Köszi. A gumikédert leszedve a tetőkárpit nem vált el, egy csavarhúzót is alg lehet oda bedugni. Mintha közötőzsinóttal hozzá lenen fogatva a kárpit a tetőhöz.
Azt mondod, hogy elegendő kitapogatni a stiftek/tiplik helyét és kivágni?
Van/lehet különbség a régebbi és újabb autók között?
Kerestem az ablakemelős csapat saját anyanyelvüket használó honlapját, de nem találtam.
Reméltem ugyanis, hogy ékes oláh nyelven talán részletesebb leírást találok.
Az árszámításod jónak mutatkozik, nem egy veszedelmes összeg.
A szemüvegtartós szerviz lenyúlós bandának tűnik, kerüld őket.
A topic-társ jól írta, csak minimális megbontás szükséges, persze, ha pofátlan vagyok és norma nélkül, órabérben fizetnek, elpiszmogok vele napokig is.
Ez melyik szervíz volt? Nem kell lebontani a tetőkárpitot, csak az ajtó felett kicsit elhúzni, hogy ne karcold meg a fényezést amikor kivágod a tetőkárpitot. Utána könnyen be lehet pattintani a tipliket.
Egyre több szerelőtől hallom, hogy nem vállalnak bonyolultabb hibakeresést, javítást. Inkább lecserélnek egy óra alatt 3 autóban olajat, mert az kicsi, de biztos pénz...
Más: Azóta se volt időm a szemüvegtartó felszerelésére a vezető oldalra. Szerviz szerint több óra,mert le kell bontani a tetőkárpitot.
Tennék még be egy aktív hangszórót, mert pl Metallica-hoz nem elég a hangerő :) Kell majd medianav okosítás is. Asszem előbb-utóbb bejelentkezem egy mindentbele projectre hozzád.
A leírás alapján csak a két első ablak, vag rosszul értem és 45 Eur/ablak árárt az összeset meg lehet csináltani? Az adatok alapján összesen 45e Ft + beszerelés - gondolom én...
Sajnos kompletten mindent cserélni kellett... Szegecsekig kopott kuplungtárcsa, összemart kuplungszerkezet, megégett kettőstömegű lendkerék, bemaródott kinyomócsapágy... Nem kevésbe fájt édesapámnak (400+)...
Ennek kapcsán megnéztem, hogy a Fluence-ba milyen cikkszámú alkatrészek kellenének ilyen esetben. Totál ugyanazokat a cikkszámokat találtam, mint a Duster esetén...
A funkció nem zavar, csak a daciás megvalósítás. Az off kocsijainkon volt-van az ablakemelő gomboknál egy érezhető pont,, amin túlnyomva "automata". Na ez nálunk kiismerhetetlen, nem sikerül sohasem egy-két centire lenyitni, csak többszöri állítgatással.
Mondjuk ennél nagyobb gondunk sohase legyen... :-)
Még sosem foglalkoztam ezzel, mert számomra nagyon kényelmes ez a funkció. Meglepődtem, hogy valakit pont ez zavar. Ha lesz egy kis időm, megnézem saját autómon mint tehetek. Mondjuk kábel vagdalásnak nem vagyok a híve.
Olvtársaknak segítségképpen, ha nem akarják, hogy impulzív/automata módba működjön. Kapcsolókat tartó műanyag konzolt ki kellene emelni, hogy hozzáférés legyen.
Ott 1-2 zsinórt megszakítani. De lehet a zsinórok másik végén kéne ezt megtenni, na ezt nem tudom hol van. Ez csak találgatás, ilyet még nem csináltam.
Részben, írtam is, hogy van alapja a sérelemnek, mert könnyű túlnyomni/húzni. Már megszoktam. + Ezt ma teszteltem, tudja azt a funkciót is amit Dokee kérdezett. Vagyis ha 2x nyomod megáll.
Van rá ötletem, hogy lehet kikapcsolni, de nem barmolnám szét az ajtókárpitot, Loganos szerintem tuti tud rá vmi okosabbat.
Ráncfelvarrt 2017-es Dusteromban nekem is működik ez a funkció. Egyébként legtöbbször így is használom. Nem hiszem, hogy ezen módosítottak volna az újnál, úgyhogy szerintem próbálja ki valaki, ha elindítja automatán lefele, és még egyszer megnyomja akkor megáll-e?
Hát, szerintem igaza van a kollégának, szerintem is sokkal jobban megoldották ezt más gyártók. Kár, hogy ilyen piszlicsaré dolgokkal keserítik meg a mindennapi használatot. Én simán kidobnám ezt a funkciót a vezető oldalról is, mert ebben a formában nem fokozza a kényelmet.
Ez állítólag 2021 végéig tart. Aztán meg 2022-ben kezdődik a 3 sávosítás egy jó darabon 2024-25-ig. Hogy addig nekem semmi kedvem hozzá, az biztos. Főúton jóval stresz mentesebb. Pedig éves országos pályamatricám van.
Igen volt. De mostanában nem sok időm van, annyi a műhelymunka. Ráadásul munkaidő végét fixen tartanom kell, mert szeptembertől én intézem a gyerekeket, napközi meg 4-kor véget ér, pénteken 3-kor.
Meg amilyen állapotban van az M1-es előbb lesz meg a pilóta szakvizsgám, mint, hogy autóval mennyek arrafelé :)
A vezetőoldali "impulzív". 2 állása van mindkét irányba. Ha csak kicsit húzod/nyomod addig megy amíg húzod/nyomod. Ha tövig húzod/nyomod akár 1 pillanatig, megindul aztán végállásig meg se áll. Az olvtárs azt sérelmezi - hozzátszem azért van alapja, de azért megszokható - hogy nehéz eltalálni úgy, hogy ne menjen végállásig csak amedigg húzza, nyomja. Jómagam díjaznám ha mind a 4 ilyen lenne, nem csak a vezető oldali.
Nekem kétállású a kapcsoló fel és le irányba is. Finoman megnyomva nem megy végig az ablak. Vezetés közben nem túl jó dolog erre figyelni, néha engem is zavar. Jellemzően vagy a többi ablakkal szellőztetek, vagy lehúzom a vezető oldalit is teljesen.
Az automat ablak parkolókban a sorompónál viszont remek, főleg esőben. Azonnal indulnod kell, kanyarodni, váltani, szükség van mindkét kézre csak megpöccinted és felmegy.
V. sz., kár kiiktatni, egy kis odafigyeléssel, gyakorlással megszerezhető a szükséges rutin, aztán az ablak azt csinálja, amit szeretnél.
Persze, megértelek, eleinte én is dünnyögtem rendesen, csuklott szaporán a csigazabáló/szőröstalpú tervező nőnemű, üzletszerű kéjelgéssel foglalkozó, egyenesági, közvetlen felmenője.
Szeretném megkérdezni hogy egy duster2-n van-e lehetőség a vezetőoldali ablakemelő automatika kiiktatására? Falra tudnék mászni amikor ujjnyira nyitnám akkor is nekilódul, és három négy ide oda nyomogatás kell mire úgy ahogy beállítható az ablakrés.
Szia! Félreértetted. Akinek elrontotta L.B. , őt azzal szedte rá, hogy azt állította együtt dolgozunk, és a Bp. környékieknek ő csinálja. Gondolom másoknak is ez a mese. Én Kishorissal dolgozom, mással nem.
Így van...magasnyomásúval véletlen se. Szabad vezetéket hogy érted? Az mindegyik csatiban van, ha nem akkor pótolni kell. Mosás nélkül is fasza hiba lehet egy zárlatból.
Pepecs munka, de ha szép tiszta motort akarsz...
Videót nézd meg, van hozzá magyar felirat is. Nekem az a gyerek profinak tűnik.
Több, mint 5 évig hajtottam egy SX4-et. Ezt követően vásároltam egy 1,2 tce motoros Dustert prestige felszereltséggel kétkerék hajtással. Négy év óta hajtom. Átülni egy Dusterbe egy élmény volt a szűkös unalmas SX4 után. A motorjával különösen elégedett vagyok, mint fogyasztásban (8l/100 km), mint dinamikában. Keveset megyek autópályán, sok városi és földutas km-t teszek meg vele. A 4 év alatt csak az évenkénti szervízkor látta szerelő. A mostani Vitára és SX4 cross formavilága elég távol áll tőlem. Kalandozni, kissé nehezebb terepre menni, horgászni, kirándulni az egyik legjobb választás szerintem.
Bármilyen próbálkozásra hibaüzenetet kapok, fotót nem tudok feltenni.
A lényeg: borzasztóan koszos, a vezetékek szabadon vannak, a csatlakozók érintkezőit semmi nem védi és az egyik műanyag borításon van egy emberke, kezében egy magasnyomású mosóval, ami át van húzva egy nagy X-el.
nekem Duster2 van, gázolajos, 6 sebességes. Van egy másik új Daciam és egy utolsó szériás Ignisem mellé. Utóbbi szög egyszerű autó, de azért elfogytak a lengőkarjai, rugói, kuplungja, toronyszilentek már 2x - ezeket cserélni kellett.
Ha nem akarsz nagyobb össztömeget vontatni és nem kell a hasmagasság, akkor az s-cross szerintem finomabb autó, több vezetéstámogató rendszerrel, kevésbé robosztus beltérrel, hosszabb garanciával, automata váltóval, kissé olcsóbb szervizköltségekkel, darabszámra több márkaszervizzel (nálunk pl egy Renault és három Suzuki szerviz). Persze kicsit drágább is.
A duster kasznija egy szekrény, szélcsatornát szerintem soha nem látott. Pálya tempónál (130) ez jelentkezik is a fogyasztásban.
Pont ma vittem egy nagy bútort utánfutón, lapjával menetiránynak. Mintha ott sem lett volna, a kaszni úgy kitakarta, hogy nem volt jelentősége...
Negatívumok:
- kezdetleges a tempomat, ha csökkented vele a sebességet, azonnal bólint a kocsi,
- a kormány gombjai nincsenek megvilágítva, sötétben zavaró,
- a tükröket nem lehet el. behajtani,
- szélesebb, mint gondolnád - ez tulajdonképp pozitívum :),
- rövidebb, mint gondolnád - ez is :),
- kalaptartó fölött már nincs további hely pakolni a plafonig
- hiányzik a csomagtár eválasztó háló/rács.
- hosszú a szállítási idő
+:
- minden más :)
Mindezekkel együtt én ezt az autót akartam, összességében elégedett vagyok vele.
Többször mondtam és írtam már, de most ismét szükség lesz rá, mert a hétvégén egy Daciás klubtalálkozón jutott tudomásomra, hogy egy Duster2 tulajt ismét átvert L.B. visszaélve nevemmel. Nem elég, hogy 4.5 óra küzdelem után tönkretette a tulaj Medianav készülékét, (már be sem kapcsolt neki) mind ezt úgy, hogy illegális szoftver tartalmat másolt fel rá (biztonsági másolat már nálam a tulaj beleegyezésével). Miközben végig azt hangoztatja, hogy ő gyári módszerekkel dolgozik. Július 25.-én amikor mindezt tette, még volt képe a tulaj előtt eljátszani, hogy felhív engem segítségért, majd azt hazudta, hogy nem ér el, mert szabadságon vagyok. Valóban szabadságon is voltam, ez olvasható is volt mindenhol, ennek ellenére telefonon akkor is elérhető voltam. Kollégámmal mindössze 2-en dolgozunk (ő volt pl. a motoros körúton). Tehát aki Herceghalomban, Bp.-en és mellette hirdeti/hirdetik magukat navigációval, ők nem hozzám tartoznak, munkájuknak semmi köze az enyémhez. Ellenben én megoldok mindent ami Dacia. Autószerviz, autóelektronika, szoftveres hibafeltárás, javítás, stb. 14 éves Daciás múlttal, hivatalos háttérrel. Fentiekre tekintettel azonban ahogy eddig, úgy továbbra is tartom magam ahhoz, hogy a mások által belepiszkált Medianavos autóval nem vagyok hajlandó foglalkozni. Semmilyen szerviz tevékenységet elvégezni! Legyen az akár egy telefonos vagy Messengeres megkeresés műszaki segítségért, amiért rengetegen keresnek, alkatrész rendelés, vagy 1 olajcsere. Oldja meg, aki elkezdte.
Első munkahelyem olajipar, kutatási részleg, olajok és modifikált bitumenek terület volt. Ngyjából sejtem milyen és mitől milyen egy olaj. Bár azóta eltelt jó 25 év.
Sajnos a "megmondja" nem egyenértékű a garanciális feltételek teljesülésével. 3 évig marad a drága.
Nekem is volt kellemetlen élményem saját kézzel eszközölt motormosás után.
Azóta nem mosom, de márkaszervizekben mindig megoldották, elviekben tudják, hogy mit kell letakarni, mit kell kerülni, mit honnan és hogyan lehet mosni.
Természetesen a bugyellárisomnak a saját kezű változat jobban tetszett, nekem viszont határozottan nem tetszett, amikor napokig csak néztem az autót és vártam, hogy mikor lesz hajlandó újra beindulni...
Persze, mint mindenhol, a tandíj ebben a tevékenységi körben is megfizetendő.
A Duster-rel nincs tapasztalatom, még nem próbálkoztam a motor/-tér lemosatásával.
:) Tehát: a motor felismerhetetlenül sáros, koszos, de vidáman megy gond nélkül... a "hozzáértő" autókozmetikus mosásától, meg félő, hogy beázik, tönkremegy a "hanyag" szigetelés miatt.
Így is kell. Gyűjtjük a jó szervízeket. A 35 már szerintem elfogadható az első szervízért. Légyszi ha megvagy, szúrd be a számlát, írd le mi volt. Előre is köszi.
"Jótállási és karbantartási lap" alján nálad mit ír? Nekem az 1.6 benzinhez: ACEA A3/B4. 5w-30 annyi féle van hozzá, mint a szemét...de Elfet fog kapni, amíg elfogadható áron van.
A "gyári" az az Elf.. gari után is ugyanazt töltsd bele szerintem. A szervízbe is az ELf szállítja, csak hordóban.
Telefonon felhívtam a debreceni Renault Kalydit mondtam nekik első éves kötelező szervizről lenne szó, és mondjanak valami ajánlatot azt mondták, hogy 50.000. És 58.000. Forint közötti összeg kb az ára. Soknak tartom. Azt követően telefonáltam nyíregyházi és miskolci szerviznek árajánlatot kérni azt mondták mind a két helyen 35-39.000-Forintból kijön! Így ez a szerviz dolog megoldódik! :-)
Jómagam rengeteget kerestem, de nem találtam egyértelmű válaszokat. Itt is kérdeztem, eredménytelenül. Az erről szóló cikkek is jó két évesek, rézsecskeszűrőről tudnak, Adblue-s motorról még nem.
Nem kell ahhoz sárban, vízben járni, elég, ha néha földúton megyek, utána meg kap egy kis esőt, úgy néz ki a motortér, mintha mocsárban jártam volna...
És utána hiába megyek bármely szervízbe, mosóba, autókozmetikába, sehol nem vállalják a motor tisztítását.
És tudod, mire hivatkoznak?
Arra, hogy a Daciák elektromos csatlakozói olyan hanyagul vannak szigetelve, hogy mosásnál garantáltan bejut oda a víz, és lutri, hogy több napos szárítás után egyáltalán beindul-e. És ennek a kockázatát ők (szakszervíz sem!) nem vállalják!
Hát ezért van az, hogy ha én le-ki takarítom (takaríttatom) az autót, utána ragyog, mint az a bizonyos, csak a motorház tetőt nem szabad felemelni, mert az borzalom...
Én az 1-es Dustereket ismerem napi használat szintjén, ők nem igazán autópályára termett jószágok. A Duster akkor kezd jó lenni, amikor lejössz a tükörsima óttópályáról a vidéki kátyúhalmazokra vagy még attól is egzotikusabb környékre. Persze az új nagyteljesítményű turbós motorok ezt a tapasztalatot felülírhatják.
Azért az elvárható, általánosan minden szerviztől, hogy még a beszerelés előtt megkérdezze a tulajdonost, hogy akar-e többszörös költségvonzatú, más tulajdonságokkal rendelkező alkatrészt az eredeti helyett.
A Te esetedben lehet egy kivétel, ha a gyártó aktívszenes szűrőt ír elő. Ebben az esetben a vita természetesen akadémikus.
Valaki találkozott már azzal a jenlenséggel, hogy gyorsításkor kopogás hallatszik a motorból ha már bemelegedett, mintha túl nagy lenne az előgyújtás? Ez csak 95-ös benzint tankolva jelentkezik, mindegy melyik kúton vásárolom. 98-100-as nál nem. 2018-as 1.6-os a gép. Kb. 11000 Km van most benne.
Olvasgatlak benneteket, vagy 15 oldalt vissza is mentem. Tapasztalatokat gyűjtök, keresek a Duster-ről.
Az előzmény - hogy képben legyetek:
2003 óta hajtok Suzukit. Előbb egy Wagonom volt, most egy SX4-es van a fenekem alatt és egyre erősebben foglalkoztat a kocsicsere kérdése. A kiszemelt változat a SX4-Scross lett volna, de egyszer már rácsodálkoztam a Dusterre, s most megint erősen képbe került a legújabb motorokkal. Nem csalódtam a Suzukiban, egyik autóm sem volt gyakori vendég a szervizekben - már a kötelezőkön kívül. Talán csak egy vízpumpa-csapágy csere nem volt betervezve az SX-nél...
Most viszont teljesen rákattantam a TCe 150 FAP Prestige modellre.... :-)
Egy kis magyarázat: Napi viszonylatban összesen 80 kilométer kéne mennem oda-vissza a lakhely és a munkahely között, autópályán. Mivel az SX-el volt tapasztalatom hosszútávú, autópályás menetekkel, ezért ragaszkodnék a 6. sebességfokozathoz. ...meg persze az sem lenne gond, ha rugalmas és dinamikus lenne a gép. Ezért lett ez a választás...
Nem igazán vagyok az a személyiség, aki azért vesz autót, mert ez épp a legújabb modell, vagy épp "trendi". Sokkal inkább a praktikum oldaláról közelitek a kérdéshez. Az autó nekem nem "kegytárgy", sz@arok a presztízsértékre! Amolyan "igásló" kell, ami biztosan elvisz A-ból B-be, megbízható. S nyugodtan elindulhatok vele a szomszéd utcába, vagy akár az óceán partra is 1500 kilométerre.
Sokkal többet nyom a latban a felhasználók tapasztalata. Így választottam az előző autóimat is. Most is végigrágtam magam a Népítéleteken, a daciaklub.hu-n, a teszteken, meg ezen a fórumon is... :-)
A konkrét kérdéseim:
Van-e valaki köztetek aki hasonló autós "előélettel" rendelkezik? Van-e aki Suzukiból ült át? Milyenek a tapasztalatai a két márkát összehasonlítva?
Van-e tapasztalat konkrétan ezzel a változattal kapcsolatban? Tudom, hogy kevés ideje fut, de vannak-e típushibák, jellegzetes meghibásodásai a Dusternek?
Üdv!
Nekem most volt az 1. Éves szervízen az 1.6os duster. Szolnokon vettük, oda is vittem szervízre. Felhívtam a szervízest, kérdezte mikor lenne jó nekem. Mivel van rá egy befecskendező szoftverfrissítés amit csak lehűlt motorral enged a gép, így reggel 8ra vittem és du. 2re kész volt.
Olajcsere ELF 5W-40 16ezer, pollenszuro 4500, olajszuro 3800, leeresztocsavar tömítés 800, segedanyag( berner) 2150, munkadij 20ezer
Ez így összesen, munkadijjal együtt 48ezer volt.
Korrektek voltak, igaz kicsit sokallom, de gondolom máshol is kb ennyi, mas márkákról nem is beszélve.
Amennyiben 23 euro-val (1 euro=330 forint) és 5,7 liter olajjal számolunk, nem is olyan sok.
Természetesen, ez nézőpont kérdése is.
Ugyanakkor, ha 1, azaz egy, forint kiadást is soknak tekintünk akkor az összeg hatalmas, ha viszont azt vesszük, hogy az autózás ráfizetéses tevékenység és az autót karban is illik tartani, már nem is olyan kiugró az a tétel.
Az igaz, hogy én is inkább az egy forintos kiadást választanám, ha lehetne, de ha már van autóm, az mindig megkapja azt, ami neki jár, cserébe az a minimális elvárásom, hogy mindig használható legyen.
Kérlek keress nekem ACEA C5 RN szabványnak megfelelő 0W20-as olajat. Én nem nagyon találtam, szívesen veszem, ha segít valaki.
Mivel többen javasolták, hogy csak gyári szűrőt használjunk, ezért azt nem is néztem.
A pollenszűrő valóban drága volt.
És igazad van, valóban fura ez az olaj. Van ahol 23 Eur/liter.
A szerviz nyilván hordósan veszi, keres rajta rendesen.
Egyébként 5W40-et a utoljára a szuzukiba vettem, a diesel opel is 0W30-at írt elő BL-25-ös saját GM előírással. A viszkozitás önmagában nem sokat jelent, a (gyári) specifikáció a lényeg.
Furcsa lehet az az olaj, amely 32 000 (!) forint, erősen túlárazott (azaz nagy becsapás) a pollenszűrő és a levegőszűrő is.
Én biztos, hogy érdeklődnék más szerviz árai után, akár 30- 40 km távolságban is. Ilyen árkülönbségbe egy Bp-München út is belefér :)) !
Vannak márkaszervizek, ahol előzetes megbeszélés alapján végig az autód mellett lehetsz, hozott anyagból dolgoznak és így biztos lehetek benne, hogy valóban elvégezték a munkát is. :)
Ha tudsz olyan olajat, amit OpDu említett (és az újakba már ez kell, nem mint tiédba) az általad írt 7-8ezer ft-ért, akkor 2 kamionnyi tétel 5L-es flakonban azonnal jöhet :)
Nekem mostanában lesz egy éves a Dusterem, 1,6 benzin 2WD. Hogyan működik ez a kötelező szerviz? Bejelentkezem mondanak időpontot és ennyi? Csak azért kérdezem, hogy esetleg lehet kérni valami árkalkulációt vagy ajánlatot az egyéves kötelező szervizre? Mert ha sokat mondanak akkor megkérdezem másfele is. (Debrecenben lakom, viszont járok Nyíregyházára és Miskolc környékére is)
Ahogy eddig olvastam a 30.000.-Ft és 40.000-Ft összegű szerviz elfogadható! Semmi baja nincs a kocsinak, illetve 5.000. kilométer körül cseréltettem az olajat is a márkaszervizben. Tudom, hogy lecserélik most is először azt mondták két évente kell, aztán kiderült, hogy évente! :-) most kb 11.000. km van a kocsiban.
