Keresés

Részletes keresés

VAG Creative Commons License 2024.02.03 0 0 188311

Van még most is tsz alezredes, könyvet is ír. )) 

Előzmény: trizs77 (188292)
Tomsz85 Creative Commons License 2024.02.03 -1 3 188308

Szóval szerinted értelmes kérdést nem szabad feltenni itt. Mellesleg jól tudtam tovabbszolgalo rövidítését,  hogy rakerdeztem, mert nem voltam venne 100%. 

Milyen légvédelmi  meg harcászati rakéta közötti különbségrol hadovalsz? Nem emlékszem hogy ilyenről írtam volna, de nyugodtan keresd meg ha így van, mert ezt állítod a magad ködös  zavaros stílusában. 

Előzmény: katona1480 (188306)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.02 -5 0 188306

Én a te helyedben nem szólnák bele olyan dolgokba amihez nem értek...

pld:

 

hogy minek a rövidítése a tsz..nem a tszcsé azt slumbi bácsi tudja.......

 

meg hogy mi a légvédelmi rakéta, és a harcászati-hadműveleti rakéta közötti különbség..

A múltkor már olvashattad https://port.hu/adatlap/film/tv/fedoszama-mn-1480-fedoszama-mn-1480/movie-102407....

Előzmény: Tomsz85 (188305)
Tomsz85 Creative Commons License 2024.02.02 -1 2 188305

A sértettség egy dolog, de a hozzászólásaibol legtöbbször nem derül ki hogy mit akar kérdezni vagy közölni. Így nehéz kommunikálni. :)

Előzmény: Biga Cubensis (188304)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.02 -1 1 188304

Akkor rendben, csak talán nem vagyok azzal egyedül, hogy sértettséget érzek a beírásaidból, amin az ide írók nem hiszem, hogy tudnak segíteni.

De ha neked így jó, akkor nem szóltam/csak egy észrevétel volt, a te dolgod. Csak szerintem nem kellene rögtön a másik torkának esni.

Előzmény: katona1480 (188303)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.02 -3 0 188303

Milyen traumáról beszélsz én csak azt írom amit tapasztaltam...

2.nálunk a szobában ahol 12-en voltunk egyik társunk nem jött vissza úgy hozták vissza le is csukták a csávót ő mesélte hogy jobb volt a kóter mint 1480, a sereg.

3.honnan tudod arctalan"""szerintem te lehet hogy félévet nem bírtál volna ki a1480-nál...

4.tudod hogy hol voltam én 1990-be?meglepődnél macifül.

5.képzed feleségem és barátaim is vannak sőt még gyerekeim is nem akármilyen végzettséggel...

6.sőt még kettő házunk is van és még három lakás is úgyhogy nekem ne papolj itt ha lehetne.

 

Azért kíváncsi lennék hogy Á nevű olv társunk milyen lakásba lakik gondolom még mindig a honvédségi lakótelepen..legalább 30-éve..mert onnan küldözgeti a laktanya képeket.

Előzmény: Biga Cubensis (188302)
Biga Cubensis Creative Commons License 2024.02.02 -1 2 188302

Érzékelhető, hogy téged trauma érhetett akkoriban. Nem rosszindulatból tanácsolják a beszélgetést valakivel, akiben megbízol. Az hogy egy arctalan internetes fórumon mások fejéhez vágod ezeket a sérelmeket, nem fog neked segíteni. A pszichológust se lenézésből mondják, ha az embernek nincs jóbarátja/párja, aki tényleg megértené, akkor csak az marad.

 

Egyébként ha jól tudom, akkoriban kb sehova se lehetett menni a seregben, ha az embernek valami lelki gondja volt. Talán a 90-es évektől van egyáltalán csapatpszichológus. De javítsatok ki, ha másképp volt.

Előzmény: katona1480 (188299)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.02 -2 0 188301

Ej,ej kisember,remélem magadra ismersz,csiga bácsi..   https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiQ5p6Ngo2EAxUN4gIHHQlDC68QwqsBegQIDRAE&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dn6TV7LCpg28&usg=AOvVaw3h-zPSkc6aydQYo7n5bIJD&opi=89978449

 

Látom előbújtál a csiga házból,és rögtön meztelencsiga lettél, valahogy eddig ITT a topikon nem volt szokás a másik családjával foglalkozni..!

 

Azért megkérdezném hogy mit jelent az hogy tszcsé te mint a topik nyelvi szakértője biztosan tudod...

Előzmény: schlumberger (188300)
schlumberger Creative Commons License 2024.02.02 -2 3 188300

Ej, bodri, bodri! Vedd már észre magad végre!

