Keresés

Részletes keresés

vizus Creative Commons License 2023.10.09 0 0 271064

Köszi! Ki fogom próbálni!

Előzmény: taormina001 (271063)
taormina001 Creative Commons License 2023.10.09 0 0 271063

Nekem nagyon bevált almáspitébe; pont megfelelö a konzisztenciája, hogy ne áztassa el a tésztát. Így tulajdonképpen semmi se kell alá, ami fölszívja a nedvességet (morzsa, dió stb.) de persze úgy finomabb. El lehet tenni kidunsztolva üvegben, de még finomabb, ha esetleg elötte fölfözöd kis fahéjjal, citromhéjjal. Így nagyon gyorsan elkészül az almáspite, mert csak rá kell kenni a tésztára a kész tölteléket. Egy standard 850 ml üveg pont elég egy tepsihez.

Csak abban vagyok bizonytalan, hogy meghámozzam-e elötte az almát, vagy a héját is beletegyem. Én bele szoktam, de nem biztos, hogy ez okos dolog.

Előzmény: vizus (271059)
CBNora Creative Commons License 2023.10.09 0 0 271062

Mikor csináltam automatában dunsztolt almalevet, nálam is lettek ilyen korongok az üvegben, csak nem az alján, hanem a lé tetején. Hullott alma volt, talán nem teljesen érett, sok volt benne a pektin. Cukor nem volt benne, de az alma édes volt. Kipiszkáljuk a korongot és kész.

Előzmény: vizus (271061)
vizus Creative Commons License 2023.10.09 0 0 271061

Közben rájöttem, hogy tavaly fazékban főztem fel az almalevet, és cukrot is adtam hozzá, tehát igazából szörpöt készítettem, idén nem tettem hozzá cukrot, és 95 fokon tartósítottam a befőző automatában. Nyilván ez az üledékképződés oka. Én sem vagyok nagy pálinka fogyasztó, inkább a rokonságnak megy. Viszont aromákkal, keserű és egyéb likőrként azért meg-megkóstolom. Jövőre nyilván begyűjtöm hozzá a szükséges növényeket.

Előzmény: In Lak'ech (271060)
In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.08 0 0 271060

Gyerekeknek játszani a száraz korongok? :-)

 

Viccet félretéve, én a szörpöket sem szűröm agyon. Minden szörpöm tetején vastag párna alakul ki. Nyitás előtt  (igen, valóban) sokáig kell bármixert játszani.

Tavaly odáig vetemedtünk párommal, hogy kb. 1,5 napi erdei szamóca szedés után szörpöt készítettünk belőle. No annak aztán van a tetején bunda. De életemben olyan aromás szörpöt nem ittam. Közelharc folyik érte.

Almából pálinkát soha nem főztem. Annyi más gyümölcs van a birtokon, ami aromásabb. De számomra ez nem is releváns, mert mivel egyáltalán nem iszom alkoholt, így azt sem tudom, melyik milyen ízű (párom a szakember, aki a tisztázáskori párlatelválasztást kóstolgatással elvégzi. :-)

Előzmény: vizus (271059)
vizus Creative Commons License 2023.10.08 0 0 271059

Idén újítottam. Eddig rostosan tettem el az almalevet, most még egyszer átszűrtem. Ennek eredményeképpen erősen összeállt zselés korong ülepszik ki az üvegek aljára. Nagy nehezen azért szét lehet rázni. Járt már így valaki? Van valami ellenszer? A préselés után visszamaradt almazúzalékot eddig három módon használtam fel. Almadzsemnek ( Elég ízetlen, száraz), almavelőnek yoghurt ízesítésére, ehhez jó, és kiszárítva müzlihez adagolni. Ha főznék almapálinkát, nyilván mehetne a cefrébe is. Esetleg más ötlet?

