Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2019.04.06 0 1 1390

A második képen a fa mellett látszik, hogy hogyan lehet derékszögben elfordítani egy L_ (derékszög) alakú idommal a csövet. /Ott cső, - idom, - 10 cm-es cső, - csap a sorrend.)

 

Agomba helyét kiszúró célszerszám használatához nem tudok jobb magyarázatot adni, mint a 4. képnél van.

Előzmény: platz (1383)
Gáncsos Ildikó Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1389

Köszönöm szépen! Közben én is rájöttem, hogy ez az indító csak a KPE csőbe szerelhető közvetlenül. 

Előzmény: Kenderice Ákos (1388)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1388

Gerincnek inkább KPE csövet tennék. 1"-at.

LPE lágy cső, sérülékenyebb, de könnyebb vele dolgozni.

LPE csőről nem lehet közvetlenül csepegtető szalagot indítani.

Közvetetten meg kell plusz két alkatrész.

 

KPE csőnél meg az idomok drágák.

 

1. KPE cső, idomok, befúrós csapos indító és csepiszalag.

2. LPE cső, idomok, "T" idom )tok-1/2"KM-tok), 1/2"-os karmantyú, 1/2"--- csapos indító, csepiszalag.

 

Ki kell számolni melyik rendszer olcsóbb.

 

A youtube-on sok videó van "drip irrigation" néven, azokból is lehet sokat tanulni.

 

 

 

Előzmény: Gáncsos Ildikó (1386)
platz Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1387

Nagyon szépen köszönöm mindkét hasznos információt. Kicsit fel is lélegeztem, mert eddig nem tudtam, hogy vannak ilyen bordás idomok is. Az árfekvésük sokkal barátságosabb, mint a másik fajtáknak. itt e helyen ebben a webáruházban egyébként is az eddig nézett helyek közt ez bizonyult áraiban a legbarátságosabbnak. Én is komplett rendszert építek ki. Most a tervezés időszakában már "szívtam a fogamat", mert elég kemény árakat tapasztaltam a tokos kivitelű elemeknél.  Ahol lehetséges én most majd erre az olcsóbb kivitelre tervezek. Már majdnem megrendeltem most hét végén, de hála a te  segítségednek ez most  e miatt újabb átgondolásra fog kerülni.  További kellemes hét végét kívánok.

Előzmény: Kenderice Ákos (1384)
Gáncsos Ildikó Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1386

Sziasztok! Csepegtetőrendszert szeretnénk kiépíteni a férjemmel a konyhakertünkbe. Én vagyok a tervező, ö a kivitelező. J Sok hozzászólást visszaolvastam a fórumon, nagyon sok hasznos infót találtam, de két kérdésben bizonytalan vagyok. Ebben kérem a segítségeteket, amit előre is köszönök! Tehát az adatok:

1. A kert, amit locsolni akarok, 23X7m-es

2. A víz IBC tartályból menne, amit ciszternából szivattyúval töltenénk fel. Sajnos kutunk nincs, így ha nagy a baj, esetleg a vezetékes víz maradna.

3. A gerincvezeték a kert szélén menne, a mezsgyén, onnan ágaztatnánk le a szárnyvezetékeket, amit csepegtető szalagokkal gondoltam, elzáró csapokkal. https://www.ontozowebshop.hu/csepegteto-szalag-szalagcso-idomok/667-csepegteto-szalag-indito-csap-17-x-17-mm-furat-cso-szalagcso-csatlakozo-idom-kpe-csohoz.htmlSzám szerint 25 db-ot.

4. A rendszert gravitáció működtetné. A tartályt 4 db leselejtezett 200 l-es fém hordóra pakolnánk fel (kb 1,2m), és a teleknek is van egy kis lejtése.

Most jön a kérdésem. A gerincvezeték KPE vagy LPE legyen, ¾”, vagy 1”-os?

Mi a véleményetek, melyiket javasolnátok? Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv! Ildikó

anagma Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1385
Köszönöm. Ha valamire jutok, teszek fel képeket.
Előzmény: Kenderice Ákos (1382)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1384

Ilyen egy lyukasztó. Nem lehet vele a cső mindkét oldalát átbökni.
https://www.aliexpress.com/item/4mm-Mini-Drip-Irrigation-Hole-Punch-Fitting-Water-Pipe-Irrigation-Garden-Tools/32966764779.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.78c34c4dpCs30x
Neki házi készítésű van, ahogy látom. Úgy van kialakítva, hogy csak 8-10mm-re tudjon bemenni a csőbe.

