véleményeteket ill. segítségeteket kérném a következő "probléma" megoldására.
Szépen, egész nyáron egészséges gyepszőnyegen ca. 1 hete megjelentek a képen látható foltok, mely szerintem valamilyen gombásodra utalhatnak, ha jól értelmeztem.
Az állomány nem lett túlöntözve (csak is kora reggel van öntözve, ca. 1 hetes ciklusokban), vagy túl tápanyagozva, minden estben odafigyeltem az igényeire, de még is előjöttek ezek a körszerű folt kialakulások. Megelőzésképpen 2 napja gombásodás ellen kapott egy kis ABD-t (Dithane, nem volt idehaza, ezért Topsin-M lett helyettesítve)
Kérdésem, hogy miként lehetne az állományt tünetmentessé, egészségessé tenni.
Lehetni lehet, szerintem az egész területen túl sok a komposzt, de úgy látom, hogy inkább mindig nedves. Persze, hogy lejjebb milyen, azt nem tudom, de a felszín tapadós, nedves. A sövények alatt, ahol fű sincs és az esőtől is jobban védett, ott világosabb, szárazabb is.
Nekem ilyesmi Bosch tipusom van 2 fokozatú teljesítmény állítás - na ebből az erősebbik 2-es állás már nem működik. valoszínű kapcsoló csere - amugy erős (az enyém) és kis kertbe elég.
Tudom, hogy nem ez a fórum témája, de lombszívókról szeretnék kérdezni, és mivel a saját topikjak nem pörög, úgy gondoltam, itt vannak hozzáértő személyek.
Nem a füvön szeretném használni, mert ha jól tudom, a fűnek jót tesz a gereblyézés.
A kavicsos részeken szeretném a faleveleket összegyűjteni vele.
Locsolni kell még ha nincs elég eső, mert lehet hogy azok a foltok amúgy sem tartják rendesen a vizet mivel lehet ott egy nem eléggé elkevert komposzt folt.
A fehér here ellen ilyen időben mehet a Colombus vagy a gyom stop is.
Tavasszal május elején viszont jobb ha az Everris ICL gyomirtósát használod , mert az a később magról kelőket is viszi vagy egy hónapig, aztán augusztusban ismételni kell.
A tápanyag már elfogyott. Nem ezt a műtrágyát kell alkalmazni a gyepszellőztetés után, hanem a nitrogén túlsúlyost. Kevés a víz is, mert a sekélyebb gyökerű szálak elkezdtek kipusztúlni. Legalább 10 cm talaj beázást érj el az öntözés után. 10mm/m2 vízadag.
Milyen szellőztetőt használtál? Milyen magasra van nyírva?
Mehet már most a Pre winter aztán tavasszal majd ráerősítesz.
idei telepítésben egyre több a lóhere. Mivel tudom még csírájában kiírtani? Tudtok ajánlani hatásos szert rá, amit már ti is használatatok s eredményes is. A válaszokar előre is köszi
Üdv mindenkinek (régen kérdezősködtem már, de követem a fórumot és tanulok) . Meg tudja mondani valaki hogy ez a poa supina, vagy az EP feljött benne? Ez egy nyíratlan példány a szegélyen túlról. Úgy tűnik nem nő nagyobbra ezt is 9 hét alatt érte el.
Aug. 26- án vetett Wolf premium árnyéktűrő + kutya. Igaz tacsi, de "szántotta" rendesen. A focistákat még nem engedtem rá csak egyszer egy okt. 7.-i kerti partin, de túlélte, pedig még csak 6 hetes volt.
Elvileg más kezeli jövőre a közös kertet és így az öntöző rendszert is, remélem, tudok velük beszélni, de még inkább azt, hogy nem is lesz rá szükség, mert maguk is úgy gondolják, hogy másképp (jól!) kell csinálni!
Sajnos a kérést nem tudom teljesíteni mert legközelebb szerintem Decemberbe megyünk Magyarországra, mert mi nem ott élünk. Esetleg ha megy az unokaöcsém és alkalmas akkor megkérem.
Nem kell annyira félni. Nagyon sokat kibír a fű.(toscana)
Nálam kisbusz megfordult rajta az utca fronton, meg sem látszik. Gyerekek kipacsáztak kis magot olyan részre, ami beton kemény föld, s volt rajta 5 cm sóder. Semmi vizet nem kapott, s mégis kinőtt.
Nyugi, jó lesz, csak addig old meg, hogy ne este öntözze a társasház vagy nem tudom ki....
Köszönöm. Tettem egy kis adag magot, mondjuk nagyon macera, mert óvatos voltam a felkaparással. Letaposni nem tapostam le, már eszembe jutott. Ezt még pótolom. Locsolni kell vagy most már hagyjam?
Egyébként már kétszer kellett nyírni a szept. 30-án vetett füvet. Most is aktuális már. Elég vékony szálú még, könnyű letaposni és sokáig dőlve marad...
Segítséget szeretnék kérni. Lassan 2 hónapja csináltam 2 hétvégén, hogy szellőztettem, ABR kombót juttattam ki és stress controllt. Most terveztem lassan pre-wintert, de nem tetszik füvem és nem tudom, mi a gondja és biztos pre-winter e a következő lépés.
A fű foltokban sárgás, de nem értek hozzá, hogy gomba, tápanyag hiány vagy rossz öntözés (öntözést nehezen tudtam mostanában eldönteni, általában kézzel indítottam, amikor úgy éreztem nem volt elég csapadék, de nagyon melegek nappalok, legtöbbször heti 1x ment, ami lehet kevés volt).
Egyébként lassan is nő már, nyáron heti 2x vágtam, most heti 1 bőven elég, ami lehet, hogy alacsonyabb hőmérséklet miatt normális, de lehet más oka is van.
Jó lenne tél előtt rendbe tenni. Szerintetek mit tegyek következő lépésnek? Köszönök előre minden tanácsot.
Tipikus tápanyag hiány. Adj neki komplex NPK 15-15-5% műtrágyát 40g/m2 adagaban. A szórás után jól öntözd be. Ez a tél elejéig rendbe teszi valamennyire. Aztán ha hagyomáynos műtrágyával akarsz dolgozni, akkor havonta lehet szórni, tavasszal nitrogén túlsúlyosat, nyáron kiegyenlítettet, őszi téli felkészítésre meg kálium túlsúlyos keveréket.
Úgy tűnik a foltokon is keleget valami már. Ha nem bízol abban hogy besűrűsödik, akkor most még tehetsz bele pótlást csillagkapával és utána letaposva, vagy fűmagos földet rászórva. Ez viszont várhatóan csak tavasszal fog kikelni, mert talán lehül a talaj 10 fok alá, de a mag kibírja a tapasztalataim szerint.
Lehet hogy nálad az árnyékban már hűvösebb a talaj mint amit a fű szeret és csak az angolperje jött még ki, abból meg elképzelhető hogy a foltokra kevesebb jutott.
A Pre wintert most érdemes adni akkor még minden tápanyaga jól hasznosul. Egyébként 100%-ban burkolt. A karbamid mindig burkolt minden burkolt műtrágyában a többi a nitrát ammónium stb pedig nem egészen.
de ha nem ezt akkor olyat amiben van angolperje, réti perje, és vörös csenkesz együtt. A réti p és a Vcs ami ami a későbbi tartós gyepet biztosítja mivel tarackosok, bár a Vcs fajtáknál van olyan mai bokros növésű mint az angolperje.
Így igaz, szeptember 3.-a vetés és aznap 16h fele készült. Ott lehet látni a spec. gyepföldet meg rajta a magpkat. Most egy másik (saját) kertben vagyok, este teszek fel fotókat. Ez a kert a kutyával szüleimnél van.
Szeptember 3-ai a kép. A foltos földes rész lett utánvetve miután egy tucat gyomot kiszedtünk. Majd teszek fel este az októberi állapotról. Képet a kutya miatt tettem fel.
Szia! Nem szeretnélek megsérteni, de nem valami szép az a gyep. A szeptember 3-i vetésednek már rég sűrű zöldnek kéne lennie. Én ezért a magért egy fityinget se adnék, ha csak nem valami nagy user error-t csináltál. Én szeptember 9-én vetettem scotts magot, ami mára sűrű, tömör s szinte egy folt sincs.
Ennél több árnyék van nálunk és mégsem használtam semmi spec. magot a csakis árnyékos területre. Ez a premium mag az árnyékoson jobban nézett ki. Az idei forró és száraz szezon a rendszeres és ellenőrzött locsolás ellenére is okozott meglepetéseket.
A Wolf nem írja ki weblapján meg a doboz csomagolásán sem az összetételét. Jómagam a Wolf Premium magjait használom. Az árnyék tekintetében tudni kellene mekkora területet és mennyi ideig árnyékol le? Eddig 2 féle Premium magot vetettem el, de a kutya jelenléte sem okozott gondot.
Pl. az alábbi képen szeptember 3.-án utánvetett rész is szépen kikelt.
Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni fűmag választással kapcsolatban. Próbáltam utána olvasni a témának de elvesztem a sokaságba.
Gyepet szeretnék öntözőrendszerrel, viszont lehessen rajta mászkálni. Van árnyékosabb és sok napos rész. Ja és van egy németjuhász kutyám is, őt is ki kellene bírnia. Jó az ha sok a perje benne vagy inkább a csenkesz legyen több? Azért van 2 kiszemeltem, kérlek segítsetek dönteni. Nyitott vagyok más fajtákra is.Köszönöm.
Elvileg minden tökéletes volt, gyakorlatilag meg nem :-).
Logikus, amit írsz, ezért kérdeztem én is. Ugyanakkor ebben a témában találkoztam már olyan dologgal, ami logikus volt, de mégsem valós és fordítva is.
Egyáltalán nem vizslatom naponta, sőt. Ha nem veszem észre, hogy a mai bejegyzés engem is érint, akkor nem is reagálok.
Én is nagyon örülök, hogy most sokkal szebb a kép, mint amikor ugyan zöld volt, de tiszta muhar. Azért is kérdezgetek itt egyébként, hogy ami elkerülhető, azt kerüljem el.
És igen, marha jó látvány. Ahogyan a paradicsomok is azok voltak és chili is megint :-)!
Kb. 1 hónapja vetettél nem? Időjárás jobb nem nagyon lehetett volna és még most is nagyon jó idő van, az a mag, ami több mint 1 hónap alatt nem kel ki, elég valószínű, hogy már nem is fog, vagy a vetés nem volt tökéletes és ezekre a részekre nem jutott, vagy gereblyézéskor egy helyre került, túl mélyre került, felszínen maradt, stb.
Szerintem kicsit túltolod ezt a dolgot. Hagyd működni a természetet. Ha tavasszal jön a gyom, szedd ki, nem nagy a területed. Én 4 hete füvesítettem pajor irtotta részt, szépen nő és persze, foltos. Majd nem lesz az. Elég sokszor vetettem már kisebb nagyobb területet, mindig jó lett a vége. Szóval relax, ne vizslasd naponta, csak nézd, hogy milyen csoda, hogy a kis magokból már zöldell.
Milyen jó, amikor ennyire magabiztos két ellenkező állítás! :-)
Szeretném, ha neked lenne igazad, szerintem mxxxx is. De csak az egyik lehet, na jó, némi átmenettel: a folt helyén fű lesz, a folt helyén gyom lesz, a folt helyén fű is és gyom is lesz.
Továbbra is azt szeretném tudni, azt lenne jó tudni, hogy a földben van még életképes mag, ami ki fog csírázni tavasszal, tavaszig, vagy nincsen. Persze ha én, aki vetette és akár minden nap közelről meg is nézheti nem tudom, akkor innen a fórumról nem várhatom el azt, hogy megmondjátok a tutit...
Szeptember 3.-án pótoltam a hiányos területet. Mára lett olyan, hogy nincsenek foltok benne. Mindenhol rendesen vannak fűszálak. A tavaszias enyhe idő, meg egyéb tényezők sokat segítettek.
nem tudom, hogy a három nappal ezelőtti amalgerolos permetezés, a tegnapi trágya vagy a végre normális esőzés hatása, de mára határozottan zöldebb a füvem.
Gyanúsan nitrogén hiányos tüneteket, foltokat mutat a 09.12 gyomirtos (scotts) műtrágya után.
pre- Wintert akarok neki majd adni télire, de az ebben lévő nitrogén fog e még nekem segíteni vissza zöldíteni. Olvastam van benne karbamid ami elvileg nem burkolt ha jól tudom - ez elvileg jó hír nekem ha tényleg így van...
valakinek valami tapasztalat aki szórt már ilyet, hogy idén lesz e tőle még pozitív változás ?
Akkor tenyleg erosen javasolt a humus amit belinkeltem. Sajnos csak mutragyaval nem fogod tudni megoldani a talajtomorodest. Lazitni kell a talajod, amit vagy mechanikusan ered el (lyuggatas es topsoiling) vagy kemiailag (K2O). A huminsav pedig kivalo kelatkepzo, ami ezaltal segit a funek felvenni a makro es mikro tapanyagot
Valószínű nem vízhiányos... de ezt egy nagyobb csavarhuzoval letudod tesztelni...
ahol kicsi a fű és nem akar nőni csak sokkal lassabban ott elvileg keményebb a talaj és nehezen fog lemenni a csavarhuzo... ahol szép zöld és jól növekedik a fű ott pedig könnyen leszurod majd (kb 10-15cmre)
ha nincs nagy különbség akkor (Nitrogén) tápanyag hiányos valószínű hogy ez lesz a gond )
de ilyenkor már nem nagyon javasolják a sima Nitrogént tél előtt.
hasonlo kérdést fogok ma fel tenni a fórumban mert a régi füvemen is ilyesmi gondom van....
Igen... a kép az enyém... és nekem is ez egy álom, főleg ha majd az egész füvesített terület ilyen lesz.
09.10 -én lett vetve.
én ugy gondolom hogy nagyon fontos a jó fűmag (jelen esetben Toscana)
- talaj előkészítés
- vetés előtti starter műtrágya
- jó magágy, fűmag bedolgozás
- öntöző rendszer (erősen javasolt)
- rendszeres nyiras (én most kb3 naponta nyirom )
- folyamatos etetés :-) ahogy kell neki.
- és az idő rá, hogy megcsináld az elejét rendesen, és majd hogy szezonban 2 naponta nyírni..
sokan kérdezték minek ilyen gyakran???? Azért hogy szép sűrű legyen...
mondjuk ezek kozul egyiknek sincs még hasonló füve sem...
én is amatőr vagyok és idén márciustol olvasom a fórumot (mondjuk azóta naponta), és ezek alapján csináltam mindent, tavasszal is és most szeptemberben is egy másik területen... mindegyik nagyon szép lett.... (ja és egyedül két kezi munkával, kézi szerszámokkal (oké össz 110m2 ) volt ami is is idő igényes volt...
