Keresés

Részletes keresés

KömKel Creative Commons License 2013.08.26 0 0 2519

Tegyük hozzá a fővárosban elég népszerű zsarolási potenciált is.

Ugyanis elég sok helyen egyszerűen a társasházi lakó kijelenti, hogy kér X összeget azért, hogy hozzájáruljon az épitkezéshez/negedélyhez. (manapság már legalizálják ezt papiron)

 

Ha egy ilyen hülye van, az feltüzeli a többieket, és döbbenetes összegek kezdenek röpködni.

Előzmény: Törölt nick (2518)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 2518

A társasházról van egy alapító okírat, abból kiderül mi közös és mi az egyéni tulajdon!

 

Ezt kell elkérned (az aktuálisan érvényeset!!!)  és látni fogod hány helyrajzi szám ill. albetét van.

Nomeg, hogy ki mit birtokolhat sajátjaként és mit csak közösen/kizárólagosan használva...

És a hozzájárulások, fizetnivalók, döntések rendje is ebből derül ki.

 

---

 

Elvben van alaprajz is hozzá mellékletként, arról, ami éppen legális.

De, az önkori tervtárában ill. a földhivatal irattárában is kell(ene), hogy legyen terv ill. megosztási vázlat.

(gondolom az önköri/földhivatal pénzért keresi elő és másolja le)

 

---

 

Ami közös az MINDENKIVEL közös!

Bárki igényt tarhat a használatára, bármikor :-(

Akár a használati megosztás felrúgásával is!!!!

Persze ebből per szokott lenni..., de alapos okkal néha megnyerhető a felrúgó számára.

 

 

Szóval, igen minden résztulajdonos (üres padlás) megváltási igénye

jogos lehet, akivel közös tulajdonú az az (eredetileg) üres tetőtér.

Amennyiben egyedül akarod használni. Mert az az övéké is ...

 

Viszont, ha a többiek nem járultak hozzá az építési költségekhez!

Akkor nekik IS megkell fizetni az építés költség tulajdoni hányaduk szerinti arányos részét.Ahhoz, hogy az új rész IS  közös tulajdon MARADJON! és ebből vonhatják le az üres padlástér árát.

 

 

Vagy lehet azt mondani, hogy NEM AKARNAK közös tulajdont az új építésen.

Ezért eladják az üres padlást és elosztják az árát a tulajdoni arányok szerint.

Neked ugye éppen ez a célod....

 

Ehhez viszont MINDEKIVEL kell bizniszelned,  aki abban az eredetileg üres padlásrészben tulajdonos társ!

Ki kell találni az üres padlás rész árát és kifizetned mindekinek az árából a ráeső részt.

Cserébe saját tulajdonos lesz és emiatt módosítani kell a társasházi okíratot is.

Valamint a tulajdoni lapokat is ...

 

Tehát az első feladat tisztázni a valódi  tulajdoni viszonyokat és, hogy a társasház anno hozzájárult-e a beépítéshez (közgyűlési jegyzőkönyv!!!) ?Ha, igen milyen feltételekkel...?Ha, nem akkor jöhet az alkudozás, mindenkivel aki éppen tulaj társ benne.Plusz játszik még az építési engedély gond is :-(Ha, az építési hatóság szerint engedélyezhető, akkor a költségek
- a tulajdonos társak kifizetése az eredetileg üres padlásért- a társasházi okírat módosítási költsége - a földhivatali illetékek- a fennmardási engedély doksi csomag költsége és illetékei - a büntetésEzek úgy a 150-200 eFt/m2 sávba árazhatók összességében, szerintem.(persze a vétel áron felül, csak a legalizálás okán)

KömKel Creative Commons License 2013.08.26 0 0 2517

A tulajdonjogviszonyokat még el tudod rendezni valahogyan (megegyezéssel, kifizetéssel), de az engedély nélküli épitkezést nem, ha 5-6 éven belüli az épités. Egyszerűen ki fog bukni a dolog elkerülhetetlenül.

Ott kezdődik, hogy a tulajdonjog rendezéshez, és a társasházi alapitó okirta módositásához KELL a használatbavételi engedély az új részre.

 

Menj be az épitési hatóságra, és kérd ki a tervtárból az ingatlanra vonatkozó engedélyeket/terveket. Mondd azt, hogy meg szeretnéd vásárolni az ingatlant, ahhoz kell.

