Keresés

Részletes keresés

Szebényi Tibor Creative Commons License 2016.12.12 0 0 4753

Kösz a beszámolót, élvezetes volt!

(A Büszkeség és felelősség című bejegyzésed meg még jobb. ;) )

 

Deja vu érzésem volt, miközben olvastam. Emlékszel, a győri versenyen mondtam neked, hogy én is az állóképességem (hiánya) miatt véreztem el. Most ugrálókötelezéssel próbálkozom, mert futni rühellek. A jobb kezem pedig nekem is fáj azóta (ha a hüvelykemet próbálom az alkarom felé húzni, benyillal). Nem emlékszem, hogy kardtechnikától, vagy birkózástól történt.

 

Nekem sincs időm a család és munka mellett, hogy sokkal többet rakjak bele. Aztán hol van még az íj, a ló, meg az a félbehagyott szegecselt kombinált vért valahol a műhelyben...

 

Érdekes lenne a versenyeredményeknél a résztvevők neve mellé tenni a családi státuszt, munkahelyet, gyerekek számát, stb. :D

Előzmény: Sch.... (4751)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.12 -1 0 4752

Külsősként ez a - csapat, egyéni és szülői - teljesítmény egyértelműen kimagasló.

(És ez már a második alkalom.)

 

Gratulálok!

 

Ui.:

Érdekes volt olvasni a "szubjektív" beszámolót.

Előzmény: Sch.... (4749)
Sch.... Creative Commons License 2016.12.12 0 0 4751

Nem hagyományos AE-s plüsi volt, hanem a lengyel Go-Now féle. Annyira hajlékony az első része, hogy ostorként hajlik és/vagy egyszerűen átengedi az ellenfél ütését. Volt, hogy a saját pengém vágott fejbe, mert rámhajolt (majdnem el is törött) A markolat marad a helyes szögben, a penge meg hajlik ívben.

 

A HIIT és egyéb módszereket ismerem, csinálom is. Egyszerűen a reggeli 5.30 kelés után a 10-től 15 óráig tartó kvázi folyamatos vívás/várakozás a sérülésekkel együtt már sok volt. A bal kezemet most sem tudom még rendesen használni, komolyabb gond van vele, mint hittem. A vicc az, hogy nem is emlékszem, mitől sérült le, csak azt tudom, hogy a vége felé már nem tudtam szinte fogni sem vele.

 

Az igazság az, hogy sokkal több nem fog beleférni, mert van még mellette munka, vállalkozás, egyetemi oktatás, vívásoktatás, na meg a család. Kevés a 24 óra. Ennyit tudok kihozni a jelenlegi lehetőségeimből. Azért nem vagyok elkeseredve, nem olyan vészes ez a második hely meg az összetett 3. sem ad okot az elbujdosásra. De amíg nincs 4 aranyérem, mindig van hová fejlődni. :-)

Előzmény: Simplex-CG (4750)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.12 0 0 4750

Sch,

 

Hogy érted, hogy plüsinél nem működnek az akasztások?

Nekem a plüsivel az szokott lenni a gondom, hogy ha valaki szándékosan rossz struktúrával vág,

ki tudja használni, hogy lepattan a blokkról, és pattanásból sokkal gyorsabban rá tud duplázni.

 

Írtad, hogy többet kéne futnod, mert nem bírtad szuflával a sok menetet.

 

Víváshoz szükséges állóképesség tekintetében egy HIIT jellegű aktivitás nekem jobban bevált, mint a futás,

arról nem beszélve, hogy időben lényegesen hatékonyabb.

Illetve nyilván váltott ellenfelek ellen sokat vívni a legjobb, nyilván, de arra nem mindig van mód,

és kevésbé jól kontrollálható az intenzitás:)

 

Mi olyan dolgokat szoktunk variálni, hogy egy magas intenzitásu anaerob gyakorlat (pl speciális lebutított birkózás erőből, négyütemű fekvő,

kitörés + technika) váltja az alacsonyabb intenzitásúakat (jumping jack, sima technikák állásból, lábmunkára és elhajlásra gyakorlatok)

amíg meg nem döglünk.

