Az elmúlt héten rendezett antalya-i FIS-kongresszuson - amellett, hogy eldőlt kik rendezik a 2012-es junior-, a 2014-es sírepülő-, valamint a 2015-ös északi sí-VB-t - hivatalosan is határozatot hoztak arról, hogy a beülő- és szélkompenzáció szabályait a következő, 2010/11-es Vk-szezon minden versenyén alkalmazni fogják, beleértve a 2011-es oslói VB-t is! Így az új szabályokat - melyeket az elmúlt télen a Team Tour és Északi turné részeként, illetve a sírepülő VB-n is "sikeresen" teszteltek - a jövőben alapvetően a Vk-szezonok részét fogják képezni és már a nyári Grand Prix versenyein az új szabályok szerint fognak versenyezni a síugrók!
A második fontos döntés a Világkupa-sorozat bevezetése volt a síugrónők számára, akik jelenleg csak Kontinentális kupasorozatban mérethetik meg "erejüket"! A 2011/12-es szezon számára egy Vk-naptár tervezetét fogja benyújtani a FIS elnöke még az idén sorra kerülő FIS Síugró Bizottság őszi ülésén!
A néhány éve létrehozott LCOC-sorozatot a következő szezonban továbbra is tervszerűen folytatják. Ezenkívül jövő év januárjában a nők számára is felveszik a csapatversenyt az észt junior VB programjába!
A sírepülés során is változás áll be, mégpedig a sírepülősáncok méretének növelését illetően! A sáncasztal és a felugrólejtő legalcsonyabb pontja közti függőleges távolságot a korábbi 130-ról 135 m.-re emelték, így ezzel lehetőség nyílik majd a 240 m. fölötti ugrások elérésére is! Az első ilyen méretű sánc építése épp folyamatban van, a norvégok Vikersund révén lényegében csak a zöld jelzésre vártak, amit most megkaptak a FIS-től, így minden akadály elhárult, hogy megépíthessék a világ legnagyobb sáncát (HS225)!
Az antalyai kongresszuson az is eldőlt, hogy a jövő évi észt (Otepää) rendezés után két év múlva Ázsiába kerül a junior VB! Erzurum idén COC-versenyeket, jövőre Universiadét rendez, két év múlva sem marad "parlagon" az újonnan épített török síugró komplexum, a junior vb rendezést is megkapta!
A törökök "lázasan" dolgoznak azon, hogy év végére elkészüljenek a sáncok, valamint a kiszolgáló- és egyéb épületek (hotel, versenybírózorony stb.), a szervezők szerint a munkák 70%-át már elvégezték!
Az is eldőlt Antalyában, hogy további 4 évre bizalmat szavaztak Gian Franco Kaspernek, a FIS elnökének, aki 1998 óta van hivatalában!
A '20-as évek óta több sáncot is átadtak Ruhpoldingban. 1925-ben Toni Plank kezdeményezésére nyithatták meg az Adler-sáncot, melyen a győztes 28 m.-t ugrott. Aztán 1929-ben az első próbaugrásokat rendezték az új Rauschberg-sáncon, melyen a remélt 80 m. körüli távolságot nem lehetett megvalósítani, ezért a sáncról lemondtak. Helyette az Adler-sáncot ismét átépítették és így 50 m.-ig váltak lehetővé az ugrások. A II. Világháború után egy repülősánc építését tervezték itt, de azt végül is Oberstdorfnak itélték oda. Az Adler-sánc 1958-ban egy új acéllesíklótornyot kapott és a rekord 61 m.-re lett "felsrófolva". 1964/65-ben a karácsonyi ugrások előtt az Adler-sánc lesíklótornya letört, melyet később teljesen lebontottak. 1961 dec.-ében aztán egy új 90 m.-es sánc építése kezdődött el a Zirnberg hegyen, melyet '62 feb.-jában már meg is nyithattak.