El ne áruld, hogy van egy gyanús bővités, mert azzal kvázi feljelented magad (az ingatlant). A tervtárak elég jól működnek 20-25 éve, tehát ha ott nem találnak semmit a tetőtérre, akkor engedély nélkül épült.

 

Két út van:

1. Irsz egy papirt, hogy a tetőtér 10 éven túl épült, és aláiratod két tanúval. Mivel itt büntetőjogi felelősség tudatában kell nyilatkozni, nem ártana ha mindenki aláirná, aki majd kapni fog a használatbavételi engedélyből, máskülönben hamis tanúzás is bekerül a képbe.

Ha ez megvan, akkor csinálni kell egy fennmaradási engedélyt (tervet), és benyújtani. Ezzel meglesz a használatbavételi is egyben.

 

2. Nem tudsz papirt iratni.

Csinálni kell egy fennmaradási tervet, benyújtani. Megkapod a fennmaradási+használatbavételit, plusz egy csinos birságot.

 

Miután megvan a használatbavételi, lehet módositani a közös tulajdoni hányadokat, stb.

 

Buktatók:

- a 2. esetben ha a beépitési mutatókat vagy szintterületi mutatókat túllépi a beépités, vagy egyéb jogszabályi (tűzvédelmi, oték, stb) ütközés van, akkor nem engedélyezik, vagy ki kell alakitanod a jogszabálynak megfelelően. A statikai megfelelőség megint egy másik kérdés, az is lehet buktató

- ha ez most közös tulajdont érint, akkor az összes tulajdonostársnak kell a hozzájáruló nyilatkozata már a benyújtáshoz is. Nem akik ott laknak, hanem a tullapon szereplő összes névnek, még a haszonélvezőknek is

- nem tudom hány külön tulajdonrész van, de az ügyvédi munkadij és az illetékek sem lesz piskóta, mire ez keresztülmegy a tulajdonviszonyok rendezésén (több százezres költség)

- az épitész+statikus munkadijra is számolj hasra olyan 200e Ft-ot, és a fennmaradási engedélynél az illeték is másfélszeres

 

Erre nyugodtan szánj rá egy teljes évet, ha belevágsz.

Sorrend:

1. épitési osztály

2. kihivni egy mérnököt, aki átnézi az épitési jogszabályokat, statikussal konzultál, és megnézi egyáltalán fennmaradhat-e a beépités

3. ügyvéddel, épitési osztállyal karöltve kideriteni, hogy ki lesz érintett az ügyben, és begyűjteni az aláirásokat a hozzájáruláshoz (háttérben neked megegyezni velük a kifizetésről)

4. beadni a terveket engedélyezésre, és megvárni a használatbavételit

5. ügyvéd csinál új alapitó okiratot, ezt beadni a Földhivatalnak átvezetésre

6. kifizetni a lakókat az átvezetés után, és pezsgőt bontva lerészegedni

murray Creative Commons License 2013.08.26 0 0 2516

igen a tetőtér közös tulajdon mert társasház az épület együttes. az ingatlanos szerint az öreglány feleslegesen követel küldjük el a francba de én neki persze nem hiszek.  ami fura hogy az általam megvásárolt lakás egy másik lakással van egyben de vele nem beszéltem még pénz ő is akar az öreglány szerint . de az öreglány lakása nem is a mi épületünkben van vele fizikailag nincs közös tetőm. arra gondolok ha az egész udvar összes tetőtere egy tulajdon akkor jogos lehet a követelése de akkor mindenkié jogos.

 

tegyük fel megegyezek az öreglánnyal a tetőtér tulajdonrészem kiváltásáról. a többi lakó hozzájárulását majd ő megszerzi lerakok neki a kért kialkudott összeget. hajlik az alkura de mivan ha a többi lakó is megjelenik?