Azt gondolom hogy a talaj nem a legalkalmasabb. Tömör és beton kemény néhol. Ha tudom az elején akkor hozatok rá pár m3 termőföldet.
De hát laikusként jónak ítéltem meg. Néhány helyen a víz nehezen jut át és marad kis tócsa. Gondolom a víz sem tudja mélyen átáztatni rendesen, illetve még is sikerül akkor meg levegőhöz nem jut. Utána néztem ennek az általad javasolt "Biosol Forte"-nak. Jónak tűnik, remélem be fog válni. Viszont adódott egy kérdés amit a leírásban nem találtam. Mennyit kell nekem ebből kijuttatnom a földre? A leírásban csak mezőgazdasági adatok voltak hogy pl.? szőlőre hektáronként mennyi kell stb...
Láttok esélyt hogy tökéletesen sűrű egyformán növő telített zöld színű gyepem legyen? Itt a fórumon egy srác töltött fel képet, na ez kb. egy álom számomra és cél is egyben. U.I. Köszönöm a segítséget minden fórumozónak !!!
Most hogy belegondolok nem is kapott egész nyáron semmi trágyát, ezt a kálium túlsúlyosat kapta 1 hónapja kb. De tavasztól semmit. Ennyire vagyok csak amatőr hogy nem tudtam hogy így kell etetni a füvet.
Köszönöm, megpróbálom tavasszal a humuszt bedolgozni valamennyire a fűszellőztetővel, nem tudom hogy ez mennyire lehetséges. Van ahol tényleg nagyon keményre tömörödött a föld, szerintem ez is lehet akár a baja, De gombára gyanakodik valaki ? És amúgy betonkemény földben lehetetlen szép füvet tartani? Kellő odafigyeléssel tápozással stb?
aha, én is dcm-et nézegettem, csak a téli felkészítőt. Nem értek hozzá, de szívesebben használnék szerves trágyát. Viszont ahogy olvasgatom a topikot, a többség a műtrágyát javasolja/használja.
nekem is ilyen. Pár helyen szórtam később, ki is nőtt. Van öt nagy fánk, rohadtul szívják azok is a vizet, így a közelükben ritkább a fű a többi részhez képest. Most már várok tavaszig, aztán ha kell, felülvetem. A teraszról nézve így is szép, és ez a lényeg, jó eséllyel úgysem a fűben fogok hemperegni, hanem a teraszon üldögélni.
Nálunk több ütemben volt feltöltés, de bizonyos részeken már tavaly ősszel kialakult a végleges szint jó agyagos földből. A maradék tavasszal a füvesítés előtt készült. Na az őszi rész tavaszra kőkemény lett és már csak mutatóba jutott rá egy kis rendes föld.
Most ilyen a különbség (elég éles a határvonal):
Máshol is van ilyen sárgulás, szerintem ott is tömör, de lehet, hogy valami teljesen más oka van.
Mindenesetre tegnap kiszórtam a télire való szerves trágyát, jövő hétvégén kap még 1 adag amalgerolt, aztán meglátjuk. De ha mégis gomba, vagy valami más, akkor valaki szóljon.
Mikor nyáron kifogyott a tápanyag, akkor is hasonló volt. Trágyázás után akkor kizöldült.
Bár az ember jobban szereti a semmittevést, ezesetben a türelem a legnehezebb. Ha mindenhol beindult volna, akkor könnyebb lenne elfogadni, hogy majd sűrűsödik. Így, hogy elég jól néz ki a legtöbb részen, de van, ahol meg alig van, hajlamos vagyok arra gondolni, hogy ott vmiért nem tapadt meg semmi mag...
Nyilván akár tavasszal is pótolhatom, ha szükség lesz rá, csak gondoltam, az őszi vetés a jobb! :)
egy kérdés: neked a beton szegély nem szívja magába a vizet? Nekem ugyanilyen van a ház mellett, és ott percek alatt kiszárad a talaj, locsolás után is. Annyira, hogy egy héttel a vetés után ezeken a részeken újra kellett szórnom a magot, mert kiszáradt.
Arra gondoltam, becsúsztatok közvetlen elé a földbe vmi tekercsben kapható műanyag ágyásszegélyt.
Az ész nélküli locsolás eredményezi az EP szaporodását. Meg az, hogy folyton virágzik, télen is szaporodik. A toscanában ugyanúgy megjelenik, mint bármi másban. A nem, vagy kevéssé locsoltban persze nem, mert azt nem szereti.
Nincs problemad veletlenul a nagyon osszeallt talajjal?
A muteromeknal van hasonlo fu es betonkemeny a talaj, hiaba locsolnak nem jut le a foldbe. Neked nem all pocsolya ontozes utan a fuvon?
Ha ez a helyzet, akkor a humus valoban jo otlet ennek nagyon jo magas a huminsav es K2O tartalma. A K2O kicsit segit a talaj lazitasaban/levegozteteseben. Szinten olyan teruleten, ahol a talaj ki van merulve jo otlet lehet szerves tragyaval felpezsditeni a talajeletet tavasszal. Erre a Biosol Forte tokeletes.
Sajnos elég sok problémával küzdök ami a vetett füvemet illeti. Magic Garden - Niagara fűmagot vetettem. Gondoltam ez elég jó minőségű és gyönyörű szép lesz. Gyakorlatilag a kikelés óta mindig van valami baja ! Műtrágyát kapott az elején indító trágyát, majd utána a nyár közepén egyszer Yarramila Kálium túlsúlyost. A föld gyakorlatilag 2 féle föld keveréke. Anno hozattam 60m3 földet amit úgy terveztem hogy ha végeztem az építkezéssel akkor azzal lesz a szint kiegyenesítve. Ez fekete picit agyagosabb föld, míg a helyi picit lazább szerkezetű barnás homokosabb fajta. De az sem olyan homokos viszont nem is annyira agyagos. Eleinte arra tippeltem hogy valamelyik föld jobban tetszik a fűnek és az okozza a különbséget. De most így a nyár végére kezdek rájönni hogy valószínűleg nem ez a baj. mert ahol szép volt előtte most ott is kezd csúnya lenni. Sárgul, elszárad pedig megy az öntöző rendszer rendesen. Van ahol ritka és nem nő meg a fű míg nem sokkal mellette pedig egy csomóban hatalmasra nő és szép zöld.Kérlek hogy ha tudtok tanácsokkal akkor segítsetek! Köszönöm !
Passz. Samubá azt írta, hogy elég idén a starter. Én ennek ellenére kiszórtam 2 hete 11-11-21-ből kb 15g/nm, ami nem sok, de még is valami. Akkor a hosszú távú előrejelzés még 4 hét meleget írt. 15-25 fok.
Most még lesz 5-6 nap meleg, utána lényegesen lehűl.
Nekem mostanra olyan szinten besűrűsödött a 6 hetes vetés, hogy alig győztem üríteni a kosarat :).
Utoljára 5 cm helyett, 4-4,5 közé állítottam a gépet, mert meleg esős időt mondott. Így könnyebben kiszellőzik a pára belőle, s nem lesz gombás. Remélem jól tettem!
Mondjuk ez ízlés dolga is, én például egyáltalán nem szeretem a széles levelű gyepet, bármilyen jól is mutat oldalról nézve messziről, tudtommal a Toscana egy BB SP-hoz képest pedig jócskán szélesebb.
Prémium és prémium között is különbség van sztem. Én ma már csak Toscana magot szórnék, abban az EP sem fog uralkodni. BB magot soha többet nem vennék.
Nem mondom, nyilván jobb egy prémium fűmag, de aki nem szán rá annyit, olcsóbbak közt is lehet jót találni! Én először nem akartam pázsitot. Kerestem egy összetételben normális fűmagot, ami nem noname, de nem is drága. Csak aztán megtetszett, idetévedtem erre a fórumra, most meg már gondozom :)
Ami a vízmennyiséget illeti, talajfüggő is. Nálunk agyagos, jól tartja a vizet, de ha kiszárad... Attól függetlenül én locsolómérőről öntözök (275 Ft/m3), ennyi vizet az életben nem fogok kijuttatni, mert a gatyám rámenne. Nem is nagyon akarom a sok vízhez szoktatni a gyepet és a talajnak sem tesz jót. Mindenkinek meg kell találni a neki ideális mennyiséget a talaj, fű strapabíró képességének függvényében.
Itt egy kép felülről, ahol világosabb a fű, ott holnap lesz 4 hete hogy elszórtam, NPK 15-15-15 tásaságában. Most kiszórtam rá a pre-wintert és szerintem idén ennyi volt. Holnaptól eső, aztán lehűlés.
Így van, hasonlók a tapasztalataim "olcsó" agrolargos fűmaggal és szerintem többségnek a túlöntözés miatt gombásodik állandóan, néha meglepődök, amiket itt írnak vízadagokat/gyakoriságot.
Samubá is, nemrég (október elején) 3 naponként 15mm-t javasolt vkinek, én nyáron a legdurvább melegben nem locsoltam ennyit.
Persze sokat számítanak az adottságok, talajminőség, stb., de ilyen vízadagok mellett nem csodálom, ha egyeseknek folyamat permetezni kell gomba ellen.
Ettől függetlenül szerintem megéri az árát a prémium fűmag, 35nm2-ként kb. ezer Ft plusz költség, amit csak egyszer kell megvenned utána minimális az esetleges felülvetésekhez. Ez az egyszeri plusz költség elenyésző az öntözőrendszer, rendszeres műtrágyázás, stbhez képest.
Sárgul a füvem. A végétől a töve felé. Van, aminek csak a hegye, és van már, ami teljes hosszában sárga.
Öt nap távollét után csontszáraz volt a föld, amikor hazaértem. Tegnap alaposan meglocsoltam, előtte nyírtam is. Iszonyú szar itt a talaj, pillanatok alatt kiszárad egyes helyeken.
Igen, ma du. ha hazamegyek fotózok még párat, ott is ahol szept. végén vetettem.
Tomo75: Ez a 2. szezonja volt a gyepnek egyébként, de az a tapasztalatom és véleményem, ha nem hagyom kiszáradni, kiégni, ezáltal megritkulni, a gyomnövények nem igazán jelentenek gondot (EP alatt az egynyári perjére gondoltál?). Mögöttünk lévő terület egy gazos szántó, max a parlagfű szokott itt-ott bejönni, meg vmi tüskés gaz, de eddig nem volt ilyen dús a gyep és olyan kevés volt, hogy kézzel ki szoktam szedegetni.
Most, hogy az öntözést megoldottam bízom benne, hogy fenn tudom tartani ezt az állapotot, de majd elválik. Lehet ezután a gombával több problémám lesz, bár volt már idén tél végén pár foltba hópenész, meg nyáron egy helyen "hálós" volt, de nem permeteztem direkt és a fű helyrejött magától.
A mondanivalóm lényege egyébként az lett volna, hogy ez a fűmag az olcsósága ellenére szép és bizonyos szempontból ellenálló pázsitot eredményez, bár szükséges neki az öntözés és 4-5 naponta nyírom. A további fenntartása vagy a füvesítés előkészítése az más fűmag keveréknél is ugyan azt eredményezi, ezért az már nem a magon múlik hanem a júzeren.
Egy év az sajnos nem sok tapasztalat. Minden gyep szép 2-3 évig. Majd elválik utána, mennyi lesz benne az EP, mikor cseréled le. 4-5 év múlva újra írd meg a tapasztalatod, tegyél fel képeket.
Utóbbi időben sokszor volt téma, gondoltam megosztom a tapasztalatomat:
Javarészt Scotts és Brandenburg fűmagokat ajánlotok és az olcsóbbakat nem igazán, pedig nem minden olcsó egyenlő a vacakkal. Nem reklámozni akarom, csak a tapasztalatom megosztani.
Tavaly tavasszal vetettem teljesen 0-ról a füvet, laikusként, 20-40 cm feltöltött talajban, különösebb előkészítő munka nélkül. Utána kezdtem a fórumot olvasni. A választásom a KITE Presto fűmagra esett. Azóta többször feltúrtam az udvart (szegélyezés, ágyás készítés, öntözőrendszer miatt), és többször vetettem emiatt. A tapasztalatom nagyon pozitív! A kelés aránya nagyon jó, szépen bedúsult azóta, gomba ellen SOHA nem permeteztem még, árnyékos részeket is jól bírja, a keverékben gyommagvak nincsenek. Nemsokára teszek fel képet a jelenlegi állapotról érdekességképp. Egyedül a hosszú szárazságot viselte nálam nehezen, ezért csináltam most öntözőrendszert. Egyébként agyagos a talaj amibe ültettem, összesen 740 m2 területre.
A kg-s ára valahol 1070 Ft körül alakul, én úgy gondolom, ennyi pénzért nagyon jó vétel. Remélem hasznos lesz valakinek ez az infó is, én bátran ajánlom ezt a keveréket!
szerencsés helyen laksz. Öt napig külföldön voltam, ott minden nap esett valamennyit, erre hazajöttem, és csont száraz és repedezett a föld. Reggel még úgy tűnt, esni fog, de aztán kimentem, és jól meglocsoltam mindent, nem vártam tovább.
Barenbrug fűmagkeverékek között mennyire nagy a különbség kinézetre? Soport classic fűmagot vetetnék, de esélyes, hogy nem lesz elég, így kellene még egy kiló. Helyben nem találtam csak árnyéktűrő keveréket. Ha egymás mellé szórom, nagyon elütne? Ha igen, a keverés sem lesz jó, mert van már egy sáv, ami ki is kelt...
utólag? :) nem tudom, láttam már olyat ahol a vakond a háló fölé ment és próbált lemenni...hát az nem jött neki össze, de keresztirányban sokat próbálkozott...siralmas látvány volt.
Magtoxin. ennél jobb nincs. csak nehézkes a beszerzése.
Hála az égnek csendesen, de folyamatosan esik. Nagyon kellett már a fűnek. Hétfőn elszórtam a hosszan tartó őszi trágyát. Utána naponta 2x30 percet locsoltam. A föld elnyelte 30 perc alatt minden esetben.
Én a prewinter trágyát vettem náluk, Budaörs szélén korán reggel nyitva vannak és vettem ABD-hez is cuccokat, de a Bumper már közeli lejáratú volt és a srác nézte meg, inkább nem adta ide. Én tuti észre nem vettem volna ...
Gondolom mindenhol bele lehet olyanba futni, hogy valami régebbi.
Rávetés témában kérdeznék.
