Keresés

Részletes keresés

napocza Creative Commons License 2016.05.22 0 0 1321

Az alábbi képeken nem látok kisvasutat, de nyitva állok a megbeszélésre: 73703 73702 

 

33856 Tátrai Helyérdekű vasút kisvasútnak minősül?

 

58733 Nyíregyháza ezen részén sztem villamos járt, nem kisvasút

pégés Creative Commons License 2016.05.22 0 0 1320

53831

címke: ejtőernyős +

 

 

sárkányt eregetnek a gyerekek

 

napocza Creative Commons License 2016.05.12 0 0 1319

a GAZ-51-ket (jelenleg 11 db) átírnám GAZ 51 (3 db) -nek.

egyrészt más GAZ oknál is így van ez, pl GAZ 69

ezenkívül úgy nézem, bár az angol szakirodalom kötőjellel említi, magyarul inkább kötőjel nélkül írják a Molotovot

Sajka Creative Commons License 2016.05.11 0 0 1318

A megkülönböztetés pontos, egyetértek. A két szó egyáltalán nem szinonimája egymásnak.

Előzmény: napocza (1315)
zsepi65 Creative Commons License 2016.05.11 0 0 1317

Én nem értek egyet.

Szerintem ezt a megkülönböztetést rajtad kívül még 3an értik (ha van ilyen egyáltalán és az egyik nem szinonímája a másiknak), ők meg séróból kigyomlálják maguknak a rossz találatot .

zsepi

Előzmény: napocza (1315)
zsepi65 Creative Commons License 2016.05.11 0 0 1316

Bizony mégpedig egy TATRA

 

zsepi

Előzmény: napocza (1314)
napocza Creative Commons License 2016.05.11 0 0 1315

csak kérdés

 

sztem a HAJÓDARU egy daru, ami egy (szokványos kinézetű és funkciójú) hajón van

 

az ÚSZÓDARU alapvetően egy daru, ami alkalmassá tettek vízen való közlekedésre is

pl. sztem 80027 -n van egy úszódaru, de nincs rajta hajódaru, míg mondjuk a 75217-n látható hajón van hajódaru is.

ha egyetértetek, akkor pár jelenleg hajódaru címkével címkézett úszódarut át kellene címkézni.

napocza Creative Commons License 2016.05.11 0 0 1314

 94498 TEHERHAJÓ sztem össze kell keverve a teherautó-val (ezt most adtam neki)

 

zsepi65 Creative Commons License 2016.05.11 0 0 1313

Lehet h nem trafik, de a dohánylevelek azt sugallják

 

http://vecseshirek.hu/wp-content/uploads/2013/04/doh%C3%A1ny-%C3%A1ruda-610x300.jpg

 

zsepi

Előzmény: pégés (1312)
pégés Creative Commons License 2016.05.10 0 0 1312

71731

címke: villamosság trafik címer +

 

 

szerintem ez nem trafik

 

negyesi_pal Creative Commons License 2016.05.10 0 0 1311

Igen, elnézést, így még jobb is, hogy mindenki látja! Maholnap elkezdem a törlést.

 

 

Előzmény: Sajka (1306)
Sajka Creative Commons License 2016.05.09 0 0 1310

csak javaslat

sztem innen törölni kellene a BUSZMEGÁLLÓ címkét:
1606, 1957, 2666, 2696, 91312, 91755, 91757, 91959, 91970


Egyetértek mindegyik javaslattal.

Előzmény: napocza (1309)
napocza Creative Commons License 2016.05.09 0 0 1309

csak javaslat

 

sztem innen törölni kellene a BUSZMEGÁLLÓ címkét:

1606, 1957, 2666, 2696, 91312, 91755, 91757, 91959, 91970

Előzmény: Sajka (1308)
Sajka Creative Commons License 2016.05.08 0 0 1308

Azt hogy jóváhagyott címkék vannak, jól olvasod, viszont a kérdés nem erre vonatkozott. Az AUTÓBUSZÁLLOMÁS jóváhagyása az első lépés volt; most jön a fölösleges BUSZPÁLYAUDVAR és BUSZMEGÁLLÓ címék törlése. Az általam beidézett mondat és a kérdés is már erre a kövekező lépésre irányul.