Örömteli végkifejlet. A probléma megoldódott, a szerviz szűkszavúan annyit közölt, hogy "kontakt hiba" okozta a galibát. A villamosság szerelő megoldotta a problémát. A tulaj átvette a járművet a kellemetlenségen kívül, más hátrány nem érte, anyagiakba nem került az utólagos szerelés.
Mint miden esetnek, ennek is van tanulsága. ( én így látom) Ha itt a tulaj egy kevésbé hozzáértő, akár nő, akár férfi és nem vállalja a "szóváltást" már az elején indult volna a kellemetlenségek sorozata és nem kevés pénzbe került volna, ha a tulaj "szót fogad" és elszállíttatja illetve szakszervizbe viteti a kocsit, amit tanácsoltak neki. Arról az elején mélyen hallgattak, -legalább is a szerelő- hogy az elektromos részt is bontani kellett neki a cseréhez. Azt gondolom, hogy a szerelő is gyanította, hogy az ő keze munkája összefüggésben van a hibák sorozatával, mert mint ahogy Loganos is írta munkaidő után a tulajjal az utcán tologatni a járművet, nem egy felemelő dolog és ezt aligha teszi meg szerelő, itt pedig megtette.
Normálisabb, magára valamit is adó, igényesebb szolgáltató így csinálja és nem csak tegnap óta.
Ezzel az egyszerű megelőző módszerrel sok felesleges vita elkerülhető, az ügyfél szívesen visszajár, mert látja, hogy megbecsülik és óvják az ő tulajdonát.
Egy gondos tulaj szép Duster-e vezérlés stb. cserés nagy szervizen. Öröm ilyen tisztaságban dolgozni. A csereperiódusra megadott idő letelt (ezért időszerű volt), a km azonban nem sokkal a felénél túl járt csak. Jól látszik azonban, hogy a szíj elöregedett. A feszítőgörgőnek nem illett volna, de már annak is volt lógása, így a vezérműtengely fogaskerék legszélén futott a vezérműszíj. Minden kicserélve vízpumpával együtt, így most ismét sok évig rendben lesz.
A szerelő ma reggel bement dolgozni és úgy gondolta, hogy megpróbálja indítani a kocsit.Sikerült egy pöccre indult. Ezen mindenki csodálkozott hiszen a hétvégén zárva voltak, senki, semmit nem csinált az autón, utoljára úgy tolták be az udvarba. Indították vagy tíz alkalommal és mindig indult. Úgy döntöttek, hogy elmennek egy próbakörre. Kb. egy km után a kocsi megállt és nem indult. Ismét szerviz. Itt már a tulaj jenlétében az is kiderült, hogy a toronycsapágy cseréjét, csak lecsupaszított tűzfallal lehet végezni.Tehát lekötöttek minden olyat ami útban volt, illetve félrehúztak. Amikor az ablaktörlő nem ment, akkor "igazítottak" a vezetékeken és úgy kezdett el működni. Igen nagy a valószínűsége, hogy amikor megbontották az elektromos rendszert, akkor történt valami gubanc. Jelenleg dolgoznak a kocsin, de még nem üzemlépes. Jelen állás szerint igen nagy a valószínűsége annak, hogy a szerelés során a vezetékek mozgatása közben történt valami. Úgy tűnik (eddig), hogy a szerviz magáénak érzi a gondot és próbálja orvosolni, de a végére meglátjuk mi lesz. Ma már nem emlegették, hogy szakszervizbe vigye a tulaj a kocsit.
És részemről egy példa, miért szeretem én, ha munka közben végig ott a tulaj, és közelről végig is nézi a dolgokat. (még jobb, ha elméletben ért is hozzá) Tudom, ez a szerelők rémálma, én azonban pont ilyenkor vagyok nyugodt. Heti sztori: Az alany egy DCI Duster. Sokszor hibakódot dobált, volt, hogy 3 hengerezett. Tulajnak (aki maga is ezeremester) van szervizes ismerőse, de másik márkánál, így Dacia típus specifikus dolgokban nincs ,,othon". Megállapították, hogy a 3-as henger befecskendezőjénél vana gond, több mérés mellett az autó is bediagolta magának. Eljött, ugyan azt állapítottam meg én is. Némi bontás után kiderült, hogy kontakthiba, és más mechanikus gond nincs. A befecskendező elektromos része vacakol. Tapasztalat az, hogy van amikor ez teljesen magától elmúlik, és soha többet nem lesz vele gond. Ezért mondtam a tulajnak, hogy én nem cserélném egyből, várjon elő jön e újra, és ha igen, akkor csere. Hát 1 hétig bírta is. Először gondolkodott a felújításon, de amikor nálam járt, látta, hogy van polcon, így végül amelett döntött. Régi kiszerelve, patika tisztaság mellett másik beszerelve új tűzkarikával, lelégtelenítve, új kódja a gyári márkaszervizes diagnosztikai műszerrel feltanítva a motorvezérlőnek. (gázolaj szűrő csere nem volt, hisz nem mechanikus volt a probléma, és azt cserélték korábban) Járó motornál hidegen-melegen, alapjáraton és fordulaton, terhelésen is befecskendfezési mennyiségek és korrekciós értékek ellenőrizve, minden jó, egyformán mennek (dci-nél előfordul, hogy ha kicseréljük a rossz befecskendezőt, akkor utána ,,megellik" az amelyik mechenikusan a leggyengébb). Próbakör, jól megtaposva üzemmelegen nagy terheléssel és fordulattal is. Utána ismét diagnosztika, még mindig minden rendben. Tulaj távozik. 40km után telefonál, hiba ugyan az. Visszajött, rá a diagnosztika, most az 1-es henger, de csak néha, és ez sem mechanikusan, hanem az elektromos fej vacakol rajta. Így abban maradtunk, a kiszedettet felújíttatja (olcsóbb, mint ha venne tőlem még egyet), és ha nem egyszeri hiba lesz, hanem ismétlődik, akkor azt is beszerelem, felviszem ECU-ba a kódját.
És mi ebből a tanulság? Ha nincs ott végig a tulaj, és nem nézi végig közelről az egészet, 99% biztos vagyok benne, nem lehetne egy ügyfélnek megmagyarázni, hogy nem lett átrverve, és valóban bekerült az a befecskendező oda ahova, és a többihez nemlett nyúlva, ami most épp elromlott, pedig nagyon-nagyon kicsi az esélye, hogy ilyen elektromos hiba így előjöjjön. Még úgy is, hogy az autó tulajával baráti viszonyban vagyok. Da van az a mondás, miszerint jó dolog a bizalom, de legjobb az ellenőrzés.
Nem egyszerű eset az ilyen, az biztos. Látatlanban meg nem lehet ítélkezni. Van sok lehúzós és átvágós szerviz, de kb. ugyan ennyi tulaj, aki arra játszik, hogy kifizet egy kis dolgot, és a nagy hibát meg ráfogja a szervizre. Aztán van olyan is, hogy nem lehúzós a szerviz, de műszakilag nincsnek a helyzet magaslatán. Meg olyan is van bőven, amikor a tulaj teljesen műszaki analfabéta, az autója meg egy roncs, amit már össze vissza tákolt mindenki.
Egy torony csapágy csere igen csak alap dolog. Ha egyterűről van szó, aminél le kell bontani a szélvédő előtt mindent, vagy belül a műszerfal alatt, hogy hozzá lehessen férni a toronyhoz, akkor lehet ablaktörlő, meg egyéb elektromos gubanc. De nem írtad az autó típusát. Más esetekben műszakilag kizárt, hogy ilyesmi előfordulhasson, főleg, hogy működés képtelen legyen az autó.
Az eset szerintem ott vehetett forduló pontot, hogy az ügyfél ,,szóváltásba keveredett" ahogy fogalmaztál, kétszer is. Egy alkalmazottól nem lehet elvárni, hogy a munkaidején túl ott maradjon ,,önszorgalomból" , meg autót tologasson. Sem a főnökének, az ügyfélnek meg pláne nem. Innentől a döntés/megoldás a szervizvezető/tulaj kezében van. A legegyszerűbb az lenne, hogy meg kell állapítani a hibát ha kéri, megrendeli az ügyfél. Ha azonban előre látható, hogy a tulajnak esze ágában sincs fizetni, csak elvár valamit, akkor nincs értelme nekiállni az autónak, mert mire kiderül 1-1 bonyolultabb hiba, az több időbe is tellhet, mint amiért konkrétan csapágy cserére odavitték az autót. És ha megvan a hibamegállapítás, akkor az x óra szorozva óradíjjal. Utána meg lehet a javításra árajánlatot adni, amit vagy megrendelnek, vagy nem. Figyelembe véve, hogy a szerviz ezen mekkorát bukhat (anyagi kártérítés a tulajnak), ha ő hibázott és a tulajnak van igaza, igan csak biztosnak kell lenni a dolgában. Persze itt is lehet több tényező. 1. Biztosak a dolgukban, hogy nem hibáztak, nem miattuk van, a tulaj majd fizet és ha lesz idejük, nekiállnak. 2. A szerelő elcseszte (amit lehet maga sem tud ) de állítja a főnökének, hogy nem, a főnöke meg nem ért hozzá műszakilag, innentől fenti eset. 3. Lehet nekiállnának, de idejük nincs rá. Pl. nekem jelenleg nagyobb munkákkal 1 hónapra előre tele a naptár. Kissebb ,,rések" vannak, de a mindennapjaim kb. 15 percre pontosan le vannak osztva. Ha valaki késik, nem csak engem, a következő ügyfelet is megszivatja vele, ha előbb jön, a köszönésen és üdvözlésen kívül nincs időm foglalkozni vele, amíg az előző munkával nem végzek. És nem akarják elhinni, hog yamikor ők csak egy olajcserére jönnének, nem fér bele az időbe. Nem, mert akkor azokéra nem lenne idő, aki kivárta a sorát. Mondjuk én nagyrészt egyedül vagyok, de egy több fős szervizben is épp úgy le van osztva a feladat mindenkinek, tehát ismerősöd autójánál is előfordulhat, hogy nekiállnak, de azonnal nem megy, kap egy időpontot.
Duster2 jobban felszerelt verziói tudják a kanyarkövető világítás funkciót a ködlámpa felkapcsolgatásával, vagy nincs ilyen opció gyárilag? Ha nincs, utólag programozható?
Tegnap szórakozott az autóm (duster 2, 2018, 1.6 benzin). Kiírja hogy "ellenőrizze az autót" vagy valami hasonló szöveget, és közben a következő tüneteket produkálja: - Nincs index. Sem visszajelzés a műszerfalon, sem kattogás, sem irányjelzés. Elakadásjelző működik. - Az automata fényérzékelő nem kapcsol világítást. Ha feltekerem, akkor van tompított. Magától nincs. - Reflektor nem működik folyamatosan. Villantani lehet vele, de folyamatosan nem működik.
Kétszer álltam le az út szélén, leállítottam, beindítottam, de a hiba maradt. Itthon hagytam kihűlni az autót, 1 óra múlva beindítom, akkor kiírja hogy "start-stop hiba".
De a világítások és index működött rendesen. Még 1x leállítom majd újra be, kutya baja az autónak, hibamentes.
Ma sem produkálta a hibákat. Találkozott már valaki ilyennel?
Köszönöm szépen az információt. Furcsa világban élünk! Egy T elosztónak nem kötik be az összes érpárját! Régen ezt büntették, miszerint ez a vásárló tudatos megkárosítása, most azt mondják,ez költséghatékony mód. Megrendeltem egy olyat, ami remélhetőleg teljes bekötésű. Megint várhatok egy hónapot, mire megjön...
Alapesetben a szerviz köteles helyreállítani az üzemképességet.
Aztán a bíróság/fogyasztóvédelem eldönti, hogy merre mennyi.
Az is lehet, hogy a szerviz megvárja a hivatalos döntést, ebben az esetben, a tulaj addig járhat gyalog.
Gyerekként többször láttam, hogy a tulaj behozta a szervizbe az autóját, előadta, hogy mi a baj, vezető szerelő mondta, hogy rendben, jöjjön vissza másnap, addigra kijavítják a hibát. Tulaj távozik.
Egy szerelő nekiugrik a kocsinak leszerel néhány jó alkatrészt és átrakja a saját autójába, aztán kicseréli a ténylegesen hibás részegységet is.
Tulaj másnap érkezik, mondják neki, hogy mit kellett cserélni az autón, - azt is amit a szerelő átrakott a saját kocsijába -, kifizet egy rakás pénzt és boldogan távozik a működő autóval, de fogalma sincs arról, hogy jól és pofátlanul átverték, kizsebelték.
A családi autóhoz akkoriban a legtöbb alkatrészt csak a fővárosban lehetett beszerezni.
A fék munkahengerei szivárogtak, a tömítések elhasználódtak. Diagnózis: csere szükséges!
Édesapám beszerezte a szükséges tömítéseket, átadta a vezető szerelőnek és megegyeztek, hogy másnapra elkészül a javítás.
Másnap ment apám az autóért, a főember bűnbánó ábrázattal fogadta és közölte, hogy letette a tömítéseket az asztalra, egy pillanatra elfordult, addig valaki ellopta az alkatrészeket.
Bűnös nincs, nem tudnak mit tenni, hozzon a tulaj újra tömítéseket.
Botrány rendezésének sok gyakorlati haszna nem lett volna, úgyhogy apám gyorsan szervezett magának ismét egy hivatalos utat a fővárosba, újra beszerezte a szükséges dolgokat, aztán ott állt az autó mellett, amíg a munka el nem készült és egyenként tette a szerelő markába az éppen soron következő tömítést, nehogy megint ellopja valaki...
Csúnya idők voltak.
Nos, nem ok nélkül nem bíznak a népek a szervizekben...
Tudom ez Duster oldal, de amit leírok és amiben a véleményeteket kérném az nem Duster, de azt gondolom, hogy nincs jelentősége, hogy milyen márka az autó.
Tulajdonos egy a korához képest keveset futott gépkocsit elvitt egy márkafüggetlen szervizbe toronycsapágy gyanújával. Ezt a szervizt ismerte a céges kocsikat itt javíttatják, volt személyes kapcsolat is. Megállapították, hogy valóban toronycsapágy cserés a kocsi. Megbeszéltek egy időpontot, akkorra a tulaj odavitte a járművét. Közölték, hogy aznap már nem, de másnap meglesz. Szóltak is telefonon, hogy kész a kocsi. A tulaj indult volna, de indulás előtt a portól és a pár csepp esőtől lemosta volna a szélvédőt. Az ablaktörlő nem működött. Szólt a szerelőnek a gondról. Azt mondta a szerelő, hogy fogalma nincs, hogy miért nem megy. Közölte a tulaj, hogy így nem viszi el a kocsit. Szóváltást követően nekiállt két szerelő, valamit csináltak és jó lett az ablaktörlő. A tulaj elköszönt, majd a szervizből kihajtott. kb 100 méter után az első kereszteződésnél a kocsi megállt. Indítózott de nem indult. Telefonon hívta a szervizt, akik közölték, hogy a műszakjuk lejárt, mennek haza és a kocsit vitesse el egy autómentővel. Ismét szóváltás, majd az egyik szerelő elsétált a kocsiig és ketten a tulajjal visszatolták a szervizbe. Itt is indították, de nem indult. Javasolták, hogy a tulaj vitesse el szakszervizbe. Azért az egyik szerelő mégis csak műszert tett a kocsira, de az semmilyen hibát nem jelzett, nem írt ki. Jelenleg a szerviz udvarában áll a kocsi. A szerviz azt állítja, hogy a rábízott munkát elvégezte a tulaj meg azt, hogy jó volt a jármű mielőtt odavitte, amíg üzemképtelen nem hozza el. Azt a szerviz is elismeri, hogy valóban üzemképes volt a jármű, mert mentek a kocsival. Jelenleg patthelyzet van. A véleményetekre lennék kíváncsi, hogy kinek mit kellene tennie. A válaszokat előre is köszönöm.
Lassan búcsúzom szeretett autónktól, mivel a mai napon megrendeltem az utódot. Előre láthatólag január, február körül érkezik, így hát akkor lesz egy 2017. Júliusi 1.6-os 2wd Black Shadow a piacon. Messze egyébként nem megyek, mivel Dacia lesz a következő is, egy Lodgy Stepway. Kihasználva az állam által nyújtott 2,5 millpengőt, most úgy tudok váltani, hogy erre már nem kell hitelt felvennem.
Aztán meglátjuk, ha úgy alakul, még az is lehet, ez után majd megint Duster áll a garázsban. Nagyon megszerettük, és meg kell mondanom, sajnáljuk is, de gazdaságilag úgy jövünk ki a legjobban, ha ezt most meglépjük.
De azért eztán is minden nap olvasom az írásaitokat, mint ahogy azt már három éve teszem.
Ha érne valamit az első ködlámpa, szerintem kötelezővé tennék :) Egy forintot nem adnék érte extraként...ha fel lehet programozni kanyarfényszórónak, akkor jól néz ki..
Ködfényszóróba mindig Osram Allseason izzót szoktam tenni: emelt fényerő (ami persze csökkentett élettartam is egyúttal) és szép sárás fény jellemzi.
Nem tudom, hogy Dusteren van-e magasság-állító a ködfényszórókhoz, de sok autónál alapból igen mélyre van állítva, szerintem kicsit érdemes emelni a fénykéve magasságán.
A 19W az rettentően kevésnek tűnik nekem is, én még a 35W-nál is keresnék erősebbet, még ha meg kell emiatt relézni, akkor is.
A boldog 70-es években, mikor télen még hó esett (bizony, a mai fiataloknak ez furán hangozhat), mentem olyan úton (35-ös "főút") szakadó hóesésben olyan magas hóban, hogy a Zsiguli köténylemeze tolta a havat, szűz hóban (nem voltak keréknyomok sem), bármilyen lámpát kapcsoltam be (kiváló Hella ködlámpák voltak az autón), semmit nem láttam egy fehér függönyön kívül!
Onnan tudtam, hogy valamelyik irányban elhagytam az aszfaltot, hogy az útpadka jobban rázott (akkor még nem voltak ezek a fényvisszaverős műanyag oszlopok sem)
18 km-t másfél óra alatt tettem meg...
Őrült voltam (meg fiatal), egyetlen másik járművel sem találkoztam útközben.
A ködfényszórónak nem az a feladata, hogy messzire világítson, hanem közvetlenül a kocsi elé, a köd alá és mindkét oldalra. Oldalra azért, hogy lehetőleg látható legyen a felfestett vonal, - már ha van egyáltalán -, ami támpontot adhat ahhoz, hogy hol is van pontosan az úttesten az autó (amolyan szamárvezetőként használható).
Egyébiránt, ködben, rossz látási körülmények esetén, minden épeszű autós lassan, óvatosan halad.
A hátsó, ködzáró okés, még jó, hogy az erősebb fényű jobban látszik - mondjuk ha felelősen választana mindenki sebességet, akkor az is szükségtelen. Az elsőnél viszont akkor lenne értelme, ha lényegesen messzebbre lehetne vele látni, na ezt még nem tapasztaltam. Oldalra szó-szó.. A fényerőnél lényegesebb az elhelyezkedése, mert ha jól értem a matekot a köd alá kéne világítania, nah az egy magashasú verdánál nehéz ügy. Ha a köd alá tud világítani nyerő az erősebb fény, ha pont bele akkor annál gázabb, minél erősebb. Távolsági bekapcsolásával bárki meggyőződhet róla.
Hát a csuda se tudja, én direkt figyeltem a múltkor ködben, hogy milyen messziről lehet az autókat hátulról észrevenni és persze a ködzárófény győzött, azokat már messziről. Persze közelről vakító, de valamit valamiért. Az első ködlámpa meg tényleg gyenge, de az út szélét megvilágítja. Az előző Puntómban se volt jobb, sőt. Nem tudom a ledes, baromi erős fényű fénykardos modern autóknál ez hogyan.
Duster védelmében: magasan van, lejjebb meg nem lehet elhelyezni, mert ugye suv. A fényerő is számít, de ha jól értem a köd meg fény összefüggést a visszatükröződéssel van a gubanc. Azaz ha magasan van ködlámpa, ha erősebb, mint kéne, az pont rosszabb, a lebegő vízmolekulák jóval több fényt vernek vissza, rosszabb lesz, mint nélküle.
Ha van kedved hozzá, ezzel a +1000km-es dologgal írj rá a Renault Hungária ügyfélszolgálatára, mint ha naív érdeklődő lennél. Márkaszervizt ne említsd. És kb. 2 héttel később döbbenten olvashatod a levelet.
A szomszédnak viszont tetszik a megoldásom :). Nem tudom elütni, mert az út túloldalán van kerítés mögött. Alul világított így nem borítottam fénnyel, viszont szeretem ha tolatáskor is megy előre fény, kicsit oldalra is több jut, a ködlámpa egész jó volt erre a célra.
Sőőőt. A hátsó "ködzáró" 2 volt a Lacettin és jó erősek, sötétben tolatáskor nagyon jól jött, hiába piros.
Itt az ősz, lesz köd, kiváló alkalom, hogy a Dusteren kipróbálja a rendeltetésszerű használatot.
Székesfehérváron azt mondták, hogy 1000 km-rel lehet meghaladni az előírt szervizperiódust a garancia elvesztése nélkül. Csak azért írom le, mert pár napja, mintha ez kérdés lett volna...
Bár én köztes cserén voltam, 10500 km-nél jár az óra.
Egy kicsit drágálltam, de lehet csak nem vagyok szakszervizhez szokva. 1.5 dci, olaj, olajszűrő, légszűrő, kerekek cseréje 62ezer... Valamint azt is mondták, hogy az alvázvédelmet is megcsinálhatom. Ti hogy jártatok el ez ügyben? Tudtok igényes műhelyt ajánlani Budapest-Székesfehérvár környékén? Bár lehet már késő, mert ha jön a taknyos idő, nem vállalja senki...
