Keresés

Részletes keresés

Tücsök99 Creative Commons License 1999.07.23 0 0 106
Nem tudom, mi a megoldás, de ez biztos nem jó, ez végig monoton növekvő és csökkenő is. Összekeverhetedd a monotont a szigorúan monotonnal.
mAlter Creative Commons License 1999.07.23 0 0 105
f(x)=0
Hacsek Creative Commons License 1999.07.23 0 0 104
Új feladat:
Adjunk meg olyan függvényt, amely az értelmezési tartományában folytonos, de megadható az értelmezési tartományában olyan tetszőlegesen kicsi intervallum, amelyben nincs monoton növekvő vagy csökkenő szakasz.
bunor Creative Commons License 1999.07.23 0 0 103
2+gyök5 (bocs, de még nem tudok gyökjelet kreálni)
Hacsek Creative Commons License 1999.07.23 0 0 102
OK Zéta, te akartad a számelméletet:

Tétel: Az általad emlegetett (p;p+2) ikerprímek végtelen sokan vannak.
Bizonyítás: remek kis bizonyításom van, csak nem fér ide a dobozba! (Bocs, Monsieur Fermat!)

Tétel: Prímtízesnek hívjuk azt az ikerprím-párt, amikor 10n+1; 10n+3; 10n+7; 10n+9 egyaránt prímszám.
Bizonyítandó, hogy prímtizes minden határon túl található! Könnyítésül: a fenti bizonyítással is elfogadható az ikerprímekre vonatkozó fenti tétel.

Hacsek Creative Commons License 1999.07.23 0 0 101
Igen, de nem ez a lényeg, hanem egy olyan szerkesztési eljárás megadása, ami csak körzővel megcsinálható (tehát nem a technika, hanem a geometria).
Laci Creative Commons License 1999.07.23 0 0 100
A körző által kiszúrt pontot figyelembe vehetjük?
Nos Creative Commons License 1999.07.23 0 0 99
ha 1 tyúk 1 nap alatt 1 tojást tojik akkor hány tyúk hány nap alatt hány tojást tojik?
Hacsek Creative Commons License 1999.07.23 0 0 98
lécci pontosítsd alakilag, hogy mi a feladat, mert ez így ökörségnek tűnik!

Viszont: SZERKESSZÜK MEG EGY ADOTT OLDALHOSSZÚSÁGÚ NÉGYZET NÉGY CSÚCSÁT, DE CSAK KÖRZŐVEL!

Zéta Creative Commons License 1999.07.23 0 0 97
Kivéve n = 0 esetét, és csak angol nyelvterületen.
szakmber Creative Commons License 1999.07.23 0 0 96
Igazolja, hogy a sinx/n=6 egyenlet a valós számok halmazán bármely n értékre igaz!
Zéta Creative Commons License 1999.07.23 0 0 95
Feladom, legalábbis egyelőre. Szép kis negyedfokú egyenlet jött ki (attól még meg lehetne oldani, de ki emléxik a megoldóképletre); az a gyöke, ami ennek a feladatnak a megoldása, 4.18 körül van. Lehet, hogy valamelyikőtöknek van egy frappáns megoldása, esetleg valamit elszúrtam, úgyhogy most a tiétek a pálya.
Lalo Creative Commons License 1999.07.23 0 0 94
Gratulálok a helyes megoldáshoz mind Tücsök99-nek, mind Zétának!

Ez volt a felvezetés. Úgy látom, hogy jöhet komolyabb feladat is:

Egy négyzet alakú katonai menetoszlop halad egyenletes sebességgel úgy, hogy egység idő alatt éppen a saját hosszának megfelelő távolságot tesz meg. Az utolsó sor közepéből előreküldtek egy küldöncöt az első sorhoz, aki a mozgó négyzetet oldalai mentén haladva átadta a küldeményt az első sor közepén haladó címzettnek, s útját folytatva a négyzet másik oldalán tért vissza és a teljes (a mozgó négyzet mind a négy oldalán végighaladva) útját egységnyi idő alatt tette meg egyenletes sebességgel.

Hányszorosa a küldönc sebessége a menetoszlopénak?

Tücsök99 Creative Commons License 1999.07.23 0 0 93
Szerintem te sokat foglalkoztál fizikával (is)! :-))) A menetoszlop mint vonatkoztatási rendszer!!! Nem rossz! Lehet hogy valakinek a Te levezetésed picit bonyolultabb, ezért elmondom, hogy én hogyan számoltam:

v: a küldönc sebessége

x: az a távolság, amelyet a szakasz a küldönccel való találkozásig megtesz

Ezek segítségével fel lehet írni két egyenletet:

1. A küldönc egységnyi idő alatt v sebességgel haladva megtesz 1+x utat: v=1+x

2. A találkozás után ugyanannyi idő alatt teszi meg a küldönc és a szakasz a maga hátralévő útját. Vagyis a küldönc útja/a küldönc sebessége = szakasz útja/szakasz sebessége. Másképpen:
x/v=1-x

Ebből a két egyenletből levezethető a már ismert megoldás.

Zéta Creative Commons License 1999.07.23 0 0 92
Helyesbítés: az egyenlet természetesen 1/(v - 1) + 1/(v + 1) = 1.