Előzmény: katona1480 (188299)
_Berci Creative Commons License 2024.02.02 -2 1 188298

 

Jan. 31: AJTÓ-ABLAK NYITVA ÁLL. AZ UKRÁNOK VÉGIGPUSZTÍTJÁK A KRÍMET!

https://www.youtube.com/watch?v=6Ffgl2lUxlQ

UBUL81 Creative Commons License 2024.02.02 -2 3 188297

Keress egy normalist not vagy baratot esetleg egy pszihologust. Legy oszinte hozza es sokat fog segiteni.

Előzmény: katona1480 (188296)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.02 -4 1 188296

Már megint nagyon "fényezed" magad..

 

Kerülöd a lényeget mint macska a forró kását.

 

A rakétadandárnál a feltételek biztosítva voltak"""

Ezt annak meséld aki nem ott volt sorkatona... talán ők még elhiszik.

Van egy mondás az öndicséret mindig büdös..

Azért kérdeznék valamit tőled idézve hogy mit jelent pld:

"címeres ökör" vagy "marok matyi"a piros könyvedből ami a te kockás füzetedből való.

Előzmény: arpapa (188295)
arpapa Creative Commons License 2024.02.02 -1 4 188295

Akit érdekelnek a "kockás füzeteim", itt megtekintheti!   

 

Vigyázat mert van benne egy nagy betűs oldal, csak az vegye magára, aki olyant is beleolvas, ami nincs leírva.  :) 

Az MN 1480 topicra hét éve nem írtam!
A statisztika szerint 1731 bejegyzésem van ott, itt pedig 431.

Ezt az oldalt inkább olvasom, mert nagyon sok érdemes írás van, melyből tanulni lehet, és nagyon sok olyan ember ír ide akiket tisztelek, mert tették a dolgukat becsülettel, nehéz, mostoha körülmények között is.
Szoktam mondani, a világon minden hadsereg úgy működik, ahogy a feltételeket biztosítják számukra és ahogy élnek ezekkel a feltételekkel.
A rakétadandárnál a feltételek biztosítva voltak. Akkor tapasztaltam meg, hogy milyen lehet máshol, mikor sorozatvető ezred lettünk. 
Gépjármű kiképző lehettem éveken keresztül, a dandárnál tanvezetésre három katonára egy gépjármű jutott, és még egy vezetett, a másik biztonsági rendszabályokat tanult, a harmadik pedig technikai ismeretet, ( arra is voltak külön járművek típusok szerint )!
A sorozatvető ezrednél, húsz katonára egy gépjármű, a vezetés pedig üzemanyag hiány miatt a laktanyában a focipálya környékén. ( Erről írtam egy cikket 1994 -ben mely csodálatos módon megjelent a Honvéd újságban.

A tiszteletről pedig annyit, hogy elismerem és tisztelem az itt írók tudását, hiszen vannak egyetemi tanárok, történészek, komoly egykori beosztású emberek.
Azt is tudom, hogy mai aktív katonák figyelik ezt az oldalt, volt alkalmam meggyőződni róla, mikor katonai üdülőbe tanfolyamra érkezők, nick név alapján felismertek, és említettek másokat.
Továbbra is figyelemmel fogom kísérni az oldalt, ritkábban megszólalva.
Kívánok jó egészséget mindenkinek.
árpapa


Előzmény: arpapa (186878)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 188294

A civilek legtöbbször érthetetlen csodálkozással néztek egy egyenruhásra ha az osztály/tankör társuk lett valahol.

Minek ez neked ?....................Kérdezték soxor.

Tőlem például az ELTE-n a Közoktatásvezetőin.

Az elején ugye be kellett mutatkozni és akkor........................., hogy jééé?

 

 

De egyik munkatársunk, amúgy mk.alezredes a BKV Kilián üe.-ben volt mellékfoglalkozásban buszvezető és oktató.

Mindkettő.

Ott is csak tátották a szájukat a diákok, leendő buszvezetők, amikor a tanáruk bement egyenruhában órát tartani.

De miért ?

 

Talán egyedül a gépjármű oktatói volt az a munkakör ahol a civilek megszokták, hogy sok katona vagy rendőr is oktat,, vizsgáztat évtizedeken át.

 

 

 

fekvőrendőr Creative Commons License 2024.02.01 -1 2 188293

Velem a munkavédelmi technikusira, a tűzvédelmi előadóira, főelőadóira egy rendőr zls, egy smasszer tzls, egy honvéd őrgy. és egy polg alkalmazott járt.

Engem már szolg nyugdíjasként küldött a munkahelyem.

Mondta a vezér, mikor aláírta a beiskolázásomat, hogy tanulmányi szerződést is kell kötnöm, hogy kifizesse a cég a millió közeli tan-és vizsgadíjakat.

Mondtam neki, hogy szíves örömest, mert én magamtól már nem megyek el innen, ha meg kirúg, nekem az nem fog semmibe se kerülni.  :-)

Előzmény: FOMA (188281)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188292

Igen.

