Keresés

Részletes keresés

lamolna78 Creative Commons License 2020.01.15 0 0 79

Tisztelt Forumozok!

 

Az alabbiban szeretnem a szakik segitseget illetve gyakorlati tapasztalatat kerni.

Teteles elszamolast szeretnek hasznalni egy 2020 januar elejetol (nem pontosan ev kezdete) kiadott lakas adozasaval kapcsolatban.

Azonban az eddig osszegyujtott, elszamolni kivant szamlak a (muszaki berendezesekrol mint huto, mosogatogep, tuzhely, stb.) a kozjegyzoi dijrol szolo szamlat leszamitva mint 2019-bol (magyarul a kiadas/szerzodeskotes elotti idopontbol) szarmaznak.

A NAV 10-es fuzete elvileg egyertelmuen leirja a logikat:

...

3.2. Tételes költségelszámolás

..

Elismert költségként a magánszemély csak a bevételszerző tevékenységével közvetlenül összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzése, a tevékenység folytatása érdekében felmerült, az adóévben ténylegesen kifizetett szabályszerűen igazolt kiadást veheti figyelembe.

..

Kerdes ez mennyire eletszagu? Marmint a megfogalmazas alapjan minden ilyen jellegu beruhazast ha a targyev elso napjatol kotetett a berleti szerzodes, gyakorlatban csak ezt kovetoen szabadna megejteni annak erdekeben hogy azok a szamlak elszamolhatoak legyenek? Persze egy ev kozben kottetett berleti szerzodes eseten nem olyan nagy dolog, de ha pl. januar 1-tol indul akkor..?

Ez a hivatkozott NAV-os doksi kesobb az alabbit irja:

..

A törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a 200 ezer forintot meg nem haladó összegű egyedi tárgyi eszköznél az adózó 2 adóév alatt számoljon el értékcsökkenési leírást, azaz 50-50 %-os értékcsökkenést érvényesítsen.

..

 

Tehat ha jol ertem a 2020 utani beruhazasokat az idei illetve akar a 2021-es evben is elszamolhatom, de a pl. 2019 novemberi keltezesu szamlak (bevetel csokkentoi szempontbol) gyakorlatilag kuka?

 

Zarojelben lehetne opcio hogy amortizacio cimszo alatt a tavalyi adasvetelin szereplo veteli arhoz hozzacsapja az ember es az igy megnovekedett ingatlanertek utan szamolja az ingatlan ertekcsokkenest, de nekem az is egy kicsit szurke zona. Mert pl. egy ablakcsere inkabb passzol ebbe mint az ingatlan uj haztartasi gepekkel torteno felturbozasa.

 

Elore is koszonom a segitseget, otleteket!

 

Udv,

  Lamolna

sanse79 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 78

Igen az amortizaciot azt tudtam, azert is kerdeztem, hogy a jovedelmet is idoaranyosan kell-e kiszámolni....

köszönöm a válaszokat!

Előzmény: Vezo228 (77)
Vezo228 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 77

Szerintem adóelőleget a bevétel után kell megfizetni, függetlenül, hogy az 16-val kezdődik, vagy nem. Nem számít, hogy hány nap alatt jutottál x összeghez.

Az első negyedév bevétele után kell az első negyedéves adóelőleget megállapítani.

 

 

Ja, és az amortizációt is időarányosan számolhatod el, mint költséget.

Előzmény: sanse79 (74)
sanse79 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 76

nagyon köszönöm megint a választ!

nah remélem sikerul kiadni es levenni egy terhet a hátunkrol :)

 

Előzmény: Vezo228 (75)
Vezo228 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 75

Szia!

 

Leszögezem, hogy nem vagyok könyvelő, de szerintem az értékcsökkenést (amortizáció) csak az ingatlan vételárából érvényesítheted, járulékos költségeket szerintem itt nem tudsz elszámolni.Az ilyen típusú költségeket, szerintem egy esetleges eladásnál, az SZJA megállapításhoz vehetnél figyelembe.

A többit szerintem igen, elszámolhatod, ahogy írtam korábban is. A vegyszerek, takarítószerek, stb nyilván csak egy értelmes mértékig mehetnek el, ami a használattal, bérbeadással összefügg. Nem reális, hogy minden hónapban kelljen több tízezerért venni. A készülék vásárlás szerintem mondjuk 3-5 évente megint reális lehet.

