Keresés

Részletes keresés

barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 146

"ez a legtöbb csángónak kb. annyira fáj, mint egy őslakos szolnokinak, hogy feladta jász mivoltát."

Itt nem az volt a lényeg, hogy ez fáj-e neki vagy sem, hanem az olvtárs két lényeges dolgot kevert össze. 

Az ugyanis nem mindegy, hogy valaki - az okoktól most tekintsünk el - elmegy, kivándorol valahova és idővel beolvad, vagy valakire erőszakosan rátelepszenek és kényszerítik a beolvadásra...

Előzmény: adrienne ruhája (144)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 145

"...ganesa olvtárs sorait olvasva mintha saját magamat hallanám. vagyis ő ott élt és akkor amikor én is."

Ez rendben is lenne, de ugyanazt állította, ill. a végén uyganazt a következtetést cvonta le a szászokkal kapcsolatban mint én: reménytelennek látták a helyzetüket a román paradicsomban.

"...elsősorban gazdasági okokból emigráltak, disszidáltak, stb. természetesen a közhangulatra a diktatúra is rányomta a bélyegét..."

És a gazdasági ok, minek a következménye? Nem az akkori román állam politikájáé?

Persze, hogy a saját népét is elnyomta és a románok is nélkülöztek, de a románokat nem fenyegette a nemzetiségük, nyelvük, kultúrájuk esetleges megsemmisülése. Nekik ennyivel volt könnyebb, a magyaroknak, szászoknak és a többi kisebbségnek pedig ennyivel volt nehezebb.

"...de soha senkitől nem hallottam az ismerőseim közül, hogy kizárólag az elnyomás miatt lécelt le és a szar életszínvonal nem játszott ebben döntő szerepet."

Hát ja, tkp. mindent meg lehet szokni. Az átlagembert elsősorban a megélhetés érdekli, a politikával nem nagyon törődik. A diktatúrát elsősorban az értelmiségi réteg érzékeli és lelkileg legjobban ő szenvedi el, sokszor fizikailag is...

Sokan nálunk is visszasírják a kádári diktatúrát, "...mer' akkó' jobb vót"... a tömeg sokszor igen kevéssel is beéri...

Előzmény: adrienne ruhája (143)
adrienne ruhája Creative Commons License 2009.02.19 0 0 144
"A csángók, hasonlóan az erdélyi magyarsághoz viszont nem hagyták el a szülőföldjüket, hanem idegen, román uralom alá kerültek és ez a román uralom kényszeríti őket, hogy adják fel azonosságukat, nyelvüket, kultúrájukat, egyszóval mindent és váljanak románná. "

ez a legtöbb csángónak kb. annyira fáj, mint egy őslakos szolnokinak, hogy feladta jász mivoltát. viszont az, hogy moldovának a csángók lakta része egy eléggé elmaradott térség, kevés munkalehetőséggel , na ez húsbavágó kérdés feléjük is.
Előzmény: barka (142)
adrienne ruhája Creative Commons License 2009.02.19 0 0 143
"A szászok elsősorban azért mentek el Romániából, mert a román elnyomás alatt teljesen reménytelennek látták a helyzetüket."

figyu barka!

nemtom te hova valósi vagy, azt sem, hogy hány éves, de:ganesa olvtárs sorait olvasva mintha saját magamat hallanám. vagyis ő ott élt és akkor amikor én is.
kár tkppen ezen az egy- két mondaton rugózni, de makacs fajta vagyok és nem akarom annyiba hagyni.
még1x, hogy érthető legyen, a 70-es, 80-as évek romániájából mindenki (szászok, svábok, zsidók, félzsidók, pénzért zsidóságot vevők, magyarok) elsősorban
gazdasági okokból emigráltak, disszidáltak, stb. természetesen a közhangulatra a diktatúra is rányomta a bélyegét, de soha senkitől nem hallottam az ismerőseim közül, hogy kizárólag az elnyomás miatt lécelt le és a szar életszínvonal nem játszott ebben döntő szerepet.ű

aztán egy világos, meleg bonni lakásban, dobozos sörrel a kézben, csumára feltekerve lehetett hallgatni emil hurezeanu, mircea iorgulescu és gelu ionescu adásait az "europa libera"-n.
Előzmény: barka (140)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 142

"Eddig is elmentek, te nem élted át akőrnyezet hatását. Szegény magyar család ott amerikába oda jut hogy asaját gyerekével sem tud magyarul beszélni, valami hasonló tőrténik a csángóknál ."