A 16-os LPE cső hajlítási sugara 15-20 cm körül van.
Ali-bá nem tokos idomokat használt könyökhöz, hanem bordás idomokat:
http://ontozeswebaruhaz.hu/460-konyok-idom-bordas

Ez gravitációs öntözéshez (kis nyomáshoz) elég.

Előzmény: platz (1383)
platz Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1383

Köszönöm a képeket és az információkat is. Sokat segítettél a további tervezésemben. A lyukasztó szerszám mibenlétét nem értem, a kép alapján az nem látható pontosan. Ezzel nem lehetséges teljesen átbökni a csövet a túloldalát is kilyukasztva? (De ez most annyira nem lényeges szempont a számomra. De ha leírod, az is hasznos lesz.)

-Még annyi kérdésem lenne a 16 -os csővel kapcsolatosan, hogy milyen hajlítási sugár az, amivel még nem törik meg a 16mm -es LPE csepegtető cső? Vagy inkább mindenhol könyék idom használata az ajánlatos? Úgy látom, hogy a képeken látható könyék idom csőhöz csatlakoztatása valamilyen másik módszer szerint történik.

 

Előzmény: Ali-bá (1372)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.04.06 0 0 1382

Ha csak gravitációs lesz a rendszer, nem szükséges agyontömíteni.

Nálam tömítés nélküliek a csatlakozások. Elég kézzel meghúzni, nem fog csepegni.

Nem árt, ha fúrkálás után átöblíted a csöveket...

Előzmény: anagma (1381)
anagma Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1381

Az IBC-hez PE csővel csatlakozna 1"-os szűrő és a gerincem 25-ös PE cső, amihez KPE idomokat ajánlottak. A kérdés, hogy ezeknél kell-e tömítenem(a menetes részeket)?

A lyukfúrást fafúróval gondoltam. Az esetleg a csövekbe hulló forgács nem okoz eltömődést? vagy a fúrjam meg az összes lyukat és öblítsem át a vezetéket?

Előzmény: Ali-bá (1379)
beetee Creative Commons License 2019.04.05 0 1 1380

Jó a kender is, de gyakorlat kell.

A Loctite 55 teflonos zsinór viszonylag egyszerűbb. Nem a szalag. Elvben túlhúzás és visszaeresztés után is tud tömíteni.

Előzmény: Zeitgeist... (1373)
Ali-bá Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1379

Minek alapján, miből állítod össze a rendszeredet? Mit akarsz tömíteni?       Vigyázz, ha LPE csövet fúrsz, azt csak (középen hegyes) fafúróval csináld, különben lubi lesz a lyuk és ereszteni fog.

Előzmény: anagma (1378)
anagma Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1378

Sziasztok!

Hétvégén tervezem összerakni a rendszeremet. A kérdésemim:

-tömítésre megfelelő a teflon szalag?

-szalagindítónál és a csapnál,ha 15mm-es csonkot ír, az azt jelenti, hogy nekem a gerincvezetéket 15-ös fúróval kell megfúrnom?

Gravitációs lesz a rendszer, lejtős telek tetején IBC tartállyal.

Előre is köszönöm.

Ali-bá Creative Commons License 2019.04.05 0 2 1377

Vasfűrésszel körbe félcentinként húzzál barázdákat a műanyag menetre és úgy tekerd rá a kenderkócot (jó irányba). Így próbáld, és légy egy kis türelemmel, míg a kóc bedagad.

Előzmény: Zeitgeist... (1373)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.04.05 0 1 1376

Kenderkóc+ tömítőpaszta

Előzmény: Zeitgeist... (1374)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1375

Egy kép sokat segítene...

Előzmény: Zeitgeist... (1373)
Zeitgeist... Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1374

Erről a csapról van szó.


Zeitgeist... Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1373

Tanácsot szeretnék kérni.

Az alábbi műanyag csapocskát szeretném a menetes végével az ennek megfelelő fém menetes csatlakozáshoz kapcsolni, betekerni. De akárhogy csinálom csepeg, szivárog a menet mellett a víz. Ha csak így natúr tekerem be akkor is, ha kender kócot tekerek rá akkor még jobban. Még a teflon szalagot nem próbáltam. Mivel kb 7 ilyen csapról van szó a másodiknál, és 2 óra szenvedés után meguntam a dolgot.  Ti hogy csinálnátok? Egyébként a makói fűtéstechnikai  boltból rendeltem a csapot kb 300.- forintért.  Köszönöm.