Igen, sokat vársz el tőle, pontosabban nem megfelelő módon használod!
Az alapmegközelítés a rossz!
A ködfényszóró nem a szomszéd, hanem a köd, mégpedig kifejezetten csakis a köd miatt, használandó.
Természetesen, használhatod a szomszéd miatt is, ám ennek csak akkor van gyakorlati haszna, ha a szomszéd sűrű ködben áll előtted. Amennyiben működteted a ködfényszórókat, jó eséllyel meglátod, még mielőtt kilapítod ...
A kérdésedre a választ, általános formában az 54135. hozzászólás tartalmazza.
- Sokat vezetek olyan vidéken, ahol természetes közeg a gyakori köd.
- TUDOM, hogy a (z első) ködlámpának CSAK este és ködben van értelme (!).
- Tudom, hogy a hátsó, ködzárófénynek nevezett lámának nappal is, rossz látási viszonyok között (köd, sűrű eső, havazás) van értelme addig, míg közvilágítással el nem látott területen haladok és mögöttem belátható távolságon belül nincs másik autó. Ha utólér, lekapcsolom (!!!).
- Mindezek fényében tudom, hogy mi a különbség a használható és a nem használható ködlámpa között.
- A Renault és a Dacia 16 Wattos izzójának fényárama (újkorában) 500 Lumen, ami a korral csökken. A régi Opelememben lévő ködlámpa H3 izzójának fényárama 1500 Lumen. Mivel jól beállított fényvetővel és üveggel van ellátva ez utóbbi, semmivel nem vakítja jobban a szembejövőt, DE az út szélét és a tompított által sem bevílágított, az autó előtti közvetlen 30 métert határozottan és leényegesen jobban bevílágítja.
- És végezetül: a Duster 21 Wattos nappali menetfénye a szórt fényével többet világít be, mint a 19 Wattos ködlámpa. Aki nem hiszi, menjen ki egy teljesen sötét mellékútra éjjel és próbálgassa a varációkat.
Arra való, hogy amikor a sűrű köd miatt harminccal mész, és nem látod, hogy mi van előtted - na akkor egy jó ködlámpa tökéletesen megvilágítja az utat előtted. Nem előre világít, szóval a tompított ívében hiába keresed a javulást, hanem direktben az autó előtt átvilágítja a ködöt, az utat magát látod.
Dusteren mondjuk még ezidáig nem kapcsoltam be, a Lacettin meg hát..volt rajta na..szomszéd miatt volt bekapcsolva garázsmenetnél, hogy nem vakítsam el.
4es Golfon se tartottam sokra, pedig arra aszonta a tulaja, hogy jó...valahogy mégse vettem hasznát. Lehet sokat várok el tőle.
Valeo és a LUK is. Ha le kell bontani, majd csak utána fog kiderülni. Én nem szeretem a meglepetéseket, korábban amikor még kuplungoztam, mindig megnéztem melyik van benne, és olyat tettem én is. Hiába lett volna elvileg jó a másik, pár tized mm, vagy részbeni szekezet eltérés is tud meglepetést okozni.
Már a Renault Megane esetében tapasztaltam, de a Dusternél kifejezetten látványos, hogy a ködlámpa semmit sem ér.
Most olvastam egy német fórumon (eddig nem is gondoltam rá), hogy H16-os 19 Wattos(!) égők vannak bennük. Azt hittem, ebben is a jó öreg H3-as 55 W ködlámpa izzók vannak...
Egy fórumozó azt írta, hogy ki lehet cserélni H8 35 Wattosra.
Próbálta már valaki (túl azon, hogy eleve a lehetetlenséggel határos hozzáférni)?
Köszönöm a választ. Valami miatt nekem is az az érzésem, hogy valahol a működtető rendszerben lehet a hiba. Való igaz, hogy 80 évesen már nem úgy mennek a dolgok mint 40 évesen, De mivel sose volt az a kuplunggyilkos típus, nem gondolnám, hogy a rossz kezelés miatt elkopott volna a tárcsa...
Esetleg tudja valaki, hogy melyik gyártó a gyári kuplung beszállítója?
Munkahenger probléma is így kezdődik. Távolból ez nem megy, valóban az a nyerő, ha átmész és szemügyre veszed. Meg tisztelet a kivételnek, de az esetleges idős kor, és a 8 év alatti 40ezer km sem biztos, hogy jót tesz a kuplungnak. Rendszeresen megyek autókkal próbautat, panaszkodnak a tulajok, hogy akad a váltó, stb. Én vezetek, ők beülnek jobb1-re. Pár km, de problémát nem tapasztalok. Mondom cseréljünk, én közben figyelek. Aztán nem koppig kinyomott kuplung pedál, görcsösen markolt és húzigált váltó kar, fordulatszámok logikájának teljes hiánya, stb. Ilyenkor csak annyit szoktam mondani, hogy még gyakorolni kell.
Vélemény? Őszintén? Megbántás nélkü: Dobd el a francba. Aztán ha hiba van az autóval, bízd olyanra, aki meg is tudja oldani. Ha mindenáron te szeretnéd, vegyél egy egy dignosztikai műszert (nem annak mondott valamit) egy új autó áráért, aztán tanulj/gyakorolj évekig. Akkor nincs olyan gond, mint a képen látható kínai kacatoknál.
Köszönöm, hétfőn átmegyek hozzá és megnézem. Gyanús volt, hogy kvázi egyik pillanatról a másikra jött a dolog... Gondolom a kuplung kopásakor érezhetően fentebb és fentebb fogna a kuplung, nem azonnal lenne KO...
Édesapám Dusterén elromlott a kuplung. Alig lehet vele elindulni, szinte a pedált már teljesen felengedve mozdul meg nagyon lassan az autó, de ahhoz is nagy motorfordulat kell... Tapasztalt már valaki ilyet alig 40ekm-nél??? Az autó 2011 augusztusi, az erősebbik 1.5 dCi, 4x2, hatfokozatú váltóval... Eddig gyakorlatilag semmit nem kellett benne cserélni egy hátsó izzó kivételével...
Köszönöm szépen a sok-sok értékes, iránymutató, ötletekben gazdag hozzászólást az autóillatosítás kérdéskörében :))) Egyelőre várakozó állásponton vagyok a megoldást illetően....
A kedves szomszéd éjjel aludjon, esetleg illesse pendelyében a nagyságos nejét, vagy akárki mást, akin erre alkalmas és szabad alkalmatosságot talál, ne leskelődjön és akkor nem éri károsodás a szemét (fényérzékeny szerkezetekkel és látóidegekkel ellátott optikai alkatrészét)...
Ki kell kapcsolni ezt az automata funkciót, aztán akkor nem cseszi szét az égőket a ki-ne kapcsolással. Jó dolog lenne amúgy, de feleslegesen nagyon érzékeny, és állítani softveresen nem lehet. Beforrasztott ellenállással talán. Ehhez játszani , próbálgatni kellenne.
Szerintem nem lehet! Nekem az sem tetszik, hogy a lámpát egyáltalán nem lehet lekapcsolni. Így éjjel ha megyek dolgozni, mindig szétvilágítom a szomszéd szemét!:)
Mai fogyasztási adat: 100% város, rövid 8-10 kilométeres szakaszok, jó sok hegyi menettel 9,8 liter.
Kiállok, elindulok 6 óra magasságában, egy órát vezetek keletnek a pályán, szemben a felkelő nappal. Az automatika még mindig bekapcsolva tartja a tompítottat. Ha félreállok, leállítom, kiveszem a kulcsot, majd újra elindítom, akkor lekapcsolja.
Egyetértek, tisztán tartott autóba nem kell pacsuli :) Ha nagyon raknék bele valamit, az esetleg lehetne természetes levendula illatpárna, vagy hasonlók..
Valaki múltkor kért autópályás fogyasztási adatot:
1.6 SCe 2WD tempomat fix 130 (M3-as emelkedőkön kevesebb :D ) 4 személlyel + csomag, 8.2L/100km fogyasztás jött ki (kb. 400 km autópálya és 40 km város)
Első 2400 km teljes átlaga: 8.5L/100km (80%< autópálya, szinte mindig 130-as tempomat (GPS szerint kb. 124) és 4 személy)
Nekem telefonon vagy emailben mindig elkérték a km állás és a forgalomba helyezés dátumát, ha csak nem megyek el 10 ekm-es Balti körútra nehogy már az én saram legyen, hogy bármilyen okból túlfut a km valamennyivel mert 1 hónapra van időpont.
Az első kötelező szervizre készültem és megkérdeztem a szervizt, hogy mennyi az elfogadott/engedélyezett tűrés túlfutás esetén. Azt mondták, hogy törekedjek a nullára, mert volt már olyan, hogy több száz km. túlfutásért sem szóltak, de olyan is, hogy húsz km. miatt törölték a garanciát, illetve megtagadták a meghibásodott alkatrész ingyenes, garanciális cseréjét.
Hmm, érdekes...
A(z) R. H.-t hivatalosan nem kérdeztem.
Az autót nem viszem túlfutással a kötelező szervizekre.
Első éves ellenőrzésre vittem a kocsit augusztusban a márkaszervizbe. Fiatal srác cserélte az olajat, szűrőt, pollenszűrőt. Elvégezte a kötelező ellenőrzéseket, lámpák, rozsda, kürt, stb.
A kérdéseimre készségesen válaszolt, a műhelyben benn lehettem- persze nem akartam megmondani senkinek mit, hogyan kell csinálni... Később elvégezték a kötelező frissítést a visszahívás miatt. Mindez ajándékba volt, mert mint az értékesítő felhívta rá a figyelmem, anno az alku során egy ingyen szervizt is kaptam csalogatónak, melyet Ö a szerződésben írásban is rögzített. A helyszín Debrecen, elégedetten jöttem el, ennyi.
A márkaszervízekben magam sem bízom, de a garanciálist valahol csináltatni kell... Esetleg rakjunk össze valamiféle sorrendet a vállalhatóbb helyekről! Én magam a vásárlásom helyét a tatabányai Császárt NEM javaslom kategóriába tenném. Korábban is hordtunk ide céges autókat és volt olyan, hogy lógott a kartervédő, de azt mondta a kolléga majd a szervízben az olajcserénél úgyis oda kell nyúlniuk,,,
nos visszajöt ugyanúgy. Az olajat közben biztosan lecserélték... ;). De saját NISSANomnál is voltak érdekes esetek: gyári visszahívásnál azt sem tudták mi van, körbetelefonálgattak, azután tök tanácstalanul meg egy másik időpontra visszakértek... Mikor az automata váltó olajcseréjénél a fémszűrő után érdeklődtem, azt mondták, ha mondok cikkszámot rá tudnak keresni. Ök csak "ki szokták mosni". Én mondjak cikkszámot?
A Dusternél is számos gondom akadt velük miután a megrendelést - előleget leadtam. Tehát Ők ezt a kocsit többet nem látják, ha rajtam múlik!
Viszont úgy gondolom, hogy az országban bármerre elmennék egy jó garis szervíz után, max összekötöm egy wellness hétvégével . ha már úgyis "öntik ránk" a SZÉP kártyát. :)
Nekem van 3 pötty a műszerfalon, jelzi, hogy melyiken van becsatolva az öv. Ha nem ül ott senki, akkor nem bimm-bammol. Ergo csak van valami nyomásérzékelő ott...
my renault: regisztráltam, megnéztem a karbantartási programot.
A vásárláskor lapott lapon ACEA3 vagy ACEA5 szerepel, az online felületen pedig csak ACEA3
A papíron 1 év VAGY 20.000 km, az online felület pedig simán kiteszi jövő januárra az olajcserét.
Kérdésem: Ha volt egy köztes olajcserém márkaszervizben, akkor onnantól számolja megint a 20e km-t igaz?
Csak azért rugózom rajta, mert számtalan bizonytalansági tényező miatt pont nem tudom kiszámolni, hogy mikor lesz meg a futásteljesítmény pár várható nagyobb út miatt. 3-4 hetes előjegyzéssel eléggé nehéz belőni a szerviz idejét. Vagy 3ezerrel hamarabb viszem el, vagy ezerrel később.
Igen.
Ott nincs súlyérzékelö az ülésben. Complex (vizuális+matematikai) módszerrel kell ellenörizni, hogy mindenki rögzítette-e magát.
Megszámolod hányan ülnek hátul, leolvasod hogy hányan vannak bekötve.
Ha valaki út közben kicsatolja magát, akkor jelez.
Új Dusternél az természetes jelenség hogy beindítás után a kijelző kiírja hogy a "hátsó biztonsági öv nincs bekapcsolva" - abban az esetben is ha nem ül hátul senki?
Nem rád gondoltam, mikor a "szaki"-ról írtam, sajnos nem sok olyan van, mint Te.
Ismerek olyanokat, akik márkaszervízből szakadtak ki, hirtelen fejlődésnek indultak a saját műhelyükkel, majd átlendültek a lehúzós típusba. Sajnos megérezték annak az ízét, hogy sokkal könnyebb pénzt keresni, ha az ügyfelet "kicsit" átverik. Egy nagyváros meg elég nagy, hogy mégis megéljen.
Meg már át se látják a céget, 4-5 szerelővel dolgoznak, és nincs idejük odafigyelni minden munkára.
De ha meg egyedül maradnak, nem kezd el fejlődni, elég nehéz kitermelni a célszerszámok költségeit, a szoftvereket, képzésre járni, szabadságra menni. És persze az idióta ügyfelekkel foglalkozni. Mert azok se egyszerűek...
Sajnos a körülmények nem a tisztességesen dolgozóknak segítenek.
Nekem szerencsém van, mert viszonylag megbízható a közeli szerviz, és egyébként sem akarok 5 évesnél idősebb használt autóval együtt élni. Szívjon vele más, elég bonyolult szerkezetek, úgyis valami elromlik rajta. Nekem meg egy nap kiesés is logisztikai káoszt okoz. Nekem megéri cserélni 5 évente. A Dacia értéktartása elég jó, az easy szervizzel a karbantartás is teljesen emészthető, és így nem azon kell jogászkodnom egy vitás garanciális ügyletnél, hogy egyáltalán érvényes-e még a garancia, vagy se.
"...de az a plusz 10ezreket amiket ott hagy az ember a Márkaszervizben azt hiszed le van fedve?..."
Nos, nem!
Sőt, mi több, egyáltalán nem hiszem, hanem nagyon jól tudom, hogy nincs lefedve.
A márkaszervizekben nem bízom.
A lényeg felett elsiklottál, azért viszem kötelező szervizelésre az autómat, mert ez az előírás és ennek semmi köze ahhoz, hogy bízom-e bennük, vagy sem.
Igen, a 2 középső kép mindegyik a tömítésé. Tudom, hogy hoz komplett szettet minden kereső Renault/Dacia típushoz. Egyik se jó. Lötyögnek a házban, előbb nyitnak, lassan szabályoznak. Annó több évem ráment, végig próbálgattam vagy 15 félét. Ha jót akarsz, semmi mást ne vegyél, csak is kizárlóga a képen látható, ugyan ilyen cikkszámút, ne helyettesítsd semmivel (ha esetleg nem találsz, nekem van raktáron) . A termosztát csomagolásában is lesz tömítés, az mehet a kukába. Ami tömítést veszel pluszban, az kell rá. Nagyon passzentosan fog belemenni, kis lapos csavarhúzó segítségével. Mielőtt beletennéd a házba, csiszold fel a ház felületet, bele a termosztát tömítéssel együtt, és kend meg vékonyan a tömítés és a műanyag ház felületét motortömítő pasztával. (nem sziloplasztal, nem FBS-el, stb.)
Még egy kérdés, kettő lesz belőle: Négy kép van, ugye a tömítés van elölről-hátulról fotózva, mert három alkatrészről beszélünk? :)
Másik kérdezés, hogy ahogy a tömítést keresgéltem, feldobott egy komplett termosztát-tömítés kombót, ez lenne a Renaultnak gyártott változat, ami szintén VERNET (VTH6047.89J) Erről van esetleg tapasztalatod, vagy biztos, ami biztos alapon tegyük be a Land Roverét?
Nekem vannak abszolút pozitív szervizes tapasztalataim, meg kevésbé pozitívak is, ahogy más területeken is. Szerintem itt a Te tisztességedben senki sem kételkedik.
Viszont a márkaszervizekkel az a baj, hogy nyulak vagyunk (én is). A németek már rég elérték, hogy tiszteletben tartsák a törvényt, de ehhez az kellett, hogy az emberek tömegesen vigyék ne márkaszervizbe a kötelező szervizes autókat, és bevasalják mégis a garanciát. Biztosan kellett hozzá ott is pár per, de végigcsinálták, és ma senki nem meri azt mondani, hogy elvész a garancia, ha máshol javítják. Nem is mondhatja, mert az EU-jog nem engedi.
A GTC24 az elektronika 7 ,vagy 13 tűs csatlakozóval.
Sajnos a pontos árat nem tudom, nekem utoljára a Dusi-ra szereltek fel, de a márkaszerviz végezte az új autónál. Megegyeztem velük, hogy csak akkor veszem tőlük, ha az általam választott vonóhoroggal vehetem.
Írjátok ezeket a történeteket a márkaszervizekről, meg az átvágós maszekokról stb. Tényleg ez van sajnos legtöbb helyen :( Én úgy érzem tisztességesen dolgozom, megvan az ügyfélköröm is, bővülni sincs már nagyon hova. Munkámat elvégzem a legjobb tudásom szerint, soha senkit nem csaptam be, és nem trükközök az anyagokkal. Fórumokon hamar híre ment volna. Sosem dolgoztam márkaszervizesként, sem más autószerviz alkalmazottjaként. Amit eddig tettem, azt mind az ügyfélért, mind magamért, 3. személy/cég kizárva. Mára azonban eljutottam odáig, ha idegen társaságban beszélgetnek az emberek, jobb ha csöndben maradok, és nem mondom mivel foglalkozom. A legtöbbjüknek ugyan is csak rossz emlékeik vannak, átverték őket, nem kaptak tisztességes munkát. Meg az olajcsere, szűrőcsere alap dolgokat, ami nem autószerelő munka, hanem a betanított segédmunkásnak való, sem csinálják meg rendesen. Szóval jöbb csöndben maradni, mert nekem kellene mások helyett szégyenkeznem. Holott az lenne a normális, hogy én is kihúzhatnám magam, és büszke lehetnék, hogy a semmiből mit elértem, előteremtettem, mint bármelyik más szakmabeli szakember. Manapság ez az egész úgy szégyen ahogyan van :(
Az elektronikát tőlük vásárolom én is. A legjobb a piacon. Magyar fejlesztés, gyártás, az ellenőrző funkciója pedig nagyon praktikus. Ja és nem vacakol a LED-es utánfutó lámpák miatt sem, mint a gyári Daciáé.
Jé, ezek még azok a képek, amiket régen én küldtem Targonzásnak :) Igen, a régi fajta K4M-hez ez vállt be. Ez egy rover termosztát. Igaz nem 89 fokos, csak 88, de azt legalébb tartja is, nem mint a többi, ami elgyengülve 7-7 fokkal előbb nyitogat. Bontás előtt mindenképp nézd meg , hogy a te termosztát házad ilyen e. A késői K4M-eken ugyan is volt más fajta, laposabb, 2-szer ekkora is, mint a régi Megane2/Senic2-nél. Abba nem is jó ez a termosztát.
Nekem az összes autóm vonóhorga itt lett szereltetve, vagy innen származik. A dusinál megkértem a szalont, hogy innen szerezze be, és szerelje fel, mehet a lista árukon (gyári horog). Bele mentek.
Előnyök:
1. Levehető, a kis tároló zsákkal pont elfér az emelő mellett.
2. A csatlakozó felhajtható a lökhárító alá, terepen nem okoz problémát. Maga a vonóhorog tartó levétel után nincs lejjebb, mint az autó legalacsonyabb pontja.
3. Nem a gyári elektronikával kérve plusz funkciót is kapsz:
- csatlakozáskor a teszt automatikusan lefut, csak nézni kell, nem kell neked kapcsolgatni mindent
- ha kiég a fék, vagy irányjelző, addig a városi vesz át szerepüket, vagy fordítva.
amikor autóvásárlás volt a program nálunk, nem igazán volt információ olyan fogyasztásról, ami a nagyon rövid távon használatnál adódik.
Ezért leírom, hátha valakinek segít.
1.2 Tce, első kerekes, a bőrön kívül full felszereltséggel.
Én akkor 10 literben kalkuláltam.
15 ezer km, 1,5 év használat után kiderült, hogy ettől azért pozitívabb: 8,99 liter/100 km a fogyasztás.
Úgy gondolom, hogy ettől többet csak akkor lehet produkálni, ha valaki órákig járatja álló helyzetben.
A felhasználási kör:
ideális fogyasztási helyzet (90-100 km/h): kb 2%
autópálya, de ott is inkább 140-150 km/h: kb 10%
A maradék városi csúcsforgalom, ott is jellemzően 3-5 km-es távok. A délutáni gyereklogisztikai program kicsit több, de az meg teljesen csúcsforgalomban.
A nyári fogyasztások (mindig klimával) 8,5 liter körül van, a téli pedig 9-10 között. (10 fölé sose ment, pedig kint alszik, a jégmentesítés mindig montor melegítéssel történt. Egyébként nagyon jól és gyorsan fűt.)
Összességében nagyon jók a tapasztalatok. Az elődje egy 1.9 dci Scenic volt, de az se evett nagyon kevesebbet, kb fél literrel volt a nagy átlaga alacsonyabb.
Amikor olvasgattam a 6 liter körüli benzines fogyasztásokról, eléggé hihetetlennek tűnt. De saját tapasztalat alapján már el tudom hinni, az előbb leírtak ellenére is. Én alapvetően csak tankolni járok vele, de akkor az a néhány km mindig kijön 6 liter alatt. Egyszer elmentem vele kb 40 km-t tankolás után városban, nagyon odafigyelve a gyorsításokra, lehetőleg motorféket kihasználva, akkor 6,5 volt óra szerint a fogyasztása, azaz kb 6,8 lehetett a valós.