 

Illetve nyilván az alaptechnikák folyamatos letisztítása, hatékonnyá tétele is sokat dob, egyszerűen kevesebb

energiát használ az ember vívásra.

Előzmény: Sch.... (4749)
Sch.... Creative Commons License 2016.12.12 0 1 4749
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.12 -1 0 4748

Persze.

 

Ha az Ars Ensis-nél oktatottak számát nézzük, akkor nincs vita. Gondolom, a riporteri kérdés arra vonatkozott, hogy jelenleg mennyien foglalkoznak HEMA-val az országban. Én min. 6 társaságról tudok: AE, Kard Rendje, AULE, Societas Draconiensis, SAGA, Mare Temporis. Ha valakit nagyon érdekel a tényleges létszám, akkor megnézi a HROARR-felmérés adatait (2010). (Sajnos, azóta nem készült pontosabb felmérés, annak ellenére, hogy voltak próbálkozások...)

Ui.:
Úgy vettem észre, hogy van egy viszonylag pontos ökölszabály: az adott szervezet nyári edzőtáboráról készült fényképek alapján számított létszámot meg kell szorozni legalább 2-vel. Ez mutatja az éves létszámot. (Sokkal pontosabb, mint a FB-os Like-ok alapján becsült létszámadat.)

Előzmény: sz332 (4746)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.12 -1 0 4747

Annyi biztos, hogy az AE-nél normális tempóban folyik a minőségi oktatás. Feltételezem, hogy külföldön - a normális helyeken - szintén betartják a fokozatosság elvét. Sok helyen olvastam, hogy arrafelé előbb műanyag eszközökkel megy az oktatás, és csak utána térnek át a fémfegyveres változatra.

Előzmény: Simplex-CG (4745)
sz332 Creative Commons License 2016.12.11 0 0 4746

Attól függ, mit tekintünk HEMA-snak. Ha azt, aki járt akármilyen kis ideig is mondjuk AE edzésre, akkor meglehet ez a szám. Ha azokat,

akik rendszeresen gyakorolnak egy adott mérési időpontban, akkor a ennek a töredéke.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4743)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.11 0 0 4745

Pont arról volt szó, hogy itthon nincs ilyen, de külföldön ez a módi.

 

Viszont Szabolcs azt mondja, hogy ennek az okai anyagiak (300e a felszerelés) és amúgy nem tartaná vissza az utca emberét attól, hogy beöltözve, fémmel vívjon. Ez nekem már csak azért is ellentmondásos, mert előtte pont arról beszél, hogy aki agyon akar verni, az bármilyen védőcuccban agyonver (ergo nem csak.az ízületekre nézve veszélyes)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4743)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.11 -1 0 4744

Lemaradt.

 

Az illető kezdő, 1 éve jár az AE edzéseire.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.11 -1 0 4743

Simplex,

 

Csak a 7. percig hallgattam végig az interjút, így nem tudok érdemben reagálni.


Az viszont szinte biztos, hogy az Ars Ensis-nél a kezdőknek nincs fémfegyveres szabadvívás. A nyáron volt nálunk egy AE-tag, vele plüsivel vívtunk, volt nála egy kölcsönkapott feder is, amivel szóló gyakorlatok végzett.

Erról további részletek lehet olvasni a honlapon:
http://arsensis.hu/gyakorloeszkozok.php

Vagy a wikin (Ars Ensis szócikk):

 

"Oktatott fegyvernemek

hosszúkard:
kezdő (Scholler I) szint: a technikai gyakorlatokat a tanulók párnázott gyakorlókarddal hajtják végre, illetve a szabadvívás is ezzel történik;

középhaladó (Scholler II), haladó szint (Scholler III): a technikai gyakorlatokhoz már életlen, sporteszköznek számító, szigorúan középkori dinamikájú és kinézetű fémkardot használnak a tanulók;

Free Scholler, Provost szint: protektoros szabadvívás középkori mintájú fém vívókarddal (Feder, Paratschwert)."