Adóelőleget valóban csak negyedévente kell fizetni szabály szerint, de pl én havonta utalom (nekem így könnyebb bankolás), ezért biztosan nem szól a NAV.

 

 

Előzmény: sanse79 (73)
sanse79 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 74

ja es meg annyi kerdes :) 

valoszinuleg 16val kezdodik meg a berbeadas...akkor az adoeloleget is ugy kell megallapitanom hogy a berbeadott brutto osszeget napra pontosan es az utan fizessem az adoeloleget?

nem tudom hogy mennyire ertheto amit kerdeztem :)

tehat ha a havi brutto berbeadasi ktg az 200ezer. akkor 15 napra kell lebontanom es utana plusz 2 teljes honapot hozzaadni ? es miutan levontam a napra pontosan kiszamitott amortizaciot annak a 15%at kell beutalni?

Előzmény: sanse79 (73)
sanse79 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 73

koszonom szepen!

 

az ertekcsokenes kiszamitasnal, a vasarolt osszeghez, hozza adhatom ugye minden egyeb koltseget mint ugyvedi koltseg es tulajdoni lap es abbol szamitom a 2%ot?

 

tovabba ha nem vagyok ev vagy afas, akkor is elszamolhatom, az ilyen beruhazasokat mint vegyszerek, gazkeszulek vasarlas, es hasonlok?

 

es akkor jol ertemezem, hogy negyedevenkent kifizetem az adoeloleget es ennyi?

 

Előzmény: Vezo228 (72)
Vezo228 Creative Commons License 2020.01.10 0 0 72

Szia!

 

Elszámolható költségek az alábbiakat lehetnek:

 

- az ingatlan felújítása, karbantartása, a javítások igazolt költségei
- az amortizáció (vásárlási érték évi 2%-a)
- rezsi költség bizonyos esetekben (ezt én nem alkalmazom)

- ha van banki hiteled az ingatlanon, akkor annak a kamat része is elszámolható, a tőke része nem

- EV-ként a gk futást is elszámolhatsz 500 km-re útvonal nyilvántartással, NAV üzemanyag norma szerint a megfelelő motorizáltság figyelembevételével (látom,hogy Nálad ez nem játszik)

 

A biztosításban nem vagyok biztos, a takarítószereket szerintem alkalmanként el lehet, pláne mondjuk bérlő váltáskor indokolt is.

 

Én elszámolok ingatlan adót, beépített bútor vásárlást, gázkészülék és klíma javítást és tisztítást, kártevőirtást, festéshez alapanyagokat, vízvezeték szerelvényeket, lámpabúrát, stb

Amúgy, ahogy a rutinos könyvelők mondják: "az első ellenőrzésig bármi elszámolható"

:)

 

 

Előzmény: sanse79 (71)
sanse79 Creative Commons License 2020.01.08 0 0 71

sziasztok!

bár rég nem volt mozgás megpróbálom :)

kiadnánk a lakásunkat és ezt a fajta elszámolást választanám...

kérdésem az lenne, hogy pontosan miket lehet elszámolni a jövedelem ellenébe?

 

a lakas ertekcsökkenése az rendben van. 

 

de ilyet, hogy takaritoszerek? 

lakasbiztositasi dij?

 

amugy maganszemelykent fogom kiadni. semmi afa vagy barmi egyeb igenylese nem lesz.

 

előre is köszönöm!

nyman Creative Commons License 2019.11.27 0 0 70

Technikailag szerintem sincs semmi különbség. Nagyrészt külföldieknek adtam ki én is tavalyig a lakásomat. Nem volt adószámom.

 

Volt egy nyilvántartásom, amibe a bevételeket, kiadásokat vezettem és a különbözet után adóztam.

 

Volt pl. japán, brazil, török bérlőm is, akiknek kellett a bevándorlási hivatalnál tartózkodási engedélyt intézni. Ehhez vitték a bérleti szerződést és csókolom, illetve lakcímbejelentőt is intéztem.

 

Nem tudom, hogy mekkora a bürokrácia, de simán el tudom képzelni, hogy a NAV-nál is megjelent ez.

Előzmény: nabla_ (69)
nabla_ Creative Commons License 2019.11.27 0 0 69

Nem értem, hogy külföldi állampolgár esetén miért kellene adószámot kiváltani? Nekem volt több külföldi bérlőm is és sosem kellett. Adóazonosítóval, bevételi pénztárbizonylattal, bérleti szerződéssel simán működött.

