy panel lakásban 40-50 mm-es lyukat fúrtok a panel falán át, és kitörik egy darab a falból mert nagyobb kavicsot talált a fúrószár, akkor ott elég csúnyán néz ki az a rész. Amikor felteszik oda a kábelcsatornát, kilátszik a kitört rész. Ti azt utána körülötte beglettelitek, hogy eltűnjön a lyuk? Vagy részetekről úgy marad és az már az ügyfél sara, hogy hív majd egy festőt és elkozmetikáztatja?
Azért kérdezem, mert a szomszédban (idősebb hölgy) ez volt a helyzet tavaly. Szépen ott hagyták a kitört résznél a lyukat, majd egy festő megcsinálja -mondták.
Tegnap indult a lépcsőházfestés nálunk, ma reggel megcsinálta/elkozmetikázta az egyik festő, mert tegnap megkérdeztem, hogy vállalja-e. Vállalta, 10 perc volt az egész. Egy kávéért és egy ezres zsebpénzért,de a pénzt el sem akarta fogadni.
Szerintem nem létezik olyan kültéri egsség, amelyik 100%-os teljesítmény közben, a ventilátor tengelyirányában mérve 35 dB alatti hangerővel dolgozik. Nem csak a megfizethető készülékek között, de a megfizethetetlenül drága készülékek között sem.
Visszanéztem a HSZ-eidet és nekem az jön le, hogy csendes gépet keresel, viszont van egy tapasztalatod elromlott géppel.
Többször le lett már írva, hogy a mai gépekkel nem nagyon van már olyan, hogy elromlik. Ha ilyen előfordulna TÖMEGESEN akkor arról tudna másnap mindenki.
A szolgáltatásokban és a HANGban van a nagyobb eltérés, illetve a minőségben. Minőségnél olyanokat érts, hogy törik a műanyag, recsep ropog üzemközben, hangosakat szuszog, kattan, nyöszög.
Ha csendeset szeretnél, (írták lejjebb) spórolj hozzá 1-2 hónap cigipénzt és nem fogsz csalódni.
De ha megfelel a kínai is azzal sem lesz bajod, nem fog lehullani a falról. Viszont egy összköltség %-ában 5-10%-al feljebb menni már nem nagy dolog.
Sokan ott (is) hibáznak számolgatásnál, hogy CSAK a gép árát nézik. Klímaköltségvetés nem így működik. A szerelés ára sajnos jelentős mértékű az összköltségben.
Nincs összehasonlítási alapon,a korábbi lakásban egy alap Daikin volt...sosem mértem hangnyomást.
A beltérije jól néz ki,nem egy kocka,mint a korábbi Daikin. 90 nm-et visz a 3,5-ös (30-as porotherm+ 5 cm hungarocel),a feleségem fázós így 26 fok volt egész nyáron,de mindenhol.
Kikapcsolás után leszárítja magát,meg mindenféle csiribir...kültérit halkabbra veszi....egyedül az zavar hogy ha bármit állítok rajta akkor hangosan csipog...
"Az egyik fontos szempont nálam, mert erkélyen kívülre lesz majd és a szomszédom szoba ablaka alig 2 méterre van."
Nálunk helyi rendelet szabályozza, hogy akinek erkélye van az csak az erkélyen belülre szereltetheti a klímát. Persze sokan észnékül szereltették mindenhova most meg jön majd a sírás rívás mert elkezdik leszereltetni meg büntetni őket. Persze a klímaszerelők is nagyban sárosak ebben mivel a helyi rendeletet letojták.
Nálatok is érdemes lehet utánanézni a rendeletnek mert a legtöbb klímás nem törődik ilyennel.
Ami az LG klímát illeti. 12 éves az enyém és ennyi idő után kellett javítani. A vízszintes légterelőlapát motorja ment tönkre. Nálam a vízszintes és függőleges terelőlap is mozgatva van folyamatosan teljes tartományban. Ennyi idő után adta meg magát. Az egyik fogaskerék egy foga törött ki. A klímaszerelő rendelt nekem eredeti motort én meg kicseréltem. Így 5k forint alatt megúsztam.
Gondolom ez inkább a tulajdonos szégyene . Ahol szemmel láthatólag lucskos az egész gép az nem a gép hibája , hamarabb a helytelen üzemeltetésé és a nemtörödömségé . :-(
A nagyon hideg (harmatpont alatti) felületeken a levegőből a vízára kicsapódik, ezért vizes lesz a mókuskerék.
A vizes felületeken százszor jobban megtapad a por, ráadásul a vizes porra újabb porréteg tus tapadni (a mi száraz pornál nem fordul elő). TEHÁT ha kiszárítjuk ezt a vizes ventilátor lapáton lévő vizes port, akkor az valószínűleg magától is búcsút vesz a lapáttól.
Kísérlet: kapcsoljuk a klímát FŰTÉSRE (hideg helyett forró szárító levegő megy a ventilátorra), talán negyed óra szárítás elég lesz, majd miután kiszáradt a por, kapcsoljuk a ventilátort turbó módra egy percre.
A leg-energiatakarékosabb klímák a rajtuk átmenő leveggőt csak ritkán hűtik harmatponti hőmérséklet alá, ezért azoknál a ventilátorok koszolódása is sokkal enyhébb valószínűleg. Tehát a butább klíma nemcsak több energiát fogyaszt, de jobban is koszolódik :)
"Az egyik fontos szempont nálam, mert erkélyen kívülre lesz majd és a szomszédom szoba ablaka alig 2 méterre van."
Nem létezik annyira csendes kültéri egység, amely 2 méter távolságból ne idegesítené halálra a szomszéd ablakát. Még akkor is túl hangos lenne, ha marhasok pénzért elé építesz egy speciális zajcsökkentő burkolatot:
Plusz bunkóság a szomszéd házfalára nyáron forró, télen meg fagyos levegőt ráfújni.
Ha nincs más hely a kültéri számára, akkor én
- elfordítanám 90 fokkal (hogy a szomszéd helyett a házfallal párhuzamosan fújja a levegőt / tolja a legnagyobb zajt)
- plusz a szomszéd felől tennék elé egy (a kültérinél nagyobb méretű) zajvédő falat.
És akkor TALÁN a szomszéd nem fog bírósági úton milliós kiadásra kényszeríteni.
Kérdeznék néhányat az LG-ről, bár elmondás alapján megítélni szinte lehetetlen.
A Kültéri mennyire hangos Nálad? Az egyik fontos szempont nálam, mert erkélyen kívülre lesz majd és a szomszédom szoba ablaka alig 2 méterre van. A másik kérdésem kültérivel, mennyire meleget nyom kifelé? Mienk a mostani régi 12 éves nagyon meleget, nem is lehet szinte előtte állni. (most még erkélyen belül van felszerelve a kültéri) Egyelőre csak egy Fisher Comfort kültéri hangját tudom/ismerem. Az vállalható lenne.
A beltérivel kapcsolatban is kérdeznék. Mennyire halk? Nem a leghalkabb módban értem. Szintén csak ua. a Fisher a támpont egyelőre.
Most beszéltem a Tenkesklíma tulajdonosával és egyben ügyvezető igazgatójával. Korrekt cégnek tűnik, egy órán belül válaszoltak az email-re, és fel is hívtak telefonon. Ezt kevesen tették meg a többi klímás cégtől, amikor érdeklődtem. Hat klímás cégnél érdeklődtem, nem sufni cégek, hanem ismert és bejáratott jó nevű pécsiek, de csak egy válaszolt az email-re. Tapasztalatból mondom. Mondjuk ez is minősítő lehet.
"...LG-vel az a gond, hogy ha megáll, nem a klímás cég, hanem maga az LG szerviz adja a támogatást..."
Kérdeztem az LG-t is, azt válaszolta, hogy Ők, a Tenkesklíma végzi a javítást is, nem az LG. Viszont nagyon ritkán hibásodnak meg. Az elmúlt évek alatt elég sokat feltelepítettek, de szinte azóta is hibátlanul mennek, csak tisztítani kell őket. Teljes körű az alkatrész ellátás az LG klímákhoz, még a régebbi, akár már a 8-10 évesekhez is.
Kipróbáltam többféle ipari- meg körömkefét, de olyan lenne az igazi aminek a sörtéi keresztben állnak mint az üvegmosó keféé. Fogok rendelni kémcsőtisztító keféket ( 15 mm átmérőjűek ) és egymás mellé dolgozni 3-4 tíz centis darabot. Esetleg durva kefével lenagyolni a koszt és utána a finomabb kémcsőtisztítóval bemenni a lapátok közé.
Szerinted ez korrekt évenkénti karbantartás? Szerintem az, csak érdekelne a véleményed.
Szerződött ügyfeleknek, akár én is lehetek ha kitöltöm az űrlapjukat, azoknak évente 10.990 Ft/készülék, főszezonban 12.790 Ft/készülék a nem szerződött ügyfeleknek, mondjuk eseti megbízás, akkor 15.390 Ft/készülék de főszezonban ez 17.990 Ft. Ha 2 vagy 3 vagy 4 készülék van egy helyen akkor 1-2-3 ezerrel olcsóbb is.
Mit tartalmaz az ár? A beltéri egység szűrőjének és burkolatának tisztítását A beltéri egység átmosását magasnyomású mosó berendezéssel A beltéri egység fertőtlenítését speciális vírus- és baktériumölő szerrel A beltéri egység légsebességének mérését / ellenőrzését Az elektromos bekötések ellenőrzését A hűtőközeg ellenőrzését indirekt módon A kültéri egység tisztítását A karbantartó munkadíját A kiszállás díját
Azért a lakás felújítás pora eléggé nem általános. Kár ide felhozni, semmi köze a lakás porához.
Több tulaj porszívót láttam lefüstölni a falfúrás porától, mert a tulaj erősködött, hogy nem kell az ipari porszívó, ezt tudja az ő háztartási porszívója is. Igaza lett, tudta is.
A leghosszabb idő, 7 perc volt, mind kiadta a működtető füstöt.
Volt pár kiabálás, de a legjobbak:
Takarodj el azonnal másik porszívót venni.
Megmondtam, hogy ez nem erre való, de te vagy az okos.
Te mindenhez értesz, hát megint nem jött be. (talán mekkeleknél volt? sajnos nincs klímája, lehet hogy a tesójánál történt)
És volt ahol beígérte a feleség, "neked nem lesz kaja, és p**a sem egy jó darabig, majd kiszolgálod magad"
Na ezen volt hangos röhögés, és a feleség felajánlotta a férje ebéd részét, jut nekünk is. Jót ettünk vele. A férjet már nem is láttuk ez után.
Vélhetően nekem nem lesz sosem klímám, mert olyat keresek, ami automatikusan egy adott időciklusonként kiveszi a helyéről a mókuskereket, és magától megtisztítja. :)
Ilyet eddig nem találtam.
Komolyra fordítva. Szomszédban van egy Fisher Comfotr Plus 3,5 kW, már írtam, hogy a két év alatt több baja is volt, elég sokat jártak ki a klímások hibára. Ma találkoztam ismerőssel, rákérdeztem milyen klímája van? (már lassan klíma fóbiám lesz) neki is Fisher Comfort 3,5 kW, tavaly tették fel, második nyár, de nincs megelégedve vele.
Sajnos élőben még nem tudtam Gree Pulse-t megnézni, mert azt lett volna a "B" terv.
Egyébként valószínűnek tartom hogy az újabb klímák penészesedés elleni bevonattal ellátott forgórészei hajlamosabbak elkezdeni a por begyűjtését mint a régebbi, bevonat nélküli lapátok.
Erre majd én válaszolok. Az áprilisban lakásfelújítás előtt felszereltetett Fisher júliusra lehervadt, a beltéri sántikálva járt, a kültéri leszabályozott.Mivel a szerviz két hét múlva jött volna ki, magam néztem bele. A mókuskerék vált olyan koszossá hogy kiegyensúlyozatlanná vált.
A lakásban lévő por összetétele határozza meg az elkoszolódást. Jelen esetben a nagyon finom, mindenüvé lerakódott, felújításkor keletkezett vakolatpor, ami gyorsan igen szilárd lerakódást eredményezett a mókuskeréken. Amikor ez kifogyott a kéróból, a mezei háztartási por kevesebb és lágyabban lerakódott koszként jelentkezik. És csak a forgórészen ugyebár, ahová a nagy sebesség miatt becsapódik. Ezt már elég évente tisztítani.
Tisztításhoz vízszintes terelő ki-be, ha középre volt állítva akkor vissza se kell tenni. A többi más tészta, ez csak a forgórészre és annak a mechanikus tisztítására vonatkozik.
Hány klímát takarítottál/ év? 100 alatt ne is írj.
Mi is van a mókuskeréken? Az a minimális por, neked mennyiség? hány százaléka a szűrőn lévőhöz képest?
Ha a szűrőn már több milliméteres rétegben áll, és még nincs a ventilátoron, akkor mi is a helyzet? Kanai és japánnál is előfordul.
Ha lesz rajta valami, az penész. Az oka, hogy nem tud leszáradni a hőcserélő, mert egész nap megy, (és a ventilátor sem) penész nő rajta. Ez az alulméretezett klímák jelzője, akár 1 szezon alatt is összeszedik. ( 5kwos klíma szigeteletlen kádár kockában. )
Vagy ha minimum hőfokon megy, mert ugye ugyanúgy alul méretezett, és azt hiszi a gazdi, hogy ha letekeri, jobban hűt.
Minek is kiszedni a terelő lamellákat? Minek az áprilisban vett klíma mókuskerekét tisztítani?
Azért ezt a port a szürő megfogja kijelentésedet gondold át mégegyszer!!
Ha úgy mondtad volna, hogy nagyrészét megfogja , na az lenne a helyes.
Mert ha a szürő minden port megfog akkor a mokuskeréken mi rakódik le?
A Pulse-n nem kellet a mokuskereket kiszedni a takarításhoz, de az előtte levő légterelő lamellákat egy mozdulattal el lehet távolítani, nagyon megkönnyítve a mokuskerék tisztítását, ezt sok mai klímánál megcsinálhatnák. (áldanák a szerelők-felhasználók egyaránt)
A másik állításod igaz, hogy a hőcserélőn nincs kosz, mert az első indításkor lemosódik. Én nem is azt modtam, hogy koszos, hanem hogy a Pulse is fejleszt és kezd olyan dolgokat is beépíteni amit eddig a japók tudtak.
És igen nem vagyunk egyformák, mindenki másnak mást jelent a zaj, máshogy hall, más más frekire érzékeny.
A Pulse-ra azért irom, hogy halk, mert a macskafülü lányom szerint is az.( az én süket füleimnek meg pláne :-) )
Sztem egy ár értékben eléggé jól eltalált klima, szerelők sem panaszkodtak a felrakásánál.
Ami negatívumot látok (szigorúan müszaki szemmel) az az, hogy a vizszintes terelés lapát a terelő mozgató karra nem csuklóval rögzítődik, hanem csak maga a müa nyak hajlik. Namost ha valaki használja a ezt a vizszintes terelést üzemszerüen ott sztem nem lesz hosszúéletü.
melyik Mitsubishire gondolsz? Adnál típus számot is? 3,5 kW hűtésre, panel 7.-ik emelet, így max. ősz elején kicsit kiegészítő fűtésre, WiFi nem fontos.
Jó az a hangos téma: 75 éves tulajnak a tényleg hangosan menő kültéri sem hangos, mert a füle már igen szűk sávban működik, és nem hallja.
Neki nem hangos. Neked meg a Pulse nem hangos. Másnak igen, vett helyette Daikint, hiába bukott rajta.
Elhiszem, minden ember más.
A Mitsu tényleg halk beltérije meg hangos, mert a légy is zavarja az asszonyt, mért suhog?
Őt nem érdekli hogy a levegő mozog, annak hangja van, neki hangos. Persze a 270.000 Forintos beltérit már nem akarja, mert drága...
Soha nem fogja tudni a kínai a japánok szintjét, bárhová fejlesztenek.
Az öntisztítás szerinted pótolja a rendes karbantartást? Az, hogy összederezi, és lefolyik róla, szerinted mit tisztít rajta? Port a szűrő megfogja. Kínaiból is, ami szántóföld szélén van ház, és barna földpor van a szűrőn, semmi nincs a hőcserélőn belőle.
Ahol jancsikályhával fűtenek mellé, ott is a szűrőn megáll a finom por, a hőcserélőn semmi nincs. A kondenzvíz cső ellenben retkes, mert első hűtésnél lemosta róla. Ha használod, ugyanúgy lemossa amit a víz leszed, mert egyfolytában folyik le róla. (kínairól, persze. Japánok nem mennek harmatpont alá annyira )
Miért kell kiszedni a mókuskereket? Lehet a helyén is teljesen tisztára mosni, akár elpárral együtt.
Ha azon annyi kosz van, hogy ki kell szedni... Daikinon miért nincs, szerinted 30 klímából sem, akár?
Annak általában két oka van: alul van méretezve, vagy 18 fokra letekerve egész nap.
Sztem teljesen jó ár értéket képvisel, könnyen takarítható a mokuskereke(ma csináltam), van fagyasztós öntisztító rendszere(mint a Mitsunak), szal a szar kinaiak is fejlesztenek, és 195k volt az ára, 3,2Kw-os+ 45k a szerelés.
A bemutatkozásukban írják, hogy : A Columbus Klíma Cégcsoport a hazai klímatechnológiai piac meghatározó vállalkozása.... a Columbus Klímaértékesítő Kft. országos viszonteladói hálózattal rendelkezik importőri, képviseleti, nagykereskedelmi és limitált kiskereskedelmi tevékenységet folytat.
