Keresés

Részletes keresés

nereusz1 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 22298

Áldott Karácsonyt 

és boldog, örömteli újévet kívánok!

nereusz1 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 22297

22296-ra jövő évben igyekszem választ keríteni. Apák és fúk között sok és nem elhanyagolható mértékű a különbség. (Éppen Hamvas baráti köréből tudnék példát.)

Krumenaker Creative Commons License 2013.12.09 0 0 22296

Előzmény: Krumenaker (22295)
Krumenaker Creative Commons License 2013.12.09 0 0 22295

Szeretnék segítséget kérni.

 

Hamvas Béla édesapjáról, Hamvas Józsefről van szó, akiről készült egy fénykép, gyanúm szerint a 30-as évek végén vagy a 40-es évek elején, és talán egy akkor megjelenő könyve számára.

 

Csak tapogatózom, de Hamvas J. számtalan kötete közül a Budapest megújhodása a leggyanúsabb nekem (1942-ben adták ki).

 

Ha valakinek meg van ez a kötet, és meg tudja nézni, illetve információja van, hogy a képet mikor publikálták először (esetleg ki a készítője), az óriási segítség lenne a szerzői jogi helyzetének tisztázásában.

(Én Darabos Pál könyvéből fotóztam ki, Hamvas Béla - Egy életmű fiziognómiája, de szinte biztosra veszem, hogy nem ez a volt a kép első megjelenése.)

 

Köszönöm előre is!

nereusz1 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 22294

Független Szemle, 1. évf. 1. szám ; 1933. március

Krumenaker Creative Commons License 2013.12.07 0 0 22293

A Vázlat egy apokaliptikus történetfilozófiához megjelent valaha kötetben? (Esetleg a Darabos-féle Hamvas Intézetnél kiadott válogatásokban?)

 

A Független Szemle első számában jelent meg, 1933-ban, Hamvas Thomas Mark álnéven jegyezte...

Krumenaker Creative Commons License 2013.11.28 0 0 22292

Köszönöm! Érdekes történet.

 

Nekem is úgy rémlik, hogy az Életünk 1987-es Hamvas-számában találkoztam először a lentebb is idelinkelt képpel.

Előzmény: Syracusa (22291)
Syracusa Creative Commons License 2013.11.28 0 0 22291

A képek készítőjeként Németh Ferenc van jegyezve, azonban ő csak közvetítő volt.

Valójában a fiát, Németh Tamást kérte meg a fényképezésre, mivel ő maga ehhez nem értett, illetve csak 110mm félautomata géppel készített néha képet, turistautakon. A fia ellenben régóta művészi szinten fotózott és a szükséges felszerelése is megvolt.

Tamás kelletlenül, de elment apjával (talán vonattal, de valószínűbb hogy, apja barátnőjével, Szomoróczy(i) Idával; utóbbi VW Bogarával) Hamvashoz. A képeket otthon hívta elő, több nagyítást készített, majd apjának adta a kész anyagot. A meglehetősen rossz apa-fiú viszony és egyebek miatt a képek további sorsa nem érdekelte.

Vagyis csak annyiban, hogy amikor az első publikálások után a felesége rákérdezett hogy ezek ugye az ő képei, tömör, flegma és dühös választ adott, majd a könyvet (vagy talán az Életünk 87/9 számát?) a könyvesszekrény hátsó sorába rakta.

 

(Hamvas és (Dr.) Németh F. kapcsolatát előbbi Levelek c. gyűjteménye ill. utóbbi leveleiben történő említések és egyéb, hagyatékból előkerült tárgyi dolgok jelzik.)

Előzmény: Krumenaker (22290)
Krumenaker Creative Commons License 2013.11.27 0 0 22290

Remélem sikerül kinyomozni.

Persze engem is érdekelne a kép(ek) története, így ha elmondható, kérlek osszad meg!

Előzmény: Syracusa (22289)
Syracusa Creative Commons License 2013.11.26 0 0 22289

Köszönöm.

(Valaki a gépirat kapcsán elmesélte, hogyan készültek a hátizsákos képek és ki készítette ezeket.

A történet számomra hiteles, csak jelenleg a kapcsolódó/igazoló tárgyi dolgok nélkül édeskevés. Talán előkerül valami később.)

 

Előzmény: Krumenaker (22286)
Krumenaker Creative Commons License 2013.11.26 0 0 22288

Elnézést a fölösleges karakterekért. A böngészőm a ludas.