Előzmény: beatkomornik (67)
nabla_ Creative Commons License 2019.11.27 0 0 68

Szerintem 10 év távlatában gyökeres változásokon fog átmenni az agglomeráció: durván kiterjed majd egész Pest megyére. Ennek oka az 5. generációs önvezető autók elterjedése lesz. Az utazás és parkolás nem fog problémát jelenteni: lehet közben aludni, dolgozni, pihenni és a kocsi magát leparkolja valahol a peremkerületek valamelyikében.

Előzmény: Obligát667 (66)
beatkomornik Creative Commons License 2019.01.30 0 0 67

Sziasztok!
A következő problémával szembesültem:

külföldi állampolgárként szeretnék albérleti szerződést kötni, de a lakás tulajdonosa erre nem hajlandó, mert attól tart, hogy ha teljesen legálisan szeretné ezt intézni, akkor adószámot kellene igényelnie.

6 éve Magyarországon dolgozom, legális, bejelentett munkahelyem és adószámom is van. A jelenlegi lakásban több mint 3 éve lakok. Eddig az egyik kollégám nevén volt a szerződés, de ő munkahely váltás miatt érthető okokból szeretné felbontani azt. Ti mit gondoltok erről? Jogos a tulajdonos félelme, vagy csak túllihegi a dolgot és nincs jogi akadálya a szerződéskötésnek?

Obligát667 Creative Commons License 2018.11.13 0 0 66

ÜDVÖZLET :) Talán nem ide illik a kérdésem,de biztos nektek is van véleményetek :)

 

Hozzáértő,vagy a témában járatos,esetleg laikus hölgyektől/uraktól szeretnék kérdezni valamit,a véleményük érdekel.

 

Mit gondoltok,középtávon(1-2,netán több év múlva),BUDAPEST környékén hol várható URBANIZÁCIÓ? 

 

 

Tudjuk jól,hogy a keleti régiót tekintve például Vecsésre akár már a BKV-t is kivihetnék. Gyálra már kijár.

Drága,urbanizálódott helyek.

Gyömrő exponenciálisan városiasodik.(és nem a bárki által egy hely nevét,jogi státuszát egy tollvonással megváltoztató dologra gondolok,pl egy faluból hirtelen város...hanem a REALITÁSRA)

 

Mit gondoltok a most még olcsó MONOR,ŐRBOTTYÁN,ERDŐKERTES,vagy akár a nyugati régió és a többi jelenleg még igen olcsó településről? 

Én azt látom,hogy folyamatos az urbanizáció,az emberek kifele költöznek.

Tudtok mondani a saját véleményetek szerint olyan helyet,ami szerintetek válasz a kérdésemre?

 

nabla_ Creative Commons License 2018.09.11 0 0 65

Ha utalják, akkor nem kell bizonylatot (átvételi elismervényt) adnod, mert az utalás maga a bizonylat.

 

Nem kell bejelenteni előre a NAV-nak.

 

Elég egy excelben vezetni a bevételt és a jövedelem (adóalap) kiszámítását. Dátum (banki jóváírás/terhelés napja), összeg, megnevezés, név

Előzmény: szilvizsan (62)
Exosud2 Creative Commons License 2018.08.23 0 0 64

Sziasztok!

 

Csepelen ad ki valaki lakást? Mekkora a kereslet ott?

Illetve melyek a felkapottabb városrészek?

 

Köszönöm a válaszokat

jazmine35 Creative Commons License 2018.08.18 0 0 63

Sziasztok,

 

totál amatőr kérdés: a tételes elszámoláshoz a számlán milyen cím legyen? Az én lakcímem vagy a kiadotté?

szilvizsan Creative Commons License 2018.08.16 0 0 62

Köszönöm a gyors választ! kicsit buta kérdés, de ha utalják az összeget, akkor mit tudnak azon ellenőrizni? Nekem elég annyit beírnom a füzetbe, hogy X év, X hónap, X lakbér X rezsi, a levonásokat (-10%, - befizetett adóelőleg) és kész? A maradék összeg meg a végeredmény, a levonások utáni jövedelmem. :)

Nekem kell valami átvételi elismervényt adnom a lakónak? Logikusan elég, ha ő utalt, nálam meg látszik a számlámon, nem?