Ali-bá Creative Commons License 2019.04.05 0 0 1372

Az első kérdésedre válaszolva: igen.  Éppen most van készülőben egy kisebb tábla csöpögtető rendszere. Piros csapok az indítók, szürke csöpögtető gombák a 16-os csőben. (Az első sor éppen próba-csöpög.)  /A képre kattintva nagyban láthatod./

Az utolsó képen láthatod, hogy milyen eszközzel bökök lyukat a csőbe, amibe aztán bele kell  e r ő l t e t n i  a gombák monyát, ami bepattganva teljesen megszorul. (A célszerszám kiszúró része 2 mm átmérőjű. A szigszalag csak azért van rajta, hogy el ne kallódjon.)

Előzmény: platz (1371)
platz Creative Commons License 2019.04.04 0 0 1371

Köszönöm Ali-bá.Most az lenne egy kérdésem, hogy LPE csőnél 16 mm -esbe bele lehet e tenni a csepegtető gombát? Illetve 19 mm-esbe? Amennyiben a 16 -os cső túl kis átmérőjű ehhez, vagy a berakása problémás, akkor már el is döntöttem, hogy 19 -es LPE csővel építeném meg az egészet.

A szűrővel kapcsolatosan mi a véleményed? Télen ülepítettem ki két PET -palacban a kutamból vett vizet. Az palackok alján barna színű nyálka szerű képlet vált ki. E miatt aggódom.

 

Előzmény: Ali-bá (1370)
Ali-bá Creative Commons License 2019.04.04 0 0 1370

Az LPE csepegtető csőben gondolkodást tartom a legjobbnak, ugyanis, ha évek alatt a csepegtetők eltömődnek, akkor lehet azokat helyettesíteni tisztítható, szétszedhető gombákkal.  (Az öntöző csöveim egy része ilyen leselejtezett, ingyen kapott cső, amibe a fákhoz bokoröntöző, a zöldséghez és virághoz 4 l/h-s gommbákat raktam.)

Előzmény: platz (1369)
platz Creative Commons License 2019.04.03 0 0 1369

Még mindig a szűrő körül lenne kérdésem. A legújabb olvasott információim szerint a szerves anyagok (például az algák, így a  zöld-, vagy a barna-alga) általi szennyeződések a csepegtető cső nyílásainál komoly gondot jelentenek, mert annak eltömődését veszélyeztetik. Ezért azt javasolják, hogy ahol ilyen szennyeződésekkel kell számolni, ott érdemesebb lamellás szűrőben gondolkozni. Ami viszont fenn áll, hogy a hálós szűrőhöz viszonyítva az óránként átengedett vízmennyiség itt kisebb lenne,  gondolom úgy 0,4 m3/h értékkel, ami az egyébként is kicsiny rendszerben uralkodó nyomás miatt figyelembe veendő lehet.

A másik felvetésem, hogy hálós szűrő esetében lenne e valamilyen házi megoldás, amit a szűrőbe téve a szerves anyagok megfoghatóak lennének és nem fogná le a víz átáramlását? (Vagy ezt felejtsem el?)

Mik a tapasztalataitok? Nem volna e érdemesebb azonnal csepegtető gombákban és LPE csőben gondolkozni?

Köszönöm ha kifejtenétek a véleményeteket.

 

 

Előzmény: alfi13 (1304)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.04.03 0 0 1368

Köszi.
Igen, ilyesmire gondoltam mint "sufnituning".
Bár nem tudom melyik lenne a célravezetőbb.
Csepegtetőszalag idomra LPE csövet 32 alkalommal kellene rögzíteni.
LPE idomra csepegtető szalagot viszont csak 16 helyen.

Majd szerzek valahonnan egy kics LPE 16-os csövet és megnézem, hogy hogyan menne fel csepiszalag idomra.

Előzmény: Ali-bá (1366)
beetee Creative Commons License 2019.04.03 0 0 1367

Most akkor csepegtető cső?

Mert ahhoz sima LPE 16-os tokos T is jó.

 

Szalaghoz nem értek, de ahhoz 17 mm-esek az idomok...

Szóval hivatalosan 16tok-3/4 KM-16tok T idom, arra 3/4-es karmantyú, arra 3/4 KM-es csepiszalag indító a 17 mm-es tokkal.