Forgalmazott termékeik: Fujitsu, Fisher, Galletti és HD klímák.
"Nulla alappal tolod a csakjapánt, meg kínaifosozod az összes többit - közte a dél-koreai Lucky Goldstar-t, közismertebb néven LG-t is."
Szó sincs nulla alapról! Ja, és nemcsak az LG-t gyűlölöm, de a Samsungot is. Leírtam korábban, miért, jogod van persze nem egyetérteni vele. Nem a kínai gyártással van önmagában bajom természetesen, hanem a kínai tervezésről, minőségpolitikáról, ami még mindig olyan, amilyen (jellemzően).
Ez az... Attól, hogy kínai valami, még nem kell egyenlőségjelet tenni közé és a -bocsánat- szar minőség közé. Ha a Daikin gyártósorról lekerülő berendezésen csincsancsung embléma lenne "véletlenül", az rögtön kínaifos lenne? Nem, mert csak a cimke más. Volt ismerősöm, aki sok-sok éve a Matsushita PC-s CD-meghajtókat szidta, mint a bokrot, hozzátéve, hogy "bezzeg a Panasonic". Aztán erősen döbbent, mikor kiderült, hogy a Panasonic melyik cégnek a kereskedelmi márkája (volt akkoriban, mert jó ideje már Pana néven megy a cég...)
Nulla alappal tolod a csakjapánt, meg kínaifosozod az összes többit - közte a dél-koreai Lucky Goldstar-t, közismertebb néven LG-t is. Ja, és pl. a Daikin-nak is van 18 kínai gyára, ha jól tudom (14 európai, négy japán, meg egy rakat egyéb mellett) - akkor valamennyire a Daikin termékei is kínaifos kategóriásak? Attól, hogy kínai gyártmány valami, még nem lesz alapból rossz minőség - a lényeg az, hogy mi és milyen feltételek mellett mondja rá a termékre a végellenőrzés során azt, hogy "mehet" - azaz milyen a minőségellenőrzés/minőségbiztosítás az adott gyártónál. És ebben nem egy nem két "kínaifos" gyártó is eljutott igen jó szintekre. Sznobéria ide, vagy oda, tapasztalatok, vélemények alapján, gyártónként lehet eldönteni, hogy az "kínaifos" vagy ár/érték arányban költséghatékony megoldás adott feladatra.
Ez az LG ez mennyire felel meg az előbbi feltételeimnek? Megbízhatóság, megbízható és korrekt szerviz és alkatrész háttér, könnyű szervizelhetőség és karbantartás...stb?
Előszörre ezt gondoltam, hogy egy ilyenre cserélem a mostani 12 éves Mideat, de mindenütt nagyon a kínai vonalat erőltetik.
Panel lakásban lakom a 9.emeleten (tetőtér).Szeptemberre igérik a szakik a beszerelést,monosplit klíma lesz.
Azoktól szeretnék kérdezni,akik szintén panel lakásban,hogy oldották meg a kültéri egységből kijövő víz elvezetését?A szakik azt mondták vödör alá és annyi.
Segítsetek nekem a döntésben. Melyik lenne a jobb választás a kettő közül? Szempont a halk beltéri és kültéri, a megbízható működés, a jó szervizelhetőség és szervizháttér és alkatrész ellátás, ha meghibásodna.
Én eddig azt hittem, hogy a plc programozáshoz érteni kell az elektromossághoz
Szerintem elhitette valaki veled, hogy én valójában nem értek ahhoz, amiről itt írok. Van egy rossz hírem számodra: az illető csúnyán becsapott téged, azért, hogy te is leégesd magad és most valószínűleg éppen rajtad nevet.
"Az általad említett 3000,-Ft-os "mezei" termosztát semmit sem fog tudni, mint a hozzá küldött fázis-nulla párosból visszaküldi az egyiket."
A legegyszerűbb termosztátok tulajdonképpen egyszerű, hőmérsékletre záró/nyitó kapcsolók. Ha a vezérelendő készülék bemenete fázist igényel, akkor fázist köthetsz erre a "kapcsolóra", de nagyon sok készülék maga küldi ki a feszültséget a termosztátra, ebben az esetben nem kell neked semmiféle fázis hozzáküldésével foglalkozni, sőt, ezzel akár tönkre is teheted a berendezést.
"addig süllyedünk, hogy egy szobába felszerelt split klímánál akar valaki relével (triakkal! Jézus Segíts!) kontaktust fordítani és azzal ki-be kapcsolni azt, akkor az már annyira az alja mindennek,"
Ha a klíma vezérlő bemenetét olyanra csinálták (pl a bemenet átállítható, vagy két eltérő logikájú vezérlő bemenete van), hogy akár fűtő termosztáttal is lehet hűteni vele, akkor nincs semmi szükség a termosztát kontaktusának megfordítására. Tehát nem kell lesüllyedni semminek az aljára :) hanem egyszerűen rákötöd a filléres FŰTŐ termosztátodat a klíma megfelelő csatlakozási pontjára, és vidáman hűtesz vele.
Erről beszélek... A sok megvezetett majom veszi üptre a kínai és más szarokat, csak mert ömlik rájuk a reklám. Közben meg a nem reklámozott japán gépen csendben és gondtalanul teszik a dolgukat évtizedek óta. Akkor mi az olcsó, mi a drága?! (Költői kérdés.)
Kedves, nem ismersz, én nem is vágyom rá, de már akkor plc-t programoztam mikor te tízig tanultál számolni.
Szóval ha nem veszed rossz néven, ne oktass vezérlés és irányítástechnikából.
Az általad említett 3000,-Ft-os "mezei" termosztát semmit sem fog tudni, mint a hozzá küldött fázis-nulla párosból visszaküldi az egyiket.
(Hozzáértésedtől függően a fázist, ha nem baszod el a 3 szál bekötését)
Ha addig süllyedünk, hogy egy szobába felszerelt split klímánál akar valaki relével (triakkal! Jézus Segíts!) kontaktust fordítani és azzal ki-be kapcsolni azt, akkor az már annyira az alja mindennek, hogy azt kell mondjam, épeszű ember még csak nem is gondol hasonlóra. Döntsd hát el minek tartod magad.
Természetesen tovább olvastad, csak vagy hülye vagy hozzá, és lövésed sincs róla mit is írtam, vagy rájöttél mennyire baromságot írtál korábban, és próbálsz terelni.
Bármelyik is legyen, örülök hogy megismertelek. Szia!
Újabb súlyos műszaki tudatlanság, de most még elmagyarázom:
- léteznek kimondottan hűtésre gyártott szobatermosztátok is, amelyek akkor zárják az áramkört, amikor túl meleg van
- sok szobatermosztátban váltó érintkező van (egyes digitális termosztátokban pedig a működési logika állítható át), ezek alkalmasak hűtésre és fűtésre is
- aki ért az elektromossághoz, annak nem probléma egy nyitó érintkezést egy relével/triakkal záróra átalakítani
- a klímagyár fejlesztőinek kb egy perc plusz munka egy vezérlő bemenetet olyanra csinálni, hogy a bekötéskor eldönthesd, hogy nyitásra vagy zárásra kezdjen el hűteni.
Tovább nem olvasom.
Az nem baj, ha nem értesz valamihez, de akkor ne is oszd az észt.
Ezer éve vannak infra adók amikkel lehet vezérelni távolról a klímát és még ezer más készüléket. És nem csak ki/bekapcsolni, hanem hőfokot, üzemmódot állítani.
A wifis klímák pedig szintén régóta vannak.
Szerintem az ok szimplán ennyi, van egyszerűbb megoldás, nem kell drótozni, barkácsolni, ezért nem terjedtek el.
- mezei szobatermosztáttal FŰTENI tudsz, nem hűteni,
a kettő rohadtul nem ugyan az.
Amelyikben van potenciálmentes kontaktus (a mai darabok közül) az már nem "mezei"
ettől függetlenül továbbra is állítom, nem így szabályozunk egy klímát
- miért akarod "olcsó" gsm modullal kapcsolgatni? Wifin keresztül kapcsold be és ki
a gsm modul sem olcsóbb mint egy wifi modul, és abba sim kártya kell, amit évente töltögetsz + adatazonosítás játékot játszol, ami gsm modulnál pláne nem mindig leányálom (az olcsó nem küldi tovább a beérkező sms-t így ki kell szedned belőle....általában) szóval miért is jó ez?
- lakásriasztóval, ablaknyitással kombinálni pedig okosotthonnal szoktuk...az pedig megy az előzőleg említett szabványokkal
De hogy konstruktív is legyek, ha már mindenáron leküzdhetetlen vágyat érzel a tápelvételes start - stop irányába:
"MK010 a tipusa, hátha kell valskinek az ajtó érzíkelős modul."
Amikor legutóbb klíma külső vezérlési lehetőséget kerestem, akkor olyan kiegészítő csatlakozó modult javasoltál, amihez volt bekötési rajz, részletes műszaki leírás képekkel, csakhogy volt egy apró hibája, hogy 200 ezer Ft-b került.
Amit most javasolsz (MK010), annak az ára egészen jónak tűnik, csakhogy nem lehet tudni róla semmit, mert nincs sehol egy bekötési rajz, részletes műszaki leírás képekkel, stb. tehát a gyártó elvárná, hogy vegyem meg úgy, hogy előre azt sem tudhatom, hogy egyáltalán jó-e lesz-e nekem.
Lehet, hogy a két készülék tulajdonképpen ugyanaz, csak éppen műszaki dokumentáció csak azoknak jár, akik a 200 ezer forintos változatot veszik meg ;)
Jut eszembe, én a TV-t, STB-t, erősítőt egy kapcsolós elosztóval "központilag" áramtalanítom, amikor megyek aludni, illetve kapcsolom be őket este. Nincs készenléti fogyasztás és nem mennek tönkre (OK, kisebb eséllyel), ha a közelben csap le a villám.
Mert most csak a szükséges funkciók vannak a klímákban? :-) Jópáran felvetették itt már, hogy nem WiFi képes vagy épp drágán WiFisíthető berendezésnek hogyan lehetne megoldani a távolról történő ki-be kapcsolását. Vagy épp nyitott ablaknál a leállítását.
- klíma ki/be kapcsolása akár mobiltelefonnal a távolból (pl olcsó GSM távkapcsoló segítségével) vagy pl akkor kezjen hűteni/fűteni, amikor hazajöttem és a kikapcsolom a lakásriasztót
- klíma automatikus leállítása arra az időre, amíg nyitva van az ablak
Szerintem Eleknek ez az ötlete, észrevétele nem lükeség. Az épp aktuális üzemmódban kontrolláltan leállítható és újraindítható rendszer egy egyszerű kontaktussal ésszerű lenne.
Amúgy meg a klíma gyártók is elmehetnek a francba, mert kb 200 forintjukba kerülne a beltéri egységek oldalára kivezetni egy "külső elektromos vezérlés" csatlakozót, amire mehetne szobatermosztát, ablaknyitás, házvezérlés, mobiltelefonos távkapcsoló stb stb, de ők leszarják az ilyen irányú igényeket.
Lehet, hogy ha ezt egy gyárttó bevezetné, azzal lenyomná a konkurenciát (bizonyos szakmai kötökben).
"Jót nem tesz neki. Jó példa: ablaknyitás érzékelőre kötött klíma, ahol az érzékelő a tápot veszi el. Az különösen gyilkolja a klímát."
Hány olyan esetről tudsz, amikor (korszerű klíma esetében) a szakszerviz ÍRÁSBAN megtagadta garanciát, mégpedig kimondottan azért, mert a klíma energia megszakítással lett leállítva?
"Áram megszűnésekor ~35 Bár nyomásról, kompresszorban szelep sérülésről."
Gondold végig:
Normál üzem közben a klíma vezérlése hogyan állítja le a kompresszort?
És áramszünet esetén miért ne tudná ugyanúgy leállítani?
A kompresszor "szabályos" leállítása nem másfél órás művelet :), hanem tized másodperces. Márpedig egy inverterben akár több másodpervcnyi energia is maradhat a 230V megszűnése után, tehát semmi akadálya a kompresszor teljesen barátságos leállításának.
"Meg az indításkor hideg olaj, benne a folyadék hűtőközeg...
Nem ok nélkül nem indul az először bedugott klíma azonnal."
Te is azt írod, hogy amikor visszajön az áram, ÉS túl hideg van, akkor a vezérlés nem imdítja el azonnal a kompresszzort, hanem felmelegíti előbb. Tehát az áram visszajövetele sem tud ártani a kompresszornak.
Hát az inverterek korában nem tudom van-e veszélye ha wi-fi-n kapcsolunk. Az inverter rámpával indítja állítja a motorokat. Ha elvesszük a tápot akkor nincs rámpa ... annyi energia nincs a kondenzátorokban szerintem.
Látom rohadtul unatkozol, kár hogy sötét vagy a témához.
Nem leálláskor lesz baja a kompresszornak, hanem hideg olajjal induláskor. Nem 1-3 alkalomtól, hanem a sokadiktól. Ezért nem okoz gondot normáliséknál a dolog.
Leálláskor ha kikapcsolod rendesen van ideje leszárítani a hőcserélőt, ha elveszed az áramot tőle akkor nincs.
A XXI. Században nem sok embernek jut eszébe a tápfeszültség elvételével kapcsolgatni bármit is, rajtad kívül persze.
Ha az áramszünet létező veszély lenne, akkor az összes klíma használati utasítása elején vastag betűkkel ott lenne: "Az első áramszünet a garancia időt azonnal lenullázza. Akkor is, ha véletlenül lecsapódott a FI relé, lement a biztosíték, vagy a takarítónő kihúzta a klíma konnektorát, mert éppen az volt legközelebb a porszívóhoz".
"a kompresszor melyik része és miért sérül(het) áramelvételes leálláskor."
Normál üzemelés közben, amikor éppen nincs szükség a kompresszorra, az előtt a saját vezérlő elektronika sem jelzi előre udvariasan, hogy "vigyázz, fél másodperc múlva elveszem tőled az energiát" :) csak egyszerűen leállítja az energiaellátást oszt annyi.
De ha esetleg mégis létezik ilyesmire finnyás kompresszor, annak a klímának a gyártó olyan tápegységet csinálhat, ami áramszünetkor még rendelkezik fél másodpercnyi belső energia-tartalékkal, hogy a vezérlésnek legyen ideje mindenkitől búcsút venni.
Hány helyen üzemel éveken keresztül dugattyús kompresszor és azokat is egy sima nyomáskapcsoló indítja , vagy állítja le " keményen " . Ilyen esetekben is áramelvétel történik . A kompresszornak meg semmi baja . Én hamarabb az elektronikát félteném . :-(
Viszont kíváncsi lennék, hogy a kompresszor melyik része és miért sérül(het) áramelvételes leálláskor.
Gondolom a nyomásviszonyok és az ott jelentkező "visszarúgások" körül lehet a titok.
A másik, hogy a lent említett helyzetben évi max. 10 napos használat mellett lenne évi 1-2 alkalom amikor áramszünetet kapna a gép. Hmmm, szerintem ......
1-2 áramszünet még nálunk is előfordul évente, de inkább több, pl hegesztés, sütő, mosógép, porszívó, meg minden véletlen nem odafigyelve egyszerre indítása.
Az "áramszünettel" újraindítást meg lehet oldani egy pár ezer FT-os wifis kapcsolóval is. Ráadásul ez a napi/heti/havi/éves fogyasztás logolására is alkalmas lehet. Nme tudom a klímák belső wifi modulja egyáltalán méri-e a fogyasztási adatokat. Persze lehet hogy igen.
Honnan szedted azt a méretes butaságot, hogy az energia megszűnését a gyújtáskulcs kivételéhez hasonlítod? Viszont az én autóm olyan (és szerintem a tied is), hogy ha autópályán száznál leállítom a motort, attól az autónak nem lesz semmi baja (és nekem sem), pl mert a gyártója számított erre az eshetőségre is. Ha ettől elromlana az autóm, akkor lenyomnám a gyártó torkán, mégpedig keresztben :)
A világnak vannak olyan részei, ahol évente több száz a váratlan áramszünetek száma (pl naponta csupán néhány órán át van áram). Gondolod, hogy ott nincs senkinek klímája? Vagy csak a milliárdosoknak van, akik minden nap új klímát vásárolnak?
"A fogyasztási adatok áttekintése napi/heti/havi/éves bontásban is hasznos funkció."
Egyetértek. Akit érdekel az ilysmi (is), azok számára fontos és szükséges a wifis klíma.
"Bárhonnan tudom vezérelni az alagsori, normál szinten levő, emeleti vagy éppen a melléképületi klímákat."
Ha VALÓBAN szükséges ez a távolról-vezérlés, akkor OK. De ha nélküle is jól meglennél, akkor ez csak játék :)
"Mobil appal sokkal egyszerűbb a napi/heti programozhatóság is, mint távirányítóval."
Minden újabb feltelepített mobil alkalmazás potenciálisan magával hordozza az alkalmazásba beépített adatlopás/kémkedés és az alkalmazás által telepített nem kívánt egyéb szoftverek, pl vírusok lehetőségét. Pont ugyanerre a célra lehetne használni akár a mobilokban/tabletekben/okosTV-kben gyárilag telepített böngészőt is, cskhogy akkor a klíma gyártók nem jutnának (észrevétlenül) extra információkhoz az ügyfeleikről ;) ezért minden gyártó böngészős elérés helyett inkább a mobilalkalmazások telepítését erőlteti/kényszeríti.