Nekem bő egyéves gyepszőnyeges telepítés, fogalmam sincs milyen fajtájú/összetételű maggal dolgoztak (kertész intézte). Itt-ott, sarkokban, hangyabolyok helyén ki van ritkulva. Szórjak rá valami magot akár most is? Ehhez nem kellene túl nagy kiszerelés, hol tudok jó minőségűt kis kiszerelésben gyorsan megkapni vajon?
Talajelőkészítés tényleg fontos én most bő évvel a telepítés után is érzem lépkedve rajta, hogy tuti jó göröngyös maradt a gyepszőnyeg alatt, mert érzem a talpamon mindenütt.
A vakondok ellen tudnátok ajánlani valami tuti módszert már mindent kipróbáltam de semmi nem használ! 400m2 fűves terűletre utólag hogy lenne érdemes vakondhálót fektetni? Vakondhálóból mindegy milyet veszek mert több félét láttam? ELNÉZÉST a SOK KÉRDÉSÉRT!
Van aki szerint a startert berotálni jó, van aki szerint csak kiszórni a füvesítés előtt. Én biztosra mentem, vettem olcsó npk 15-15-15öt azt berotáltam, a startert meg simán a fűmaggal együtt kiszórtam. Virágföldet ne tegyél, mert az is tele lehet gyommaggal, amikor elszórod a magot oda-vissza mozdulatokkal gereblyével besimítod a földbe, utána meg lehengerezed.
Arra figyelj nagyon, ha tervezel vmi földmunkát, pl öntöző telepítés, vagy akár egy oszlop eltávolítása bármi ilyesmi, vagy csak nagyon egyenőtlen a terep, akkor azt mindenképp most csináld meg, mert ha füvesítés előtt ásod fel, akkor később meg fog süllyedni.
Elgereblyézed egyenesre, nagyobb hantoktól mentesre, feltöltöd, vagy leszeded a kívánt szintre, csak a finomítás maradjon.
Ha csak jövő ősszel füvesítesz, most nyugodtan mehet bele szerves trágya, vagy komposzt, de ha mozgatod a földet, mindig talajfertőtlenítsd is, hogy ne legyen vakond(ok)od !
Köszönöm. Azt hiszem nem fogok tudni én sem várni nyár végéig. De tavasszal akkor még egyszer átpermetezem Glialkával. A Starter műtrágyát a rotálás után, közvetlenül a füvesítés előtt kell kiszórni? És még egy láma kérdés: a fűmag elszórása után érdemes hozatni tőzeget/virágföldet vagy bármit, hogy a fűmagok kapjanak egy vékony földtakarást?
Én a műveletet nem mondanám jónak, ahogy előttem is írták ez felesleges brutális túladagolás, inkább többször fújd majd le tavasszal a vetés előtt, mivel gyomok folyamatosan jönnek elő, ha most kicserélnéd az egész földet 100%gyom és gyommagmentes földre, aztán hagynád ahogy van, májusra akkor is szép zöld lenne egy rakás gyommal! :)
Szerintem a trágya se jó ötlet (ha sima marhatrágyára gondoltál), mert az csak serkenti a gyomok növekedését, meg abban is lehetnek gyommagvak, inkább starter műtrágyát használj majd.
Ősszel előnyösebb füvesíteni, kérdés akarsz e egy egész évet várni vele. Én pl. tavasszal (sőt már inkább nyár, júni eleje) füvesítettem, nem vártam szeptig, nem akartam, hogy minden eső után sártenger legyen. Végül is nem bántam meg, annyi a titka, hogy türelmesnek kell lenni az elején és nem aggódni a gyomok miatt, aztán 1-2hónap után jöhet a kétszikű gyomirtózás. Mostanra dús, erős a füvem és szinte gyommentesnek mondható, na meg egész nyáron ott volt a gyönyörű gyep, ha nem egész közelről nézted, akkor a gyomirtás előtt sem látszottak a gyomok.
Szerintem nem érdemes nagyobb dózist kinyomni. Egyrészt minek mérgezni a környezetet. Másrészt mintha írta volna Samubá (vagy más?), hogy a nagy dózis nem hatékonyabb, cserébe nem jut el mindenhova, mert idő előtt leáll a működése a növénynek, tehát a végén szépen kihajt a maradvány gyökerekről.
Hát, sokat kapok mostanában az élettől, de talán nem annyit, hogy attól férfi létemre terhes legyek :-D!
Örülök, hogy ezt írtad, mert nagyon kellemetlenül éreztem magam utána, ráadásul, hogy egy idő múlva jól meg is fájdult a fejem (amit első körben az időjárásra szoktam fogni, csak most bizonytalanodtam el, persze azóta is fáj..., mindegy).
Igen, azóta esett vmennyi és igen, inkább ne essen sok!
A művelet jó, csak a magot ne vesd el ! Csináld meg 80 % - osra a magágyat, hagyd üllepedni, a folyamatosan kellő gyomokat havonta gyomírtozd, ha van kút és öntöző, heti 1x, 2x locsold, mintha be lenne vetve, jövő év aug. végén / szept. elején csináld 100 % - osra a területet és akkor vesd el a fűmagot ! Ha gondot akarsz magadnak, csináld tavasszal :)
Sziasztok. Laikusként szeretnék tavasszal újra füvesíteni egy elgazosodott leromlott állapotú gyepfelületet. Arra gondoltam, hogy most csinálok egy totális gyomirtást Glialkával. Valakitől azt a tanácsot kaptam, hogy 4 liter vízhez tegyek 1 litert belőle, ami többszöröse az ajánlott adagnak. Mi a véleményetek erről? A gyomirtózás után a tarackkal szennyezett területet (úgy látom viszonylag jól behatárolt) fekete fóliával letakarva hagynám tavaszig. Márciusban trágyát hozatnék, amit rögtön bele is rotálnék a földbe. Áprilisban elvetném az új füvet. Ez a terv. Szerintetek van valahol hiba az elgondolásban? Előre is köszönöm a segítséget.
Ha nem vagy terhes, akkor nem gond! :D (a dithane/ridomilon van olyan figyelmeztetés h károsíthatja a születendő gyereket) Szerintem a növényvédőknél egyiknél sem az akut sérüléseknek van veszélye (persze szembe kerülve okozhatnak azért gondot), hanem ha hosszú éveken át és rendszeresen védőfelszerelés nélkül permetezel.
Ne öntözd be, vszínű jön sok eső, a beöntözés még 1 héten belül is ráér. Én inkább abban bíznék, hogy ne essen, mert a lenyomott fű nem tud visszaállni, ha beleragad a sárba.
A keverék olyan szarul van összerakva, hogy kb. 20%-ban totál idegen szálak jönnek benne mind növekedésben, színben, vastagságban. Vicc ahogy kinézett..
Tegnap végül sikerült nyírjak. Kb. 5-6 centi magasságot céloztam be és annyi is lett. Sajnos a kerekek nagyon lenyomták a füvet, ott még nem tudom, hogy milyen magas lesz, mert nem álltak még fel a szálak.
Nagyon mondták, hogy 14 órától eső lesz, 15 óra felé már sötétedett, jöttek a felhők, nekiláttam. Utána kevertem egy ABD-t és ki is fújtam. Persze a végén esett le, hogy a maszkot nem vettem fel és fújt is a szél rendesen, remélem, nem okoztam magamnak túl nagy veszélyt! Ezután már csak az esőre vártam, hogy belocsolja. Na, az azóta sem esett, pedig folyamatosan azt kommunikálják. HA ma esik, az még megfelelő az ABD "belocsolására"? Vagy ha nem esik, akkor délután öntözzem be én akkor is, ha esetleg utána majd tényleg esik?
A talajból kiszedtünk minden növényt és azok gyökereit, amúgy sem volt sok, építkezés után vagyunk, és kicsi a kert. Fel is ástuk, köveket kiszedegettük, valamennyire átrostáltuk. Remélem, ennyi elég.
Sziasztok! Gyepszőnyegezés előtt állok, sokat olvastam már az indító műtrágyáról (pl. Substral Start). Szórjam ki a földre, és locsoljam be, vagy majd csak a fűre?
Csak hétvégén tudok szétnézni fűtáp után, (egyenlőre rendelni nem szeretnék) mire hazaérek már minden zárva van. Esetleg az OBI-ból a Genezist tudnám megvenni, az még nyitva van.
Én is ezt a genesist használtam augusztusban. Nekem is nagyon poros volt, de a fű szép volt tőle. Kézzel szórtam ki és nekem nem égetett sehol. De a porolás miatt nem veszek ilyet többet.
Szerintem te olyat vettél, ami már kapott vizet, párát. Én a miklósi gazdaboltban vettem(nem reklám), s nem volt rögös, s egy szem por sem volt benne. Ilyet érdemesebb nagyobb forgalmú boltban venni, nagy valószínűséggel frisset, új gyártásút kapsz. Szórás után be kell locsolni! 20mm
Én a 11-11-21-el szórtam két hete, s jelét sem látom égetésnek.(hecht legolcsóbb kézi szóróval) .
Még 4-5 naponta nyírnom kell, hogy betartsam az 1/3-ot. Mikor fog visszaesni a növekedés? 2-3 hét?
Igen nincs öntözőm, de sztem azzal nem volt gond, nem hagytam kiszáradni. Nézek valami őszi gyeptrágyát itt a gazdaboltban. Nem sok 80m2 a füvem, és a fele fák alatt van, köszi a segítséget :)
Na meg abból amit írsz, úgy gondolnám nincs automata öntöződ, kollegák napi 6x öntözéssel kelesztették a füvet, az is sokat számít kellően locsoltad e. Persze nem kell ennyiszer, de vetés után a naponta öntözés tényleg nagyon fontos, ha nem kapott elég vizet, lehet jó része ki se tudott kelni, mivel eső jelentéktelen volt az elmúlt 1 hónapban.
Az a két hét rengeteget számít, főleg mert szeptemberben még nyári idő volt. Én csak kis részeket/foltokat vetettem felül, de látom, hogy amit szeptember közepén, tehát kb 5-6 hete vetettem arról meg se lehet mondani, hogy az felülvetett rész, amit október elsején, az meg nagyon kis zsenge még (nyírni sem kellett), ég és föld a különbség a kettő között. Nálad sajnos nagy hiba volt az is, hogy semmi műtrágyát nem kapott.
80205-80206 hozzászólás, szerintem azok közül lenne érdemes vmit, most már nem kell sok nitrogén.
Sziasztok. Egy hónapja füvesítettem, de a ti füvitekhez képest az enyém elég ritka, pedig 3x-or annyi magot szórtam ki. Nem kapott semmi tápszert, és a mag sem minőségi sztem, a helyi gazdaboltban vettem. Mit javasoltok adjak neki valami tápszert, vagy csak elég jövő tavasszal. Egyszer már volt nyirva, sima sport fűmagról van szó, a nagyrésze angolperje, és vöröscsenkesz.
Nekem is olyan van már sok éve. Nagy segítség, ha szórás előtt lenyírod a füvet, mert akkor látni a szemcséket a pázsiton. Így jobban lehet követni, hol volt a sáv széle. Persze így sem lesz tökéletes, ha nincsen elég tapasztalatod a szórásban. Idővel kézreáll az eszköz, mint minden más, amit gyakran csinálsz.
Van itt még vkinek scotts (vagy substral) repitőtárcsás műtrágya szórója?
Elég jó gyorsan lehet vele haladni nagy területet szór be egyetlen problémám vele, hogy nem tudom jól belőni a sávokat, ugye csak nagyjából látom hogy meddig szór el, meg amikor a köv. sávot csinálom, akkor se tudom pontosan úgy tolni hogy az előző sáv széléig szórjon, tehát mindig van egy 20-50cm sáv, ahol vagy duplán megy a műtrágya ha átfedésbe csnálom, vagy nem jut egyáltalán, meg ahogy lelassítasz stb akkor se egyenletes.
Meg ahogy szétnézek szórás utána füvön, nekem úgy tűnik van ahol sűrűbben van ahol ritkábban vannak a szemcsék, én csinálok vmit rosszul?
Ezt régebbi hozzászólásból emeltem át ide . kezdésnek talán lehet ezt olvasgatni
Fűvetés
Mivel ebben az évben igen sok információt összeszedtem a topikból, ezért ezeket egy csokorba összegyűjtöttem. A legtöbb információ Attila és Samubá tollából származik (sokszor szó szerinti idézetek).
Egy összegzés azoknak, akik most kezdik a dolgokat, talán egy kezdőnek majd vissza is lehet hivatkozni ezt a hozzászólást. Arra kérném a szakikat, hogy esetleg fussák át, ne legyen benne nagy baromság.
Ajánlott fűmagok vetéshez: Barenbrug vagy Scotts. Ne használj gazdaságos magokat, mert a végén úgy is megbánod.
Telepítés időpontja: Ideális esetben ősszel telepítsd a füvet, mert kevésbé fog gyomosodni, mint a tavaszi telepítés. Telepítés esetén többször is gyomírtózd le a területet, hogy ne kelljen majd a gyomokkal szenvedned.Használj glialkát.
A vetés mellé ajánlott Scotts Starter műtrágya használata, mely megadja az induláshoz szükséges tápanyagokat a fűnek. Ez egy cca. 2 hónapos trágya.
Első vágás telepítést után: Amikor 8-10cm a fű, akkor már vághatod. Figyelj arra, hogy tartsd be a 2/3-os szabályt (A fű 1/3-át vágd le. Fontos hogy a felső 1/3-a legyen J) Amennyiben alacsonyabbra akarod nyírni majd, úgy csináld két részletben, egy napos eltolással. Minél magasabb a pázsit annál jobban tűri a szabályszegést. Ha rosszul nyírsz akkor gyomosodik, felveri pl. a pirókujjas muhar. Lényeg hogy a nyírás után ne tarló maradjon hanem leveles szár.
A gyep ideális állandó magassága 5cm, tavasszal és ősszel lehet ennél kevesebb. 3cm alá ne nagyon menj.
Telepítés után:
Naponta többször öntözd a talajt úgy, hogy ne legyen rajta soha álló víz, de a talaj felső rétege mindig kellően nedves legyen. Első vágás előtt ne öntözz, hogy a fűnyíróval ne süppedj bele a talajba.
A gyep későbbi gondozása:
-Fontos a rendszeres öntözés
-Fontos a rendszeres tápanyag utánpótlás
-Fontos a betegséges felismerése idejekorán, hogy azt még gyógyítani lehessen
Öntözés: Automata öntözőrendszer javasolt. Ideális esetben a gyep két naponta kapjon öntözést a hajnali órákban. Az esti öntözés nem javasolt, mert nagyobb a vízveszteség és gombásodáshoz is vezethet. Amennyiben fúrt kútról öntözöl, érdemes lehet bevizsgáltatni a vizet, mert ez is sok probléma forrása lehet.