Előzmény: Krumenaker (22287)
Krumenaker Creative Commons License 2013.11.26 0 0 22287
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Sikerült időközben beszereznem a kötetet (Közös életrend), véletlenül besétáltam egy antikváriumba, és amikor rákérdeztem, az eladó legnagyobb megdöbbenésemre azt válaszolta, hogy van! Fél perc múlva már nem volt :)

 

Darabos Pál, aki nemrégen hunyt el, és akit sokan és sokat támadtak azért, mert elfogultan és színvonaltalanul dolgozta fel Hamvas munkásságát, bizony hatalmas munkát végzett - ez ebből a kötetből is kiderül, még ha (értelemszerűen, 25 év múltával) a kötet sok szempontból pontosításra és bővítésre is szorulna. Vajon valaha, ha utólagosan is csak, meg fogják ezt neki köszönni?

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

 

Előzmény: Krumenaker (22236)
Krumenaker Creative Commons License 2013.11.26 0 0 22286

Nem tudok pontos válasz adni a kérdéseidre, csak a valószínűségeket mondom:

 

- Hamvas összes kézirata terjedt gépelt (stencilezett) formában.

 

- A fotó szerintem 1968-ban készült, számomra ismeretlen a készítője, de véleményem szerint szerzői jogilag védett, ezért nem szerencsés a netes terjesztése. Ha kideríthető lenne a szerző, engedélyt lehetne kérni a használathoz. Szerintem Molnár Sándor festőművészt kellene megkérdezni a képről, mivel Hamvas utolsó éveiben ő volt a legszorosabb kapcsolatban vele, és ha valaki tudja, hogy ki csinálta a fotót, akkor ő.

Előzmény: Syracusa (22285)
Syracusa Creative Commons License 2013.11.21 0 0 22285

Két könnyed kérdésem lenne, hátha valaki tud válaszokat hozzájuk:
- A Patmosz II. is terjedt vajon gépiratos változatban? (Egy gépelt, indigózott példányhoz volt szerencsém, ezért kérdem.)
és:

- Lehet-e tudni pontosan, hogy ki a szerzője ennek a képnek (és a vele egyidőben készülteknek)?

http://faragoferenc.webnode.hu/images/200000087-80610815b5-public/06hamvasbela.jpg

Köszönöm!

nereusz1 Creative Commons License 2013.11.10 0 0 22284

A Böhme-i 40 kérdés a lélekről 24 / 3 bibliai utalása helytelen. Az illető hely nem Máté 10, 12-13, mert az a 12 tanítvány kiküldéséről szól (név szerint is összeszámlálhatóan). Valószínűleg a Lukács 10. 1-12 lehet.

nereusz1 Creative Commons License 2013.11.10 0 0 22283

Und dan auch Gottes wahrer Sohn der aus Gottes ewigem Wesen gebohren wahr von Ewigkeit  ehe der Welt Grund geleget war der in der Majestät der heiligen Drey-Zahl stund und  auch in Marien  Leibe zugleich auf einmahl.

 

 

Ha szerencsésen vészelte át Hamvas Béla a böhmei írás fordítási nehézségeit, akkor […]”Isten igazi fia, aki Isten örök lényében öröktől fogva született, mielőtt a világ alapját megvetették, s aki a szent Hármas szám fenségében állott ugyanakkor, amikor Mária testében ,egy időben és egyszerre.” (Hamvas Béla: Az ősök nagy csarnoka IV. 367. p.)

 

Öröktől fogva és ugyanakkor, amikor Mária testében és egyszerre. Józanul sem neveznénk sem abszurdnak, sem csodának, hiszen orrunk előtt van a fotonok tudósok által megfigyelt? igazolt? viselkedése. Itt csak azok beszélhetnek csodáról, akik a foton élettartamát az örökléttel össze tudják vetni. Én lemondok erről a találgatásba fúló tudásról abban a pillanatban, amikor az egész teremtés gazdagságát, abból az életemre eső részt, megpillanthatom. A foton múltja, jelene, jövője? Historizálni, tudom, erről is lehetne, egy darabon győzném is szóval, de azt azért már meg kell fontolnunk, mivel töltjük az öröktől fogva, egy időben, egyszerre levő és a jövőben bizonyára más alakot öltő életünket.

nereusz1 Creative Commons License 2013.11.07 0 0 22282

Bizony, bizony. Nem érdektelen. Albert Camus francia író, aki az 1956-os forradalomról szinte elsőként ír külföldön pozitívan, 1913. november 7-én -- született.

nereusz1 Creative Commons License 2013.11.07 0 0 22281

Köszi! :)

Eriel :) Creative Commons License 2013.11.06 0 0 22280

Köszi :)

Előzmény: eref (22279)
eref Creative Commons License 2013.11.06 0 0 22279

Most jött:

 

--------------------------------------------

EMLÉKEZÉS HAMVAS BÉLÁRA
2013. NOVEMBER 7. CSÜTÖRTÖK

16:30 Új Köztemető (Sztaravodai út): Gyertyagyújtás Hamvas Béla sírjánál
Megemlékezik Horváth-Hegyi Olivér evangélikus lelkész

18:30 P’Art Mozi kisterme:
Filmvetítés: A felfedezhető Hamvas Béla
Készítette:
TISZApART Media Kft. a Duna TV megbízásából.
Utána teázás és kötetlen beszélgetés Hamvas Béláról.
    
