Keresés

Részletes keresés

Vándorszem Creative Commons License 2015.11.10 0 0 15196

Prelleg!

 

Nagyon szépen köszönöm a leírtakat!

Túrkevén most is van Lisznyai Damó utca. Ez gondolom a híres költőről Lisznyai Damó Kálmánról van elnevezve,viszont ő nem az Alföldön élt.

Eddig ennyire jutottam a kutatásban:

 

Van egy Lisznyai István,akinek András volt az apja,de nem tudom,hogy azonos lehet-e a Damó család leszármazottjával ?

 

Szépszülők:

 

 Lisznyai István  

 Nagy Katalin

 

 Ükszülők:

 

 Lisznyai Albert 1808-02-18  Házasság: 1832-02-01

 Olajos Zsófia    1814-02-14

 

Dédszülők :

 

Lisznyai Lajos  1862-04-02

Csík Eszter       1839-12-15

 

 Nagyszülők:

 

  Lisznyai János 1880 május 17.  Házasság: 1907 szept 9

  Erdei Regina    1882.06.03  

Előzmény: Prelleg (15188)
_321 Creative Commons License 2015.11.10 0 0 15195

Megoldódott, csak közben majdnem szívrohamot kaptam...

_321 Creative Commons License 2015.11.10 0 0 15194

HELP!!! HELP!!! HELP!!!

Van bárkinek bármilyen információja arról, hogy mi történt a FAMILYSEARCH-csel? Nem lehet letölteni az anyakönyveket... Az utóbbi évben egy csomó oldalt lementettem, a számomra fontosabb települések teljes anyakönyvi anyagát, már ami fent van az oldalon. Így is több ezer (vagy több tízezer) oldalról van szó, amiket jobb híján egyenként szoktam lementegetni, nem kis energiát rászánva, még úgy is, hogy közben persze szoktam mondjuk kajálni, zenét hallgatni vagy filmet nézni. Szeretem, ha megvannak a gépemen, így később bármikor elővehetem és gyorsabban böngészhetem őket - de gondolom, nem én vagyok az egyetlen, aki ezt csinálja. Most viszont egyszerűen eltűnt a "download" fül a jobb felső sarokból, és bár jobb oldali egérgombbal rákattintva le lehet menteni a képeket, olyan kicsit méretben jönnek le, hogy egyszerűen olvashatatlanok. Mi történhetett és meddig marad ez így? Több települést is félbehagytam, most már nem is tudom majd folytatni soha?

HELP!!! HELP!!! HELP!!!

hor-vathy Creative Commons License 2015.11.10 0 0 15193

Köszönöm mindenkinek!

Csak azért érdekel, mert a Censuson keresztül próbálom felgöngyölíteni a Galambosokat. Komárom és Bars megyét már átnéztem, Nyitrát csinálom, de ezek szerint bármikor bővíthetik.

-Tremmel- Creative Commons License 2015.11.10 0 0 15192

Szia!

 

Köszi a választ!

 

Ősapám felesége Nagy Erzsébet volt. Az idősebb János és István feleségének családnevét akkor még nem írták le sajnos.

Egyébként úgy csináltam, mint írtad, kiírtam az összes Szántót aki az anyakönyvben szerepel, igaz a keresztszülőket,tanúkat nem, így most ezeket nézem át, hátha lesz valami...

Üdv, Imi

 

Előzmény: gerard (15190)
3A3a Creative Commons License 2015.11.10 0 0 15191

a dátumot lehet látni, hogy mikor frissitették - hogy pontosan mit változtatnak, azt sajnos nem

Előzmény: hor-vathy (15185)
gerard Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15190

Hello.

 

A feleségek nevei????

 

Szerintem egy út van. Minden szántót kiírni.

Tanúkkal együtt.

Feltünően hasonlóak kellene legyenek a tanúk.

 

Ez alapján két csoportra oszthatod őket.

Utána jöhetnek a hasonlóságok stb.

 

Én így  csinálnám.

 

Előzmény: Tremi86 (15187)
gerard Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15189

Hello.

 

Bár nem mérvadó, de én nagyapám adatainak a fekete sas utcában néztem utána.

(ő először eltünt,  majd hazatért)

Sok adat nem volt náluk, de amit kaptam az sokat segített....

 

Valamilyen hadtörténeti adattár volt itt.

