Keresés

Részletes keresés

manaszu Creative Commons License 2009.02.24 0 0 270

Tahát a brazil is meg az argentin is, mag a madagaszkári is trákoromán nyelvek? Mert azokat is újlatinnak nevezik. De még mindig nem értem, hogy a brazilokat a hoditó romai hadsereg hogyan tanitotta meg egy rákoromán nyelvre 1000 évvel a mayarok honfoglalása elött?

Előzmény: Törölt nick (266)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2009.02.24 0 0 269
persze, ez így van, csak a trák dolgot javítottam, szúrta a szemem. sry
Előzmény: Törölt nick (268)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 268
jó. lényeg, hogy a románok újlatin nyelvűségét nem érdemes vitatni, mert az egész nyilvánvaló, még a szláv nyelvi hatás ellenére is. A dákóság a Dacia provincia miatt kúszott be a képbe, mint az erdélyi őslakás bizonyítéka. Ez nem áll, a római nyelvi hatás meg igen.
Előzmény: Joranne_Sutt (267)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2009.02.24 0 0 267
nem trák, illír. trákia görög nyelvű volt.
Előzmény: Törölt nick (266)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 266
A román újlatin nyelv, de nem a daciai hanem a traciai rómaiak révén. A trákoromán elmélet a tuti! :-)
Előzmény: manaszu (265)
manaszu Creative Commons License 2009.02.24 0 0 265

OK biztosan mindenben igazad van.

Léci azt is magyarázd meg, hogy hun éltek a hunok na meg a dákok. èn ugyanis úgy tudom, hogy a dákok Brassotól Sopronig és ùjvidéktöl Kassáig töltötték meg Pannoniát. Moldovában meg baszarábiában pedig soha egy napot sem volt Romai uralom, ha netalán lettek volna is dákok, hogy hipmotizálodhatott az emberekbe egy latin nyelv, ha nem máshonnét vándoroltak oda, hisz direkt kapcsolatuk soha egy napot se azon a területen nem volt latinokkal. TV vagy rádió pedig akkor még nem volt, hogy magánuton tanár nélkül sajátitsák el a latin nyelvet.

Előzmény: alias78 (258)
manaszu Creative Commons License 2009.02.24 0 0 264
Ne csusztass! Nézz meg a világon bármijen angol szótárt! Angolul Rumania és nem Románia.
Ami az olaszokat illetti, ök ismerik el legkevésbé a valahok romai eredetér, ugyhogy a románokon kivül maradnak a magyarok Romával. Máskülönben a leghiresebb Romaniai cigány együttes a "Vilceai banda" Nekik az egyik sikerszámuk: "Asa ceardasul pe la noi" Továbbá SZombaton Butarestben a  Baratia templomban keresztelték a #REGINA# 5hónapos cigány sztárját Zsolt névre és a többségben
valahot beszélö szinésztársaság számára ismeretlen hungarocigány nyelvet használta a pap.  De ez nem zavarta a népes vendégsereget, hogy egész éjjel az oszkár galat elhalványitó modon ünnepeljenek.
Előzmény: barka (256)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 263

"Romániában nem használtak cirill betűket"

Használtak, sőt az egyház nyelve ószláv volt. Megszívták, hogy nem a római kereszténységet vezették be, mert latin nyelvű egyházzal már tiszta olaszok lennének! :-)

barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 262

"A OLAH-kocsi ez egy erdekes szerszemeny..."

Punci, így nem lesztek ám jóban a románokkal, ha "oláhozod" őket. Mondd meg Szlotyáéknak is, ha elmennek Basescuhoz és Tudorékhoz egy kis tapasztalatcserére, nehogy elszólják magukat, mint most te... :))

Előzmény: Törölt nick (257)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 261

"Romániában nem használtak cirill betűket..."

Elnézést, de ez téves.

Romániában az istentiszteletek görö-szláv liturgiája következtében, azt hiszem 1865-ig a cirill írást használták. Ezután tértek át a latin betűk használatára...

alias78 Creative Commons License 2009.02.23 0 0 260
"ez bizonyara-BASESCU-ur erdeme "

Basescu úrnak határozottan vannak érdemei! Elsősorban ő maga ismeri el ezeket, de biztosan örülne, ha tudná, hogy saját magán kívül, még akad más is, aki nagyra tartja.

