Keresés

Részletes keresés

matej nyikolajevics Creative Commons License 2009.02.24 0 0 303
manaszu volt, nem te. mea culpa.
Előzmény: barka (297)
tol Creative Commons License 2009.02.24 0 0 302
A bentlakás az magyarul van aki nem érti az nem magyarországi hanem nehéz fejű.
Előzmény: Törölt nick (300)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 301

"majd a görög-katolikus egyház terjesztette előszerettel"

csak felhorgadt valami Rómától! :-)

Előzmény: alias78 (299)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 300

"és bentlakásokat épitettek"

Magyarországi magyarul kollégiumokat! :-)

Tudom, máshol az "testületet" jelent.

Előzmény: tol (298)
alias78 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 299
Van benne logika, amit mondasz, de a dákó-román elmélet azért régibb.
Az érdekes az, hogy állítólag Erdélyben született meg, mint teória a valamikor a 16. században, majd a görög-katolikus egyház terjesztette előszerettel, a végleges formáját a 18. század végén kapta. Ezen már (szintén erdélyi) román történészek dolgoztak. Foggal-körömmel.:)
De axiómává tényleg csak a kommunizmus idején vált. Akkor már nemigen lehetett vitatkozni rajta, még a román történészeknek sem. Már úgy értem Romániában.
Előzmény: Törölt nick (292)
tol Creative Commons License 2009.02.24 0 0 298
A román - magyar visszony jó sokkal jobb mint bármikor.
Romániában rengeteg magyar iskolát teljesen felujitottak sportpályák épültek kis magyar falukban, kőzépiskolákat újitottak fel és bentlakásokat épitettek.
Magyar rádió és újságok vannak .
A magyarságom pedig evidens volt és az is lesz .
HUNYADI pedig román származású volt ez se jó se rosz csak tőrténelmi tény .
Fogadd el :
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 297

"ezt a háztetős i-t, a-t leírta már többször is. ő ott élt vagy él romániában (én is onnan jöttem)..."

Először is nem vele, hanem skut kovac olvtárssal társalogtam.

Tehát olvass figyelmesebben.

Másodszor: nem is vita volt közöttünk, hanem a kérdéses témában amolyan  tájékozódó jellegű gondolatcsere.

Harmadszor: ezután kapcsolódott be alias kartács.

Negyedszer: szvsz, ha valaki az adott országban él, nem biztos, hogy mindent tud.

Ötödször: ha kötekedni akarsz, akkor rossz helyen kereskedsz. Gondolom eléggé világos voltam...

"...legalább ezekben a dolgokban ne gyere elő wikipédiás meg guglis agyrémekkel..."

Na lökjed azokat a "guglis agyrémeket", amikkel itt előjöttem... :)

Előzmény: matej nyikolajevics (295)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 296

"Mi bajod velem ?"

Semmi az égvilágon.

Lehet, hogy ez nem feltűnő neked, de nézd meg mégegyszer, hogy mikre válaszoltam neked a 205-ös hsz-ben. A nyilatkozatid az én szememben túl ellentmondásosak és éppen azokat a jelenségeket nem veszed észre a román politikában, amiket állítólag te sem szeretsz, amelyek a véleményed szerint neked is ellenszenvesek...

Előzmény: tol (291)
matej nyikolajevics Creative Commons License 2009.02.24 0 0 295
ezt a háztetős i-t, a-t leírta már többször is. ő ott élt vagy él romániában (én is onnan jöttem), legalább ezekben a dolgokban ne gyere elő wikipédiás meg guglis agyrémekkel:-)))
maradj a szubjektív dolgoknál, az nem ellenőrizhető:-)
Előzmény: barka (293)
alias78 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 294
Hát ez már legyen az ő gondjuk.
Előzmény: barka (285)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 293

???