Barátom, nem akarlak én megsérteni, de komolyan mondom, nem értem, hogy mért nem vagy képes alapvetően különböző dolgok között különbséget tenni?

A kivándorlás - függetlenül a kiváltó okoktól - egy önkéntes vállalkozás. Azaz, ha te elhatározod magad, hogy elmész Amerikába, akkor az a te döntésed és nem Amerika kényszerített rá, hogy menj oda! Ha pedig odamentél, akkor ő nem fog a te két szép szemedér megtanulni magyarul.

A csángók, hasonlóan az erdélyi magyarsághoz viszont nem hagyták el a szülőföldjüket, hanem idegen, román uralom alá kerültek és ez a román uralom kényszeríti őket, hogy adják fel azonosságukat, nyelvüket, kultúrájukat, egyszóval mindent és váljanak románná.

Érted a különbséget? Itt kényszerítésről van szó, amott önként vállalásról. Lényeges különbség, és örülök, hogy segíthettem...

Előzmény: tol (130)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 141

"Az asszimiláció tök ugyanaz."

Az asszimilációnak két fajtája létezik: egy erőszakos (lásd az ún. utódállamokat) és egy természetes (erre pillanatnyilag nem tudok példát hozni, talán Amerika, esetleg Svájc, ahol oda-vissza asszimilálódnak, tehát az arányok nagyjából állandóak).

"Menőbb a többségi nemzethez tartozni, erre alapszik az egész."

Ez hülyeség.

Ha "menőbb" lenne, mint ahogy állítod, akkor már rég nem élnének magyarok a szomszédságban, sőt a Magyar Királyságban is eltűntek volna akisebbségek...

Előzmény: Törölt nick (118)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 140

"A szászok azért mentek el, mert épp annyira reménytelennek látták a helyzetet, mint mindenki más. Csak nekik volt hova menniük!"

Egyetértek, lényegében ezt írtam én is... :)

"A szászok elsősorban azért mentek el Romániából, mert a román elnyomás alatt teljesen reménytelennek látták a helyzetüket."

Előzmény: ganesa13 (132)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 139
"Vissza járnak és szeretettel fogadják őket, sőt annyagilag támogatják ahelyi közösségeket a németek."

Hát persze, hogy visszajárnak a szászok, de szomorú szívvel, mert mint már utaltam rá, azt kell látnuk, hogy a román állam miként tette tönkre virágzó, gazdag városaikat, falvaikat.

Az is egy szegénységi bizonyítvány és messzemenő pofátlanság a románok részéről, hogy miután elűzték a szászokat, tönkre tették városaikat, falvaikat, most mennek hozzájuk, hogy segítsenek újra felépíten és rendbehozni őket. Ez egyszeűen döbbenet…

"A magyar politikára jellemző a magyarkodás és a nacionalizmus sokkal inkább mint aromán politikai életre…"

Ne haragudj, de az állításod, úgy hülyeség, ahogy van.

A magyar politikára – egyébként már erre is felhívtam a figyelmed – sokmindent rá lehet fogni, csak azt nem, hogy nacionalista lenne...

"Én magyar vagyok és nem is lesz ez már másképpen."

Magyar vagy persze, csak kissé vak... :)

"Az ortodx vallás ősszetartó erő a román nép számára."

Azaz, pontosabban fogalmazva a sovinizmus tartja őket össz. Hát erre nem lennék büszke, hogy őszinte legyek.

Mindemellet elszomorító számomra, hogy te mint magyar, meglehetős lelkesedéssel kiállsz egy olyan intézmény mellett, amely évszázadok óta gyűlöletet szít és uszít a magyarság ellen... :(

Előzmény: tol (119)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 138
"Sok 100ezer ember ment el Amerikába kedves barátom, pedig még anyelvet sem beszélte."