"A OLAH-kocsi ez egy erdekes szerszemeny,meg a kumunistak alatt 1x-voltunk arra,
marmint Romaniaba-ott lattam ilyen,jarmuvet."

Ponyvás szekérnek hívták, de ki kell ábrándítsalak, ma már nincs ilyen. A sötétbőrű emberek is autóval járnak.
őszkaján Creative Commons License 2009.02.23 0 0 259

Te már  az oláh szekér deLux kivitelét láttad. A Standard-nál még nem használtak kocsi kenőcsöt. Egyesek szerint a pulickát zsírozták vele, persze akkor még nem használtak ipari zsírt.

Ezeket a lovas dolgokat meg komolyan kell venni. Ha pénzem lenne mind lótenyésztésbe fektetném. A jövő motorja. Meglátod hogy igazam lesz.

-őszkaján-Magyar Királyság

alias78 Creative Commons License 2009.02.23 0 0 258
Hu, de nehéz eset vagy. Főleg a földrajz és történelemmel lehetnek gondjaid.

Nincs és nem volt olyan ország, hogy Ruminia. Már írtam, (234.hsz) hogy ez az alak a moldáv nyelvjárásban szerepel, ott is ritkán.

A moldávok a Moldvai Köztársaságban élnek, és románok lévén, a román nyelv keleti dialektusát beszélik. És mert ez a Moldvai Köztársaság 91-ig a Szovjetunió része volt, a nyelvükben érződik az orosz behatás. Ők írnak cirill betűkkel, mert muszáj volt nekik! És még mindig nem tértek vissza teljesen a latin betűkre. Ezért találsz cirill betűs oldalakat.

Két Moldova van, az egyik a Prúton innen, az Romániához tartozik, egy a Prúton túl, az most önálló állam, többségében román lakossággal, de orosz elnökkel.

Romániában nem használtak cirill betűket, sem a hegyen innen, sem a hegyen túl.

"Ruminia Bareva" ------- ez egy bolgár operaénekesnő, hogy kerül ide?

És ezzel lezárom ezt a vitát, mert unom, és nem is igazán illeszkedik a topic témájához.
Előzmény: manaszu (248)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 256

"Teljesen biztos voltam, hogy a mai Romaniat eredetileg Ruminanak hivták , ha pedig igy volt akkor ez rajta kell legyen a bélyegeken."

De hát, ezek szerint, nem így volt... :)

"Ha Googleba beirod, hogy Ruminia, vagy a Vikipedian keresed, kiderül, hogy szinte minden Europai államban Romanianak ma is Ruminia a neve."

Akkor tényleg baj volt a régi gépeddel... :)

Én a teljesség igénye nélkül, és csakis a te kedvedért, megkerestem egy-két nyelven Románia nevét a Wiki segítségével.

angol: Romania

rrancia: Roumanie

olasz: Romania

német: Rumänien

spanyol: Rumania v. Rumanía

portugál: Roménia v. Romênia

cseh: Rumunsko

magyar Románia

Próbáld meg az új gépeddel, hátha te is erre az eredményre jutsz... :))

Előzmény: manaszu (253)
őszkaján Creative Commons License 2009.02.23 0 0 255

Én örölök. Erre inni kéne, még akkor is ha most meg úgy nyikorogsz mint az oláh szekér.

-őszkaján-Magyar Királyság

Előzmény: Törölt nick (229)
őszkaján Creative Commons License 2009.02.23 0 0 254
 A fater egyszer valami olyasmit mondott, hogy a Ruminiát  azért nem szerették, mert a rumin (kalapos i-vel) olyan paraszt félét jelentett. A Románia az már majdnem római. Hiába messze száll a finn gerelye.
Előzmény: manaszu (253)
manaszu Creative Commons License 2009.02.23 0 0 253

MOst jövök a doktortol, azt mondta cseréljem ki a számitógépemet.