Mindenesetre nagyapámat tudták azonosítani egy kitüntetés alapján

 

Előzmény: Nincso (15184)
Prelleg Creative Commons License 2015.11.09 0 1 15188

1, A Magyarország családai c. könyvben ez áll: „... Pest megyében s a Nagykunságon megtelepült lisznyói Damó (vagy másképp Lisznyai) családnak.” Itt szerintem nem arra gondol, hogy lisznyói Damónak vagy Lisznyai Damónak hívták magukat, hanem Lisznyainak. Bár kissé zavaró Lisznyai Damó Kálmánnál a név, de ő is Lisznyai Kálmánként írt alá.

2, Nagy Iván szerint II. Sámuel fia, II. András Túrkevén lakott hosszabb-rövidebb ideig. Ugyancsak Túrkevén lakott bizonyíthatóan egy fia, István, valamint másik két fiának, Mihálynak és Andrásnak gyermekei, András és János. II. András egy fia, Ferenc Telegden lakott.

A Familysearch adatbázisát nagyjából átnézve, a korszakban (1740-es évektől az 1810-es évekig) Túrkevén található Lisznyaiaknál ugyanezekkel a keresztnevekkel találkoztam, kivéve egyet, Lisznyai Andrásnak nem találtam János nevű fiát. De a XIX. sz. elején L. János János fiának keresztelésije meglett. (Ő talán a családfán II. András János nevű fiának azonos nevű fia lehet.)

3, Az 1740-es évektől az 1810-es évekig egyetlen egy Damót sem találtam az indexelt adatok között.

Ezek alapján azt mondom, hogy a Lisznyai család megegyezik a lisznyói Damóval, de hogy mindegyik túrkevei Lisznyai lisznyói Damó lenne-e, ahhoz vissza kellene vezetni az egyik lisznyói Damóhoz a családfát.

Előzmény: Vándorszem (15182)
Tremi86 Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15187

Sziasztok!

 

Elakadtam, tanácstalan vagyok, az ötleteiteket kérném.

 

Ami biztos, Szántó János ősapám 1722-1771 között élt.

 

Az anyakönyvezés a faluban 1725-ben kezdődik.

A kezdeti pár évben két Szántó nevű családnak születtek gyermekei:

Szántó János (1694-1739) és felesége (1704-1739) valamint

Szántó István (1695-1749) és felesége (1704-1732)  István neve előtt szerepel, hogy "kissebb idejű"

 

Ezen kívül megvan még "öreg" Szántó István (1657-1735) és felesége (1672-1732)

 

Mivel az anyakönyvek ezekben az időkben még igen szűkszavúak, próbáltam a keresztszülőkből kiindulni, de semmi összefüggést nem találtam.  Az első időkben ráadásul még az esküvői tanukat sem írták be, így ez sem segíthet. 

Talán logikus lenne, hogy Jánosom az apja nevét kapta, de erre nem lehet alapozni.

Reménytelen a dolog, vagy van esetleg valakinek ötlete?

 

Egy másik kérdés:

1762-ben egy másik ősömet halálakor 106 évesnek írják le. Ezt is erősen kétlem, hogy ennyi lett volna.

 

Tud valaki segíteni? :)

Üdv, Imi

MCA-001 Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15186

Itt jelzi a változásokat:

https://familysearch.org/search/collection/list/?page=1&region=EUROPE

 

(A Last Updated-re kattintva a legutolsó frissítés szerint rendezi az adatbázisokat:)))

Előzmény: hor-vathy (15185)
hor-vathy Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15185

Üdv.! Az ilyen változásokat hol lehet követni?

Előzmény: 3A3a (15183)
Nincso Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15184

Kedves Fórumtagok!

 

A Csernus család származásával kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket.

 

Édesapám 1960-ban született Újkécskén (akkor még külön volt Ókécske és Újkécske, később egyesült a kettő Tiszakécske néven). Nagyapám, Csernus Mihály István 1933-ban született Újkécskén, az ő édesapja Csernus István, sajnos nem tudom pontosan, hogy mikor is született, annyit tudok, hogy valószínűleg a Don-kanyarnál elesett, anyum azt mondta, hogy a család itthon kapott egy levelet, amiben az állt, hogy eltűnt, tehát nem biztos, hogy meghalt, viszont már sosem hallottunk felőle. Úgy gondolom, hogy ő is vagy Újkécskén vagy Ókécskén születhetett, mert a szüleim, nagyszüleim nem meséltek arról, hogy a dédszüleim máshonnan települtek volna a mai lakhelyünkre. 