És ez szerinted mind magyar volt, román egy se?... :))

"Azok a Németek hazamentek Romániából ahol hiába volt pénzük nemtudták elkőlteni."

Ne haragudj, de megkérdezném: te elhitted és még most is hiszed azt a román propagandát, hogy a szászoknak Németország a "hazája" és ezért csak úgy egyszerűen "hazamentek"? Ez azért már fáj!...

Na figyu, jobb később, mint soha: a szászoknak nem Németország volt a hazájuk, hanem Erdély. És már vagy kb. 7-800 éve. Azért mentek el, mert a román állam brutálisan elnyomta őket, tönkretette azt a civilizációjukat és kultúrájukat, amit az évszázadok alatt felépítettek. Mivel a helyzetüket éppen a román soviniszta politika miatt kilátástalannak ítélték meg úgy döntöttek, hogy elfogadják az akkori nyugatnémet ajánlatot (Schmidték10000 márka fejpénz ajánlata a  Ceausesku-féle diktatúrának) és elhagyják a szülőföldjüket, ha úgy tetszik hazájukat.

Véleményem szerint ez egy eléggé rossz politikai akció volt Schmidték részéről, mert ha ezt nem teszik, a szászok kénytelenek lettek volna maradni és most Erdélyben velük együtt erősebbek lennénk. Így a román állammal szenben is könnyebben ki tudnánk harcolni a jogainkat...

Előzmény: tol (108)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 137

"szerintem az erdelyi magyarsagot legkevesbe a roman sovinizmus torte meg ... egyaltalan mit jelent az hogy megtorte?"

Nézd, azért annak a majd 90 éves magyarellenes román politikának sajnos manapság már egyre erőteljesebben érződik a hatása. Ez abban nyilvánul meg, hogy sok erdélyi magyar már szinte megretten ha az érdekében egyesek határozottabb, keményebb hangot ütnek meg. Észre sem veszik, de ez már a megtörtség, a belenyugvás jele (lásd pl. Tőkés). Ez az állapot egyébként nem csak az erdélyi magyarságra jellemző, hanem általában a kisebbségbe került magyarságra. Szlovákiában pl. a magyarok egy része szintén ellenzi az autonómiát. Ezek a megnyilvánulások szerintem a tartós elnyomás jelei egy kisebbség életében, de ne legyen igazam...   

"...a romanok, ugy ahogy nagyjabol ma is van, es az termszetes egy ebbe a kozegbe szuleto mai erdelyi magyarnak..."

Éppen ez a gond, hogy ez az állapot természetessé válik. Ez a belenyugvás jele a megváltoztathatatlanba és ez szerintem baj...

"Ha figyelmbe vesszuk, hogy mennyit tett ertuk az anyaorszag (SEMMIT!) 40 ev alatt, meg jonak is mondhatjuk a erdelyi magyar kozosseg allapotat..."

Mentségére szolgáljon, hogy a kommunista diktatúra alatt nem nagyon tehetett semmit. A nagyobbik baj az, hogy a rendszerváltás után sem volt meg benne a kellő igyekezet. Ígondoljunk csak a 2004. december 5-i népszavazás előzményeire a kormány és csicskásai részéről, ami  egyenesen bűntény volt a szomszéd államok uralma alatt élő magyarsága ellen. Ez több, mint szégyen...

Előzmény: Zézé (104)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 136

"De Hunyad , A rad , temes ,Krasó-szőrény megyékben már vannak ilyen aszimilálódott közösségek, akhol már az unokák nembeszélnek magyarul."

Az általad felsoroltak mind a román állam soviniszt  és idegengyűlölő politikáját igazolják. Ha ugyanis megadták volna az uralmuk alá került magyarságnak azokat a jogokat, amiket a Gyulafehérvári Nyilatkozatban megígértek, akkor nem olvadt volna be a magyarság, mert a törvénybe foglalt jogaik biztosították volna a fennmaradásukat. Neked ezt tényleg olyan nehéz megérteni, hogy mi a lényege a sovinizmusnak?... 

"A magyarság elfogy lassan és valóban nem az aszimiláció a fő ellensége mert az olyan 10% -os csupán."