A természetes sáncon az első rekordot a német Helmut Wegscheider ugrotta 82 m.-rel. Ezután 1963-ban német bajnokságot rendeztek és Wegscheider ismét sáncrekordot ugrott (101 m.). 1968 jan. 20/21.-én a Chiemgau-bajnoksággal új 70 m.-es középsánc nyílt meg, melyen az orosz vendégugró, Vjacseszlav Drjagan 79,5 m.-es sáncrekorddal avatta föl a sáncot! 1980-ban ezután mindkét Zirnberg-sánc új profilt kapott (a 90-es 107-esre, a 70-es pedig 85-ösre bővült) és egy évvel később megépítették a K65-ös és K40-es sáncokat. 1982-ben követte a versenybírótorony és '86-ban pedig a 20 m.-es sánc építése. Az utolsó nagy átépítés ezután 1999-ben történt, K115-ösre (HS128) és K90-esre (HS100) nagyobbították a sáncokat. Ezenkívül 2004-ben még egy sáncliftet is építettek. Az egyetlen Világkupa-ugrás a nagy Zirnberg-sáncon történt 1992 dec. 13.-án, melyen a svájci Stephan Zünd győzött. 2005 és '07 között északi összetett versenyeket rendeztek, melyen 2005 jan. 1.-én a német Ronny Ackermann állította föl a máig érvényes sáncrekordot 133 m.-rel! Ezenkívül a ruhpoldingi Chiemgau-Arena a biatlon sport számára lett ismert!
Ma a 47. FIS-kongresszuson, a törökországi Antalya-ban eldőlt, hogy 5 év múlva Svédország, azaz Falun rendezheti a 37. Északi sí-VB-t! Falun mellett még három nemzet adott be pályázatot a 2015-ös Északi sí-VB-rendezésre: a német Oberstdorf, a finn Lahti és a lengyel Zakopane!
A szavazás első fordulójában a németek estek ki legkorábban mindössze 1 szavazatukkal (Falun 6, Lahti 5, Zakopane 3), majd a következő fordulóban a lengyelek búcsúztak! Végül az utolsó körben egyetlen egy szavazattal, 8:7 arányban a svédeknek szavaztak bizalmat a rekord VB-rendező (6-szor) Lahtival szemben, így 2015-ben ötödször rendezhet VB-t 1954, '74, '80 és '93 után!
A 36 ezer lakosú Falun Közép-Svédországban fekszik, Stockholmtól 200 km-re légvonalban, az ország egyik jelentős síközpontja! A 15 ezres befogadóképességű Lugnet-en két sánc található: a HS98-as (műanyagbevonatú) és a HS124-es. 18-szor rendeztek Világkupa versenyt rajtuk, utoljára a 2001/02-es szezonban! A csökkent érdeklődés miatt viszont nem kapott azóta certifikációt Vk-rendezésre a FIS-től, helyette sífutó versenyeket rendeznek ott minden évben! Síugró versenyeket 2007-től hol a FIS Cup-ban, hol a COC-ban rendez, legutóbb 2009 szept. 20.-án a FIS Cup-ban, melyen a norvég Tord-Markusen Hammer győzött!
A kongresszuson kiderült az is, hogy 2014-ben a csehek rendezik majd a sírepülő VB-t! Nem volt nehéz dolguk, ugyanis nem volt vetélytársuk, mivel a további négy sírepülő nemzet nem adott be pályázatot a rendezésre!
Így Harrachov 1983, '92 és 2002 után 2014-ben negyedszer rendezhet majd sírepülő Vb-t! A következő FIS-kongresszus színhelye egyébként a dél-koreai Kangwonland-ban lesz 2012-ben!
A MAI FIS SÍKONGRESSZUS SZÍNHELYE: Az antalya-i (TUR) Sheraton Hotel 1910-ben rendeztek először sí kongresszust Christiana-ban (a mai Oslóban), a 47. kongresszus így jubilál ma, idén 100 éves!