 

amitől viszont jobban tartok az a szabálytalan  tetőtér beépítés. majdnem 3 szint van a legfelső a full tetőtér a cserepekig. 

ez egy öreg ház volt amire egy könnyüszerkezetes előteret és egy szintet húztak fel és még a tetőteret is beépítették. van vagy 120-130nm az összterület és a ebből vagy legrosszab esetben 80, vagy kb 50nm az engedély nélküli beépités

 

tegyük fel kikérem a ház teljes tulajdoni lapját + a térképmásolatot. van még valami?

itt látszik a legális nm szám. ha a könnyüszerkezetes bővités is engedély nélküli akkor tényleg hagyom

bemegyek az épitésügyre megnézem hogy van-e valami eljárás ez ellen a lakás ellen. (kiadják?)

 

ha a tetőtérre nincs engedély akkor az öreglánnyal megegyeznék úgy hogy ő nyilatkozik arról hogy vagy több mint 10 éve történt a beépités (bár ez nem az ő hatásköre) vagy az engedélyét belevonom. lényeg hogy utána ha őt kifizettem akkor sakkban tartsam őt meg a többi lakót valahogy az épitéshatósági feljelentés ellen.

 

tudom hogy jót akartok de nem akarok másik lakást ebben az utcában egy orosz palatetős sufni ami lakásnak van minositve az 17 miller így megéri egy kis idegeskedés. főleg ha 10 év után elévül a tetőr beépités birság.

köszönöm :-)

Előzmény: Törölt nick (2515)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2515

A tetőtér jelenleg közös tulajdon! ha jól értem...

Azaz a nénié is, tehát pont anyni joga van használni, mint annak, aki építette.

 

Ezért a néni elvben joggal követeli a tetőtéri beépítésből a rá jutó rész árát, megváltásként

Ha, te azt kizárlógaosan akarod használni.

 

Ha, kialakul is valami alku, akkor is megfognak változni a jelenlegi tulajdoni arányok az egész házra nézve.

Az se lesz (várhatóan) sima ügymenet.

 

 

----

 

Amúgy, cirka 300 000 eladó lakás van Budapesten.

Előzmény: murray (2512)
KömKel Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2514

Ha az öreglány nem adja a hozzájárulását a fennmaradási engedélyhez, akkor a hatóság visszaállitattja az eredeti állapotot + birság.

Előzmény: murray (2511)
KömKel Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2513

A birság 100e Ft/m2, bruttó területre vetitve.

 

Amit vundergraf irt, nagyon elgondolkodtató. Ugyanis ha az osztatlan közös révén az öreglány is tulajdonostárs, és a birságot rá is kiszabják, akkor olyan szarba nyúlsz bele, amiből évekig nem lesz menekvés.

Ráadásul ha nincs kifizetve az épitésrendészeti birság, akkor:

1. Ráterhelik az ingatlanra

2. Elrendelik a hatósági bontást (eredeti állapot visszaállitását), aminek a költsége természetesen téged/titeket terhel.

 

Egyáltalán nem véletlen, hogy az osztatlan közös tulajdonú ingatlanok gyakorlatilag fillérekért vásárolhatók meg. 

Ilyenkor bele kell gondolni abba, hogy az öreglány ingatlanrésze is hasonló nyomott árú, és ha meghal/eladja, akkor milyen "népcsoport" beköltözése várható a közvetlen szomszédságba...

Előzmény: murray (2511)
murray Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2512

"Tudod mivel jár az ilyen osztatlan közös tulajdon?!!!"

 

tudom, de itt már társasháznak van minősitve a lakások (tudod milyen  nehéz egy ilyet találni! mindenhol osztatlan közös tulajdon a ház és használati jogot kell venni már hlyét kapok)

 

"Egyébként mond meg a néninek, hogy 

- mivel ez egy KÖZÖS tulajdon

- a bővítés árának FELE ŐT ILLETI, mert

- az ő tulajdona is gyarapodot vele,

- tehát ezt ki kell ám neki fizetnie.

 

Plusz a büntetés felét is ő fizeti, mert tulajdonos társ és tudott a bővítésről.

És mivel írásban nem tiltakozott, így a fele bünti is  őt illeti ..."

 

ez mondjuk megfogott! ez a tetőtérre is érvényes?

Előzmény: Törölt nick (2508)
murray Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2511

nem írtam hogy a telek közös de a lakásnak saját helyrajzi száma van. a tetőtér a közös

 

"FENNMARADÁSI és HASZNÁLATBAVÉTELI a tetőtérre! Mivel ezekhez a szomszéd néni engedélye és hozzájáruló nyilatkozata kell, gondolhatod, hogy mennyi esély van ezt keresztülvinni..."