A tsz a tovább szolgáló rövidítése.

 

Tiszthelyetteseknél gyakoribb volt.

Tiszteknél ritkább.

 

Érdekes talán, hogy a tisztek között az igénybevételi tiszteknél viszont gyakori volt.

Nem is tudok más fegyvernemi vagy szak szolgálat tiszt kategóriát ahol annyi tsz.tiszt lett volna mint az igénybevételi tiszteknél.

 

A tsz = továbbszolgáló rendszer a Magyar Honvédség kb. 170 éves történetében hol felfutott, általánossá vált, például a Horthy hadseregben, vagy 1950-1954 között, hol pedig majdnem megszünt vagy marginálissá vált.

Előzmény: Tomsz85 (188280)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.01 -2 2 188291

Kb. 40 éves lehetett.

talán 35-38 ?

 

1989-ben éppen lejárt az utolsó szerződése és mint régen mondták ....."...már pengetődzött a háború szele..." azaz a leépítések, feloszlatások ideje már látható volt.

 

Ezért először meghosszabbítottuk neki 6 hónappal, amiből a végén 8 hónap lett.

Majd gyorsan beiskoláztuk.

Hála Istennek Tóth József ezredes akkori parancsnok,és Holló (akkor még csak ezredes) fő személyügyes 101%-ban támogatta azt, hogy mindenki aki kikerül(t) a rendszerből azon segítsünk.

Az akkori SzÜ.FCsF-ségen sajnos voltak ennek aktív ellenzői.

 

De mi nyertünk.

Akkoriban egy félévi kb. 20-30.000 forintos tandíj is vissza tartó erő lett volna (havi 9000-es fizetésnél) és ha nem sikerült volna elintézni, hogy munkáltató - esetünkben az MN - állja ezt.

így ez nagy segítség volt az érintettnek.

 

Kellett hozzá kreativitás................................:-)))

 

Egy másik kilépőnk mindenképen virágkötő (?) tanfolyamot akart végezni mert a virágbolt tulajdonlásához, iparengedély kiváltáshoz (?) az kellett akkor.

Ezt azért nehéz lett volna eladni az akkori MN-ben.

 

Ezért úgy fogalmaztuk meg, hogy : Hadtáp mezőgazdasági felkészítő tanfolyam elvégzésére kértünk és kaptunk (tandíj) anyagi támogatást.

A hölgy el is végezte.

 

Épp hogy végzett kedvezményes nyugállományba helyezték,  mert időközben (mit ád Isten) épp feloszlott az alakulata..................:-)))

 

 

Előzmény: FOMA (188283)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.01 -4 0 188290

Voltunk így vagy pár ezren!

Ha megkérhetnélek hogy az ott szolgált sorkatonák nevében aki ott szopta a (brekkencset) ne oszt az észt...de ha nagyon feszegeted a témát én is tudnák sok mindent idézni a kockás zsebnaptárodból amit te raktál fel a topikra, nem is olyan régen..pld:mondjam....

Előzmény: arpapa (188285)
Tomsz85 Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188289

Semmi gond. Vegulis értettem, a tsz volt kérdőjeles. 

Előzmény: FOMA (188287)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188288

Jut eszembe, a rendfokozatok rövidítését törvény szabályozza, tehát még csak nem is a szokásjog.

Előzmény: FOMA (188287)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188287

Elnézést kérek, ha nem voltak érthetőek, de amúgy ezek az elfogadott, hivatalos iratokon is használt rövidítések.

Előzmény: Tomsz85 (188286)
Tomsz85 Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188286

Kösz. :) Itt az egy ismeretlen rövidítés is zavaró volt (bár jól tippeltem), hát még amikor egy mondatban több a 3 betűs rövidítés, mint a rövidítés nélküli szavak. :) :) : 

 

És akkor a tzls.=törzszászlós

zls.=zászlós

 

Előzmény: FOMA (188282)
arpapa Creative Commons License 2024.02.01 -3 1 188285

Kiegészítés a Tótvázsonyi atomtárolóhoz.
Tavaly májusban lehetőséget kaptam egy csoporttal meglátogatni a tárolót.
Szomorú látványt nyújtott, mert őrzik, és ha még sokáig így "őrzik", az enyészeté lesz.
Működőképes állapotban lett átadva, a megosztott tanulmányban részletesen szerepel az átadás.
Néhány kép:
árpapa

Ps: Volt Vezérkari főnök azt nyilatkozta: "Arra kényszerítettek bennünk, hogy hazudjunk!"
Mi a bánatos francot tehet aki titoknak, államtitoknak van a birtokában?
Voltunk így vagy pár ezren!
Aki titkot tud, még fel nem oldják, bizony "hazudni" kényszerül.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: arpapa (188272)
arpapa Creative Commons License 2024.02.01 -2 1 188284