In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.08 0 0 271058

Majdnem tökéletes. :-)) Las Campanason jelenleg dolgozunk a Hat-Pi kamerarendszeren. De el van nézve, mert az még hivatalosan nem működik. Novemberben megyek ki az utolsó simításokra. :-))

Előzmény: szicsu1007 (271056)
eperjeske Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271057
Előzmény: 55judit (271048)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271056

A francba, ott van a végén:-)))

Előzmény: szicsu1007 (271055)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271055

Bocsánat, Australia kimaradt:-((

Vagy más is??

Előzmény: szicsu1007 (271054)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271054

In Lak'ech kikéri magának az "amatőr csillagász" megtisztelő jelzőt:-)))

Ha nagyítóval megnézed az alábbi képet, akkor a piros pötty alatt felfedezheted "amatőr csillagász" kollegánkat, amint éppen a las Campanas Observatoryban (Chile) munkálkodik a HATNet, azaz Hungarian Automated Telescope Network (Magyar Automatikus Távcsőhálózat) újabb!!! telepítésén.

 

A HAT távcsövek helyszínei:
1. HATNet (Északi félteke)
• Fred Lawrence Whipple Observatory, Mount Hopkins Arizona, USA.
(5 db. HAT távcső)
• Mauna Kea Observatory, Hawaii , USA.
(2 db. HAT távcső)
• Wise Observatory, Mizpe Ramon Negev sivatag, Izrael
(1 db. HAT távcső, már nem üzemel.)
2. HATSouth (Déli félteke)
• Las Campanas Observatory, Chile
(2 db. HATSuoth távcső. Egyenként 4 db. kamera egységgel.)
• HESS Site, Khomas Highland, Namibia.
(2 db. HATSuoth távcső. Egyenként 4 db. kamera egységgel.)
• Siding Spring Observatory, Coonabarabran NSW, Ausztrália
Siding Spring Observatory

 

Előzmény: Levestészta (271050)
In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271053

Jó kis összegzés.

 

Nekünk biokertészetünk van, ám kizárólag saját fogyasztásra. Nos, ennek a kis kertnek ( 4500 nm ) a tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy pusztán biokertészettel foglalkozó gazdáknak felkopna az álluk. Olyan áron nem lehet eladni a bioterméket, amennyiért megérné.

Mindig megmosolygom a zöldségesnél kapható irreális méretű, tiszta, szabályos, az aranymetszésnek megfelelő alakú zöldpaprikát,

euklidészi sárgarépát, a fürtön egységesen érett koktélparadicsomot. Sajnos a vásárlók ezeket keresik.

Előzmény: Levestészta (271051)
In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271052

Hja kérlek, ha még csak amatőr volna.... :-)))

Előzmény: Levestészta (271050)
Levestészta Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271051

Egy-két anyagot ők is használhatnak, pld bordói levet is, azt hiszem (réz?)

Ilyesmikre  lehet hogy van határérték, bár tényleg furcsán hangzik...

 

De ha vannak is ilyenek, nagyon szigorúak lehetnek, mert nap mint nap hallani olyat,

hogy valamelyik gazda termését kitiltották a biopiacról, mert valamit bemértek a termésben.

És lehet csak a talajvíz mosta át a szomszéd földről, vagy valami ilyesmi.

 

Bár én is szimpatizálok a "bio"  dolgokkal, de az itt csak hobbi szinten működhet.

Érdekes megoldásokkal, kis méretekben, kisebb hozamokkal -sokszor sokkal több munkával- stb.

A világ élelmezését nem fogja a bio termelés megoldani....

 

És ha vásárolok sem veszek többnyire bio élelmiszert (szívem szerint tenném), mert jóval drágább

többnyire, és az élethelyzetem nem olyan, hogy ilyen extra kiadásokat megengedhessek magamnak.

Miközben a "nagyüzemi" is biztonságos.

 

Volt már olyan érzésem, amikor foglalkoztam a témával, hogy a "biogazdák" is inkább

csak a nagyüzemi mellett egy kis látványrészt is fenntartanak, a promó miatt.

A kisebb méretekben, kertekben művelők pedig inkább a modern vegyszerektől való

függőségüket akarták 0-ra lehozni.

Volt aki azzal a nem titkolt szándékkal, hogy ha "összeomlik is a civilizáció, ő akkor is meg tudja majd termelni a betevőt."