 

jó, ez nincs meg. mit tehet? perel?

 

 

"Ráadásul ha 10 éven belül csinálta engedély nélkül, akkor kinéz egy szép méretű épitésrendészeti birság is engedély nélküli épitkezésért."

 

ez így van. mekkora ez a bírság? négyzetmétertől függ?

Előzmény: KömKel (2506)
murray Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2510

a tetőtér beépítés pár éve történt friss az egész. az előző tulaj belefulladt a devizába , kilakoltatták és elvittek minden értékest a lakásból.

biztos hogy elévülési időn belül van.

a bizonytalanság komolyan benne van  vétel árban, még ha 3millert lerakok az öregnek akkor is jó.

Ő azt mondja ma beszéltem vele hogy "tulajdoni hányadot kell kiváltanom a társasháztól.

az udvarban lévő lakások , házak társasháznak vannak bejegyzve , a lakás külön helyrazi i számon van , van saját telekrészed de a tetőtér közös. és mivel azt építetted be azért én jogosnak érzem a dolgot. kemélyen fel van világositva az öreglány sztem már beszélt jogásszal

a beépités cserepekig tart, tetőablakot kéne berakni a helye megvan

Előzmény: Émile (2505)
Törp Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2509

Eszedbe se jusson megvenni... keress másikat, mégha drágább is.

Előzmény: murray (2503)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2508

Tudod mivel jár az ilyen osztatlan közös tulajdon?!!!

Semmi pénzért nem vennék ilyet.

Különösen nem ilyen tulajdonos társsal...

 

Olvass utána és te sem akarsz utána ilyet magadnak.

 

-------------

 

Egyébként mond meg a néninek, hogy 

- mivel ez egy KÖZÖS tulajdon

- a bővítés árának FELE ŐT ILLETI, mert

- az ő tulajdona is gyarapodot vele,

- tehát ezt ki kell ám neki fizetnie.

 

Plusz a büntetés felét is ő fizeti, mert tulajdonos társ és tudott a bővítésről.

És mivel írásban nem tiltakozott, így a fele bünti is  őt illeti ...

Előzmény: murray (2503)
KömKel Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2507

"...és nincs FENNMARADÁSI és HASZNÁLATBAVÉTELI a tetőtérre"

 

Kimaradt egy nagyon fontos szó: JOGERŐS!

Előzmény: KömKel (2506)
KömKel Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2506

NEEEEEE!!!

 

Most szenvedek egy osztatlan közös tulajdonú ingatlannal, ahol egyik tulaj perli a másikat, merthogy jogtalanul épitett (szerinte). Olyan szintű a balhé, hogy nekem azt tanácsolták, hogy ne a ház előtt álljak meg, mert mire végzek a felméréssel, kiszúrják a kocsim kerekeit...

 

Ráadásul annyire szaros a dolog, hogy senki nem akar belemászni az illetékes hatóságok egymáshoz tologatják az ügyet, mert tuti pereskedés lesz belőle.

 

-

Addig SEMMIKÉPPEN ne vedd meg, amig ezt le nem zongorázták maguk között, és nincs FENNMARADÁSI és HASZNÁLATBAVÉTELI a tetőtérre! Mivel ezekhez a szomszéd néni engedélye és hozzájáruló nyilatkozata kell, gondolhatod, hogy mennyi esély van ezt keresztülvinni...

Ráadásul ha 10 éven belül csinálta engedély nélkül, akkor kinéz egy szép méretű épitésrendészeti birság is engedély nélküli épitkezésért.

 

Biztos hogy fel akarsz ülni egy ilyen szopórollerra?

Előzmény: murray (2503)
Émile Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2505

 Nos az a kérdés , hogy a móka mikor történt. Az elévülés időn túlvan e az ügy vagy sem !

 Ez csak műszaki hatósági szempontból érdekes.

A per az más dolog. Bármikor bárkit lehet perelni. Aztán vagy sikerül vagy sem.

 A kérdés az , hogy ez a bizonytalanság mennyire tükrőződik a vétel árban.

Ez ,hogy a cserepekig tart, hogy értendő ?

 

 

 

 " neki kell kezdeményezni a pert és ő fizeti a perktsg-et? "

 Nyilván neki, aztán a költségeket a vesztes fizeti.  