Úgy látszik te ennek örülsz, mert már itt a topikban többször is megismételted. A magyarság fogyásának oka, mint már fentebb elmagyaráztam neked, sajnos a máig gyakorolt soviniszta román politika.

"A csángók talán 500000 lehetnek nagyrészük ma már Románnak tartja magát, van néhány olyan falú ahol megpróbálnak küzdeni a magyarságukért, néhány ezren lehetnek csupán csepp a tengerben."

És mit gondolsz, miért tartja a csángók nagy része magát románnak? Ezen még nem gondolkoztál el? Ez mind a román idegengyűlölő, soviniszta és erőszakos beolvasztási politika eredménye. Ahol megtiltják a magyar iskolákat, megtiltják a magyar nyelvű miséket, mit gondolsz mi lesz az eredménye? Gondolkozz el az ok, okozati összefüggéseken és hátha rájössz, ki a hunyó...

Előzmény: tol (103)
ganesa13 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 135

az utolsó magyar is elhagyja Romániát vagy beolvadjon!

Arra azért még várni kell egy kicsit. Nagyon sokan elmentek a 80-as, 90-es években, de aztán visszajöttek. Jó néhány családot ismerek Székelyföldön, akik megkapták a magyar állampolgárságot, mégis hazajöttek.

De az tény, hogy fogy az erdélyi magyarság. Kevés a gyerek, és azok is, ha felnőnek, nem igazán akarnak itt maradni. És senkinek sem lehet megszabni, hogy hol éljen. Ma már nem.

Előzmény: Törölt nick (134)
ganesa13 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 133

A szászok annyira jól érezték magukat Romániában, hogy a nyugatnémetek fizettek a román államnak, hogy távozásra birják őket :(

A nyugatnémetek azért fizettek a román államnak, hogy elengedjék őket!

Előzmény: rece fice (101)
ganesa13 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 132

Autókért, színes tv-kért, stb., egyetlen nép sem hagyja el a szülőföldjét. Így a szászok sem, különösen ha megnézzük azt a gazdag és virágzó kultúrát, amit maguk mögött hagytak.

A szászok elsősorban azért mentek el Romániából, mert a román elnyomás alatt teljesen reménytelennek látták a helyzetüket.

Te nem tudod, milyen az, mikor nincs amit enni adnod a gyerekednek, pedig jó fizetésed van. Ha nem kapsz útlevelet, nem hívhatsz meg külföldi barátot vacsorára a saját lakásodba, és üresek a könyvesboltok. Ha a gyereked nem tud leckét írni, mert 5-től 9-ig az energiatakarékosság nevében nincs villany. Az utcán sincs! Hétfőn sincs, kedden sincs. És, ja, kenyér sincs! A huszadik század végén!

A szászok azért mentek el, mert épp annyira reménytelennek látták a helyzetet, mint mindenki más. Csak nekik volt hova menniük!

Előzmény: barka (106)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 131
román középiskola sincs arafele nemhogy magyar...
Előzmény: tol (130)
tol Creative Commons License 2009.02.19 0 0 130
Eddig is elmentek, te nem élted át akőrnyezet hatását.
Szegény magyar család ott amerikába oda jut hogy asaját gyerekével sem tud magyarul beszélni, valami hasonló tőrténik a csángóknál . Vagy inkább ez már megtőrtént vége.
Az amerikai magyar gyerek is már csak amerikai marad , hiába hivják Atillának.
Előzmény: korieander (129)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 129
-előbb utóbb a csángó gyerek is el fog menni középiskolába, majd később egyetemre...ez csak idő kérdése...
Előzmény: tol (128)
tol Creative Commons License 2009.02.19 0 0 128
Olvasgattam a statisztikákat amely szerint 62000 ezer magyarul is beszélő csángó él molvában.
A statisztika szerin 5000 ember valja magát Magyarnak és 700 csángónak, a többiek románok.
Nehezen lesz saját értelmiség sajnos és aki magyar szeretne lenni mehet Magyarországra vagy a székelyföldre ez eddig is igy volt.
Előzmény: korieander (127)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 127
ja értem...ilyenkor már nem érdemes összhasonlítani mikor neked nem tesző az anyag

mellesleg pusztina kicsit közelebb van Székelyföldhöz, mint Békés Szlovákiához...

