Keresés

Részletes keresés

Vándorszem Creative Commons License 2015.10.11 0 0 15145

Üdv mindenkinek!

 

A Túrkevei Lisznyai családot kutatom,szeretném tudni,hogy Lisznyóról származnak-e? Lisznyai család azonos ősökkel rendelkezik-e a Lisznyói (Lisznyai) Damó családdal!? Tudna ebben valaki esetleg segíteni? Van-e itt olyan,aki szintén Túrkevei ősöket kutat?

 

Bocs a sok kérdésért,de még új vagyok itt.

Vándorszem

Bajdó Creative Commons License 2015.10.08 0 0 15144

Ha valakit érdekel!

 

"Az Országos Levéltár idén is megrendezi a Levéltári éjszakát, amely során első ízben két helyszínen, a Bécsi kapu téren és a Lángliliom utcában, csak ezen az estén látható és hallható, ingyenes programokkal várjuk vendégeinket. Róth Miksára és Semmelweis Ignácra kamara-kiállítással és filmvetítéssel emlékezünk; a családkutatókat kerekasztal-beszélgetés és interaktív bemutató várja; a magyar ipar 200 évét bemutató iratokat teszünk közzé; továbbá zenés irodalmi est, kamarakoncert, raktárlátogatás is szerepel a programjaink között. 

Sok szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a Levéltári éjszakán!

Bécsi kapu téri program: https://www.facebook.com/MagyarOrszagosLeveltar/photos/gm.1488435441484435/938774012862608/?type=3

Lángliliom utcai program:
https://www.facebook.com/MagyarOrszagosLeveltar/photos/gm.1488435601484419/938774332862576/?type=3

 

 

MCA-001 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 15143

A német ősökkel rendelkezők szerencsések:)

Október hónapban ingyenes a kutatás az Ancestry német változatán.

 

http://www.ancestry.de/cs/unityday

toberci98 Creative Commons License 2015.10.07 0 0 15142

Sziasztok!

Van itt valakinek Ancestry előfizetése aki hajlandó lenne nekem megnézni egy személyt vagy annak a családfáját?

 

Megköszönném előre is!

 

 

 

skoumi Creative Commons License 2015.10.05 0 0 15141

T. Fórumlakók!

 

Lesz pár szabad napom nemsokára, így igény esetén kutatást tudok vállalni Kárpátalján - elsősorban anyakönyvekben -, költségeim megtérítése ellenében.

Érdeklődni emailben lehet.

 

-Tremmel- Creative Commons License 2015.10.04 0 0 15140

Köszi, akkor szerintem belefér minden olyan betegség, járvány ami kiütésekkel jár.

Közben találtam még egy jót:  Sembelődés.

Előzmény: skoumi (15139)
skoumi Creative Commons License 2015.10.04 0 0 15139

A patécsot inkább tünetként azonosítja a net, mint betegségként. Ezért lehet pl. párban a másikkal.

 

Előzmény: -Tremmel- (15138)
-Tremmel- Creative Commons License 2015.10.02 0 0 15138

A vörheny stimmelhet, mert oda van többször írva, hogy patécs és veres (vörheny)

 

De viszont van párba írva vérhassal is.

Előzmény: skoumi (15137)
skoumi Creative Commons License 2015.10.02 0 0 15137

Hát, ha a neten található (Pallas) leírást veszem alapul, akkor több minden lehet.

 

Wiki egy nagy kérdőjellel skarlátként (anyakönyvekben előforduló megnevezéssel: vörheny) írja.

Előzmény: -Tremmel- (15136)
-Tremmel- Creative Commons License 2015.10.02 0 0 15136

Sziasztok!

 

Egyik dunántúli falu református anyakönyveit dolgozom fel, ahol sok az ősöm.

Ahogy nézem át az 1700-as évek végét, 1800-as évek elejét, rengeteg embert elvitt a patécs/patéts tizenévestől a hetvenévesekig válogatás nélkül.

Ez mai nyelvre lefordítva milyen járvány lehetett? Himlő? Kolera, Pestis?

Majdnem minden évben előfordultak esetek, jó pár évben tömegesen.

Köszönöm a segítséget!

Szép hétvégét!

Imi

pildi68 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 15135

Kedves Fórumtársak!

 

Szeretnék a segítséget kérni abban, hogy Szútor község ma Szlovákia területe /Gömör megye/ református anyakönyveinek hollétéről tud-e valamit valaki? Már mindent megpróbáltam mormon egyház, szlovák református egyház, magyar református egyház, besztercebányai levéltár, de senki sem tud információval szolgálni. Esetleg tud nekem valaki ebben segíteni?