Előzmény: incitatus (1307)
incitatus Creative Commons License 2016.05.08 0 0 1307

Ha jól olvasom, már jóváhagyott címkék vannak.

Előzmény: Sajka (1306)
Sajka Creative Commons License 2016.05.08 0 0 1306

kérnék egy listát, mely képekről töröljem a buszmegálló, buszpályaudvar címkéket (képszám elég, s jó lesz emailben)

 

Ezt valaki elkezdte-e csinálni? (Jó tudni, hogy ne dolgozzunk többszörösen.) Meg ha mégsem ímélben menne, hanem ide a fórumra egy hozzászólásba bemásolva, akkor a témában érdekeltek mind látnák, hol tart az ügy; esetleg kétes eseteket meg is lehetne beszélni.

 

Így is jó, negyesi_pal?

Előzmény: negyesi_pal (1303)
negyesi_pal Creative Commons License 2016.05.06 0 0 1305

Megtörtént

Előzmény: pancserzoli (1304)
pancserzoli Creative Commons License 2016.05.06 0 0 1304

Ez jó, mert már előrehaladt: így kezdődött a kérdésfelvetés. Egy nagy csomagot becímkéztem, igaz nem kötőjelesen, hanem "autóbuszállomás"-ként. Kérném jóváhagyni.

Előzmény: negyesi_pal (1303)
negyesi_pal Creative Commons License 2016.05.05 0 0 1303

Végigolvastam az autóbuszok megállóhelyeivel kapcsolatos diskurzust. 

Akkor ahogy elnézem a következő a teendő:

- valaki kezdje el felcímkézni az Autóbusz-állomásokat (én meg majd jól jóváhagyom :)) - így megszületik a címke

- s akkor kérnék egy listát, mely képekről töröljem a buszmegálló, buszpályaudvar címkéket (képszám elég, s jó lesz emailben).

 

Ez így remélem minden érdekeltnek megfelel.

Sajka Creative Commons License 2016.05.05 0 0 1302

Egy megjegyzés az írásmódot illetőleg: az eddigi tárgyalásban számos írásforma felbukkant; az eddigi disputában szereplő szavakat főszabály szerint mind egybe kellene írni ("a jelöletlen tárgyas alárendelői összetételt mindig egybeírjuk" - mondja a helyesírási szabályzat), de a kettőnél  több tagú összetételekbe (esetünkben ez főleg azokat a szavakat jelenti, amelyekben az AUTÓBUSZ- tag szerepel, ami maga is összetett szónak számít), ha 6 vagy annál több szótagúak, kötőjelet teszünk, segítségképpen az értelmezéshez.  ("A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket kötőjellel tagoljuk a fő összetételi határon, ha a szótagszám meghaladja a hatot" - mondja ugyanezen szabályzat.) Tehát a helyes alak: AUTÓBUSZ–MEGÁLLÓ, AUTÓBUSZ–ÁLLOMÁS stb. A különírt forma semmiképp nem helyes, annál már az egybeírás is közelebb van a szabályoshoz.

 

Csak mielőtt a címkék véglegesülnek...

Előzmény: napocza (1291)
Sajka Creative Commons License 2016.05.03 0 0 1301

Népliget, a Stadion és Érd (!) autóbusz-pályaudvar, a többi viszont autóbusz állomás

 

Csak a téma egyetlen részletkérdéséhez hozzászólva: éppen Érd esetében az a helyzet, hogy amit a Fortepan 2696 és 91960-as képei mutatnak, és aminek csekély kiépítettségével érvelve próbáltam bemutatni, hogy nem minden autóbusz-állomás buszpályaudvar - nos, az még helyileg SEM azonos azzal, ahol ma az azóta épült új érdi buszvégállomás van, és ami már valóban kiépítettebb, úgyhogy akár még buszpályaudvarnak is lehet nevezni.