A csángók 90%a nem Budapest nagyságú városban él hanem 99%ban csángók lakta faluban...

"A szlovákok magyarországon végre felválaták a nemzetiségüket az 16054 szlovák anyanyelvű meg a17693 között csak 1500 a külömbség."

6 ezer az az 1500 (11 ezer szlovák anyanyelvű-17 ezer szlovák nemzetiségű)

tehát mint mondtam, az anyanyelv indifferens- ha enyhülni fog a nyomás, lesz saját értelmiség, akkor hirtelen Klézsén is 1%ról 45%ra fog nőni a magyarok aránya...
Előzmény: tol (126)
tol Creative Commons License 2009.02.19 0 0 126
Na 200 évvel ezelőtt budapest egy szlovák és német város volt de magyar lett belőle aszlovákokból meg a németkből is.
A szlovákok szlovák istentiszteletekre járnak valamivel tőbb volt akulturális kapcsolat az anyaországgal is.
A csángok 600 km-re élnek a magyar határtól, elszigetelve.
A szlovákok magyarországon végre felválaták a nemzetiségüket az 16054 szlovák anyanyelvű meg a17693 között csak 1500 a külömbség.
Előzmény: korieander (125)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 125
aha értem...

nézzük akkor a magyarországi szlovákokat...(bár jóval szétszórtabban, jóval kevesebben vannak mint a moldvai magyarok...

év anyanyelv nemzetiség
1980 16054 9101
1990 12745 10459
2001 11817 17693

tehát számuk megduplázódott husz év alatt (pedighát a kádári "elnyomás" és Ceausescu nincsenek 1 súlycsoportban)

kiemelt települések (nemzetiség fő vagy százalék)
1980 2001
Kiskörös 21 274
Kardos 0,8% 43,5%
Örménykút 0 191
Bükkszentkereszt 0 259
Piliscsév 1,3% 45,7%
Sárisáp 2 405
Felsőpetény 0 274
Előzmény: tol (120)
tol Creative Commons License 2009.02.19 0 0 124
A csángok nagy része nem beszél magyarul főleg afiatalok, se iskolájuk se templomuk a papok románul miséznek.
És elsősorban nincs magyarságtudatuk ők mindig romániában moldovában éltek és nagyrészőket sikerült elrománositani.
Nagyon fontos számukra a katolikus hit fontosabb mint a nemzeti hovatartozás , tőbségük nem is foglakozik vele.
Egy csángó fiatal például mikor Magyarországra került dolgozni meglepődőtt azon hogy úgyanazt anyelvet beszélik aszülei othon de ő azt anyelvet magyarországon tanulta meg.
Ez bizonyos fiatal is románnak tartotta magát, pedig még magyarul is megtanult.
Előzmény: korieander (121)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 123
azt elvárják egy ötödikestől h kilogikázza egyedül ha a honfoglalók jurtában éltek és a svábok a XVII. században jöttek be, akkor a svábok nem a jurtában éltek...
Előzmény: Törölt nick (122)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.19 0 0 122
Hát ez az! Nem tanitanak a sváb származású gyermekeknek külön történelmet, a magyar történelem könyvekben meg ilyesmik vannak, hogy az őseink jurtában éltek, rovásírással írtak stb. nincs külön megjegyezve, hogy kivéve a sváb, tót, oláh, rác, zsidó és még ki tudja milyen származású gyermekek őseit.
Előzmény: korieander (121)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 121
mert kb 0 a párhuzam...
a sváboknak nem azt tanítják h ők voltak a 8. törzs a honfoglalás idején, bármikor kérhetnek anyanyelvi tanítást/misézést, szétszórva élnek, össze-vissza házasodnak...