A FIS antalya-i kongresszusán hivatalossá tették ma a 2010/11-es síugró szezon menetrendjeit! A korábban már nyilvánosságra hozott GP-naptárhoz képest egy helyen van változás, meglepetésre Pragelato nem szerepel majd az idei GP-kiírásban, így Hinterzarten és Courchevel között négy nap pihenőt kapnak majd a síugrók! Hogy miért maradt ki az olasz helyszín arról nem írnak. A 4 nemzet GP küzdelmei idén így 3 versenyen dőlnek majd el, melyet ideiglenesen át is neveztek "Nemzetek Turnéjá"-ra!
Oroszország attól tart, hogy szélsőséges csoportok támadásokat terveznek a 2014-es szocsi téli olimpia előtt! A RIA-Novosztyi orosz hírügynökség szerint iszlamista csoportok megpróbálják majd meghiúsítani a szocsi olimpiát, de konkrét összeesküvési tervekről nincs jelentés! Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat jelentette reális veszély miatt mondták le 2008-ban - 27 Dakar-rali után - a rangos afrikai autóversenyt az iszlamista terrorhálózat jelentette fenyegetés miatt. Egyes fegyveres bandák vezetői közölték, hogy hasonló forgatókönyv szerint akarnak eljárni a 2014-es téli játékok előtt. A 2009-es és 2010-es ralit Dakar helyett Argentínában és Chilében rendezték meg. A fekete-tengeri üdülőhely közel fekszik az Észak-Kaukázushoz, ahol gyakoriak az iszlamista lázadók által elkövetett merényletek. Jogvédő szervezetek szerint az orosz rendvédelmi szervek túlkapásai (mindenekelőtt a törvénysértő őrizetbe vételek, emberrablások és itélet nélküli kivégzések) is táplálják az észak-kaukázusi lázadást!
Elmúlt héten robbantották föl a 2012-es sírepülő VB számára átépíteni kívánt Vikersundbakkent, mely a "merénylet" napjáig a világ 3. legnagyobb sáncaként működött! A norvégok nagy álma - miszerint hogy övéké legyen a világ legnagyobb sánca - akár már ma megvalósulhat, ha a FIS antalya-i kongresszusán szabályt módosít a testület! Ha a FIS engedélyezi nekik a maximális szintkülönbséget (135 m.) a sáncasztal és a felugrólejtő legmélyebb pontja között, akkor a sánc profilja a jelenlegi 207-esről 225-ösre (K195) bővülhet! A projekt teljes költségvetése előreláthatólag 80 millió eurót tesz majd ki!
Az építkezést logisztikailag és anyagilag nem lehet megvalósítani egyszerre, így az két szakaszból fog állni! Az első szakasz során (mely ez év ápr. elején kezdődött el) mintegy 120 ezer köbméter követ (sziklát) törnek fel és kb. 5-600 ezer köbméter földet, kőtörmeléket kell eltávolítaniuk a sánc és landoló zóna körül!
A 6 m.-rel mélyített terület így szélhálóként is funkcionál, mely által a síugrók kevésbé lesznek majd kitéve az időjárás viszontagságainak! Természetesen még ebben a fázisban kerül sor a sánc újjáépítésére is, melynek 2011 feb. 12.-éig, a Vk verseny rajtjáig kell kész lennie! A második szakaszban cserélik ki a versenybíró tornyot, ezenkívül egy liftet és egy fűtött tartózkodót is létrehoznak a síugrók számára! "Reméljük, hogy a második fázis a 2012-es sírepülő VB kezdetéig befejeződik és reméljük a kellő támogatást megkapjuk Norvégiából, hogy a létesítmény működése egész évben lehetséges legyen" - mondta Per Willy Holseter, a Vikersund Hoppsenter elnöke. Mindenesetre a vezetők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a sánc 2011 feb.-jáig ugrásra kész állapotban legyen, valamint az ugrások biztonságosak és látványosak legyenek a nézők számára!