Ebből általánosítva csak annyi következik, hogy a menetrendek szóhasználatának anomáliáin túl még azt is figyelembe kell venni, hogy amit a régi fotó mutat, az az objektum esetleg nem is azonos azzal (még csak nem is ugyanott van), amit a jelenlegi menetrendi megnevezés kategóriába sorol...

Előzmény: napocza (1299)
napocza Creative Commons License 2016.05.03 0 0 1300

Bocs, megelőztél, az előző hsz.-ben így redundánsan írtam le részben u azt.

Előzmény: pancserzoli (1298)
napocza Creative Commons License 2016.05.03 0 0 1299

A Volán szóhasználata Budapesttel és Pest megyével kapcsolatban: Népliget, a Stadion és Érd (!) autóbusz-pályaudvar, a többi viszont autóbusz állomás (beleértve Kelenföld autóbusz állomást is). 

Egy másik Volán oldal a vidéki autóbusz állomásokat autóbusz állomásnak hívja mind (kivéve a hatvanit, de itt Érd is autóbusz állomás).

A szóhasználat mellett, amit a szerkesztők szeretnének a képalában figyelembe venni lehetne egy "logikus" rendszer is, ami a címkékben tükröződik. Lehetne 3 címke:


BUSZMEGÁLLÓ - vonaljáratok megállóhelye
AUTÓBUSZ ÁLLOMÁS - távolsági járatok kisebb méretű, nem csomóponti végállomása (pl. Karcag, Kiskunhalas)

BUSZPÁLYAUDVAR - távolsági járatok nagyobb méretű, csomóponti végállomása (pl. Szekszárd, Miskolc)

Tehát pl. a karcagi autóbusz állomásról lejönne a BUSZMEGÁLLÓ, a kiskunhalasiról a BUSZPÁLYAUDVAR címke és kapnának egy AUTÓBUSZ ÁLLOMÁS címkét


A (fenti definíció szerinti) buszpályaudvarok a képalában mint autóbusz állomás neveződnének meg, de címkében megkapnák a BUSZPÁLYAUDVAR címkét  (Pl. Miskolc, Szeged, Szekszárd).

Engels tér - és ha lesz a Stadionok - a képalában is lehetne buszpályaudvar.

Előzmény: pancserzoli (1296)
pancserzoli Creative Commons License 2016.05.03 0 0 1298

Még egy kiegészítés: a többállásos "buszmegállókat" nevezném autóbuszállomásnak - így ide kerül minden kisváros és megyeszékhely központi autóbusz létesítménye.

 

Abszolut szubjektív, nem tudományos, egyéni szóhasználatom szerint az ország egyetlen buszpályaudvara az Engels téren volt. A Volán menetrend azonban a Stadiont és a Népligetet és Érdet is autóbusz-pályaudvarnak nevezi - de nem tudnám megmondani, miért pont ezeket.

 

(Hasonló tradicionális szóhasználat a Citadella, ami a Gellért-hegyen van, de nem Fellegvár. Fellegvár viszont Visegrádon van, de az nem Citadella. Főlegvár pedig Rejtőnél.)

Előzmény: pancserzoli (1296)
pancserzoli Creative Commons License 2016.05.03 0 0 1297

Amennyire én tudom, a vasutasok az "egyfunkciójú" állomásokat hívják pályaudvarnak. Pályaudvarok a nagy személypályaudvarok, de van teherpályaudvar, rendezőpályaudvar is, talán még konténer-pályaudvar is (már amennyiben működik még ilyen magyar nyelvterületen).

 

A Kelenföldi pályaudvart viszont hivatalosan Kelenföld vasútállomásnak illik szólítani.

 

Igen, biztosan a német szóhasználat sejlik fel ebben, de már az angol nem tesz ilyen különbséget: a legnagyobb londoni vatúállomások is Station névre hallgatnak, mint ahogy a nagy buszpályaudvar :) is Victoria Coach Station.

