Keresés

Részletes keresés

arpapa Creative Commons License 2024.02.01 -3 1 188285

Kiegészítés a Tótvázsonyi atomtárolóhoz.
Tavaly májusban lehetőséget kaptam egy csoporttal meglátogatni a tárolót.
Szomorú látványt nyújtott, mert őrzik, és ha még sokáig így "őrzik", az enyészeté lesz.
Működőképes állapotban lett átadva, a megosztott tanulmányban részletesen szerepel az átadás.
Néhány kép:
árpapa

Ps: Volt Vezérkari főnök azt nyilatkozta: "Arra kényszerítettek bennünk, hogy hazudjunk!"
Mi a bánatos francot tehet aki titoknak, államtitoknak van a birtokában?
Voltunk így vagy pár ezren!
Aki titkot tud, még fel nem oldják, bizony "hazudni" kényszerül.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: arpapa (188272)
arpapa Creative Commons License 2024.02.01 -2 1 188284

Az öt darab billencs Zil a hadiút építéshez kellett, a közeli erdei gyakorlótérhez. A laktanyából az erdőn keresztül lehetett menni az úgy nevezett "C" körletbe. Nekünk is jobb volt, mert csak éjszaka jöhettünk volna a laktanyába.
Az út ma is kitűnő állapotban van, gondozzák az erdészek. Többször végig bicikliztem, sőt a Tapolca - Sümeg Mária útvonal része lett, bármikor bejárható, jól jelölt.
árpapa


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: trizs77 (188250)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188283

Mennyi idős volt? A tsz. állomány nagy hátránya volt, hogy a szolgálati nyugdíj nem illette meg, leszerelési segélyt kapott, a letöltött szolgálati időtől megfelelő több havi (talán 2-6?) illetményt. Viszont, ha idő előtt mondták fel a szerződését (és persze nem fegyelmi okból), akkor a hátralévő időre is járt neki az illetmény.

 

Ha jól emlékszem, akkor elsőre 2 év, másodikra 5 év, végül még 10 év lehetett a továbbszolgálói jogviszony, utána vagy hivatásos lehetett az illető, vagy le kellett szerelnie. Aztán talán 1993-ban meg is szűnt ez a jogviszony, helyette jött a szerződéses.

Előzmény: trizs77 (188279)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188282

Igen, közkeletűen téeszes volt, de nem termelő szövetkezetet jelentett.:-) A hivatalos rövidítése valóban "tsz." volt.

Előzmény: Tomsz85 (188280)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 -1 1 188281

Ez már változott. A Volánt nem tudom, de a BGOK-ra (volt vasúti tisztképző) már be lehet kerülni (sőt kell is időnként, anélkül feltételhiányos) több éves szakmai gyakorlat nélkül is. A képzés ideje is lehet kevesebb, pl. van olyan beosztottam, aki most jár levelező felsőfokú szaktanfolyamra, és az most épp 5 hónap. 

 

Ha már BGOK. Nekem anno el kellett végeznem levelezőn, egy tíz hónapos középfokú tűzvédelmi előadói OKJ-s tanfolyamot, a Luther utcában. Ezt főleg a Laktanya utcából érkezett tűzoltó tanárok tartották, meg egy-két FTP-s meg kerületi főtiszt. Az egyik tűzoltó őrnagy megjegyezte, hogy ezzel a végzettséggel akár zászlósok is lehetnénk, aztán nem értette, hogy min vigyorgunk. A szünetben meg ismét meglepődött, amikor megtudta, hogy tőlem balra egy nyá. hőr. dandártábornok, tőlem jobbra meg két nyá. r. alezredes ül.:-) (Én meg még ht. voltam, a felmentési idő alatt külön engedéllyel lettem startos munkavállaló.)

 

Jut eszembe, mi van Gyula bátyánkkal? Mostanában eltűnt, remélem, hogy jól van.

Előzmény: trizs77 (188279)
Tomsz85 Creative Commons License 2024.02.01 0 0 188280

Engem az érdekelne,  ga mar kétszer leirtad, hogy mi az a tsz? továbbszolgáló?