Tápanyag utánpótlás: Scotts közepesen hosszú hatástartamú (2 hónapos) műtrágyák használata javasolt az alábbiak szerint:
Márc vége: 26-5-11
Május vége: 26-5-11
Aug eleje: 18-8-17
Okt eleje: 16-6-25
Magyarázat a számokhoz:
A számok tápanyag nevet és arányt jelentenek.
N nitrogén ettől nő a fű, és kapja a szép zöld színét. Amikor sárgászöld vagy sárga akkor már nitrogén hiány van, mehet az újabb adag műtrágya.
P foszfor ez kell a gyökér képződéshez, erősíti a szárak növekedését stb,
a K a kálium ebből sokat képes felvenni a fű és jobban tűri a szárazságot mer szabályozza a légcsre nyilásokat stb, a talajból gyorsan kimosódik, különösen homokon.
Figyelj arra, hogy a legjobban a Sportsmaster verziókat érdemes megvenni. Vannak más Scotts termékek hangzatos nevekkel, de fajlagosan majdnem kétszer olyan drágák és ugyanaz van bennük.
Amennyiben műtrágyaszórót akarsz venni, kerüld a Gardenát. Két fontos "felszereltsége" legyen a szórókocsinak:
1. a résnek legyen zárószerkezete a fogantyún, kéz közelben (pl. a Gardenának nincsen)
2. nagy, minimum 25-30 cm átmérőjű kerekei legyenek.
Amennyiben nem érsz rá, de szeretnél egész évben zöld pázsitot, használd a scotts 8-9 hónapos trágyáját. 1x kell kiszórni tavasszal, és valóban szeptemberig tartja a fű szép zöld színét. Nem lesz tőle annyira sűrű a fű, mint a 2 hónapos trágyáktól. Hátránya, hogy egy gombabetegségből itt lassabb a felépülés, mivel évközben nem trágyázol, illetve tavasszal sárgább a fű, mivel ősszel sem szórsz téli kondit, ami hiányzik a fűnek.
A fent említett 2 hónapos műtrágyázástól a gyep megerősödik és nagyon besűrűsödik, amitől viszont könnyen gombásodhat.
Ezek megelőzésére gyepszellőztetés szükséges és permetezés:
-Gyepszellőztetés: Javasolt évente legalább kétszer (tavasz és ősz) tavasszal vetett fű esetében a vetés évét követően ajánlott először, mert még gyengébb a gyep.
-Gombásodás megelőzésére évente kétszer Amistar+Dithane+Bumber koktél fújása javasolt. Dithane-t többször is lehet fújni egy évben.
Adagolásuk:
100 m2-re 5 liter permetlébe 10 ml amistar és 2-3 ml bumper megy és 20 g-os zacsi Dithane.
Attila írta, hogy ő ennél gyakrabban fog fújni a kertjeiben, de a saját kertedben talán nem szükséges. Amennyiben a betegség első tüneteit látod, akkor viszont azonnal fúj hogy megelőzd az elterjedését. További termékek fújása (pl Systhane, ???) fújása is javasolt lehet, de a többi ajánlott terméket kiskönyv nélkül hazánkban nem tudod beszerezni.
Amennyiben Dithane-t fújsz (ill sok egyéb szer esetében is használhatsz Nonit-ot, ami a szer jobb tapadását segíti elő: 2-3 ml / 12 l)
A permetezés ideális időpontja: a szélcsendes esti órák
Amennyiben tavaszi a gyeped/vetés előtt nem műtrágyáztál:
Manuálisan, kézzel húzd ki a gyomokat. A fiatal gyepre gyomírtó szer fújása nem javasolt ??? hetes koráig.
Muhar:
Amennyiben kezd elszaporodni kertedben a muhar, úgy vagy nagyon gyorsan szedd ki őket kézzel, amíg nem hoznak magot. Vagy használj szuperszelektív gyomírtót. Az általad keresett termék neve:
PUMA
Hazánkban nem kapható sajnos, viszont Szlovákiából beszerezhető. Esetleg előállítható, Attila talán le is írta a receptet 2012 júliusi hozzászólások között visszakereshető.
Teendők ősszel és kora tavasszal:
1. szept végéig nyírsz-locsolsz, az utóbbit egyre ritkábban
2. okt végéig nyírsz, locsolni alig vagy semmit, hó 2. felében kiszórod a káliumos trágyát
3. nov még nyírsz időjárástól függően 1-2x. Hó végén vagy az uccsó nyírás után lepermetezed Amistar + Bumberrel.
4. dec ha nagy meleg van és megnőtt a fű, lenyírod, ha nincsen meleg, hóembert építesz a gyereknek
5. márc végén ha már kiolvadt, felszáradt és nem puha a talaj, szellőztetsz, majd trágyázol egy erős nitrogénessel.
6, prevenció: Tavasszal kell prevenció. Trifendert legkésőbb május elején ki kell juttatni, de jobb még áprilisban.
Talán kicsit off-topic, de bízom, hogy vannak jó ötleteitek:
Van egy nem túl nagy, túlnyomórészt füves területű kertünk, amibe szeretnénk (mobil) ping-pong asztalt tenni. Sajnos az asztal két végén mindig ki szokott kopni a fű. A családi nyaralóban kb. 20 éve gumi "térkövet" raktunk le, de ilyet mostanában nem látok, csak a 40*40-es vagy 50*50-es méretű gumilapokat. Ezek egyrészt aranyárban vannak, másrészt a köztereken mindig felpöndörödött széllel borzasztottak el. Műfűre is gondoltam, de szerintem csúszik. Lekövezni nem akarom. Van valami ötletetek? Köszönöm előre is.
Mindazonáltal én inkább 180 m²-re nyomtam ki. Szerintem locsolással kivitelezhetetlen ennyire eloszlatni. Persze lehet jobban higítani, de kinek van kedve 1-200 liter vízzel körbesétálni a kertet...
Na igen, én is próbáltam, ami nem olyan egyszerű. Főleg azt követni, ha végre találtam valamit, és szeretném követni az adott hozzászólás elő- és utóéletét. Általában működik az Előzmény linkre kattintva, de nem mindig, és nem teljes mélységben (ha hosszú a válaszok láncolata, a legrégebbiek és a legújabbak sokszor lemaradnak).
Csak úgy kronológiailag visszafelé olvasni... hát..
Értem, mindenkinek a saját felelőssége. Ha szerencsém van, akkor a mára mondott esőcske nem volt és nem is lesz. Az elérhető szálakat megmérem, megvizslatom a talajt, hogy mennyit száradt, aztán majd döntök. Mondjuk örülnék, ha még pár napot várhatnék, de ezt nem én befolyásolom. Bár most már holnapra is esőt mondanak. A fene.
Ezt mindig elfelejtem: ABD-t belocsoljuk vagy nem? (főleg, ha jöhet az utána való napon eső)
Én így szoktam ezt használni. Az enyém LIDL Flórabest és volt vagy 6eFt., de ritkán lehet kapni. Tavasszal mindig van mire kell. Figyelni kell a szórólapot, vagy fizetsz egy vagyont a másik termékért.
Ez az Amalgerolos téma engem is úgy érdekelne, hogy egy 10 literes kannába mennyit tegyek, és azt a 10 literben feloldott mennyiséget hány m2-nyi területre osszam el?
Az eddigi információk nem ennyire gyakorlatiasak. Akinek tapasztalás alapján kialakult tanácsa van az is megoszthatná.
Egy pár órát ha eltöltesz visszaolvasással, sok praktikát el lehet tanulni. Bár most én is épp kérdeztem, de az amalgerol arányairól nem találtam semmit beöntözésre :)
Szóval csak mert úgy láttam (mint minden fórumban), ezerszer ugyanazokat a dolgokat kérdezik az újak ;)
Végre sikerült családi házba költöznöm, ahol van egy 100 négyzetméteres egybefüggő gyepterület, amit az előző tulaj sajnos elhanyagolt.
A szomszéd átnyúló nagyon magas fagyala épp a héten lett visszavágva kb. 5 méteres magasságból 2 méteresre, sajnos azon a részen eléggé kikopott a fű, mivel a felette lévő lomb kapta a vizet.
2 hete csinálta egy gyomirtást, mivel a Taraxacum nagyon elszaporodott benne, tegnap Volddüngerrel tápláltam, majd alaposan meglocsoltam.
Szeretném, hogy szebb legyen a fű, rá szeretnék vetni, ehhez kérnék segítséget.
Jómagam ezt az eszközt használom szellőztetésre. A kerekes azért jobb mint a kerék nélküli 2 éles változat, mert a nyél tartásával lehet szabályozni, hogy mennyire mélyen menjen le a kés. A kerék nélkülivel egyenletesen kellene kézzel minden esetben tartani a nyelet ami nagyon fárasztó és szinte lehetetlen.
Láttam én is a litániát a termék oldalán, csak gondoltam hátha van valakinek egyszerűen elmondható/megvalósítható ötlete/rutinja :)
Szóval 0,1-0,2 decit tegyek 10L-be, amit próbáljak 10nm-re locsolni. Ha jól számolok itt kávé előtt. :D
A szellőztetőnél tologatós, kézi van a fejemben. Valami olyasmire gondolok, mint a kézi fűnyíró. Nem lehet olyan drága(ha van ilyen) és nem romlik el. + Nem kell 50db-ból kiválasztani :)
"Gyepek, pázsitok: legalább 100 liter vízzel, vagy az öntözésekkel egy menetben 1-2 l/1000 m2 adagban, 4-6 hetente ajánlott a kezeléseket elvégezni. A kezeléseket a tavaszi elsô növekedés kezdetekor célszer? elkezdeni. A további kezeléseket a vágások után 2-3 napon belül végezzük el. A kezelések hatására a pázsit haragos zöld lesz, jobban bírja a szárazságot és a taposást is."
A 8-10 centi már határeset. Én ilyenkor nyírok akkor is ha nagyon kevés van belőle. Nem árt neki. A fű többet kibír mint amit gondolunk. Sőt előbb is nyírok, mert ha kap egy zápor esőt, akkor egyrészt ledöntheti, másrészt a vizes füvet nem tudom nyírni elsősorban a taposás és a sár miatt. Természetesen mindenki maga dönt, mert ő látja milyen a füve.
Miután itt megoszlanak a vélemények a nyírással kapcsolatban, és ahol már elég hosszú a füvem, ott sem hajlik rá a talajra, hanem csak a vége már nem egyenesen áll, várjak vagy ne? Nem akarok kárt tenni benne.
Ráadásul van még olyan rész, ahol nagyon gyér, lábfejnyi tar foltok.
Amikor először előre tolod üres a foga és visszahúzva tele megy filccel, ami a következő előre toláskor kiürül a fogak közül. A kiszedett filc így renre rakva ott marad sorban a füvön.
Valakinek van egy jó tippje tologatható, normális szellőztetőre? Idén ~130nm-t gereblyével húzkodtam végig (aug 5-i vetés, hasonló okokból mint kolléga) de többet nem szeretném :)
A másik, hogy Amalgerolt fűre locsolni milyen arányban érdemes? Feltételezzük, hogy 6-8-nm-re locsolok ki egy 10L-es kannát, akkor mennyit tegyek hozzá a szerből?
Én tavaszi vetést szellőztettem egy részen, igaz nem géppel, hanem kézivel, pár héttel gyomirtás után szept közepe körül. Lehet a vetést én csináltam rosszul és túl sok fűmagot szórtam, vagy sok volt a kiszáradt gyom is, de kb. 50nm-ről 3 talicska elszáradt gyomot/füvet szedtem ki belőle , és ezen a részen előtte lassabban is nőtt a fű. Felülvetést nem is csináltam rajta, zöldből nagyon kevés jött ki. Komolyan mondom most itt a legszebb, legdúsabb a fű.
Mondjuk lehet ez a kézi sokkal kíméletesebb a rugósnál is (bár 3 talicska/50nm nem kevés), a leírásában ez van:
"Tipp: a levegőztetés az egész éves gyepápolás része, minden második-harmadik nyírás után szükség van rá."
Gondoltam hogy a gombásodás miatt, csak ekkor meg arra gondolok, hogy biztos jó-e az, ha a gombásodáson felül még adsz egy akkora stressz terhelést a fűnek hogy megszellőzteted.
Mert a gombásodás miatt nagyon sok "szalma" volt benne és gondoltam jót tesz neki, ha azt eltávolítom. Nagyon nagy mennyiségű száraz szál jött ki, utána gombaölőzések + trágyázások után el is indult a jó irányba, a 2. képen a jelenlegi állapota. Augusztus 1 hetétől kezdődően az augusztus nagyon megviselte.
1éves Br. SuperSport augusztusi gombásodás és 2 késes szellőztetés után így nézett ki
Szeptember 12-án:
Október 16-i állapot (ugyanott fotózva):
Érdekes, hogy elég vastag szálú lett most, előtte nem volt ennyire vastag, de legalább visszatért az élők sorába :) Már csak a vakondot kellene kitiltanom örökre.
Ja, komolyan nem aggódtam, csak mivel sok bajom volt a macskákkal idén (mióta a szomszédban változott a lakó és elvitte a macskáját, lényegesen jobb) egy kicsit kevésbé kedvesen állok hozzájuk...
A talaj nedves, igen, és természetesen csak egy keskeny sávban olyan hosszú, hogy visszahajlik. Csütörtökig várok, remélem, nem fog esni , mert mondják, hogy lehet, és akkor tovább száradhat!
Szerintem arra gondolt addigra remélhetőleg megerősödik a füved, nyoma nem lesz a foltoknak és nevetni fogsz rajta ilyen apróságokon aggódtál. Ha meg mégis marad folt, tavasszal rászórsz egy kis magot és pár nap alatt eltűnnek.
Viszont én nagy hülyeségnek tartom a képen látható állapotot nyírni, bőven ráér még 1-2 hetet, vagy többet. Szerintem Samubá nem nézte a képeket, ez nagyon messze van attól, hogy a fűszálak visszahajoljanak és maguk alá temessék a kikelőket. Ráadásul az is látszik, hogy eléggé nedves a föld, nem előnyös rajta mászkálni meg fűnyírót tologatni.
Sajnos még mindig nagyon nedves a fű. Ma elriasztottam egy macskát, ami végigtrappolt, de nem kellett volna, mert amikor megijedt és ugrott egyet, szépen kikapart egy részt...
Én az AUGSBERGERtől vettem a gyál felsőpakonyi telephelyről tavasszal 40m2 -t, és ki is szállíttatták a megbeszélt lerakási időre Bp.kőbányára. Nagyon szép, erős, gyommentes. Gyorsan gyökeresedett.