Az öt darab billencs Zil a hadiút építéshez kellett, a közeli erdei gyakorlótérhez. A laktanyából az erdőn keresztül lehetett menni az úgy nevezett "C" körletbe. Nekünk is jobb volt, mert csak éjszaka jöhettünk volna a laktanyába.
Az út ma is kitűnő állapotban van, gondozzák az erdészek. Többször végig bicikliztem, sőt a Tapolca - Sümeg Mária útvonal része lett, bármikor bejárható, jól jelölt.
árpapa


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: trizs77 (188250)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188283

Mennyi idős volt? A tsz. állomány nagy hátránya volt, hogy a szolgálati nyugdíj nem illette meg, leszerelési segélyt kapott, a letöltött szolgálati időtől megfelelő több havi (talán 2-6?) illetményt. Viszont, ha idő előtt mondták fel a szerződését (és persze nem fegyelmi okból), akkor a hátralévő időre is járt neki az illetmény.

 

Ha jól emlékszem, akkor elsőre 2 év, másodikra 5 év, végül még 10 év lehetett a továbbszolgálói jogviszony, utána vagy hivatásos lehetett az illető, vagy le kellett szerelnie. Aztán talán 1993-ban meg is szűnt ez a jogviszony, helyette jött a szerződéses.

Előzmény: trizs77 (188279)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188282

Igen, közkeletűen téeszes volt, de nem termelő szövetkezetet jelentett.:-) A hivatalos rövidítése valóban "tsz." volt.

Előzmény: Tomsz85 (188280)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 -1 1 188281

Ez már változott. A Volánt nem tudom, de a BGOK-ra (volt vasúti tisztképző) már be lehet kerülni (sőt kell is időnként, anélkül feltételhiányos) több éves szakmai gyakorlat nélkül is. A képzés ideje is lehet kevesebb, pl. van olyan beosztottam, aki most jár levelező felsőfokú szaktanfolyamra, és az most épp 5 hónap. 

 

Ha már BGOK. Nekem anno el kellett végeznem levelezőn, egy tíz hónapos középfokú tűzvédelmi előadói OKJ-s tanfolyamot, a Luther utcában. Ezt főleg a Laktanya utcából érkezett tűzoltó tanárok tartották, meg egy-két FTP-s meg kerületi főtiszt. Az egyik tűzoltó őrnagy megjegyezte, hogy ezzel a végzettséggel akár zászlósok is lehetnénk, aztán nem értette, hogy min vigyorgunk. A szünetben meg ismét meglepődött, amikor megtudta, hogy tőlem balra egy nyá. hőr. dandártábornok, tőlem jobbra meg két nyá. r. alezredes ül.:-) (Én meg még ht. voltam, a felmentési idő alatt külön engedéllyel lettem startos munkavállaló.)

 

Jut eszembe, mi van Gyula bátyánkkal? Mostanában eltűnt, remélem, hogy jól van.

Előzmény: trizs77 (188279)
Tomsz85 Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188280

Engem az érdekelne,  ga mar kétszer leirtad, hogy mi az a tsz? továbbszolgáló?

Előzmény: trizs77 (188279)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.01 -2 0 188279

Amikor hazajöttem tapolcáról faternak elmeséltem, hogy láttam tsz.századost.

Ő nyugdíjas volt én aktív, de mégis Ő idézte pontosan a törvényt.

elmagyarázta, hogy van ilyen.

 

A második a Zách utcában tanított.

Az 1989-1990 körüli leszerelési hullámban mondtak fel neki.

Maradt volna.

Még sikerült elintézni neki, hogy állami/honvédségi pénzen elvégezte a Volán  Tisztképzőt ami mégis valami kenyeret adott a kezébe.

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Aki nem tudja azoknak írom.

a Vasúti tisztképző és a Volán tisztképző kettő, egymástól független közlekedési felsővezető képző intézmény.

Nagyjából hasonló szervezeti működéssel.

Polgáriakat képez.

Csak szakmai tárgyaik vannak.

Nappali tagozaton 1 év, levelezőn 2 év.

Olyanokat vesznek fel akiknek 8-10 év szakmai gyakorlatuk van.

 

Nem diplomát ad hanem felsőfokú szak végzettséget.

 

Amúgy a Magyar Néphadsereg mindkettőre beiskolázott kb. 3 évente 2-3 főt.

 

Előzmény: FOMA (188276)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.01 -3 0 188278

Na figyelj én a  büdös életben nem voltam Börgöndön katona sajnos!!!,ezért nem tudok véleményt mondani róla csak közeli ismerőseimtől hallottam hogy milyen volt a sereg ott,  meg a topik bölcse "öcsi bácsitól"...ég és föld..

 

Én sem szóltam bele amit te írsz ide ha még nem is értettem veled egyet,maradjunk  annyiban..

Előzmény: FOMA (188277)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!