Előzmény: matej nyikolajevics (289)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 292
Azért látszik, hogy a rómaiság fontossága csak a 19. sz-ban jött be. pedig ha előtte is fontos lett volna, naná, hogy a római pápához akartak volna tartozni.
Előzmény: alias78 (287)
tol Creative Commons License 2009.02.24 0 0 291
Mi bajod velem ?
Magyar vagyok ha tetszik ha nem , neked vagy másnak. Attól hogy nekem más a véleményem mint neked még Magyar is lehetek.
Én csak Magyar lehetek te legyél sváb ha nem tetszik, bisztos menni fog.
Előzmény: barka (205)
alias78 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 290
Nem ez volt az egyetlen módosítás. Minden szóközi î-t â-re változtoztatták. Csak a szó elején levők maradhattak. Szerintem egy régebbi helyesírásra tértek vissza.
Azért nem volt könnyű az áttérés. Főleg a gyerekek háborogtak, nekik vastag piros ceruzával kijavították az iskolában.
Előzmény: Törölt nick (281)
matej nyikolajevics Creative Commons License 2009.02.24 0 0 289
van türelme hozzád alias olvtársnak, ne élj vissza vele:-)))
Előzmény: barka (288)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 288

És tényleg az lehetett a cél, hogy ezzel mégjobban kiemeljék a római származásukat?...

Előzmény: alias78 (284)
alias78 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 287
"Hát alaposan kiszúrt a népével!"

Kiszúrni kiszúrt, szerintem is. De, tudod, a románok nagyon vallásosak. Főleg falun. Minden bajukkal elöször a pópához fordulnak. Ők a vallásukat megtartó erőnek tekintik.

"A magyarok is jobban beolvadnának most (nem lenne vallási különbség)."

Nem hiszem, hogy a vallásnak köze lenne a beolvadáshoz. Az erdélyi magyarság eléggé bizonyította, hogy nem egy beolvadós fajta.:)
Előzmény: Törölt nick (279)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 286
lehet, pl. a magyar-szlovák viszony a közös vallás okán más, mint a magyar-román.
Előzmény: barka (283)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 285

"...Romania, azért kifejezőbb, mint Rominia. Főleg, ha a rómaiságot és nem a cigányságot akarják kifejezni."

Pedig lehet, hogy a nagy igyekezetben kissé elvetették a sulykot. A cigányok roma megnevezésének erőltetésével, könnyen összekeverhetik őket. Romania-t az európai átlagember könnyen értelmezheti cigányországnak is... :))

Előzmény: Törölt nick (281)
alias78 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 284
"Ez biztosan valami román tájszólás lehet."

Nem tájszólás.
92-ig így írták, háztetős i-vel, 92-ben a Román Akadémia helyesírási reformot hajtott végre, azóta háztetős a-val írják. A kiejtés nem változott, enyhe torokhangú ü, tehát inkább Romünia. Elöbb már írtam róla.
Azt viszont nem tudom, hogy az î betűt mikortól használták, mert a bélyegek tanusága szerint a XX. század elején még nem.
Előzmény: barka (280)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 283

"A magyarok is jobban beolvadnának most (nem lenne vallási különbség)."

Ezzel a logikával az erdélyi románság is jobban beolvadt volna a magyarságba (nem lett volna vallási különbség)... :))

Előzmény: Törölt nick (279)
Etheow Creative Commons License 2009.02.24 0 0 282
"Angolul Rumania és nem Románia."

Rosszul tudod. Kb. a második világháborúig használták a francia "Roumanie" mintájára alkotott "R(o)umania" kifejezést. Jelenleg a hivatalos angol forma "Romania".
Előzmény: manaszu (264)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 281

1992-ben volt egy helyesírási reform: a sátoros i helyett befigyel a sátoros a. Az ejtése tök ugyanaz.

Szerintem ügyesek, mert Romania, azért kifejezőbb, mint Rominia. Főleg, ha a rómaiságot és nem a cigányságot akarják kifejezni. Ezért csinálni egy helyesírási törvény módosítást! Megmerték lépni.

Előzmény: barka (280)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 280

"Rominia"

Ez biztosan valami román tájszólás lehet.

A második linkedben a sátoros i-t azt olyan torokhangos ö-nek ejtik, tehát a szó ejtése ez esetben kb. romönia lenne...

Előzmény: Törölt nick (275)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 279

"mert így akarta meggátolni a katolicizmus terjedését."

