Sziasztok!
Ezt a topikot azért hoztuk létre,hogy legyen egy hely ahol minden témáról lehet beszélni,akár kerti növény akár szobai,kerti tó,növények kártevői,barkácsolás a kertben,tanácskérés,szép tájak növényei,nyaraláskor lefényképezett pálmák,leanderek,rózsák,fenyők,vagy ha csak meg akarod mutatni a kedvenc virágodat,a kedvenc kutyádat ,macskádat ,akármit!!!!mindenkit várunk,itt nincs OFF téma:)
Az nem a málnánál volt, hanem a veteményesben. Ott volt szalmával mulcsozott ágyás (fokhagyma), és utána vetettem retket és karórépát, ezekből nem lett szinte semmi.
A málnánál nincs semmi beforgatva, ott csak gyomlálok, ha kell, de igyekszem olyan vastagon mulcsozni, hogy ne nagyon kelljen.
Veteményesben még nem mulcsoztam trágyával, de málnában igen, és nagyon jót tett a málnának.
Érett, szalmás trágyát használtam, de nem komposztált volt, teherautóval hozták. Különböző mértékben érett részek voltak benne, de nem friss lepények.
A málnánál más a helyzet, mint a veteményesben, azt ugye nem ássuk, akkor se, ha egyébként ásnánk, mert a talajt átszövi a málna gyökere, megsínylené a bolygatást. Viszont nagyon tápanyagigényes és gyomlálni meglehetősen kellemetlen közte.
Mulcsnál még nem tapasztaltam, hogy hátrányosan hatott volna a növények fejlődésére, akkor sem, ha friss anyag volt. Beforgatva igen, szalmával próbáltam, a talajtakarás maradékát forgattam be a másodvetés alá, nem mentek semmire ott a növények.
Normális ágyásokban a kötött talaj is laza mard. Letaposottnál lehet, hogy más a helyzet, azt én egyszer meglazítanám mondjuk villával, és takarás után már lehetőleg nem taposnám. Érdemes állandó utakat és olyan széles ágyásokat készíteni, amit átérünk két oldalról, és nem kell soha taposni, sárosan meg aztán végképp nem lépünk bele.
Ez a "trágyával mulcsozás" okoz még mindig nagy fejtörést és bizonytalanságot az új projektem kivitelezésében. Még mindig azon töprengek, lehetséges-e egyáltalán bármiféle trágyázás úgy, hogy az anyagot nem forgatjuk be a földbe. Másrészt még mindig nagyon ellentmondásosnak tünik az, hogy sokszor sokan fejezték ki aziránti aggodalmukat, hogy éretlen komposzt, vagy egyáltalán nem érett zöld anyag fölhasználásakor a lebomlás a talajtól inkább tápanyagot von el, mint hozzátesz.
Az is foglalkoztat, hogy az ily módon "megrakott" ágyásba hogyan lehet majd vetni/ültetni, hiszen tavaszig nyilvánvalóan nem fog lebomlani az anyag, nem is akarjuk, hiszen épp a szezon folyamán kell majd a takarás. És vajon mit találok alatta, ha most a teljesen letaposott, összetömörödött talajra ásás helyett egyszerüen ráhordom az anyagot. Mitöl fog az meglazulni?
És mi lesz jövöre? A most fölsö réteg tetejére egyszerüen rárakom majd az akkor alsót?
A zöldséges topicon már nem merek erröl faggatózni, mert félek, hogy lassan kiátkoznak az ott levök.
A komposzt is ezek alatt a fák alatt volt, lesz. Idén már eleve a fák alá terítem a lomb egy részét, ennek a helyére jönne a trágya. Ha esetleg fóliát teszek alá, nem segít? Vagy akkor meg nem jut le a gyökerekhez a levegő?
Nem tenném a fák alá. A fenyőhöz nem tudok hozzászólni, nekünk nincs. A ringó valószínűleg nem menne tönkre, de a sok nitrogén túlságosan megdobná, lehet, hogy termés helyett hatalmas ágai és lombja lenne. Bodzád nincs? Az szeretné.
A málna évente is elbírja, ha trágyával van mulcsozva, az elég sokat felvehet.
Úgy rémlik, rengeteg lombot és komposzt alapanyagot szoktál felhalmozni, azon a területen nem fér el? Komposztálhatod is.