Előzmény: murray (2503)
KömKel Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2504

Alapozás:

- 20 m3 beton az ALAPBA

- lesz minimum 10 cm-es szerelőbetonod, ami 100 m2-re megint csak 10 m3 beton

- kell a szerelőbeton alá 15-20 cm tömöritett kavicságyazat

- kell bele vasalás végig

 

Falazat:

- hol marad a habarcs ára?

- kőműves munkadija?

- a 250 magas falhoz add hozzá a padló rétegrendjét is, mivel a falazat a szerelőbetontól indul, tehát 15 cm aljzathőszig esetén +1 sor, azaz 275 magas

 

Nyilászárók:

- ez tényleg egyéni döntés

 

Tető:

- a cserépen kivül még van tetőléc, ellenléc, páraáteresztő fólia, tetőanyag, bádogozás, valamint a szellőzőcserepek, hófogók, stb, igy a tető anyagdija 5000 Ft körül jön ki /m2, a legolcsóbb verzióban

(- ha magastetőt irnak elő, akkor általában 30 fok feletti a kötelező. Ha nincs előirva, akkor csak a településképnek kell megfelelned, talán mehet az enyhébb lejtésű is, ez tényleg a főépitészen és a tervtanácson múlik)

Előzmény: frakkx (2502)
murray Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2503

a köv. kérdésem van. Adott egy öreg ház amiben két lakás van egy osztott telken. Mindenkinek saját kertrésze. Ezt a lakást szeretném megvenni és amikor kimentem megnézni az ingatlant akkor a szomszéd néni közölte hogy az eladó engedély nélkül építette be a lakása tetőterét illetve a közös tetőteret és ő ezért 3m ft-ot követel. a ház (azt hiszem fa födémes) és a beépítés maximális tehát a cserepekig tart +2 tetőablak. papirokon csak a foldszint szerepel. A nő azt állítja hogy a beépítés túlnyúlik az ő padlásrészére de az egymás fölött lévő két szélső fürddőszoba lefelé menő csövei szerint nem nyúlik át.   

kérdésem hogy megvehetem-e vagy tényleg jogtalan tulajdonrészt szereztem  a közös tetőtérben és ő ezért visszabontást követelhet? neki kell kezdeményezni a pert és ő fizeti a perktsg-et?   
köszönöm

frakkx Creative Commons License 2013.08.25 0 0 2502

Sajnos elszallt az egesz amit irtam, neki futok meg1szer. Igazad van alabecsultem. De  reszben nekem is igazam van:))

alap kb 20 kobm. A labazatba hivatalosan nem tehetek betontormeleket (oriasi epitesugyi hiba egy maganhaznal) es ha megis tennek? Labazatot nem magyar tervezesure valasztanam, csak olyan hazleptekure mint nyugatoon:)) tehat a leheto legalacsonyabb. Ugyis feltoltom kivulrol szigeteles ala 5-10 cm-rel

Falak; 2,5 magassaggal szamoltam 400 -500 ft teglaval

Ablakok; Eszak fele nem lenne , ny es kelet iranyba is keves , azok is kismeretuek. Delre megkockaztatnek 3 dbnagymeretu fix ablakot 10-15os fakeretbe  kulon rendelve a 3as uveg, majd beleepitve. Szoval itt tarthato az altalam osszeg, igaz a bejarati ajto huzos.

Teto: Nem tudtam h nem lehet ennyire alacsony esesu . na jo legyen 20-25 fokos :)) A cserep nm-re 1350-2500 huf ig.

Előzmény: KömKel (2501)
KömKel Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2501

A 300 igencsak az alja, ha minden benne van egy engtervnél.

A kiviteli terv meg még kb ugyanennyi, de jellemzően a statika miatt több is.

 

A kiviteli költségeket nagyon-nagyon alulbecsülöd:

 

- alapozás+lábazat: ha a legoptimálisabbat nézzük, akkor van 40 fm alapod, amibe belemegy 20 m3 beton, csak az alapozásba (lemezalap esetén is). Ezt ki kell ásni, lábazat rá, szerelőbeton, kavicságy... (egy most épült 130 m3-es háznál az alapozás magas lábazattal volt 2.4 milla)

- falazat: megint csak a leg optimálisabb 40 fmx3 m = 120 m2 falazattal számolok. Bármilyen téglát raksz, 10e Ft körül van m2-e, és ez csak a falazat. Se hőszigetelés, se vakolat.