A vásárlók meg biztosan egészségmnániások...vagy egyszerűen csak megtehetik, hát miért ne?

Meg divat is. 

 

 

 

Előzmény: 55judit (271048)
Levestészta Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271050

Köszönöm mindkettőtöknek a választ.

 

Basszus, kiderül itt amatőr csillagász mindenki. :-) Erre nem számítottam, de tetszik.

Előzmény: szicsu1007 (271046)
sza_attila Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271049

Meglehet hogy nulla a határérték 🙂

Előzmény: 55judit (271048)
55judit Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271048

Én fogalomzavarban lennék? A BIO nem teljesen vegyszermentes, van határérték? 

 

"Visszahívja az Auchan a sajátmárkás Bio Bulgur termékét, mert abban határérték feletti növényvédőszer-maradékot találtak – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szombaton az MTI-vel."

https://www.startlap.hu/vasarlas/nebih-bulgur-auchan-termekvisszahivas/

In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271047

Ingyenes, de kb. 2000 forint egyszeri díjért sok zárt funkció szabaddá válik. De még én is csak a free verziót használom. Nem biztos, hogy számomra volna relevanciája a plusz funkcióknak. Jelenleg is szinte kizárólag a bolygóholdak azonosításakor veszem elő. Minden más funkciót tud a Dynostar X-3 távcsővezérlőm.

Előzmény: szicsu1007 (271046)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271046

Nekem az asztali PC-re van telepítve egy Stellarium.

De az Android mobilom Play áruházában is találtam egy ilyen programot - ingyenes magyar.

Próbáld ki!

 

Előzmény: Levestészta (271045)
Levestészta Creative Commons License 2023.10.07 0 0 271045

Milyen program ez a Stellárium PC?

Mobilra is telepíthető vagy csak PC?

Ingyenes-fizetős, magyar nyelvü?

Előzmény: szicsu1007 (271022)
In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.06 0 1 271044

Barátod a Google. :-)

Előzmény: Sparherd (271042)
In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.06 0 1 271043

Sok sikert.

Előzmény: Sparherd (271042)
Sparherd Creative Commons License 2023.10.06 -2 0 271042

EGYETLEN, egyértelműen nyilvános adatbázist keresek, ahol szerepelnek az égi objektumok adatai, jó esetben van nevük is.

 

Egyértelmű, hogy rengeteg ilyen lehet, hiszen a felfedezések folyamatosak, mint ahogy a névadások és az átminősítéseik is folyamatosak (lásd pl. a Pluto esetét).

 

In Lak'ech Creative Commons License 2023.10.06 0 0 271041

Sparherd valami olyat keres, mint anno a Négyjegyű függvénytáblázatok, csak éppen égi objektumok pozíciójára. Nem fog találni.

Szerintem annyiban is kell hagyni ezt a meddő polémiát, mert csak veszekedéssé fog fajulni.

Nincs ilyen táblázat, és nem is lesz, mert nincs rá szükség. Gyanítom, hogy a régmúltban sem volt, mert akiknek szükségük volt ilyenre, azok rendelkeztek olyan matematikai tudással, hogy kiszámolták maguknak az szükséges adott pillanatra.

Abszolút értelmetlen, szükségtelen volna ilyen táblázatos forrás.

 

 

Előzmény: szicsu1007 (271039)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.06 0 0 271040

Jut eszembe:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165412197&t=9164168

A képen látszik, hogy a kiszemelt objektum (most éppen a Venus) az adott pillanatban hol tartózkodik.

szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.06 0 2 271039

A kérdés az, hogy hol az adatforrás?

A forrás az nem feltétlenül adatok halmaza. Képletek, törvények, törvényszerűségek, számítások, programok segítik megmutatni a kérdésre adott választ.