A sánc rövid története: A Vikersundbakken1936-ban épült, melynek avatásán a norvég Reidar Andersen tette le névjegyét 86 m.-es távolsággal. Ezután kétszer is (1956, '65) átépítették a sáncot, az utóbbin pedig 1966 márc.-ában Björn Wirkola ért el új világrekordot 146 m.-rel! Később a síugrósáncot kétszer is meghosszabbították, az utolsó bővítésre 2000-ben került sor, ekkor alakult át sírepülősánccá (K185) a sírepülő VB számára! Itt Sven Hannawald 214,5 m.-re módosította a korábbi rekordot, aki ezzel az ugrásával világbajnok is lett! 2004-ben először rendeztek sírepülő versenyt a COC keretén belül, ahol Roland Müller 219 m.-ig repült! 5 éven keresztül elérhetetlennek tűnt az osztrák ugró rekordja, aztán 2009 márc.-ában a Team Tour-on Harri Olli "kopírozta le" és tette hivatalossá a sáncrekordot (ugyanezen a napon Gregor Schlierenzauer tovább is /224 m./ repült, de nem tudott talajt fogni, az érkezéskor elesett)!
Az elmúlt évtized legeredményesebb cseh síugrója, aki a 2005/06-os Vk szezonban megnyerte a Négysáncversenyt (Ahonennel együtt) és összetettben megszerezte a győztesnek járó kristálygömböt is tegnap 13.15-kor apa lett!
Az 50 centis Oliver 3,18 kg súllyal született meg, anyukájával együtt jól vannak! Ezúton gratuláció a boldog szülőknek! :)
Nemrég egy német sportoldal arról számolt be, hogy Pettersen befejezi pályafutását (bővebben: 565 hsz.)! Ma viszont már arról írnak, hogy Sigurd mégis folytatja egy újabb évig és jövőre fejezi majd be a versenyszerű sportolást! A tervei szerint a következő szezonban nem minden versenyen fog majd rajthoz állni!
A norvég nemzeti csapat Drammenben tréningezett, ahol egyik alapemberük, Kenneth Gangnes a K35-ös sáncról ugorva olyan messzire repült, hogy talajfogáskor nagy nyomás nehezedett a jobb térdére, melyben az ínszalag elszakadt! A csapat egyébként rövidebb (190 centis) ún. Dragon-sílécekkel ugrott, melyekkel gyerekek szoktak ugrani. A 21 éves ugrót a tervek szerint július elején műtik, így nagy valószínűséggel hiányozni fog a grand prix versenyeiről! :(
Hát igen... tekintélyes a lista! :( Sigurd döntése amúgy nem lepett meg, de Lobbené igen! Azért még így sem kell aggódniuk a norvégoknak, szerintem az osztrákok után ők "termelik" ki legkönnyebben a tehetségeiket. Az alapcsapatuk még megvan, csak nehogy kidőljön valaki váratlanul a sorból! Pl. Jacobsen, aki igencsak hezitál még hogy folytassa-e! A jövő évi oslói vb talán maradásra bírja. Bízzunk benne, hogy okosan dönt majd! :)
Vááh, tegnap mikor sorba olvastam a neveket... szörnyű érzés volt. Sajnos Sigurdtól vártam ezt a bejelentést, de Lobben nagyon meglepett. Terje és Morten is... az egykori junior csapatom fele visszavonult, már csak 2 emberem maradt, remélem ők még sokáig húzzák, kell az a 86-os korosztály a norvég síugrásba :P Ez a pár hónap... nagyon sok norvég fejezte be, rossz ránézni a "listára". És akkor még Kenny sérülése is!
Ljökelsöy után újabb norvég síugró, Pettersen is befejezte aktív pályafutását! Az idén 30 éves ugró, aki utóbbi években kiábrándító eredményekkel rukkolt elő motivációs problémákkal indokolta döntését, további perspektívát már nem látott a jövőre nézve a síugrásban!