Én négy éve ezt használom és rendkívül elégedett vagyok vele. Négy vödörrel szoktam venni, ez egy novemberi és egy januári szórásra elegendő 250nm-re. Márciusban általában már gyönyörű zöld a fű, áprilisban meg úgy nő, hogy lefullad a 140ccm-is fűnyíró, ha önjáró módban tolom.
Fele annyiba kerül a 25kilós mint everrisből a 15kilós, tehát majdnem negyedáron van. Neked kb pont a fele kell, de el tudod tenni jövőre, vagy van 5kg kiszerelés is:
Új vagyok a fórumon, pár napja olvasgatok itt. Finisben a kertrendezés, gyepszőnyeg rendelés előtt állok. Nettó 61 m2 a terület, egyenes, önmagában napos, csak a falak árnyékolnak körben. A sok-sok hozzászólás hatására hajlok a felsőpakonyi sport fűre. Személyesen elhozni nem tudom, ők meg nem foglalkoznak magánszemélyekkel. Van valakinek tapasztalata ilyen cégekkel Budapesten vagy a környékén?
Remélem, a jövő heti 10-15 fokos időjárás még kedvező, az öntözőrendszer már működik...
Talajjavításnak be lett ásó gépezve hektárra számolva 1000 mázsa trágya.
Műtrágyázni szoktam mivel kertészet van és onnan "lopkodom" ide a műtrágyát.
Képeket nézve amit mi taracknak nevezünk az valóban csillagpázsit. A csíráztatást csak a kíváncsiságból próbálom,tudom,hogy kell betelepíteni vele a területet a szántóban is végig viszi a munkagép ha van csak egy tő is.Szerintem egy nagyon ellenálló növény öntözve műtrágyázva elég jól néz ki nyírni meg álom a kemény mivolta miatt.Fűnyíró az elég nagy van ilyen.
Azért ekkora,mert kb 1 hektárt kell nyírni vele nem mind fű hanem épp ami kikel.
Egy problémát látok csak a tarackkal mégpedig,hogy ne menjen ki a neki szánt területből az van tervben veszek ilyesmit felszabom és beásom a talajba x mélyen.
Szóval több ezer négyzetméteres kerted van öntözéssel és dísz cserjékkel miegymással, talajjavítás nélküli homokon?
A mulcsra vágás segíthet, mega káli túlsúlyos műtrágya.
A tarack az tág fogalom, mert a réti perje is tarackos meg a vörös csenkesz is. Gondolom te a csillagpázsitra gondolsz. Magról nehéz szaporítani. A régi kertészek tarack feldarabolással és betemetéssel telepítették. Viszont zet is rendszeresen nyírni kell, mert különben ez sem lesz szép. A betegségekre ugyan olyan érzékeny mint a többi a fű. Floridában őshonos és nemesítik is, de télen ott is felülvetik angolperjével, mert bebarnul és későn zöldül, a melegtől meg az angolperje megy ki.
Szerintem nyírogasd azt ami van a területen, egy két év alatt beáll a gyep valamilyen összetevőkkel és kapsz egy talajvédő gyeptakarót, amit ha nem öntözöd nyáron kisül de majd ősszel újra hajt és kizöldül, ha akar.
Akkor a héten erőt veszek, és nyírok. Tegnap kapott egy nagyobb adag öntözést, szóval lehet, hogy csütörtökig is várni fogok, mert eddig csak a széleken látszik, hogy szikkadt volna. De valóban, van már pár szál, ami visszahajlik. Csak ugye a távolabbi, árnyékos részen meg később és lassabban jönnek elő a szálak, ott lehet, hogy még 5 cm sincs. De csütörtökig van ideje nőni. Egyébként is, a semmiből szerda óta, azaz 6. napja ilyen lett, szóval szépen belehúztak a fiúk... :-)
Miután elég egyenetlenül nő, van, ahol már 8-10 cm, van ahol csak most bújik ki. Hogyan és mikor nyírjam majd?
Amikor már a füvek között van olyan ami eléri a 8-10 cm magasságot meg kell nyírni 5cm körüli magasságra, mert a saját súlyától visszahajlik a többire és később ahogy egyre több lesz ki is pusztul a maga alá temetett még kikelő félben lévő fű. Ettől lesz aztán később foltos. Ne félj rálépni kirúgja magát a fű, de nem lehet sáros a talaj mert, ha beleragad a fű amikor rálépsz, akkor baj van.
A nyírás előtti napon ne öntözz és akkor felszikkad annyira hogy nem lesz gond.
Ha szeptember 30-án kapott Everris Startert, akkor tavaszig adjak neki vmit és ha igen, akkor mit? (olvasva, hogy túl sem szabad erősíteni a növekvő füvet, de ugye ez elvileg 2-3 hónapos, azaz december végére kimerül(het)...)
Vedd azt figyelembe, hogy elég sok komposztott kapott az előkészítésnél a terület. Az is trágya és elég is lesz neki az idén a tápanyagból.
Viszont az is igaz, hogy a sok szervesanyag lebontás vonhat el tápanyagot a fűtől. Ezt arról veszed észre hogy világoszöld, sárgás lesz a fű és ilyenkor már mehet egy újabb adag műtrágya neki.
Hát a 3nappal ezelőtti kép alapján szerintem még nagyon messze van a nyírható állapottól. Ideális időben, amikor éjszakai is 15+ fok van, nappal meg 25-30fok és napos terület, akkor se nagyon kell még nyírni a füvet 2 hetesen.
nekem konkrétan ezért kellett újra vetnek a ház melletti sávban - míg mindenhol nedves volt a talaj, itt pillanatok alatt csontszáraz lett, és nem kelt ki a mag. Most már a nagy füvet nem is öntözöm annyit, de ezen a sávon kannával végigmegyek párszor.
Hát, egy 10+ éves, Bricostore-os legolcsóbb fűnyíróm van, 25 nm-re nem volt szívem többet kiadni, talán 9990,- Ft volt anno. Idén éleztettem a kését, talán 5-6x volt használva.
Ha hazaérek, teszek fel képet, hogy most mi a helyzet, mi mekkora, de egyelőre rálépni sem mertem...
A kalapos gombákkal szerintem kár vesződni! A fűnyíró szétaprítja, a megmaradt tönk pedig eltűnik pár nap alatt a fűben. Az őzlábszerű az a gyapjas tintagomba.
Pre-Winterre végül másfél nap múlva rálocsoltam vasárnap reggel.
Majd a jövő héten fogok újra odaérni, hogy permetezzek. Addigis kiadtam a gyerekeknek, hogy minden nap szedjék ki legalább az őzláb(szerű)gombákat, azoknak baromi vastag a tönkje már így piciként is.
Csak szemléltetésül a képek a nyírás előtti állapotról, illetve a vödörben a nyírás után még összeszedegetett gombadarabok, szárak.
Három fajtát is meg tudok már különböztetni, de nem ismerem sajnos őket fel nagy biztonsággal, enni nem merünmk belőle :)
Igen, ezt jó lett volna tudni előre. Mert mikor készült a szegély, még anyagom is lett volna vízzárózni a betont. Utólag max csak a szegélyt tudom, a támasztót elég macera lenne most.
Szerintem várok egy szezont, aztán majd meglátom jövő ősszel.... :)
Azt kell megakadályozni, hogy a beton elszívja a vizet = le kell vízzárózni a betonszegélyt, vagy vannak műanyag lemezek gurigában, amit bel lehetne "szúrni" a szegély mellé. Ha hőszigetelni is akarsz, akkor más anyagot kell keresni, esetleg polifoam lemez.
Tudom, h telen kisargul, de amerikaban az atmeneti zonaban megis nagy sikerrel nevelgetik. Ha nem zavarja a kollegat, h majus elott nem lesz zold akkor tud boldog lenni ezzel a megoldassal :)
Csak nincs arrol infom, h mennyire ritkul meg egy kemeny tel soran.
Elég sokat visszaolvastam a fórumban. Jó pár éve volt olyanról szó, hogy a kerti szegély mellett a betonréteg elszívja a vizet a fűtől, s nagy melegben kiszárad. Ez nálam is lehet probléma lesz. Attila írta, hogy van rá megoldása, csak akkor épp bevágta a durcit, s nem írta le.... :)
Esetleg most megtennéd? Mástól is szívesen fogadok el ötletet!
Samubá tanácsára Toscanat. Segítségemre volt, hogy többen összeálltunk, mert nekem 1 kg kellett, nem tudtam volna mit csinálni még 9-cel... A starterrel ugyanez volt a helyzet.
Amúgy milyen fűmagot vetettél? Gondolom valami árnyéktűrőt, mert akkor az angol perjén kívül (ami elvileg a kisebb része) a többi csak épp most kezd, vagy még el se kezdett kibújni.
Sajnos igen, elég magasak a sövények oldalt és a tuják hátul, ezért árnyékos. Az a rész, ahol jobban éri a nap, gyorsabban be is indult, de most már mindenhol látszik, hogy lesz fű. Abban bízom, hogy rendesen be is sűrűsödik.
Két kérdés merült fel, olvastam itt már ezekről, de rákérdeznék, ha nem baj.
Miután elég egyenetlenül nő, van, ahol már 8-10 cm, van ahol csak most bújik ki. Hogyan és mikor nyírjam majd?
Ha szeptember 30-án kapott Everris Startert, akkor tavaszig adjak neki vmit és ha igen, akkor mit? (olvasva, hogy túl sem szabad erősíteni a növekvő füvet, de ugye ez elvileg 2-3 hónapos, azaz december végére kimerül(het)...)
Csillagpazsit? Iszonyu agressziv, tarackol. Nagy teruleten nem tudom hogy birja nalunk a fagyokat. A szomszedomban van es iden mar elkezdett hozzam is atmaszni, de szerencsere sikerult kiirtanom.
Itt még a vadvirágos rétet is öntözni kell,be van telepítve a terület öntözőrendszerrel csak ha magasra nő a növény akkor nem tud locsolni elakad a vízsugár.Van egy csomó fa ültetve illetve bokrok pampafű ilyesmi természetesen úgy,hogy az öntözést ne akadályozza.Olyan homokra kell gondolni ami az óvoda homokozójában van.
Ahol járok át a réten gyalog (az is van de ott már nem homok van a háztól kb 200 m) ott sűrűn szoktam nyírni,hogy ne legyen a harmattól vizes a lábam. Ott megmaradt valamilyen fűféle ami bírja a nyírást az állandó taposást de,hogy miféle az biztos nem megállapítható,igazi ezeréves ősgyep.
Ami nekem jó lenne az valami tarackos tipusú fűféle, gondolkodtam sima tarackon is most van csíra próbán a magja.
Nekem most a hosszan tartó õszi gyeptrágyával kell kicsit csalnom. Szombat utolsó vágás 2-es fokozattal majd hétfõn elszórom. Nem tudok tovább várni. Legfeljebb az ajánlott 30g/m2 helyett csak 25-öt szórok el ami a kocsin egyel kisebb fokozat.
Köszönöm szépen. Azért egy kis Amalgerolt rápermetezhetek, ha már megvettem, vagy azt is hagyjam?
Valamit úgy csinálnék még. :) Eddig csak hegyvidéki kertjei voltak a családnak, ott nem volt soha igazán szép gyep: nőtt, ami nőtt, mi meg nyírtuk. Persze oda az is illett. Nem gondoltam, hogy ilyen örömet fog okozni egy gyeptelepítés.
Szerintem ezzel az indítóval már kihúzza tavaszig. Túltáplálva a fiatal fű jobban betegszik. Nov közepén már eléggé lelassul a fű növekedése, - ha az időjárás nem szól bele- és a fű is kevesebbel beéri.
Éppen ezt a műtrágyát nézegettem ma. Most négy hetes a füvem, és vetéskor kapott Substral starter trágyát - így érdemes még vmikor november környékén ilyen téli felkészítőt kiszórni, vagy elég majd tavasszal trágyázni?
Az NPK amit kiadtál szeptember végén nem tart tovább 4-5 hétnél. A Pre W-t ha most okt végén kiadod, akkor tavaszig jó és már nem kell más, mert 100%-ban burkolt is.
Én maradok a Pre Winter mellett mert az 4-5 hónapos hatású és mostanában okt végén nov elején érdemes kijuttatni, ami nálam mindig megtartotta a hatását márciusi végéig. Emelett 100%ban burkolt azaz védi a becsomagolt tápanyagot.
A többi téli felkészítő rövidebb hatású, a legtöbbnél nincs benne foszfor, mert a nyári stressz műtrágyát javasolja téli felkészítésre is, ami csak a káliumra vonatkoztatva jó, és mivel a kálium nem burkolt bennük hamar kimerülnek, ezért jó pl decemberben adni őket, de azért előtte is kellene belőle mondjuk október novemberre egy adag. Akkor meg már duplán játszik a költség is.
No persze igazad van. Nem gondoltam, hogy birtoknyi gyepes területed van. Ilyen helyre én már vadvirágos rétet terveznék, amit három négyszer megkaszálva egy évben szép területet tudsz fenntartani minden különösebb vegyszer ráfordítás nélkül. A szárzúzóval mulcsra vágott nyesedék pótolja a tápanyagot, védi a kiszáradástól a talajt. Elég ha a környéken begyűjtesz olyan magokat a vadon termő növényekről, amit szívesen látnál otthon is.
Én október végére terveztem a téli felkészítőt, de most elbizonytalanodtam a hozzászólásod miatt. Ha szerinted hagyjam november végére a téli felkészítőt akkor mit adjak neki most? Van kb. 150nm szeptemberi vetésű toscana is. Ennek is adjak valamit a téli előtt. A toscana kapott startert a többi pedig genezis gyep trágyát szeptember elején.
Szia. Természetesen szebb! Tegnap jött az unokatesóm, azt hitte gyepszőnyeget fektettünk! Mondtam neki, hogy még nincs 5 hetes a vetés, csak lesett.....
Szerencsém volt az idővel is, meg hogy megtaláltam ezt a fórumot! Köszönöm még egyszer!
Hát ezeket a mai szárazságtűrő keverékeket bátran ajánlhatom, próbáld ki először kisebb felületen. Nem kell sokat locsolni (ha nem zavar, hogy nagy szárazság idején veszít zöld színéből, akkor semmennyit). Sosem volt még beteg nálam, 4 éve van ilyen fűanyag a fenntartásom alatt. Permetszert tehát nem igényel, műtrágyázni szoktam, de látom egy olyan helyen, ahol én vetettem, és még sosem trágyázták, teljesen rendben van ott is. Az everris tosacana vagy a barenbrug water saver fantázianevű keverékekről írtam.
