Keresés

Részletes keresés

kupeci Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75047

"Vajon a bor készítésénél miért nem használnak élesztőt,"......ezt állítod, vagy kérdezed!?:)))))

Előzmény: Kidd 58 (75041)
liptiki Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75046

Bocsánat... lemaradt a kép.

Előzmény: liptiki (75044)
Deskó74 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75045

Sziasztok!

 

Érdeklődnék a hozzáértőktől,hogy hallottam,hogy alma cefrébe,darálás és pektinbontás után fahéjjat szórnak és azzal forr ki és igy lesz egy nagyon kellemes íze.

A fahéj és alma  harmonizál egymással,az nem kérdés, csak még cefrézéskor beletenni...???

Én valahogy tartok tőle.

Mi a véleményetek?

liptiki Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75044

Vilmos főzés

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75043

Szia! Megkóstoltuk a párlatodat. Fokoló 10-et mutat, de érzésre olyan 30-as lehet. A cukor becsapja a szeszmérőt, de minket nem.:-) Kellemes, gyengéd illat. Olyasmi, mintha valami likőrt innánk, olyan Vermouth-osra sikerült. Én is küldök neked, a vegyesemből.

(egyenlőre még csak az van kész állapotban) Egészségedre!:-))

Előzmény: kezdö kotyvaszto (74904)
Prophet09 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75042

Ha így gondolod, akkor nyilván a reduktív borokkal sem vagy jó barátságban. :)

Előzmény: Kidd 58 (75041)
Kidd 58 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75041

Nem gereblyézett gyümölcsről van szó, de attől még hogy leesett semmi baja nincsen.

Persze aki a fáról szedi a félig érett, evésre már alkalmas, de nem teljesen beérett gyümölcsöt előfordulhat, hogy bolti élesztő nélkül nem akar beindulni és 10 nap alatt kiforni(nem is kell).

Akik türelmetlenek csak igyák a jó élesztős pálinkájukat, én maradok a gyümölcs zamata mellett, nem rontom el.

Vajon a bor készítésénél miért nem használnak élesztőt, a szőlő is gyümölcs. Vagy Ti azt is azzal csináljátok?

bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75040
Mi itt a XXI. században, illóanyagokkal dolgozunk. Finom illatokat, ízeket varázsolunk a pálinkás poharainkba, abból a gyümölcsből, amiből öreganyánk lekvárt csinálna! Csúcsminőséget használunk a csúcsminőségért! Tudom fáj az igazság, hogy amit eddig csináktak az öregek, az nem azért volt mert így vót jó, hanem mert muszály vót, osz olyan is lett. Legtöbb esetben hatemberes. Öt lefogta azt az eggyet aki ivott! Ezt mi szesznek hívjuk, nem pálinkának! Ezekszerint te még nem ittál pálinkát, csak olyan szeszt, amire azt mondták, hogy pálinka. Tényleg sajnállak! Ennyi.
Előzmény: Kidd 58 (75035)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75039

Az én nagyapám egyetlen egyszer főzette ki a cefréjét, egyetlen hordó vegyest. A műanyag hordót is úgy kérte kölcsön, Ő borra volt berendezkedve. Azért minden nap a kocsmában nyitáskor meg szokta inni a szokásos napindító reggeli decit. Nem lehetett nagyon otthon pálinkafőzés témakörben, de így visszagondolva, sokszor eszembe jut ez a sztory, 1988-ban, kb..:

 Nagyapám kotorászik félig spiccesen a hűtőszekrényben. Nagyanyám észreveszi ezt.

:-Te Noha!!, mi dolgod van neked ott!!??!! (én nem láttam mit csinált ott)

-Hová viszed azt, minek az neked, ugye?!!??

Öregapám megindul. -Na, gyere fiam, mönjünk!

Elindulunk, megyünk a hordó cefréhez, ami a falu másik felén van. Kinyitja a tetőt, lesulykolja a bundát, aztán kivesz valamit a zsebéből.

 Meglátom, egy kocka élesztő az.:-) Aztán elkezdi belemorzsolni a cefrébe. Megsulykolja kicsit, ismét...