Előzmény: napocza (1286)
pancserzoli Creative Commons License 2016.05.03 0 0 1296

Köszönöm az infókat és a támogatást, egyetértek az általad leírtakkal.

 

Itt az élő példa a megfejtős oldalról, Sárvár, autóbuszállomás: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=139498087&t=9204653

 

Tényleg lehetne szinonima a két szó, főleg, ha ez nem igényel fáradságos munkát.

Előzmény: Sajka (1285)
negyesi_pal Creative Commons License 2016.05.02 0 0 1295

Jelenlegi állás szerint csütörtökön rendkívül rá fogok érni, és akkor kicsit belenézek ebbe a problémakörbe. Addig is kis türelmet kérek.

Előzmény: Sajka (1292)
2ly Creative Commons License 2016.05.02 0 0 1294

Ha vki hibát lel, a képalában, jelezze a

FortePan megfejtések

fórumon.

Köszi

 

Előzmény: 2ly (1293)
2ly Creative Commons License 2016.05.02 0 0 1293

A címkézésben a képalák szerkesztői nem döntenek.

 

Képalába az kerül pl ami a képen olvasható. Ha nem látszik a felirat, akkor korabeli térképek és / vagy útikönyvekre hagyatkozunk, mivel az egyik város pályaudvarnak, míg mások állomásnak nevezték a létesítményt.

Előzmény: Sajka (1292)
Sajka Creative Commons License 2016.05.02 0 0 1292

Szerkesztőségi döntések tkp már voltak erről a kérdésről, mert a képaláírásokban szerepel hol az autóbusz állomás hol a buszpályaudvar (vagy autóbusz pályaudvar) kifejezés.

 

Mondjuk én ebből  (hol ez, hol az szerepel) épp inkább azt olvasom ki, hogy NEM volt szerkesztőségi döntés, ami vezérfonalat adna...

 

Címkéből egyelőre csak BUSZPÁLYAUDVAR van és kérdés legyen-e AUTÓBUSZ ÁLLOMÁS címke is vagy mindkét esetben (minden ilyen esetben) a BUSZPÁLYAUDVAR legyen a címke.

 

Azt hiszem, ebben egyetértünk, sőt ezen kicsit már túlmenve én azt a javaslatomat is megfogalmaztam, és próbáltam indokolni is, hogy HA csak egy címke lesz, tehát az eddigi BUSZPÁLYAUDVAR és az újonnan létrehozandó AUTÓBUSZ-ÁLLOMÁS címke szinonimák lesznek, akkor ne a BUSZPÁLYAUDVAR legyen az alapalak, ami mindegyik képnél feltűnik, hanem az AUTÓBUSZ-ÁLLOMÁS, mert (idézlek téged) "minden pályaudvar állomás, de nem minden állomás pályaudvar". Más szóval ha egy pályaudvart állomásnak címkézünk, az nem lehet hibás, csupán a tágabb kategóriát alkalmaztuk, ha viszont egy "csak" állomást pályaudvarnak, az lehet ellentmondásos. Korábbi hozzászólásomban erre igyekeztem képes indokokat is hozni. (Vö Kiskunhalas, Érd: autóbusz-állomás, de kiépített(len)sége alapján nem indokolt autóbusz-pályaudvarnak nevezni.)

 

Incittaus hozzászólását én úgy olvastam, hogy a legtöbb kérdésben, az elhatároló kritériumokban vele is egyetértünk, csak ő azért megtartaná külön az BUSZPÁLYAUDVARt. nem tenné szinonimává, illetve közelebb érzi a BUSZMEGÁLLÓT és az AUTÓBUSZ-ÁLLOMÁST egymáshoz, a csomópont-jelleget pedig a "pályaudvarhoz" köti, míg én inkább az "állomáshoz", és így a megálló és az állomás között érzem a nagyobb különbséget.

 

A megfejtésekne használt fogalmak és a címkék egyeztetése tényleg külön kérdés (megjegyzem nemcsak ezeknél a címkéknél).

Előzmény: napocza (1291)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!