"lmegyünk mondjuk pár hétre nyaralni, akkor távolról el tudjam indítani, hogy ne a 30fokos házba érjünk haza"
Ha a házad nagy hőtárolású (tehát pl nem könnyűszerkezetes, ahol fél óra alatt már érezhetően hűvös van), akkor érthető az igény.
Habár kb ugyanez megoldható egy gsm távkapcsolóval is: ha a klímádról a nyaralás előtti percben egyszerűen lekapcsolod az áramot, akkor azt hiszi hogy áramszünet volt, akkor amikor (pl egy mobiltelefon hívással a távolból) újra adsz neki 230 voltot, akkor ott folytatja a munkát, ahol két hete abbahagyta, hűti/fűti a lakást a megadott hőmérsékletre.
Már ha olyan a klímád, hogy egy áramszünettől nem esik pánikba :) mert talán még ma is gyártanak annyira gagyi klímákat, amelyek megzavarodnak egy áramszünettől (ezt a szakemberek tudnák megmondani).
Amire nekem kellene, hogyha elmegyünk mondjuk pár hétre nyaralni, akkor távolról el tudjam indítani, hogy ne a 30fokos házba érjünk haza és ne akkor kelljen szenvedni a hűtéssel.
A wifi hasznáról/értelméről megoszlanak a vélemények, szóval én nem esnék pánikba, has nem lenne benne (nekem ugyan wifi-s a klímám, de még eszembe sem jutott, hogy beüzemeljem a wifi egységet).
Persze tudom, hogy vannak "emberi termosztátok", akik valami (hülyeség?) miatt tíz percenként állítgatják a klímát, de ehhez a hobbihoz jó a hagyományos távirányító is.
Az "új játék" jelenség minden gyereknél elmúlik néhány nap alatt.
És ugye ott van a prasztvakítás-faktor: a vendégek előtt villogás, hogy némá mim van nekem.
Hirtelenjében csak két valóban hasznos wifi funkció jutott eszembe
- mozogni alig tudó (nagyon öreg/beteg) ember wifivel azért kezeli a klímáját wifiről, mert a tartózkodási helyéről a klíma távirányítója nem lát rá a beltéri egységre
- távolban lévő pl hétvégi ház hűtésének/fűtésének átállítása a távolból (pl téli fagyvédő temperálásról normál fűtésre) hogy mire odaérünk, addigra már jó idő legyen.
Tudnék egyéb, VALÓBAN hasznos wifi funkciókat is, de azok még egyetlen klíma gyártónak sem jutottak eszébe :)
Lassan már mindenütt klímát keresek vagy nézek amerre csak járok. Jövő tavasszal cserés lesz a 12 éves Midea klímánk.
Tegnap voltam egy irodában, 4 emeletes épület 2.-ik emelet, - két lakásból egy közös nagy irodává átalakított - 54 + 42 nm, összesen a mostani légtér 96 nm lett. kellemes 24 fok volt mindenütt. Amin meglepődtem, hogy Whirlpool klíma volt felszerelve, összesen 2 db kül- és 2 db beltéri és már negyedik éve mennek hibátlanul. Megnéztem a típust, beltérin SPIW312L volt ráírva, ha jól láttam. Hangjuk szinte nem is volt belül, de a kültérik is igen csak csendesen surrogtak. Napi 24 órában mennek ezek mivel iroda lett a két lakásból.
Van valakinek infója ezekről a Whirlpool klímákról?
Sikerült engem is megvezetni ezzel a +ÁFA-val megvezetni ;-) .... nem hogy ez meg lett tiltva nem lehet csak bruttó árat kiírni ... még a METRO-ban sem ... vagy ki tudja.
Daikin kültéri szerintem csendesebb, de polar sem vészes.
Volt itt szó huzatról: daikin beltéri venti 5 állásban szabályozható és van egy éjszakai üzemmód, az olyan mint egy sóhaj (de van akit ez is zavar), polarnál 3 lehetőség van, a legkisebb szerintem vállalható érzékenyebbeknek is.
"ahol végfelhasználó vásárolhat, ott minden feltüntetett ár bruttónak tekinthető ;)" - Ha nincs mellérakva, hogy+áfa. (Oké, jogilag talán bele lehet kötni, hogy az áfa mértékét is meg kellene jelölni, de ez legyen a világ legnagyobb problémája...)
A Polárt a Cool klíma találta ki, 7 éve, ha jól emlékszem.
Van Gree és Tcl által gyártott modellük is, a Pulse új modell, pont olyan nincs. A marketing szöveg röviden: olcsó modellek. Amúgy nincs probléma velük.
Szervíz háttere jó, idáig egy felszereléskor eltört előlapot egyből küldtek futárral, bár mondtam hogy én törtem el, és fizetem, nem okozott problémát.
Régebbi modellhez is van alkatrész, kültéri panel kellett.
"fogyasztóvédelmi oldalról viszont -hogy is mondjam- nem korrekt az eredeti bruttó ár mellé kedvezményesként a nettót feltüntetni"
Úgy tudom, hogy Magyarországon törvény által kötelező bruttó árat megadni minden olyan helyen, ahol végfelhasználók (is) vásárolhatnak, tehát ami nem kizárólag nagykereskedés.
Tehát ha jogállamban élnénk, akkor ezt úgy is lehetne értelmezni, hogy ahol végfelhasználó vásárolhat, ott minden feltüntetett ár bruttónak tekinthető ;)
Jogilag lehet, hogy nincs átverés, fogyasztóvédelmi oldalról viszont -hogy is mondjam- nem korrekt az eredeti bruttó ár mellé kedvezményesként a nettót feltüntetni. Persze, tudjuk, itthon pláne az építőipar/épületgépészet terén nem céges megrendelőknél khm. "előfordul", hogy nettót mond a vállalkozó, és nettót is kér - ha nem kell számla. Igaz, ekkor garancia/szavatosság kapcsán kizárólag az adott vállalkozó jószándékára és becsületére hagyatkozhat a megrendelő...
Azért érdemes rákeresni a "DAIKIN RAC SENSIRA FTXF35A/RXF35A" kifejezésre - van, ahol szereléssel (3m cső van benne) 280E bruttóban (klíma24), ami még így is 40-nel drágább, de olcsóbb, mint az általad linkelt egyéni vállalkozós oldalon bruttóban.
Tudnál adni pár infót a Polar klímákról? Azt írják, hogy ..: A Polar az első, kifejezetten kelet-közép európai vásárlási igények alapján optimalizált légkondicionáló márka.
Mondjuk egy Gree Pulse-hoz hasonlítva. Csendességben (kültéri és beltéri), funkciókban, szerviz háttérrel (ez fontos) , ügyfélszolgálattal... mennyire megbízhatóak ezek a Polar klímák, mivel egy új, még nem igazán ismert márka?
Nekünk itthonra panelbe, egy 3,5 kW hűtésű elég lesz majd. Fűtés nem annyira számít.
Ha valami túl olcsó, akkor az legyen az első gondolatod, hogy "hol van itt az átverés?" Ha nem találsz átverést, akkor az legyen a következő gondolatod, hogy "vajon milyen irányban kellene képeznem magam ahhoz, hogy észrevegyem itt az átverést?" Mert átverés az BIZTOSAN van, legfeljebb te nem vetted észre :)
Azért érdemes azokat az árakat jobban megnézni :) Bruttó van áthúzva és nettó van melléírva, mint akciós ár. Tehát pl. a 328E Ft-os bruttó árból lett 228E+ÁFA, azaz ~290E Ft, ami nagyjából 12%-os engedmény.
Sokkal olcsóbban nem tudják itthon szerezni, fix áras. Esetleg nem itthoni beszerzés, kétes garival. De inkább minimális haszonnal dolgoznak, napi két, három klímát feldobnak.
Szerintem az üzlet nekik nem megy, mert kevés a munkájuk. Nemrég kezdhettek, ezért minimális haszonért, vagy veszteségért, rengeteget dolgoznak.
Attól függ, hogy és mivel fúrják át. Átvésni a téglát elég pacser munka.
Mi betonon kívül csak egy 5 centis lukat csinálunk a külső oldalon is általában, mert aksis fúróval fúrjuk.
Az ára alapján kezdő brigád, nincs munkájuk. Ami ebben a szezonban érthetetlen, vagy valamit kispórolnak, mert ez alapján ingyen dolgoznak. Az anyagárak a duplája a tavalyinak, 1 méter vezeték 180 + áfáról 285 + áfára ment fel.
Ilyenkor a csőszerelést hogy kell elképzelni? A falon átvésnek vagy csak fúrnak? Azért kérdezem, mert kb 30-35cm vastag a fal, a szigetelés meg 16cm. Nem akarom, hogy az egyik oldalt a szigetelés essen le, bent meg a vakolat, elég sokat dolgoztam a házon, akkor is kiakadok amikor a gyerek összekeni :)
Ez mennyire lehet valós, 248e szereléssel együtt, valahol még maga a klíma sem ennyi:
Ha ilyen kicsi a hőigénye a háznak, és nem a legdrágábbat akarod, akkor Gree és rársai.
A 2,5 3,5 kw közül azért a nagyobb, mert lesz benne tartalék. Ha rendesen használod, nem csk bekapcsolod mikor hazajösz, elég a 2,5ös. Az 210 000 Ft lenne, 3,5 meg 235 telepítve.
Mi szinte csak Polart raktunk fel idén, sdl elég neked.
Üdv tud valaki ajánlani az r134a hűtőközeghez adható valami javítani tudó adalékot amivel jobban hűtene? Hallotam van valami amit ha hozzá tesznek jobban hűt és akkor kevesebbet megy a kompresszor és kevesebb áramot fogyasztana egy hűtőrendszer.
Ha az egész ház/lakás behűtése a cél, akkor tényleg 3,5 kW-os klíma szükséges, de ha elégséges csak a hálószoba (esetleg még a környezetének) a hűtése, akkor a 2,5 kW-os is tökéletes. Nem vagyok beépített ember, de csakis japán klímát javaslok, ne foglalkozz bóvlival, aminek a supportja pár év múlva nem feltétlen lesz megoldott. (A mai világban mindenki csak túlélni akar, 1-2 évre terveznek, aztán lelépés van. Hol lesz már a Gree meg a Syen meg az AUX és társai, miközben a nagy japán nevek itt lesznek még sokáig.)
A klíma24-nek jó árai vannak, a közeli rokonomék náluk vettek pl. Mitsubishi klímát, nézz körül:
Adott egy 2-3kW hőigényű, 84m2es ház és ebbe kellene csak hűtésre klíma, igazából a nyár pár napjára csak, amikor nagyon meleg van, mivel olyankor éjszaka 19-21 fok van kint és a sima szellőztetés egész éjjel nem elég, nem hűl vissza annyira a ház. Ha bent 23-24 fok van, az tökéletes, de a 25 már sok. Ha egész éjjel nyitva vannak az ablakok, akkor reggelre hűl vissza 24 fokra, de napközben visszamelegszik.
3,5kWos gépre gondoltam, az elég lehet? Gondolom a 2,5es kevés lenne.
Ár érték arányban mit javasoltok? Fölöslegesnek érzek megvenni pl egy Daikint, hiába jók. Esetleg polar vagy hasonló kínai Gree klón? Jó lenne tényleg valami olcsó, a minimális használat végett nem szeretnék rá egy vagyont költeni.
Most visszaolvastam még egyszer az eredeti kérdésedet. Ott azt írtad, hogy angol nyelvű a leírás. Aztán most magyart küldtél (ha azonos vagy Bipis olvtárssal). Azt is kérdezted, hogy milyen appot kell letölteni. Hát a magyar leírás szerint az AC FREEDOM -ot. A Play áruházban megtalálod.
Hát elég bonyolult a leírás. Ami talán kritikus lehet, az a 22. oldalon a készülék párosítása. Az sikerült?
Persze távolból segíteni nagyon nehéz, mivel több pont lehet, amit nem nehéz elhibázni. Kezdve a router beállításánál az 5 GHz és a 802.11n kikapcsolással. Aztán hibázhat a szkennelés, problémás lehet
a fiók létrehozás (azaz a regisztrálás) az AC FREEDOM alkalmazásban, az "Otthon létrehozás", és végül a párosítás, ami más dolgoknál sem mindig könnyű (pl. Bluetooth eszközök)
Ennél több ötletem nincs, lévén nincs ilyen készülékem. De hátha valaki az itteniek közül tud segíteni.
Bölcs dolog volt, hogy nem írtad meg, hogy a tied melyik. És az is, hogy nem külted el a leírásnak a Wifi beállításról szóló részét, hátha mégsem csináltad jól.
Megjegyzés: Nekem van egy Soprano típusú elektromos fűtőkészülékem, ami wifivel is irányítható. A használati utasítás nem írta, de a szervíztől megtudtam, hogy egy applikációt kell letölteni a használatához. Nem lehet, hogy nálad is valami ilyesmi hiányzik?
Sajnos én is ezeket találtam...csak reménykedtem, hogy mégsem...
Kibírhatott volna még legalább egy hetet legalább, aztán amúgy is cserés lett volna. Vagy ez a bosszúja amiért "megtudta" hogy le lesz cserélve egy újra?
Viszont egyre jobban hajlok arra, hogy csak valami japán klíma lesz vagy LG. Képben volt a Fisher, de nem valami jók a vélemények, főként, hogy ~ 6 éve a Midea majd 2018-tól a Gree vette át a gyártást és már csak felcímkézik rá a Fisher logót.
Szabin voltunk másfél hetet, közben két emelettel felettünk a szomszédomnak beszereltek egy SYEN klímát. Ma megnéztem, meghallgattam...hát...nem vagyok meggyőzve. Már Ő sem örül annyira és én mondtam is előtte, hogy inkább válasszon másik gyártót. Brummog hangosan a kültéri, fúj a beltéri mint állat, még az alacsony fokozaton is, akkora huzatot csinál, hogy az már kellemetlen. És közel sem nem annyira halk a kültéri, és sajnos a beltéri sem, mint amit én és asszony szeretnék majd magunknak.
Az LG S12EQ klímánál van olyan funkció, hogy a táviránytó méri a szoba hőmérsékletét és az kommunikál a beltérivel?
Pontosabban fogalmazva, egy mini hőmérő a távirányítóban érzékeli a környezetében a levegő hőmérsékletét és továbbítja a beltéri egységnek...így a berendezés a ventilátor sebességet (automata ventilátor sebesség üzemmódban) és a hőmérsékletet a távirányító elhelyezkedéséhez igazítja, ezzel maximalizálva az elérhető komfortérzetet.
Azt hiszem most adta meg magát a klímánk. Bekapcsolás után megy 2-3 percet a beltéri, de csak kábé szobahőmérsékletet fúj vagy egy kicsit hidegebbet. A kültéri ekkor még nem megy, de amikor a kültéri is bekapcsol, akkor azonnal leáll a beltéri, alapba áll és P0 hibakód a kijelzőn. Ekkor még pörög a kültéri úgy 1 percet, majd leáll, de ekkor meg újra bekapcsol a beltéri és indul a körfolyamat újra.
"A fehér felület visszaveri, és nem elnyeli a sugárzást, azért nem meleg."
Minden felület elnyel valamennyi hősugárzást, és visszaver valamennyi hősugárzást. A fehér persze kevesebbet nyely el, mint a sötétebb árnyalatok, ezért a felületi hőmérséklete is alacsonyabb.
Érdekesség: megdöbbentően nagy különbség van a fényes fehér és a matt fehér felületek viselkedése kötött.
Fizikusus szemmel nézve viszont érdekes kérdés, hogy egy lapos tető közepén álló kültéri egység számára melyik lehet a rosszabb:
- ha a környező felület elnyeli a hőt (ezért melegebb a levegő is felette)
- vagy ha a környező felület hőtükörként visszaveri a hőt (a kültéri egységre is!)
"Ha elmegy a meleg a cserép felett 10-20 centivel,"
A "hideg" levegő alul elindul a ferde tető mentén a cserép felett. A tető alsó részén ez a légréteg még vékony és hideg, de szerintem ahogy halad felfelé, úgy lesz egyre melegebb és egyre vastagabb, a gerinchez közeledve lehet akár méter vastag is. Ezért jobb a ferde tetőre szerelt kültérit a tető aljához minél közelebbre tenni.
Sőt, igazság szerint én fordítva szerelmém fel, hogy a kültéri háta nézzen az utca feé (a meleg levegőt a tetőre fújja), de ezzel sajnos a kültéri sérülékeny oldala kerülne kifelé (plusz még hülyén is nézne ki :)
Érdekességképpen, mert ritkán olvasok ezekről itt:
Melléképület kapott egy fűtésre optimalizált parapet gépet még tavasszal: FVXM35A/RXTP35 ( a T betű kiemelt jelentőségű ). -20 fokban is képes leadni 3,4 kw-ot, de Mo-n nálunk a Dunántúlon nem volt -8-10-nél hidegebb ( az is csak pár alkalommal ).
A beltéri egység felfelé és alul oldalsó irányba is képes fújni. A beltéri ventilátor nagy méretéből adódóan alacsony fordulaton hangtalan. Úgy gondolom ez a kategória csúcsa komfortban/kinézetben és ( árban is :) ).
Fűtés üzemben a kültéri rezonancia mentes. Hibátlan! Ez lenne a kiindulási alap minden kültéri egység esetében. Nem hallottam, hogy jár a kompresszor még mellette sem/B30 belül is oké ( ellentétben a sima RXP35-el ).