Ennyi a sztory. Nem nagyon érthetett hozzá, de ezt Ő is tudta valahonnan. Pedig akkoriban csak újság volt, semmi internet, tévét meg a haláláig nem vett.

Előzmény: Kidd 58 (75025)
hal65 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75038

Értem.

Akkor nekem mára elég a tanulásból.

Megyek aludni.

Előzmény: Kidd 58 (75035)
Gasparius Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75037

Óóóóóó

 

régi szép idők!

 

Én is főzettem párszor úgy,a hogyan írtad, tényleg úgy volt ez, sokan tudjuk ezt, igaz, hogy kevesebb és semlegesízű, vagy egyenesen ízetlen lett a pálinka, de milyen jó is volt hörögni utána disznóvágáskor..

 

a kérdés annyira banális, hogy nem is éredemel több szót... az nem a minőség ideje volt...

Előzmény: Kidd 58 (75025)
barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75036

Ugye, a gyümölcs érettsége és a rajta élő élesztő közt nincs összefüggés, mert a természetes élesztő a gyümölcs héján él.

 

A hozzáadott élesztő nem ront a cefrén. Tény, hogy ép, érett, tiszta, étkezési minőségű, nem agyonpermetezett gyümölcs cefrézésénél nem szükséges élesztőt hozzáadni. De ha sérült, kissé rohadt, nem túl tiszta gyümölcsből készül a cefre, akkor mindenféle kedvezőtlen élesztőtörzsek szaporodhatnak el, ilyenkor az élesztő hozzáadása jelenti a biztos utat (irányított erjesztés). Márpedig, ugye, amiről te beszélsz, az nem szedett, hanem gereblyézett gyümölcsből készül. Az olyat pedig mi nem kóstolnánk meg.

Előzmény: Kidd 58 (75035)
Kidd 58 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75035

Amint azt barkócza is irta az érett gyümölcsből szedett cefrében hozzáadot élesztő nélkül is van elegendő élesztőgomba amitől beindul a forrás, nem kell boltival dúsítani, az csak ront rajta!

Előzmény: hal65 (75030)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75034

Szia! Megjött a csomag!:-) Mail ment! Egyenlőre még nem kóstoltam meg, asszonyt muszáj megvárnom vele, nem hagyhatom ki a dologból.:-)

Előzmény: kezdö kotyvaszto (74904)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75033

Hajrá!

Remélem felkészültél, mert ezzel a nézettel nem leszel itt hosszú életű. :-)

Előzmény: Kidd 58 (75029)
Prophet09 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75032

Érdekes, hogy megjegyezted, mert nekem fel sem tűnt. De azt hiszem igazad van, valahol hiba van a gépezetben. 14 liter 20%-a 2.8 liter tiszta szesz. Namost 3,9 l. 66%-a  az 2.57 l... És én még el is dobtam belőle 2.5 decit. Lassan ott tartok hogy több pálinkát csináltam mint amennyit lehetett volna. Tiszta Perpetuum mobile. :)

A legnagyobb baj, hogy nem tudom hol a hiba. Igazság szerint az alszesznél azt figyeltem hogy 25% alatt legyen, de úgy emlékszem 20 körül volt. A középpárlat pedig a megadott fokkal csordogált, egészen 48 fokig. Sajnos nem hitelesített a fokolóm.. lehet hogy ez a baj?

Előzmény: bujukcekmece (75024)
barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75031

Az öregek nem azért csinálták úgy a pálinkát, ahogy leírod, mert úgy lesz jó, hanem azért, mert nyáron dologidőben örültek, ha össze tudták valahogy szedni a gyümölcsöt. Válogatásra, mosásra, pépesítésre és főzésre nyáron-kora ősszel egyszerűen nem maradt idejük-energiájuk.

 

Egyébként élesztő mindenképpen van a cefrében, akár teszel hozzá, akár nem, mert az élesztő erjeszt. Volt már cefrém, amihez tettem élesztőt, de nem volt élesztőszaga, volt, amihez nem tettem, és mégis volt élesztőszaga. De a pálinkába egyik esetben sem kerül át az élesztőszag, hidd el.