Ha nem adószámmal adom ki a lakást, akkor nem kell bejelentenem előre a NAV-nak, ugye? Legalábbis ezt olvastam az oldalukon. Tehát csak simán küldöm nekik az adóelőleget Megjegyzésbe név, adóazonosító számom.

Mást mit kellene bejelentenem?

Mást fel kell írnom? 

Elnézést a sok, apró kérdésért, de így konkrétan nem igazán találkoztam leírással! Viszont tényleg jól szeretném vezetni az a füzetet! :) Gondolom, mások is örülnek majd az itteni válaszoknak.

Köszönöm! :)

Előzmény: liliana01 (61)
liliana01 Creative Commons License 2018.08.16 0 0 61

A számításod helyes.

10% vélelmezett költséghányadnál valóban nem kell költségszámlákat gyűjteni.

Adó akkor lesz ha a tárgyévet követő évben beadod a szja bevallásodat, addig csak adóelőleg. Ekkor még eldöntheted, hogy maradsz-e a 10% klts. hányadnál vagy mégis a tételes elszámolást választod az összegyűjtött bizonylatok alapján. 

Az előleget  a bevallott jövedelemből levonod. Az eredmény lehet nulla vagy fizetned kell még a bevallással együtt, illetve esetleg visszajár az előlegből.

A NAV nézheti az  bevallásod alapját képező bevételi bizonylatokat ( ennek alapján vezeted a füzetbe), hogyan kaptad meg a pénzt ( kp., bakszámla ), bérleti szerződést, jogosult vagy-e bérbe adni az ingatlant, ha használsz számlát vagy nyugtát akkor a szigorú számadású nyomtatványok szabályos kezelését, bejelentettél-e minden előírt dolgot, stb...

 

Előzmény: szilvizsan (60)
szilvizsan Creative Commons License 2018.08.16 0 0 60

10 %-os kérdés:

bérleti díj 100,000 FT + 20.000 FT rezsi, - 10 %, akkor így 108.000 FT az adóalap és annak a 15 %-át kell adóelőlegként befizetni? Ha jól értelmezem.

Amúgy nem értem, ha mindig pontosan van befizetve az adóelőleg, akkor mi értelme van előlegként kezelni, miért nem egyből adó? Ilyen esetben viszont nincs mit tenni az adóév lezárása után? Egyszerűen csak beírom az adóbevallásba, hogy mennyi adóelőleget fizettem be?

Ha esetleg ellenőriznek a NAV részéről, akkor mit néznek? Azt, hogy vezetve van-e mindez egy füzetben vagy...? Hiszen számlákat nem kell gyűjteni.

Köszönöm a segítségeket.

liliana01 Creative Commons License 2018.08.14 0 0 59

Kis pontosítás:

" Akkor adóbírságot fogtok majd kapni."

A határidőn túli utalás azért még nem adóbírság kategória. Késedelmi pótlékot fog az adóhatóság felszámítani, amit a tárgyévet követő év novemberében közöl is az adózóval. 50 ezer forintnál negyedéves késedelem esetén aprópénzt. Ezt nem kell előre befizetni csak a közlés után.

"....a rezsi után is kell fizetni a 10 %-ot."

10 % költség levonás után 90 % lesz adóalap, ennek 15%-a az adó ( pl. 1000 Ft rezsi bevételre 135 Ft az adó).

 

Előzmény: andrago_ (55)
MOttó55 Creative Commons License 2018.08.13 0 0 58

Köszönöm a válaszaidat!

 

Elnézést, azt hittem, már senki sem ír, így én sem nagyon néztem be ide. :)

Előzmény: andrago_ (55)
andrago_ Creative Commons License 2018.07.11 0 0 57

"Lehet egyben átutalni"

utalásnál a megjegyzés rovatba írd be az adószámodat!

Előzmény: MOttó55 (53)
andrago_ Creative Commons License 2018.07.10 0 0 56

igen

Előzmény: MOttó55 (54)
andrago_ Creative Commons License 2018.07.10 0 0 55

"hármónk közül 1 személy"

Lehetséges. Kell egy megállapodás a tulajdonostársak között, ami alapján a meghatározott tulajdonos(ok) a meghatározott arányban adózik (nem csak az adóelőleget, hanem az adót is).

