Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2023.01.30 0 0 46600

Van még pár "sufnituning"

 

Mondjuk ez nagyon sufnis...  A piros kijelzősre gondoltam, de az már nincs meg a jófogáson.....

Előzmény: Törölt nick (46598)
Törölt nick Creative Commons License 2023.01.30 0 0 46599

Ez egy sima szobai érzékelő, szög egyszerű.

Az árát magasnak tartom, én 8000 husékelért vettem.

 

Ez meg cube, de ezt is soknak tartom...

Törölt nick Creative Commons License 2023.01.30 0 0 46598

A bus lesz az 1-es kör, az onoff a 2-es.

A bus-ost időprogramozod, hogy soha ne fűtsön, mondjuk 24 órára 15 fok, az on-off meg ahogy az igényed van, plusz a radi fejeket.Így a 2-es kör fog úgy működni ahogy az az 502 -től be van állítva.

Régen nálam egy Q7 működött így, sensyssel felváltva. De úgy emlékszem, hogy a TA1-be lett kötve, és a 223 1-re állítva.

De ezt majd kipróbálod, hogy TA2-re mit reagál.Szerintem az egyedül és csak on-off, 1. kör...

 

Nálam egy sensys, és egy egyszerű szobai érzékelő van párhuzamosan a BUS-on, időben ellentétesen programozva. Plusz két programozható szelepfej a két termosztátos helyiségben, szintén ellentétesen programozva.

Az 1-es kör a sensys, ezzel lehet programozni a másik aktív-idejét is. Napközben a szobából szabályoz, ott nyugi a levegő, éjszaka az étkezőben lévő szabályoz. A radifej elég jól szabályoz.

 

Van még pár "sufnituning"...  https://www.jofogas.hu/budapest/Ariston_termosztat_klima_menedzser_regebbi_Ariston_keszulekekhez_133758686.htm

Ezzel tudod a HMV piszkálni, sőt az egész kazánmenüt eléred vele. :-)

Vagy ezek kombinációja :-D

3 bus eszközt tud a kazán egyszerre, igaz nem tudom mekkora a tado áramfelvétele.

 

Előzmény: DirkG (46597)
DirkG Creative Commons License 2023.01.30 0 0 46597

A Tado tud commandot is küldeni, de ez user interface szinten kimerül abban, hogy a HMV hőfokot és a HMV igényt is tudom állítani (ez kicsit fájni fog, mert ugye on/off konfigurációban ennek a vezérlését teljesen bukom). Hogy ezen kívül miket művel ami több mint a monitoring, az átláthatatlan. Az biztos, hogy hőigényt is bejelent, de ez a része is zavaros, mert ugye akkor miért van 0-ra force-olva a 4.2.1 -es menü? A legjobb az tényleg, ha nem avatkozik be.

 

Köszi a tanácsokat, megpróbálom az alacsonyabb előremenővel és butított Tado-val.

 

Még egy kérdés a remote HMV vezérlés miatt: olyat tud a kazán, hogy a bus csatin lógna egy Cube, amit feltennék a jelenlegi Tado fali modul helyére. Ez a nappaliban van, aminek a legmagasabba a hőigénye, jó nagy tér... A teljes Tado rendszer a termofejekkel pedig az on/off szobatermosztát kapcsokra kerülne be?  Ha ez így megy, akkor milyen prioritással fog beleszólni a vezérlésbe az on/off termosztát (Tado), és mire kell állítani a 4.2.1 -et?

 

Persze lehet, hogy érdemes elengedni az egészet, és be kell lőni a kazánon egy HMV programot, aztán nem foglalkozni vele. Csak megszokta már a család, hogy egy felületen (Home Assistant) állítható minden, akár a HMV-t is be lehet durrantani mondjuk éjszaka hazafelé úton.

 

A linkelt fórumban levő ebusd alapú elektronikát egyébként megépítettem, teljesen jól működik, de azzal tényleg csak monitorozni lehet. Van egy fickó aki az Ariston-os templatet csinálja hozzá (https://github.com/komw/ariston-bus-bridgenet-ebusd). A csökkentett funkcionalitásnak és a read only működésnek szerintem főképp az az oka, hogy az egész világon ő foglalkozik ezzel egyedül, a Tado mérnökökön kívül. Neki kevés a tudása ahhoz, hogy a read-only keretekből kilépjen, a Tado-sok meg soha nem fogják beadni a közösbe amire eddig rájöttek (szerintem így is meleg talaj nekik jogilag a Sensys emuláció egy üzleti termékben, amit nem az Ariston fejleszt).