 

Perzse, nem akarunk senkit se lebeszélni a kedvenc pálinkájáról, idd nyugodtan, ami neked tetszik.

Előzmény: Kidd 58 (75029)
hal65 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75030

Szerinted mitől lesz a gyümölcukorból alkohol?

Nagyon kiváncsi vagyok a válaszodra!

Előzmény: Kidd 58 (75029)
Kidd 58 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75029

Nem értek veled egyet!

Nem az élesztőtől van gyümölcs íze a pálinkának, az csak egyformára hozza esetleg.

És ha már a böfögésről van szó, akkor inkább gyümölcs ízt büfögjek mint élesztőt!

Előzmény: bujukcekmece (75026)
barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75028

Az a baj ezekkel a modern pálinkákkal, hogy ha böfögsz egyet, nem érzik az utca túlvégén, hogy pálinkát ittál. Bezzeg a régiek! Böffentettél egyet, és leesett a varjú az égből.

Előzmény: bujukcekmece (75026)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75027

vissza kellene mászni a fára!

Minek ez a hülye internet is??

Előzmény: Kidd 58 (75025)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75026
Teljesen igazad van! Azokat a régi jó pálinkákat sose feledem! A borok is ilyenek voltak! Minkettőből két fajta létezett: a van bor, meg a nincs bor. Illetve a van pálinka, meg a nincs pálinka!
Azok a régi szép idők, mikor az összes élesztő nélküli, későnfőzött pálinkák, mind egyformák voltak....
Előzmény: Kidd 58 (75025)
Kidd 58 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75025

Sziasztok!

 

Olvasgatom itt a nagytudású pálinkafőzők írásait és eszembe jut amit fiatal koromban láttam és hallottam az idősebektől.

Vidéken nőttem föl, nekünk is sok gyümölcsfánk volt mint a faluban többeknek. Abban az időben még tilos volt a házi főzés, csak állami főzdében lehetett elvégeztetni. Volt is szinte minden faluban, szükség volt rá, nem hagyták kárba veszni a lehullott gyümölcsöt sem. Mivel sok háznál gyüjtötték a cefrét, de csak egy helyen lehetett lefőzetni, szóba sem jöhetett az álltalatok preferált 10. napi kifőzés. Ahogy érett a gyümölcs úgy gyültögette mindenki magának vagy fajtánként külön-külön hordókba vagy vegyesen (ebből lett a vegyes pálinka), aztán ösz közepén beindult a pálinkafőző kisüzem és az előjegyzés sorrendjében vitte mindenki kifőzetni a saját termését, van aki hónapokat várva rá.

Nem igaz, hogy 10. napon le kell főzni! Amikor már kifort rendesen le kell zárni a hordó tetejét légmentesen és hónapokig károsodás nélkül eláll!

Viszont van egy dolog ami nagyon elronthatja a pálinkát: az pedig az élesztő amit ezen a fórumon ajánlgattok.

Minden pálinka szerető, hozzá értő öreg ember azt monta, hogy NEM szabad élesztőt rakni a cefrébe, kiforr az anélkül is!

Persze ha valaki 10 nap alatt akar valamit kotyvasztani akkor azt élesztővel meg gyorsíthatja, de lényegesen ront a minőségén.

Az igazi pálinka nem élesztővel készül, hanem hagynak időt a cefre kiforrására!

 

bujukcekmece Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75024
Ne értsd félre, nem kötekedni akarok, csak segíteni!
Szerény véleményem szerint, valami tényleg nem volt oké a cefrével, de a kihozatal szerint a főzéssel sem! 14 liter 20%-os alszeszből 3,9liter 66%-os pálinkát csinálni....eléggé benn lehet a büdöse, mert, ha hozzáveszem azt a 2,5 dl előpárlatot, amit eldobtál, akkor szinte semmi nem maradt az üstben. A 25%-ra átszámolt alszesz kb 30%-a az 50 fokra számolt középpárlat, és kb 20% az utópálat. Persze ez gyümölcstől is függ, de jó megközelíthető így a kihozat. Ez alapján a te 20 fokos alszeszed 11,2 liternek felel meg, amiből kb 3,7-4 liter 50 fokos pálinkára számíthatnál, ami kb 2,8-3 liter 66 fokos pálinkának felel meg. Gyakorlatilag, ha jól mértél az alszesz 91%-a pálinka lett...
Ha a feltételezett 4 liter pálinkát vesszük alapul, akkor a cefre se volt sinen! Ha levonjuk a 1,5 liter cukor hozamot, akkor 2,5 liter a tiszta kihozatalod 45 liter magozott szilvából. Ez szerintem kevés, de majd mások megmondják, mert szilvából még nem főztem.
Előzmény: Prophet09 (74981)
csalitos Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75023