Amit viszont igen furcsáltam: Szabolcs arra a kérdésre, hogy mennyi hazai HEMAs van, azt vállaszolta, hogy több ezer! Újra meg fogom hallgatni ezt a részt, de itt valami tévedés lehet. Teljesen kizárt, hogy ennyi HEMAs legyen az országban. Ha összeszámolnánk minden embert (HEMA, hagyományőrző, egyéb kategória), aki nem olimpiai vívás keretében évente egyszer, bármilyen gyakorlókardot vesz a kezébe, és egy vív 5 percet, VSZ akkor sem jönne ki ez a szám.

Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.11 0 0 4742

Korrekt interjú, bár pár furcsaság volt.

 

Erős izom = lassú izom? Ez kicsit ellentmond az izomrostokkal kapcsolatos ismereteimnek :)

 

A másik érdekes dolog, hogy szerintem a kezdők igenis nem alkalmasak fémkardos szabadvívásra.

Még akkor is, ha az izomzatot, mobilitást, állóképességet, koordinációt fel lehet hozni egy szintre,

és ha már ismerjük annyira az adott embert, hogy tudjuk, senkit nem fog megölni.

 

A szalagoknak ugyanis kell 1-4 év, hogy felerősödjenek arra a szintre, ami már elég ahhoz,

hogy elkerüljük a sérüléseket. Nem véletlen, hogy külföldön minden második hobbista arc tendonitissel küzd.

 

Persze a biznisznek jobb, és a sport eladhatóságának is kedvezőbb ez a "kezdőknek vasat" hozzáállás,

az átlag türelmetlen (és lehetőleg pénzes) érdeklődő inkább megy arra az edzésre ahol nem a befektetett munkán és sok évnyi fejlődésen

van a hangsúly, hanem az igényei pénzért való kiszolgálásán. Erre ezt szoktam mondani:

 

Szóbakerült még a ruházat/felerelés korhűsége, pl Meyer szintjén. Szerintem itt egy arany középút a jó,

ergo használjunk modern, olcsó felszerelést, de olyat, ami visszaadja az eredeti funkciót.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4741)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.10 -1 0 4741

Régi Vitézeknek, 17. adás (Beszélgetés Waldmann Szabolccsal, az Ars Ensis alelnökével)


https://www.youtube.com/watch?v=ZMBgaf5BHYA

Egy érdekes beszélgetés Szabolccsal. A hosszabb interjú első 6-7 percét hallgattam meg. (Majd folytatom, mivel érdekel a téma.) Ebben Szabolcs arról mesél, hogy milyenek voltak a HEMA kezdeti lépései Magyarországon 2003 körül, hogy alakult meg az AE elődje. Kimondottan érdekes megfigyelni, hogy milyen elegánsan fogalmaz: 2003 "...kifele jöttünk... iaidó..." [1]; ennek a mai napig megmaradtak a nyomai: ütőfa, párbaj, rozsdapattintó :-)

Aztán 2004, SAGA ("...amikor még nagy volt létszám..."). John Clements.
2005 HEMAC. 2006 Dijon. Megérkezés.

Élvezetes volt hallgátni, és helyre rakni az apróbb mozaikdarabkákat.
_________________________________

1. Pedig nyugodtan meg is nevezhetné a szervezetet.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.10 -1 0 4740

Szívesen!

Még nem néztem meg, de jól sejtem, hogy Keresztessy vívómesteri pályafutásának 50. jubileumáról szóló cikk van VU megadott számában? Köszönjük, hogy gondoltál ránk.

Előzmény: Annatar (4732)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.10 -1 0 4739

Az orosz videón látható vagócélpont egy négyzet alapú egyenes csonka gúla.
Házilag nincs sok értelme ennyire precízkedni, bőven elég csonka kúp formájú agyagdarab.

VSZ nem érdemes sietni a méretek, a darabszám növelésével vagy netalán belső kemény mag alkalmazásával.

Ui.:
Agyaggyúrás közben kellemesen erősödik az ember alkarja, csuklója.
Nem tudom, hogy az araboknál milyen volt a mirha, de VSZ bőven elég a tesztaszerű állág.