Pályafutását 2002-ben kezdte el a távol-keleti Hakubában, első pontjait még abban az évben Kuusamóban szerezte egy előkelő 4. helyezéssel, első győzelmét pedig "hazai pályán", Trondheimben, szintén abban az évben!
Pályafutása legjobb eredményét a 2003/04-es szezonban érte el, 3 győzelemmelés egy 4. hellyel megnyerte a Négysáncversenyt, valamint csapat világbajnoki címet szerzett sírepülésben Ljökelsöy, Ingebrigtsen és Romören oldalán! A Világkupában 117 versenyen 11 érmet szerzett, ebből 6 aranyat!
Érem kollekcióját még két csapat VB-bronzzal is gazdagította 2003 és '05-ben! A "siker ízét" utoljára 2009 jan.-jában érezhette egy COC-verseny megnyerése során (Braunlage). Pettersen tavaly dec.-ben versenyzett utoljára (Vikersund, COC), melyen nem sikerült a pontszerzés, miképpen az azt megelőző további 8 COC-versenyen sem! Talán így érthető a döntése...!
A visszavonulás mellett döntött még egyébként 3 honfitársa is: Thomas Lobben, Morten Gjesvold és az idősebbik Hilde testvér, Terje is! :(
2010 szept. 25 fontos dátum a kazah síugrósport életében, ugyanis Japán, Dél-Korea és Kína után az egykori szovjet tagállam is bekapcsolódik új ázsiai helyszínként a nemzetközi síugrás "vérkeringésébe" (a törökök Erzurum révén majd csak dec.-ben versenyeznek)! A kazahok 2014-es Téli Olimpiára beadott pályázata ugyan meghiúsult, viszont 2011-re megkapták a VII. Téli ÁzsiaiJátékok rendezési jogát, melynek előfeltétele két új, minden igényt kielégítő sánc építése volt! Almaty-ban 2007 őszén kezdődtek a sáncok (K90, K120) építési munkálatai a már fennálló kisebb sáncok (K70, K45, K30, K15) mellé! Az építkezés jelenleg még tart, az új sáncoknak a szept.-ben sorra kerülő "nyári COC"-rendezésre kell kész lenniük! Sánckomplexumuk, a Gorney Gigant Kazahsztán egyetlen hasznosítható síugró létesítménye, a jelenleg is működtetett közép- és kissáncai műanyag bevonatúak, így nyári és téli tréningek lebonyolítására egyaránt alkalmasak! A most épülő sáncok köré egyébként 20 ezres befogadóképességű arénát és egy futurisztikus kinézetű bírói tornyot is építettek, amely mögött ülőlift is üzemel majd!
Az egykori kazah főváros, Almaty (a szovjet érában: Alma-Ata) nem messze a kirgiz határtól az Alatau hegység lábánál fekszik. Fővárosi státuszát 1997 dec.-ében kellett átadnia az ország északi területén lévő Asztanának, melyet a jelenlegi kazah elnök, Nazarbajev építetett fel szinte a semmiből a sztyeppe közepére! Almaty ettől függetlenül a mai napi legnépesebb kazah város a maga 1,3 milliós népességével (Asztanáé 700 ezer körül van)! A Téli Ázsiai Játékok (melyet 2011 jan.30 és feb.6 között közösen rendez majd a régi és az új főváros) 1986-tól létezik és négy évente rendezik meg. A Játékok ideje alatt 11 sportágban 69 érmet osztanak majd ki, melyre eddig 32 ország jelezte részvételi szándékát. Kazahsztán kormánya 726millió dollárt különített el sportlétesítmények építésére (pl. sánc, sí- és biatlon stadion) és felújítására!