Stylish FTXA35BT/RXA35 fekete akác színben a legszebb oldalfali gépek egyike. A fizikát nem tudja megkerülni és a hideg ebből is lefelé száll :) Ennek a beltérije valóban képes a szinte hangtalan üzemre, a kültéri által keltett légörvény pedig nem zavaró, mert a ventilátor programozása sokkal kifinomultabb, mint az RXM35N9-nek. 10 év után sem szeretném selejtezni őket, bízom benne, hogy kiszolgálnak tovább!
Én is ezt látom, hogy gyakorlatilag az klímahasználók java része meg van elégedve a saját klímájával, szereti, néha még hangosan védi is a "sznob" japánimádókkal szemben.
Persze, hiszen hűt az is, nem izzad alatta a hőségben.
Aztán egyszer kipróbál, lát üzemelni egy minőségibb gépet és elcsodálkozik.
A mideád hangja és a túl meleg fújás között lehet akár összefüggés is.
Nincs esetleg tele a hőcserélője mocsokkal és a venti kénytelen teljes fordulaton menni és még így is csak a hőhatár felső szélén tudja tartani a kültérit?
Vagy esetleg csapágyas, szorul, mittudomén. Szőrtelenítős meleget biztos, hogy nem kellene fújnia.
A másik, hogy az van amit Peterch is írt, hogy minden gép másként működik.
Volt itt is példa, hogy valaki kínai gépe micsoda jéghideg levegőt nyom az arcába és ez milyen jó, mert a daikin az csak finom hűvöset. Hát, kinek mi a jobb.
Szóval lehet, hogy az egyik gép csak 15-20 perc múlva pörgeti fel magát magasabb fordulatra, mígy a másik 1-2 perc múlva 110%-on dolgozik. Ebből is adódhat a kinti levegő forrósága, vagy nem forrósága.
Aztán van ez a szakaszos használat amiről sokakat nem lehet lebeszélni soha, pedig sokan próbáljuk.
Hazaér bekapcsolja és lobogtatja a haját a jeges szélben, a gép tombolva dolgozik, szenved, görbülő kompresszortengellyel zúzza a csapágait és zabálja az áramot, meg sem közelítve a gyári megadott SEER értékeket.
A jeges széllel szemben pedig emberünk testét égeti a falakból sugárzó meleg és jogosan fogadja el a neje kritikáját, hogy "szar a klíma, mert légáramlat, meg megfázok, meg ilyenek".
Míg a folyamatosan járatott klíma szépen kényelmesen csak szinten tartja a szoba falait, azt a több tonna téglát és a szoba levegője is szinte álló, kellemes levegővel van megtöltve. A gép elketyeg így évtizedeket akár és könnyen lehet, hogy az átlagfogyasztása akár a fele egy szakaszosan kínozott (mégis kisebb komfortot adó) társához képest.
A fehér felület visszaveri, és nem elnyeli a sugárzást, azért nem meleg.
Az ozon működik, amikor 50 fok van fent? A venti mozgatja a levegőt, és persze fűt rajta pár fokot. Hatásfoka a kint elhelyezetthez képest 50%.
Próbálnád ki R32-es hűtőközeggel szerelt inverteres klímával, mert a 13 éves klímád R22, vagy R407C hűtőközeggel van töltve, amiknek mások a paraméterei.
Teljesen zárt a tető, vagy tud kimenni meleg, bejönni friss levegő?
Daikin katalógus: Hűtés Környezeti Min.~Max. °C száraz hőm. -10~46
Nem állítottam , hogy nem állhat le túlmelegedésre a klíma . Én azt írtam idáig , hogy milyen lehetöségek vannak szerintem ennek a hibának az elkerülésére . Nagyon sok függ attól , hogy az adott helyiség hütésére megfelelö teljesítményü klímát szereltek-e fel . Figyelembe véve a helyiség déli fekvését , annak nyílászáróinak milyenségét ( méret , árnyékolás , hövezetöképesség ) , a helyiség falainak és födémjének a höszigeteltségét . Ilyen hosszantartó kánikulában , amikor éjjel sem képesek a falak , födém visszahülni , akkor a korábbi hömérsékletekre tervezett teljesítmény már kevés lehet , ezért a klíma csúcsrajárat , így elöfordulhat a leállás . Egy enyhén túlméretezett gép nem fog leállni .
Egy kérdésem azért még lenne , ha megengeded ! A Nap által a földfelületére sugárzott höenergia világos tetö esetén hová tünik ? Valamint biztosan jártál már fordított tetőn kavics leterheléssel . Megérintetted a kavicsot , hogy mennyire meleg ?
Mint tudod , mivel már sokszor írtam , nekem cserepeslemez van a tetön . Ami érdekes , a padlástérben a csúcshömérséklet 50°C volt ( középmagasságban mérve ) , pedig mióta fenn van az Ozóne a padlásban , folyamatosan mérem és figyelem , ha idehaza vagyok . A maximum általában ilyenkor nyáron 14:00 és 15:30 között van ( nyári idöszámításnál ) . Ezzel csak azt akartam írni , hogy bent ahol elenyészö ilyenkor a légmozgás , mégsincs 60-70°C .
Üdv ! Én ezt használom(gree amber 3,5) :https://www.argep.hu/product_2846916.html,folyamatos üzemben soha kikapcsolva 1 -es ventillátor fokozatban 23 c fokon ,és imádom már 4. évben hiba nélkül !:-)
Természetesen a Te döntéseden múlik , hogy mit veszel . Ami neked szimpatikus és megvalósítható , azt kell megvenni . Tudod mindenknek más az igénye . Nálam mind tudod biztosan , két kínai van , egy noname Ozóne meg egy Gree Amber . Egyiket sem tartom hangosnak sem kint , sem bent . Az egyik 13-ik éve szolgál fütésre a másik 3-ik szezont hütésre . idáig zaj és hibamentesen . :-)
Murphy törvénye szerint ami elromolhat , az el is romlik. Tehát a legjobb gép is elromolhat .:-(
Bent a szobában 29 celsius fok volt, amikor bekapcsoltam a klímát és 25 fokra volt állítva a távszabályzó, ezt jelezte a kijelző is, ezt nem állítgattam, ezen az értéken maradt.
Páratartalom a szobában nem tudom mennyi volt pontosan, Balaton parti szálloda, kábé 200 méterre a parttól, a part és a szálloda között egy nagy park sok magas fával. Autóban amikor oda értünk, a páratartalom kijelzés az 64 %-on állt, talán ez ad némi támpontot még.
Lénye az, hogy bőven elviselhető volt az a meleg amit a kültéri termelt, ott álltunk mellette egy méterre meg még le is ültünk a székekre is kávézni, egyáltalán nem volt zavaró. Ami nagyon fura volt ( az itthoni már megszokott hangos beltérinkhez képest) a majdnem teljes hangtalan beltéri működése a szobában! Nem ezt a hangot szoktuk meg. :)
Kicsit más téma.
Szomszédban két éves a klíma, 3.5 kW hűtési Fisher. Ez is képben volt a lehetséges utód választásnál, de...
Éppen ma mondta szomszéd néni, múlt héten újból kint voltak a szerelők mert random egyszer csak kikapcsolt majd bekapcsolt újra, de fűtéssel! Ezt többször és napi szinten. Egyelőre még garis (5 év) a cucc, de utána....? (sajnos ez is már made by PRC azaz Gree gyártás)
A Fisher kültérije időnként elkezd piszok hangosan kerregni meg rezonálni, érezhetően rázza a konyha ablakot ilyenkor - ott van kívül rögzítve -, a beltéri meg már nem is olyan halk mint az elején. Én is meghallgattam, hát bizony van hangja, nem Daikin mint a szállodában. Nem mondanám csendesnek. Két év után...? És csak nyáron használva hűtésre?
Milyen hömérsékletröl milyen hömérsékletre állítva üzemeltettétek ?
Mert ugye , ha bent van 26°C és én beállítom , hogy 23°C-t akarok , akkor minden gyártónak másképpen kezdi a hütést a gép . Van amelyiknél az elsö félórában lefagy az arcod , ha a beltéri elé állsz . Ilyen gépnél normális , hogy az elvont höt kikell juttatnia a szabadba és olyan forró a kifújt levegö ,hogy nem állhatsz a kültéri elött . Viszont vannak inteligensebb gépek , amelyek ezt a fél órát is finomabban oldják meg . A következö tényezö ami még közbejátszhat , az a tesztelt klímáknál a helyiség relatív páratartalma indításkor . Mint köztudott , ugye a göznek folyadékká válásánál ( halmazálapot-változások ) plusz hö szabadul fel és nem is kevés , azt is a klímának kell elvonnia a beltériben . Ez is okozhat nagy különbséget .
Kimentem megnézni . Nincsenek kiemelve , maximum a szokásos betonlap van alattuk , mert az oldalborítás alját nem látni , csak a höcserélöt . Matt világosszürke az a fólia , amit az ilyen tetökre használnak . Amíg a 45°-os tetönél a felmelegedö levegö felfelé halad a szélcsendben , minél távolabb a cseréptöl , annál jobban keveredik és a ház szélétöl kapja az utánpótlást . A cserép felett 10-20cm-re jogos , hogy melegebb a levegö , mint a tetötöl távolabb . Viszont a Billa tetején középpen vannak elhelyezve a kültérik és a Nap 1000Wattos 1nm-re esö höbesugárzása adott kritikus idöben . Függetlenül attól , hogy fehér , fekete , vagy piros a felület , azt a meleget a helybenlévö levegönek elkell szállítania .
Dolgoztam én is tetökön eleget , amikor a mobilhálózatokat építettük , tudom milyen meleg tud lenni .:-)
Az egyik klíma történetesen úgy volt szerelve erkélyen belül (egy 64 szobás magán szálloda), hogy az erkély padlózatára volt rácsavarozva a klíma kültéri, még csak nem is kifelé hanem az ablakkal párhuzamosan nyomta a levegőt a venti, erkély a korlát alatt pedig üveges volt kifelé. A kültéri egység teteje alacsonyabban volt mint az erkély korlát. Ott álltunk asszonnyal és nézelődtünk kifelé elég sokáig és a lábunkra jött a közepes meleg. Csak közép meleg vagy inkább erősen langyos levegőt fújt a kültéri, és előtte kapcsoltuk be pár perccel. Mint mondtam, szálloda így csak akkor mennek a szobákban a klímák (minden szobánál az erkélyen voltak kint a kültérik az erkély padlózatára szerelve) ha van benne vendég is. És meleg is volt kint, oda sütött a napocska, dél-nyugati oldal és a szobában is 29 celsius volt a bekapcsoláskor. Daikin klíma volt ez amiről beszélek.
A mi Mideánk meg szinte megolvasztja az erkély járólapot olyan forró levegőt nyom kifelé, a kikapcsolás után majd egy órán át ki sem tudunk menni az erkélyre, ráadásul a kültéri teteje kábé 40 centivel magasabban van az erkély korlát felett nálunk, nem lent a padló szinten. Na meg mostanában már MI 8-as helikopter hangokat kezd hallatni a kültérije.
Mindegy is, jövő tavasszal lecseréljük valami újabb és jobb fajtára, még nem tudom melyikre, de Midea biztosan nem lesz, de nagyon hajlok arra, hogy egyik "csoda" kínai cucc sem.
Másik szállodában is (ahol szintén voltunk) lecserélték tavaly a covid miatti kényszer leálláskor az összes klímát (136 szoba! és Gree-k voltak és csak 5 évesek) Daikinekre, mert sok panasz volt rá a vendégektől, hogy hangosak a beltériek, pattognak meg huzatot csinálnak...stb. Ott nem tudom hol voltak a kültérik elhelyezve, nem láttam egyet sem, de a beltérit nem lehetett hallani, annyira csendesen mentek. Persze ezek is Daikinek.
A korszerű lapostetők között talán nincs is sötét felületű. Viszont hófehér tetőn már jártam többször is (napsütésben, napszemüveg nélkül nagyon durva :).
Valószínűleg azt kell nézni, hogy a műszaki leírás szerint hány fokos hőségnél áll le hibával (a gyár a szoftverben hány fokra állította be a letiltást).
Amelyik kültérinek erősebb a kompresszora (több watt = magasabb gáznyomás), jobb a hűtése+kenése és jobb (hőállóbb) csapágyakat tartalmaz, azt a kültérit akár ugyanazzal a gázzal is magasabb hőmérsékletig fel lehet engedni.
Ha Te szakaszosan használod és a ház nem höszigetelt eléggé . Haza érsz munkából , beindítod a klímát és mondjuk 5 perc múlva kimész a balkonra egy cigit elszívni . Ilyen esetben normális a forrólevegö . Akiknél voltál , lehet , hogy folyamatosan müködnek a klímák és csak azt a höt kell elvonniuk a házból , ami bent termelödik mint hulladékhö és a falon , nyílászárókon átjutó höt . Ezért nincs olyan forró a kifújt levegö .
Ebben az esetben nem a profi, vagy gagyi a döntö tény . A gyagyiban is ugyanaz az R32 kering , és a profiban is a halmazállapot váltás ugyan olyan hömérséklet és nyomás mellett zajlik . Szerintem ami a lényeg , hogy ezek a gépek folyamatos üzemben vannak , néha kisebb , néha nagyobb teljesítménnyel müködve . Mindíg azt szokjuk írogatni , hogy a kültéri ennyi meg annyi ezer m3 levegöt mozgat meg óránként . Pont ez az a tényezö , ami nem engedi meg , hogy a kültéri extrém forró levegöt szívjon be , mégha a kültéritöl 1méterre a tetö felületének hömérséklete 60°C , vagy még több .
"ott az épület közepén van négy darab hatalmas kültéri , azok valóban a tetön felmelegedö levegöt szívják . Azok hogyan bírják ?"
Valószínűleg nem MINDEGYIK kültéri egység esik pánikba a 50 fokos környezettől (hogy locsolni kelljen a háztetőt), csak a gagyi termékek. A klíma gyártók láttak már az itteninél SOKKAL melegebb háztetőket is és oda is képesek csinálni probléma mentesen dolgozó kültériket. Csak hát azok nem annyiba kerülnek, mint amit a teszkó akciós katalógusban láthatunk :)
Ha a ventilátor által kifújt meleg levegő nem tud akadálytalanul több méter távolságra eltávolodni, akkor a kültéri rossz here lett felszerelve. Vagy új helyet kell keresni neki, vagy a ventilátor elől el kell távolítani az akadályt.
"Ez a mi kültérink iszonyat meleget nyom kifelé"
Ha a kültéri úgy lett elhelyezve, hogy a kifújó oldalon nem képes a meleg levegőtől akadálytalanul megszabadulni és/vagy a beszívó oldalon nem képes elegendő és "hideg" kültéri levegőt beszívni, tehát szarul elhelyezve a világ bármelyik kültéri egysége kénytelen lenne forró levegő kifújásával próbálkozni.
Ha lefényképezed a kültéridet, akkor megpróbálhatjuk megállapítai, hogy a helytelen elhelyezés miatt-e (kétségbeesésében) annyira forró, vagy a felszerelés helyével nincs gond.
Amúgy is van különbség a különböző gyártmányú klímák gyári beállításai között:
- van, amelyik úgy próbál jó hatásfokkal dolgozni, hogy alacsonyabb hőmérséklet különbséget alkalmaz (a kifújt levegő kevésbé forró), cserébe viszont sokkal erősebben fúj (=hangosabb) a ventilátora
- és van olyan termék, amelyik igyekszik csendesebben dolgozni , cserébe kénytelen a kültéri egységet sokkal jobban felmelegíteni (és a beltérit sokkal jobban lehűteni), de ez a hatásfok rovására is megy.
- és van olyan termék is, amelyik csendes is meg jó hatásfokú is, de ez meg olyan drága, hogy nem akarja senki megfizetni :)
Napokban jártam több felé is, persze a klímákat is nézegettem mert lassan aktuális lesz a mostani lecserélése.
Itthon egy 11 éves Midea 3.5 kW hűtési teljesítményű inverteres klímánk van. Ez a mi kültérink iszonyat meleget nyom kifelé, nem is lehet előtte állni mert leégetné a szőrt a lábamról. (erkélyen belülre van felszerelve)
Amit néztem, azok (működés közben) Gree vagy Fisher vagy Daikin és egy számomra ismeretlen nevű Sincler voltak. Közepesen meleget nyomott a kültéri ventilátoruk kifelé mindegyiknek, nyugodtan akár elé is lehetett volna állnom. Ez a normális vagy az enyém ami forró levegőt nyom kifelé?
Még eszembe jutott egy kérdés . Természetesen nem csak töled várom a választ . Ha kinézek az ablakomon és a légvonalban 30méterre lévö Billa tetejére nézek , ott az épület közepén van négy darab hatalmas kültéri , azok valóban a tetön felmelegedö levegöt szívják . Azok hogyan bírják ?
Pontosan , ahogyan írod és az elsö képen látható . Valamint az uralkodó szélirányt is figyelembe kell venni , hogy a ventire rásegítsen , vagy legalább ne akadályozza a müködését .:-)
"Szélcsendben a kültéri ventije megoldja a tetön a problémát"
A háztetőre rásütő nap egy meleg légréteget hoz létre. Ez a meleg légréteg folyamatosan felfelé emelkedik (mivel meleg :) ferdén a forró felület mentén, miközben egyre melegebb. Ebből a forró levegőből kellene dolgoznia (beszívnia) a tetőre szerelt kültéri egységnek, KIVÉVE ha a tetőnek az alján lett elhelyezve, mert ott alul az általa beszívott levegőnek még nem volt ideje átvenni a cserepek hőjét.