 

Utána néztem Tiszakécske történetének, talán kiindulópont lehet, hogy a 17. században a Rákóczi szabadságharc leverése után a nagyabonyi közbirtokosság kapta meg a területet. Ők Nógrád és Hont vármegyékből zömmel katolikus vallású családokat telepítettek a faluba. A betelepítést követően a régi kécskeiek etnikai, vagyoni, vallási viszonyainak eltérő volta alapján a jövevényektől elkülönültek és elnevezték magukat ókécskeieknek. Valójában ezzel elkezdődött a falu lakosságának lakóhelyi (Ókécske és Újkécske), etnikai (szlovákok és magyarok), gazdasági (taksások és telkes jobbágyok), vallási (református és katolikus) elkülönülése. Így a régi egységes település kettészakadt, amit az 1867-es törvény közigazgatásilag is szentesített.

 

 

Megpróbálom, hátha van valakinek bármilyen információja :)

 

Üdv.

3A3a Creative Commons License 2015.11.09 0 0 15183

Ha jól látom, akkor a FS-ön a Szlovákiánál található 1869-es összeírásokat frissitették, Komárom, Nyitra megyéknél.

Vándorszem Creative Commons License 2015.11.06 0 0 15182

Prelleg! Köszönöm az értékes hozzászólást! Sajnos mostanában nincs módom elmenni a levéltárba. Egyenlőre a még élő rokonságot keresgélem össze (szép nagy számban vannak,és online kutatom az ősöket). DE akkor az teljesen biztos,hogy a Lisznyóról jött Damók,minden Lisznyai család ősei? Mert úgy tűnik,de nem tudom a bizonyosságot.. 

Előzmény: Prelleg (15181)
Prelleg Creative Commons License 2015.11.05 0 1 15181

Gattamelata58: Igen, igazad van, az inclyta lesz az.

Vándorszem: Úgy látom, hogy a Familysearch indexelt adatai között ezen egy példa kivételével mindig Lisznyainak írták a nevüket. Ha van rá módod, menj el a legközelebbi levéltárba (persze ha ott elérhető az anyakönyvi adatbázis) és nézd meg az 1839-es bejegyzést. Ha a név tényleg Lisznyai Damó, akkor már a XVIII. században megváltozhatott.

Amúgy Túrkevénél nagyon sok irat fennmaradt, (azt hiszem mind mikrofilmesek) pl.: 1857-es és 1869-es összeírások, katonai nyilvántartási jegyzék 1857-1917, feudáliskori összeírások 1721-1848 (ezeknél figyelni kell, nemest nem tartalmaz, kivéve ha elszegényedett.)

http://vfek.vfmk.hu/00000113/09_02fej.htm

anzsupekla: 1833-as orvosi magyar-latin latin-magyar szótár: http://library.hungaricana.hu/hu/view/ORSZ_ORVO_Muzealis_28_Bugat_Schedel_Magyar_deak/?pg=0&layout=s (A betegségek írásmódja különbözhet)

toberci98: Az Apoplexia-n kívül csak a sub, és talán az absolutes szavakat ismertem fel.

e_n_d_r_e: A Macse oldalán néztem meg, ott nem írnak ilyesmiről.

keszi55 Creative Commons License 2015.11.05 0 0 15180

e_n_d_r_e Creative Commons License 2015.11.04 0 0 15179

Köszi, ez fent van online is az FS-en. Szlovén adatbázis elérhető valahol?

Előzmény: Prelleg (15173)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.04 0 0 15178

Prelleg köszönöm, hogy megnézted, a levéltárban orvost javasoltak a bejegyzés megtekintésére! ( na azért tudok mással is foglalkozni!)

 

más: csak a saját szemeteknek higgyetek mindenhol, egyebekben éljetek a gyanúval: 1895 előtti burgenlandi róm.kat. egyházi akv az izraelita mappában található!!!

Gattamelata58 Creative Commons License 2015.11.03 0 0 15177

Üdv!

 

A Iater szövegéből hiányzó szó: inclyta (híres)

 

Előzmény: Prelleg (15173)
toberci98 Creative Commons License 2015.11.02 0 0 15176

Sziasztok!

 

Kis segítséget szeretnék kérni egy kis latin fordítást.

Soroksáron történt 1794-ben ősanyám halála kihez ez a szöveg volt írva.

Azt kifejtettem hogy az elején apoplexia azaz gutaütásben halt meg de a többi szót azt nem tudom/értem.

Köszönöm előre is!

Vándorszem Creative Commons License 2015.11.02 0 0 15175

Sajnos a képet előbb nem sikerült csatolnom.

Előzmény: Vándorszem (15174)
Vándorszem Creative Commons License 2015.11.02 0 0 15174

Üdvözletem mindenkinek!