De a mi felhasználásunk tényleg a lehető legrosszabb. A reggeli csúcsforgalomban sokat tudunk spórolni időben, ha "ezt még megelőzöm, legyorsítom, a végén meg nagyobbat fékezek" vezetéssel. Ez viszont kb 2-3 litert emel a fogyasztáson. A saját autómmal (1.4 Tsi) ma reggel 8,5 literrel beértem a 4 km-re lévő irodámba. Hazafelé mindig a csúcsforgalom után megyek, akkor 6 liter alá lemegy. Akkor van értelme a 2-300 méterre lévő lámpáig motorfékezni, lehet tempomattal akár 1 km-t is menni.
Egyébként az 1.2 Tce dinamikája nagyon jó. Csendes, nyomatékos, nem kell 3000 felé pörgetni, hogy meglóduljon. Tényleg nagyon fürge.
És kicsit az előző szervizes eszmefuttatásokra is reagálva:
Megvettem a garancia hosszabbítást 5 évre, és hozzá a karbantartás csomagot.
Lesz@rom, hogy milyen olajat raknak bele, 5 évesen úgyis eladom, veszek egy másikat. Akkor lesz egy full felszereltségű, kevés km-t futott, végig márkaszervízben karbantartott autóm, szerencsére a 3 gyerek se lakja le, ez elég jó pozíció az értékesítéshez.
Ezzel a csomaggal 25 ezerre jön ki egy karbantartás. Ez azért baráti ár, ennyiért hozzá se nyúlnék.
Bár hozzá kell tennem azt is, hogy a márkaszervizben jobban megbízok, mint a zsivány maszekokban. Sajnos ismerek néhányat közelről.
Bár az is lehet, ha lenne egy kis időm, akkor most adom el, és veszek egy 7 ülésest az állami támogatás miatt. De egyrészt nagyon szeretik a Duster a gyerekek is és a feleségem is, másrészt anyagilag nem leszek előrébb (Nálunk elvárás a kulcs nélküli nyitás, automata klima. Ezek Dacián kívül mind csak drága opcióban érhetők el.) Meg nem érek rá ezzel foglalkozni.
Egy jó régi posztra kérdeznék. Téma K4M benzines motor (a régi) termosztát. Előjött a 4 csík helyett 2 csík probléma. Az említett cserealkatrészek ehhez, vagy az új motorhoz lettek kikeresve? Köszi!
Hasonlóképpen gondolkodom a márkaszervízzel kapcsolatban. Csak a garanciaidő lejártáig fogják ismerni hogy merre van fésülve a hajam, utána rögtön dobbantok tőlük!
Én az olajat és a szűrőket 10ezrenként cserélem. A márkába az előírt 20ezres etaponként jelentkezem, de közte a Farkas Filtert látogatom csereügyben, ahol nincs garanciavesztés, viszont harmadáron cserélnek mindent.
Most eltávozom Grazba egy hétre - autópályán, 115-120-al fogok közlekedni, jelzem majd a fogyasztást -, de utána megyek a Filterhez, és cserélem a levegőszűrőt azonnal.
Ilyet még nem is hallottam, hogy levegőszűrőcsere 60ezer km-enként!!! :-o Én eleddig alapnak gondoltam, hogy ha olajcsere, akkor azzal együtt jár a légszűrő váltása is.
Persze persze, tudom tudom, ha elolvastam volna a kézikönyv megfelelő oldalát, akkor tudtam volna. :-)
Ja lehet meg akar spórolni pár ezer forintot az éves revizión, de az a plusz 10ezreket amiket ott hagy az ember a Márkaszervizben azt hiszed le van fedve?
Tudom nem kéne átalánosítani, de az éves revízió alatt tényleg azt hiszitek, hogy megnéznék mindent, a fékeket, a korroziót stb... körbe járja oké, megtapogatja hogy nem lóg oké.
Kifizetsz mindent el hozod a kocsit télen és fél év múlva bumm nem megy a klíma ... (fél hónapos story) Jön valami kis langyos levegő, összes szervíz zárva augusztus 20-i hétvége de a fél országon átkéne kellni.. oké Google a barátunk akkor nézük meg a pollenszűrőt, az meg így nézett ki ..:
Ez aztán szakszerű meg gyári technológia , oké hogy kezdjük elhagyni a mechanikus dolgokat na de ennyire ?? Plusz két marék levél és még nem tudom mennyit porszívóztam le belső elpárologtatóról, ami nagyon valószínű hogy az eltömődése miatt nem hűtött, másikat tettem bele nem így összetörve amit szervízes Józsink a gyári technológia szerint csillagos ötös alapon bele tett és lám hűt újra a légkondi.
Természetesen 220-s vérnyomás mellett megnéztem, hogy mennyit fizettem érte... felmerűlt bennem hogy lehet nem is cserélte ki és már másfél éve gyűl a falevél ,de kiszámlázta.
A számlát vizslatva, azt is észre vettem hogy 5w30-s dízel olajat számlázott mikor nekem benzines autóm van. Szerencsére itt is loganos a segítségemre volt és szólt hogy le kéne majd cserléni.
Csak az a poén hogy már az 5000-és olaj cserénél is ezt tették bele.. ha egyáltalán ezt tették bele és nem a 10w40-t, mert pl a barátoméba csak azt voltak hajlandóak tenni ugyan abban a szervízben. Arra hivatkoztak, mikor a barátom szóvá tette, hogy nekem 5w30t zokszó nélkül beletették, hogy igen az enyém stepway azt engedi a rendszer, de neki artic és azt nem.. Egy gondolat menetre itt megállva, a felszereltségnek miköze van az olajhoz? Furcsa mód nem számít hogy ugyanazzal a motorral van szerelve mind a kettő autó.. Na mindegy, ezért fogtam és mivel az autóm futott így kb12ezer kilómétert és januárig nem voltam hajlandó várni, de ma már egy olyan világot élünk hogy csak az a biztos amit te magad csinálsz, így kicseréltém az olajat saját magam. Ha nem tetszik a szervíznek, meg ugrik a garancia, hát csésze meg magát ott az Renault-os ahol van. Majd jogi utakon el vitatkozhatunk, hogy ki milyen technológiát tartott be eddig... Így is ráfizetés és azt az említette plusz ezer forintokat ezek után nem vagyok hajlandó kifizetni munkadíjban.
Arról nem beszélve, hogy az olajleeresztő csavar réz alátétje úgy rá volt préselődve a csavar fejére, hogy majdnem átesett rajta, (de legalább megnyugtatott az, hogy a gyári összejelölés 90 fokkal el volt csavarva, azaz legalább a két olajcsere közül egyiket Jocóka végrehajtotta) szóval az biztos nyomatékkal volt lehúzva és nem paraszt erőből, de biztos az volt a baj hogy nem volt oda írva mint az olajszűrőházon, hogy mennyi Nm-rel lehet max meghúzni. Ez is megért volna egy képet ;)
Tudom, itt jönne az hogy sima 8mm-és négyszög kulcsot használt biztos és nem a racsnis dugókulcs fej verziót. De akkor is miért kell szakbarbárnak lenni egy mondhatni vatta új autónál?
Persze egyértelmű, hogy többet nem viszem oda az autót viszem majd másik szervízbe az évesre.
Duster2-nek meg örülök, hogy szabad idejében utána jár ezeknek és én érdeklődve várom a fejleményeket, hogyha ezt egy szervíztől vagy netalántán a Renault HR-nél megkérdeznéd, akkor ők mit válszolnának, ha válaszolnak.
De visszatérve a plusz garanciára meg a szervízben plusz pár ezerért elvégzett munkára , az a kérdésem, hogy most tényleg ti bíztak 100%ig a szervízben, revízióban?
Másik eset, egyik ismerősöm az autó átvételekor észre vette, hogy a hátsó lökhárító meg van karcolva. A trélerén vagy a szalonban , az mindegy, de hát egyértelmű hogy 0km-s autót nem fogja elhozni összekarcoltan... Természetesen a szalonban szót szót követett már maga a szalon vezetőjével, aki váltig állította hogy nem az ő hibájuk ez van. Ismerősöm már épp ész érvekkel nem hatva a drágalátos márkaszervízre, közölte hogy kihívja a rendőrséget most a percen, hogy jogi utakra terelje az ügyet mert ő nem ezért fizetezt több millió forintot. Erre hírtelen megenyhűltek, lepapírozták, hogy x napon vigye vissza és garanciában újra festik. Oké, adott napon vissza vitte, de hát furcsa mód a szakszervizes karosszériás, pont azon a napon PONT szabadságon volt. Mit volt mit tenni, ismerősöm felhívta a Renault központot és elmondta a történteket. Furcsa mód ahogy letette a telefont és kiment cigizni egyet már csörgöt az adott márkaszervíz telefonja, szaladtak is utána hogy adnának egy másik időpontot. Elvitte másodjára, akkor már ki is javították, de a papirozás elmaradt. Ezt szóvá is tette, hogy ezzel mi lesz. Erre a szervízfőnök annyival nyugtázta:Hadjad majd elírjuk másikra..
Na is itt ,megintcsak el lehetne gondolkozni, hogy kinek az autóján kinek a dolgait számolják el?
Természetesen az ismerősöm se akkor jött le a falvédőről és kikövetelte a papírt (hisz ha elszeretné adni az autót és valamilyen leleményes vevő körbe megy festék mérővel és felkiált, hogy ez a kocsi törve volt , hisz a hátsó lökhárítón vastagabb a festék, akkor hogy magyarázná meg hogy a drága márkaszervíz Juci néni autójára papírozott)
Ja már ha már papírozás! :D Elvittem az autót más ügyben egy másik márkaszervízbe még a múltkor. Oké kellett nekik a rendszám, de nem találtak a rendszerben. Csak alvázszám szerint. Vissza nézték és ahol eddig volt szervízben (itt is vettem), ott nem rendeltek rendszámot az adatok közé. Ez már csak azért poénos, mert amikor ott olaj cserébe voltam, észre vettem hogy a rendszámom el van írva. Szóvá tettem, de erre az volt a válasz, hogy: Á, nem lényeges.. nem számít de ha akarod átjavítjuk.
Hát én azért megkértem, hogy írják már át legyenek szívesek. Hát sikerűlt átírni.. a mellékelt példa is mutatja.
És az ilyen emberek dokumentálják az autó előéletét, meg dolgoznak technológiai leírás alapján??Hadjuk már ..
Nem azt mondom, hogy az összes szervíz ilyen, meg remélem, hogy a szervizekben vannak loganoshoz hasonló lelkes és a szakmájához értő emberek. De szerintem ezek után jogos ha azokat a pár ezer forintokat nem szeretné ott hagyni.
Meg hát nem csak ezen a fórumon lehet olvasni, hogy ez a szervíz ilyen az meg olyan.
De hogy a plusz garancia , meg az éves revízió védelmet add ha pl belerohad a falavél a belső elpárologtatóba?? Kiváncsi lennék mivel magyarázná ki magát a Renault .. gondolom az első lenne, hogy ne álljak fa alá..
Szóval, bocs a kis novelláért csak megmosolyogtatónak találom azt amikor a kiterjesztett garanciával, mega márkaszervízés felárral azt hiszük hogy teljes mértékben le vagyunk védve.
Ez talán csak, annak éri meg aki 3-5 évente az adott garancia időn belül átűl egy másik 0km-es autóba.
De ne legyünk álszentek, hogy valószínűleg nem sok ilyen magán Dacia tulajdonos van, hisz vagy zsebből vagy hitelre is vesz valaki Daciát, nem hinném hogy a nagy magyar valóságba azért vette a napjaink új népautóját, hogy anyagilag megteheti, hogy garancia időn belül új autót vegyen..
Gondolom az olyanok mint én akik abban a naív tudatba vették ezt a márkát, hogyha majd szét esik alólam, remélhetőleg a kétszámjegyű évek után akkor vesz majd másikat az ember.
Személyszerint januárban (amikor két éves lesz az autó) akkor olyan márkaszervízbe viszem ,ahol előttem a helyi Joczsi majd az általam megvett olajat tölti bele(nem hordóból pumpálgatva ha még az is van ráírva ami kell....neeemm..). Lehet ezért autózom kell, de akkor majd kocsikázok..
Aztán 3 évesen, januárban vigyem majd még revízióra? Minek? Garanciát már úgyse vállalnak rá, akkor meg a jól megkeresett pénzemet miért költsem náluk? Azért mert márka ? ...
Majd ha garanciának belül még lesz olyan, mint most az ablakos nyűgöt akkor viszem, de utána? Jó pénzért gondolom bármit megcsinálnak ők is.
(Tudom nem dusterem van és ez az a fórum, de a márka az már csak a márka ;) )
Használat: céges napi használat, alapból 2x15-20 km-es bejárás irodába és országosan vidéki magyar helyszínekre.
167e km van a kocsiban és 4,5 év használat, ami havi 3000 km futásnak felel meg.
Karbantartás/sofőr: 15..20e km-ként szakszervízben / állandó 1 férfi sofőr, vigyázós, kímélős, műszaki beállítottsággal.
Üzemanyag: kb. 150e km-ig MOL alap gázolaj, utóbbi 17e km-en OMV MM Diesel és Spuri adalék és injektortiszító, pro-tec adalék is ment bele rendesen.
Beavatkozás oka: nem tudtam megmondani, hogy pontosan mi, de észrevettem, hogy a motor nem muzsikált/járt/duruzsolt már annyira lágyan, szépen, illetve a szelepház feletti turbócsőnél olajsár volt tapasztalható, amire a szakszervíz csak legyintett, hogy annyi kis szivárgás azon a helyen normális, nem kell azzal foglalkozni. Semmilyen hibakód nem volt a műszerfalon.
Célom az volt, hogy a szívórendszer megbontásával szemrevételezéssel ellenőrizzem a tömítettségeket és az esetleges kokszos/kormos állapotot (EGR szelepre gyanakodtam nagyon, de a szakszervizben azt a tanácsot kaptam, hogy ha nincs hibajel, akkor nem szokott velük gond lenni, nem nagyon javasolták a megbontásos ellenőrzést! hiába erősködtem, hogy 167e km után meglepődnék, ha elfogadható állapotú, jól működő EGR szeleppel találkoznék!), illetve kicseréljem a hibás turbócsőtömítést, ami szintén lepattant a szakszervíznél.
Kb. 4,5 órás művelet zanzásítva: akksilekötés, levegőbeömlő, levegőcső, autó megemelés, jobb első kerék levétel, turbócső lekötés, EGR kiszedés/kifordítás, takarítás, tisztítás, koromoldás Carb Clean-nel, fém-szívócső levétel, összeszerelés, tömítéscsere és elpakolás, próbajáratás.
Képeket alul csatolom, ha sikerül. :)
Számomra az első meglepetés:
BorgWarner turbó van a kicsikén, ami: Made in Hungary (Oroszlány).
EGR: ez egy nagynyomású hűtött EGR szelep:
Vízcsöveket nem kellett lekötnöm, ki tudtam forgatni a helyéből (ez kulcsmomentum volt, mert a hűtőfolyadékkal már nem akartam szívni! viszont cserébe ott görnyedtem a takarításhoz, járatáshoz a motortér felett). Érdekes látvány fogadott, amiből egyértelműen kiderült, hogy csukott állapotban, de mozdulatlanul, a koromtól beállt, nem tudott már mozogni, dolgozni.
Szelep körüli rész megtisztítása után még mindig mozdulatlan volt. A hüvelybe belejut a korom és a tengely beáll, mint a szög (az hogy miért nem volt hibaüzenet/sárga lámpa a műszerfalon nem értem, hisz van egy kis mechanikus visszajelző kapcsolója az EGR-en, ott a tetején, amiről tudja az ECU, hogy milyen helyzetbe van). Burkolat le és jó fél óra játék, mire picit megmozdult, aztán egyre jobb lett, egyre könnyebben ment, majd már annyira jó volt, hogy a rugó a saját erejéből is vissza is tudta nyomni a szelepet, de durván szennyezett volt. Közben ment a koromoldó folyadék, porszívózás, járatás. Kérdés még, hogy jelen életmentő műtét után, visszaszerelést követően vajon meddig bírja még. Lehet az lesz, ami gyakran szokott, hogy a műtét sikerül, de a beteg sajnos meghal!
Rövidesen ki fog derülni. Az első pár 10 km pozitív, eddig (még) nincs gond és a hangján is érezni, hallani, hogy változott a motorműködés pozitív irányban.
Aztán ezt a hajlított fémcsövet szedtem ki és takarítottam ki.
Aztán jött a szelepházfedél fölötti turbócsőcsatlakozásnál lévő tömítéscsere (átmérő 50 mm, narancs színű), mert kinyúlt, elszakadt a gyári, az okozta a tömítetlenséget és a cső alatti olajsár jelenlétét (ettől fütyült is kicsit a turbó és erölködik is, mert az ecu próbál kompenzálni, hogy az adott turbónyomás meglegyen! nagyon fontos, hogy végig a turbó utáni csöveknél ne legyen tömítetlenség, amire az olajsár hívja fel a figyelmet és a szűk pici réseken kiáramló levegő esetleges fütyülő-sípoló hangja!):
Várom válaszotokat, véleményeteket. És aki tudja, ne kíméljen:
Vajon a műszerfali sárga check engine hibalámpa miért nem szólalt meg, hisz az egr brutálul le volt tapadva és erről az ecu is tudott, hisz direkt visszajelzése van, hogy milyen helyzetben az EGR?
Tapasztalatként fentiből levonható, hogy szerintem 100e km után érdemes kiszedni, ellenőrizni, tisztítani az EGR-t, még mielőtt megérkezne a sárga lámpa.
Na jó, de akkor még egy okkal több, hogy oldjam meg függetlenbe, mert nagyobb bajnál ígyisúgyis per lesz. Vagy úgy érted, ha rendesen elhordom márkásba akkor nagyobb bajt is orvosolnak?
Mérlegelek, de úgy gondolom nem kaszálnának el, bízom az igazságszolgáltatásban. Egyértelmű amit leírtak arra a papírra, szívózás esetén felkeresnék újságot is, nem biztos, hogy elhajtanának.
Ehhez nincs is mit hozzáfűzni, igaz, döntsön mindenki a legjobb belátása szerint, nálam sincs a bölcsek köve. A költségekhez annyit, hogy rendjén van, ingyen csak a szél fúj, a tisztességes munkát tisztességesen meg kell fizetni, és nem akarom ugyan ismételni magam, de lényeges: azt nehezen viselem ha lehúznak!
Gyárit, vagy Bosal-t. Dusterhez ezek válltak be, én mást nem ajánlok. Nem tudom hányas évjáratú Dusterhez szeretnéd. A 1-es duster faceliftjétől CanBus elektronika is kell a vonóhoroghoz. Én foglalkozom ezzel is, ha gondolod, kompletten műszakival tudom válallni.
Hát a reset dolgában pont nekem volt igazam. Robotokhoz nem értek, de gyanítom az alapelvük ugyanúgy a Neumann féle számítógép. Processzor memória szoftver...etc. Max. több logikai kaput tartalmaz, alapjaiban ugyanaz, mint az autóé. A garancia meg le van írva, milyen feltételekkel él.
Igazad van, szíved joga, hogy szerelteted. Az enyém a legegyszerűbb volt amit fel lehet lelni, egy délelőttömbe került felrakni, már egy éve hibátlanul megy, nyit zár amit kell, garancia így is 2 év, ha lehal veszek újat. Az a tapasztalatom, hogy + garanciaévekért nem nyerő pénzt adni. Nálam ha valami kihúzza a garanciális időt, akkor azt többszörösen teszi. (Autó 14 év, mosógép: 11 év, mosogatógép 7 év, tv 7 év, hűtő 11 év, etc. számítógép 5-6 év, monitorok 8-10 év) Szóval a statisztika azt súgja ne fizessek extra garanciáért, mert ráfizetés. Az autó lényegesen nagyobb érték, mérlegelni kell.
Sziasztok
Vonohorogban szeretnék segitséget kérni.
Kinek mi vált be?gyári vagy utángyártott?
Hol érdemes megvenni, felszereltetni Győr környékén?
2014es modellre lesz.
Koszonom
Duster2-nél ezt a resetelést nem ismertem. A többi Dacia modellnél azonban 2017 második felétől csak a gyári Clippel lehet. Szoktam is. Én nem használok Bosch KTS-t, ellenben szoktam olyan szervizeknek dolgozni a gyári Clippel, akiknek Bosch van, és néha az nem elég. Azt kell tudni a diagnosztikai műszerekről (mármint a normálisakról, nem a pár ezer vagy 10ezer Ft-os vackokra, hamisítványokra gondolok), hogy 100 autóból pl. 95-höz jók, de azoknak az autóknak is csak 70-80%-ban látnak bele a ,,lelkivilágába". A maradék dolgokhoz kell minden gyártó esetén a gyári technika.
Hiába írod a jogszabályokat, elhiszek én neked mindent, de azzal probléma esetén nem sokra fogsz menni. Ha kissebb értékű dolgokról van szó, azt megoldják garanciában, ha nagyobb értékűről, akkor meg feje tetejére állhat az ember, bármi volt az előzmény, akkor is kénytelen lesz pereskedni. Aminek a végkifejlete eléggé bizonytalan. Másrészt ha a pert esetleg meg is nyered évek múlva, az se jelent semmit. Persze ilyenből nem sok van 1-1 évben, de ami rémsztorik vannak autós ügyekben, arról néha-néha lehet olvasni a neten. Az, hogy kiállsz az igazadért, nagyon helyes. Azt azonban nem kívánom, hogy megtapasztald milyen érzés, amikor az igazad ellenére egy több évig tartó perben a csodálatos igazságszolgáltatás elkaszáljon, és elbukd egy autó ártát. Nekem volt ilyenben részem (nem szerivizelés miatt) egy eléggé jól szervezett ,,bűnbanda" miatt.
Mindenki azt tesz az autójával, amit jónak lát. Én csak saját tapasztalataimat, észrevételemet osztottam meg, ez még nem azt jelenti, hogy ez az igazság. Én Daciákkla foglalkozó független szerelő vagyok, a garanciális autóimat még is elviszem az éves kötelező szervizekre (sőt a +2év garanciát is megvettem). Pedig van ismertségem több helyen is, könnyebben el tudok intézni ezt-azt. De nem teszem, beállok a sorba épp úgy mint a többi tulajdonos, és kifizetem amit ki kell. Egy új autónak vannak költségei, ezzel mindenki tisztában lehetne.