Tehát pl ezen a képen egy szerintem elfogadható elhelyezés látható,
Nekem '90-től megy a padlófűtés. A "sima" kazánnál még előfordult, hogy kicsit melegebb volt a padló (sima 3 utas keverőszelep volt a rendszerben). Mióta kondenzációs kazán működik (idén lesz 19. éve (azóta még ugyanaz a kazán), azóta -10 fok környékén van 33 vagy 34 fokos előremenő,
de azért amikor az általad írt hőmérsékletű előremenő van is a padlóban, azért lehet érezni a különbséget, amikor pl. a fűtetlen parkettáról átmegyek a fűtött csempére. De mondjuk ez itt off.
De mindezeken túl én a hideget akkor is felfele, a meleget meg lefele irányítanám a házban is, mint az autóban. Viszont a légmozgás miatt nem használunk klímát.
Nem a gép elhelyezésére gondoltam, hanem magán a gépen 2 kifújónyílás. Egyik a gép alján másik a gép tetején. És pont az általad is említett fizikai törvényszerűség kihasználása végett IS.
Egy mai házban (de főleg egy jövőbeliben) már nincs jelentősége a meleg felszáll a hideg pedig leszáll elvnek, mert NINCS (jelentős) különbség a szoba és a fűtő/hűtő levegő hőmérséklete között. Pont azért, mert nincs rá igény a rettentő jó szigetelés miatt. 80-as 90-es években is volt már padlófűtés, csak szarul működött. Ahhoz, hogy elviselhető legyen a házban ahőmérséklet égette a talpad egész nap a padló.
Ma meg eljutott oda a történet, hogy már a kellemes meleg érzet sincs a padlófűtésből, mert 27-28 fokosan is kifűti a házat. a 27-28 meg már nem is érezhető zoknin keresztül.
Hát én a hideget fújatnám fölül, mert messzebre menne és szépen "leesne" a hideg levegő a helyiség távolabbi részén is áthűtve a köztes réteget is. A meleget meg alul, hisz úgyis feszáll. A radiátorokat se a plafon alá szerelik. ;-) Magam a kocsiban is úgy használom a szellőzést, hogy télen a meleget a lábakra, nyáron a hideget föl a tető felé ill. hátra. (Hűtés esetén ügyelve arra, hogy ne közvetlenül rám ill. utasra menjen a hideg.)
Ha én terveznék klímát akkor olyan ötletem lenne, hogy a gépnek 2 kifújónyílása lenne.
A hűtésben hideget a géptest alján fújatnám ki vele, fűtésben pedig a meleget a tetején.
Így okosan elhelyezve a szobában szinte tökéletes, visszaszívás mentes körforgást lehetne megvalósítani.
Persze marketingszepontból bukta az egész, hiszen a polgárok sokkal jobban gerjednek egy-két jól hangzó hipermega szűrőre ami gyakorlatilag semmit nem ér és aa gyárnak max 1-2€-ba kerül csak lefröccsönteni.
Más topicokban szokott jókat és "szakmaiasakat" is írni, itt kicsit el van veszve. De alapjában nincs gond, mindent lehet korrigálni, ha nem jól tudja valaki.
Tehát tökéletes megoldás egy déli iránynál csak kompromisszumok árán lehet . Szélcsendben a kültéri ventije megoldja a tetön a problémát . Kelet-nyugati tájolással ahogyan lentebb írtam , a klíma felülete jóval kisebb a Nap irányában , mint amikor simán délnek van a venti tengelye . Ha az uralkodó szélirány megengedi , akkor a venti legyen nyugatnak és a höcserélö keletnek . Minden fok Celsius számít . :-)
Szerintem lehet déli tetön is , csak a széljárást kell tudni . Valamint fel lehet úgy is szerelni , hogy a kültériben a ventilátor tengelye kelet-nyugati irányba legyen . Minden az adott hely adottságain múlik . :-)
Köszönöm. Az egyik kültéri északnyugati irányba nézve, azzal talán nem lenne gond, a másik viszont délnyugati irányba, ahol már lehet hogy melege lenne a készüléknek, mert ott egész nap sütné a nap.
De ha van megoldás a homlokzati szigetelésre felrakni, akkor én nem ragaszkodom a tetős megoldáshoz :)
"A kültéri egységet mennyire problémás, vagy ellenjavallott a tetőre felrakni?"
Én nem vagyok klíma szerelő, ezért nem tudom, hogy mennyire problémás. Az tény, hogy léteznek gyári klíma tartó konzolok kimondottan ferde tetőkhöz is.
Fizikai/akusztikai szempontból: ha egy rezgő (zajos) dolgot alacsony tömegű felületre rögzítesz, az jobban vezeti/átengedi a zajt. De ha a tető és a lakás akusztikailag jól el van választva (pl nagy tömegű beton födém, rajta 30 centi gyapot hőszigetelés), akkor ez téged nem fog zavarni.
"Vagy mennyire nehézks a 20cm-es eps-re felrakni konzolt és a kültérit?"
Ha az EPS ragasztása a falhoz TÖKÉLETESEN sikerült, akkor marhasok polisztirol spirál dübel segítségével akár egy autót is elbír a polisztirol hab. De ez csak elmélet, mert a gyakorlatban tökéletes ragasztás nem létezik. Én megvettem a lehető leghosszabb konzolokat, amelyek a vastag hőszigetelésen átnyúlva is jó messzire kinyúlnak a falból. De egy gyakorló klímaszerelőnek lehet, hogy van kipróbált utólagos szerelési megoldása is.
Sok ember nem is veszi észre, de a lakásában töltött ideje túlnyomó részében (egyesek akár 80-90 százalékát is) a lakás mindössze 2-4 jól meghatározható pontján tartózkodik. Aki gyengén hőszigetelt házban lakik, az jelentős energiamennyiséget (=forintokat) takaríthat meg azzal, ha csak ezen a néhány ponton törekszik a tökéletes környezet/klíma elérésére. Itt nem egész szobákra kell gondolni, hanem pl
- "nappaliban TV fotelben ülő pozíció".
- "hálószoba duplaágy bal oldal, fekvő pozíció"
Egy kis fizikai tudással a hűtést+fűtést+szelllőztetst+világítást lehetséges úgy alakítani, hogy ezen a néhány ponton közelítsen a tökéleteshez, miközben a lakás többi részén igyekszünk forintokat spórolni (persze csak az ésszerűség határáig :)
Tehát egy klíma
- megpróbálhatja folyamatosan sok wattal hűteni (rajtunk kívül) az egész helyiség állandóan meleg (a külvilágból folyamatosan melegedő) falait+mennyezetét+padlóját is,
- vagy csak bennünket "megcélozva" hűteni, negyed/tized annyi energiával.
A célzott hűtéssel az a baj, hogy az ember számára kellemetlen a közvetlen hideg légáramlat, a lassan felülről lefelé ereszkedő hideg levegő kialakítása viszont nem egyszerű dolog, olykor lehetetlen megfizethető áron megvalósítani, ezért egyszerűbb inkább az egész szobát folyamatosan elárasztani hideg levegővel.
hát ne tőlem várd a magyarázatot, mert nem én találtam ki, nekem is csak mondták :D
A szigeteléssel nincs gond. 20cm-es EPS szigetelés van a házon, a nyílászárók is újak, 3 réteg üvegezéssel.
De köszönöm, így igazából eldőlt, hogy nem kell ilyen klíma :)
Akkor még egy kérdés. A kültéri egységet mennyire problémás, vagy ellenjavallott a tetőre felrakni? (sátortető) Vagy mennyire nehézks a 20cm-es eps-re felrakni konzolt és a kültérit?
"eljutottunk a "hülye aki nem tudja, hogy a legtöbb klíma TUD"-ig. :))"
Megint olyat olvastál egy hozzászólásomban, ami nem volt ott. Egy internetes fórumban még elmegy, hogy ott nem létező dolgokat látsz, de ha pl az utcán elkezdesz mások számára láthatlalan pillangókat kergetni, abból akár komoly problémáid is lehetnek :))
"Ha jól tudom a klímát úgy érdemes elhelyezni, hogy a nyílászáró "előtt" fújja a hideget."
Ennek értelmes fizikai magyarázata érdekelne engem :)
Napsütötte ablakot értelmes ember leárnyékolja valamennyire (KÍVÜLRŐL!!!), innentől kezdve az ablak előtti rész hőmérséklete alig különbözik a szoba többi részétől.
"így viszont az a "félelmem" hogy szoba másik felében nem lesz elég hűvös."
Jól hőszigetelt házban a szoba falai is lehűlnek lassan a beállított hőmérséklet közelébe (ez némelyik házban napokig tart). Ettől kezdve mindenütt nagyjából egyenletes lesz a hőmérséklet.
Szarul hőszigetelt házban (sajnos ez a többség) viszont a hideg légáramlatot úgy irányítanám, hogy engem hűtsön (a legvalószínűbb tartózkodási helyemen) mégpedig úgy, hogy a hideg légáramlat útközben lehetőleg ne nagyon érintse a helyiség (meleg) határoló felületeit. És a beltéri egység helyét is ennek megfelelően választanám meg.
Ha a két oldalsó rúd hossza is állítható, akkor ez sok helyen (ahol a hideg levegő közvetlenül emberre fúj kellemetlenül) hasznos kiegészítő lehet . Persze leginkább nem úgy, ahogy a képeken csinálják. Én az ívelt lap alsó szélét a hideg levegő kifújó nyílás FELSŐ széléhez tenném, ettől a közvetlenül rám fújó hideg áramlat jelentősen csökkenne (nem szűnne meg teljesen!) és a hideg levegő nagy része távolabbra menne és onnan ereszkedne lefelé lassan. Ez a jelenség csak a terelő lap "vízszintes" állásában működik, ha ezt lejjebb állítjuk, akkor úgy (olyan irányokba) fújja a levegőt, mint régen.
Figyelem: a távirányító/kijelző miatt egyes készülékeknél lyukat kell vágni a terelő lapba.
A helység egy 3.5 x 7 méter. a rövidebbik oldalon van egy ablak. Ha jól tudom a klímát úgy érdemes elhelyezni, hogy a nyílászáró "előtt" fújja a hideget. így viszont az a "félelmem" hogy szoba másik felében nem lesz elég hűvös.
Kötelező úgy felrakni a klímát, vagy mehet hosszában?
Illetve láttam ilyen csinos kis menyezeti klímákat, ami 4 irányba fúj. Vagy az túlzás egy kicsit? :)
Nekem nincs rá szükségem , mert úgy a fütöklímám , mint a hütöklímám úgy van beállítva , hogy minél távolabbra eljuttassa a levegöt a legmagasabb ventifordulaton .
Mivel reklámanyagként megjelenik a felületen a légterelö , így betettem a linket .
Biztosan lesznek felhasználók , akik majd szidni fogják , pedig csak ök nem tudják jól használni , mint a klíma esetében is sokszor meggyözödhetünk róla a hozzászólásokban .
Jó cuccnak néz ki, csak nem szabad elfelejteni, hogy a gép közeléből minél hamarabb el kell távolítani a kifújt levegőt, mert ha visszaszívja magára a hideget, vagy a meleget amit maga állít elő akkor becsapás, zavar keletkezik és lehet, hogy rosszabb lesz a végeredmény, mert kapcsolgat, nem hűt/fűt rendesen.
Az a legszomorúbb, hogy a Coanda effektusz kb 100 éve ismert és még ma is elcsodálkoznak (még szakemberek is), amikor valaki alkalmazza a szellőzéstechnikában / klímatechnikában.
Ezer területen jól használható trükk, kivétel azon az egy területen (repülőgép törzseken), ahol a feltalálója mindenáron alkalmazni akarta :)
"Egyetlen oldalfali split sem tud a mennyezet közelébe fújni, mindegyik direkciója vízszintestől lefele van."
Sajnos valóban kevés oldalfali beltéri van, amelyik gyárilag képes ferdén a mennyezet felé fújni. De ez nem is olyan nagy baj, amíg az épületek hőszigetelése annyira szar, hogy a meleg plafon útközben felmelegítené a hideg légáramlatot :)
A (közel) vízszintes légáramlat felfelé "görbítéséhez" a Coanda effektust lehet használni: a beltériből kilépő légáramlat fölé (NEM alá!!) közvetlenül tegyünk egy felfelé ívesen görbülő lemezt (pl műanyag vagy polikarbonát lapot). Ez a lap felfelé (a mennyezetre) fogja "felszívni"/terelni a hideg légáramlatunkat de csak olyankor, amikor a beltéri terelő lapátja éppen vízszintes állásban van. Egy nagy, enyhén meghajlított kartonlappal bárki kipróbálhatja othon.
Ezen a képen: kb ilyen irányok között változtathatók a Coanda effektus nélküli beltéri egységből kilépő hideg áramlatok
A következő képeken: amelyik beltéri egység előlapja olyan ravaszul ívelt, hogy kihasználja a Coanda effektust, annál a vízszintesen kifújt levegő valójában felfelé áramlik.
Annyiért már kapsz bőven szinte bármit. Vedd, ami szimpatikus. (Ár/érték arányban a Toshibák nagyon drágák, de kiválóak persze. Hitachi, Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Fujitsu.. - ezek egytől-egyik jók. Kínai, besárguló műanyagú vackot nem ajánlom, és a két fasiszta, maga körül mindent elpusztító gigacég - az LG és a Samsung - termékeit sem.)
Vicces, hogy klímaszerelőnek csúfolod magad, és közben szégyent hozol a fejedre és a szakmára is. Egy laikus is tájékozottabb lehet nálad.
"Egyetlen oldalfali split sem tud a mennyezet közelébe fújni, mindegyik direkciója vízszintestől lefele van."
Hát nem. Nekem Sharp van, ami a mennyezet felé (is) tudja irányítani a hűvös levegető. A Sharp tud olyat, amit talán csak pár japán tud még, mondjuk a Daikin ugrik be. A Coanda-hatásról beszélek, ami nem parasztvakítás:
Hát ez elég butaság, amit írtál. Egyetlen oldalfali split sem tud a mennyezet közelébe fújni, mindegyik direkciója vízszintestől lefele van. Olyan beltéri egység sem nagyon van, ami képes teljesen vízszintesen fújni, mindegyik inkább lefele irányul.
"A parapet klímák mennyire komfortosak, ha közel vannak a padlószinthez? Hálószobába jobbak, mint az oldalfali klímák?"
A hideg levegő lefelé száll (= ereszkedik). Ha nem szeretnél közvetlenül rád fújó hideg áramlatot, aktor a lehűtött levegőt a tartózkodási helyed fölé kell fújni, hogy ez a levegő ott lelassulva ereszkedni kezdjen. A mennyezet közeléből könnyű a mennyezet közelébe fújni a hideg levegőt, a padló közeléből kevésbé egyszerű, függ a helyiség berendezésétől, méretétől, a tartózkodási helyedtől, stb. Tehát léteznek olyan helyiségek, ahol semmivel sem rosszabb a padló közeléből fújni a hideg levegőt, mint a magasból.
"Megkérdeztük a szerelőt és már látatlanban azt mondta, hogy sajnos egy kis mozgás következtében a vezeték kidörzsölődött, ez zárlatot okozott és ezáltal tönkretette a vezérlőpanelt."
Ez valami tömegesen előforduló hiba, ami erre a típusra jellemző?
Vagy telefonon keresztül belelátott a klímád belsejébe?
A klímákból a Whirlpool a legalja, nrm klíma gyártó cég.
Hozzáértő ember ki tudja mérni, mi veri le, kompresszor például. Lehet nem is panel baja van. Nem kényszerít senki téged, hogy egy alatrész helyett egédz kültérit vegyél. Jó lenne tudni, mi a zárlatos....
Ha a gép belsejében a gyári rögzítés nem kielégítö és valóban sérült a szigetelés ( 60 üzemóra alatt ? ), akkor az gyári hiba . Viszont ahogyan írva van , hogy a szerelö rögtön tudta , igaz nem biztosra , hogy mi a gond , akkor az részben a szerelö hibája is . Ilyen volt az Ozone gyári hiba is annak idején . Túlsok hövezetöpasztát raktak a panel és a hütö közé . Volt cég , akinek ez milliós károkat okozott M.o.-on ,Olaszországban stb. Mégse léptek semmit , csak panaszkodtak . Ha létezik gyári hiba , akkor azt jelzik a cégek a gyártónak és az kijavítja a hibát .
Köszönöm a hozzászólásokat, pontosabban fogalmazva, nem a kültéri biztosítékját verte ki, hanem a lakásét. A kültéri esetében semmi olyan helyzetet nem találtam, ahol a kültéri rezgése kidörzsölhet vezetéket. Bátorkodtam gondolni laikusként vételkor ,hogy Whirlpool gyártmány már nem gagyi kategória. A vezérlőpanelig elmentem,ott láttam egy üveg biztosítékot mely apró kristály szerű anyaggal van feltöltve. Ennek midkét vége oly annyira be van forrasztva a vezérlő panelbe, hogy arra lehet következtetni, hogy nem kell napi szinte cserélni, sőt kimértem és jó! sem égés, sem valami megsemmisülést nem láttam,égett szagot sem éreztem! Érdekes ez panel dolog, mert ha 50-60-ezer a panel, akkor, hogy lehet a teljes klíma 99 e ft. Szerintem ez egy szándékos irreális ár ,hogy új készülék vételére kényszerítsenek! Ha elosztanánk a vételárt és 2/3 nak számolnánk a kültérit akkor ez a hatvanezer egy teljes zsír új kültéri ára az árat nem a szerelő, hanem a cég képviseleti szervize mondta. Hiszen a panel + szerelés már egy ugyanolyan, új árával szinte egyenértékű, De 60 órát követően lecserélni, hát nem tudom! Mit tegyek, csináltassam meg, vagy vegyek egy újat? Mert még egy gagyinál azt momndanám, hogy megszívtam ,és kész. Megköszönnék minden választ!