a csángók nem elsősorban románok/magyarok hanem katolikusok, tömbben élnek, nemigazán házasodnak románnal (ortodoxokkal), tehát előreláthatóan ugyanolyan elkülönülten fognak élni 20 év múlva is, ellenben máig nem tanítják nekik a múltjukat és mindent tiltanak ami magyar...(a szo,mszédos román falvak máig magyarnak titulálják őet)
Előzmény: Törölt nick (118)
tol Creative Commons License 2009.02.19 0 0 120
De hasznos.
Előzmény: korieander (117)
tol Creative Commons License 2009.02.19 0 0 119
Vissza járnak és szeretettel fogadják őket, sőt annyagilag támogatják ahelyi közösségeket a németek.
A magyar politikára jellemző a magyarkodás és a nacionalizmus sokkal inkább mint aromán politikai életre, és aszéthúzás.
A magyar politikusok még egymás magyarságát is megkédőjelezik ennyire paranojásan
nacionalisták.
Én magyar vagyok és nem is lesz ez már másképpen.
Az ortodx vallás ősszetartó erő a román nép számára.
A korsó eltőrik sajnos ez ami korsonk mi járunk kőnyrőgni és mi sajnáltatjuk magunkat .
Előzmény: barka (116)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.19 0 0 118
Miért? Csak mert volt egy Magyar Királyság, ami hivatalosan nemzetállam volt? Az asszimiláció tök ugyanaz. Menőbb a többségi nemzethez tartozni, erre alapszik az egész.
Előzmény: korieander (117)
korieander Creative Commons License 2009.02.19 0 0 117
-ostobaság összehasonlítani az almát a körtével...
Előzmény: Törölt nick (115)
barka Creative Commons License 2009.02.19 0 0 116

"Te a németek azért mentek el mert Németországban valamivel kőnnyebb megélni , mint Romániában és nem akisebség politika miatt.
És szivesen visszajárnak mint túristák azokra a helyekre ahol éltek."

Bakker, mondtam már, hogy hagyj fel a süketeléssel.

Egy nép sem hagyja el a szülőföldjét, ha engedik boldogulni. A szászok, míg Erdély Magyarországhoz tartozott jól érezték magukat a szülőföldjükön, egy gazdag és virágzó kultúrát teremtettek maguknak, mert a magyar állam nem arra törekedett, hogy elnyomja, és megfossza őket mindenüktől. Sőt az akkori magyar államban a szászok teljeskörű autonómiát élveztek, olyat, amiről a még mindig nagyszámú erdélyi magyar kisebbség a nagy román "jólétben" csak álmodozhat.

És, hogy szívesen járnak-e vissza Romániába a szászok? Hát, ezt erősen kétlem. Az idősek semmi esetre sem. Ha jönnek, fájó szívvel teszik, mert csak azt kell látniuk, hogyan tette tönkre az egykori virágzó kultúrájukat a román állam.

"Valóban atőbségi nemzetek általában ezt csinálják ezt csinálja Magyarország is SZlovákia is Franciaország is, beolvasztják a kissebséget, ez egy természetes folyamat."

Nem ezt csinálják a többségi nemzetek. Nagyon tévedsz, mert Magyarország sem, de említhetném Finnországot, Spanyolországot, Olaszországot, Svájcot, sőt mostmár Franciaország sem egészen a régi ösvényen halad. Viszont olyan soviniszta nemzeteknek mint Románia, Szlovákia, Szerbia, Ukrajna, stb., még mindig ez a céljuk. Azért nagyon remélem, hogy ez nem fog sikerülni nekik.

"A román politika fő sodra nem az idegengyülőle vagy a nacionalizmus főleg nem az kirakat tipusú nacionalizmus ami amagyarság sajátja."

A magyar politikára sokmindent rá lehet fogni, csak azt nem, hogy nacionalista lenne. És hiába mondogatod el 1000x, hogy a román politika nem soviniszta és idegengyűlölő, attól az még nem lesz igaz. A tények és a román politikusok megnyilvánulásai az én állításaimat igazolják, sajnos...

"Az ortodox vallás a románság nemzeti érdekeit tartja szem előtt és magtartó erő volt a román nép számára évszázadokon keresztül."

Ez így van, csakhogy a román ortodox vallásnak mindig is erőssége volt a más nemzetek elleni uszítás, azaz az idegengyűlölet. Tény, hogy ezzel a politikával a múlt században a románok sokat elértek, de ennek lassan vége. Tudod van egy bölcs magyar közmondás, és ez előbb vagy utóbb eléri a román államot is: addig jár a korsó a kútra, míg el nem törik...

Ui: Ugye te román vagy?

Előzmény: tol (102)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!