Előzmény: Szablyaútja (4737)
kenva Creative Commons License 2016.12.09 0 0 4738

Ulrich, dobj egy email címet légy szíves?!

 

Szablyaútja Creative Commons License 2016.12.09 0 0 4737

Az agyaggal még csak-csak tisztában voltam, de a kúppal... :)

Nem is tudtam, hogy agyagot is lehet kapni. Bár lehet hogy nekem is lesz itthon, mert egy lég mély aknát ástam, amiből hasonló színű föld került elő. Majd megnézem. A dolog titokzatossága inkább a kúp állagában rejlik számomra, de azt hiszem kísérletezés kérdése az egész.

Előzmény: Sch.... (4733)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.09 0 0 4736

Halkan jegyzem meg, én amúgy inkább áztatott összecsavart újságpapírra vágnék,

aminek a közepe valami merevebb préselt papírhenger (amire a fóliát szokták tekerni pl).

 

Azt rá lehet húzni egy földbe levert csőre úgy hogy 5-10cm-t belóg a hengerbe, és máris van állványunk.

 

Olcsó, kevésbé pepecs meló, nem repked a trutyi, stb.

 

Hátránya, hogy ahhoz viszont már éles kardra van szükség, ami nem mindenkinek van otthon,

illetve nyilván fogyóeszköz.

Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.09 0 0 4735

Célszerű egyből két kút kúpot csinálni, így valamivel jobban tesztelhető a pengevezetés.

Az ember rá tud tápolni arra, hogy elvágjon 1db tatamit vagy agyagtömböt, de helyes mechanikánál

az egyik tömbből a másikba átérve is tudjuk tartani az irányt.

 

Lásd az orosz bácsi a videón:

https://www.youtube.com/watch?v=xL6zZ7McaO4

 

Hasonló dolgot tesztel, de kicsit máshogy, mikor a tatami közepén egy keményebb anyag, pl bambusz van.

 

Emellett javasolt tompa, nem túl merev, és számunkra nem túl kedves kardot használni, ugyanis egy erős, gyors vágásnál

ha hibázunk, könnyen elhajolhat, akár törhet is a penge.

 

Kezdetben lehet merev pengével próbálkozni, de hamar túl egyszerű lesz. Egy masszívabb szablya vagy cutlass nem igazán tud elmászni

még akkor sem, ha nem pont CoP-al vág az ember, vagy ha esetleg kicsit ferde az ív.

 

A menettel-anyával szerelt kardokról viszont könnyen letekeredhet a szerelék, menetrögzítő, vagy teflonszalag használata ajánlott :)

 

Amit még célszerű bármilyen vagdalkozás előtt elolvasni, az ez:

https://www.fightlongpoint.com/s/Longpoint-2016-Cutting-Rules.docx

 

Itt elég jól le van írva pár tanács a biztonsággal kapcsolatban, illetve az is,

hogy a különböző Longpoint-os vágószámoknak mi az értelme, haszna, mit tesztelnek pontosan.

Előzmény: Szebényi Tibor (4734)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2016.12.09 0 1 4734

Fontos, hogy ne legyen kemény az agyag.

Ezt a huszár szabályzat is írja: "czélszerű időnkint a vágó állvány helyett nedves agyagra intézni a vágásokat. E végből egy csomó agyag meggyúratik..."

Meg a mamelukok is: "Agyagot hoztak, melynek Baktut szerint 3 napon és éjen át kellett érnie, mint a tésztának, azután addig kellett gyúrni, míg puha lett mint a kenőcs (mirha)."

Előzmény: Sch.... (4733)
Sch.... Creative Commons License 2016.12.09 0 1 4733

1 - fogsz egy kupac agyagot. http://www.printker.hu/agyag-10-kgtomb-8643

2 - Kúp alakra formázod. https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%BAp

3 - profit...