Régóta olvasom a topikot. Nálunk a fű több ezer m2 és szerintem nem járja,hogy csak az a jó fű amit sokan megálmodnak. Pihe-puha, sűrű mint a kefe,méregzöld. Ez szép és jó lenne ha nem kellene aggódni mikor esik bele valamilyen betegség.Azok akik olyan helyt laknak persze örülnek a párszáz m2 nek és óvják babusgatják,mert ott ennyi az össz zöldfelület és nekik igazuk is van.
Viszont én a préri közepén erdő mellett élek zöldből van elég a fű csak azért kell a kertbe,hogy ne legyen homoksivatag.
Ebben a homokban nemigen lehet NAPI öntözés nélkül füvet-pázsitot tartani ergo jön a gombásodás stb.
Ezért döntöttem úgy le kell cserélni valamilyen más fűfélére ami nem pázsit jellegű esetleg tarackos jellegű strapabíró.
Kertészetünk van ahol igyekszünk kevés vegyszert felhasználni nehogy már akkor a füvet hetente permeteljem.
Téli felkészítőt eleve valamikor november végén, december elején szórom ki, előtte semmi értelme nincsen. Akkor már nincsen öntözés, locsolók téliesítve, úgyhogy nincsen dilemma, Szent Péter majd megoldja. Tél végén, amikor már melegebb van, de még nem trágyázol, akkor hat a hosszú hatású nitrogénje, úgyhogy mire kimozdulsz, olyan a pázsitod, mintha túl lennél a tavaszi szellőztetésen és trágyázáson is :) Jah és erről írtam a fentieket: http://www.csenkesz.hu/shop/dyra-gyeptragyak/dyra-teli-felkeszito-n-p-k-15-0-262fe-gyepmutragya-15-kg/ anélkül, hogy ott dolgoznék, vagy esetleg a forgalmazó tulajdonosa lennék :) A műtrágya kiváló, évek óta használom, most is van a raktárban 200 kg.
Nem is azt mondanám a helyedben, hogy drágább, de nőnek az igényeid. Már nem elég, hogy csak "ződ legyen oszt jóvan". Ez természetes folyamat, így működik az ember. A pázsit a kert legigényesebb, legmelósabb, legdrágább összetevője. Ezért akinek nincsen ideje, ereje, pénze rá, tartsa minél távolabb a telkétől :)
Hosszabb irománynál a küldés előtt jelöld ki és másold, majd, ha nem megy el akkor az újra töltésnél, csak bemásolod a helyére és nem kell újra írni, mert a rendszer néha lekapcsol, ha sokáig vacakolsz. Ismerős a téma.
A permetezés mehet még 3 hetenként, - az is beöntözve közvetlenül a permetezés után, - a téli gombák ellen, No és jön a rozsda meg a fuzárium még az ősszel a tél előtt.
Nincs érdemleges ellentmondás. Minél sűrűbb a fű annál inkább fennakad a levélen a kiszórt műtrágya.
Igaz hogy a Pre Winter téli felkészítő műtrágya nem éget, de a fű gyökérzóna szintjén kezd feltáródni és ott kell a hatást is kifejtenie. Nyírás után kiszórod, ha ritkán sokat öntözöl akkor az öntözés előtti napon csinálod és az másnap reggel lemossa a helyére a még oda nem jutott szemcséket, vagy a várható eső előtt csinálod és várod hogy az mossa be, de ha nem jön meg vagy nincs elég eső akkor ráöntözöl, hogy a hatás helyére juttasd a szemcséket.
Gyakoribb megoldás, hogy nyírod, műtrágyázod , öntözöd és kész.
Ahogy látom, előbb utóbb megéri majd szántóföldön kertészeti kultúráknál is használni olyan műtrágyákat amelyeket nem kell azonnal belocsolni. Ez még nem a jelen, de a pázsit után ez jön majd.
Szántó földön kertészeti kultúrákban sokféle műtrágyát szórunk de azon sose aggódtunk,hogy mi lesz megégeti vagy nem,pedig néhány növény érzékenyebb a fűtől.
A jó öntözési stratégia fontos. Normál esetben ugye már nem lenne ilyen meleg. Viszont ez a meleg és a napfény pozitív tényező. Csak az nem, hogy nincs természetes módon öntözve.
Kell aggódom vagy tennem bármit? Vagy csak a szokásos türelem? :)
Holnap reggel locsolok, eddig nem akartam (1 hete öntöztem utoljára), mert az árnyékos részek nem igazán száradtak és nem akartam lehűteni az amúgy is hidegebb talajt.
Baromi jó ez a kéziszóró :) Nekem ugyan Substral matricás jutott, de egye fene. Én akár focipályányi területet is megszórnék vele, ha valaki hozza utánam a zsákot :)
Mondjuk ment rendesen a füves terület mellé is, sarkokban lehajoltam, lassabban tekertem, de majd a gyomirtóssal jobban oda kell figyelni, ha tavasszal adok majd.
Egy kicsit továbbra sem vagyok biztos benne, hogy kell-e neki rögtön a belocsolás, ugyanis a zsákon határozottan azt írja, hogy száraz felületre kell kijuttatni és csak akkor locsolni 1-2 napon belül ha nem kapna csapadékot.
Valahol olvastam, hogy 110mm csapadék hiányzik a földekről, az általában nedves 20cm alatti zóna is totál száraz. Gondok lesznek az őszi búzával, ha sürgősen nem esik nagyobb mennyiség. Nem emlékszem ennyire száraz őszre, nálunk több, mint egy hónapja nem esett értékelhető mennyiségű eső. Az meg kétségbe ejtő, hogy ilyenkor is locsolni kell. :(
Én is Scotts Everris kézi szórót szerettem volna venni, de nem volt pont a gazdaboltban... Vettem helyette egy Hecht-et. 2300 volt.
Olvastam róla, hogy nem túl jó.
Ezzel én is szembesültem, az adagolása elég béna. (garatelzáró...)
Én úgy oldottam meg, hogy csináltam egy plusz ütközőt, hogy ne nyissam ki teljesen, mert akkor nagyon sokat szórt. Egyébként így teljesen használható, csak nem szabad megállni vele, mert akkor beszorulhat a röptárcsa és a ház közé a szem, s megakad. Végére egész belejöttem, s szépen egyenletesen lehetett vele dolgozni. Következő szórás majd tavasszal lesz. 300nm nem fog tovább tartani 5 percnél.
Tegnap lenyomtam ABD és Amargerolt. Idén már csak nyírni fogok remélem.
Minél többet olvasok, tudok, annál drágább a gyep... :S
Írtam egy hosszabbat, de megint elszállt a képekkel valahogy.
A pre wintert kijuttatás után locsoljam be ugye?
ABD-vel inkább ne kombináljam már? Esetleg ABD mehet később is még október végén? Nincs reggel pókhálósodás/nyálkásodás, csak barnássárgás foltok a fűben. Nameg irgalmatlan mennyiségű kalapos, már 3 fajtát meg tudok különböztetni, majd később teszek fel valahogy képeket ezekről.
Bármikor és lehet beöntözni vagy permetezni. Elég érdekes szaga van mi a benti virágokat is ezzel locsoljuk havonta,de azok nagyon meghálálják.Ha kell tudok képeket csinálni a benti virágokról,azt mondanád szteroidot kaptak.
A fűnek nem adtam,haragszom rá nem fogok a fű szolgája lenni.
Igazad van, itt nem keresgéltem vissza, de más oldalakon igen. Az viszont nem tiszta, hogy most lepermetezzem-e vele a füvet, vagy majd csak tavasszal. Mert olvastam olyat, hogy tavasszal kell elkezdeni, meg olyat is, hogy az első nyírás után.
Obi-ban vettem PK 10:28 műtrágyát ezer valamennyiért. Egy jó hete szórtam ku, jól belocsoltam. Olyan látványosan jön helyre az augusztust eléggé megsínylett SS, hogy csak ámulok és bámulok. Pre winter helyett idén télre ez lesz, próba cseresznye :)
Sőt vannak olyan gyomirtós trágyák amiket csak május-augusztus között ajánlanak használni. Illetve a gyeptrágyák többségére rá van írva mettől meddig javasolt használni. Legyen az starter, őszi, stb. stb.
En is ugyanezt a teli felkeszito mutragyat vettem ekkora kiszerelesben 100nm fuhoz. Nem banom ha evekig kell hasznalnom, bontas utanatrakom zarhato vodorbe. Oszre szerintem mar ne szorj gyomirtos tragyat, hamarosan a gyomok 80%-a kimegy a fagytol. Eleg lesz jovore kifujni ujra a fel periodusos rendszert a gyepre :)
Ugyanez a scott handy II van nekem is. Tragyaszorasra kivalo, de fumagot ne akarj vele szorni. Arra nem jo sajnos. A sun&shade keverekkel szenvedtem ezzel mint diszno a jegen.
Egy éve lassan 2017.10.27.-én szórtam el magot az utcán egy olyan részre ahol csőtörés miatt kiszedtek egy 3x1m sávot. Most kezd el valamilyen csoda folytán kikeni!
Abban kérnék tanácsot, hogy szeptemberi vetésű füvet (most lesz másodszorra nyírva), vetéskor Substral Gyepindító műtrágyával lett szóra, szabad-e most télre előkészítő Substral őszi gyeptrágyával kezelni?
A gyeptrágyának 16-0-16-os az NPK értéke. Nem túl magas a 16-os Nitrogén? Nem fog kiégni, hiszen locsolni már nem locsolunk annyit?
Nekem egybefüggő a füvesített terület, de nem túl szabályos alakú, szerintem beszerzek egy ilyen kézi szórót én is.
Az gondolom nem nagy gond, ha jut a fák/bokrok tövéhez is (van 3 fánk a széle felé, de körbeveszi a gyep). Azokra majd inkább a gyomirtóssal kell vigyázni gondolom.
Tavaly nyárvégi szőnyeges telepítésem van, még nem volt szellőztetve. Most ősszel már ne is álljak neki?
Van egy idekeveredett AlKo gépem, kissé foghíjas rugós tengellyel. Azzal is nekiállhatok majd mondjuk tavasszal? Vagy akkor majd inkább a brutálkéses tengely kell neki?
Nekem ugyanilyen van. 350 m2-vel végzek 10 perc alatt. Elég tagolt a kertem szóval nekem még előny is, hogy kézi.
Előtte egy gardena toligálós volt, azzal tovább tartott mert nagyon figyelni kell a fordulásoknál, meg ha megállsz, jó amúgy a gardena egy kalap ...r , tökre nem volt egyenletes, meg csíkos volt mindig a fű.
Egy focipályának én is komolyabbal támadnék, de otthon kisebb kertben ez a kézi szerintem verhetetlen.
Szerintem megítélés meg felhasználás kérdése, hogy mi a sok v. kevés. Jól megrakott kézivel bejárni akár csak 100 m2 területet vagy nincs annyira megrakva és sűrűbben kell után tölteni.
WE 330 a Wolf Gartentől 15L tartalmú és 41 cm széles. Amiben sok helyet foglal az a fogantyú része amit könnyen le lehet szerelni (illetve vissza is) ha sok helyet foglal meg zavaró.
A kocsit soknak tartom ekkora területre, beleválasztok valami gagyiba, akkor meg verem a fejem a falba :) Az sem utolsó szempont, hogy tárolni is könnyebb, egyre több a cucc a sufniban.
Más gyártók hasonló tulajdonságú termékei vannak kisebb kiszerelésben, sőt egyre többen okosan visszazárható csomagolásba teszik. Az egyik ilyen általam preferált a Compo termékei. Ezt a kézi szórót kézzel is kell hajtani? Mert ha igen akkor elég fárasztó lesz vele dolgozni. Van kézi azaz kézben tartható de motoros változata ami szerintem bőven 3-4x árba kerül. Kézit akkor használok, ha a kocsi nem használható pl. nagyon nedves a föld.
Tél előtti felkészítésre Landscaper Pro Pre Winter-t terveztem venni, de csak 15kg-os kiszerelést látok hirtelen, nekem viszont csak kb. 150nm lehet a gyepem, ez a zsák viszont a háromszorosára elég. Létezik esetleg kisebb kiszerelésben? Esetleg más alternatív szer helyette ami kisebb?
Akár gyomirtóval kombinált sem lenne rossz, vagy azokat inkább tavasszal kellene alkalmazni?
Legutóbb csak kézzel kiszórtam valami átlagos cuccot, baromi egyenetlenül sikerült és valszeg sokat, meg is égettem jó pár helyen, most már nagyjából rendbe jött.
Csak totális ment ki. Újra vetés volt, a vakond szétdúrta a tavaszi vetésem és jobbnak láttam újra kezdeni az egészet pedig az is szép volt csak egyenletlen és foltos volt nagyon a vakond miatt. Rossz volt rajta nagyon focizni a gyerekkel. A régi gyepet még július körül kezeltem kétszikű gyomírtóval de annak a hatása már nem lehet szerintem.
Hát nálunk nem sok eső volt itt az ország keleti részén (Debrecen) nem mértem és nem is írtam de Július óta talán 2x esett az eső 1-1 napot. talán volt mèg 1-2 nap
amikor még a port se verte el.
olvastam amiket irtatok sokan hogy napi szinten minden délután esik egy csomó eső.nyugaton... na akkor nálunk kánikula és szárasság volt.
én abszolút nem értek hozzá, azért írtam csak, mert amikor megvettem, örültem, hogy ezt kiszórom és kész, aztán megtaláltam ezt a topikot, és kapkodom a fejem, hogy mikor mit kellene még rászórnom :) Egyelőre úgy döntöttem, bízom a Substralban, az jár a legkevesebb munkával. Ha baj lesz, jövök panaszkodni.
Egyébként ma 25 napios a vetésem, és elvégeztem az első fűnyírást, 6 centisre, ahogy vhol olvastam. Annyi volt itt éjjel a pára, hogy du 4-kor se volt még száraz a fű, de nem vártam már tovább.
Ha nem látnám a topikban a szebbnél-szebb, fantasztikus gyepeket, kezdenék egészen elégedett lenni az enyémmel. Lassan, de tömörödik, a gyerekek ma hazajövet meg is jegyezték, hogy olyan, mint egy angol gyep. Ami távolról igaz is, közelről persze a legkevésbé sem. Úgy látszik, nekem hosszabb időbe telik.
Én meg scotts startert. Valahol olvastam egy tesztet, hogy azok a ráírt idő feléig tudják a pappír formát, utána visszaesik a hatékonysága. Nekem 2-3 hónap a hatástartama pappír szerint. Szerintem az is fontos, hogy kelesztési időben rendszeresen kapja a vizet, naponta többször. Nem az van, hogy egy héten egy vagy 2 alkalommal. Szóval simán kimosódott már az N. Ez csak a saját véleményem.