Köszönettel
Pogonyi Ildikó

Prelleg Creative Commons License 2015.09.28 0 0 15134

Murina: Szerintem a fiú neve Joh(annes), azaz János. (Az utolsó betű úgy néz ki mint a Mihály h-ja.)

toberci98: http://www.archivportal.arcanum.hu/kataszter/ Zala megyéből csak részletek vannak fent, de a major rajta van.

szamovári: Mintha annak a szónak is 'rczi' lenne a végződése.

voszi: Nem hiszem, kivéve, ha pap volt az illető. Én még nem találkoztam ezzel a rövidítéssel. Az evangélikus anyakönyvek rövidítéseit nem nagyon ismerem, de nem lehet, hogy félreolvasás?

B. Géza: Ha a Familysearch programjának a feltelepítéséhez kéne segítség: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=115806936&t=9000502

Ha a szabályok kellenének: https://familysearch.org/indexing/projects/MagyBorsodAbaj-Tanyaadat1895-19081BRsz

 

karancsijudit: Egy adászteveli Böröcki: http://www.crarc.findbuch.net/php/view2.php?ar_id=3738&be_id=64&ve_id=79112&count=73

 

Azoknak, akiknek az ősei közt van az Amerikai Egyesült Államokba emigrált: https://aktakaland.wordpress.com/2015/09/01/kivandorlo-oseimet-keresem/

 

Még 21-én frissítették a Billiongraves-et a Familysearch-ön. Kutatóknak a Billiongraves használata:

1, Most már csak regisztrálva lehet megnézni a képeket a Familysearch-ön keresztül is.

2, Előfordulhat, hogy az indexelő rossz mezőbe írta a kereszt- és vezetékneveket, azaz felcserélte őket. Érdemes többféle verziót is kipróbálni. (Akár az utó- és családnevet is egy mezőbe írni.)

3, A Familysearch a hosszú ő-t kérdőjelként mutatja.

4, Mikor a Familysearch kilistázza a neveket, az leánykori neveket nem mutatja, de ha rákattintasz a névre, meg lehet nézni azt is.

5, Valamilyen oknál fogva (az újabban felkerült Billiongraves-es adatoknál) a Familysearch nem listázza ki azokat a neveket, ahol nincs meg legalább az egyik dátum (születési vagy halálozási).

6, Gyakran előfordul, hogy a síron lévő dátumok nem felelnek meg a valóságnak.

7, A Billiongraves-en előfordulhat olyan (ha csak nagyon ritkán is), hogy a temető keresője nem listázza ki a keresett nevet, viszont az összesített kereső igen.

8, A nemesi előneveknél én a következőképpen járok el (de ez indexelőnként változhat): Ha a családnév gyakori (Kiss, Nagy, Szabó stb.), akkor a nemesi előnevet is a Családnév mezőbe írom, ha viszont ritka a családnév, akkor az 'Előtag' mezőbe indexelem.

9, A Billiongraves oldalán az összetett keresőben nem lehet keresztnévre keresni, a temetők keresőiben viszont igen.

10, A becézett névalakokat van olyan indexelő aki megtartotta, más átírta a hivatalos névre. Pl.: Pistike - István)

11, A -né asszonynévképző miatt érdemes a családnév és az utónév végére is *-ot tenni a keresésnél.

egonca Creative Commons License 2015.09.27 0 0 15133

Köszönöm, azt hiszem még várok, hátha megélem... :)

Előzmény: skoumi (15130)
Bajdó Creative Commons License 2015.09.26 0 0 15132

 

Ez a DNS dolog nem nagyon régi, csak néhány évtizedes. Amit ígér a lehetőség, szenzációs.

Ha jól használják, igen hasznos tud lenni. Gondolok itt például a felelős örökléstervezésre, bűnüldözésre, apasági vizsgálatokra.

Aztán igen nagy segítség a TÉNYLEGES elődök kutatásának. Mivel igen pontos (és nem nagyon van tévedés) nincs elírás, elveszett anyakönyv, kivándorlás Argentínába, névváltozás, talált gyerek, szerelemgyerek, erőszakból fogant gyerek, befogadott gyerek, beleálmodott betűk rangok, stb, stb. Csak az ÉN világegyedi DNS-em útvonala, Afrikától indulva a máig. Minél több adat lesz, annál pontosabb lesz az út.

(Néha igen furcsa eredményeket produkál, ezért bátorság is kell a megismeréshez)

 

Néhány éve a Millennium Park-ban volt egy National Geographic kiállítás és előadás erről. Érdekes volt. Száz dollárért volt egy teszt, sajna lemaradtam.

Egyre több cég próbálja csinálni mindenféle megközelítésben.

Mostanában kicsit drágábban, de egyre pontosabban csinálják.