Az Almaty-hoz közel eső 3-4000 m.-es hegyekben több síközpont is található, ezek közül talán a leghíresebb a Chimbulak, mely a Tien Shan vonulatai közt fekszik, egyike a világ legmagasabban fekvő síterepei közül! A Chimbulak ad majd helyszínt a Téli Ázsiai Játékok sí- és snowboard számainak. Ez a síközpont egy valóságos síparadicsom, lesíkló- és óriásműlesíkló pályáját a világ 10 legnehezebb pályája közt tartják számon! Különlegességét a napsütéses órák magas száma (több mint 2000 óra évente) és a hegyektől óvott mikroklímája adja. Van esti kivilágítása is, így nincs akadálya egy késői síelésnek a majdnem 4 km. hosszú és 100-600 m. széles pályán. Kétüléses libegők, egy húzófelvonó és egy gyermeklift szállítja a síelőket 2200 m.-től egészen 3160 m.-ig. A kazah olimpiai csapat is itt készül föl a versenyekre! A pályákon a FIS égisze alá tartozó egyre rangosabb versenyeket is rendeznek. Almaty-tól mindössze 15 km.-re található a világhírű Medeo jégpálya. Az 1700 m. magasságban található létesítményt rekordgyárnak is nevezik, mivel a sportolók itt közel 150 alkalommal döntötték meg a csúcsokat a magaslati levegő és a kiváló jég miatt. Itt rendezik majd meg a Téli Ázsiai Játékok mű- és gyorskorcsolya versenyeit, valamint a jéghoki meccseket!
Az ország síugróéletének múltja egyébként a Szovjetúnió megszűnésétől, illetve a független kazah állam megalakulásától, 1991-től datálódik! Az első kazah síugró az az Andzey Verveikin volt, aki 1984-től még szovjet színekben versenyzett, 2 olimpián ('92 Albertville, '94 Lillehammer) és 2 VB-n ('89 Lahti, '93 Falun) is részt vett, 51 Világkupa versenyen állt rajthoz és 1995-ben fejezte be pályafutását akkor már kazah ugróként! Pár éve a kazah nemzeti csapatot is irányította. Jelenleg Dionis Vodnev a kazah csapat trénerek, aki 1997-ben fejezte be aktív pályafutását és a jelenlegi bolgár csapat edzőjét, a német Joachim Winterlich-et váltotta a "kispadon" 2008-ban! Winterlich irányítása alatt fejlődött a legtöbbet a kazah csapat, az ő munkáját dicséri a jelenleg legjobbnak tartott kazah ugró, RadikZhaparov (képen) fejlődése is, aki 2007-ben ezüstérmet szerzett egy seefeldi FIS Cup versenyen, mely az eddigi legjobb kazah eredmény 1991 óta! A Világkupában szintén ő érte el a legjobb teljesítményt, 2007 márc.-ában 11. helyen végzett az Északi Turné kuopiói állomásán! Egyszóval: valami megindult a kazah síugrásban! :)
Vasárnap elkezdődött a 2010/11. évi síugró szezon a németeknél. Pünkösd tiszteletére egy két főből álló csapatversenyt rendeztek a HS71-es bischofsgrüni középsáncon. Az A-keret ugróit (Schmitt, Uhrmann, Freund, Neumayer, Wank, Späth, Bodmer) északi összetettes ugrókkal párosították és így 12 csapat versenyzett a díjért, melyet a Martin Schmitt/Mark Schlott páros nyert meg. A versenyen egyébként előbb Schmitt (72 m.), majd a második körben Wank (73 m.) ugrott sáncrekordot! A korábbi rekordot (71 m.) éppen ma két éve ugrotta Georg Späth.
A stájerországi Murauban 1933-ban létesült az első ugródomb a Thurnhofer-sánccal. A Gumpold-sánc ezután nyílt meg 1936 márc. 8.-án, melyen a norvég Bjarne Karlsen győzött 56 m.-rel. A II. Világháború után kétszer is próbálták az északi sí-VB rendezési jogát a Mura partjára hozni, ez azonban nem sikerült. 1968 jan. 9.-én készült el a nagysánc, a K120-as Hans Walland, rá egy évre pedig megszületett rajta az első sáncrekord a svájci Hans Schmid 104,5 m.-es ugrásával.