Hát alaposan kiszúrt a népével! Gondolj bele, ha átveszik a latin liturgiát, sokkal jobban kötődnének a Nyugathoz, pl. a nyelvük meg még latinabb lenne. Lett volna náluk is reneszánsz stb.

A magyarok is jobban beolvadnának most (nem lenne vallási különbség).

Előzmény: alias78 (278)
alias78 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 278
Igazad van, én tévedtem. Elnézést, hogy erösködtem. Tényleg cirill karaktereket használtak. Azt hittem, csak az ortodox egyházi művekben használták, mert az ortodox liturgia nyelve tényleg szláv volt.
De utána érdeklődtem, a köznyelvben is cirill betűkkel írtak. Cuza változtatott ezen, miután egyesítette a két román fejedelemséget.
Van egy olyan elmélet, hogy a XV.században Alexandru cel Bun fejedelem vezette be a cirill betűket és a szláv nyelvű liturgiát, mert így akarta meggátolni a katolicizmus terjedését. De ebbe nem megyek bele, mert nem értek hozzá, és persze ez is csak egy elmélet.
Előzmény: barka (261)
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 277

"Léci azt is magyarázd meg, hogy hun éltek a hunok na meg a dákok. èn ugyanis úgy tudom, hogy a dákok Brassotól Sopronig és ùjvidéktöl Kassáig töltötték meg Pannoniát."

Még mindig nem nagyon értem a logikádat, de a hunok pl. jóval a dákok után jöttek a Kárpátmedencébe. A dákok egyébként az i.e.-i 1.szd-ban erősödnek meg a mai Erdély területén. A rómaiak az i.sz. 2. százada elején legyőzik őket és a terület a 3.szd. végéig mint Dacia Provincia vonul be a történelembe. Ekkor a rómaiak kiürítik.

A hunok a 4.szd-ban bukkannak föl Európában, és kb. 380-tól 455-ig tartózkodnak a Kárpátmedencében, amikor már a dákok, mint nép, nem léteztek...

"Moldovában meg baszarábiában pedig soha egy napot sem volt Romai uralom..."

Ezt nem is állította senki, viszont román volt, és azért beszélnek a moldvaiak is románul... 

Bakker, hogy te mennyire össze-vissza beszélsz, ez már fáj!...

Előzmény: manaszu (265)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 276
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 275
barka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 274

"Ne csusztass! Nézz meg a világon bármijen angol szótárt! Angolul Rumania és nem Románia."

Bakkerkám, te most tényleg játszod a hülyét, vagy születési adottság ez nálad?

Nézzed már meg mit írtam? Románi természetesn magyarul Románia, angolul pedig úgy írják, hogy Romania. Ékezetek nélkül. Az ejtése pedig kb: rouménie...  

"Ami az olaszokat illetti, ök ismerik el legkevésbé a valahok romai eredetér, ugyhogy a románokon kivül maradnak a magyarok Romával."

Hogy jön ez most ide?

Minden ember, aki egy kissé jártas a történelembe tudja, hogy a románok egy balkáni eredetű népcsoport (őshazájuk a ami Macedónia területén volt), akiknek nyelve latinizálódott. Hasonlóan a franciákéhoz vagy a spanyolokéhoz, akik szintén újlatin nyelven beszélnek, de ez közel sem jelenti azt, hogy latinok (rómaiak) lennének. 

"Máskülönben a leghiresebb Romaniai cigány együttes a "Vilceai banda" Nekik az egyik sikerszámuk: "Asa ceardasul pe la noi" Továbbá SZombaton Butarestben a  Baratia templomban keresztelték a #REGINA# 5hónapos cigány sztárját Zsolt névre és a többségben valahot beszélö szinésztársaság számára ismeretlen hungarocigány nyelvet használta a pap.  De ez nem zavarta a népes vendégsereget, hogy egész éjjel az oszkár galat elhalványitó modon ünnepeljenek."

És most én ezekkel a szösszeneteiddel mi a faszt csináljak bakker?

Amiket itt összezagyválsz keresztelésekről, meg cigányokról, meg mit tudom én még, mikről, annyira nincs közük a témához, mint nekem hozzád...

Előzmény: manaszu (264)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!