Szia! 100 %-ban igaza van a két elöttem szóló topiktársnak. Mindannyian megtudunk sokmindent csinálni, én pl Fanuc robotokkal foglalkozok, ehhez képest egy autó felépitése elektronikája őskorszaki, de a garancia az garancia. Szerdán szerelik az elektromos kapumat, online megrendelve nincs rá 3 év garancia csak akkor ha ők épitik be! Nekem a szerelés ami 2 óra lenne igy megér 40000ft-ot a 3 év miatt!!! De sokbaz értetlen ember....
Pont ehhez a feltételhez még csak szervíz sem kell, nemhogy diagnosztikai műszer.
Végigolvastam a könyvét, az olajcserét megcsinálhatom és ki is tudom nullázni, manual 1.66:
Semmilyen extra cucc nem kell a nullázáshoz, mindössze a megfelelő gombokat kell lenyomni. Akkor ezt a pontot át is ugorhatjuk. A másik, hogy az általam látogatott szerelők mindegyike rendelkezik a Bosch féle diagnosztikával, ami ilyen kinullázás mikéntre is megadja a választ vagy, hogy milyen nyomatékkal lehet adott csavart meghúzni, de szerintem ezt jobban vágod.
Igen ebben lehet valami, de eddig bejött, a legtöbbször elég megemlíteni, mi a törvény, nagyban változik a hozzáállás. Nem hátrálok meg ha úgy gondolom, hogy a jog mellettem van.
Nem is kell kiadnia semmilyen szoftvert. Adatokat viszont igen. Írtam, akkor műszakira is kizárólag a márkaszervíz tudná felkészíteni az autót, az meg aránytalan versenyhelyzetet teremtene.
Érthető, hogy mindenki a saját érdekét nézi, meg próbálkozik, ezért van a törvény.
A lényeget Loganos Nagymester leírta, nem ismétlem meg.
Néhány ezer, vagy akár tízezer forint megtakarítása miatt, nem kockáztatom többszörösen, több százezer forint esetleges elvesztését.
Ergo: hagyom, hogy a márkaszerviz a neki előírt R.H.-s szerviztechnológia szerint végezze az autóm karbantartását. Teszem mindezt úgy, hogy jól tudom, hogy a nevezett technológia sok elemét olcsóbban és akár a saját kezeimmel is meg tudnám csináltatni/csinálni.
Másrészről, tudom azt és mindig szem előtt is tartom, hogy (sajnos) hol és milyen feltételek között élünk.
Létezik két meglehetősen régi mondás, amelyek jól lefedik az adott helyzetet.
"Meghalt Mátyás, oda az igazság!" (1490. április 6.)
"A jog általában, mindig annak az oldalán van, akinek több pénze van jobb ügyvédre!"
A fent leírtak az én álláspontomat tükrözik!
Ugyanakkor tiszteletben tartom a Te véleményedet, mert normálisabb körülmények között az lenne az alap...
,,Ha ezek közül akármely pontra - akár egy tételére is - azt mondja bármelyik autószerelő műhely, hogy ezt nem képes megoldani, azt nagyon nagy ívben el kell kerülni."
Jó nagy ívben tudnál csak körbe menni az országban :) mert egy független sem fogja neked megoldani a gyári diagnosztikai műszer nélkül. Bocs, de nagyon leragdtál a jogszabályoknál, az élet más. Az autójavítás/karbantartás pedig már jó ideje nem csak a mechanikus dolgokból áll. És a Renault akkor sem ad ki szoftvert. Egy VW-hez pl. tudsz venni a márkahálózattól, akár több ,,lépcsőben" is, hogy mihez legyen jogosultságod, BMW-hez, Mercedes-hez is. De a Renault nem adja ki.
Nem gondolom, hogy elcsúsztam volna. A törvény tétele, hogy a gyártónak át kell adni az információt a "gyártói technológiáról" pl. azt is, milyen nyomatékkal kell meghúzni az adott csavart és ezt ki is adja.
Teszem azt vezérműlánc szakadás esetén kínos lenne arra hivatkozni, hogy hát nem a hivatalos villáskulccsal húzták meg az olajleeresztőt vagy mert Mol motorolaj lett beletöltve Elf helyett. Egyfelől a szakma is jót röhögne másfelől a pert simán buknák. Természetesen ha a szervizelő műhely hibázik akkor az viszi a balhét.
A diagnosztikához szintén minden adatot át kell adniuk, át is adják. Ha hibát ír ki garanciális időn belül, akkor meg márkaszervíz, ingyen kell a garanciális hibákat javítani. A frissítés szintén ingyenes kell legyen, mivel azért kell frissíteni, mert hibát tartalmaz az előző. Sőt ha súlyosabb a hiba, akár garancián túl is. Más márkánál pl. légzsák miatt az öregebb verdákat is visszahívták, szoftveres hiba is okozhat légzsák ki és ki nem oldást. Ha ez 10 év múlva jön elő, akkor is ingyen le kell frissíteniük a szoftvert.
Ha független szervíz diagnosztizál, az, hogy mennyit fizet érte rá tartozik. Az ügyfél meg eldönti, hol diagnosztizáltat, akár a márkánál, a diagnosztika eredményét meg át kell adni, ezzel sincs gond.
Ezt írták a "Jótállási és karbantartási" lapra, mint garanciális feltétel:
A KÖVETKEZŐ MŰVELETEK LEGYENEK ELVÉGEZVE A SZERVÍZ SORÁN: "A korrózióvédelem ellenőrzése - Kipufogócsövek ellenőrzése - Szervokormány hidraulikus körének állapot- és szintellenőrzése (opcionális) - Hűtőkör állapotának, tömítettségének és szintjeinek ellenőrzése - Fék/tengelykapcsoló kör állapot- és szintellenőrzése (opcionális) - Robotizált sebességváltókör állapotának, tömítettségének és szintjeinek ellenőrzése - Tömítések/gumi tartóelemek/gömbfejek lengéscsillapitók állapotának ellenőrzése - Abroncs-, nyomás- és kerékmenetbiztonság-ellenőrzés Szelepsapkák ellenőrzése - Féktárcsák és fékbetétek kopottságának ellenőrzése - Jelző és világítóberendezések (külső/belső) működésének ellenőrzése - A szélvédő és a külső visszapillantó tükrök állapotának ellenőrzése - Ablaktörlő lapátok és szélvédő-mosófolyadékszint ellenőrzése - Légzsák, motortéri címkék ellenőrzése - Visszajelzők működésének ellenőrzése a kijelzőegységen - Karbantartás/olajcsere kijelző visszaállítása - Dokumentáció és a karbantartási címke elhelyezése "
Ha ezek közül akármely pontra - akár egy tételére is - azt mondja bármelyik autószerelő műhely, hogy ezt nem képes megoldani, azt nagyon nagy ívben el kell kerülni.
Ha a "gyári technológia" nem lenne megosztva a függetlenekkel, műszaki vizsgára se lehetne felkészíteni az autót csak márkaszervízben, ami ugye nonszensz.
Szívesen viszem én az autót a hivatalos szervízbe, ha nem érzem magam átverve. Persze lehet tévedek, mégis úgy számolom 27-30ezer reális az első szervízért, nem a duplája.
Azon a 2 szón csúsztál el te is mind sokan mások: gyári technológia És egy független szervíz ezen már is elvérzett pl. azzal, hogy nincs meg a gyári diagnosztikai műszerük, nem tudnak softver frissítést stb. csinálni. Nincs meg adott autóhoz alavázszám alapján a dokumentációjuk, adatbázisuk (mert egy független szerviz nem tud mindebn egyes autómárkáért havona milliókat fizetni).
"A rendelet pontos elemzéséből épp az ellenkezője derül ki Brüsszelben alapos munkát végeztek: elvégeztethetünk ezentúl minden karbantartást márkafüggetlen szervizben is, ha ez a gyári technológia szerint történik, megfelelő időközökben és a gyárival megegyező minőségű anyagokkal. Ha mindez megfelelő dokumentációval történik, köteles a gyártó fenntartani a vállalt garanciát a járműre.
Egyedül a garanciális javításokat, vagyis amelyek költségeit a gyártó vállalja, kell márkaszervizben elvégeztetni ezekért viszont pénzt nem kérhet."
Szerintem meg tartania kell a garanciát. Ha jól értem, az egyik tétele a törvénynek, hogy a gyártónak át kell adnia a technikai információt!
Az autó vásárlásakor átadtak egy "Jótállási és karbantartási lapot". Ez tartalmazza a Gyártói Garancia feltételeit, karbantartási programot, kötelezően mit, mikor kell elvégezni, szó sincs róla, hogy ezt kizárólag a kereskedő szervízében lehet, csak előírás szerint kell menjen.
A gyártónak kötelessége átadnia, milyen paraméterekkel rendelkezzen az olaj vagy akár a szűrő, fékbetét, indexlámpa.
Kis túlzással azt is mondhatnák, hogy kicseréltem egy biztosítékot vagy ablaktörlő lapátot, ugrik a gari mert nem velük cseréltettem.
Illetve a BIC mindkét CAN-buszra csatlakozik, ő "közvetít" a két busz között. És mivel csak az előre meghatározott üzeneteket továbbítja (pl. külső hőmérséklet), nem lehet gond. Hiába küldene a MediaNav "satufék" parancsot a Média-CAN-buszra, a BIC ezt nem fogja továbbítani a fő (Vehicle-) CAN-buszra.
Nincs sem jó, sem rossz ajánlatom, mert nem végezhetem el. A tévhitekkel ellentétben ugrik a garancia, ha kötelező szervizre nem márkaszervizben kerül sor (én is elviszem az enyém). A kötelező szerviz az revízió, nem egynelő az olajcserével. Az egy dolog, hogy a márkaszerviz sem csinál sok mindent, de jogilag csak ő tudja betartani a gyár által előírt követelményeket. EU-s törvény ide vagy oda, a gyártók sem hülyék, levédik maguknak/szervizhálózatuknak dolgokat.
Persze, linuxosra is épp úgy meg tudom, mint a régebbi Medianavokra.
Bejegyzésed 2. feléhez: Sok számítógép irányítja az autót. Azok 1 közös canBus-on vannak. És küldenek át adatokat a 2. CanBus hálózatra, ami a multimédiáé. BIC, R-Go rádió, Bluetoot rádió, Medianav, stb. Ezek veszik a jelet, beleszólni nem tudnak semmibe. Még. Aztán jön majd az E-Call, és társai.
Jól összefoglaltad. Én ezért használok sok-sok éve minden motor típushoz gyárit. De sokan még mindig nem akarják megérteni. És kérdezik pl. hollehet gyárit venni, ki a beszállító stb. Aztán nem győzöm mindig leírni, hogy gyárit csak az autószalonból. (meghozza autós nagyker is, de minek, több napot kell rá várni és ott se olcsóbb) És az a gyári, ami Renault csomagolásban van. Hiába veszi a beszállító termékeként, az nem ugyan az lesz. És ez sok mindenre igaz, nem csak egy egyszerű olajszűrőre.
De-de szóljál csak bele, abból lehet okulni. A gyári az milyen? Nissan - Renault a felirat ha jól láttam... a Bosch 2e a gyári 3e? Egy rugót megér, azon nem múlik...
Akkor félreértettelek. :) Pollenszűrőt miért engedted nekik? Az nagyon el van rejtve?
Úgy értettem te is márkaszervízbe viszed, míg garanciális. Jóban vagyok a márkaszervízzel, kérek tőlük ajánlatot, ahogy a 25 éve nekem dolgozó autószerelőmtől is.
1 év nagy idő, tombolhat az infláció, de 57 ezret nem szeretnék adni a felsorolt munkáért, anyagért.
Kaptatok "Jótállási és karbantartási lap"-ot? Nem kötelező a márkaszervíz, nem feltétele a garanciának. Le van írva, mit kell elvégezni, azt bármelyik autószerelő műhely csinálhatja, az olajcserét akár a tulaj is. Eza könyvében is benne van. Nálam a folyadékok is le vannak írva, minek feleljen meg, de szó sincs róla, hogy csak ELF olaj mehet csak. (Jó mondjuk az lesz, mert jó és elfogadható pénzért megkapom) Számlásan max. 27 ezer az első szervíz. Olajjal, szűrőkkel együtt, max. egy óra, 1 ember.
- Olaj Elf, 5l ( csak 4,2-4,3 kell) 11e+ Champion Olajszűrő 1e - munka nagy duzzogva, sztorizgatás kv mellett 30perc... lényegében a legtöbbet a régi és új olaj dolgozza a folyással :)
- Ridex légszűrő 2e (hát azért ne várjuk meg a 60ezret, alap, hogy évente 10ezrenként csere) - munka, magamból kiindulva, kicsomagolással együtt max 2 perc, faék egyszerű ki és betenni, tényleg.
- pollenszűrő Bosch 3.2e - munka legyen max. 10perc
- átvizsgálásra marad 18 perc, de amíg kicsorog a régi olaj le lehet ellenőrizni, müködik-e az index vagy van-e rozsda.
- bélyegzés aláírás 1 perc (ez legyen ajándékba)
Szumma:
Anyag:
16 931 Ft anyag, minden bruttó, számlás garanciális, jó minőség, szabvány szerinti
Nem , nem ott tettem fel mert ott semennyire nem aktívak az emberek.
Azt meg rajtad kívül szerintem senki más nem tudja itt a fórumon, hogy nem ugyanolyan az ablak keretünk. (valószínűleg még a legtöbb márkaszervizben sem)
Oké, hogy más típus az autóm de gondolom a márka mivoltjából is vannak közös metszéspontok és továbbra is itt fogom feltenni a kérdéseimet.
Miért? Mert ezt a fórumot olvassák meg használják, nem úgy mint a többit mint pl a Logan mcv-s fórum ? 07.23 az utolsó bejegyzés és pl ottani kérdésre nem válaszoltál te se bő másfél hónap alatt.
Ne érts félre nem pálcát akarok törni a fejed felett, sok a dolgod stb. oké, de elvárod tőlem hogy ott érdeklődjek aztán hónapokig üljek a semmin amíg netalántán valaki arra téved és netalántán valami építő jelegűt válaszol.
A másik loganos fórum is éppen hogy alig döcög ...
Másrészt meg nem a 0.9 tcevel kapcsolatban tettem fel kérdést, ami dusterből sose volt, de a válaszok között az hogy próbáljam meg kicsit visszaütögetni az igenis jól jött mert lehet nálam is használni fog.
A pollenszűrő cseréjét csak a garancia lejártáig engedélyezem a szerviznek, aztán majd s. k.. Meglehetősen vastagon fog a tolluk.
A levegőszűrőt is kapásból cserélném, nem nagy művészet, magad is megcsinálhatod, ha van némi műszaki érzéked. Persze, kellő odafigyeléssel és körültekintéssel. Ám, ha nem vagy elég biztos a képességeid tekintetében, inkább ne csináld!
Hivatalosan, talán hatvanezernél cserélendő, de ne lepődj meg attól amit majd látsz, ha esetleg mégis kiszeded.
Azt a 30ezere tszorozd meg több mnt 2-vel ha teljes Európát szeretnél a Daciától. Abból is elavultat kapsz. Szerencsére van alternatív megoldás, olcsóbban :) Multimédia Daciánál külön CanBus-on van, nem fok satuféket nyomni.
Melegebb és száraz időben (időjárás), az adott helyen, de egy hosszabb szakaszon húzd ki a kédert és tedd úgy vissza, hogy lehetőleg ne hullámosodjon.
Amennyiben, ez nem elfogadható megoldás, vagy nem vezet eredményre, vidd el a márkaszervizbe és oldják meg ott, akár a nevezett ajtó teljes cserélésével.
De, várjad csak el!!! Annak a guminak megvan a helye, hullámmentesen. Oldják meg! Feltételezem, hogy a Renault-Nissan-Dacia-(Daimler/Mercedes :) ) 100+ év tapasztalatával képes olyan kocsiajtót legyártani, ahol a gumi hullámmentesen fekszik fel. Indifferens, hogy Japánban/Bivalybasznád-alsón hogyan raknak össze egy autót, te ezért adtál pénzt, amiért elvárható az a minőség, ahogy átvetted. Törvény által előírt, gyártó által vállalt időn belül.
Egész jól navigált Horvátba, hibamentesen, a "gyáriból" meg hiányzik ugye :) De 30 rugóért megvehetem, ami nem is olyan friss ugye. Az Android Auto valóban egyszerű kicsit hiányos, de azt kell mondjam, köröket ver a beépítettre, akár a Waze-t akár a Google Maps-et használom vele. Persze ha valaki ahhoz szokott, kézreáll neki, akkor érthető. Kábel helyett jobb lenne wifisen, de rövid kábellel, és ha a szélvédőre tapasztom a mobilt vagy a középső szellőzőbe tűzöm, akkor nem annyira gáz.
Előbb utóbb kijön a full Androidos is, már az Android Auto engedélyezése is bukó lehet a Renaultnak, IGO-nak, mert nehézkesebb eladni 30+rugóért amit ingyen is megkap a user. Mondjuk azért pár biztonsági problémát felvet, hogy a mezei userre bízzuk, hogy mit tölt a rendszerre, bár te ezt tuti jobban tudod, mennyire van a MediaNav öszzedrótozva a kocsi lelkivilágával. Mókás lenne egy olyan vírus ami előzésnél random besatuzza valamelyik kereket.
Bírom én a technkát, de nekem már az fura volt, hogy tempomatnál fékezget vagy épp kanyarban ha nem jó az ív.
Igen a zene oké, kikapcsol, meg meg egy darabig, ki is írja azt hiszem 20 perc vagy valami ilyesmi.
De olyat még nem láttam,hogy visszamegyek bekapcsolom az ablaktörlőt, és működik. Pedig már 1-2 órája leállítottam. Kulcs nélkül megy, minden fokozatban...érdekes.
Pénteken megvolt a 20ezres kötelező szerviz. 57ezer kemény forintot kértek cserébe, és a garancia hosszabbítás mellett még kicserélték az olajomat, az olajszűrőt és a pollenszűrőt is. :-)
Valaki észlelte már azt, hogy az ablaka gumi tömitése/ kéder gumi minimálisan elvállt volna ? (Nekem az anyós ülés felöli ablak felső pontján kb egy 3-4 centis szakaszon, kicsit "behullámozva" a gumi felső vége nem teljesen fekszik fel az ajtóra)
Nem fityeg vagy kidudorodik, hanem nem fekszik fel az ablak síkjába 100%-an mint a többi ablaknál.
Egyébként értem én, hogy Dacia és ne várjak el lexus féle összeszerelési minőséget, de egy másfél éves autónál nem igazán várnám el ezt ...
Ez nagyjából így van, bár 20 évesen még nem biztos, hogy jó és erős autóba tud ülni.
Fizika: Szerintem arra gondolt, hogy hába mész 160-al mondjuk autópályán, ha a forgalom miatt folymatosan vissza kell lassítanod. Saját tapasztalataim szerint max 10-15 km/h val nő az átlagsebességed, ami annyira nem számottevő. Németo-ban ugyanakkor jobb a forgalommal haladni, különben a kamionok közül kell folyton kigyorsítanod. Ez ott 160-170 körül van.
Szia!Szerintem a kor előre haladtával, mindannyian lassabban és megfontoltabban vezetünk , mint 20 évvel ezelött. Ez valószinüleg mindenkinél igy van. De kérlek kifejtenéd a fizikás témát bővebben?
Rengeteget autóztam, és végigondoltam, hogy tulajdonképp mit nyerek, mit vesztek? Számomra az idő a legfontosabb. És a látszat ellenére pont azt vesztettem el.
Aztán belegondoltam, hogy mi van, ha neadj isten elkések? Munkából legalábbis. Semmi, megvárnak, én vagyoka főnök :) Volt évi 3 nap amikor nem illett elkésnem, akkor jobban odafigyeltem. Ennyi.
Aztán úgy ítéltem meg, van nekem elég stresszfaktor az életemben, nem akarom még vezetés közben is terhelni magam - nézegetni, van rendőr/nincs rendőr?
Nem példamutatásból csináltam, bár a gyerekek ebbe nőttek bele, hanem puszta önös érdekből, no meg hogy kilógjak a birkatársadalomból, különbözzek valamiben :)
Teljesen jól látod. Ha az ember megy, mint barom állat, akkor még hosszú távon sem nyer többet, mint 15-20 perc. (Általános iskolai fizika!) Viszont így veszélyezteti embertársai életét és embertársai kocsijának az épségét, (persze a magáét is, de az pl. engem nem érdekel), kockáztatja a gyorshajtási bírságot stb. Természetesen nem mindegy a fogyasztás szempontjából az sem, hogy 90-nel vagy 110-zel megyek. Tökéletesen egyetértek Veled. Ha mindenki így gondolkodna, valószínűleg sokkal kevesebb paraszt lenne az utakon és természetesen sokkal kevesebb lenne baleset.
Az "általuk tervezett költségvetési bevételüket" pofátlan módon inkább megtartom magamnak, aztán, ha abból a pénzből semmi mást, csak Pick Téliszalámit veszek (amit egyébként nagyon szeretek), már akkor is sokkal jobban jártam.
Én beraktam magam a Sandero-ba a még februárban a legújabb lézeres Kiyo-t. Így -50ezer Ft. Ezek új fajta lézer fejek, majd kiderül. Amúgy van kapcsoló gomb (régieken is) nem kell egyfolytában használni (dugóban minek), sokszorosára nő az élettartama. Van a fejekhez ellenőrző műszerem is, azzal néha lecsipogom minden rendben van e. Az, hogy anyagilag megéri e, előre sosem lehet tudni. Engem is 12 évnyi száguldozás után büntettek meg ismét. De ha úgy mérnek, és éppen nincs jó napja/hete az embernek, 1 hét alatt össze lehet szedni több több 100ezer ft-nyi bírságot. És még csak száguldozni sem kell hozzá, elég ha egy kint ,,felejtett" 30-as táblánál az ember a forgalom ritmusával halad, naponta 2-szer. Teherautó sofőr ismerős már járt így. A fixen telepítetteket nekem jelzi előre a Medianav is, de arra amúgy sem lenne jó a blokkoló. Felénk újabban a leglehetetlenebb helyekre állnak ki ismét a 3 lábúval. Pedig ez jó pár évig nem volt szokás erre felé, mert tényleg csak olyan helyekre álltak ki, ahol a közlekedésbiztonság is megkívánta. Ott meg tényleg csak a parasztok száguldoztak. Én akkor kezdtem el gondolkodni komolyabban a lézerblokkolón, amikor tavaly mentem Győrből Dunaújvárosba Fehérvár felé, addig 11 helyen mértek útközben. Egy helyen sem záróvonalnál, bukkanónál, stb. hanem mind nyíl egyenes, széles úton. Aztán addig halogattam a döntést, amíg februárban nem kaptam egy vastag csekket. Aznap meg is rendeltem.