"Lehet egyben átutalni"

Lehet. A törvény csak annyit ír, hogy külön nyilvántartást kell vezetni.

"megjegyzést írni"

Nem.

"nem lett elutalva"

Akkor adóbírságot fogtok majd kapni. A kamatot másik számlára kell majd utalni, szóval ne utalj többet, csak az elmaradt adóelőleget! Nem tudom, mennyi az adóbírság, de nem hinném, hogy nagyon vészes lenne.

"dokumentációt vezetni"

Nem, pont ez a jó benne. Viszont érdemes átíratni az órákat, különben  a rezsi után is kell fizetni a 10 %-ot. Abból a szempontból viszont jó a 10 %, hogy az ajándékozás miatt amúgy sem lehetne amortizációt elszámolni.

 

Remélem, nem írtam nagy marhaságot!

Előzmény: MOttó55 (53)
MOttó55 Creative Commons License 2018.06.12 0 0 54

Még egy kérdés:

A 10 %-os választásnál a bevételbe ugyanúgy bele kell számolni a rezsire kapott összeget, mint a tételes elszámolásnál?

Elnézést, abszolút kezdők vagyunk ezen a téren. 

 

MOttó55 Creative Commons License 2018.06.11 0 0 53

Kedves Fórumozók!

 

Öröklés útján került a tulajdonunkba 2 ingatlan, amiket albérletbe adunk ki, magánszemélyeknek.

Az ingatlanok 3 néven vannak, a gyermekeimén és az enyémen, egyenlő arányban.

Mivel nem számolunk el értékcsökkenést, a 10 %-os adózást választottuk.

 

Az alábbi kérdésekre várnám segítő válaszaitokat:

 

* Lehetséges az, hogy hármónk közül 1 személy fizeti be az esedékes adóelőlegeket? Ha igen, akkor kell-e meghatalmazás a többiek részéről?

* Lehet egyben átutalni a 3 ingatlan adóelőlegét vagy külön-külön szükséges?

* Az adóelőleg megküldésekor kell-e valamilyen megjegyzést írni az utalásnál?

* Az első negyedév előlegje nem lett elutalva még. Ebből mekkora probléma lehet, ha majd csak a 2. negyedévessel együtt küldjük meg? Ilyen esetben utaljuk át egyből a késedelmi kamat összegét is? Az kb mennyi lehet pl 50.000 Ft utalt adóelőlegnél?

* A 10 %-os adózás választásakor kell valamilyen dokumentációt vezetni? Ha igen, mit?

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

 

 

nabla_ Creative Commons License 2018.06.04 0 0 52

Igen, jól írtad. Emlékeim szerint a jogszabály lehetővé teszi, hogy te döntsd el, hogyan szeretnéd elszámolni. Van lehetőség a költségszámlák közé tenni, továbbá másik lehetőség, hogy értéknövelő beruházásként megnöveled az amortizáció alapját, ami aztán évi 2-3%-os (szja törvény rendelkezik róla) bevételcsökkentő költségként jelentkezik.

Előzmény: ageriba (51)
ageriba Creative Commons License 2018.04.30 0 0 51

Tisztelt Fórumozók!
Szeretnèm megkèrdezni,hogy a lakàskiadàsbòl szàrmazò bevètelemböl tèteles költsègelszàmolàs esetèn a nyilàszàròk cserèjènek költsègei teljes egèszèben elszamolhatòak? Ha a cserèröl kapott szàmlàkat/előleg+a kèsőbb kifizetett munkadìj /különböző dàtummal,ezàltal különböző adòèvben kiàllitott dàtummal àllitottàk ki/ 2017.dec es 2018 jan/, akkor az előleget a 2017es bevallàsban,a többit a 2018as bevallàsban is elszàmolhatom? Megjegyzem a nyilàszàròra költött összeg 1.5szer nagyobb összeg mint az előző èvben az albèrlet kiadàsàbol szàrmazò jövedelmem.Igy az èvközben befizetett adòelőleget valoszìnűleg visszakapom.Jól gondolom?
Köszönöm a segitsèget.
Tisztelettel egy kezdő adòzò:
ageriba

Blindzi Creative Commons License 2018.04.17 0 0 50

Jelentem,sikerült olyan ügyintèzővel beszèlnem,aki pontos felvilàgosìtàssal szolgàlt. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!