Nem kaptam választ, s hirtelen nem is találtam, hogy az Amargelol mehet e ABD vel együtt?
Csak totálist használtál? Mert kétszikű gyomirtóknál, vagy gyomirtós trágyákban szokott lenni csírázásgátló is, de kizártnak tartanám, hogy ennyi idő után még hatása legyen.
Az nem lehet hogy pont túladagoltad a műtrágyát? Vagy rossz a föld minősége (és ezért is volt ott gazos, mert csak az igénytelenebb növények tudtak ott megmaradni) megfelelően elő volt készítve a talaj, nem lett túlöntözve? Esetleg palántadőlés gomba, de akkor nem csak simán sárga, hanem el is dőlnek a szálak mint ahogy a nevében is van.
Ha már egy hónapja vetetted, akkor ahol teljesen kopasz folt van, ott szerintem tuti nem fog kikelni, én mielőbb felülvetném, most elég jó idő lesz még, meg tud indulni a növekedés. (és ha nem volt biztos ami biztos előtte csinálnék egy ridomil gold mz-s kezelést)
Szerintetek mi lehet a gond. Egy hónapja vetett füvem csak foltokba kelt ki rendszeres locsolás mellett. Ahol kikelt ott is sárga és kb 2-3 cm magas. Van ahol szép dús már vágni lehetne mert 8 cm felett van kb. a 250 m2-bő 50 m2 és kb 50 m2 ki sem kelt nagyobb foltokban. Tegnap szórtam rá megint műtrágyát és belocsoltam hátha segít. Olyan mintha a totális gyomírtó még dolgozna, mert főleg ott sárga és gyenge ahol gazos volt és gyomirtóztam. Lehetséges ez?
1 hónap alatt minimum 100 mm/m2 vizet öntöztél természetes csapadékkal együtt. Ezt nem éli túl az NPK N része, a többi meg ?, a talajszerkezettől függ. Ami készleten van javaslom használd még a héten mert jó meleg idő várható és gyorsan fog reagálni, majd mehet a K túlsúlyos okt. végén.
Fogalmam sincs, mert meg nem csinaltam. Az altalad leirtak alapjan es a neten fellelheto masfajta lyuggatok alapjan tul kozel vannak a csovek egymashoz. En a helyedben minden masodikat kiszednem es megprobalnam. Vesziteni nem tudsz hisz most hasznalhatatlan. Max hasznhataan marad, csak kevesebb csovel :)
A villatol felek kicsit a tomorodes miatt, szoval tenyleg inkabb lyuggatok majd. Ket ok miatt is meg akarom csinalni. Egyreszt mert a foldigilisztak vizesebb idoben feljonnek bulizni es igen sok a bumszli emiatt. Igy lyuggatas utan rogton kapna 1,5m3 0-1es homokot, ezaltal lazitva a kisse agyagos talajomat. Ennyi homok pedig mar nem csak lyukakba menne, hanem elegyengetnem, hogy a jelenleg egyenetlen talaj kicsit kisimuljon (ez a masodik ok :))
Lassan K túlsúlyos lenne aktuális, de az enyhe idő miatt talán lehetne keverni hozzá egy kis pétisót.
Én kb 2 hete szórtam komplexet és kevertem hozzá pétisót, nem rakok fel új képet, olyan, mint a korábbiakon, szép, egyenletes és homogén zöld, nem foltos.
Frissen vetett Toscana füvem most 3 hetes. Itt olvastam, hogy ilyenkor érdemes lehet lehengerezni. Én is úgy érzem, eklell neki, de nem tudom nem e teszek neki valami rosszat...
Vettem a benzines fűnyirómba új kést, hát ennek az éle nem úgy néz ki mint ami a konyhában van, ezeket első nyírás előtt meg kell éleztetni, vagy jóvanazúgy?
Tudna esetleg valaki tippet Vas megyében kb. 10 m/3 jó minőségű földre???
Elég pocsék a kert földjének a minősége...ezt már többször felrotáltam,talajfertőtlenítettem,elegyengettem..erre szeretnék vakonhálót fektetni és arra menne rá a 200 m/2 -re kb. 10 m/3 föld..amibe a fűmeg kerülne.
Ezt én is eljátszottam még tavasszal, egy fél vödörrel szedtem ki és beszórtam a komposztot talajfertőtlenítővel. Kár volt... Egyrészt ahogy Samubá is írja amik abban vannak azok nem cserebogár pajorok, másrészt most ősszel újra tele van velük az egész komposzt. Mivel bábok is vannak benne jócskán és azokat úgy látszik nem nyírta ki a gázosodó vegyszer, A rózsabogár lárva segíti a komposztálódást és semmi kárt nem okoz. Nem is megy ki a komposztból csak imágó korában mert az az élőhelye. Alább linkeltem a két faj különbségéről egy jó cikket, keresd vissza és olvasgasd. Hasznos dolgok vannak benne és nem hosszú.
A vegyszer meg nem válogat, minden ott élő organizmus megy a levesbe ha beszórod vagy beöntözöd.
Én beszéltem a Biocont - tól (Nemastar / Namatop..stb) egy növényvédelmi szakmérnökkel, ő azt javasolta hogy az egész területet kezelni kell nem csak a fertőzött részt. De ők ugye "csak" tanulták, a profik pedig csinálják... Majd Ők megmondják a tutit.
Köszi a fejtágítót. Tegnap turkáltam a komposztot, csak jó mélyen találtam jó mélyen mert úgy látszik a force jól működött... Viszont találtam benne mindkét fajtából sajnos. A cserebogarat valószínűleg én telepítettem bele mikor talajlazítás után beleöntöttem a fűgyűjtőből a földdel kevert, a gép által kiszedett füvet. Ha magától nem megy bele, ez az egyetlen ötletem hogy kerültek oda...
Egyébként szemmel is jól látható hogy más a két lárva, így hogy olvastam a külsejük különbségiről. A cserebogár egyébként jóval virgoncabb mint a másik. Azért írom hogy "másik" mert az lehet akármi, de nem cserebogár az tuti. Szarvasbogárra tippelek mert azt jóval többet láttam mint rózsabogarat. És a méretre is kétszer akkora mint a másik lárva. Ez a cserebogár lárva szerintem eléggé kölyökkorban lehet mert ennél jóval nagyobbakat és kövérebbeket is láttam a talajban.
Íme, a kisebbik a cserebogár. Jól látszik hogy a lábai kétszer olyan hosszúak mint a nagynak. És míg a nagy a hátán próbált odébb evickélni, a másik normál módon közlekedik tényleg. A videón jól látszik ahogy szökni akar.
Igen, sima taposással, mivel kis foltok. Azóta szépen nő, persze figyelek is rá. Nincs locsolórendszerem (de egyre előkelőbb helyre kerül a jövő projektjei között), így résen kell lenni.
Ha ki tudod hagyni kihagyhatod, de szerintem nagy jelentősége nincs, én soha nem foglalkoztam vele mindig ugyan úgy nyírom az egészet és így is szépen kinőttek a felülvetések. Ráadásul a másfél hetes fű gondolom még nincs 6-7cm, mert a 10centiset elsőre kb ennyire kéne vágni, tehát arra nem is lesz hatással a fűnyírás.
Na meg általában minden fűmag keverékből áll, meg amúgy sem azonos ütemben fejlődnek a fűszálak, tehát ahol 10 centisnek látod, az is tele van olyannal, ami épp csak elkezdett kibújni, vagy most pár centis, szóval nem kell ezen aggódni, nyírd nyugodtan minél többször!
Nyugodtan átmehetsz rajta. Ha kicsi a folt vedd közre, ha nagy kerüld meg, hogy a nyíró nyoma ne nagyon menjen bele. Gondolom a felülvetést is letömörítetted! Én is csináltam kis "felülvetést" s simán megyek rajta a géppel. Ugyan úgy nő.
Köszi. Egy lényeges dolgot viszont kihagytam: van pár folt, amit újraszórtam, mert kezdetben hagytam kiszáradni (van pár folt, ahol hihetetlenül gyorsan szárad a talaj) Itt értelemszerűen csak másfél hetes a fű: ezeket érdemes kihagyni a vágásnál, vagy inkább várjam meg, míg az egész megnő legalább 10 centisre.
Amúgy az előkert ilyen, a postás és a járókelők szemszögéből már egészen fűszerű, közelebbről csak én látom :)
Csak ely helyen támadnak. Pár napja nézegettem, hogy a meggyfa alatt egy helyen mintha száradna a fű. Ma megvizsgáltam. Fel lehetett szedni egy fél nm-es darabot, minrha csak szőnyeg lenne lerítve.
15 pajor tobzódott a helyszínen.
Holnap megyek is a gazdabolba "cuccért".
Bár csak ezen a kis területen szemmel látható a tevékenységük, locsoljam be az egészet? 300nm.
3 hetes a füvem, távolról mr jól néz ki, közelről látszik, hogy ritkás még. Viszont a magassága elérte a 10 centit. Nyírjam, vagy várjak még kicsit, hogy tömörödjék?
Nekem ez brutál soknak hangzik, heti 45mm ősszel, én kb. hetente egyszer szoktam 15mm-t.
Mondjuk amit te linkeltél, ott is az van napi 20-25fok maxok mellett, napi 3-4mm, de azért most a hajnalok hűvösebbek mint tavasszal, tehát eszerint is a napi 3mm-el számolva, kb. 20mm az ideális/hét.
A rózsabogár és a csrebogár pajor közti különbség a táplálkozási szokásaikban van alapvetően, csak átsiklottál felette.
A Rózsbogár korhadékot, elhalt növényi maradványokat eszik és élő anyagot, gyökeret nem fogyaszt sohasem, tehát komposzt lakó és mint ilyen hasznos a komposztban. Az más hogy a kifejlett bogár egyedek szeretik az őszi és kajszibarackot, ezért károsak.
A Cserebogár pajor élő gyökerekkel táplálkozik és az elhalt növény maradék- gyökerét nem eszi meg. Így a komposztban sem fordul elő, mert nincs benne élő gyökér, hacsaknem ültettél a trágyadomb tetejére tököt vagy valami mást, de a komposztra nem szokás.
Egy szó mint száz a két rovar lárvája együtt, ugyan azon az élőhelyen nemigen fordul elő. A többi stimmel.
Bár úgy lenne ahogy írod, írják. Rózsabogarat a 15 év alatt mióta itt lakunk tán kettőt láttam, cerebogarat rengeteget sajnos. Szarvasbogár nőstényt is de elvétve.
Ezek a dögök biztosan cserebogár lárvák, nem mondom hogy nincs köztük rózsabogár is. Ezt onnét álítom ennyire biztosan mert az egyetlen biztos különbség a két pajor között hogy a cserebogár lárvájának a lábai jóval hosszabbak mint a rózsabogáré. Ezért ha leteszed a talajra akkor a lábain hason araszol, míg a rózyabogár lárvája hanyattfekve a hátán lévő szőrök segítségével. Így a legegyszerűbb megkülönböztetni őket.Természetesen nem okoskdomésnem is magamtól vagyok ennyire "okos", utána keresgéltem és olvastam.
Ami nálam a talajban és a komposztálóban nyüzsög az sajnos az alábbi képen a bal oldali, de ma kitúrok a komposztból párat és be is fényképezem. Nem a "bizonyítás végett", a Te és a többi tapasztaltabb fórumtárs megtisztelő véleményére lennék kíváncsi.
Köszönöm! Aug végén - szept elején kapott ABD-s kezelést, azóta pedig nem voltak meleg éjszakák. Úgyhogy nagyon remélem, hogy nem gomba. Az a "baj", hogy hófehér a ház fala és főleg ott szárazabb ahol közel a fal és déli oldal lévén úgy veri vissza a napsugarakat, hogy jelentősen melegebb van azon a pár m2-en.
Ez az öntözés mindig kicsit hígfolyós marad... Egyszerűen túl sok a paraméter. Ez a táblázat is csak a max hőmérsékletet mutatja segítségként. De lehet a napi max 20 fok ilyenkor úgy, hogy éjjel 0 van, napi átlag mondjuk 9, meg lehet nyáron max 20 mellett éjjel 15. A párolgás gondolom nem ugyanaz.
Én nem tudtam beállítani az öntözőrendszert, hogy nélkülem működjön. A fúvókák, ill. időtartam meghatározása ok, de pár naponta hozzá kell nyúlnom, hogy minden reggel menjen, vagy 2, 3 naponta, vagy kikapcsolom egy időre, ha esősre fordul.
Én ezért kérdeztem, hogy lemegy e a csavarhúzó, mert látszott a képen hogy nagyon száraz. Ha fellazítod szerintem keverj hozzá egy kis homokot, meg amalgerol se árthat.
Biztosan nem gomba. Inkább talajhiba lesz, mert betonkemény ott a föld, s a víz is könnyen lefolyik róla. Keléskor is lassabban indult ott. Megpróbálom kicsit fellazítani, s ha nem tér észhez kiásom azt a részt, akkor kiderül az is, hogy van e kártevő. Majd a terület széléről teszek át gyeptéglát.
Köszi a segítséget. Nélkületek nem lenne most ilyen szép füvem.
Érdemes még vetni akár a fagyokig is, mert úgy okt közepéig vetve még az ősszel jól kel a fűmag és 20.-a után már az angolperje kíbújik és a többi gyepalkotó átmegy tavaszra, viszont nem lesz olyan gyomos mintha tavasszal vetnéd.
Az öntözésnél most már csak reggel és délelőtt érdemes öntözni, hogy délután még felmelegedjen a talaj ill ne hűtse le a víz, mert éjjel úgy is lehül. Így jobb a kelés.
Ezek magjával nem lehet fertőzött a vetőmag, mert azt a vetőmag szabvány nem engedi. A talajban viszont sok és sokféle gyommag van , ami ha eljön a megfelelő időszak ki fog kelni. Nálad most jött el, de a fű elnyomja és jövőre már nem lesz, de majd lesz idővel más helyette, pl pitypang.
De a lugast gondolom árnyékos helyre vetetted, lehet ez a gyom azt nem szereti. Pl nálam muhar volt, meg porcsin a fő gyomok, de árnyékos helyen egyáltalán nem.
A 79961-ben mutatott növény nem hagy nyugodni. Ilyen gyomom a füvesítés előtt nem volt. Kétféle agro-largo magot vetettem, ahová "champion golf" került, ott szép számmal megjelent benne a fenti növényke. Ahová a "lugas"-t, ott nem.