Most 280 e, a négy fej beszerelve. Sok, nem éri meg, nekem is a szerelő mondta. Már nem is divat szerelni. Vannak Trafi előjelzők, hála a magasságosnak, működnek is, jeleznek előre.
Ezért hagytam benne a régi kocsimban is, mert a fejek kb 5 év alatt beáznak. Semmi sem garantálja, hogy nem! 40 e darabja, ha cserélni kell
Egy időben gondolkodtam én is blokkolón, de rájöttem, hogy nem éri meg, az elmúlt 10 évben 3 30 ezres csekket kaptam, kb. 6 autót használva, általában párhuzamosan kettőt, és úgysem járnék gyorsabban, mint most.
Tervezett költségvetési bevétel, akkor már inkább mástól, mint tőlem :)
Magamnak annó kiszámoltam (túl sokat ülök egyedül az autóban, mindenfélén agyalok :)), hogy ha szabályosan haladok, akkor heti egy tankolással megoldom. Ha sietek, akkor nyerek napi 4 percet (!), és elvesztegeteg heti 25-öt a +1 tankolással. Eszetlenül nyomva is csak 10-15 km/h-val nőtt az átlagsebességem, mert mindig volt aki kijött elém az autópályán (is).
:) Engem ez a része pont nem érdekel. Szemétláda módon mindig annyival megyek, amennyita tábla mutat, a rend őre pedig ott rohadhat miattam egész nap feleslegesen :)
Mindennek megvan az előnye, meg a hátránya is. Neked ez munkába járáshoz jó. Nekem ehhez szerencsére nem kell. 1-1 nagyobb úthoz, vagy idegen cím esetén használom a navigációt. Ismerem annyira az országot, hogy igazából nem az országon átszeléshez kell, hanem a pontos címhez. Waze-t én akkor használok, ha nagyon flúgos futamot kell nyomni. De nekem sok trafit nem jelzett már, a lézerblokkolóm megbízhatóbb.
Pl. Zakopane felé Balassagyarmat felé vitt, ott fel egyenesen északra egy keskeny kacskaringós hegyi úton, ahol sok helyen egy autó fér el egyszerre, és nem tudod ki jön a kanyar mögött. A Waze meg szépen a főutakon akart vinni végig (párhuzamosan ment a kettő próbaképpen).
Amit a google térképről írsz, pont ez a waze előnye: nem cég adja a térképet, hanem a közösség, így ilyen félkész autópálya nehezebben fordul elő, sőt, aktuális útlezárásokat is tartalmaz (pl. Győr belvárosában is ismerte az aréna előtti részen a főút lezárását nyáron), amivel semmilyen letöltött térkép nem tud versenyezni.
De nem is ez a lényeg, ez mellékhatás. A lényeg az, hogy a Waze előtt amikor munkába indultam, nem tudtam, hogy 45 perc vagy két óra lesz az út a városon keresztül, hogy az autópálya-bevezető lesz jobban bedugulva vagy a párhuzamos út (egyáltalán: melyik párhuzamos út), ha ott álltam a dugóban, nem tudtam, hogy rosszul döntöttem-e, hogy a másik útvonalon talán jobban haladnék stb. Abba is hagytam a városi autózást, amíg a Waze meg nem érett arra, hogy ne kelljen ilyenekkel foglalkoznom - elengedem a dolgot, megyek amerre vezet, néha azt sem tudom, hogy hol vagyok pontosan, de odaérek, tudom, hogy mikor kell elindulnom, és nincs stressz.
Nem szoktam gyári állapotú Medianavval közlekedni, így arról nem tudok nyilatkozni. Engem tökéletesen elnavigál mindig mindenhova. És sosem úgy megyek, hogy elindulok a vakvilágba, csak arra hallgatva, megnézem térképen is, hogy nem e akar átvágni. Magyarországon nyilván tudom hol lehet időben rövidíteni olyan mellékuton, amin még nem esik szét az autó, de külföldön ilyennel nem bajlódnék. Idén nyaralás alatt a 4600km-en egyszer sem akart átvágni. (ellenben pl. a google olyan autópályát tervezett be, amit még javában építettek a Románoknál :) ) Megjártuk Erdélyt, egy jó nagy körutat, Transalpina, Olt völgye, Transfogarasd is, Horvátország, és Szlovén-Osztrák-Olasdz alpok. Egyszer sem térített el az útról, mindig arra vitt, amit térképen itthon előre megnéztem.
A Waze nem kap forgalmi adatot az anyacégtől, csak a sajátját használja - ezért is aktuálisabb a Google térkép dugóinformációja, mert több adattal rendelkezik.
Tettem néhány próbát - köztük egy hosszabb nemzetközit is - a Medianav navigációjával, szörnyű volt, mindenféle ezredrangú úton kacskaringóztam a hegyekben, a Waze sokkal okosabban tervez ennél.
Ezzel együtt a Waze a városi dugóelkerülésre lett kitalálva, a navigáció másodlagos funkciója. Más kérdés, hogy ha valaki megszokja, akkor egy idő után távolsági navigációra is azt fogja használni (a közösség miatt pontosabb térkép, útlezárási infók, meg távolsági utakon is lehetnek dugók, pl. én azt is szeretem, amikor az M1-es lezárásoknál a dugós szakaszról leterel, de balkáni úton is segített már a Waze (pl. szólt, hogy a Bukaresti körgyűrűn dugó alakul, javasolt másik útvonalat, meg forgalmas autópályás határátkelőről is nem egyszer terelt máshova)).
Amit sokan nem tudnak, az az, hogy - az útlezárást kivéve - a Waze nem igazán veszi figyelembe a jelentéseket a tervezéskor, hanem a saját megfigyeléseire támaszkodik.
Amiben a Google térkép jobb, az az előrejelzés. Ha megfordítom a példádat: 300 km múlva MOST dugó van az utadon (pl. baleset). Mire odaérsz, simán elmúlik.
A Waze az aktuális helyzetet nézi - tervez neked oda egy kerülőt, és mire odaérsz, csodálkozol, hogy dehát itt nincs is dugó (én az ilyen furcsa kerülők előtt újraterveztetem az utat a waze-zel). A Google térkép viszont már tervezéskor megnézi, hogy mennyi ideig szokott az adott helyen tartani egy balesetből származó dugó, és azt mondja, hogy mire odaérsz, már valószínűleg nem lesz ott - ezért nem is tervez kerülőt oda.
A Waze viszont a felhasználói tábor növekedésével érezhetően évről évre jobban tervez.
Fórumozott itt régebben egy kolléga, mindenkit letolt, aki nem kedvelte a Wazet. :)
Elég sokat mászkálok mostanában, bevallom rá is szoktam egy kicsit a Waze-ra. Régebben ócskább volt, elég csuda utakat tudott kitalálni vidéken. Engem is bevitt az erdőbe. Most szódával elmegy, bár alapvetőeket hibázik útvonaltervezésben még mindig. Ami miatt mégis kedvelem, hogy elég hatékonyan mutatja az elbújt sebességmérő rendőröket, tereléseket, torlódásokat. Nyilván annyira hatékony ez a része, amennyien használják az adott szakaszon, de jó tapasztalataim vannak már vidéken is.
Az on-line navigációk a szerintük fél perc nyereség miatt képesek elvinni mindneféle tekervényes utakra. DE mivel mindnekinek ezt ajánlják, így pont nem jobb.
Vidéken kevesebben használják (keleten sokan, nyugaton szerintem alig), így kevés az információ.
Mióta megvette a google, belekalkulálja minden androidos telefon minden pozicióját. Így hétvégén szerinte az egész Velencei-tó körül dugó van (rengetegen bringáznak, átlagsebesség 13 km/h).
Amit viszont általában jól tudnak, azok a terelések, lezárások, útépítések, ezt offline navival nem tudod beleszámolni. Ellenpélda: múltkor Pozsonyban egy gyorsforgalmi lehajtója építkezés miatt le volt zárva, megszivatott.
Ugyancsak jók a forgalmi viszonyok figyelembe vételében és kalkulálásában. Egy 300 km-es úton mondjuk hiába nincs most forgalom, mire odaérek lesz -> menet közben módosítgat folyton az érkezési időn.
Mi megvásárlás óta vezetjük a spiritmonitoron. Annyit kell tudni az adatokhoz, hogy itt kb.80-85% város és ennek a városi futásnak minimum a fele csúcsforgalom, dugó. (2016-os 1.6 Urban Explorer)
A dicsőítéstől messze vagyok, mert vidéken régebben (pár éve) bevitt az erdőbe egyszer-kétszer -szó szerint- a Waze, de határozottan javult a helyzet, tavaly és idén is probléma nélkül navigált végig Szlovénián, Horvátországon, reagált a forgalmi helyzetekre is. Mondjuk nekem nem gond az adatforgalom külföldön sem.
Akik a waze-t dicsőítik, általában mindig Bp.-iek és nem járják az országot. És sosem akarják elhinni, hogy vidéken sokszor tök fölösleges, vagy nem is lehet rendesen használni. Sokszor még megyei jogú városokban sem. De már amúgy is leáldozóban van naki, amióta megvette a konkurencia. A google maps sokkal jobb, stabilabb, funkcióiban pedig idővel majd meg is haladja. Én is használok néha online navikat, de nem szeretem őket. Jelenleg nem elégítenek ki minden igényt (még), nem valami felhasználó barát a kezelő felületük, és teljesen át akarják venni az irányítást a sofőr felett. Számomra pl. nem csak az a lényeg, hogy eljussak A-ból B-be. Én ha használom is, akkor is a telefonomon. Mindkét autómba tettem a már újabb fajta linuxos Medianavot. Ahogy azonban az Android Auto-s alkalmazással futnak a dolgok, az szégyen, kár használni. Sokkal kevesebbet tud, mint ha a telefonon nézném. Pl. Android Auto alatt futtatott waze-nél nem tudom listában előre megnézni, hogy hol van trafi, a telefonon meg igen. Ha google maps-al megtervezek PC-n egy komplett kirándulást, sok megállóval, kitérővel, majd lementem az útvonalat, és elküldöm magamnak emailben, akkor a telefonnal navigálva ez bármikor előhívható, nem kell nyaralás alatt/vezetés közben keresgélni a köztes helyeket. A Medianavon Android Auto alatt futtatva nincs ilyen lehetőség. Sőt, igen csak problémás akár köztes helyeket, kitérőket is megadni neki waze-nél és google maps-nál is. Medianavon nem sikerül pl. waze-nél az autópálya matricákat beállítani, ami telefonon simán megy. Stb. sorolhatnám még. A Medianav gyári navigációs felülete sokkal egyszerűbben használható, a TMC is nagy segítség, ha nem is online. Ezt meg jobbá lehet tenni minden Medianav verziónál, mint ahogyan kijött a gyárból. Az igazi megoldás egy full Androidos készülék lenne (nem abban a minőségben amiket utólagosnak árulnak), csak hát az a gyártóknak nem érné meg. Abban bízhatunk, hogy idővel az Android Auto is fejlődik, több lehetőséget ad, mind ahogy pl. az Iphone-osoknak az Aplle Carplay egy fokkal jobb is. A Huawei nem rég jelentette be saját rendszerét, ezzel gyakorlatilag majdnem minden megoldható az autó fedélzetén. Nyilván ez európában sosem lesz, de talán fejlesztésre, több funkció engedélyezésére készteti az Android Auto és az Aplle Carplay fejlesztőit.
Jól látod. Bp-i úton teszteltem először a naviját, frissítés után, együtt ment a Waze-el, hát ez utóbbi nyert, egy ponton az első útján hülyeséget javasolt.
Ha sokat használod, neked megérné lecserélni egy Android auto-s verzióra.
2017ben amikor rendeltem a kocsit nem volt opció, hogy milyen rendszerű media navot tesznek bele. Sőt lemerném fogadni annak se volt opció aki a válltás hónapja körül kapta meg a kocsit. Lehet "Józsi" még a wince rendszerűt kapta míg "Feri" már a linuxosat, de lehet felajánlották ott a vásárlóknak :/
Én se vagyok odaáig meg vissza érte, hogy szórakozzak a térképek fel le pakolásával... de a gyárilag sose a legújabbat kapná meg az ember a jó pénzért, plusz kelet európában ott vannak a térképcsomagban a litvánok meg az észtek, de a horvátok (ahova a magyarok mennek nyaralni) azok már nem, egyesével meg istentől való vétek lenne összevásárolni a térképeket .. még lehet az ember ki is fizetni azért a pénzt, hogy ne kelljen varázsolnia.
Néha elmegyek vele ide-oda városban is, de inkább lenyúlom a feleségem stepway-ét :)
Jellemzően autópályázom.
Még nem időszerű, de azért kérdeztem, mert minden jel szerint benzines turbós lesz az első hibrid duster, annak a valós (benzinüzemű) fogyasztását próbálom saccolni. Lehet, hogy majd váltok, ha végre piacra lép majd.
Csak 1x. Hangsúlyozom, az enyém linuxos, de a jelenség hasonló volt és bár az oprendszer eltér, a navi szoftver az ugyanaz gyanús, hogy pont frissítéskor hal le. Minden lépésre nem emlékszem, de arra igen, hogy frissítéskor is automatán készenlétbe akart átmenni. Fagyás után úgy sikerült, hogy a folyamat alatt tapicskoltam a képernyőt. Több pendrive is ki lett próbálva, össz 3 asszem, de amelyikkel kifagyott végül azzal lett megoldva. Elképzelhető, hogy a pendrive volt a gond, passz, elég összetett kikutatni, mintha tűt a szénakazalban... Megyek csinálok egy tesztet :) Lehet van frissítés.
Ha van rá lehetőséged, állj át erre a linuxosra - valószínű fejegységcsere - hosszú távon lehet megéri. A Waze vagy a Google Maps ingyenes és nagyságrenddel többet ér, jobb, szinte azonnal frissül, etc.
Így frissitgetni röhejes. Megnéztem az árakat...hááát és erre még akad madár? Bocsánat mindenkitől aki megvásárolta :)
Bár igencsak ritka a mai magyar társadalomban, de mégis van olyan, hogy valaki mindenfajta külső kényszerítő hatás nélkül, elismer egy hibát és él az önkritika lehetőségével.
Ez igen!
Fogadd őszinte elismerésemet!
Mindenhol csak az elutasítás, a hárítás, az egymásra mutogatás tapasztalható és jóleső érzés az, hogy mégiscsak előfordul mindezek ellentéte is.
Korábban 2 dízel Dusterem is volt, és állítom, hogy autópályán hasonló tempónál nincs számottevő különbség az 1.3-as benzines és az 1.5 dci között. Talán fél liter előnye van a dízelnek, de az én olvasatomban ez hibahatáron belül van. Ahol egyértelműen jelentkezik a dízel előnye az a városi furikázás, a benzinessel ott én nem tudok 8 liter alatti értékeket produkálni, a dízellel simán megvolt a 6 körüli átlag (a 4 litert is elhiszem, de én semmilyen autóval soha nem tudtam ilyen számokat produkálni). Amúgy az autóval meg vagyok elégedve, egyértelmű előrelépés a korábbi modellhez képest, sokminden jobb lett (ülések, zajkomfort, komfortelektronika, klíma, android auto, stb). Eddig 2-3 nagy bakit találtam, amit szerintem faceliftkor orvosolni kellene: az egyik a vészvillogó kapcsolóját valahova külön kell tenni, mint minden autóban, hogy vakon is könnyen meg lehessen találni, mert a jelenlegi poziciójában mindig keresni kell. Ami még zavaró hülyeség, hogy a kulcsnélküli Dusterben az ablakot csak járó motornál lehet le/felhúzni. Kényelmetlen még az ajtó ergonomiája, az ablakemelő gombok túl hátul vannak, ezért azok kezelése is csak úgy lehetséges, ha az ember odanéz, valamint jól jönne egy kis puhább borítás az ajtó felső élére, ahol az ember (teljesen helytelenül) autópályás vezetés közben pihenteti a könyökét-karját.
Szóval a tartós ótópálya teszt (1.6 szívó SCe, 2WD, alap gyárilag felrakott, 4 évszakos BS gumikkal, utasok+sofőr+cucc kb. 200kg)
Az első rész, előtte teletankoltam, maxira, töltőfej tövig betolva, 1 kattanásig, számláló nullázva, indulás:
érkezés után ennyi. Ebből autópálya 389 km. Max. 110-120 rövid időre, kamiont, teherautót, buszt kerülni. Klíma végig, tempomat ahol lehet, fékezés minimális.
A második rész, visszafele, ugyanaz az út, persze nem teljes, de itt tankoltam meg, ugyanúgy ahogy induláskor. Ha lesz időm holnap, még erre is rátankolok és akkor pár km-eltéréssel, de teljes lesz a kép:
A sebesség csökkent, értelemszerűen a fogyasztás is, de az is közrejátszhatott, hogy magasabbról jöttem visszafele. Egyéb paraméterek ugyanazok (nem cseréltem se motort, se kereket, se családot a klíma meg nonstop ment)
Jöjjön a keserű igazság:
Majdnem fél liter az eltérés, 0,44l/100km, a valóságos fogyasztáshoz képest. Így a "hatótávnak" se lehet nagyon hinni. Ahogy bimbammolt a "kevésbenzin" narancsled, a hatótáv menüpont onnéttól nem volt hajlandó saccolni -lehet a drámai hatást hivatott fokozni - a kijelzőn "--" volt látható. Közvetlen a jelzése előtt, az utolsó érték 120km volt.
Annyi volt most, hogy a biztonsági mentésnél előtte a wince-ben nem csak simán másoltam az nng mappát hanem kivágtam, így hírtelen eltűnt anavigáció, de jogosan, de mivel megvolt a pendrive-on így a vissza másoltam az nng mappát. Kikapcs, visszakapcsol, kipróbáltam ment minden úgy mint ahogy eddig is tökéletesen.
Aztán nyomtam rá a firssítésre amikor kifagyott.
Csak kettő úgymond skin van rajta .. ezek :
Plusz a bic-t rálett forrasztva az odb-re hátulról, meg simán micomba bekapcsolva az eco plusz a külső hőmérséklet jelzés.
Semmi más. Az utóbbi kettő gyári.
A navival való állítgatások meg a gyárihoz a leghasonlóbb, pont az ilyen szituáció elkerülése miatt nem akartam hókuszpókolni a szupermoddal, de hát csak sikerült bele esnem.
Céges verdán manuális van, lehet vele élni, semmi faxni...fázol pirosba, meleged van kékbe :D Az automata se csinálja mindig ami nekem tetszik. Nem dráma, ha manuális, viszont jól néz ki, a manuálisnál a külső levegő elzáró kallantyú nagyon nem tetszett, de ha az lett volna raktáron, az is megfelel.
Hát nekem a 2.ik napján fagyott úgy le a cucc, hogy csak lestem. Hasonló körülmények között, frissítési fasságnál, igaz ez linuxos. Nem reagált semmire, gomb, gyújtás, képernyőtapicskolás, cserébe nem kapcsolt ki, mondom reggelre tuti lemerül az akksi. A sarut nem jó lehúzni első körben, mert a Duster2-nél akkor lehet újrakalibrálni rögtön a kormányszervót. Következőt csináltam: kikerestem a biztosítéktáblán a MediaNavot, kihúztam.. vissza.. és tádáááám... már müködött is. Könnyű megtalálni, olyan piktogrammok vannak, mint az Idiocracyban :D::D:D:D. Érdekes, hogy a manualban nem találtam.
Ja, és még egy jó tanács. Azt az autó illatosítót addig vedd le onnan, amíg nem késő. Évente jó páran maratják vele szét a műanyagokat, és a Medianavot is.
Én mondtam előre, hogy gond lesz ha belepiszkálsz. Ugye tettél már rá sok mindent, meg térképet is. Amíg működik, addig javítható. Persze a márkaszerviz nem tudja, az csak cserél. Ha szerencséd van garanciában, ha rájött, hogy illetéktelenül lett belepiszkálva, akkor kb. 350ezer Ft-ért. Csatit a készülékről te is le tudod húzni, nem kell ezért az akku sarut. 15perc után nyugodtan vissza dughatod. Ha bebootol, és kéri a kódot, akkor jó, ha nem, akkor lehet talán javítani.
Én is 5000-nél tervezem elvinni,de sokallom utána a 15.000 km-t a kötelező szervizig.
Tízezrenként szeretném majd cserélni,de az első időszakban sehogy sem fog kijönni a matek!:)
Így két lehetőségem marad. Elviszem az első 5000km után 10.000 km-nél is, vagy bevállalom a 15.000 km-t a kötelező szervizig.Bevallom őszintén sokallom kicsit. Tudom, hogy modern olajok, meg stb., de valahogy bennem megmaradt az a régi beidegződés, hogy egy év/ 10.000 km!
Térképek összegyűjtésénél így kifagyott a képernyő a média navon ..
Még itt nincs frissítve a térkép.. itt csak az adatokat gyűjtené össze.
Kb egy órája így van az autóban , már rázártam a kocsit is ..
A synctool_log fájlt megcsinálta meg a az üres navi sync-es mappát is pendrivra..
A log fájl teljesen végig futott és mégis így kifagyva maradt a képernyő.
Az aksit nem mertem lehúzni, szóval most kint áll a sötétbe a kocsi és világít az a jó képességű ..
Loganos vagy lajo_sh vagy valaki más aki ért ehhez?
Egyértelmű, hogyha holnap reggelre nem tér magához akkor viszem be a szervizbe. Az egyik fórumon olvastam, hogy járt már így valaki, ott a szervízben az volt a procedúra hogy levették az aksit hagyták a kocsit állni egy órát , hogy valami belső aksija a media navnak is lemerűljön, vissza rakták az aksit, aztán valami fájlt betöltöttek volna ha betöltött volna a gépezet, de ott se tette..
Érdeklődni szeretnék,ki mennyire preferálta közületek a 3-5 ezer kilométernél történő első olajcserét?