Teljesen biztos voltam, hogy a mai Romaniat eredetileg Ruminanak hivták , ha pedig igy volt akkor ez rajta kell legyen a bélyegeken.  Találtam szép szammal Rominia  felirásu bélyegeket, találtam Rumania-t is, de egyetlenegy Ruminiat se, pedig biztos vagyok benne, hogy Helmith bácsinál én láttam ojan béjegeket. Ha Googleba beirod, hogy Ruminia, vagy a Vikipedian keresed, kiderül, hogy szinte minden Europai államban Romanianak ma is Ruminia a neve. Ennek csak kell legyen valami oka, vagy története ?   

Előzmény: barka (249)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 252

Nagyon helyes, hogy az erdélyi magyarság tiltakozik a román állam soviniszta és elnyomó politikája ellen. Azok az idők elmúltak, amikor a magyarnak a saját szülőföldjén lesütött szemmel kellett járnia, és csak remélni lehet, hogy ez a hang most már nem némul el addig, amíg a román állam teljes mértékben el nem ismeri a magyarság kisebbségi jogait...

Előzmény: manaszu (251)
manaszu Creative Commons License 2009.02.23 0 0 251
Mijen szép, hogy 2009-en 90 évre  Erdély Ruminiával történt dicsö egyesülése után a Sogor hivatkozik, arra, hogy mi volt itt 100 évvel ezelött. Haha hol lessz a Sogor, vagy leszármazotjai vagy ez a topik  100 év mulva?
Előzmény: barka (240)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 250

"SZép béjeg. Eredeti?"

Szerintem se add fel, mert elképzelhető, hogy a magyarok hamisították... :))

Előzmény: manaszu (248)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 249

Azt hiszem, manaszu kartács megfogadta a tanácsom és elment orvoshoz... :))

Előzmény: alias78 (247)
manaszu Creative Commons License 2009.02.23 0 0 248

SZép béjeg. Eredeti?
Mellékelek néhány cimet, és mivel ijen ügyesvagy, hogy egy szép bélyeget belinkeltél, keresd azt is meg, hogy a ruminok mikor tértek át a ciril betükröl a latin betükre. Ugyanis Erdélyben kezdtek latin betüket használni, mig a hegyentul
nem ojan rég szünt meg a ciril betük használata.
Nekem most nincs idöm keresgélni, de beirtam a keresöbe RUMINIA. Itt van néhány link.:

Ruminia Bareva
www.ucis.pitt.edu/opera/IFGO/stars/bar02.htm ˇ Cachelagrad sida

Гостиницы, курорты, недвижимость ...
ruminia.org ˇ Cachelagrad sida

Anime-Forumworld | Startseite
Mitglieder: 937 Themen: 4.972 Beiträge 153.095 (Ø 100,00 Beiträge/Tag) ... 12.02.2009 20:23 von Ruminia
www.anime-forumworld.de/index.php ˇ Cachelagrad sida

Előzmény: alias78 (247)
alias78 Creative Commons License 2009.02.23 0 0 247
Na, néhány másik!
Itt a harmadik bélyegen is látszik az évszám.

Előzmény: manaszu (241)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 246

Mondom, hogy fordulj orvoshoz, talán még nem késő... :))

Előzmény: manaszu (244)
alias78 Creative Commons License 2009.02.23 0 0 245
"Tessék megnézni mit irnak a postabélyegeken."

Megnéztem.
A linkeken megnézhető a dátum is.
http://www.stamps.ro/catalog/show.html?idt=1278

http://www.stamps.ro/catalog/show.html?idt=1163

Előzmény: manaszu (241)
manaszu Creative Commons License 2009.02.23 0 0 244
Ja igen és a lényeget elfelejtettem beirni, hogy ezt legfényesebben azok a magyar akadémikus történészek bizonyitották akik Szent Istvánt is, Mátyás Királyt is, Gheorghe Dojat is és a többieket is románnak sza´mitva bebizonyitották, hogy Erdélyben több román volt mint magyar és majdnem teljesen igazságoz volt Erdély egyesitése RUminiával. (Teljesen igazságoz akkor lett volna, ha véglegesitették volna a Tiszánál meghuzott ideiglenes határt.) 
Előzmény: barka (243)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 243

"Ez pont igy van és ez is bizonyitja, hogy azért volt Erdélyben keveseb román mint magyar, mert a magyarok a legtöbb románt átkeresztelték magyaranak."