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (46596)
Törölt nick Creative Commons License 2023.01.30 0 0 46596

Jól látod, egyszerűbb lenne on-off.

A külső érzékelő 10kΩ NTC, 0 foknál 27kΩ körül lenne.

Az auto kell amikor külső is van, hogy a megfelelő meredekség alapján dolgozzon.

 

Nehéz eset a Bridgenet. Ha jól tudom csak monitorozni tudják, beavatkozni nem, vagy csak korlátozottan. https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3415927.html

 

 

Nagyon sok a 75 fok, biztos kell ennyi? 55-60-ig engedd a maxot. Lassabban fog felfűteni, kevesebb lesz a kapcsolgatás.

Előzmény: DirkG (46595)
DirkG Creative Commons License 2023.01.29 0 0 46595

Sokat olvastam vissza/kerestem a fórumban, nagyon komoly tudásbázist szedtetek össze, gratula és köszönöm! :)

 

Látom, hogy nagyon sok az Ariston tulaj, nem használ véletlenül valaki Tado-val? Egy Genus One System teljesít nálam szolgálatot, a Tado tud neki emulálni Sensys termosztátot, látja is a buszon, de azért valami mégsem kerek.

 

A legnagyobb problémám, hogy a 4.2.1 (vezérlés típusa) fixen 0 értéken van (állandó előremenő), ezen állítani nem tudok, amint kilépek a menüből, visszaugrik 0-ra. Holott ugye itt a 2-es érték lenne az üdvözítő. Gondolom ez abból adódhat, hogy a Tado nem áll a helyzet magaslatán, valamit sikerült implementálni a Bridgenetből, de vélhetően nem 100%-os az eredmény.

 

Jól gondolom, hogy ez a beállítás még rosszabb is, mintha on/off üzemben menne a Tado, mert úgy legalább a kazán tudná magát szabályozni?

 

Most nagyjából az van, amit a 0-as beállítástól logikusan várnék, többnyire maxon van az előremenő (régi radiátoros rendszer miatt az nálam 75 fok perpill), és e miatt sokat kapcsolgat a kazán. Érdekessége a dolognak, hogy azért néha látok rajta 40-60 fok közötti értékeket is, aminek persze örülök, mert ezek szerint valami szabályzás mégis van, de nem értem az okát.

 

Jó ötlet lenne átkötni/átállítani a Tado-t on/off-ra, a 4.2.1 -et "1"-re (gondolom így már nem állna vissza folyton 0-ra, mivel nincs a buszon a fake Sensys) + venni hozzá egy külső szondát, és AUTO módra tenni a kazánt?

 

A szondához bónusz kérdés: a régi kazánom (20 éves Vaillant TurboTop) szenzora még kint van, illetve be van kábelezve. Jelenleg 1.7kΩ -ot mérek rajta kinti -2 foknál. Sajnos sehogy nem tudtam kibányászni, hogy az Ariston külső NTC-je milyen. Jó lehet hozzá ez?

 

kormos* Creative Commons License 2023.01.27 0 0 46594

Van benne logika, amit írsz. 

Bugyogás alatt az áramlást értettem. 

 

Előzmény: Unicalfan (46593)
Unicalfan Creative Commons License 2023.01.27 0 0 46593

Gondolkoztam a problémádon:

Zárt puffer csapoknál az lehetetlen amit írsz. 

Szerintem a közlekedőedények játéka van nálad.Ha kinyitod a puffer csapokat akkor a vízszint beáll egyenlő szintre a tágulási és a "gőzcső" belsejében.Majd elzárod a csapokat és fűtőd folyamatosan a lakás oldalt ,a melegvíz meg elpárolog a nyitott tágulásidon keresztűl. (a gőzcsövedben meg nem(vagy kevésbé mert az hidegebb a puffer nem fűtése miatt).Így a tágulásiban a vízszint alacsonyabban lesz mint a gőzcsövedben.Amikor kinyitod a puffer csapokat akkor a közlekedő edények elve alapján a gőzcsövedben levő magasabb vízszintből elkezd áramlani a tágulásidba (kiegyenlítődik a szint) Szerintem ennek az áramlását hallod.A bugyogás jelenléte meg arra utal,hogy így vagy úgy de levegős (inkább gázos) a rendszer.Illetőleg lehetséges hogy a nem homogén anyagok esetleges kémiai reakciója hatására folyamatosan gázosodik.