1982 márc. 3.-án az akkori K70-es Gumpold-sáncon bonyolították le a junior VB ugrásait, mely Ernst Vettori győzelmével hazai sikert hozott. Később K85-ösre építették át a sáncot. A nagysáncon az egyetlen Vk-versenytNoriaki Kasai nyerte meg 1994-ben. Emellett északi összetett versenyek színhelye is volt a sánc, ahol 1996 feb. 18.-án rendezték az utolsót, melyet Mario Stecher nyert meg és BjarteEngen Vik ugrotta az utolsó sáncrekordot 128,5 m.-rel. Időközben a K85-ös és K120-as működését leállították, utóbbit azóta pedig szét is bontották! Miután a Gumpold-sáncokat is a pusztulás fenyegette 2005-ben új műanyaggal vonták be a K35-öst és K20-ast. 2007-ben aztán a K60-as nekifutóját lebetonozták és a profilját felújították. Annak érdekében, hogy nyaranta is tréningezési lehetőségeket nyújtson a sánc az utánpótlás számára lehetőség szerint majd ezt is műanyaggal kívánják bevonni.
Hogy jobban teljen a holt szezon csináltam pár statisztikai adatot csak úgy érdekességképpen, ebből az első a Vk összpontszám ranglista volt (lásd 508 hsz.), most a jubileumi Vk versenyek győztesein van a sor. Érdekes, hogy Malysz igazi "jubileum-specialista", eddig 3-szor nyert jubileumi Vk versenyt, az 500., 600. és a 650. is az ő nevéhez fűződik, a 600.-at pl. épp Zakopanéban nyerte! :) A legtöbb jubileumi helyszín Sapporo (4-szer) volt, a legutóbbi, azaz a 700. is. Jelenleg 732 Vk versenyt rendeztek, a legközelebbi jubileumi helyszín, a 750. a következő (2010/11) szezonra esik, mely épp Zakopanéra esik, ha addig nem marad el verseny!
Új őrület: snowboarddal ugrás síugrósáncról! (a kép csak illusztráció!)
A világ legjobb hódeszkásai a norvég Hemsedalban jöttek össze 3 hétre egy reklámfotózás kedvéért. A síugrók által használt sánc mellett készültek a jobbnál jobb felvételek, miközben megjött a résztvevők kedve egy világcsúcskisérlethez. Sokan szemeztek a hatalmas sánccal, de őrültségnek tartották leugrani onnan, ugyanis legalább 40 métert kellett ahhoz ugrani, hogy ne a sáncasztalra essen valaki! A norvég Mads Jonsson úgy döntött, hogy megpróbálja! A 35 fokos lejtőn a norvég fiú könnyen begyorsult és 200 m. (hódeszkás!) csúszás után 130 km/órás sebességet ért el a sánc végén!
Természetesen mindenkinek elállt a lélegzete, amikor elhagyta a sáncot és 10 méterrel a domb felett repült. Végül is a történelminek mondható 57 méteres ugrással fejezte be a kisérletet! Jonsson nem volt teljesen elégedett az ugrásával. Teljesen meg van győződve arról, hogy lehet még ezen az eredményen javítani. Ugyanis 6 kisérlete alatt nem sikerült mindig tökéletesen az előre lefektetett nyomban maradnia, és a sáncon két buckára is rácsúszott, amelyek lelassították a lendületét. Arról nem is beszélve, hogy repülés közben is lehetne még a stílusán finomítani, amely további értékes métereket jelentene! Jonsson már lázasan dolgozik a következő kisérleteken, "csak" a csúcskisérlethez feltétlenül szükséges szponzorakat kell begyűjtenie, akik fedeznék a költségeket!
Megjegyzés: Számomra csak az a furcsa, hogy se kép, se info nincs a hemsedali sáncról a neten! A cikk írója könnyen lehet, hogy települést tévesztett, amikor a sáncról írt...