Persze igaza van BZoltannak, hogy vannak ennél nehezebb feladatok is. Például, van-e végtelen sok olyan p prímszám, amelyre p + 2 is prím? :-)

Laci Creative Commons License 1999.07.23 0 0 91
A feladat megoldása: bevallom már fáradt voltam, és csak találgattam :)

A mondat pedig: "Egy katonai menetoszlop halad egyenletes sebességgel úgy, hogy egység idő alatt éppen a saját hosszának megfelelő távolságot tesz meg."
Ez olyan, mit amikor régebben azt hittem azokról, akinek egyszerere van a szüli- meg a névnapjuk, hogy pont a névnapjukon születtek, csak később világosítottak fel, hogy születésükkor megnézte anyuci, hogy milyen nap van, és aszerint nevezte el őket. Tehát számomra a humoros szó az éppen volt. :)

A feleadatot meg látom közben megfejtették...

Tücsök99 Creative Commons License 1999.07.23 0 0 90
Úristen, de rég volt az utolsó matekórám!!! Hát persze, hogy én is erre gondoltam, csak elfelejtettm, hogy a 2/négyzetgyök 2 az maga a négyzetgyök 2. :-)))
Zéta Creative Commons License 1999.07.23 0 0 89
Igen, ez ugyanannyi, mint 1 + négyzetgyök(2).

A megoldás menete: Legyen a távolságegység a menetoszlop hossza. Akkor az oszlop sebessége 1. A küldönc sebessége v. Válasszuk a menetoszlopot vonatkoztatási rendszernek, vagyis tekintsük úgy, mintha a menetoszlop állna, az út pedig egységnyi sebességgel haladna hátra. Ekkor a küldönc sebessége, amíg előre megy: v - 1. Amikor hátra megy: v + 1.

Az oszlop elejének eléréséhez szükséges idő: 1/(v - 1).
Az idő visszafelé: 1/(v + 1).
A kettő összege 1 időegység.

Innen 1/(v - 1) + 1/(v - 1) = 1

Ezt rendezve másodfokú egyenlet adódik v-re; az egyik gyök negatív, a másik 1 + négyzetgyök(2).

Tücsök99 Creative Commons License 1999.07.23 0 0 88
Ajjaj, ezt melléütöttem! (Hiába csak a négyzetgyök beírásával foglalkoztam.) Na majd most: 1+2/négyzetgyök 2.
Zéta Creative Commons License 1999.07.23 0 0 87
Ha a sor végére kell visszajutnia: A küldönc sebessége 1 + négyzetgyök(2) -szöröse a menetoszlop sebességének; vagyis csaknem két és félszerese.

Tücsök99 lehet, hogy szintén erre gondolt.

Lalo Creative Commons License 1999.07.23 0 0 86
Nem.
Tücsök99 Creative Commons License 1999.07.23 0 0 85
Mindenesetre én mind a két verzióra kidolgoztam egy választ: Ha a sor végére, akkor 1/négyzetgyök2 /ezt sajnos nem tudom máshogy beírni :-(/, ha a kiindulási pontra , akkor 3 a sebessége a küldöncnek.
Lalo Creative Commons License 1999.07.23 0 0 84
Kedves Tücsök99!

A sor végére, ahhoz a személyhez, aki küldte, s aki addig természetesen a sorral együtt haladt előre.

Kérdésed teljesen jogos. Nem voltam elég pontos. Elnézést kérek.

Lalo

hamish Creative Commons License 1999.07.23 0 0 83
Kétszerese.
Tücsök99 Creative Commons License 1999.07.23 0 0 82
Szerintem nem teljesen egyértelmű a feladvány. Most a legvégén a küldönc hova érkezett? Oda, ahol állt, vagy pedig vissza a sor végére?
BZoltan Creative Commons License 1999.07.23 0 0 81
erre a feladatra mondna Erdos Pal, hogy :"nincs elegtetel, ha tul konnyu a tetel"

BZoltan

Lalo Creative Commons License 1999.07.23 0 0 80
Földhözragadt fantáziámmal el sem tudom képzelni, hogy milyen asszociációkat váltott ki belőled. Felvilágosíthatnál. Cserébe én is elárulom, hogy rossz a megoldásod.
Laci Creative Commons License 1999.07.22 0 0 79
"Egy katonai menetoszlop halad egyenletes sebességgel úgy, hogy egység idő alatt éppen a saját hosszának megfelelő távolságot tesz meg." :)))))))))))))))))
Szenzációs!!!!!!!! :) Belegondáltál, hogy most mit mondtál? :)

Na mindegy, ne ragadjunk le itt, hanem inkább lássuk a megoldást (még nem tudom ám, de nagyképűen elkezdem írni, remlem mire megírom ki is találom :))
Szóval az oda út, az hosszabb volt, mint a vissz út, mégpedig az oda út annyival volt hosszabb a menetoszlopnál, amennyivel a visszút rövidebb volt. Namost, ha a küldönc sebességét állandónak tekintjük, és a küldeményátadás idejét 0-nak, akkor szerintem a menetoszlop sebességének két és félszeresével robogott.

Bruckner Szigfrid Creative Commons License 1999.07.22 0 0 78
Tízpontos nullázás. [taps]
pint Creative Commons License 1999.07.22 0 0 77
Melyik kerek számra gondolok most?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!