Előzmény: Szablyaútja (4731)
Annatar Creative Commons License 2016.12.08 0 0 4732

Köszönöm a válaszokat, egy csemegével hálálnám meg, bár lehet, hogy ismeritek:

 

http://varostorteneti.bparchiv.hu/getFile.php?id=264

 

 

(pdf töltődik le, a vasárnapi újság 1892. május 20-i számával)

Szablyaútja Creative Commons License 2016.12.08 0 1 4731

Erről (mármint az agyagkúp készítéséről) írhatnál egy blogbejegyzést. Talán banális, de fogalmam sincs hogyan is készül.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4723)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.12.08 -1 0 4730

Annatar,

Az a lényeg, hogy volt lehetőséged szabadvívni, többféle stílus képviselőjével is. Pont erről szól az egész - minél több értelmes emberrel találkozni, beszélgetni, vívni, ötletelni.

Hát a pajzs egy elég speciális eset, nem nagyon próbáltam; elképzelhető, hogy nem is fogom, mert a (viking, kelta) pajzs peremével simán ki lehet ütni a másikat, közben ő vidáman röhög a szivacskardos "simogatáson". Nekem bőven elég az ökölpajzos játék.

Szóval, csak hajrá!
Biztosan ráéreztél az ízére, onnantól kezdve pedig nincs megállás. ;-)

Előzmény: Annatar (4728)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.08 0 0 4729

Annatar,

 

Én akkor kezdtem el jobban a víváselmélet, illetve a régi, vívással kapcsolatos források után mélyebben érdeklődni,

amikor eljutottam oda, hogy hiába vívogattam emberekkel, nem éreztem, hogy szignifikánsan fejlődnék,

és nem mindig tudtam, miért veszítek pontosan (vagy miért nyerek).

 

Először mindenféle fancy mestervágástól meg vívócseltől reméltem megváltást, de végül pont az alapok fejlesztésében találtam meg azt,

amitől látványosan jobb vívó lettem.

 

Az utóbbi időben ezek hoztak sokat a vívásom szempontjából:

(a pengeérzet, vagy úgy általában a bind érzet fejlesztését nem vettem ide,

mert bár fontos, én sokat birkózok, emiatt ilyen téren sosem volt komoly hiányosságom)

 

1) true time - false time tudatos megkülönböztetése.

 

Avagy a kard mozduljon, aztán a kéz-váll-test-láb sorrendben.

 

George Silver ír erről részletesebben, de minden régi és modern forrás foglalkozik vele valamilyen szinten,

illetve a Dimicator-nak van egy jó videója, ahol megmutatja a lényeget.

 

Gyanítom, hogy sportvívóknál ez elég alap, de én hagyőrködéssel kezdtem :)

 

Persze itt is lehet azt, hogy "na ezentúl majd figyelek rá", de ez nem működik,

ezek sajnos rosszul beégett reflexek, alap technikákban.

 

Most, hogy minden alaptechnikát nulláról felépítve (először csak lassan, állásból, aztán lépésből) újra begyakoroltam, látványos javulások vannak.

 

2) guardok precíz kivitelezése, a váltások gyakorlása

 

Tükör előtt, ill videó visszanézés során az ember rájön, hogy tesz egy csomó felesleges mozdulatot guard váltáskor,

illetve túl szélesen, túl keskenyen használja a guardokat.

 

Ahogy elkezdtem a saját testemhez igazítani őket, és többet gyakorolni, hogyan lehet optimálisan

váltani két guard között, illetve melyik guardból melyikbe célszerű váltani, sokkal jobb lett a védelmem,

és kevesebb közbevágást kapok.

 

3) lábmunka

 

Mióta külön, tudatosan gyakorlok lábmunkát, és sok rávezető gyakorlatot csinálok, sokkal dinamikusabb a mozgásom,

és beégtek bonyolultabb lépéskombinációk.

 

Emellett a lovaglóállás, lábtológép, és az egylábas egyensúlyozások nagyon sokat segítenek, egész egyszerűen stabilabb az állás,

robbanékonyabb vagyok.

 

4) törzs mobilitás fejlesztése

 

Mióta helyrehoztam a törzsem mobilitását, sokkal jobban mennek az elhajlások testből.

Tök mindegy, hogy a másik milyen kacifántos mestervágást csinál, ha nem vagy ott :)

 

A másik előny az volt, hogy azóta a vívóállásom meglehetősen hasonlatos ahhoz, ami a kódexekben van.