Minden érdeklődőt szeretettel várunk.

Szentendrei Új Kulturális Központ
ARS & VITA Élet és Művészet Alapítvány
--------------------------------------------

 

A helyszínek szentendreiek.

nereusz1 Creative Commons License 2013.07.14 0 0 22278

Lukács 11. fejezet, 4.: καὶ ἄφες ἡμῖν τὰς ἁμαρτίας ἡμῶν, καὶ γὰρ αὐτοὶ ἀφίομεν παντὶ ὀφείλοντι ἡμῖν:καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν.

De még Károli Gáspár is adósoknaknak fordítja az ima szövegét:

Luk. 11.4.: És bocsásd meg nékünk a mi bűneinket; mert mi is megbocsátunk mindeneknek, a kik nékünk adósok. És ne vígy minket kisértetbe; de szabadíts meg minket a gonosztól.

 

 

Előzmény: Stoner (22273)
nereusz1 Creative Commons License 2013.07.13 0 0 22277

"...a könyvek ugyanis elkészültek, megjelentek végül, és csak ez számít: hogy Hamvas naplói, jegyzetei, levelei eljutottak az olvasóhoz."

Ez körülbelül egy lukácsista mentegetőzéshez hasonlít. mely szerint: Az ideáinkban élő szocializmusnak van egy nagy nagy hátránya a körölöttünk látható szocializmussal szemben: az utóbbi - VAN.... :).

Ezek a könyvek (naplók, levelek) is "vannak", bevezető, névmutatók, egyéb eligazító apparátus hiján, illetve minimuvával. Mintha tényleg csak az úgynevezett "rajongóknak" készültek volna. Tehát nem sokkal több, mint amiket levétettek az internetes portálokról. Vitatkozhatunk, de ez a hajó elúszott.

Stoner Creative Commons License 2013.07.02 0 0 22276

Hm.

Egy kicsit bővebben...

Hm-Hm

De:

Jó is volna éberek közt eltölteni kis időket!

Eriel :) Creative Commons License 2013.07.02 0 0 22275

http://www.hamvasbela.net/2013/07/danyi-zoltan-tiszta-vizet-hamvas.html

 

Érdemes elolvasni, végig, akár beszélgethetünk is róla :) Érzékeny téma ugyan, de jól rávilágit a kényes pontokra. Személy szerint együttérzek az iróval, ugyanakkor a felvetett probléma önmagában engem a másik oldalra helyez.

Törölt nick Creative Commons License 2013.06.28 0 0 22274

A Taksim téri Könyvklub. Nézzétek csak milyen finom ízlése van a tüntetőknek!

http://www.aljazeera.com/indepth/inpictures/2013/06/2013624105477515.html

Előzmény: Stoner (22273)
Stoner Creative Commons License 2013.06.27 0 0 22273

Aki nem tud arabusul..., beszéljen görög(üs)ül...!

Hát a szegény görögök is csak abban a jó kis országukban, ahol a narancs, meg a többi finomság mellett is a nyomor... Érdekes, hogy azelőtt... Bár nem voltam náluk (sem) ezért nem tudhatom. Meg ami akkoriban elért hozzánk, az se biztos, hogy igaz volt.. De azért a züllés (depraválódás/Hamvas/ már nem kétséges. Mit szólna mindehhez Béla bácsi?

 

nereusz1 Creative Commons License 2013.06.27 0 0 22272

Most egyszerre kiderült, hogy évtizedek óta elkalandozott a figyelmem.

Valaki tud görögül? Illetve azt a görögöt, ami a Septuaginta görögje.

Lukács 11. 4.

 

Λέγω δὲ ὑμῖν τοῖς φίλοις μου, μὴ φοβηθῆτε ἀπὸ τῶν ἀποκτεινόντων τὸ σῶμα καὶ μετὰ ταῦτα μὴ ἐχόντων περισσότερόν τι ποιῆσαι. ὑποδείξω δὲ ὑμῖν τίνα φοβηθῆτε:

 

 

Előzmény: Törölt nick (22271)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.20 0 0 22271

Az ilyen képeket azért nem szeretem, mert első ránézésre úgy látszik, hogy a kellékekre koncentálnak. Kellékek?-kenyőcs--

Előzmény: Stoner (22266)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.20 0 0 22270

Képtelen vagyok az interneten helyesen írni, elnézést.

Előzmény: Törölt nick (22269)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.20 0 0 22269

Bizalmatlan vagyok a kiadóval, várok a megvétellel. A legutolsó kötet még mindig nincs meg a könyvtárban.  Esetleg megragagadott az olvasókban valami valakit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!