Szerintem, ez a leginkább kimondottan családkutatóbarát. (A faprogram se rossz, valameddig ingyenes. Ki kéne próbálni, van benne DNS azonosság kereső is. Az Indexen van topikjuk is)

http://www.myheritage.hu/all-dna-tests    

 

Csak érdekességnek, hogy miként kutatnak.

http://teo.elte.hu/minosites/ertekezes2012/vago-zalan_a.pdf 

 

Azért megvan a veszélye is. Rossz kezekbe kerülve iszonyú dolgok kerülhetnek elő. Egy valakik által rossznak ítélt marker miatt embercsoportokat tehet üldözötté, vagy kiemelté. Próbáltak itt már földrésznyi népeket megsemmisíteni vélt vagy valós szelektálással. De legyünk optimisták, talán a jó irány lesz erősebb.

Üdv BSH

Előzmény: sTarrrz (15131)
sTarrrz Creative Commons License 2015.09.24 0 0 15131

Sziasztok!

A kérdésem részben kapcsolódik a családfakutatás témához (és a biológiához is)

Szóval azt szeretném kérdezni tőletek,hogy ti ismeritek a National Geographic Geo ( https://www.google.hu/?gws_rd=ssl#q=national+geographic+geno+2.0 ) nevű projektet?

Itt le van írva pontosan,hogy miről is van szó. Az ember ad egy kis DNS mintát,majd elküldik vizsgálatra és kiderül,hogy az adott személy ősei pontosan honnan is származnak.

Érdekesnek tűnik,bár nem tudom,hogy meddig tudják visszakutatni az ősöket.

 http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/mindenki-megtudhatja-honnan-szarmazik-2007594

skoumi Creative Commons License 2015.09.24 0 0 15130

Szia,

 

nincs. A tótoknál 100 év a kutatási korlát, tehát max. 1915-ig lehetne elérni. De FS-ön csak max. 1910-ig vannak feltöltve.

 

Ha valamely anyakönyvben van védett és nem védett időszak is, a teljes anyakönyv védett, akkor is, ha 1875-ben indult. Náluk ez a szabály.

 

Lehetőséged: a pozsonyi anyakönyvi hivataltól kérsz hiteles másolatot, ha szeretnél kapni valamit. Ez biztos, hogy fizetős lesz. Nem tudom mennyi, ilyen irányú tapasztalatom még nincs.

Levéltári már van - az elég borsos...

 

Előzmény: egonca (15129)
egonca Creative Commons License 2015.09.24 0 0 15129

Sziasztok!

 

Hátha tudtok segíteni...

1922-ben nősült az apai nagybátyám, valószínűleg Pozsonyiban. Azért valószínűleg, mert ott lakot akkor.

Az érdekesség az, hogy a házassági anyakönyvben ahol megtaláltam a bejegyzést lébényi (odavalósiak vagyunk) és 1928-ban jegyezték be! A szlovák hatóság megküldte és itt (Lébényben) is beírták valamilyen BM rendeletre hivatkozva.

Szóval, az eredeti bejegyzést keresem, de nem találom sehol a pozsonyi könyvekben, mert csak 1910-ig vannak elérhetőek.

Szerintetek van más vonal is, más lehetőség ahol kereshetnék? (A fenti leírás familysearch-re vonatkozik)

Üdv. egonca

toberci98 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 15128

De de ismerős ő az ükapám , az ő anyósa volt a Pongrácz Borbála 

De nem Szabó Teréziát kell keresni hanem Szabó Mária volt oda tévesen írva.

Előzmény: szvata (15127)
szvata Creative Commons License 2015.09.23 0 0 15127

Valóban nem valószínű.

 Kerestem Theresia  Szabó névre, rengeteget találtam, de a születési hely más. Találtam egy gyermeket, József Takács néven, aki 1865 márc. 30.-án született Nemesbük-ön, Vas megye, Takács Ignác és Theresia Szabó gyermekeként. Ez nem ismerős?

Előzmény: toberci98 (15102)
2xkiss Creative Commons License 2015.09.19 0 0 15125

Köszönöm.

Előzmény: sTarrrz (15106)
canonfan_448 Creative Commons License 2015.09.19 0 0 15124

"(Bár gondolkoztam ha a fia volt a bejelentő akkor a saját anyja nevét csak nem rontja el??)"

 

Erre van egy BIZTOS (de hasonló) sztorim, mivel még él a fiam dédije. :)

A dédi első házasságából született gyermeket (anyósom féltestvére, nővére) jelentette be az apa (tehát a férj) a helyi szervnél.

A gyermek anyja neve helyett a saját anyjának a nevét diktálta be. :D

Pár nappal később látták csak, hogy hülyeséget csinált és visszament korrigálni.

Ez nem volt annyira egyszerű akkoriban (1946), mert jó messze volt az a település ahol intézkedni kellett. :)

Ha nem nézik meg a papírt később akkor úgymarad, sosem derül ki.

