Keresés

Részletes keresés

rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12603

Ez jó.

Felfrissíted a profok emlékképeit.

Előzmény: LZep (12572)
rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12602

Michel Odent a hagyományokat tudományos nézőpontból is áttekinti.

 

Hagyomány:női segítők voltak a szülésnél(emlegetett csendes-óceáni törzseket kivéve). 

 

Az apás szülésnek van hátránya is.Csak már nem emlékszem mivel magyarázza ezt...

Előzmény: rizsa31 (12600)
rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12601

Sztem szovjet modell azért,mert itt nem volt a 70es években mondjuk hippifarm meg ilyesmi.Csarkovszkij nem tom,hogy úszta meg anno a SzUban,nem tudom.

 

Az amcsi kórházat is nevezhetnénk módszerei szerint szovjet modellnek,ha ez alatt a medikalizált szülést értjük,valóban.

 

Egyetértek,hogy értéket csak azért nem kéne kidobni,mert az előző rendszerben született.

Viszont a rendszerváltás után kerültek be olyan szellemi áramlatok,amik amúgy nehezen lettek volna hozzáférhetők,pl. az alternatív szülésrő.Nekem ezért tetszenek ilyenek,mint Wagner.Nem azért mert majmolnám az amcsit.

Előzmény: Antisystem (12553)
rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12600

Jakab evangéliuma szerint(apokrif) József éppen elvolt bábáért.Mire vissazért a nénivel,addigra megszületett Jézus.Tökre elájult,hogy Jézus az anyja mellén volt.Akkoriban is voltak a szülés körül rituálék,amik miatt nem tették rögtön mellre a babát.

 

Michel Odent könyvéből.Lehet,hogy mese,de sztem nem.Már ha valóban élt Jézus,mert van aki abban se hisz.

Előzmény: Antisystem (12582)
rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12599

Én értem,hogy mit akarsz mondani,de egy kórház-párti olvasónak ebből csak annyi jön le,hogy -Jó,akkor nyugodtan legyinthetünk erre az M. Wagnerre is.

 

Wagner gondolom a könyve alapján(Amerikából jöttem) otthon is söpröget a háza táján.Nem tudom,hogy az ő rendszerük sz.rságait akarja-re ránk erőltetni.De néhány hasznos dolgot szerintem lehet találni a dumájában.

Előzmény: Antisystem (12553)
rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12598

"1977-ben apákat csempész be engedély nélkül a szülőszobára, amiért fél évre eltiltják a szülőszobától, majd évekkel később a klinika vezetője büszkén nyilatkozza, hogy az ő intézményében volt először apás szülés."

 

Meg kéne nézni,hogy 1977-ben ki volt a klinika vezetője.

Előzmény: rizsa31 (12597)
rizsa31 Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12597
Előzmény: Törölt nick (12583)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12596

Nem mindenhol ellenjavallt vagy tiltott az egészséges nők otthoni ikerszülése.

Vélemények lehetnek róla, de amíg nincs szabály, addig nincs szabálysértés sem.

 

(Egyébként sok ikerpár született Mo-on is otthon, többek közt Geréb unokái is.)

Előzmény: LZep (12594)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12595

jééé észre se vettem

Előzmény: Dogfüggő (12591)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12594

Én 3 szülésen voltam bennt ( gyakorlaton ) és mindegyiknél bedugtak egy vékony szondát, azzal szivták le a nyákot. Persze ez se reprezentativ minta, de azt hittem ez rutindolog...

 

bevallom a saját gyerekeimre nem emlékszem... mármint, hogy velük mit csináltak.. el voltam varázsolva :-)

 

úgy tudom az ikeszülést mindig veszélyeztett terhesként kezelik, ami szerintem helyes dolog, szóval ezzel rizikózni veszélye ...még külföldön éltünk, ismerős szülte sokadik gyerekeit ( ikerpárt ) ott abszolut a természetes szülést támogatták, első kijött simán, második nem, végül császár lett, anyuka azt mondta, ő úgy érezte közel van a halálhoz, annyira kimerült a végére....ez szerintem nem normális, ha ilyen extrém munka, akkor nagyon nem kéne vele otthon vagánykodni ( legalábbis egészségügyi diplomával igy érzem )

Előzmény: Dogfüggő (12588)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12593

Az már a 80-as években volt...