- külső üvegezés: AE vagy PH-nál fontos a megfelelő méretű üvegezés, leegyszerűsitve a sok, nagy ablakfelület. Egy normál háznál se igen jössz ki 1.5 millából 3 rétegű üveggel, nemhogy egy ilyennél. Inkább 2-2.5 lesz az.

- tető: tekintsük az általad óhajtott 10 fokos tetőt, ami mondjuk 100 m2 alapterületre kb 120 m2 felületet jelent. Csak a tetőszerkezet a héjalással 10e Ft/m2, cserépfedés esetén. 10 fokos hajlásszögre nem rakhatsz cserepet, a fémlemez fedés kb 20-22e Ft/m2

 

A tartószerkezeti részeken kivül elvileg csinálhatod utána magadnak egyébként, bár az elektronikus épitési naplót valahogyan át kell verni hozzá, aminek még nincs meg a know-howja, mert októbertől élesedik.

 

 

Előzmény: frakkx (2500)
frakkx Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2500

Ja es a terveztetesen sem akarok sporolni, mert tudom fontossagat. Csak realis dijazast szeretnek . Egyebkent 100 es 300 koze tettem ezt az osszeget , csak tudjatok itt sem mindegy melyik oldal.

frakkx Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2499

Sajat feluletes szamitasaim miatt ugy gondoltam eloszor teljesen lapostetos "bungalow" tipusu hazat terveztetek. Na es ezek most nagyon mennek nyugaton is.  De felvilagositottak a laposteto egyaltalan nem biztos h olcsobban jon ki, sot meg cserebe az eros esozest is mindig halgathatom. Tehat lemondtam a lapostetorol, de mennel gyengebb lejtest szeretnek, lehet csak egy egyoldalra, vegszuksegkepp megosztva ketoldalra.

Tehat ne nevessetek ki de alap --labazat egymilla

                                       falazat   --egymilla

                                       kulso uvegezes 1-1.3 mill

                                       teto es szigeteles 1--1,3

es kb mehetunk is belsoterbe ahol mar onerosen is sok dolgot megtudok oldani, ha a hatosag engedi. Na most az a masik kerdes , mit  enged a hatosag egy oneros epitesnel;????  Vagy ezt mar teljesen felejtsem el???

Tudjatok tul vagyok egy 90 ben epitett 200 nm padlofuteses onallo hazon , ahol a falat rakta egyedul a komuves , na es a vakolast vegezte.  A tobbit szinte mind en vegeztem leszamitva az acsot, es badogost.

tehat ezeket ha a hatosag engedi tovabbra is en vegeznem , ha nem engedi , lehet epitkezni sem fogok egyenlore.

KömKel Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2498

A 10 fokos tetőre megint csak azt tudom mondani, hogy helyi épitési szabályzat kérdése, nagyon kevés helyen engedik, mert Magyarországon a magastetős, hagyományos stilust irják elő.

Ha a környező épületek hagyományosak, akkor nehéz lesz keresztülverni a főépitészen/tervtanácson, mivel nekik az utcaképi megjelenésre vétójoguk van.

 

Statika monolit födém esetén mindig kell, bármekkora is. Természetesen ha a gerendás födémbe van monolit födémmező, akkor nem szoktak kérni.

540-es fesztáv miatt akkor kell, ha valahol nagyobb ennél a tartóméret. Tehát ha a középen futó gerendád alátámasztási köze e feletti, akkor kell.

Előzmény: frakkx (2496)
KömKel Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2497

Azt, hogy a garázst hová tennéd, a helyi szabályzat is meghatározza :)

 

Engedélyezési terv szinten még okés lehet a legolcsóbb tervezőt kikaparni (bár erősen nem ajánlott), de egy fokozottan energiatakarékos épületnél szinte kötelező a kiviteli terv készitése, mert se neked, se a mestereknek fingja sincs a hőhidmentes megoldásokról.

 

Kérjél árajánlatokat először a környékbeli épitészektől, meg esetleg távoliabbaktól is.

(Sok kollégának nincs munkája, és az én áraim feléért is láttam példát tervezésre.)