Előzmény: kormos* (46562)
Sony Black Creative Commons License 2023.01.26 0 0 46592

És a nemzetközi helyzet csak fokozódik! :D

Előzmény: Unicalfan (46591)
Unicalfan Creative Commons License 2023.01.26 0 0 46591

"Tisztelt Bíróság! :-) Itt valami nem stimmel.Lehet,hogy én egy hülye vagyok, de itt minden össze van keveredve!"

Előzmény: Sony Black (46567)
csicso3 Creative Commons License 2023.01.25 -1 0 46590

Van valaki hasonló helyzetben. 

Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46589

Ilyen: https://m.vevor.de/plattenwaermetauscher-c_10378/plattenwaermetauscher-mit-3-4-mnpt-waermetauscher-heizung-poel-40-platten-p_010602377026?utm_source=email_sys&utm_medium=mail&utm_campaign=de_DE_orderDelivery_2023-01-10-19:21:21&v_tag=1b4d6250-9cea-11ed-a0ab-017ba92a7f70.1

 

Nem megfelelőnektartom, csak egyszerűbb a rendszerbe való bekötése, azért kérdeztem, hogy melyik jobb, mert majdnem ugyan akkora. A belsőnek talán annyi hátránya van még, hogy akkor víz mozgás körülötte és talán ezért is rosszabb a teljesítménye.

Szinte ingyen volt, kár volt ott hagyni, illetve úgyis kell egy hőcserélő a hmv oldal miatt is. Ha a fűtés külsővel lesz bekötve, rendelek még egyet a hmvnek, a belső meg max marad valami vegyes kazánnak, hogy eltűnjön a sok fa :)

Előzmény: peterch (46588)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46588

Valami ilyen ?        Swep B12MTx40 Hőcserélő 40 lemezes 3/4"

 

Azért számolj utána , hogy a lemezes durván 37%-al nagyobb hőcserélőfelülettel rendelkezik .

Viszont akkor minek vetted meg , ha a csőkígyót is megfelelőnek tartod ?

Előzmény: Gábor Őry (46587)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46587

Már itthon van, jó áron volt :)

Ahogy nézegettem az egyik weboldalon, ahol meg volt adva a m2 is, ott simán számolták, nem duplán.

így akkor már nem olyan nagy a felületi különbség, 0,401 vs 0,55m2. Kérdés, hogy teljesítményben mit számít ez a kicsi plussz, megéri e ezt berakni, vagy használni a kígyót.

Előzmény: peterch (46586)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46586

:-)

 

Ha már kinéztél egyet , akkor miért nem keresel rá és ott biztosan írják , hogy mekkora a hőcserélő felülete .

Előzmény: Gábor Őry (46585)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46585

Ne gúnyolódj :)

A lemezest hogy számolják amúgy? Szimplán vagy duplán egy ”lapot”?

19,4cm x 7,1cm az 0,55m2, kicsivel több kint a belső. Ha duplán kell számolni, akkor más a helyzet :)

Előzmény: peterch (46584)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 1 46584

Nagy döntés előtt állsz !

 

Egy óra macera pluszban a beépítéskor , vagy hosszútávon több energia . Csak rajtad múlik ! :-)

 

 

Előzmény: Gábor Őry (46583)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46583

19,4 cm x 7,1 cm x 11,8 cm 40lemezes, a belső 0,401m2. Csak az kényelmesebb lenne :)

Előzmény: peterch (46582)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46582

Amelyiknek nagyobb a hőátadó felülete .

Előzmény: Gábor Őry (46581)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46581

Azt csak példának írtam, hogy max úgy lehet növelni a hőátadást, hogy lelassítjuk a tömeg áramot.

Arra lennék kiváncsi, hogy mondjuk a 32C-ból a lemezes hőcserélővel ki lehet venni 30C-ot, addig a belső csőkígyós mennyivel rosszabb, mennyi maradna annál.

Tehat azt nem tudom, hogy a belső vagy a külső lemezes hőcserélőt használjam :)

Előzmény: peterch (46579)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46580

    Sajnos nem értem , hogyan tudna az úszóka megmozdulni , ha körülötte azonos a nyomás , függetlenül attól , hogy levegő és víz van körülötte . Amikor Te kézzel akarsz beavatkozni , akkor mit is csinálsz ? Hozzáadsz az úszóka súlyához egy kicsit a pöcök lenyomással . Tehát gyakorlatilag olyan helyzetbe hozod az úszókát , mintha nehezebb lenne , mint az általa kinyomott víz tömege . Én ezt így gondolom . Leírnád , hogy konkrétan szerinted hogyan működik a fizika ebben az esetben ?