Mi köze a klíma árának a trehány telepítéshez ? Az a cég a drága japánt is így telepíti . Nekem a noname Ozone ami 87500Huf volt , a mai napig tökéletesen müködik . Ha a telepítés ára ugyan annyi a két gép esetében , akkor a megrendelö elvárja , hogy precíz munkát végezzen a szerelö .
Amennyiben valóban az a hiba oka , amit a szerelö mond , akkor az a cég felel érte , aki felszerelte . A szerelésre a cég aki telepítette ad garanciát . Nálam mind két klíma szerelésére 5 év garancia van a telepítö cégtöl , pedig az egyik klíma már 13-ik éve van fenn , tehát már akkor is ök nekem 5 évet adtak garanciát . Neked mi van a szerzödésben ?
A legtöbb márkánál lehet venni csak kültérit, vé betűsnél passz. Szerelő mérje ki, mi a gond, panel vagy más. Amelyik nem képes rá, küld el, adja vissza a bizonyítványát, mert csak klíma felrakó.
Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni. Vásároltunk egy Whirlpool klímát, SPIW412L 3.5 kW-os. Tekintettel arra, nem voltunk nyári viszonylatban otthon, télen meg fűtésre nem igen használtuk. Sajnálatos módon egyik éjszaka használatkor valami zárlat keletkezett, kiverte a biztosítékot és leállt. Megpróbáltuk újraindítani, a kültéri nem indul el, ez kivételével minden működik rajta, sőt amikor a vezetéket lekötöttük, beindítottuk a beltérit még az áramot is kiadja a kültéri egységnek. Megkérdeztük a szerelőt és már látatlanban azt mondta, hogy sajnos egy kis mozgás következtében a vezeték kidörzsölődött, ez zárlatot okozott és ezáltal tönkretette a vezérlőpanelt. A szerelő tudásában nem kételkedünk, de ha már így előre tudja, ez nem-e gyári hibának minősül? (Mivel 4 éven túl van, de kb 60 üzemórát követően kukába dobni vétségnek tartjuk) Tanácsotokat kérnénk, egy ilyen panel 54-64.000Ft, meg számolunk rá egy szerelési költséget. Így többe kerül majdnem, mint egy új klíma mivel ezt 99.999Ft-ért vettük. Kültérit külön nem adnak hozzá, mert a panel és szerelés árából szerintem egy új kültérit lehetne javítás mentesen feltenni. Esetleg valami javaslatot kérnék mit lehetne ez esetben tenni, hisz alig használtuk és a kukába azért csak ne dobjuk.
Ha érzékeny a huzatra, akkor oldalfali klíma kilőve.
Látni kellene, de a legjobb egy légtechnikával bekötött beltéri lenne szerintem. Vagy mennyezeti kazettás, 4 felé osztott légtereléssel.
Bár utálom, ma fel kellett rakni egy MDV-t (Midea).Összeszerelési minősége, szerelhetősége nekem csapnivaló, de végül is működik. Hűtési teljesítményét meg lehetne mérni, mintha gyengusz lenne a nagy átlaghoz képest. Igaz, nem néztem hőkamerával, mit is tud.
Így újkorában csendes, de a későbbi problémái miatt évente 1 darab sincs az átlag belőle. Én nem vagyok megelégedve a minőségével.
Daikin Comfora Ftxp35m van a nappaliban. Biztos jó klíma( nincs összehasonlitási alapom, ez az első klímám) de a hálószobába nem tenném, az asszony érzékeny a huzatra. A hálószoba nem túl nagy, 13m2( valójában 17, de le van belőle válaszva gipszkarton fallal egy gardrób szoba, így csak 13. A közepén az àgy így akár hová tenném a légmozgás a hagyományos klímáknál félő jelentős lenne.
Felül 15 cm üvegyapot álmenyezetben ami 2.5 m- en van. A falak 55cm vert fal. Az ablak minőségi műanyag.Legele gyenge, semmi szigetelés csak beton meg 5 mm xps a laminált padló alatt. Szóval gondolom a Samsung képes lenne lehűteni és fűteni. A megfurkálás...hát nem hinném, hogy megtenném főleg mert azok nem csak szimpla lyukak.
Szia, hát mi sem tudunk dönteni.Samunak kicsik a furatai, alig fúj, ezért alig hűt. Samsung szrint ha többet akarsz, fúrd fel nagyobbra a lukakat. Midíát meg a minősége miatt nem szerelünk...
Sokat lehet tanulni a történtekből, csak akarni kell. Pontosan körbe lett írva, hogy egy használt műszaki cikk amit SZAKEMBER szerelhet csak mennyit és MIÉRT ér.
A tanács is jószándékú volt többünktől, hogy tartsd meg, ne herdáld el.
SZVSZ egy házilag leszerelt klíma felszerelésére -akár van videó, akár nincs- nagyon nehéz lesz FELszerelőt találni, mármint olyat a ki a garit is biztosítja. Ha nem kell gari akkor persze OK, végülis ma már nem nagy kockázat egy Midea gép sem, gondolom az sme törvényszerű, hogy halomra romlanának.
Tehát ha a gari "árát" is kivonjuk a képletből lassan ott vagyunk amit a legelején mondtam, hogy kár elpocsékolni 50eFt-ért a felszerelt, jó gépet.
Most úgy érzem magam, mint egy boltban, ahova becsődül 15 ember, és egymást túlharsogva bizonygatja, hogy milyen hitvány drága portékát árulok.
Gyerekek, felejtsük el.
Mellesleg igen, van olcsóbban is ez a típus, de annak gyengébb a teljesítménye. Ha valakinek kell, akkor szól. Nem kell mindenkinek szólnia, akinek NEM kell. Ha Mekkmester nem kezd írogatni, szépen csendben oldalakkal korábban nyomtalanul eltűnt volna az egész hozzászólásom.
A klímákról nem sokat tanultam most, de az emberekről annál többet.
És igen, biztos mindent meg lehet csinálni egyedül. Magyarország élen jár abban, hogy egy pöttyös labdára is kiírják, hogy tilos, baleset- és életveszélyes, csak saját felelősségre használható!
Valószínüleg le és fel lehet szerelni egy klímát földi halandó által is. DE. Mi pont azért nem próbálkoznánk vele, mert a kedves vevő bármit ránk foghat emiatt, ha pl. útközben kiesik az autójából, akkor biztos azért ment tönkre, mert mi rosszul szereltük le. Vagy ha ő szereli le rosszul, akkor meg hibás terméket kapott tőlünk ugyebár.
Amiért nem vált be: a régi konvektor melege felment az emeletre, amit ez a klíma nem tudott biztosítani, és a ház úgy van kialakítva, hogy nagyon drága lenne több klímát egy kültéri egységre beszerelni, vagy kb lehetetlen, a lényeg az, hogy annyi klímát kellene beszerelni, hogy kb.nem éri meg. Az, hogy minden szobánál legyen kint egy kis helikopter, az nem opció. Marad a központi fűtés tervben.
Mielőtt ez is támadva lenne, megjegyzem, szakemberrel mérettük fel a helyzetet.
"És miért nyúlhat bárki hozzá? Ha sikeres leszel, és lefagy a fél kezed, arcod, és teli lesz égési sérüléssel....
Szép leszel..."
Ha sikeres leszel akkor a forró levest magadra öntöd a tűzhelynél, levágod az ujjaidat a zöldség darabolásánál, magadra ejteted a kocsit mikor kereket cserélsz, pofán ver a flex korong, elüt az autó mert figyelmetlenül lépsz az úttestre ..... stb.
Mindegyikkel szép leszel..."
Miért csinálhatja ezeket bárki?
De nem ragozzuk tovább.
Aki nem tudja mit kell vagy mit lehet tenni az NE NYÚLJON A KÉSZÜLÉKHEZ!
Az a baj velem , hogy autón kívül használt berendezést nem veszek . Az autókkal is szerencsém volt és van idáig , mert semmi olyan gond ami váratlan nem történt . Igaz odafigyelek minden apró zörejre .:-) Így nekem nincs tapasztalatom a használt holmik javíttatásában az egy haveron kívül , aki az autóimat karbantartotta és tartja jelenleg is . :-) Tehát nincs sem negatív , sem pozitív tapasztalatom a használt dolgok javíttatásáról . Ezért írtam , hogy aki megveszi a klímát , az vigyen egy szakembert , aki elöször lepróbálja a klímát , hogy minden üzemmódban üzemképes-e , majd szerelje le és szerelje fel az új helyen . A garancia szerintem meg bukta .:-(
szerintem itt ezen a ponton ejtsük már ezt a témát, mert még pár kevéssé hozzáértő azt fogja gondolni, hogy amit te fejtegetsz ez amúgy egy létező és lehetséges dolog. Klímások javítsanak ki, ha nagy faszságot beszélek, én nem vagyok hozzáértő, de: a klímaberendezések egyrészt regisztrálva vannak, tehát az megvan konkrétan, hogy ez a gép oda van beépítve és ki építette be, ki vállal rá garanciát.
Ennyit találtam nagyhirtelen:
"A 14/2015. (II. 10.) Kormányrendelet
A 2015.február 08.-án hatályba lépett rendelet azt mondja, hogy minden klímagázzal működő készülék esetén a vásárlónak rendelkeznie kell egy, a kormány oldalról letölthető és előre kitöltött tanúsítvánnyal, amely azt bizonyítja, hogy a megvásárolni kívánt klímát engedéllyel és képesítéssel rendelkező vállalkozás fogja beszerelni.
Azt is magában foglalja, hogy a tanúsítványban feltüntetett cég vállal felelősséget a helyes beszerelésért."
Tehát ez alapján senki ne gondolkozzon abban, hogy saját magának fel vagy leszerel klímát, hacsak olyan a gép, amely nem használ a jogszabályban említett gázt.
Ezért írtam azt, hogy a leszerelésről korrekt videófelvételt kell készíteni, hogy az eladó tudja bizonyítani, hogy szakszerű leszerelés történt.
Ismerem nagyon jól az iparosok hozzáállását. Soha nem ők hibáznak. Alig van olyan becsületes aki azt mondja, hogy - Bocsánat, hibáztam és a saját költségemen kijavítom. És ez igaz bármely szakmára.
Mindig a kibúvót keresik.
Gondolj bele, ha egy valaha valamivel javított készüléket javíttatni viszel (bármilyen készüléket) és a javítás nem vagy gyengére sikerül akkor mindig az van, hogy mert előtte a másik szerelő....
Még akkor is ez van mikor a problémának semmi köze az előző probléma javításához.
Ennyi erővel egyetlen egy olyan készüléket sem szabadna javítani ami már egyszer meg volt bontva egy más szerelő által.
Ha valami szakszerűen lett előzóleg szerelve azzal nekem semmi bajom nincs ha később nekem kellene javítani.
A szakszerű szerelés nem attól lesz szakszerű mert szakember csinálja.
A garanciális feltételeket nem ismerem, hogy melyik gyártó mikor mit követel meg.
a "szerinted" a kulcsszó. szerintem meg ahol a hűtőközeghez bármilyen szinten nyúlni kell - márpedig itt igen - azt nem csinálhatja meg bárki (tökmindegy, hogy amúgy "egyszerű" - a klímaszerelés nyilván nem atomfizika, de jó okkal engedélyköteles, és ez az ok nem feltétlenül a nehézsége). Ha pedig bármikor érvényesíteni akarod a garanciát, akkor nem nyúlkálhatsz a géphez, hivatásos szerelőnek kell. Tehát ha te magadnak leszereled, akkor 1) lesz egy géped, amire nemigen fogsz tudni garanciát érvényesíteni, 2) akár meg is b@szhatnak érte. Venni ilyet meg semmiképp nem érdemes.
ettől még tudtommal ezt nem csinálhatja akárki. Akkor sem, ha van róla youtube video. Plusz nagy valószínűség szerint a garancia is ugrik, ha tetszőleges paraszt babrál vele, nem pedig hivatásos szerelő.
Egy leszereléshez semmiféle szakmai tudás nem szükséges csak annyi műszaki érzék ami minden embertől elvárható. Szerszámból meg tényleg csak annyi ami szinte minden háztartásban megtalálható.
A felszerelés beüzemelés azért más tészta. Ott a szerszámozottság, és bizonyos műszaki tudás többet kíván.
Azért a vákuumozás, nitrogénes nyomáspróba, rendes minőségű csőperemezés, csőhajlítás már nem az a kategória mint az hogy szólok a szomszéd Juli néninek, hogy itt a leírás és a videó kapja már le klímát. Mert Juli néni is simán megcsinálná.
Persze ha csak arról van szó hogy rakjuk fel a helyére a kültéri és beltéri egységet és fektessük le hozzá a csövet és hálózati vezetéket az sem egy nagy művészet. (Ez már azért több tudást, affinitást kíván mint a kössük le azt vigyétek.)
Nem is marad sok dolga a klímásnak. Csőperemezés (jobb ha rábízzuk a szerelőre így elkerülhető a visszamutogatás) vákuumozás, nitrogénes nyomáspróba, elektromos bekötés ...
Ha meg annyira nem ért hozzá akkor szól egy haverjának aki ért ennek a pár szerszámnak a használatához és max 1 óra alatt leszedik szőröstől bőröstől kívül-belül és belekerül pár ezresébe amit a meló után söröznek el.
A leírást, videót annyival egészíteném ki hogy az egész eljárásról érdemes videófelvételt készíteni, hogy dokumentálva legyen a szakszerű leszerelés hogy ne legyen visszamutogatás a majdani felszerelő részéről. (Sajnos nagyon szeretett mutatvány a visszamutogatás)
Ha jól bírnak inni :) akkor is megspórol 45e forintot az emlegetett 50e-ből.
Ez a "Midea Mission II. Inverter Wifi R32" az árgép szerint a legolcsóbb helyen 214e Ft, ingyenes kiszállítással: ehhez jön még a felszerelés, legyen 50e, tehát 264 ezerért van egy vadi új, felszerelt klímád.
Én nemrég telepíttettem át egy klímát, Budapesten belül, brutto 95 rugó volt a leszerelés, másik kerületbe átvivés, és ott felszerelés.
Tényleg nem bántásból írtam és szerintem te is érzed (írtad is), hogy kicsit mission impossible az elképzelés.
Használt műszaki cikk ára kb az üzletből kihozva közelít a félárhoz, típustól, összetettségtől, háttérszolgáltatástól függően.
Na de ha nekem megfelelne, leszereled és adsz olyan garanciát a leszerelésre amit az én telepítőm mosolyogva elfogad a felszereléshez és a gyári garanciát sem piszkálja meg?
Vagy kifizeted az én telepítőm leszerelési munkadíját?
Egy klíma le és felszerelése akkora bonyolultsági szinten van a hétköznapi ember számára, hogy valójában nem sok értelme van belekezdeni, hacsak nincs rajta nagy árelőny. A 190e+leszerelési költség mínusz az új ár mínusz az "ottvétel" kedvezménye nem képez ilyet, de nagyon nem.
Nem így kéne értelmezni. Egyrészt újan 233000 forint amire rájön még a beszerelés. Ezen már 50000 ft lett spórolva, másrészt pedig amint írtam, alkudható. Hűtésre nem volt használva, 1 évet sem volt nálunk, amiből 1 hónapot használtuk. Nyáron max.25 fok van a lakásban, tehát hűtésre nem is kéne. Amúgyis fűtésre optimalizált készülék.
Az említett 2 japán márka azonos ársávba tartozó gépei az én személyes tapasztalatom és véleményem alapján nem jobb választások, mint egy Gree, Midea, vagy AUX.
Csak 2 dologban jobbak:
- nagy valószínűséggel tartósabbak,
- lesz hozzájuk alkatrész/support sok-sok év múlva is, míg egy átcímkézett távolkeleti brand esetében komoly kételyeim vannak.
Külföldjön járva ősrégi Toshiba, Hitachi, Fujitsu stb. klímák üzemelnek még. Kíváncsi leszek, hol lesznek az áruházakban a tömegeknek dömpingáron kicsapott, műszakilag precíz módon pont alulméretezett cuccok 10-15 év múlva...
A múlt héten tettünk fel egy ügyfélnek egy Panasonic splittet, mivel behalt a 20 éves LG-je és alapgépből csak ez volt készleten.
Hát többet nem veszünk készletre ilyet. Ennél a 110-120.000 Ft-os, román szürke importból származó Vortex, vagy a sokat szidott Whirlpool is komolyabb technika az én megítélésem szerint.
Mitsubishi-t is tettünk fel ügyfél kifejezett kérésére, így erről is van személyes tapasztalatom.
Az említett 2 japán márka azonos ársávba tartozó gépei az én személyes tapasztalatom és véleményem alapján nem jobb választások, mint egy Gree, Midea, vagy AUX.
