Keresés

Részletes keresés

btamas70 Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 801

A hír igaz, akadnak nagyon jó mono lemezek (egyre kevesebb, egyre drágábban).

Előzmény: Dzsibzon (797)
btamas70 Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 800

"Shibata tű, vagy valami hasonló modern geometriájú"

 

A shibata annyira modern, hogy ha jól tudom, tavaly volt az 50 éves jubileum:)

A többi magasátvitelre kihegyezett geometria viszont tényleg modernebb egy kissé, mint az SQ-4;)

Előzmény: tibtiborkaba_new (784)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 799

Hát ez szuper - végre valami, ami nem tévút - noha nyilván nem is érint tömegeket. De ha valakinek igazából a zene, a zenehallgatás, a zenei reprodukció minősége a minden, akkor teljesen érthető, hogy erre sokat áldoz.

tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -2 0 798

Egyrészt vannak nagyon jó mono lemezek, másrészt a valódi mono hangszedők szerkezete más, mint a sztereoké. A mono lemezek csak oldalirányú kitérést okoznak. Ha sztereo hangszedővel játszasz le mono lemezt, akkor nem lesz függőleges irányú kitérés, de a tekercs konfigurációja olvassa azt, mert sztereo lemezen lenne. Emiatt ott csak zajt "olvas", amit hozzáad a jelhez. Ez a plusz zaj hiányzik a valódi mono hangszedők esetében.

Előzmény: Dzsibzon (797)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 797

Valami oka van, hogy árulnak s ilyen áron mono hangszedőket - szabadítsatok fel a homályból = ezek szerint vannak nagyon jó mono hanglemezek..?

tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -2 0 796

Olajkút mindenhez is kell. Ezek viszont tényleg jók, nekem EMT van, tmd, ami ugyanaz, mint az xmd, csak emt foglalatos, nem sme.

Előzmény: Dzsibzon (794)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 795
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 794
Jolida Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 793

Régebben láttam az Ortofon "C" mono hangszedőt az elmebayon eszement áron hirdetve.

Konstatáltam, hogy az enyém jó lesz majd nyugdíj kiegészítésnek ... főleg az RMG-309 12"-os karral együtt. :-p

Előzmény: tibtiborkaba_new (791)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 792

Pedig a mono irány volt tervben véve valami szőlőhegyi présházban.. ha nyugdíjas leszek ~ de akkor ezek szerint ahhoz is egy olajkút kell először Szaud-Arábiában...

Előzmény: tibtiborkaba_new (791)
tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -2 0 791

Ez aztán a hátra arc, quadro-ból mono. :D

 

Mondjuk egy valódi mono hangszedő sem éppen olcsó mulatság...

Előzmény: Dzsibzon (790)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 790

Inkább akkor felveszem a mono vonalat.

Előzmény: tibtiborkaba_new (789)
tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -2 0 789

Van itt Audiolandon egy nagy "qudró" "szakértő", de nem tudom jó szívvel ajánlani...

:DDDDDDDDDDDDDDDDDD

Előzmény: Dzsibzon (787)
tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -2 0 788

Ezért javasoltam a CD-4-et, az nem gáz minőségileg...

Előzmény: Dzsibzon (787)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 787

Értem - az nem zavarna, hogy a technológia halott, az sem, hogy mennyi ilyen lemezt, szükséges készülékeket, dekódert, stb.. lehet kapni : de ha cserébe még lelombozó a minősége is, akkor tényleg nem sok értelme van.

Előzmény: Jolida (786)
Jolida Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 786

"A még fellelhető hanglemez kínálat alapján azt láttam, hogy nagyságrendekkel több az SQ rendszerben készült lemez."

Ez szerintem nagyon relatív, azért "több" az SQ, mert a kutyának sem kellett. :-)

 

Például az én lemezállományom 1-1.5 ezreléke lehet SQ (néha véletlenül becsúszott, mert egyébként sztereóban is lejátszható).

Nemcsak az elv halott régóta, hanem a technológia is.

Előzmény: Dzsibzon (778)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 0 0 785

Hirdetésekben láttam, mint "kvadrofon" pick-up vagy ilyen lemezjátszó - ebből gondoltam. Ez nagy meglepetés számomra, hogy a hátsó két csatorna ennyire ócska lenne. Világhírű minőségi sztereó LP-ket adtak ki világhírű lemezcégek SQ kvadro kiadványként mind a komoly zene, mind a jazz, mind a rock területén. Számosat még ma is árulnak újranyomásként.

tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 784

A CD-4 az 4 csatornäs diszkrét quadro. A front csatornák normál módon, 20-20k frekin vannak rögzítve, a hátsó csatornák pedig efelett 30k és 50k között. Ezért kell hozzá Shibata tű, vagy valami hasonló modern geometriájú tű, plusz magának a hangszedőnek és a karnak is tudnia kell a nagyfrekis követést.

 

Az SQ az Stereo-Quadro, a 4 csatorna egy szetero jelbe van kódolva, amely a hagyományos módon van rögzítve, és a hagyomásnyos módon játszható le. Mivel ez fáziskülönbségekkel operál, és fele annyi "tárhely" áll rendelkezésre, a minősége rosszabb. Egyetlen előnye, hogy az FM adásban is továbbítható. Ha a studióban SQ lemezt tesznek fel, akkor a quadro receiver ebből dekódolni tudja a 4 csatornát.