Arra szeretnék rájönni,hogy mikortól változott meg a Lisznyóról jött Damó család anyakönyvezése Lisznyaira. Itt 3 év elérés van,de lehet pontatlan bejegyzés is esetleg... Akár Lisznyai Damó András lánya is lehetett Rákhel.. Előre is köszönöm a véleményeket!

 

Prelleg: Köszönöm szépen az összeírásról szóló iratot! A Nagy Iván könyvben már régebben én is néztem. 

Előzmény: Prelleg (15148)
Prelleg Creative Commons License 2015.11.02 0 0 15173

iater: Én arra gondolok, hogy a hadseregben tényleg alezredes volt a rangja a kereszteléskor, míg a nemesi testőrségben a főhadnagyi posztig jutott.

A testőrségnél régi szervezetében, 1795-iki állapotát véve föl például, négy főbb tiszt volt, u. m. kapitány, rangfokozata szerint tábornagy (rendszerint legalább is lovassági tábornok); alkapitány, egyszersmind táborőrnagy (Generalis campi vigiliarum praefectus, Generalfeldwachtmeister); főhadnagy, ezredesi és alhadnagy, alezredesi ranggal. Hat altiszt, u. m. két első-őrmester (őrnagy) és négy másod-őrmester (kapitány), végre 70 testőr alhadnagyi tiszti fokozattal.”

Részlet innen: http://www.kislexikon.hu/magyar_testorseg.html

 A Turmo-t elírtam, nem lehet o végű alakja, inkább -ae lesz. Megpróbáltam átírni a szöveget, talán itt segíteni tudnak majd jól lefordítani. http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9088453

Idem 2a Januarii baptismi Paulum eadem natum ex Parentibus Josepho Kun Szabó, et Eva Pető levante Dno Spli(?) (Spectabili) Michaeli Vojnits …....... Turmae Praetorianae Vice Colonello

 

anzsupekla: Sajnos tippem sincsen mi lehet ez. (Az biztos, hogy az első betű p, nem t.) Írtad, hogy már korábban is találkoztál ezzel a szóval. Talán abból könnyebben rá tudsz jönni mi lehet a betegség oka, főleg ha más keze írása. (Amíg nem láttam a képet, a phthysis-re gondoltam.)

 

e_n_d_r_e: XIX. század közepéről vannak felvételek mikrofilmen, a Bécsi úton. http://mikrofilm.uw.hu/church/a_5492-5583_kiegeszitesek.pdf

e_n_d_r_e Creative Commons License 2015.11.01 0 0 15172

Muraszombatról elérhető valamilyen adatbázis? R.k. születési 1800-as évek kellene, közepe, vége egyelőre.

Törölt nick Creative Commons License 2015.10.31 0 0 15171

köszönöm előre is...képet csak most tudok felrakni... (34.sor) sajnos elég rossz minőségű a fénymásolat

 

üdv mindenkinek és örülök h itt lehetek. Szorgalmasan olvasom elejétől a hozzászólásokat, sok hasznos infót elraktároztam.

Előzmény: Prelleg (15154)
toberci98 Creative Commons License 2015.10.31 0 0 15170

De de ismertem ezeket, és ő az amiket elküldtél róla igen :)

Előzmény: Prelleg (15161)
iater Creative Commons License 2015.10.31 0 0 15169

de igen, Pető Éva... Neked is köszi a fáradozást.

Előzmény: daniella_belloq (15163)
iater Creative Commons License 2015.10.31 0 0 15168

Kedves Prelleg!

 

Ismét fejet hajtok Ön előtt :) és hálásan köszönöm...

Az adat olyan Szerbiában anyakönyvi hivatalban őrzött eredeti anyakönyv másolatából van (1826 előtti), amire kutatási engedélyt magyaroknak nem gyakran adnak. Nem lehet, hogy a MACSE forrás "hiányos", úgy értem pl. nem haláli anyakönyvből vették az adatokat, hanem Vojnits Úr házasságijából pl., amikor még tényleg főhadnagy volt...

Nekem egyébként 3 szó volt kétséges: egy, amit Te is említettél (s most sem tudjuk), de én a turma praetoriana-t sem tudtam olvasni...

 

üdv s még egyszer köszi,

iater :)

Előzmény: Prelleg (15162)
egonca Creative Commons License 2015.10.31 0 0 15167

Köszi a javaslatot, de azon már túl vagyok. Az eredeti lenne jó...

 

Üdv. egonca

Előzmény: kis várday (15166)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!