 

" A lenyeg olcso terv legyen, az sem baj ha tipustervhez kozeli"

Nem értem miért azon kell spórolni, ami az egész épületnek a kulcsa? Ha van egy szar terved, azt megépited 20 milla körüli összegért, és utána együtt élsz a hibákkal évekig?

A tipustervek kiindulási pontnak jók csak, azokat át kell alakitani a saját izlésed és életviteled szerint.

Nem véletlen, hogy Magyarországon a tipusház-tervekre nincs igény. Amikor az ember sok tizmilliót költ el egy épületre, akkor szereti a saját elképzeléseit beletenni.

Előzmény: frakkx (2495)
frakkx Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2496

Komkel: koszonom a gyors valaszokat mindenkitol, es most nezem Te vagy a topikgazda is.:)) Tehat statika csak a ket esetben kell (540nel nagyobb feszt, es monolit fodem ?= ) Mekkora merettol szamit a monolit statika kotelesnek??

Ha en kb 10fokos tetot kepzeltem szarufas tartokkal, akkor nem kell szinten statika? Ill Ha kozepen mar menne egy vasbeton gerenda alatamasztas akkor szinten kell ? Sajnos ekezetem nincs

frakkx Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2495

videki onallo hazat kepzeltem, es meg a garazst sem biztos h a lakas melle tennem , mert hely van boven. Max egy kemeny lenne. Nem merem irni mondani hogy fokozottan energiatakarekos, passziv kozeli. feltetelekkel. Nem akarok feltetlenul futeni sem, 30 cm hoszig alul felul,`--harmas uvegezes mindenhol,,,-----de halozati aramot sem fogyasztani. Azaz duplaoras visszatermelesben gondolkozom photovoltaikus elemekkel. Tehat en nem kerem ezek megtervezeset , ezt csak elmondtam. A lenyeg olcso terv legyen, az sem baj ha tipustervhez kozeli

KömKel Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2494

Engedélyezési terv:

Kb 200e Ft az épitész rész.

Erre rájöhet még statika az engtervhez, ha van 540 feletti fesztáv, vagy monolit födém (30-70e).

 

Ha nagyon macerás környéken vagy, és a tervtanács is hiresen genyó (bp-en van pár ilyen kerület), akkor az előzetes tervtanácsi egyeztetésnek is van dija, 30-50e Ft.

 

A közműegyeztetéseket akár magad is meg tudod csinálni, de ha tervezőre bizod, akkor 20-30e Ft.

Kéményseprő egyeztetés mindenképpen tervezői dolog, 20e körül (kéményseprőknek kéményenként kell fizetni 3-12e Ft-ot).

 

Kelleni fog még illetékbélyeg a beadáshoz, ez most 25e Ft.

 

Engedélyezési terv:

- helyszinrajzok

- alaprajzok

- metszetek

- homlokzatok

- idomtervek (beépités, zöldfelület, épitménymagasság, stb)

- 3D külső látványtervek (tervtanácsnak utcakép)

- energetikai számitások

- műszaki leirás

 

- ha kell, akkor statika

Előzmény: frakkx (2491)
-carcass- Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2493

Üdv!

 

Ez függ többek között: 

- helytől

- alkalmazott technológiától

- építtetői igényektől

- kötöttségektől ( az adott területre vonatkozó előírások).

Előzmény: frakkx (2491)
NeomatiK Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2492

Általánosságban: közművenként, kéményesektől (ha olyan a besorolás, akkor más hatóságoktól, pl műemlék esetén) kell nyilatkozat, hogy a telek ellátott, megfelelő. Ez nyilatkozatonkánt 5000 Ft körüli összeg. Valamelyik közmű ingyen kiállítja.

Aztán kell az engedélyezési eljárásra fizetni, az 10ezer (v. 15ezer?) Ft.

 

Maga a terv az tervezőnként és módosítgatásonként, konzultációnként változik. Kb 100ezertől fölfelé.

Előzmény: frakkx (2491)
frakkx Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2491

Szasztok. Kerdezni szeretnem, mostanaban mennyiert terveznek hazat?? Kb 100nm es foldszintes .alacsony tetos. ;ilyen egyeb koltsegek rakodnak erre. ?? 

frakkx Creative Commons License 2013.08.23 0 0 2490

dsfffff

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!