Pedig azt hittem viccnek szánod.

Na mindegy, ha ez tényleg komoly nálad, akkor csak egy kérdésem marad: orvos látott már?... :))

Előzmény: manaszu (242)
manaszu Creative Commons License 2009.02.23 0 0 242
"A "román" származású Vajkot, aki a keresztségben az István nevet kapta, a magyarok első keresztény királyává koronázzák... :))" Ez pont igy van és ez is bizonyitja, hogy azért volt Erdélyben keveseb román mint magyar, mert a magyarok a legtöbb románt átkeresztelték magyaranak.
Előzmény: barka (237)
manaszu Creative Commons License 2009.02.23 0 0 241

Te azt irod: "Olyan ország, hogy Ruminia sosem volt!"
Nem kételkedek benne, hogy nemigen jutottak kezedbe 1867-1919 közötti eredeti ojan Regáti vagy Moldovai dokumentumok, melyeken megnézhetted volna, hogy hogy hivták azt az országot amejikel Erdély saját kérésere egyesült,  de lehet vannak béjeggyüjtö ismeröseid. A Posta a globalozáció elött egy-egy ország nemzeti tulajdona volt és az ország nevével fémjelezték, hogy a kié. Voltak akik aban az idöben a regátról küldtek leveleket Magyarországra. Tessék megnézni mit irnak a postabélyegeken.

Előzmény: alias78 (234)
barka Creative Commons License 2009.02.23 0 0 240

"Sógor Csaba és Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselői tegnap, eleget téve a székelyföldiek felkérésének, a Brüsszelben tartott miniplenáris ülésen felszólalásukban ismertették a sepsiszentgyörgyi nagygyűlésen elfogadott petíció szövegét. A két RMDSZ-es képviselő a petíció szövegét egy kísérőlevéllel kiegészítve Hans-Gert Pötteringnek, az Európai Parlament elnökének is eljuttatta.

Sógor Csaba felszólalásában a petícióban szereplő pontokat ismertette, emlékeztetve, hogy a Székelyföld autonómiája több évszázados múlttal rendelkezik.

"Figyelembe véve az Európai Unió országaiban biztosított autonómia-formákat, 2009. február 8-án Sepsiszentgyörgyön többezres tömeg követelte, hogy az államelnök vonja vissza az erdélyi magyarokat sértő kijelentéseit, biztosítsák az etnikai arányos képviseletet az állami intézményekben, állítsák le az irányított betelepítéseket, állítsák meg a székelyföldi gazdaság szándékos elsorvasztását, gyorsítottan szolgáltassák vissza az elkobzott egyházi- és közösségi vagyont, állítsák le a militarizált egységek bővítését, hozzák létre az állami támogatású önálló magyar egyetemet, ismerjék el a magyar nyelvet regionális hivatalos nyelvként, ismerjék el a kollektív jogokat és a Székelyföld területi autonómiáját" - sorolta Sógor Csaba.

Winkler Gyula felszólalásában vázolta a jelenlegi romániai helyzetet a kisebbségek szemszögéből, emlékeztetve, hogy a nagykoalíció első lépése az volt, hogy politikai algoritmus alapján szétosztotta a közintézmények és a teljes állami közigazgatás vezetői tisztségeit, semmibe véve s köztisztviselők jogállásáról szóló, európai szellemiségű törvényt, mely garantálja az EU gyakorlatához hasonló, szakmai és nem politikai képességeken alapuló köztisztviselői státust.

"Elfogadhatatlan helyzet alakul ki, hiszen azokban a megyékben, ahol a magyarok többségben élnek, ezeknek az intézkedéseknek kisebbségellenes következményeik vannak: magyar nemzetiségű köztisztviselőket cserélnek le, helyükbe román nemzetiségű személyeket nevezve ki. Február 8-án, Sepsiszentgyörgyön több mint 3000 állampolgár vonult utcára, hogy tiltakozzon a román pártok politikai
játszmái ellen, és hogy kiálljon a magyar közösség jogainak tiszteletben tartása mellett" - mondta felszólalásában Winkler Gyula."

Forrás: http://www.hirek.ro/newz.php?id=1770

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!