Ha klímát magasra helyeznéd és a kimenő cső alá meg tennél egy hasonló nyílást akkor ha a gépre nem teszel hátfal burkolatot a szívócsőnek akkor is csak a piros körrel jelzett területen mixelődne a belső hűtött és a külső meleg levegő. Így talán nem befolyásolná annyira a szobahőjét a kinti beszívott levegő.
A plusz hátfal burkolással óvatos lennék mert a kétcsöveseknek erősebb ventilátoruk van a dupla csövezés terhelése miatt.
Nemcsak korlátolt, de igénytelen is vagy. Miért sznobság az, ha valaki egy évtizedek óta bizonyított japán klímát vesz (mondjuk Panasonicot, Mitsubishit)? Amikor te még csattogós lepkével játszottál, a japánok már akkor is klímákat gyártottak. Eléggé szánalmas (bár tipikusan magyaros gondolkodás), hogy a TESCO-gadaságos gondolkodást erőlteted és sznob bárki, aki a minőségre törekszik. Pont az a baj, hogy manapság senki sem gondolkodik közép- vagy pláne hosszú távra. Bezárul a kör, éljen a balkáni okoskodás, jó az a parasztnak! AUX, RCOOL, ja. Vegyétek csak a gyorsan besárguló, silány műanyagú, ezerféle parasztvakítós - de felesleges hibaforrást jelentő - funkciós klímákat, hajrá!
Leginkább az, hogy a a kifújt levegőt mindenképpen pótolni kell. Ha ez nem tudod megtenni egy árnyékos hűs helyről vezetve akkor nem marad más mint a kinti meleg levegő beengedése a hűtött lakásba. Egycsöves rendszernél elsőnek a lakásba megy a meleg levegő ami ilyenkor melegít a hűtött levegőn. Ezt a mixet szívja be a készülék.
Igaz hogy ilyenkor a mix amit a gép beszív az sokkal hűvösebb lehet mint a kinti levegő amivel a kétcsöves rendszernek kell megküzdenie viszont ez szélmalom harc hisz mindig csak mixelt hőmérsékletű levegőd lesz.
Hiába tudna a klíma 10-13 környéki levegőt előállítani ha azt utána meg elkezdjük melegíteni a kinti meleg levegővel. Voltam olyan helyiségben ahol 21 fok volt de hogy ezt milyen üzemelési költségek árán tudták elérni azt nem tudom mert nem emiatt voltam ott és így szóba sem került. Biztos vannak olyan helyzetek ahol nincs más megoldás mint a mobil klíma de ott a kényszer miatt van nem pedig azért mert hű de.....
Az ablakba nem tudsz egy darab OSB lapot vágni ? Arra két lyukat . A klímát meg arra az egy napra felteszed egy asztalra , hogy az ablaknál a csövek egyenesen mehessenek a szabadba . Kipróbálod , ha jó , akkor stabilra csinálod , ha meg nem , akkor nincs semmi gond a fallal , nem kell foltozni .:-)
Ha csinálsz egy kört a gép primer oldalán akkor a szekunder oldalán mi lesz?
Vagy nem fújsz oda levegőt, vagy kidurran a szoba.
Vagy ha a szekunder oldalt is fújod az honnan fog jönni? Ugye nem a kinti térből, vagy igen, ha már a fújással a szobából kifújod a kinti térbe..
Vagy te most a kétcsöves primer/szekunder szeparált gépet képzeled ide? Mert nem ilyenről van szó. Sőt az elmúlt időszakok tapasztalata szerint olyan igazán nem is kapható még soksok pénzért sem igazán.
Ha már megvan a mobilklíma és nem okoz gondot a két csönek lyukat fúrni a falon , akkor azért egy próbát megér . Igaz , a gyártók is kisebb COP-ot adnak meg mint a normál szplit klíma esetében . Milyen az a mobilklíma típusilag ? Mennyire nehéz kivitelezni a másik csö illesztését a klímához ?
"Ha egy kicsit gondolkodnál és ismernéd az 1 csöves mobilklímák működési elvét tudnád, hogy nem sokat számít, hogy a szoba mennyire van szigetelve."
A kívülről érkező meleg levegő nem muszáj, hogy átjárja a teljes helyiséget. Kívülről a legrövidebb úton odamegy a klímához, majd gyorsan távozik kifelé. Ha ezt megvalósítod, akkor a kinti levegő melegítő hatása a helyiség 90/99 százalékában nem érezhető, tehát ekkor szinte kizárólag a hőszigetelés jóságától függ a helyiség hőmérséklete.
szerintem olvasd el ezt a hozzászólást (és a környékét)
Ha egy kicsit gondolkodnál és ismernéd az 1 csöves mobilklímák működési elvét tudnád, hogy nem sokat számít, hogy a szoba mennyire van szigetelve.
Hiszen a baromi jól szigetelt szobában magával a géppel cseréltetjük ki a levegőt óránként soksoksokszor a kinti 40 fokosra. A szigetelés így a dobozon belülre vajmi kevés hatással van.
Tévedés, a KÉTCSÖVES mobil klímákkal nincs senkinek semmi baja.
Az egycsöves mobil klíma energetikailag olyan, mintha a benzinkúton a tankolásért fizetendő összegnek csak a felét lehetne pénzzel kiegyenlíteni, az összeg másik felét benzinnel kellene megfizetni :)
A mobilklímával való hűtésnél egy nagyon fontos tényezőt sokan kihagynak a számításból. A kivezető csövön keresztül kiáramló jelentős mennyiségű levegő helyére beérkező (ajtóréseken, ablakréseken keresztül) levegő hőmérsékletével és mennyiségével. Hiába hűtjük 10-12 C°-os levegővel a helyiséget, ha a kondenzátor hűtésére használt és utána kivezetett levegő helyére kezeletlen meleg levegő áramlik be a helyiségbe. Ez a legnagyobb hátulütője az egycsöves mobilklímának.
Valaki nem tudja az AUX delta Rejtett menüjét ( CC van a kijelzőn) hogy lehet előhívni, és melyik beállítás mit állít? Jó lenne egy leírás hozzá. sajnos a neten nem találtam.
Ha ez sikerülni fog a mobilklímagyártók nem fognak békén hagyni"
Ha a mobil klíma köré csinálsz egy rohadt vastagon hőszigetelt dobozt, akkor simán megoldható akár 10-12 fokos hőmérséklet is, tehát a 18 fok simán megvalósítható cél.
A baj ott lesz, hogy az illető valószínűleg nem lesz hajlandó harminc centi vastagon hőszigetelni a szobáját (az ablakok helyét is!), ezen fog megbukni a terv és nem a klímaberendezés típusán.
Az egységsugarú laikus ilyenkor inkább lecseréli a mobilklímáját egy negyedikre, majd egy ötödikre, hátha valamelyiktől lényegesen kisebb lesz a szar hőszigetelésű helyiség hatalmas hűtési hőigénye :)
"A csövének variálása kb. olyan szinten van, mint annak idején a wartburgokra billegő, klaffogó kipufogóvéget tenni és attól várni BÁRMI fogyasztáscsökkenést."
A forró levegő kifújó cső
- legszarabb (csomót kötünk rá :)
- és legjobb (a klímát hokedlira állítjuk, hogy a cső teljesen összenyomva + nyílegyenes legyen)
beállítása között talán 2-4 százalék hatásfok különbség lehet. Ami nem nulla, de nincs nagyon mesze tőle :)
A látványként mennyire illeszthető bele a képbe, hogy a készüléket magasabb pozícióban helyezd el? Gondolok itt állványra vagy alacsonyabb szekrényre megfelelő méretre gyártva. A levegő jobban cirkulálna a helyiségben és hatékonyabb hűtés lehetne elérni ha a hideg levegő a magasabb pozícióból áramolna lefelé.
Talán azért, mert nem mindenki sznob és nem a matrica szerint választ klímát, hanem megelégszik azzal, hogy kielégíti az elvárásait. Melegben hűt, hidegben fűt.
Viszont a képlet többismeretlenes maradt abban a kérdéskompozícióban.
Megkérdezhetted volna, hogy mennyi volt a beszívott levegő.
Vagy simán értelmezhetőbb a kérdés, ha úgy teszed fel, hogy MENNYIT CSÖKKENT a beszívott levegő hőmérsékletén.
Aztán a kérdésed, hogy "miért lehetetlen...."
Hát azért mert odaírtad a HA szócskát. Írta valaki, hogy 40 fok volt kint és a szobában 25? Mindez azzal egyidőben amikor 10fokos levegőt tolt a gép???
Mobilklíma egy zajos, rossz hatásfokú, aligalig hűtő kényszer(szar)megoldás.
A csövének variálása kb. olyan szinten van, mint annak idején a wartburgokra billegő, klaffogó kipufogóvéget tenni és attól várni BÁRMI fogyasztáscsökkenést.
Miért kell noname, low budget, hosszú távú support nélküli szarokkal foglalkozni?! Egyszerűen nem értem az embereket. Vegyél MÁRKÁS - lehetőség szerint japán - klímát. 200e Ft környékén kapsz már 2.5 kW-osat.
Akkor lehet valamit félreértettem, de 50e árkülönbséget írtam fel, de lehet akkor az a 3 gépre együtt van, nem per db. Megkérdezem a szerelőt.
Karbantartás amit megcsinálok: szétszedés, burkolat levétel, kitakarítás, fertőtlenítés, stb. Emellett ha nem is évente, csak 2 évente átnézni, vagy ha barmi gond van nyilván kihívok a szerelőt, na de greenél évente 2x csak takarítani kihivni a szerelőt a gari miatt az azért túlzás szerintem.
10 év garit nyilván nem várok el, az AUX 3 év garija bőven jó, csak nem akarom, hogy mondjuk 4 év múlva kidobhassam a klímát, mert ne legyen akármi bizbasz alkatrész mert az importőr megszűnt, vagy szimplán már nem foglalkozik a márkával. A Cool4u-t ami a gree mögött van ismerem, várható, hogy 10 év múlva is létezni és klímázni fog, a rotovill-t az AUX mögött viszont nem ismerem, csak az AUX honlapján a marketing szöveget látom, ezért kérdeztem, aki ezzel foglalkozik, talán nagyobb rálátása van a cégre. (A szerelőm főleg auxokat rak most, az van neki raktáron, nyilván azt ajánlja)
Ilyen használati módra (nyáron klíma, és fűtés kb decemberig míg a nappali fagyok megjelennek) te melyiket ajánlanád (AUX gamma / AUX delta / gree comfortx).
Segítséget szeretnék kérni családi házba klíma választás kapcsán.
A nyári klímázás mellett kisegítő fűtésre is használnám (téli időben a gáz menne, enyhébb időben, mikor csak éjjel van 1-2 fok mínusz, valamint ősszel és tavasszal a klímák).
3 db split klíma a terv: nappali (3,5kw), háló (3,5kw), és a majdani gyerekszoba (2,6kw).
Még nincs gyerek, szóval állami támogatás sem, tehát az ár is számít.
Volt kint egy szerelő, Aux Delta, és Gree ComfortX klímákat ajánlott.
Auxról eddig nem is hallottam, szerelő szerint ár-érték arányban nagyon jó, és jók a garis feltételek (nem kötelező hozzá a szerelő általi karbantartás). Ahogy utána néztem nem kicsi gyártó, de az itthoni forgalmazó oldala egy marketing bullshit, nem tudom lesz-e szervizháttér, meg alkatrész hozzá 5-8-10 év múlva? A gari 3 év + 7 év a kompresszorra, de nyilván nem a kompresszor fog tönkremenni, szóval a 3 év ami ér is valamit.
Gree számomra nevesebb, a Cool4U Kft áll itthon a forgalmazás mögött, szóval szervizháttér és alkatrészellátás biztosnak tűnik. De a garis feltételek rosszak, papíron van 10 év gari, de ahhoz feltétel az évi 2x szerelő általi karbantartás, ami vicc, szóval az én szemszögemből gari=0. (tisztítást én csinálom)
Hosszabb távra tervezve érdemes bevállalni az auxot, (milyen a minősége, lesz-e szervizháttere), vagy mindenképp a Gree lenne az ajánlott (150-160e Ft körül van a különbség, amit állami támogatás nélkül saját zsebből végzett lakásfelújításnál másra is el tudok költeni)?
Esetleg a klímát arra az oldalra tenni és nem egy , hanem két lyukat fúrni . A klímának arra az oldalára odavezetni a friss kinti levegöt , amelyiken beszívja a kondenzátor felé menö levegöt .
Az egycsövesnél a kérdés az is , hogy honnan lesz a levegö utánpótlás a helyiségbe ? Ha a napsütötte oldalról , az nem a legszerencsésebb . Esetleg az északi oldalról , ha meglehet oldani .
Olyan megoldás is készült már, hogy a francia erkély ablakának alsó része teli műanyag volt és abba vágták a nyílást így azon vízszintesen egyenesen ment ki a cső így a klíma közvetlen az ablak előtt állt. Mivel az erkélyre úgysem lehetett kilépni így ezért lett olyan ablak beépítve aminek az alsó része fix telibe műanyag, a felső része meg bukó, nyíló.
Ha ilyen lehetőség nincs akkor általában minimum 2,5 -3 szoros csőátmérő távolsággal (2 kanyar) kell számolni ha szintkülönbséggel kell kivinni a csövet.
Úgy érzed magyarázkodnod kell, mert ez a f@sz megint beszólt, de ne tedd. Mindenbe beleszól, mindenhol osztja azt a keveset, ne vedd komolyan a továbbiakban. Szerintem.
Ha széthúzod a harmonikát akkor megnöveled a cső hőleadó felületét így maga a kivezető cső több meleg levegőt ad vissza a hűtött helyiségben. Lehetőség szerint a legrövidebb csőszakaszt érdemes használni. Minél rövidebb a cső annál rövidebb szakasz melegíti a belteret és a benne lévő levegő is annál hamarabb kiér a szabadba. Volt olyan aki hőszigetelő szalaggal letekerte a készre formázott csövet. Nem szép de elég hatékony.
Ha valakit érdekel a típus, és nem Hajdú-Biharból kéri postázva, akkor ír, és én válaszolok neki, hogy Csobánkán van.
Nem szereltük le sem profikként, sem amatőrként.
Ragaszkodunk hozzá, hogy akit érdekel, ki tudja próbálni helyben az összes funkcióját, majd szakemberrel leszereltesse.
Tudom, kicsi az esély arra, hogy vevőre akadjunk, de attól még próbálkozunk. Elég nagy veszteség, 300000 volt beszereléssel, és max.1 hónapot használtuk.
190000 az ára, ami helyben, normális hangnemben alkudható.
Gondoltam nem rontok ajtóstól a házba és először megkérdezem, hogy valakit egyáltalán érdekel-e ilyen típusú használt klíma, mivel ez nem egy adás-vétel csoport.
"összenyomott harmónika jobb, mint szethúzva? A kiáramló melegre gondolok."
A kifújó ventilátor munkáját kell a lehető csökkenteni, tehát arra kell törekedni, hogy a csőben áramló levegő minél kevésné "fékeződjön". Leegyszerűsítve: egy fix keresztmetszetű légáram fojtását az örvények, a mikro-örvények és a csőfal súrlódása okozzák. A nagy örvényeket a kanyarok száma és élessége okozza, a mikro örvényeket pl a cső belső felületének recéssége/simasága, a szűrők/rácsok, a súrlódási felület meg a cső hosszától függ.
Tehát az ideális kivezető cső
- tökéletesen egyenes (nulla kanyar/törés)
- a csőfal belső felülete tökéletesen sima (krómozott :)
- és a lehető legrövidebb (egy centi hosszú :)
Pont ilyen csövezést persze igen nehéz megvalósítani ;) de ebbe az irányba kell törekedni.
Tehát ahol a harmonikát lehet úgy összenyomni, hogy emiatt még ne legyenek élesebbek a kanyarok, ott legyen összenyomva.
Fűtésre vettük tavaly szeptemberben, de végül másképp lesz megoldva a fűtés. Egy hónapot volt használva körülbelül. Garanciális, megvolt az éves karbantartás is. Helyileg Peste megye. Erről lenne szó:
Nem tűnik úgy, hogy változna a hangja, végig egyformán duruzsol. És úgy érzem (már amennyire ez "érezhető"), hogy a kiáramló levegő hőfoka sem változik (mondjuk 40 percnél tovább nemigen járatom).
A VESA pontok környékén maximum maga a műanyag meg van merevítve műanyag bordákkal /vastagítva egy kicsit, de sokhelyütt még ennyi sincs és bele van ragasztva egy 1-2 centi hosszú belül menetes fém henger (ebbe megy kiíbülről a VESA rögzítő csavar).
Most gondolkodni próbáltál és nem volt szerencséd? Ez nagyon gázos, inkább töröltesd, mert itt látszik, hogy elfogyott a gyógyszered.
Nem tudom van-e még lejjebb, de szerintem ne égesd magad tovább. Egyrészt itt off, másrészt oltári baromságokat írsz, és még hirdeted is hogy kell kókányolni.
Lecsavaroztam már pár 100 monitor hátlapját, nem kell bemutatni mi van ott.
Maradjuk annyiban higy normális embernek eszébe se jutna abba a műanyag burkolatba gányolt csavarra lógatni egy tv-t.
Arra való a gyári rögzítési pont, és még a garancia is megmarad.
"Hamarjában csak ezt a videót találtam, ezen egy nagy (tehát viszonylag nehéz) TV hátlapja látzik belülről is, a VESA csavarok helyével, NULLA vas merevítéssel. És mégis elbírja :)"
Akkor nézd meg jobban, de pirossal be is karikáztam neked, hova mennek a csavarok. Igen, a fém vázra rögzített elemekhez...