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (12583)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12591

tisztességben megszült prof emeritusok

 

Ez de aranyos elírás itt!   : )))

Előzmény: LZep (12572)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12590

Ő volt az első, akinél legálisan lehetett.

De Geréb kezdte ezt az ügyet is; ő már '80 előtt, Szegeden.

Kapott is érte fegyelmit.

Előzmény: Törölt nick (12583)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12589

Értem én, mire gondolsz; akiben ott lakozik a lázadás szelleme, az úgyis felrúgja majd a szabályokat. Hihetően hangzik, de tudni nem tudhatjuk.

Lehet, hogy így lenne, lehet, hogy nem.

Mindenesetre nem lehet szabályszegéssel vádolni, ha nem volt szabály.

Előzmény: Törölt nick (12568)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12588

Otthonszülésre vonatkozó szabály nem volt egy darab sem. Mármint Mo-on.

Külföldön meg van, ahol lehet otthonszülni ikreket, és van, ahol nem.

Hogy a kismama hány éves korától számít "idősnek", az is változó.

Hogy melyik baba számít nagynak, az is; meg hát azt eleve nagyon bizonytalanul tudják csak megjósolni (az én egyik gyerekemnél kb. 1 kilót tévedtek az előző napi! ultrahangon).

A lényeg az, hogy amíg nincs szabály, addig nem lehet szabályszegésről beszélni.

 

Orrszonda: az enyémeket sem orrszondázták, csak őket kórházban nem.

 

És hát amikor valaki arról dönt, hogy hol fog szülni, akkor bizony tudnia kell, hogy tökéletes biztonság sehol nincs; legfeljebb a veszélyek természete különböző.

Iszonyú csapás, ha valaki pont belekerül abba a pár ezrelékbe, aki számára a szülés tragédiával végződik. Azt senki nem tudhatja, hogy ilyen esetekben mi lett volna, ha az illető kórház helyett otthon szül, vagy fordítva...

Előzmény: LZep (12566)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12586

Szerintem jobb ha nőket nem butácska amőbáknak tekintenénk....mert esetleg nem lesz kedvük szülni... vagy csak egy gyereket akarnak, mert olyna rossz volt az az fél-egy-két nap a szülőszobán.

 

legalábbis a világ fejlettebb részén ez a szokás

Előzmény: biztoshogylejárt? (12584)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12585

Annyira nem vagyok geréb rajongó, hogy ezen vitatkozzam veled, de korábbi gerébes topicokban fel lettem világositva, hogy 1977-től próbálkozott ( illegális )  apás szülésekkel, azt hiszem Szegeden.

 

 

Előzmény: Törölt nick (12583)
biztoshogylejárt? Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12584

Az Alma utcától átszállítás a János kórházba akár a születendő életbe is kerülhet.

 

Feladni egy lehetőséget, hogy kórházban szüljön anya, az szerintem elég nagy butaság.

 

A kórházban rendelkezésre áll eszköz és személyzet, ha bármi rendellenesség lenne. A születendőnek teljesen mindegy, hogy hol születik, de csak addig a pillanatig, amíg nincs valami rendellenesség. Akkor azonban már az életéért kűzd.

Az anya döntött a születendő helyett az otthon, vagy Gerébnél szülésről, de már nem tud dönteni, nem tud tenni a szüléskor a megmentésért, ha arra szükség lenne. Akkor már nem tud változtatni a helyzetén. Nincs életbentartó személy és eszköz a közelben!

 

Ezek a butácska nőszemélyek a másságukat hangsúlyozzák az e fajta megoldással. Mit meg nem tett az orvostársadalom, a társadalom, hogy biztonságos körülményeket teremtsen a gyermeknek a világrajöttéhez és ezt utasítja el egy oktalan szülő.