 

De rá kell próbálni... a 16-os hagyományos LPE tokra is úgy kell rátuszakolni a csövet. 2 mm biztos van benne. Ha rácsavarozod a szalagot lehet, az is tömít... ott úgy sincs nagy nyomás...

 

Előzmény: Kenderice Ákos (1365)
Ali-bá Creative Commons License 2019.04.03 0 1 1366

Több megoldás van.

1. A vékonyabb T-re a vékonyabb LPE  darab (2cm), arra a vastagabb LPE.

2.             "              szigerelőszalag (sárga-zöld csíkos a jó)     "

3. Az LPE csövet jól megmelegítve (könnyen összenyomható puhaságig)  szinte akármire rá lehet szuszakolni. (Kombináltfogó csőrével jól tágítható.)

 

 

Előzmény: Kenderice Ákos (1365)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.04.03 0 0 1365

"ha mégsem, akkor párosítva kettőből mindig van megoldás...

tokos-menetes-hollandis-stb"
Ezt akarom elkerülni. Mármint azt, hogy három dolog kelljen ahhoz, hogy el tudjak indítani csepegtető szalagot LPE gerincről.

Sajnos nincs olyan LPE "T" idom, amiről lehet csepegtető szalagot indítani.

Ezért kérdeztem, hogy "sufnituning" módon nem lehetne-e úgy összevariálni, hogy sima tokos 16-os LPE tokos T idomra rátenni csepegtető csövet.
Vagy fordítva.
Csepegtető cső tokos T idomra nem lehetne-e rászuszakolni valahogy 16-os LPE csövet?
Így elég lenne egy idom is megindulni LPE csőről csepegtetővel, amúgy meg kellene három (T idom, karmanatyú, csepi indító.)

Előzmény: beetee (1364)
beetee Creative Commons License 2019.04.03 0 0 1364

Mármint milyen tokos indító?

https://ontozesbolt.hu/termek/kereso/csepegtet%25C5%2591%2520szalag

 

Itt meg az LPE-k:

https://ontozesbolt.hu/termek/csoport/lpe-idomok-4-bar-ig

 

mindenféle idom létezik, ha mégsem, akkor párosítva kettőből mindig van megoldás...

tokos-menetes-hollandis-stb

Előzmény: Kenderice Ákos (1363)
Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.04.03 0 0 1363

Csepegtető szalag tokos idomjára rá lehet tenni 16-os LPE csövet valahogy?
Vagy esetleg fordítva?
LPE idomra csepegtető szalagot?
Próbálta valaki?

Kenderice Ákos Creative Commons License 2019.03.24 0 1 1362

Azért gondoltam a 32-es KPE csövet, mert a nagyobb keresztmetszet miatt talán jobban lefolyik benne a víz, mivel csak gravitációs lesz a rendszer. Nagyobb tehetetlen tömegű lesz a rendszer.
LPE cső gyengébb, sérülékenyebb.
Uborka 2x6-7 méter uborkahálóra felfuttatva, paradicsom ugyanekkora területen 18 tő.
Egyelőre ennyit.
Most csinálok először ilyet. Lehet, hogy a későbbiekben mást is így fogok öntözni (paprika, cukkini, tök, dinnye, eper), ha beválik.
Szalagok indítása:
Uborka soron KPE csőből leágaztatva két sorban végig szalag, csapos indítóval.
Paradicsomnál KPE gerincvezeték középen és tövenkénti leágazás. Több fajta paradicsom lesz, más-más vízigénnyel, ezért tövenként kell szabályoznom a vízmennyiséget. Mivel nem ajánlották a szabályozható gombákat, ezért minden tőhöz csapos indítóval terveztem.

Ha valami ötleted van egyszerűsíteni, szívesen olvasom.
De nem szeretnék egy nem, vagy gyengén működő rendszert összerakni mert ha nem működik, csinálhatom újra...

Előzmény: Ali-bá (1361)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.24 0 0 1361

A hordók összekapcsolása és hogy szűröd a vizet az rendben van. Miért kell 32-es cső? 20-as (szerintem LPE)  is bőven megteszi.

 

Mennyi uborka és mennyi paradicsom?  A paradicsom során is jó a 15 cm-es szalag. A gyökérzet mindenütt ott van, nem csak a tövénél. Legjobb amúgy két szalag a paradicsom sor két oldalán (kb. 20-20 cm-re a tövektől)  futtatva.

 

Hogy gondolod  a szalagok indítását?

Előzmény: Kenderice Ákos (1360)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!