"Nézd meg azt a VESA rögzitési pontot közelebbről. Azok mögött egy fémlemez áll, ami szerves része a monitor vázának."
Reggel még nem hitted, hogy létezik ilyen, délutánra meg hirtelen VESA szakértő lettél?
Én már láttam jó néhány TV meg monitor hátlapját belülről is és egyiknél sem voltak vas merevítő lemezek. A VESA pontok környékén maximum maga a műanyag meg van merevítve műanyag bordákkal /vastagítva egy kicsit, de sokhelyütt még ennyi sincs és bele van ragasztva egy 1-2 centi hosszú belül menetes fém henger (ebbe megy kiíbülről a VESA rögzítő csavar).
Hamarjában csak ezt a videót találtam, ezen egy nagy (tehát viszonylag nehéz) TV hátlapja látzik belülről is, a VESA csavarok helyével, NULLA vas merevítéssel. És mégis elbírja :)
Ennek az állításnak jót tenne, ha megneveznél néhány konkrét típust ;)
"A fölé rakott lemez a levegő oldalirányú mozgását nem gátolja meg"
Ez bizony igaz: lehet úgy okosan fölé tenni a lemezt, hogy az a légáramlást nem akadályozza. Sőt, ha a kineneti szellőző nyílások nem a TV tetején vannak, akkor ez a lemez lehet akár KÖZVETLENÜL a TV tetején is. Akár a TV hez rögzítve is.
"A led TV már nem termel akkora hőt mint a régi CRT képcsövesek."
Hiába csak 50-100 watt, azzal is fel lehet gyújtani egy házat, ha akadályozzuk a hő FOLYAMATOS távozását (akár még 1 wattal is lehet tüzet gyújtani).
"Mélyen egy vitrines szekrényben körben kb 7cm hézaggal az oldalfalaktól."
Lefordítom ezt a mondatodat: "Az én TV-m hűtésére kb 700 cm2 keresztmetszetű hűtőlevegő járat áll rendelkezésre, ami szerintem egyenlő a NULLA cm2 keresztmetszetű szellőző réssel" Fizikából hányas voltál? :))))
"Hát ha nekem valaki a TV készülékemet akarná furkálni,...megmutatnám neki hogy az 3. emeletről milyen egyszerű módon is lehet távozni :)"
Szerintem egészségtelen gondolkodásmódra vall, ha valaki az autót és a TV-t a "szent tárgyak" közé sorolja (kereszt a falon, Szűz Mária vagy Szent Orbán festmény, stb). A mai világban sokkal egészségesebb, ha a TV-t a "használati tárgyak" (mosógép, mikrohullámú sütő, fúrógép, vasaló, porszívó, stb) csoportba tartozónak tekintjük.
Ha valaki pl a mikrohullámú sütődbe akarna betekerni két 5 mm hosszú csavart (pl hogy hozzá rögzítsen egy mágneses késtartót), azt is szentségtörésnek tekintenéd és azt az embert is ki akarnád dobni az ablakon?
Hát ha nekem valaki a TV készülékemet akarná furkálni, hogy egy egyszerű módszert mutasson be akkor lehet én is megmutatnám neki hogy az 3. emeletről milyen egyszerű módon is lehet távozni :)
Az igénytelenségnek és a barbár munkának is vannak határai!
A különböző portálokon nem véletlenül gyűlnek a gányabbnál gányabb munkákat bemutató írások, fotók és videók.
Semmi probléma nem lesz ha nem lesz rajta szellőzőrés. Több okból sem.
1. Rengeteg TV van aminek nincs szellőzőrése csak alul a hangszórónak van nyílása és köszönik szépen jól vannak. Még szekrénybe berakva is.
2. A fölé rakott lemez a levegő oldalirányú mozgását nem gátolja meg.
3. A led TV már nem termel akkora hőt mint a régi CRT képcsövesek.
Nálam egy 42"-os (Backlights ledes) hátlapi hőmérséklete 8óra üzemelés után hátul középen mérve ahol az elektronika van 37oC, ugyanez a hőfok felette is egész a tv széléig. A többi helyen 31-33oC közötti értékek.
Mélyen egy vitrines szekrényben körben kb 7cm hézaggal az oldalfalaktól.
Szóval nem kell parázni attól hogy gond lesz a hővel.
Ilyenkor mindig elgondolkozok rajta hogy csak trollkodsz vagy tényleg ennyire messziről ugatod a témát. Remélem az előbbi.
Nézd meg azt a VESA rögzitési pontot közelebbről. Azok mögött egy fémlemez áll, ami szerves része a monitor vázának. A burkolat pedig egy vékony műanyag, ami arra van tervezve higy burkolja a monitort és megtartsa saját magát, nem a komplett monitort.
Itt van több ezer féle monitor/TV tartó kar. Ezeknek a vásárlói mind olyan hülyék, hogy a talpa helyett a burkolatához csavarozva akarják lógatni a készüléküket ;)
"A burkolat általában nem arra van kitalálva hogy azon keresztül lógassuk a monitort"
Olvass utána a VESA szabványnak. A VESA rögzítési pontok kimondottan arra a célra vannak csinálva, hogy szükség esetén azok tartsák a monitort/TV-t (tehát "hivatalosan" sem csak a talpán állhat). Sok-sok éve szinte valamennyi TV és monitor hátán ott vannak ezek a rögzítési pontok. Menj oda a TV-dhez és nézd meg a hátulját: igen valószínű, hogy ott van a (legalább) négy rögzítési pont.
Ezek a rögzítési pontok a hátlapon (tehát a burkolaton) vannak, tehát a hátlap úgy van méretezve, hogy igény esetén az tartsa a TV súlyát.
Hát elég meredeken hangzik. A burkolat általában nem arra van kitalálva hogy azon keresztül lógassuk a monitort, arra vannak a teherviselő részei (ahol a talp becsatlakozik pl), de ízlés dolga kinek hol kezdődik a kókányolás fogalma. Én biztos idegbajt kapnék ha valaki nekiállna beletekerni facsavarokat a monitoromba.
- felülről felfüggesztés/lelógatás (amikor a gyári VESA rögzítési pont elhelyezése nem optimális valami miatt)
- nemrég pl egy havernak csináltam szuper-ergonomikus informatikai hómoffice munkahelyet, ott pl a kiválasztott monitoron nem voltak egyáltalán VESA rögzítési pontok, ott a monitor tartó kart csavarokkal rögzítettem a monitor hátához.
"Azért gondolj arra is , hogy amennyiben a TV egész nap müködik ,"
A TV adatlapján szereplő elektromos wattok 99 százaléka hővé alakul (a maradék 1 watt fénnyé alakul). Tehát ha egy TV adatai között azt olvassuk, hogy 80 wattos, azt tekintsük egy 80 wattos elektromos fűtőtestnek. Nem véletlenül van a TV-k hátulján alul+felül az a sok kis szellőzőrés, az ott folyamatosan felfelé átáramló hűtő levegő akadályozza meg, hogy a TV túlmelegedjen és tönkremenjen (vagy szerencsés esetben felgyújtsa a lakást ;)
Ezért nem szabad semmilyen módon megakadályozni, vagy akár csak korlátozni a szellőző rések munkáját: az alsó réseken korlátlanul és folyamatosan jöhessen be a "hideg" hűtőlevegő és a felső réseken korlátlanul és folyamatosan távozhasson a világba felmelegedés után.
A gyári kültéri TV "tokok" leginkább azért kerülnek durván sokba, mert nem egyszerű megvalósítani a benne lévő TV megfelelő hűtését.
Nekem is Samsung van és egyharmadra a tetejétöl van a szellöztetörács . Még a Philips képernyömön is van 30x1,5cm-es szellöztetörács . Ha neked nincs , akkor nem szóltam .:-) Te tudod !
Szintén Kínai cucc... 1986-ban alapított AUX Group . ...az AUX a lakossági légkondicionáló iparág (a gyártott darab számot tekintve!) a 3 legnagyobb szereplőjének egyike a világon és évek óta stabilan Kína TOP 500 vállalata közé tartozik.
Azért gondolj arra is , hogy amennyiben a TV egész nap müködik , akkor a hátulján a melegnek távoznia kell tudnia felfelé . Ne , hogy a jövöben meg az okozzon galibát .
"utolsó fázisként csepptálca mosatás bő folyadékmennyiséggel akkor a kimosott szmötyi lerakódik a csepptálca alján majd később a csőben is ami idővel annyira felgyülemlik hogy dugulást okoz."
Valószínű ez okozott gondot nálam is
"csepptálca mosatás bő folyadékmennyiséggel"
Ezt hogy tudom jól megoldani, ha nem akarom teljesen szétszedni a beltérit? A burkolat nyilván lekerül.
Valószínű nem olvasta, hogy a klíma 17 év után produkált először ilyen hibát és azt sem, hogy rajta vagy az ügyön hogy az kondenzvíz elvezetőt kitakarítsd.
Arra figyelj hogy sokszor csak úgy takarítják a klímát, hogy a hűtőfelület lamellái közülkimosatják a szmötyit de ha ezután nem történik utolsó fázisként csepptálca mosatás bő folyadékmennyiséggel akkor a kimosott szmötyi lerakódik a csepptálca alján majd később a csőben is ami idővel annyira felgyülemlik hogy dugulást okoz. Feltelik a csepptálca majd bekövetkezik a túlcsordulás.
A klíma kondezvíznek nincs akkora tömegárama hogy a szmötyit elvigye.
Szerintem érdemes az alábbi sorrendet betartani.
Kondenzvíz elvezető ellenőrzés takarítás > klíma takarítás > kondenzvíz elvezető végső átmosatás. Ha olyan dugulás van a csőben amit a mosatás nem visz ki akkor végelem nélküli kábelbehúzó fémspirállal ki lehet takarítani. Főleg olyan helyen jó a spirál ahol nem egyenes nyomvonalú a kondenzvíz csővezetéke.
Csak nekem furcsa hogy nem a probléma forrását akarják elháritani? Szerintem kurvára nem normális hogy folyik a víz a klímából, morcos is lennék ha összebaszná a falat, laminált padlót.
Ott valami a kondenzvíz csővel el lehet kefélve, vagy szimplán trutyi van benne amit ki kell rendesen mosni.
- fogsz egy polikarbonát lapot (lehet üregkamrás, trapéz vagy akár víztiszta, üvegszerű), ami 20 centivel hosszabb a TV hosszánál és 20 centivel szélesebb a TV vastagságánál
- fogsz egy pár megfelelő méretű vékony facsavart és ugyanannyi hozzávaló fakötésű alátétet
- és a fenti műanyag lapot egyszerűen felülről odacsavarozod a TV tetejéhez.
"Az emberek 99,... százalékánál nincs ilyen probléma, hogy csöpög"
Amikor felrakták a klímámat már másnap lezártam mindkét kondenz kifolyót és néztem, hogy ha esetleg csöpögni fog a kültéri vagy a beltéri, akkor pontosan hova kell majd tenni a vödröt :) A beltéri a kármentés miatt lehet fontos (pl TV úszás-oktatás megelőzése :), a kültérinél viszont valós balesetveszély elhárítás (életveszélyes jégtócsa alul, életveszélyes óriás-jégcsap felül).
Szerintem 20-30mm-el a képernyő előtt legyen a lehajtás és olyan mélyen ameddig a tv felső keretének belső éle van így nem fogsz vastagabb keretet látni tv nézés közben mint enélkül. Egy dróttal le tudod profilozni. Azt felhasználva pedig meg lehet hajlítani a lemezt.
Gondolom nem egy vízgyűjtő csepptálcát szeretnél felszerelni hanem egy jövőbeni esetleges katasztrófát szeretnél elhárítani legalább úgy hogy ne a tv készülékre folyjon a víz.
Műanyag, vagy fémlemezből (pld lindab ) lehajtasz vagy bádogossal lehajtatsz ilyen lemezt. A TV elé hajló részt lefested a tv színére a többit meg a klíma színére. Ha megint dugulásod lenne akkor a tv képernyője előtt csepegne le a víz a földre.
Valamivel esztétikusabb mint egy csepptálca. Persze egy ilyen felszerelése azt feltételezi hogy nem egy hibásan működő klímát szeretnél folyamatosan működtetni hanem azt amit írtál, hogy egy hirtelen jelentkező esemény következményét szeretnéd elhárítani.
A TV hátulján van egy rakás szellőző (hűtő) nyílás. Ha ezek munkáját nem akadályozod, tehát a TV felett hagysz min. 2 centi szellőző rést, az felett bármilyen szépséges esőtetőt barkácsolhatsz a beltéri alá.
Szia, szerintem eltévesztetted a kérdés helyét. Kombináld a kérdésedet a LED tv, lézer tv, oled tv topikba két hete írt hozzászólásoddal (mert a problémád oka itt nem derül ki, ott igen), majd az egésszel keress meg egy szervizt.
Szállodákban, ahol sok szoba van, akár 150-200 szoba is, ott hogyan oldják meg a szobánkénti klímát?
"Ha a helységenkénti hőfok szabályzás kifejezetten fontos, akkor érdemes ...szobánként kis teljesítményű multi légcsatornás beltéri egységet szerelni. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy egy kültéri egységre több darab, kis teljesítményű légcsatornás egységet csatlakoztassunk. A beltéri egységek egymástól külön-külön szabályozhatóak, más hőmérséklet és más intenzitás állítható be" (Cityklíma honlapjáról)
Ez lakásokra szóló ajánlás, de nyilván igy működik a _tisztességes_ szállodákban is, csak ott persze a megvalósítás technikai nagyságrendje és költsége jóval nagyobb. A témában jártas szakik biztosan tudnak erről konkrét infót-adatokat szolgáltatni.
Köszönöm a segítségeket. Valóban hiányosan és hibásan adtam meg a típust. Pontosan Daewoo Natural wind ACE-G300 LH ez a forgalmazott becsületes neve. Elnézést a pontatlanságért.
És azt is elhiszem, hogy olyan klímákat is gyártanak, amelyeken szerepel a "Natural wind" szöveg.
Én csak azt állítom, hogy az a klíma, amin szerepel a Daewwo és a Natural wind szöveg, annak a klímának NEM "Daewwo Natural wind" a típusa, hanem mondjuk "Daewoo ACE-123ABC".
És azért nem találod a felhasználói kézikönyvét, mert nem a tényleges típusa szerint keresed, hanem az előlapján látható szövegek saját értelmezésű összeolvasása szerint. Az is lehet, hogy a cég húszféle klímájára is ráírta a "Natural wind" szöveget. Tessék megkeresni valahol a készüléken a valódi típusmegjelölést és valószínűleg öt perc múlva a kezedben lesz a kézikönyve.
Ha pl egy buszon látod a "Volvo", az "air comdition" és a "WC" szavakat, akkor biztosan nem azt fogod mondani, hogy ez itt agy "Volvo WC" típusú busz, hanem azt, hogy ez itt egy "Volvo9500"-as busz.
Használati utasítást nemigen találni, de a szerelési útmutató itt elérhető: https://elektrotanya.com/. Ebből gondolom, hogy valaha foglalkoztak vele. Ezen a címen írj nekik: elektrotanya@gmail.com. Hátha van egy használati utasításuk. De ha nem, lehet, hogy a problémádra tudnak választ adni.
Egyébként a készüléked pontos neve: daewoo ace g300 Natural Wind, vagy hasonló. A pontos típusszámot (ACE G300, vagy ilyesmi) olvasd le, és úgy kérdezz!
Szerintem meg baromira létezik mert hivatalos helyen lett vásárolva és azok üzemelték be. Akkor fussunk neki megint, ha megnézed létező klímáról van szó nem kínai nem hamisítvány. Igaz valóban nem tegnap adták ki. Ez még az a fajta amit megcsináltak, de nem addig működik amíg a garancia le nem jár Ez a mai típusokra jellemző. Ezen takarításon kívül még nem kellett javítani. Az, hogy évekig nem használtam az automata indulást még létező darab. Teszi a dolgát a mai napig hűt-fűt. Ez csupán a tipikus rossz indulatú megjegyzés. Viszont van olyan is, hogy amiről nem tudok az nem biztos, hogy nincs. Köszönöm a hozzászólásod építő jellegű volt.
Kicsit más a téma, nem lakásba való klíma, ezért elnézést kérek előre is.
Tehát: - Szállodákban, ahol sok szoba van, akár 150-200 szoba is, ott hogyan oldják meg a szobánkénti klímát?
Annyit sikerült csak kiderítenem, hogy van egy vagy több jó nagy kültéri (általában a tetőn). De a szobákban, mert nem látni beltérit csak egy rácsos felületet, ahonnan jön a hideg levegő, ott minden szobában (rejtve) van egy beltéri is? Azért kérdezem, mert érdekelne, hogy ezeket hogyan vagy mikor vagy egyáltalán tisztítja-e valaki? Van karbantartás? Mert elég dohos rossz szagú levegőt fújt be a szobánkba, ahogy először beléptünk rögtön arcul csapott. Másnap megkérdeztem másik vendéget, a szomszéd szobából, náluk is "szagos" a befújt levegő.
Inkább lekapcsoltuk ezt a klímát vagy mit, a szoba falon lévő termosztátos kapcsolóval, nem szagoltuk tovább.
Recepció elnézést kért, nem jelezte eddig senki ezt, de majd utána néznek.