A kocsiban sem akarja az ember kipróbálni a biztonsági övet, a légzsákot, de ha a baleset bekövetkeztekor kellene beszerelni, az már nem lenne jó.

 

Arra nem tudok válaszolni, hogy miért lett ilyen buta szegény szülő, de hogy az lett az biztos.

 

Azért azt megkérdeztem magamtól, kérdezném bárkitől: érdekli-e mostanság, mikor már írni tud, hogy mennyivel lett volna jobb, ha nem lett volna orvos és eszköz a közelében a születésénél?

 

Az ismerettségi körömben is van jónéhány - immár felnőtt -, aki elveszett volna, ha nem kórházban születik. "kéznél" volt a szülész, "kéznél" volt az életbentartásához való eszköz és így életben maradt, nem lett sérült.

 

Szóval jobb lenne örülni a biztonságos lehetőségnek, mint azt mellőzni, mert úgy sikkes.

 

 

 

Előzmény: Antisystem (12571)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12582

Ha jól tudom, akkor egyébként nem ő volt az első, aki beengedte az apukákat.

Hát, az első feljegyzett apás szülés az december 24-re esett - úgy 2000+ éve:)))

A "modernkori" apás szülés két "szovjetizált" szülész - orosz, no - alapötlete, akik megfigyelték valamelyik délamerikai törzsi népnél az apák segédkezésének előnyös voltát a nő fájdalom-megélésében... az 50-es években... bizony a szovjetizáltaknál jelent meg ez a dolog először:)))

Hogy Magyarországon ki volt az első, azt a rossebb tudja, sőt esélyünk sincs megtudni, valamelyik szülész, aki beengedte a párját az asszonyhó - valszeg minden különösebb csindadratta nélkül... meg éles határt sem lehet húzni, mert a 70-es évek előtt a nők egy része otthon szült - ahol természetes módon ott volt az ember, ha akart, és ha a bábaasszony ki nem zavarta:)  Az első, akinek ebből nyilvánosságot is kapó botránya lett, az tényleg Geréb Ágnes...

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (12581)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12580

Ez tényleg az illető személyiségfejlődésén múlik SZVSZ. Emléxem, az egyik melóhelyemen volt egy arab származású muszlim csávó, akiknek ugye a menstruáció a fujjfujjfujj tisztátalan meg minden... mi meg időnként szórakoztattuk vele, hogy mesélgettünk, miért jó a menstruáció alatti szex... csak módjával persze, nem túl naturálisan, de mégis totál kiakadt...

Na, róla pl. el tudom képzelni, hogy egy "véres aktus" testközeli látványa egy időre elvenné a kedvét mindentől... de ez nem az aktusból jön, hanem a neveltetéséből...

 

ÜdV

Előzmény: LZep (12578)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12579

Hát nézd, aki úgymond az apás szüléstől lett impotens, az helyes, ha felkeresi a pszichológust... ugyanis egy természetes jelenség (szülés) látványa nyilván nem alkalmas semmiféle impotencia okozására, ha másként lenne, ugye kihaltunk volna, nem elszaporodunk... ergo alappal feltételezhető, hogy az illetőnek a személyiségfejlődésében van valami pszichológiai gubanc, amit a szülés látványa max felszinre hozott... amit rendbe kell tenni...

 

ÜdV

Előzmény: benzinrobot (12576)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12578

Miért, te impotens lettél vagy undorodtál ? nem kötelező bemenni, tényleg nem. Ez csak egy opció. Ha pl a vajúdás órái alatt szivesen törölgeted a párod homlokát de a végén kijössz, mert nem birod a vért, mindneki meg fogja érteni.

Előzmény: benzinrobot (12576)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12577

Akkor is kőbe vésett szent és sérthetetlen szabályok ellen lépett fel. Épp mint most ez a kötelező kórházi szülés szabálya. Mintha nem lennének rendszeresen otthon ( taxiban stb )  született gyerekek hivatalos, engedélyezett otthon szülés nélkül is .