 

Nem vitatkozni akarok , csak megérteni a működést ! 

Előzmény: Sony Black (46578)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46579

Bocsi , de egy kicsit homályos számomra amit írsz . :-(

 

12 liter per perc 32°C-ra felmelegedett folyadék a napkoliból , de milyen hőmérsékletre csökkented a visszatérőt ( mekkora a hőelvétel ) ?  Nekem 6nm a sík napkoli és maximum 6 liter per perc a tömegáram . Van amikor ez sem hoz annyit , hogy a fan-coil beinduljon . Tehát napkolinál nehéz meghatározni , hogy mekkora legyen a tömegáram változó teljesítmények esetében . Oda valami keverőszelepes megoldás ( mint a kazánvédő például ) kellene olyan szivattyúval , ami tudja a tömegáramot változtatni valamilyen program segítségével .

Előzmény: Gábor Őry (46577)
Sony Black Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46578

Akkor nem lenyomja, értsd jól! :)

Helyet cserél a levegő a vízzel akkor, így jó? :))

A kép jobb alsó tájékán ott a diagramm, és a magyarázat hogy működik nyomás alatt

Előzmény: peterch (46571)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46577

Értem, köszi :)

 

Még egy kérdés: ha minél kisebb hőlépcsővel szeretném kivenni a kollektorből az energiát, melyik jobb: a 75 literes pufi belső 0,4m2 vagy egy külső 40 lemezes hőcserélő? :)

Mondjuk lejön a kollektorből 32C, a lemezes hőcserélővel maradna fűtésre mondjuk 30c, ami fűtésre pont jó.
Ha a lejövő 32c beviszem a kicsi tartály hőcserélőbe, kevesebb lesz mint 30c ami már fűtésre kevés lesz.
Kényelmesebb lenne a belső, csak kicsi. vagy pl ha lassítom az átfolyást, akkor nő a hőmérséklet.Ha süt a nap és tud 32fokot 12l/perccel akkor 10liter/perccel tudni fog 35-36-ot.

Előzmény: peterch (46576)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 1 46576

Amennyiben eltekintünk a veszteségektől , ami esetleg keletkezik a tárolón .  Akkor semmi sem változik , csak a felfűtési ideje a vízmennyiségnek és a felfűtés ideje alatt leadott hő utánpótlásának idejével .

Remélem érthetően és jól írtam . :-)

Előzmény: Gábor Őry (46575)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46575

Akkor elvileg nem kéne változzon a fogyasztásom, ha a kazán nem direkt a padlóra dolgozik, hanem a pufferre? hiába van benne több víz, 

Előzmény: peterch (46573)
tron67 Creative Commons License 2023.01.25 0 1 46574

Bocs, igazad van, benéztem az ott - a 70/12 - az nem is a tömegáram :)

Előzmény: Gábor Őry (46572)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 1 46573

Szia !

 

Nem változik meg . 

A tölcséren , ha percenként 1deciliter víz tud átfolyni , akkor megváltozik az átfolyás mértéke , ha nem egyliteres üvegből , hanem kétliteresből adagolod a vizet ugyanazon a tölcséren keresztül ? Csak kétszer addig fog tartani .

Előzmény: Gábor Őry (46570)
Gábor Őry Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46572

A 70 liter 5,8 perc alatt fordul meg teljesen (70/12). 
Óránként 10,3x fordul meg (60/5,8) az összesen 720l óránként (10,3x70 liter) 
Egyszerűsítve: 60/(70/12)*70=720

 

a 145liter 12,1 perc alatt fordul meg teljesen (145/12). 

Óránként 5x fordul meg (60/12,1) az összesen 725l óránként (5x145 liter) 

 

vagy nem?

Előzmény: tron67 (46569)
peterch Creative Commons License 2023.01.25 0 0 46571

Szia !

 

"  A leválasztás úgy történik, hogy a labda mellett a levegő feltör a légtelenítő zárt terébe, és amikor az a tér megtelik levegővel, az úszót lenyomja és kinyit a szelep.  "

 

Ez biztos ? 

 

Hogyan lehet a felgyülemlett levegőben magasabb a nyomás , mint a folyadékban ?   Nem az Arkhimédész törvénye segít ebben az esetben ?

 

Csak okoskodom !

Előzmény: Sony Black (46567)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!