 

Szóval szerintem bármi lehet.

Az is, amire még azt gondoljuk, hogy nem. :)

Előzmény: toberci98 (15120)
keszi60 Creative Commons License 2015.09.19 0 0 15123


toberci98 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 15122

Rendben megpróbálom ott, és nagyon köszönöm a segítségedet !

Előzmény: JPmiaou (15121)
JPmiaou Creative Commons License 2015.09.18 0 0 15121

Hát a Pongrácz Borbála és a Szabó Mária tényleg kizárható, hogy ugyanaz... Van az anyakönyvben ugyanazon az oldalon másik Szabó Mária, vagy másik Borbála, stb.? Előfordulhatott, hogy a másoló rossz nevet írt be, és senki se vette észre. Esetleg a helyi anyakönyvi hivatalban kéne kikérni az eredetit, hátha ott másképp van, mint a másodpéldányban.

Előzmény: toberci98 (15120)
toberci98 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 15120

1910-ben az esküvőnél még biztos hogy élt két okból is a házasságnál az anyja neve alatt ott volt hogy özv. az meg ha néhai lett volna nem lenne ott, a másik kb 1900-1927-ig végignéztem a halotti anyakönyvet és semmit se találtam. Én is jártam már úgy, a dédszüleim házasságánál egyik szülőnél se volt hogy néhai pedig akkor már mind a négy meghalt.

 

A neve Pongrácz Borbála volt és az anyakönyvben akit találtam Horváth Györgyné Szabó Mária volt oda írva így teljesen kizárható ami a te esetedben volt.

(Bár gondolkoztam ha a fia volt a bejelentő akkor a saját anyja nevét csak nem rontja el??)

Előzmény: JPmiaou (15118)
Murina Creative Commons License 2015.09.18 0 0 15119

Köszönöm a véleményed! Én is "sz"-nek olvastam a 3. betűt, így Csaszari-t olvastam ki én is. Nagy valószínüséggel a Komárom megyei Császár községről lehet szó. Földrajzilag sincs nagyon messze Várpalotától, szóval reálisnak tűnik, hogy onnan származhatott Borbély János.

Előzmény: szamovári (15113)
JPmiaou Creative Commons License 2015.09.18 0 0 15118

1. A "néhai" hiánya tulajdonképpen nem bizonyíték semmire, mert könnyű egyszerűen lefelejteni. (Családomban példaul van olyan eset, hogy 1911-es házasságnál hiányzik a "néhai" a már 1895 előtt elhunyt szülőknél.)

 

2. Mi volt az asszony neve, és mi van odaírva 1919-ben? Vannak olyan nevek, ahol az egyezés egyáltalán nem nyílvánvaló. (Például férjem egyik ősaanyja több helyen Betti, máshol meg Borbála. A kérdés megoldódott, amikor Babett-ként is megtaláltam. Hasonlóan jártam a Janka - Hani - Johanna névvel.)

Előzmény: toberci98 (15117)
toberci98 Creative Commons License 2015.09.17 0 0 15117

Szerintetek mi tévő legyek?

 

Egy olyan esettel állok szemben amiről nem tudok megoldást találni.

Egyik ősöm zalaegerszegen élt a férje meghalt még 1880-ban a felesége még tovább élt az 1910-es években még élt -ezt bizonyítja fia házassága 1910-ben- de végignéztem 1910-1927között (27-ben halt meg a lánya kinél már néhai volt írva) de nem találtam a halálát! Ám találtam egy özvegy asszonyt 1919-ben ki szintén Horváth Györgyné volt, 85 éves, és a bejelentő Horváth József, szülei ismeretlenek, de az asszony neve nem az én rokonom neve.

Utána néztem ilyen nevű házaspár nem is volt a környéken semmikor, még az életkora is nagyjából megegyezik, és a bejelentő H. József pedig volt olyan fia az ősömnek.

Most hogyan tovább , hogyan tudom bebizonyítani hogy tényleg ő az én ősöm csak elirták a nevét?!

Tippek??

Köszi előre is!

toberci98 Creative Commons License 2015.09.17 0 0 15116

Ezzel is szinté próbálkoztam csak mondjuk kataszteri térkép egyáltalán nincs Zala megyéről de kerestem a Katonai felmérés térképein de nem találtam hisz azt se tudtam merre keressem de most már megvan! :)

Előzmény: hor-vathy (15109)
toberci98 Creative Commons License 2015.09.17 0 0 15115

Köszönöm szépen segítségedet már próbálkoztam én is gogllal de lelve nem tudtam kiolvani a települsé nevét szóval azt se tudtam mit írjak be...

De köszi! 

Előzmény: Apexx (15103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!