Gondban vagyok. 30 000 ft-ért hoznának egy pótkocsi érett marhatrágyát. Nekem viszont most csak mondjuk a harmada kellene. Tavaly trágyáztam, azt olvasom, hogy ez 2-3 évre elég, tehát csak az új telepítésű málna, eper alá kellene, meg a dinnye-sütőtök alá. A többit le kellene tárolnom, de csak úgy tudnám, hogy a halom rákerülne egy ringlószilva, vagy a fenyőfák gyökérzetének a felére. Nem fog megártani nekik? A halmot takarjam le fóliával, locsolgassam időnként? Hány évig tartható el így a trágya? A dinnyét, tököt eddig mindig új helyre tettem, de gondolom a dinnyések mindig ugyanott termelik. Lehet, hogy nekem is érdemesebb lenne a tavalyi ültetőgödröket használni?
Nem tudni valamit Ágiczáról? Máig örzök töle szép Choysea (vagy mi?) bokrot az elökertben, közvetlenül a te Hortenziád mellett, aki szintén jó egészségnek örvend. Mindig gondolok rá, ha metszem. Egyszer járt itt.
Keress vissza itt, néhány hónapja írtam ill. kérdeztem itt erröl a problémáról; akkor senki se akart tudni róla. A környékünkön idöközben az összes nagy fenyö elpusztult. Borzasztó látvány; szerencse, hogy én nem tartok ilyeneket, de van aki CSAK ezt tartja a kertben.
Igen, a liba szenvedi a tömést, a tyúk, ha ketrecben tartják, a disznó, ha ólban éli le életét, a kutya, ha láncra verik, a madár a kalitkában. Ez igaz, másrészt meg ott a másik csoport, amelyek el vannak kényeztetve. A macska elszökhet pl., ahol nem jó neki. Ismerek embert, akinél egy macska sem marad meg tartósan.
szerintem a háziállatok nagy része szenved. én minimum valamilyen vizsgához kötném a tartásukat.
azzal sem értek egyet, hogy a hajléktalanok 99%-a saját hibájából él az utcán. sok ilyen is van, de a többség elesett ember, aki saját erejéből nem képes felállni egy ilyen helyzetből, mert pl. mentális problémái vannak, ezért nem alkalmas arra, hogy dolgozzon.
Már nem emlékszem, melyik ország ez, az ismerősöm járt ott, akinek a macskáját távollétében etetni szoktam. Ott a macskákkal csinálják hasonlóképpen, ki van csípve az ivartalanított majd szabadon engedett macska füléből egy darab.
De úgy rémlik, mintha nálunk is lenne hasonló akció itt-ott, talán kórházkertekben.
A kanári szigeteken, Fuerteventurán macskából van rengeteg. Az utcákon tálkák vannak kitéve, aki akarja, eteti őket. Nincs olyan hogy felelős állattartás. Illetve a tartásnak szigorú feltételei vannak. A sziget legnagyobb részén tilos háziállatot tartani, főleg kutyát. Túristák is csak akkor vihetnek oda kutyát magukkal, ha olyan szállodában foglalnak, aminek van kutyafuttatója. Ott nem lehet utcán húzgálni a kutyákat és ugattatni se lehet csak a kijelölt szállodákban.
Van egy Nordmann (?) fenyő a kertünkben, mi 8. éve lakunk itt, akkor még kis fa volt, valószínű karácsonyfa volt és az előző tulaj kiültette. Azóta szép nagyra nőtt, idén viszont elkezdte hullatni a leveleit, először a csúcsán és néhány ágán, mostanra pedig nagyjából a fele le is hullott, szinte csupasz a fa..
Mi lehet a baja? Meleg és szárazsság (Dél-Alföld..)? Bár tavaly szárazabb volt a nyár, akkor mégsem volt baja..
Grúzia tele van kóbor kutyákkal, ám macskát alig látni az utcán.
Arra lettem figyelmes, hogy a legtöbb kóbor kutya fülében valami fülbevaló szerü "bélyeg" lóg, aztán rájöttünk, hogy keletkezik ez: összefogdossák és ivartalanítják öket, de olyan sokan vannak, hogy menhelyi ellátásuk lehetetlen lenne, ezért utána megbélyegzik és ismét szélnek eresztik öket. Gondolom abban a reményben, hogy ilymódon idövel csökkenni fog a számuk.