Előzmény: Dzsibzon (780)
_percy_ Creative Commons License 2021.01.24 0 0 783

Nincs olyan hogy "qudró" tű :-)
Tudtommal minden hanglemez két csatornás, a többi csatit ezekre tettél fel, vagy be. Az SQ egy mátrix kódolás, elektronikai kérdés a lejátszása. (igen, ebben az esetben a háttércsatik átvitele olyan 7-8kHz maximum). Ezt én is próbáltam, szvsz sz@rt nem ér, igazából ez egy pár évig tartó fellángolás volt csupán :) 
Ráadásul plusz két hangdoboz, erősítő és a dekóder.....


A CD-4 már teljesen más dolog, ugyanis ebben az esetben mind a 4 csatorna diszkréten kerül lemezre a hátsó csatornák 20kHz felett. Ide kell egy olyan hangszedő ami 50kHz-ig is elmegy és kell hozzá egy "dekóder" ami nem kicsit más mint az SQ dekóderek.... Japó találmány volt és nem terjedt el igazán, európában főleg nem. Kevés ilyen lemez van, mivel maga hanglemez anyaga és a vágás/nyomási eljárás is speciális volt.

Előzmény: Dzsibzon (780)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 0 0 782

Nagyon figyelmes vagy - köszönöm! Sajnos én zokni vagyok az elektronikához. Minden héten felbukkan egy-egy 70-es évekbeli gyári dekóder - eddig vásárolni gondoltam.

Előzmény: quad (781)
quad Creative Commons License 2021.01.24 0 0 781

Ha esetleg építeni akarsz egy SQ dekódert, nekem megvan a hozzá szükséges 3 spec IC valahol. Ha kell , szóljál.

Kapcsolási rajz - ha jól emlékszem - a Sipos féle erősítő kapcsolásokban megvan.

Előzmény: Dzsibzon (778)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 0 0 780

Én nem ismerem - tudom a két rendszer közötti hangminőség közötti különbséget : csak azt láttam, hogy mind a készülékek, mind a hanganyagok között jóval kevesebb a CD-4. Amit pedig láttam kvadro tűt, az aranypor árban volt. Ettől még lehet jobb a CD-4.

 

Te miből vonod le ezt a következtetést? Hallgattál már mindkettőt vagy pedig a CD-4 technológia az, ami eleve jobb minőséget ad..?

Előzmény: tibtiborkaba_new (779)
tibtiborkaba_new Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 779

Szvsz csak a CD-4 formátumúakkal érdemes foglalkozni...

Előzmény: Dzsibzon (778)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 0 0 778

Köszönöm a hozzászólásodat, kérdésedet! A még fellelhető hanglemez kínálat alapján azt láttam, hogy nagyságrendekkel több az SQ rendszerben készült lemez. Azt viszont egyáltalán nem tudtam, hogy ezeket az LP-ket lejátszák a sztereó pick-upok is. Ez nagyon jó hír!

 

A terv részemről az, hogy gyári kvadro erősítő (nem kamu 4 csatornás "monster receiver" álkvadróval) és SQ dekóder. A véleményed alapján ez nem is egy kivitelezhetetlen út. Persze az árak az egekben, de nem is onnan vizsgáltam most, hanem hgy mit lehet józan ésszel megvalósítani.

 

 

 

 

Előzmény: quad (777)
quad Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 777

Bocs, de jó lenne tisztázni, mit értesz "kvadró tű" alatt.

Ugyanis az SQ rendszerben felvett lemezeket bármelyik "mezei" hangszedő lejátssza, csak SQ dekóder kell utána.

Illetve a CD-4 érdekel, amihez már kiterjesztett magas átvitelű hangszedő szükséges. (meg ugye CD-4 dekóder)

    

Előzmény: Dzsibzon (776)
Dzsibzon Creative Commons License 2021.01.24 -1 0 776

Szeretném megkérdezni, hogy van-e itt a fórumon valaki, aki rendelkezik kvadró tűvel rendelkező lemezjátszóval..? Ha igen, lenne pár kérdésem privátban.

PP_Stereo Creative Commons License 2021.01.22 -3 2 774

Muszáj nem ide való semmitmondással és fröcsögéssel szétoffolni egy lemezjátszós fórumot?

Előzmény: teisfiamblutusz (773)
teisfiamblutusz Creative Commons License 2021.01.22 -3 1 773

ha már jutyubozol, van egy fószer , igaz nem pörgetőket , hanem ugyanazon de más-más kiadású lemezek hangzását hasonlítgatja össze.

teljesen jól kihallható a különbség, végül is ha a kettő közül csak az egyiket hallgatnád, önmagában fel sem tűnne, de ha átvált a másikra

azonnal kivehető melyik szól jobban, vagy ami a legfontosabb neked tetszően.

hangszedőket is tesztelget.

egy adalék még, mivel látom , hogy sokan milyen hangosítással pécéznek

lehetőleg ne ilyen  cuccossal hallgatózni, mert ezeken csak korlátozottan jön át a tartalom.

Előzmény: naiv_ (744)
Mono SE Creative Commons License 2021.01.22 -3 3 772

Végleg téged szoktak kitiltani kisfiam, lásd>> auffiderzén, csárlisín, szuri kata, diszkizsoké, ésatöbbi...

 

választékos intelligenciádat szanaszét szórtad már audioland összes topikjában, sőt, koncentrált formában e-mailben is terjeszted:

 

https://freewb.hu/_userfiles_/roxynews/_kicsim.png 

 

Köszönjük szépen, küldjél naivkának is, ne játszd itt a jófiút;Đ

Előzmény: teisfiamblutusz (770)
teisfiamblutusz Creative Commons License 2021.01.22 -3 2 771

dehogy vettem!

a kisebb 500 -as is teljesen megfelelő.

érdemes lenne összehasonlítani tesztben a kettőt, vajon az 1000-res dupla akkora árával, valóban többet ad?

Előzmény: naiv_ (752)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!