Ahelyett, hogy egyenesen, karótnyelten állnék, előre dőlök egyenes törzzsel.

Fontos, hogy ezt csípőhinta (hip-hinge) elvén kell megvalósítani, nem görnyedni kell.

 

Alapvető előnye, hogy borzasztó messze érek így el, alapból is, de igény esetén tovább tudom dönteni a törzsem, vízszintesig,

ami szúrásoknál nagyon táp (lásd kép)

 

Combvágást kapni azóta nagyon ritkán szoktam kapni, egész egyszerűen sokkal hamarabb közbe tudok vágni,

sokkal messzebbre érek el. A testre-fejre menő vágások elől pedig törzsből sokkal hátrébb tudom vonni magam,

ergo az elhajlás-visszavágás is sokkal hatékonyabb lett.

 

Előzmény: Annatar (4728)
Annatar Creative Commons License 2016.12.08 0 0 4728

Nem tudom, mennyire nézik jó szemmel, ezért nem bocsátkozom részletekbe, igazából most először (október végén történt) volt olyan, amikor a többé-kevésbé vívásnak látszó csapkodás helyett próbáltam tudatosabban dolgozni.

/Korábban - még idén nyáron is - elvoltam az innen-onnan, leginkább plüsskardos/ütőfás kardozásokból összeszedett technikáimmal, és mivel az ellenfelek is hasonló kaliberűek voltak, és semmi egyéb célunk nem volt a játékon kívül, nem is éreztem, hogy többre lenne szükség. (persze azok a kardozások is jelentettek némi tapasztalatot, például idén nyáron sikerült úgy szembekerülnöm egy korábban kelta hagyományőrzőkhöz járt sráccal, hogy nála csak pajzs volt, nálam csak kard (szivacskard, illetve a pajzs egy részét is leburkoltuk) és a végén kaptam egy szép horzsolást a homlokomra, őt meg kábé el se tudtam érni. :) /

 

Kardoztam barantással, korábbi ars ensisesekkel és még néhányakkal akik nem is tudom hol és mit tanultak, a tapasztalataim generálisan a következők voltak (egy meglepő vagy újdonság sem lesz benne, előre szólok, leginkább a mindenhol leírt bölcsességekre erősített rá a gyakorlat):

- többet kellene párosan gyakorolni

- többet kellene szabadvívni, mert technikák még csak-csak vannak, de mind utólag jut eszembe, már ha...

- a puszta kezes küzdelemben megszokott távolságtartás nem jó kardra

 

 

 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4697)
Annatar Creative Commons License 2016.12.08 0 0 4727

Pont Ulrich idézett be egy párbajleírást egy olyan esetről amikor az egyik illető a második nyakvágást kivitelezte éppen amikor a segédek leállították, és még akkor sem vette észre, hogy a hátán jön ki az ellenfél kardja.

Előzmény: Simplex-CG (4725)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.08 0 0 4726

Ui:

A közbeszúrás, vagy akár a "megállító" szúrás természetesen rugalmas ill éles kardnál is valid technika,

csak sokkal jobb időzítést, esetleg elhajlást/lábmunkát/az ellenség pengéjének kizárását igényli a helyes használata,

nem lehet ész nélkül minden határozottabb vágásra ezzel válaszolni.

Előzmény: Simplex-CG (4725)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.08 0 0 4725

Ulrich,

 

A szúrásra optimalizált kardnál is vannak hasonló technikai hibák, mint vágásnál.

 

Egyik kedvencem a megállító szúrás.

 

Aki fa kardokkal gyakorol, előszeretettel hagyatkozik rá folyamatosan,

az időzítés figyelembevétele nélkül szép sikereket lehet elérni vele.

 

Merev kardokkal vívva (pl fa, plüsi) ha kizárólag pontra megyünk,

gyakorlatilag nem is érdemes más technikát csinálni, annyira hatékony tud lenni.