Mondok egy példát. Ha gépkocsival elindulunk Budapestről Miskolcra, akkor nem kell másodpercenként táblázatba rajzolni, hogy éppen hol tartunk. Ismerjük az útvonalat, a sebességhatárokat, és ha feltételezzük, hogy mindig a megengedett maximális sebességgel megyünk (az égbolton sincs karambol miatt útelterelés), akkor bármelyik másodpercben meg tudjuk mondani, hogy éppen hol vagyunk (melyik km-szelvénynél), és ezt akár grafikusan is felrajzolhatjuk.

Hogy mit látunk az égbolton a Földről egy adott pillanatban? Mondjuk éjszaka - mert nappal elvakít a Nap.

Kepler törvényeiből (és némileg a pontatlan naptárunkból) tudnunk kell, hogy hol tart a Föld a pályáján. Azt is figyelembe kell vennünk (Kepler), hogy a Föld változó sebességgel halad a pályán. Nem kell táblázatba foglalnunk, hogy éppen hol vagyunk (de azt igen, hogy a vezérsugár egyenlő idők alatt egyenlő területeket súrol). És az éjszakai égbolt látványának időbeli változásához figyelembe vehetjük, hogy a Föld forog (nem is a saját tengelye, hanem a Holddal közös súlypontja körül), és ehhez még hozzászámítjuk a 25920 ill. 110000 éves precessziós periódusokat.

Szerintem nem létezik olyan táblázat, amelyben bármely égitest helyzete mondjuk másodperces bontásban meg van adva. De ha van elég időd, akkor készíthetsz egy ilyet. Futtatod pl. a Stelláriumot, és egy (vagy több) kitüntetett égitestre vonatkozóan lekérdezed az objektum pillanatnyi helyzetét az idő függvényében.

Ha kész vagy, küldd el nekem is:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Én ezt most elküldöm neked. És kérlek ne érezd úgy, hogy az ár megy veled szembe:-))

 

Előzmény: Sparherd (271036)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.05 0 0 271038

én azt nem értem, hogy hogy képzelted el ennek a dolognak a gyakorlati kivitelezését. nem mondom, hogy feldolgozhatatlan mennyiségű információ, mert ma már nem nagyon van ilyen, de akkor is.

Előzmény: Sparherd (271036)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.05 0 0 271037

köszi. kíváncsian várom a jövő évi fejleményeket, remélem, hogy nem késői fajta lesz. mivel noname piacos vásárlás, ezért bízom benne, hogy mégiscsak "sima", errefelé elterjedt füge lesz, nem valami fancy fajta. gondolom, hogy a késői érésű azért ritkább is.

 

elég rövid a csonk, amiről a hajtás jön, persze vissza is vághatták, miután alsóbb rügyről kihajtott.

Előzmény: 55judit (271028)
Sparherd Creative Commons License 2023.10.05 0 0 271036

remek netes források és applikációk vannak. Ilyen pl. a

 

 

Persze, tudom, rengeteg ilyesmi van, csakhogy mindegyik a második lépést végzi, az adatokat grafikusan megjeleníti.

A kérdés az, hogy hol az adatforrás?

 

A ma létező objektum adatbázist igen nehezen lehetne táblázatos formába önteni. És értelme sem volna.

 

Ez önellentmondás.;)

Az általatok istenített sok program, applikáció, webes megoldás, stb. pontosan azt csinálja, hogy az objektumokat akár másodpercenkénti pozíció alapján (látványosan) megjeleníti.

 

 

Ha nem világos, legyen egy kerti hasonlat.

Manapság például vannak látványos lexikonok, adatbázisok, webes katalógusok növényekről, az emberek odavannak érte, hogy szín alapján nézegessék a virágokat.

 

Csakhogy ezek a katalógusok, lexikonok csak akkor érnek valamit, ha van egy lista, ahol pl. latin nevük szerinti ABC sorrendben szerepel, hogy az adott kiadványban mik szerepelnek.

 

Nekem ez a lista kell.

Annyi a különbség, hogy adott pillanatnyi pozíció lekérdezése tartozzon hozzá.

 

Előzmény: In Lak'ech (271034)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.05 0 0 271035

Ezek szerint az általam korábban javasolt Stellarium nem elégíti ki az igényeidet??

Előzmény: Sparherd (271033)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!