Mehet eza töménység, de inkább 10 liter vízben 30 mililiter és ez elég 100 m2 re bőven. Utána beöntözés kell. Ne folt kezelésben gondolkodj hanem az egészet fújd le az ABD-vel együtt.
Talaj hiba vagy gomba. Kora reggel nézd meg nem pókhálósodik e, mert akkor valamelyik gomba. Meleg van, mehet a növényvédelem és próbálj hozzá peroplantot is szerezni.
Fényviszony miatt van színben eltérés. Mellette is olyan zöld, mint az elsőn. A foltban érezhetően száraz a fű tapintásra is. Vizet is kap. Azért már nem áztatom annyira mint kelési időben. Időjárástól függően naponta vagy 2 naponta adok neki egy kicsit dél tájban.
Samubá azt írta, hogy október közepén nyomjak ABD, így eddig még nem volt gomba ellen semmi.
Vagy gomba, mikor volt permetezve gomba ellen? Vízhiánytól nem hiszem foltban száradna,de a képen a föld is nagyon száraznak tűnik, vagy csak én látom úgy? Ha leszúrsz egy csavarhúzót könnyen lemegy? Meg körülötte is sokkal fakóbbnak tűnik, mint az előtte levő képen, itt is ugyanannyi vizet kap, vagy csak a fényviszonyok stb miatt tűnik másnak?
Szórtál ki oda valami vegyszert ami gázosodik? Nálam akkor jöttek fel a felszinre mikor force - t kevertem a komposztálóba. A gáz elől menekülnek gondolom a felszínre, persze már későn. Nálam meg egyre mélyebbre mennek, 1 - 2 hete közvetlen az elrágott gyökerű "fűfilc" alatt voltak, csak elég volt felhajtani és ott voltak. Most viszont már kb 4 - 5 centi mélyen vannak... Próbából egy 1nm es területet mélyen bedolgoztam force - t, de még semmi hatás legalábbis nem jöttek fel. Vagy nem volt rá idejük, de ma feltárom a sírjukat meglesem élnek e még vagy zombik. :D Talán most a jó meleg napsütés hatására feljebb jönnek és használ a force. Még egy ötlet, hogy a force elől lefelé menekülnek mert nem volt kellő mélységben bedolgozva. Csillagkapával ha durván is csinálom akkor se tudom 2 - 3 centinél mélyebben bedolgozni, ennél szerintem mélyebbre kéne 5 - 10 centire hogy érjen is valamit. Ha eléri őket akkor használ, akomopsztálóban működött de ott jó mélyen be tudtam forgatni a szert.
Korábban valaki felhívta a figyelmet, milyen a gyep a poncsó arénában, hát ma megint megrökönyödtem, mikor a kollégám mutatta, mekkora gólt lőtt tegnap Rakitic a wembley-ben.
Ezen most jót nevettem, ez kb. olyan mint hogy tegyünk kávézaccot, gázolajos rongyot és sorolhatnám a vakond járatába. Habár annak még mindig több értelme van, meg kisebb fáradtság mint körbeültetni a telket levendulával.
De ha még működne is, télen ugye bár vissza is kell vágni a levendulát, vígan szarna a macska egész télen :D
Tavasz óta nálunk is van kutya! A környéken van vagy 6-8 macska a szomszédságban. párszor nekem is majdnem szétdurrant az agyam, hogy én szedegetem mást macskájának a mocskát. Mióta a kiskutya öntudatra ébredt nem találok mást csak az ő ürülékét, amit könnyű összeszedni, mert jó tápot kap, nem híg a széklete.
Nyáron, amikor elmentünk két hét szabira, úgy odaszokott a szomszéd macskája, hogy minden reggel friss kupac várt. A lányomnak van egy törpe nyula ketrecben, amióta kiraktam egy éjszakára a kandúr útvonalának közepére, azóta nem láttam azt a dögöt. Szerintem bármilyen háziállat megriaszthatja a macskát, eléggé félnek minden ismeretlen állattól.
Nem tudsz mit csinálni, max. beszélsz a tulajjal. Ez ilyen. Nekünk is van macskánk, (bár nem vagyok oda érte), de mi bent tartjuk, három okból is: egyik, hogy mi se szeretnénk, ha nálunk piszkítana vmi idegen állat, úgyhogy mi se engedjük máshová, másrészt pusztítják az énekesmadarakat is, harmadrészt a fene se akarja, hogy hazahurcoljon mindenféle döglött állatot.
Nyáron kimehet az erkélyre. Így is jobb dolga van, mintha a menhelyen maradt volna, ahonnan hoztuk.
Nem, de a levendula növény ültetése sokat segíthet. Illetve nálam voltak olyan helyek ahol a macskák át tudtak jönni. Mégpedig a szomszéd farakása könnyed átjáró volt. Amint a farakás megszűnt az öreg macska is elment. Ugyanis nem fog kerítésen ilyen kondiba fel meg lemászni. Ezáltal csak a farakás alatti területet fújtam be az adott anyaggal. Majd később lett oda levendula sor ültetve. Amikor a szeptemberi vetésnél kapart egy másik macska aki valahogy másik irányból odatévedt akkor oda tettük a levendulás ládákat.
Ha majd lesz egy saját kandúrod, amelyik egy kis szerencsével alfihímmé növi ki magát a környéken, akkor többé nem lesz idegen macskaszar a kertben. Ez saját tapasztalat.
4 évig egy Makita 3710-el nyírtam a füvet. Kb. 17kg. Meg voltam vele elégedve.
Aztán idén egy régi akkus géppel, ami kb. 30 kg volt.
Azt vettem észre, hogy a kerekek által letaposott füvet nem tudta "felállítani" a penge, csíkos lett a fű. (Délután nyírom, száraz a fű.)
Most vennék benzinest (25-30kg az is), de félek, az is csíkosan nyír. Vagy a nagyobb erő, gyorsabban forgó, hatékonyabb kés miatt nincs ilyen probléma?
Felreteve a trefat en sajna tavaly pont igy jartam. Most is a kormom ragom le, hogy a kipusztitott muharos reszeken a felulvetes kellokeppen besurusodjon es tavasszal kaphasson csirazasgatlot a talaj. Meg egy ilyen muhar evet nem akarok :(
én se tudtam úgy bedolgozni, ahogy szerettem volna. A gereblyézést követően jónak tűnt, de a hengerezés után én is úgy láttam, hogy rengeteg maradt a felszínen. Van viszont a közelben pár ostorfa, aminek a termését imádják a madarak, így nem nagyon láttam, hogy a fűmagot csipegették volna.
Olyan kérdésem lenne a szakikhoz, hogy a pajor rágta részeken nekem foltokban megmaradt a fű, tehát nem teljesen összefüggő lett a pusztítás. Még ott is, ahol feljön a fű, mint a szőnyeg, ott is vannak benne zöld tövek, részek. Ha ez nem szárad ki, akkor van esély, hogy a gyökere "visszanő" még idén, és megmaradnak tövek, amik tavasszal megerősödhetnek, vagy kár erőlködni?
Igen sokat dolgoztam vele, sajnos nem lett a talaj egyenletes, de üsse kavics. Egy kicsit a hidegtől tartok, de az ellen nem tudok tenni úgysem.
Lombseprűm nincs, ezért most nem is fogok venni, csak a fura, hogy a csillagkapázás után nekem nem tűnt fel, hogy látszódnának a magok és a starter. Hengerelés után sem, sőt, az öntözés után sem. Vagy csak már el voltam csigázva. Sajnos a héten lesz lehetőségem figyelgetni, mert egy nyomorult vírus elkapott... De legalább végeztem addig!
Nem tudom miért, de ma reggel elég sok pajor volt felszínen. A kutya 10 percig szedegette őket. Biztos, hogy vannak a földben is, de lehet, hogy még nincsenek olyan mélyen. Én a hétvégén még találtam 2 centin is. Én hajlandó lennék még arra is, hogy teleszúrkálom a talajt, és elszórok valami szart, hogy mélyebben is legyen vegyszer, de nem tudom mi lenne a jó.
Hétvégén kiszórtam a startert, majd a fűmagot az előzetesen felgereblyézett, csillagkapázott talajra. Ezután egy irányba,, majd erre merőlegesen újra végigmentem a csillagkapával. Hengereltem, beöntöztem.
Beszéltem a Biocont - al aki forgalmazza kis hazánkban ezeket a bio szereket. A Nematop egyértelműen félrenyúlás volt a Gazdabolt részéről amikor ezt ajánlották cserebogár pajor ellen. Mivel az csak a vincellérbogár lárva ellen jó! A Cserebogár pajor ellen a Nemastar ami esetleg hat, de ez is csak 70 - 80 % biztonsággal. Ugyanis a Nemastar meg a lótücsök pajorra van kihegyezve, de mivel a két faj lárvája felépítésében és minden másban nagyban hasonlít egymáshoz ezért a készítményben lévőfonálférgek megtámadják a cserebogár pajort is. Most már idén teljesen felesleges kijuttatni, nem is hoznak idén több szállítmányt. Mivel a pajorok lejjebb húzódnak a hűvös miatt, a fonálférgek meg 12 fok alatt nem aktívak és nem is telelnek át.
Folyt köv tavasszal. Azért még egy kis Force ot begereblyézek csak hogy jól érezzék magukat ezek a dögök.
Nem, ezeket nem próbáltam még. Cyperkill el indítottam aztán most a Nematop ra beszéltek rá. De ez a Nematop vagy lófa@t se ér vagy még várni kell a hatására. A leírásában az van, hogy beöntözés után 4 hétig a talajt nedvesen kell tartani és az optimális talajhőmérséklet 14 - 20 fok. No ezen viszont már átestünk mert reggelente már talaj menti fagy is van néha, lehet ezért nem működik? Egyik napról amásikra jött az ősz, mikor kiöntöztem még 30 fok volt nap közben, éjszaka 20. Most meg itt a zimankó. Nem tudom mikor látszik az eredmény ha használ ez a bio bigyó. Azért nagyon Jó lenne tudni hat e egyáltalán mert így az idő megy a fű meg fogy... Ha nem hat akkor nekimegyek a dolognak valami komolyabb cuccal. Ma felhívom a Nematop üzletkötőjét és rákérdezek mi a pálya.
A Cyperkill t próbáltam még tavasszal beöntözve, de mint a példa mutatja nem használt semmit. A Force jó lenne de azt meg mélyebbre kellene bedolgozni a talajba, kb 4-5 centire és teljes talaj takarás kel neki mert úgy tudom a föld nedvesség hatására gázosodik. Én csillagkapával eső után beforgattam belőle amennyire lehetett (szemre 1 - 2 centire kb aztán letapostam) de nem dobta fel a talpát így egy pajor sem. Ezt onnét tudom hogy a komposztálóba is szórtam Force t, és ott jól beforgattam. Na, ott rengeteg dög feljött a komposzt tetejére levegőért a gáz elől. Persze már vonaglottak és aztán megdöglöttek. A csillagkapás módszer után nem láttam egyet sem a fűben (helyén...) hogy feljött volna és amik a földben voltak azok még e nyelvüket is öltögették rám... :D Szóval a force azt max újravetésnél lehetne használni talajba alaposan beforgatva, így fű között nem nagyon. Szerintem.
Én is küzdök a pajorokkal, egyszerűen semmi nem hat, már próbáltam cyperkill-t, Artist, semmi hatás. Pedig most nincsenek mélyen a dögök, mert a kutya érzi a fű alatt, és bányássza kifelé őket. Kb 2 centin vannak, de egyszerűen mintha semmi nem lenne hatással rájuk. Kezdek én is kétségbe esni, mert ugyan a gyönyörű fűről már letettem, de hogy semmilyen ne legyen, az a gondolat meglehetősen felidegesít. Esküszöm ott tartok, hogy tavasszal jön a műfű...
Most hogy a Nematop al be van öntözve a fertőzőtt terület, egyéb rovarölőt lehet használni vagy az megöli egyben a Nematop ban lévő fonálféregeket is? Mert a Nematop nem volt óccsó... Főleg ahhoz képest hogy egyelőre nem is hat.
Gyanítom hogy ez egy engedélyhez kötött szer lehet...
Ha bárki tud a beszerzésében (Pyrenic 48 EC) segíteni és ellátni némi instrukcióval a szer biztonságos használatára vonatkozólag, nagyon hálás lennék. Az email - em publikus. Egy durva cserebogár pajor invázió felszámálosához szeretném bevetni. Előzmény: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=149175464&t=9003177
Nem tudom emlékeztek e, még tavasszal tavasszal küzdöttem a cserebogár pajorokkal. Ez ügyben kértem tanácsot. Nos a helyzet sajnos romlott, hiába minden. Próbálkoztam az általatok javasolt beöntözéses módszerrel, Force al (csillagkapával beforgatva)..stb Mostanra gyakorlatilag a gyep felét felzabálták a dögök. A száraz részeken (és most már ott is ahol még zöld ugyan de látszik hogy beteg..) szőnyeg szerűen feljön a "fű" felső rétege, lévén hogy semmi gyökere nem maradt. Alatta nyüzsögnek ezek a tetvek, kb 1nm en 10 - 20 db van!
Ilyen volt az első évben:
Íme a mostani állapot
A múlt héten vettem Nematop 50 millióst, elvileg 100nm re elég. Nálam kb. 200nm gyep van összesen és durván a fele fertőzött, tehát elég kell legyen. A tasak tartalmát 10 x 10 liter vízben osztottam szét és beöntöztem, majd bőségesen beáztattam, azóta is nedvesen tartom. Ennek 1,5 hete, ma megnéztem az eredményt... hát, mintha semmit se csináltam volna. Ugyanott vannak ezek a dögök, sőt talán még nőttek is! :) Talán kicsit mélyebben vannak nem közvetlen a gyep alatt, gondolom mivel már hűvösödik az idő. Mikor kéne hasson ez a "csodaszer"? Jó ez egyáltalán? Valakinek valami tapasztalata van ezzel a Nematop al?
Véleményetek szerint mit kéne / lehet ezzel kezdeni? Nekem már ötletem sincs. Menthető ez még egyáltalán?
Max. magasságon pont nem a legjobb. Mert a kés forgása miatti "levegőáramlás" kifújhatja oldalra a leveleket.
Min. magasságon van arra sansz, hogy nem fújja ki oldalra és beesik a fűgyűjtőbe hátra.
Mindezt onnan veszem, hogy szomszéd brutál 50 cm szélességű géppel belement a járda meg a telek közötti területre ahol több minden el volt szórva pl. papír is. Ami felkevert a kés részben feldarabolta és vagy kidobta oldalra a könnyű papírdarabokat. A fűgyűjtő is tele volt feldarabolt papírokkal. Volt ott p.zs., élelmiszer zacskó meg olyan mint a kéztörlő.