   Nem kéne személyeskedned, mert hó jó nézem, többen is pampogtak rád, de nem voltál hajlandó megérteni, hogy valaki ideugrik, aztán fél óra alatt mindent tudni akart, olyanokat amiket évekig kell nagy szorgalommal gyakorolni. Kedvenc mondásom, "magyarázd már el a vaknak milyen az a piros."

   Tanuljál, olvassál, ha abból nem értesz valamit hajlandó vagyok nagy türelemmel a legjobb tudásom szerint segíteni!

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: krissz1004 (75019)
barkócza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75022

Így van. Ha jól volt kezelve a cefre, akkor általában kiforrás után el lehet tartani egy pár hétig úgy, hogy el kell zárni a levegőtől. A szilvára, a viszonylag nagyobb alkoholtartalma miatt ez még inkább igaz, esetleg hónapokat is kibírhat. A 10. nap egyáltalán nem szabad, hogy késő legyen. Az ökölszabály mindenesetre az, hogy akkor követünk el kisebb hibát, ha teljes kierjedés előtt főzünk, mintha túl későn, megromlás után főznénk. Úgy is mondhatjuk, hogy akkor kell kifőzni a cefrét, amikor először merül föl kérdésként, hogy vajon főzhető-e már. :) Hajrá, és a következőnél csináld úgy, ahogy írtad.

Előzmény: Prophet09 (75020)
snapszmester Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75021

Nagyon jó ez a poharas megoldás, de .....

Legyen az alap az alszesz 2-3 %-a. Ezt kellene elosztani 5 felé.

Pl. 10 L alszesz 2-3%-a 2-3 dl/5=0,4-0,6 poharanként.

Ha több az alszesz, nagyobb a pohár.

Prophet09 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75020

Ebben lehet valami. :) Az alapanyagom alapján simán el tudom képzelni hogy megtörténhetett amit irtál. Ha jól értem akkor itt csúcsosodik ki az az alapigazság, hogy csak olyan gyümölcsöt amit cefrézzünk amit meg is ennénk. Vagyis teljes mértékben az ecet és így a technokol hibátlan gyümölcsel, megfelelő cefrézéssel, állandó bundázással, és időben történő főzéssel kerülhető el. Ha valamelyik is hibádzik akkor jön az ecet és csatolt vidéke. Eddig külön-külön kezeltem ezeket a dolgokat, próbálván betartani, de így végre van értelme az egész folyamatnak és az unalomig ismételt "szabályoknak".

És ha mindez megvan akkor a 10. nap tényleg nem késő. Ugye erre az ideális állapotra értetted? Mert ez már érinti az időben történő főzés igazságát! :D

Előzmény: barkócza (75014)
krissz1004 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75019

köszönöm a leszolásokat meg a tanácsokat utána olwastam majdnem mindennek  3 öreg ismerösömmel is beszéltem akik segitenek összerakni nekem a főzőt. bocsánat hogy raboltam az idötöket. Föleg Csalitosét!

csiba00 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 75018

Szerintem sem késő egyáltalán a 10 nap, sőt....

Én főztem már cefrét kb 25 nap után, és semmi baja nem lett. Ráadásul még a kihozatala is jobb lett, mint a korábbi évben. Az utóerjedésnek nagyon fontos szerepe van, de tény, ekkor a legérzékenyebb a cefre.

Ha a cefrében gondolod a hibát, akkor ne a 10 napban keresd.

 

 

 

 

Előzmény: Prophet09 (75013)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!