 

Most is egy SZABÁLY ellen lépett fel, amit azok hoztak, akik abban érdekeltek, hogy KIZÁRÓLAG  DOKTOR ÚR vezessen le a szülést ( boritékért )

 

Az a véleményem, hogy hülyén csinálta. Nem lehet ilyen gerillaszüléseket lebonyolitani, mert bármilyen hibát vét, csak visszaveti a reformok elismerését.

 

Szerintem előbb a szülésznőknek kellett volna kibulizniuk, hogy a sima szüléseket ők vezessék le. Külföldön szültem az egyik gyerekemet, ott kizárólag szülésznők voltak a szülőszobán. Valahol biztos volt orvos a kórházban, de őneki csak akkor szóltak, ha gáz volt. Ha az anyukákat végigkisérné egy szülésznő, nemcsak óránként berohanna egy fehérköpenyes aki valami utasitást mond neki aztán elmegy, akkor talán kevésbé stresszelnének a nők.

Előzmény: Törölt nick (12573)
benzinrobot Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12576

Ez igaz, csak sokan nincsenek tisztában a lehetséges következményekkel.

Előzmény: Antisystem (12575)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12575

Izé, az apás szülés nem a bemenetel kényszerét jelenti, csak a jogát... aki nem akar, nem megy be...

 

ÜdV

Előzmény: benzinrobot (12574)
benzinrobot Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12574

Már ha az impotencia nem baj.

Előzmény: LZep (12572)
LZep Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12572

Nem tudom hány éves vagy , de huszonévvel ezelőtt azon ment az óriási felháborodás, hogy Geréb meg mások beengedték az apukákat a szülőszobába. Hatalmas botrány volt, tisztességben megszült prof emeritusok kiabáltak kígyót-békát-fertőzés és életveszélyt oszt nézd meg azóta se lett baja senkinek apás szülésből kifolyólag.

Előzmény: Törölt nick (12568)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12571

akik nem tudják még, hogy milyen butácska anyjuk lesz!

Oszt miért is?

 

ÜdV

Előzmény: biztoshogylejárt? (12569)
Antisystem Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12570

Én ezt nem osztom... nem tudom, hogy gondolkodtál-e már azon a felette aktuális problémán, hogy hogyan lehet az, hogy ennél a mainál sokkal xarabb helyzeteket csípőből és sokkal kevésbé depisen vett a magyar társadalom (mondjuk a II. VH utáni ujjáépítés meg ilyesmi), a jelenkorba meg minden valószinűség szerint bele fogunk gebedni, ha nem történik csoda??? Na mert én a fő különbséget pont az említett dologban látom... akkor aki tehette és látott valami lehetőséget, az elkezdett valamit csinálni, és megindult az ÉLET... varrta a környék gúnyáit, vagy javitotta a környék bringáit, vagy összeütött egy istállót, beterelte a tehenet, oszt fejte... na ma nem ez van, ma elvárások és feltételek vannak, ma vagy legyen nehány millád beruházni, vagy ne merd azt a tehenet tartani... és inkább eltart a társadalom... ebbe fogunk beledögleni tisztelettel... mint a spanyol király, aki inkább elégett, mint hogy önkezével (az erre való képesítés hiányában) odébbtolja a karosszékét a kandallótól...

Tudod, azt kellene szerintem észrevenni, hogy hiába igaz valamennyire az, hogy:

"Másrészt az a fajta kreativitás, hogy hogy lehet másra való eszközök és sok-sok munka befeccölésével elérni valamit, amire egyébként van kész, (a kezelő szempontjából) faék egyszerűségű megoldás, nem igazán értékes számomra. Nagyon rossz kihasználása az erőforrásoknak" - de a túloldalon a NEGATÍV kihasználhatóság, a plusz erőforrás-igény van... és még nem voltál figyelemmel az emberi szempontokra, a demoralizáló hatásra.

 

ÜdV

Előzmény: izukul (12565)
biztoshogylejárt? Creative Commons License 2012.02.16 0 0 12569

Geréb Ágnes előzetesben:

Jó helyen van, addig sem árt a világra igyekvőknek, azoknak, akik nem tudják még, hogy milyen butácska anyjuk lesz!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!