Sokat olvastam róla pro és kontra.Meghallgattam az Égéstér adását is ezzel kapcsolatban. Igazából arra lennén kíváncsi közületek ki tartotta be az ajánlott cserét?
"A prémium üzemanyag és a sima 95-ös között nem volt szinte semmi különbség a fogyasztásban."
Fogyasztásnál nemigen, ám egyéb jelenségeknél mutatkozik bizonyos javulás, de nem akkora, ami v. sz., indokolná folyamatosan az árkülönbözet kifizetését.
Ha már fogyasztás. Hétvégén volt egy kétnapos "maratonom", összesen 2300 km. Autó: TCE150, 4x4. Az út nagyrésze (90%) autópálya, ebből sajnos volt kb. 2-2 és fél óra dugóban araszolás szombaton (M0 + M1). A teljes út átlagfogyasztása 7.89 l / 100km.
Az autópályán, ahol lehetett 130-ra állított tempomattal mentem (GPS: 127), ha a helyzet úgy hozta, volt 1-2 gyorsítás 150-160-ig.
Az automata klima nem jobb??? Nekem mind három , ill az asszonyéba is az van. Ezszerint nincs összehasonlítási alapod. Az ülésfütés meg ha egyszer probáltad akkor az összes autódba kérsz. Próbálj ki bőr ülést fütés meg hütés nélkül....
Helyes. Az enyémnek nem tudom mi a sztorija, de egy ideje ott állhatott a szalon eldugott zugában, kerekeken pókháló komolyan. Kaptam rá engedményt is, ha rendelem, egy forintot nem engednek. Alaposan átnéztem, sehol 1 karist. Legyen. Az ülésfűtés nekem teljesen felesleges, a digit klíma szebb kivitelű, de semmivel sem jobb szerintem. A TechRoad díszítés azért meg kell hagyni egész jó, bár fehéren jobban mutatott volna, a fekete színnel is megbarátkoztam.
Szellőzőbe beleszúrós? Van 3. Ott a középső, melegedő - navigáláskor nekem mindegyik forrósodik - telefonnak direkt jó, nem zavar a kilátásban, rövid usb kábel is elég, gondolom tölti is ami a fejegységből kijön. Bluetooth-al összeereszted, a Waze mellett mehet a Tunein. Mindezt Android Auto alatt. Mindenképp megéri, mert leegyszerűsíti a telefont a legszükségesebbekre.
Amikor a telefont naviként használom, oda szeretném rögzíteni. Tudom, lehet szélvédőre, műszerfalra, lehet hogy hülyeség, de engem zavar a kilátásban. :)
8 év fogyasztását csak képként tudtam beilleszteni. kb. 70%-a munkába járás(25 km. egy forduló), a maradék 1/3-a autópálya, 2/3-a egyéb hosszabb út.
Általában a megengedett sebesség +10%, nagy részében 3-4 fővel. Nem félve a fordulattól 70-nél akár 3-as fokozatba is visszakapcsolok az előzés megkezdéséhez. Műszaki hiba nem volt, 10000 km után olajcserék(az első 5600 km-nél még a kereskedőnél). Minimális olajpára a szelepfedél 3-4 csavarjánál, az elsőt még garancia időben a szerviz menettömítővel javította. Fékeket évente tisztítom (a hátsót csak 3 évente), fék és szervó olaj cseréje 6 évesen, gyertyák 50e-nél. Első autóm 1 Fiat Uno 1,3D mindig adott egy kis munkát, de mindig haza is vitt. Második Megan 1,4RN 2 trafó csere mint hiba, egyébként csak az időszakos cserék. 3. a Duster, mindenkinek csak ajánlani tudnám.
Valakinek van iformációja, hogy hol lehet a gyári rádióhoz (Duster 2) csatlakoztatható telefontartót kapni. (pl. weboldal). Márkaszervízben érdeklődtem, náluk nincs, és nem is tudtak javaslatot adni. Ha valakinek van tapasztalata, hogy jól használható-e, fixen rögzül, stb. köszönöm, ha megírja.
Köszi. Érdekes lenne tartós autópályás tempó + 2WD + benzin kombináció is. Autó szerinti 73-75 km/h körüli átlag lenne jó összehasonlítási alap (nekem annyi szokott lenni).
Miskolc-Siófok, 90% klíma, autópálya (45 perc dugó M0 és Pest, 65 perc dugó M7- Székesfehérvár). Próbáltam tartani 3000-fordulat alatt, így 110-el mentem,ahol lehetett. Néhány előzésnél felugrottam
130-ra és 3500-as fordulatra. Ez így a computer szerint 8.0 volt,de a tényleges tankolás 8.3-at mutatott.
Aztán Balaton környéki kirándulás,végig klímával. Jellemzően 70-100 km/h tempóval ahol lehet,de természetesen több lakott területen keresztül araszolgatva. Ez így a számítógép szerint 6.9-et mutatott,de a tankolás alapján 7.2 jött ki.
Hazafelé 90% klíma, Siófok-Miskolc, 15 perc dugóval 7.8 volt számítógép alapján, tankolásnál 8.1 jött ki.
Úgy néz ki, hogy kb. 0.3 litert csal lefelé a számítógép. A prémium üzemanyag és a sima 95-ös között nem volt szinte semmi különbség a fogyasztásban.
Megnéztem pontosan. Az utolsó 2655 km átlaga 5,3559 liter gázolaj/100 km (az autó permanensen 5,1-et rajzol ki.)
Mindig mindenhol tempomat, túlnyomó részt autópálya, vagy nagyvárosi dugó, stop-start azonnal kikapcsolva, 90%-ban klímával.
2wd, 17e km van az autóban és acea 5-ös olaj. Állítólag még jobban csökkenti a súrlódást.
Kb 10 liter AdBlue-t is megevett új kora óta.
Vásárlás óta 5,4965 l/100 km a fogyasztása.
Ahogy írtam, mindig és mindenhol tempomat, 100 km/h alatt nem kapcsolok 6-ikat, városban 4-ik fokozat, legkisebb emelkedőre vissza 3-ik. Évente párszor vontatok 6-700 kg körül, de az is kresz szerint.
Nem azért írom, hogy bárkinek is az orra alá dörgöljem, csak hogy legyen összehasonlítási alap itt a fórumon.
Ugyanakkor szeretném megkérdezni, számolt-e valaki hasonlót más (benzines) motorra?
Én sem akartam várni, már berendelt modell lett, így rövidült a várakozási idő. Emiatt maradt ki a a digit klíma, ülésfűtés. Tudok nélkülük élni, bár korábban nagyon hozzászoktam.
Hát ez nagyon nem így van. A lenézett Daewoo/Chevym 13 évig 1x nem hagyott cserben, annak is trehányság volt az oka részemről, cserébe bővültek a műszaki ismereteim a termosztát lelkivilágáról. Szóval 5-10 évenként illik az is cserélni. Vannak ipari szemetek, de nem gondolom, hogy ez lenne a jellemző. Autónál 5-6 év 50-60e km és kijön a bajság, a típushiba, vagy előbb, az meg nagyon rossz a márkának. Mit szólsz a 500ezres vagy milliós futásteljesítményekhez? Gyerekkorból emlékszem, hogy a Ladát 100e-nél már fel kellett fúrni, mert elgyengült, nem volt kompresszió. 10 ezrenként gumicsere. Ma? 100-120 ezret úgy belehajtok, hogy bőven van még benne minta, kizárólag a kora miatt selejtezem. A felhasználó hozzáállása változott meg, manapság nem képvisel akkora értéket egy autó, jellemzően jobban el van hanyagolva és túl nagyok az elvárások. Suzukiban 100e km után lett olajcsere, és beállt a motorja. Micsoda szutyok. Skoda Fabia 200e-nél elszakadt a lánc... szemét gyártó. 19 éves Renault Megane eltört a hátsó híd(?) ótvar, nincs rá jobb szó :D
Abban sincs semmi ha hatalmas bukóra játszol. Van esélyed, bár szerintem kicsi. Közben olvastam a többi írásod, érthető a terved, azt javaslom az újat erőltesd. Fehéret akartam, 1.6 szívót, júliusban már csak 1db volt az országban - ha nem megvezetni akartak - azzal a felszereltséggel amit szerettem volna, de arra is kellett várni 2-3 hetet. A Techroad, ülésfűtés, metálfelár, semmi szükségem nem volt rá, de a család oda meg vissza volt a fekete bódéért + a vevő ott toporgott a régi autómért, 3 napon belül el tudtam hozni.
Nem ritkaság, manapság semmi gyárban készült cucc nem az - kivétel ha szándékosan úgy van beállítva. Az instant get-et úgy értettem, hogy nem fér bele több hónap, vagy akár pár hét várakozás, hanem odamegy és el akarja hozni, van aki ezt simán meg is fizeti csak nála legyen a drágaszág.
Nekem dráma lenne a kiszállás, az egyenlő azzal, hogy valami nagyon ostoba dolgot csináltam.
A várakozáshoz meg annyit tudok hozzátenni, hogy a kívánságomnak megfelelőt - az 1.6 ebből ugye máris kiesik - fehér, 130 LE turbó, aut.klíma október végére, 4 hónapra vállalták, akárhonnan nézzük ezek azért nem olyan nagy vágyak. A 130-as turbósat próbálhattam ki, ami tényleg meggyőző, de ha jól tudom új fejlesztés, tapasztalat nem sok van róla, a "mumusok" részecskeszűrő, turbó, viszont benne vannak, az 1 liter előny a fogyasztásban nagyon karcsú az 1.6 fogyasztásához képest. Nem véletlen, hogy a népek az 1.6-ra vadásznak.
Lehet tévedek, de úgy tudom szeptemberrel csak a gyártása áll le, telefonáld körbe, talán van még 1.6.
Wiki szerint meghatározást a 53818-ik hozzászólásban leírtam.
Megnéztem a rendeletet, rákerestem a 2019. augusztus 31. és 2019 szeptember 1. szóösszetételekre.
A felületes keresés eredménye: a dátumok mellett a VI-ik mellékletre mutató hivatkozások vannak, amiben a párolgási veszteség meghatározásásának módszerét írják le.
"VI. MELLÉKLET
A PÁROLGÁSI KIBOCSÁTÁSOK MEGHATÁROZÁSA (4. TÍPUSÚ VIZSGÁLAT) "
Lehet, hogy más is változik, tüzetesen át kellene olvasni, de rengeteg a keresztbe hivatkozás, módosítás, nincs türelmem.
Szerintem sem a kereskedő, sem a szerviz nem fogja tudni, max annyit, hogy forgalomba hozható-e az adott típus, vagy sem?
Ilyenekkel az NKH foglalkozik, meg pár lelkes amatőr a fórumon:)
Nagy a keszekuszaság Euro6 ügyben, mert annyi féle van belőle (de minek, miért nem nevezik másnak?) Az Euro6 2015.szeptembertől kötelező. Pl. az én 2017június végén átvett dci-m Euro6 b. Utána lévő időszak 2017.09.-től emleget Euro6 c besorolást is, de én Daciánál pl. nem láttam változást ez időben. Aztán tevaly, vagy is 2018. szeptembertől ahogyan te is írtad, emlegették az euro6 d Temp -et. Sok gyártó számára ez mumus volt, akkor tértek át a NEDEC fogyasztás mérésről a WLTP-re is, és minden gyártónak újra kellett mérni a motorjait, autó típusonkont, felszereltségként stb. Voltak is gyártók, ahol komoly gondok, hiány alakult ki. A Renault konszern 1.5Dci motorja pl. ekkortól van felszerelve Adblue -s rendszerrel, és Blue dci-nek nevezik. Most 2019. szeptemberétől megint szigorodik a norma, ezért tűnt el pl. a 1.6H4M motor, a 0.9Tce, stb. De, hogy ezt most minek nevezik, fogalmam sincs. Sok helyen valóban Euro6 d Temp -et írnak, de hát az már megvolt. Googlival rákeresve egyszerűen csak Euro6 Temp-et említenek. Ez meg így túl egyszerű lenne. :) Illetve sok helyen emlegetik a 2020 januártól bevezetendő még szigorúbb előírást a Co kibocsátásra. Ezt sem egészen értem, hiszen az autóiparban a modell év váltás mindig is augusztus/szeptember hónapban volt.
Igen, ismerem a módszert, de szándékosan nem említettem, mert leírni egyszerű, megcsinálni már lényegesen nehezebb, kell egy kis rutin hozzá, főleg, ha csak az abroncs van, felni és üzemi nyomás nélkül.
Szóval, nem akartam, hogy mindenki, nagy lelkesedéssel simogatni kezdje az abroncsait. 😊
Nálunk Szegeden nincs már 1.6-os készleten és nem is lesz, annál is inkább, mert szeptember 1-től már forgalomba sem lehetne helyezni, mert nem tudja az Euro 6d-TEMP-et.
Talán valahol még akad készleten, körbe kellene telefonálni.
Teljesen jól gondolkodsz!:) Nekem is 1.6 4x4 benzines van. Imádom, nagyon jó kis kocsi. Nem tudom, hogy hol laksz,de ha bemész a legközelebbi Dacia Szalonba, biztosan tudnak neked segíteni, hogy milyen 1.6 -os Dusterek vannak készleten. Ha Miskolc környékén laksz, akkor írj rám e-mail-ben, tudok neked normális üzletkötőt ajánlani, aki lehet hogy tud neked segíteni a keresésben!
Igazad van amúgy, én is így szoktam gondolkodni és jó ideje csak új autót vettem, de Duster 2-ből az 1.6-ost már nem nagyon kapom meg szalonban és eredetileg az érdekelt volna, mivel inkább rövid távokon lenne használva, meg főleg itt a városban, meg a közelbe, horgászgatni... ahhoz nem akarok részecskeszűrőt, turbót, közvetlen befecskendezést, stb.
Az 1.33 TCE persze papíron mindenben jobb, jóval erősebb, csábító egy 150-es Duster 5M-ért.. Ismerem is a motort, mert olyan van a feleségem Qashqai-ában (140-es verzió), az is nagyon megy, bár egyúttal aggódom is, hogy mi lesz vele hosszú távon, mert ő is nagyrészt csak a városban járkál vele, gyakran rövid utakra, elég lenne egy ilyen szofisztikált lelkivilágú motor. :)
A te döntésed,de 200-400 ezer forint megtakarítás miatt ne gondolkozz ezen. Reálisan ennyit tudnál egy alig használt Duster 2-ön spórolni. Inkább végy egy null kilométerest. Azt te járatod be első perctől. Hidd el, ez meg fogja érni ezt a pár százezer forintot, ha komolyan gondolod a vásárlást és hosszú távra veszed!
Ezért gondolom, hogy nagy mázlid kell legyen, hogy kifogj olyat, aki pár hó -1 év alatt "megunta" aztán megváljon tőle hatalmas bukóval.
Pedig direkt úgy fogalmaztam, hogy az eladó mondjon egy "korrekt árat", hiszen szó sincs arról, hogy hatalmas bukóra játszok, bár őszintén szólva azt sem terveztem soha, hogy az új árát vagy annál többet adnék érte - azért nem akkora ritkaság a Duster 2 - mondom ezt bármiféle sértő szándék nélkül. Pl. ha nem is minden nap, de szoktak feltűnni 2018-2019-es Dusterek kevés km-rel a használtautón is, mindig akad, aki valamiért hamar kiszáll belőle, nem csak ebből, hanem más típusból is, kb. ezer féle oka lehet annak. Magyarországon meg hát ilyen árkategóriájú fiatal, kevés km-es autóból nem olyan nagy dráma kiszállni. Azt csak a néphiedelem tartja, hogy "amint kijössz a szalonból máris x M-t buktál", a valóságban max. a 10-20M-s prémium autókra igaz.
Az "instant get" világa van, ha van ökörbarom aki telefonért áll sorba, -hogy első legyen - akkor akad olyan is, aki nem vár új autóra 1 hetet vagy hónapokat. Az ökörbarmot nem rád értettem.
Megnyugodtam. :)
A várakozáshoz annyit tudok hozzáfűzni, a szegedi márkakereskedésben 3db TCE motoros Prestige/Techroad volt raktáron - nyilván a szín meg az extrák adottak, illetve egy használt nem egész 1 éves 5e Km-es 1.6 Prestige is volt nekik narancs színben, újszerű állapotban - én arra mentem volna érdeklődni, de már sajnos pont lefoglalózta valaki.
14 évet "nyúztam" az előzőt, de annak megszűnt a magyarországi márkaszervíze, ami okozott pár kellemetlen meglepit, nem márkaszervízbe hordtam, de a 14. évben túl sok baja lett és egy hiba miatt kellett volna a dealer. A Renault/Dacia/Nissan/Merci(hihihihihi) a fene megeszi, ha felszedi a sátorfáját.
Kis túlzással: majdnem mindegy milyen autót veszel, olyan preczízen vannak tervezve/összerakva, ha rendesen van cserélgetve a cserélgetnivaló, a világból kimennek. 5-600ezer km egyáltalán nem ritka, de 1M feletti sem, legkülönbözőbb márkákból. Szumma: reális a 15 év.
Ha engedik a keretek vegyél, ha ennyi időre veszed, azt bírja a turbó, meg a részecskeszűrő is.
Egyrészt poénból, másrészt azért, mert van olyan aki megfizeti. Az "instant get" világa van, ha van ökörbarom aki telefonért áll sorba, -hogy első legyen - akkor akad olyan is, aki nem vár új autóra 1 hetet vagy hónapokat. Az ökörbarmot nem rád értettem. Ennek az autónak a célközönsége racionálisan gondolkodik, odafigyel rá mit kap a pénzéért, akárhogy is ár-értékben nem tudok nála jobb alternatívát. Ezért gondolom, hogy nagy mázlid kell legyen, hogy kifogj olyat, aki pár hó -1 év alatt "megunta" aztán megváljon tőle hatalmas bukóval.
Abban meg neked van igazad, hogy a kicsi esély ellenére találhatsz rá madarat.
Az interneten találkoztam azzal, hogy a legújabb Dácia/Renault navigációk Media Nav Evolution 9.1.3 képesek video lejátszásra is. Ezt alapból tartalmazza a készülék, csak le van tiltva ez a funkció, vagy külső frissítéssel kerülhet rája? Tud e valaki erről többet?
"A 4X4 hajtást általában, laza, sáros területen használjuk. Ekkor a differenciál mű, kiegyenlíti a hajtásban levő különbségeket."
Nem jól közelíted a kérdést. Pont azért használhatjuk csak laza, vagy csúszós talajon a 4x4-ünket, mert nincs középen differenciál mű, ami kiegyenlítené a különbségeket.
Viszont 4x2-be kapcsolva is marad némi tapadás az elektromos kuplungnál, ezért nem mindegy az első-hátsó tengely fordulatszám különbsége.
A gyári előírás 10 ezrenként javasolja az első és hátsó kerekek felcserélését.
Elnézést, lehet hogy félreérthető voltam, de (ezt Duster2 -nek is szeretném üzenni) én nem bármi áron szeretnék ilyen autót venni. Aki például most vette és boldog vele, az használja egészséggel, nem is értem minek írt.
Mindössze csak egy ötlet volt, úgy gondoltam, hogy ha valaki véletlenül pont az eladást fontolgatja és van egy kis ideje, hogy megírja a paramétereket (km, évjárat, felszereltség, stb) + mond hozzá egy szerinte korrekt árat, aztán hátha találkoznak az elképzeléseink. Ha nincs ilyen szándék, akkor át lehet tekerni nyugodtan. :)
Szia!15 évre??? Optimista vagy! Én ugy gondoltam hogy még 2 évig megtartom, de lehet 3 -ig. Nem igazán szeretnék a kötelezőn kivül költeni rá! Meg őszintén megmondom a 150lovas kellene ...
Jogos. A Dusterből ki akarom préselni az utolsó huncut garast is:) 15 évre lett tervezve - úgy értem addig akarom megtartani - aztán menet közben kiderül, mennyire jövünk ki egymással.
Laza, sáros terepen szinte bármi eltérés belefér, mert nem tapad a kerék. :) Ezt terepjárónál megnyugtató válasz volt, mert ott én kapcsoltam a 4x4-et,
aszfalton csak a hátulja hajtott. De itt, ha már van rá lehetőség, az AUTO módban tartom a hajtást. Ott meg nem vagyok benne biztos, hogy nem cseszhet szét semmit szépen lassan. Így kihagyom, annyit nem ér...
Azért gondoltam előre, mert talán ott jobban kopik. De meggyőztetek, nem veszem meg. Csak baromi jó áron láttam gyári duster lemezfelnikkel, ezért gondolkoztam el rajta.
A 4X4 hajtást általában, laza, sáros területen használjuk. Ekkor a differenciál mű, kiegyenlíti a hajtásban levő különbségeket. Szerintem a tűréshatárba 2 mm belefér!
Az eltérés minimális, de a 4x4-es hajtás nem szereti az eltéréseket.
Használt abroncsot sohasem vennék.
Amennyiben mégis megveszed, a mélyebb mintázat-árokkal rendelkező párost tedd hátra, mert azok biztosítják a jármű egyenes futását és a stabilitását, ami vészhelyzetben fontosabb mint az irányíthatóság. Az elindulást meg sem említem.
Sziasztok! Mérnökurak! Mekkora eltérő gumikopás árthat a 4wd hajtásnak? Lehet, megvennék egy használt, de jó állapotú kerékszettet, amely 4wd dusteren futott.
De nem cserélgették, így az első gumikon kb 2 millivel vékonyabb a minta, mint hátul. Ez már tönkreteheti a hajtást?
Saját anyámat is... :D:D:D Na jó ez viccnek is rossz. Alapból az vagyok. Autóba nem szabad beleszerelmesedni, előzővel is nagy volt a szerelem és nettó anyagi bukó :D
Szóval bár ez a verda tényleg nagyon ott van... de én simán kurvulok ha megfizetik :D
Legfeljebb lesz a mamának is egy jó napja, ne sajnáld tőle.
Egyébiránt, eleve szúmentes fáról beszéltem, másrészről, én kapásból a fémes megoldást választanám, igaz, hogy a fa megmunkálása könnyebben megoldható, de akkor is.
Lehet, hogy a vizsgabiztos nyüszít majd az átalakítás miatt, ha egyáltalán észleli, de én vizsgabiztosként inkább a fém megoldás felett hunynék szemet.