 

Aztán rugalmasabb pengénél (vagy neadjisten élesben) hamar kiderül, hogy a szúrás nem állítja

meg az ellenfelünket, és így bejön egy szép utánütés vagy dupla (arról nem beszélve, hogy a vékony pengével

végrehajtott szúrásnak nincs stophatása)

 

A vicces az, hogy sok XVI-XVIII századi vívómester is alkalmazta (hiszen hatékony volt "papíron"),

és civil oktatásban, gyakran még katonatiszteknél is elterjedt (ahol smallsword volt a szolgálati fegyver),

és szép véres, dupla-hullás párbajokat, csatákat eredményezett.

 

Többek között Silver ír egy jó hosszú hőbörgést, amiben ezt a témát is érinti.

 

Ergo korhű úgy vívni, hogy kihasználjuk a gyakorlófegyverünk ezen fogyatékosságát, de attól

még hibás vívótechnika, amennyiben a cél az ellenfél semlegesítése, és ezzel egy időben a meghalás elkerülése :)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4723)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.12.08 0 1 4724

Ulrich,

 

A lényege az egésznek, hogy van szó bőven a forrásokban helyes vágásmechanikáról, csak ha azt nem ismered,

nem jössz rá, hogy arról van szó :)

 

(ez egy csomó más technikára is igaz, hogy akkor értettem meg, mi van odaírva, mikor először

sikerült jól megcsinálni)

 

A tesztvágás maga, mint írtam irreleváns magában, nem adja vissza a kontextust.

Arra jó, hogy bizonyos aspektusait teszteld a vágásodnak, attól függően, hogy mivel, mire, és hogyan próbálsz vágni.

Jelen esetben agyagnál azt tudod tesztelni, hogy a vágásod során helyesen áll az él.

 

De csalóka, mert ha bénán vágok, és valamivel lassabban mozog a hegy, sokkal egyszerűbb a móka.

 

Ugyanígy, a behatolás mélysége sem feltétlen releváns az agyagban, mert át lehet tolni izomból (míg ugye élő szövetnél, pláne csontnál

már irreálisan nagy erő kell ehhez).

 

Ergo egy egyenes vágásnyom az agyagban csak annyit mutat, hogy az aktuálisan használt vágásmechanika mellett jó a pengevezetés.

 

De amúgy nem kell jól vágni. Az rengeteg gyakorlást kíván, hogy minden esetben, minden szögből összejöjjön.

Meg mondjuk ha az embernek nincsenek 100%-on az ízületei, ujjai, az sem segít (Edelson pl már nem nagyon vág egy korábbi

sérülés miatt olyan jól, Karl Bolle-vel pedig múltkor épp a teniszkönyökről és egyéb alkarfájdalmakról dumáltam).

 

Elég tudni mitől jó egy vágás, és hogy milyen technikával nem lesz soha jó a vágás.

 

Nálunk csak annyi a lényeg, hogy ne vágj olyan mechanikával, ami hibás, de előnyhöz juttat (olyannal meg pláne nem, ami nem előnyös, mert az nettó hülyeség)

Más egy olyan vágás, amit próbáltam jól kivágni, de nem állt 100%-osan az él, mint egy olyan, amiből eleve

lehetetlen lenne a korrekt pengevezetés (de esetleg sokkal gyorsabban be lehet vele vinni egy tust)

 

Szerintem egy történelmi vívónak (vívóversenynek), aki élet-halál harc kontextusában (is) gondolkodik, ez kéne legyen

az irányelv, mivel ez volt az irányelv akkor is, mikor még nem vált el élesen a civil és katonai vívás.

 

Nyilván a kizárólag pontra menő vívásban sok olyan technika van, ami katonai kontextusból totálisan hibás, és pont az a lényege, hogy előnyhöz juttasson a versenyen.

De pl az Epeé 2.0-ról vagy a Flick-ről még a modern vívóközösségnek is elég megosztott volt a véleménye :)

(sőt, már a Fechtschule-s időkben is nagy köpködés volt abból, mikor egy-egy veterán vívót szétgyalázott versenyen egy sportvívó, és XVIII-XIX században is olvasni "botrányos" becsület nélküli vívókról)

 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4723)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!