Persze, ha biztosra akarnék menni, vizsga előtt kiszedném a magasítót, utána meg visszaraknám.
*= Na ezt kifejtem jobban, mert el leszek marasztalva, miért szidom ezeket a jó "négyévszakos" gumikat.
Vettem egy használt Dustert már majdnem két éve. Még az eredeti gyári Continental volt rajta, 40 ezret futott, mint az új, kivéve, hogy kemény volt, mint a kő, nyikorgott-csúszott. Fogamat szívtam, lecseréltem, kapott egy Hankook mittudoménmit. Az jó volt, de egy szezon alatt annyira elkoptattam, hogy nem mertem a következő tavasszal feltenni Mivel éltem a gyanúperrel, az asszony Dusteréről átszereltem a keveset futott három éves szintén gyári Mislent, hogy majd elhasználom, míg fel nem keményedik. Nem sikerült, a pufi gumiemberke gyorsabb volt az öregedéssel, nyikorgott mint a fene, vizes úton, mintha korcsolyáztunk volna, augusztus elején megváltunk egymástól.
Azért ez veszélyes!
Mi van, ha bele költözik a szu!?
Ki fog az anyós ülésén ülni?
Mert, ha a szu a puhafába megy azzal csak megbírkózik az anyós...
De mi lesz ha a mama alá költözik a keményfa???...
Sziasztok!
Most lett 3 éves a Dusi (benzines). Kevest mentem vele, még nincs 20000 km benne. Viszont kanyarodáskor, lejtőn fékezéskor úgy sírnak a gumik, mintha egy autós üldözéses filmben lenne.... Az eredeti conti gumi ilyen hamar tönkremegy?
Ülés ki, megfelelő méretű zártszelvényből vágsz kettő vagy négy oda illő darabot, sorját leszeded, lyukakat/menetet fúrsz, a szükséges (gyárival megegyező szilárdságú) csavarokat beszerzed, magasítót, ülést visszaszereled. (A menet nem feltétlenül kell, de elegáns megoldás, megfelel az átmenő, legalább rugós alátéttel biztosított anyás csavar is!).
ha nem szeretnéd hogy legyen bármi is az ülőfelületen, akkor az ülés 4db csavarja ki, a kívánt magassággal megegyező vastagságú deszka az ülés és a karosszéria közé, csavar boltból meg hosszabb csavarral pótolni az eredeti ülés csavart ;)
de talán a legbiztonságosabb a legelső, de ha netalántán a harmadikat kiviteleznéd, akkor légyszíves küldj egy képet ! :D
Sajnos, lassan kiöregszem a sátorozásból, pedig nagyon szeretem és rengeteg kellemes emlék kötődik a táborozásokhoz, úgyhogy ez a felszerelés valószínűleg egy lesz a meg nem valósult tervek között. 😊
Ja, necces. Itt nem az lenne a szerepe, hogy szigeteljen, hanem rugalmas bilincsként ne engedje mozogni a két toldatot egymáshoz képest. Papzi57 szerint a mozgás nyírja szét, ha ezt a sziló-bilincs kivédi a mozgást, probléma megoldva. De túl sok a cucc körülötte, nagy türelem kéne megcsinálni.
Én ezt nem szilóznám, ha már mindenképpen gányolni kellene akkor inkább levágnám az egész felfogatást, és keresnék rá olyan szövetbetétes gumicsövet, ami átmérőben jó a fém csatlakozóra és a műanyag harmonikás részére is, aztán azokat fogatnám oda awab bilinccsel. Max azt kellene kitalálni még, hogy legyen valami pereme a fogadó résznek a blokkon, hogy a cső ne csúszhasson le. Az 50ezret én is sokallom az új darabért:(
Akkor ha jól értem az egész sztorit, a nyíllal jelölt fekete műa. törik, enged el és azt dobja le vagy a benne lévő cuccok. Talán lehet szilózni, de nagyon kicsi a hely és a mellette lévő alkatrészek is kapnak belőle, amit erősen mérlegelni kell.
Azért az érdekes, hogy ezért 50-60 rugót kérnek. Az sok :D. Ha Bentley lenne akkor még aszondom szó-szó...:D
Nekem is nagy szerencsém volt vele, akitől vettem évekkel ezelőtt szerintem nem tudta, hogy ezek újonnan milyen áron mennek. Nagyon kényelmes , szeretem nagyon. Ha telik rá vagy valahol bele szaladsz olcsón, csak ajánlani tudom.
Nem hinném, nekem ez a harmadik autó amin használom, és semmi gond vele, a duster is bírja. A sátor maga 40 kg, én is vagyok 110:) és a párom is max. 70 ráadásul a súly egy részét a létra tartja.
Az ilyen tengelyeken általában a gyárban beállítják a tengelycsonk szögeit, amik később már nemigen módosíthatók.
Persze, lehet, ha nagyon kell, van nagy kalapács meg esztergapad is, de a papír tanúsága szerint, az eltérés, - ha jól látom ., 2', ami miatt nem biztos, hogy babrálni, vagy cserélni kellene a tengelyt.
Attól, hogy zárt a rendszer, a párolgás még megmaradt, csak az olajpára nem jut ki a szabadba, vagy, ha úgy jobban hangzik, a környezetbe (így kicsit menőbb, sznobosabb a megfogalmazás).
Az "1-3 mm"-ről nem nyilatkozom, a véleményed többi része helytálló.
Láttam már sok orosz megoldást, volt olyan, amelyiknél néztem egy nagyot, de a szerkezet működött.
Ilyenkor mindig az űrverseny egyik "jelentős" esete jut az eszembe.
Az amerikaiak dollármilliókat költöttek az űrbeli körülmények között is használható írószer kifejlesztésére, az oroszok meg lazán elővették a farzsebükből a jól bevált, hagyományos, bicskával hegyesre faragott tintaceruzát...
Mutatkozik némi nézőpont- és hozzáállásbeli különbség.
Bár, végső soron, a célnak mindkét eszköz megfelelt.
Akkor az újakon már nem ilyen, csak rá van dugva a gumicső a csonkra és bilinccsel rögzítve. Hurrá!
Nézegettem a környezetvédelmi határértékeket, amennyiben Wiki barátnőnk nem téved:
A kipufogógáz mért összetevői:
TCH: összes (elegetlen) szénhidrogén
NMCH: nem metán szénhidrogén
NOx: nitrogén oxidok
HC+NOx: szénhidrogének és nitrogén oxidok együtt
PM-ek pedig a szilárd (korom) részecskék aránya és összes mennyisége
Lényegében pár éve már nem, vagy legalábbis nagyságrendileg nem változnak az értékek, a mérés módját változtattás, szigorították. A '90-es évek óta tartó trend viszont jól megfigyelhető.
Én most a hétvégét a kocsi kempingesítésével töltöttem, kellet pár átalakítást eszközölni a tetősátor - árnyékoló kombón, hogy duster kompatibilis legyen:) Anno a discoveryn máshogy volt, itt praktikusabb volt oldalra nyitni, hogy fel lehessen nyitni bármikor a csomagtartót is.
Az az érdekes, hogy az enyémen 2014.12. másabb a turbo felől feljövő cső, a Lord féle:) 2018-as vagy a Loganos féle piroshoz képest is, még teljesen merev rögzített műanyag cső van nem az a gumi közdarabos. De a másik ami a szívósorra megy, amiről eddig szó volt az ugyan az.
Ma voltam futómű ellenőrzésen kerékcsikorgás és a jobb első enyhe fűrészfogas kopása miatt, mert új gumit szeretnék feltenni. A szervizben azt a választ kaptam minden rendbe van vele nem kell állítani rajt de nem tudom értelmezni a kapott vizsgálati lapot.
Bekarikáztam a +1 alkatrészt. Mutatva, hogy miatta más a levegőcső. Nem gondolom, hogy elrepedne. A cső is "gumi". Én is remélem, hogy ezzel kiküszöbölték.
Amit ő szúrt be, azon a jelölt alkatrészek merev anyagból készültnek tűnnek, a tiéden lehet már ki van küszöbölve a bajság. El nem tudom képzelni, hol repedne szét amit bekarikáztál.
Értem én...csak nem tolerálnám :D A 14 éves Lacettim úgy adtam el, 130e km-el, hogy olajfogyasztása nem volt kimutatható, a nívón bármikor néztem, maxon volt.
Persze túlzás a sátorverés, de nem hagynám annyiban. 2005 óta talán nem romlott annyit az összeszerelés minősége, hogy észrevehető fogyást mutasson.
A párolgás szerintem nem lehetséges, mert zárt a rendszer. 4-5 liter lehet benne, ha 1 dl is hiányzik, az már nem kerek, főtengely szimeringnél, szelepfedél tömítésnél, hengerfal kopásnál tud távozni, meg még biztos pár helyen, de egyik sem normális.
3 megoldás is volt, az egyik konkrétan egy adott márkájú és kiszerelésű helyi vodkás üveg kupakja ráaplikálva az elnyíródó tengelyre - nagyon orosz :)
Beszerzési nehézségek miatt a lemezből kialakítottat választottam. Pedig a kupakot elhasználva adódik, hogy ha már az üveget nem lehet visszazárni, ugye...
A szétszerelésre komplett alkatrészjegyzék (hány patentet, bolhát fogsz eltörni, milyen cikkszámon tudod megvenni), fotókkal díszítve.
Korábbi autómon tervezési hibából adódóan folymatosan tönkrement egy alkatrész. 3x cserélték garanciában, és bár mondtam a megoldást, sajnos csak gyári alkatrésszel javíthatnak. Oké, de az ismét el fog törni. Igen el, akkor majd hozzam és cserélik.
Persze, de minden alkalommal elment rá egy teljes napom. Elegem lett és követve az orosz klub ajánlását elkészítettem, beépítettem és eladásig nem is jelentkezett többé.
Egyébként egy légterelő lapát tengelyének folymatos elnyíródása volt a probléma.
A motor nem szereti ha túltöltik olajjal. Kérdés, hogy mennyi is az a "minimális"?
Létezik olyan elképzelés, mely szerint a motorba először kerülő olaj, (mármint az, amelyikkel az új autót átveszed), lényegében egyfajta "bejáratós olaj". Nos, v. sz. nem az. Én tízezer kilométerenként cserélem az olajat.
Olajfogyasztás és olajfogyasztás között azért lehetnek különbségek.
A régebbi álláspont az volt, hogy ha a csereperiódus végére a szint a minimumig csökken, az még elfogadható. Amennyiben száz kilométer megtétele alatt, a motor hörböl egy liter olajat, az már meglehetősen kóros.
A mai motoroknál általában nincs számottevő olajszint csökkenés.
Én is azt szeretem, ha nem fogy a motorból az olaj.
Ugyanakkor a meleg olajnak van bizonyos párolgása, ami hosszabb távon okozhat bizonyos szintcsökkenést.
Tehát, néhány mikronnyi csökkenés miatt még ne vásárolj sátrat magadnak és ne térj vissza a nomád életmódhoz, mert felesleges.
Addig jó és addig örülj, amíg a kicsapódott víz a kocsi alatt képez tócsát, mert az azt jelenti, hogy a kivezető cső nem dugult el.
Egyébiránt, én a levegőhűtő berendezést ki szoktam szárítani.
Néhány perccel a motor várható leállítása előtt kikapcsolom a levegő hűtését, a levegő befúvását maximumra állítom, fűtést ráadom. Így a rendszer kiszáradhat, nem marad nedves, az esetleges por/kosz nem rohad, nem büdös, gombák nem telepednek meg, nincs legionárius betegség.
Az autókban általában csak levegőhűtő berendezés van, valódi légkondicionáló szerkezeteket csak nagyobb légterű helyeken alkalmaznak.
Ilyen hibával tuti trailer. Jól mondod, ha szűretlen a levegő amit beszív, azzal extrán koptatod a hengerfalat, meg a bánat tudja mit.
AWAB bilinccsel, ha már eltört, kicsi az esély, ott a sziló sem megoldás. Ha merev anyagok ezek a csonkok, a bilincs nem jó, az alá rugalmas -pl gumi, szilikonakármi - kell és a cső sem lehet törött.
Megelőző csapásra gondoltam, a töröttet már nem lehet így... Mikor új az autó vagy újak a csonkok és rendesen össze van rakva. Akkor kell így "taknyolni". Ekkora hőfok a szilikonnak semmi, a teflonszalagot le kell tesztelni vagy el kell hagyni. Olaj nem tudom mi kerülhet oda, talán a szilót nem támadja meg. Csak annyi lenne a feladata, hogy ne engedje mozogni, ahogy írtad, belül az a gumiszoknya tömít. Ha megköt, rugalmas és kellő anyagvastagsággal tart is. Kérdés még, hogy ha felveszi a csövek alakját, elmozdul-e. Ha nem, akkor esélyes, hogy megoldja a problémát.
Több rétegben hordanám fel, 15-20 percenként, kb 1-1,5cm vastagon, kellő átfedéssel, de ez elmélet. Látni kéne.
Mondjuk ilyen turbós szirszart nem tanulmányoztam, de már egyre több a sejtésem, érdekel is. Vételnél egy turbós Dustert próbáltam ki, ami tényleg "harapós", eltekintve a megtorpanásoktól, de hála az égnek 400 rugóval többe fáj, + készleten volt nekik olyan amit 1 héten belül elhozhattam az 1,6 szívóval. 1 literrel kevesebb fogyasztás, +16 ló nem ér 400-at szerintem, ha 50-60ezernél előjön ez a hiba, akkor mégúgyse. Nekem 3 évesen 30e lesz benne kb. Szóval zsebbe nyúlós lenne egy ilyen.
Volt már esetleg DusterI-ben valakinek kormány szervóval gondja? Konkrétan a szervó hatás ment el alacsony fordulaton, míg magasabb fordulaton vmennyire visszajön, és amikor esik le fordulat, akkor már a kormány szakadozottan fordul vissza.
Az autó 2014-es Duster, 1,6 benzin, a szevófolyadék elméletileg rendben van.
Meleg: van, bár ez a levegő már a hűtő utáni, de a szívó csonk min. motor hőmérsékletű, ami 85-90 fok.
Nyomás: a turbó nyomása, ami fordulatszám és gázadás függvénye. Szakemberek biztosan tudják, mennyi lehet itt, de az én széttört csőcsonkomat egy AWA bilincs nem tudta megtartani. Emelkedőn 40-50 km/h volt a max. sebesség, amivel tudtam menni. Ráadásul ha nincs rajta a cső a szívó csonkon, akkor szűrés nélküli levegőt kap a motor, ami nem biztos, hogy jó neki...
Olaj: az is van itt különböző okokból és helyekről, tehát azt is kell tudnia bírni.
Egyébként ezt a megoldást a levegő-rendszer más pontjain is alkalmazza a Dacia (Renault?). Valószínűleg azért megy szét először ez, mert itt csatlakozik a motorhoz, ami ugye függetlenül tud mozogni a karosszéria többi eleméhez képest, ahova a többi levegő cső van rögzítve (szűrő, hűtő stb.)
Mondjuk a turbóról elinduló és a hűtőre érkező cső is ilyen rögzítésű, de ott nem látok holtjátékot.
Azért ha láttad volna a tuning akkusaruim 20-20dkg szilikonbogyóval :D:D:D:D Lényeg, hogy müködött. Ha megcsinálod, eladáskor azért vedd le. Hiába működik, gányoltat nem díjazzák.
Akkor talán mégsem hülyeség:) Légyszi rólam nevezzétek el a "technológiát" ha nem műszaki zsákutca...Lécci Lécci Lécci...
Izéééé.. belül talán nem keményedik olyan gyorsan. Az akkum saruit védtem hasonlóan, miután a gyári molekulákra esett. 5-6 év után is rugalmas volt, mivel felvette az alakját, le és fel le lehetett szedni, az autószerelőm meghajolt az újítás előtt. Elvileg, ha jól értettem amit írtatok, van benne gumigyűrű vagy gumiszoknya, ami gátolja, hogy külső cucc kerüljön be, a sziló csak fixen tartaná, talán kikeményedve sem engedné a mozgást, ennek hiányában el sem törhet, nem tudja szétnyomni.
Akkor fejlesszük tovább, sajnos a szigetelőszalag bár kézenfekvő lenne, kihagynám, viszont talán, teflonszalaggal többször körbetekerni, aztán jöhet a sziló, 1-2 évente ellenőrizni.. Azt nem tudom milyen hőmérséklet van ott, azt se, hogy a teflon mennyit bír. Tuti van vmi hőálló, rugalmas szutyok. A sziló viszont faszogányos gyűrű lehet, ami tartja.
Ha tudsz tolj fel vmi képet, minél közelebbről, családban van turbómotoros Dacia, lehet le kell ápolni. Előre is köszi.
Bocs de nekem már-már szinte hobbim a gányolás, persze azért ésszel, amit az iq-m keretei engednek:D
Próbálom elképzelni amit leírsz. Ha jól értem ez két csőcsonk, ami furmányosan van összepuszilva és nyomásváltozásból származó mozgás elnyírja az ott lévő cuccot.
Kábelkötegelő már volt és nem tökéletes, a szigszalagot kiahgynám - akkor is ha gányolás elmaradhatatlan eleme.
Kérdés és ne kövezzetek meg, röhögni persze lehet :D. Szóval, mi van, ha jó, új állapotában egész egyszerűen, több menetben körbeszilóznátok?
Természetesen megfelelő vastagságban, ami meggátolná a 2 cső egymáshoz képesti mozgását. A sziló rugalmas, 200 fokig hőálló és szigetel...Nem kell hogy hozzátapadjon a csövekhez, ha megköt, és szép gyűrű lesz, tartani fog és nem engedi szétcsúszni.
Ezt a gumit használja egy barátom is, igaz egy nagyobb autón, Mazda BT50. Két tél telt el azóta, hogy megvette és ő is csak jókat tud róla mondani. Egyébként azért nehéz ez a kérdés, mert itt szerintem sok embernek van rossz tapasztalata 4 évszakos gumikkal.
De szerintem azok zöme utcai és nem terepjáró gumi volt.
Egyes típusok közt nagyon nagy különbség lehet. Van egy csomó új fejlesztés, változtatják a gumi összetételét is stb... Ez a BFG AT KO2 is a második generáció, az elődje sokkal gyengébb volt télen...
A Coopernek is jelentek meg új gumijai pár éve új anyag összetétellel (még a pajerós forumról tudom), azokat is nagyon dicsérték télen.
Ha rákeresel a youtube-on, találsz amatőr videókat, amit dusteresek csináltak a cooper discoverer at3 4s gumival télen, tükör jégen, hóban stb. :) Biztosan a téli gumi a legcélszerűbb aszfaltra, de ha valaki vegyesben használja télen is, sajnos terepen nem sokra megy vele...
Szerintem ez a turbócső ez konstrukció hibás. Eleve nem járó motornál megnézed, van egy holtjátéka, mozgása, úgy 2-3 mm előre hátra. Belül van egy gumigyűrű, ami (mint egy fordított szoknya) mikor a turbó elkezd dolgozni, akkor a levegő nyomásától ráfeszül a szívócsonkra. Ilyenkor már nyomás alatt van és akkor nem mozog. Viszont egy gázelvételnél a turbó nyomása olyan hirtelen tud lecsökkenni, hogy a motor szívó hatása miatt itt, ebben a csőben relatív vákum alakulhat ki. Na ettől fog ez a cső az adott (2-3 mm) határok között előre hátra mozogni. És ha megnézed alaposabban azt a lemezgyűrűt, amiben a vájatok vannak és ennek a feladata a szívócsonk hornyába bepattintott acélgyűrű segítségével megfogni a csövet, na ez a gyenge láncszem. Egészen egyszerűen szétszakítja a gyűrű a lemezt.
Mikor én vittem szervizbe, még három autó (két Clio és egy Dokker) állt benn ugyanezzel a hibával.
Köszönöm! Nagyon féltem az AT gumiktól, mielőtt lett volna. De nagyon kellemesen csalódtam, minden eddigi megoldástól jobbnak érzem én is. Télre még mondjuk kíváncsi vagyok, de remélem ott se lesz gond. Meg arra is, hogy mennyire gyorsan kopik. Az a helyzet, hogy én is végigszívtam a gyári megoregedett Continental meg a Michelin csikorgását-korcsolyázását is, de jónak tűnik a csere.
OOOlajfogyaaaaasztááááás? Most tekerem bele az 1500-at. Előfordul olyan ami eszi? Reggel megnézem... 1200 körül néztem, szint ugyanaz volt, kicsit mintha sötétebb lenne az első napjához képest, de az gondolom normális.
Minimálisan a max. felett van, az gondolom nem gáz. Mikor érdemes cserélni? Ilyen első 5000-es még divat? Vagy várjam meg a 10-20ezret, 1 évet? 10-nél minden autómnál cseréltem eddig.
Ha gari időn belül 2 csere között 1 mikronnyit is rá kell tölteni, sátrat verek a kereskedőnél :D
Akkor alszok rá még párat..még kérdezek ezzel kapcsolatban ha lehet.
Á, nem szeretek én senkit megnyugtatni, az olyam unalmas :) Mindennek van hibája, van aminek kevesebb, van aminek több. Ha nem eszi az olajat, akkor az már jó kezdet, és jó kilátások a jövőre nézve. Én irtózom a vacak kínai ELM327 bluetooth -os interfészktől. Sok féle van belőlük, kisebb-nagyobb tudással, más-más chippel (a felirat meg vagy igaz rajt, vagy nem). Hibát is tud okozni a CanBus-on ha épp olyat fogsz ki. Ha már ilyen gondolkodsz, ne sajnáld rá a pénzt, és vegyél egy normális, drágább kábelest. Hogy a ddt4all-t használod e, az csak is rajtad múlik. Én nem foglak se le, se rábeszélni. Ha megvan hozzá a tudás, és nem félsz kísérletezni (mert azért nem minden 100% ami a neten van, és van ami 100autónál jó, a 101.-nél meg elsiklik, én is jártam így, akkor több óra szívás) akkor jó dolog, sok mindent lehet vele csinálni. Szakértelem és szerencse hiányában meg bármi lehet, akár trélerezés és számítógép csere is a végén. Én elsősorban a gyári diagnosztikai műszert preferálom. Aztán persze azzalis jártam már úgy, hogy program hiba miatt úgy félrement (egy tempomat feltanítás után), hogy pont a ddt4all-al lehetett helyre rakni.