Előzmény: trizs77 (188279)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.01 -2 0 188279

Amikor hazajöttem tapolcáról faternak elmeséltem, hogy láttam tsz.századost.

Ő nyugdíjas volt én aktív, de mégis Ő idézte pontosan a törvényt.

elmagyarázta, hogy van ilyen.

 

A második a Zách utcában tanított.

Az 1989-1990 körüli leszerelési hullámban mondtak fel neki.

Maradt volna.

Még sikerült elintézni neki, hogy állami/honvédségi pénzen elvégezte a Volán  Tisztképzőt ami mégis valami kenyeret adott a kezébe.

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Aki nem tudja azoknak írom.

a Vasúti tisztképző és a Volán tisztképző kettő, egymástól független közlekedési felsővezető képző intézmény.

Nagyjából hasonló szervezeti működéssel.

Polgáriakat képez.

Csak szakmai tárgyaik vannak.

Nappali tagozaton 1 év, levelezőn 2 év.

Olyanokat vesznek fel akiknek 8-10 év szakmai gyakorlatuk van.

 

Nem diplomát ad hanem felsőfokú szak végzettséget.

 

Amúgy a Magyar Néphadsereg mindkettőre beiskolázott kb. 3 évente 2-3 főt.

 

Előzmény: FOMA (188276)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.01 -3 0 188278

Na figyelj én a  büdös életben nem voltam Börgöndön katona sajnos!!!,ezért nem tudok véleményt mondani róla csak közeli ismerőseimtől hallottam hogy milyen volt a sereg ott,  meg a topik bölcse "öcsi bácsitól"...ég és föld..

 

Én sem szóltam bele amit te írsz ide ha még nem is értettem veled egyet,maradjunk  annyiban..

Előzmény: FOMA (188277)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 -1 1 188277

Ahhoz is írtad.:-) (Gondolom inkább az előzőhöz szántad.)

 

Te is leírhatod a börgöndi tapasztalataidat, aztán majd eldöntjük, hogy kiét tartjuk hitelesebbnek.

Előzmény: katona1480 (188232)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 -1 0 188276

"Akkor láttam először tsz.századost."

 

Olyat én is láttam, bár csak egyet.:-) Műszaki század, előtte tzls. volt, abból lett százados. (Gondolom, a próbaidő alatt volt tzls.) Akkor nagyot csodálkoztunk, aztán később a rendőrségen megszoktam, hogy a diplomásokat előbb zls. (főiskolai diploma) vagy tzls. (egyetemi) rendfokozattal veszik próbaidős állományba, és a véglegesítéskor lesznek tisztek.

 

Mondjuk az én karrierem kicsit alacsonyabban indult, mert szakaszvezetőként voltam próbaidős tsz-es, de cserében ht. állományban kihagytam a törzsőrmestert, főtörzsőrmestert, meg a hadnagyot. :-)

Előzmény: trizs77 (188250)
FOMA Creative Commons License 2024.02.01 -1 1 188275

A fáma szerint a HÉV-en néha bemondták, hogy "kémiskola".:-) 

Előzmény: fekvőrendőr (188260)
katona1480 Creative Commons License 2024.02.01 -3 0 188274

Már megint elővetted a szokásos öndicséretedet, hogy te milyen stramm  katona voltál,de ne

felejtsd hogy az internet nem felejt, csak az utóbbi féléves hozzászólásaidat ezen a topikon,büszke lehetsz rá,meg a kockás füzetre...

 

Vajon miért hekkelték meg anno az mn1480-as honlapot,és miért nem ír már szinte senki a1480-as topikra nagyon sok volt benne a törölt nick amihez te is hozzájárultál...

Előzmény: arpapa (188272)
trizs77 Creative Commons License 2024.02.01 -2 3 188273

Igen.

Sajnos.

 

De legalább tanulhatunk tőle !.............................:-)))

 

 

Előzmény: arpapa (188272)
arpapa Creative Commons License 2024.01.31 -2 3 188272

Letölthető tanulmány atomraktárakról, többek között Nagyvázsony környékiről is

 

Nem kívánok hozzászólni az MN 1480 rakétadandár dolgaihoz, hiszen csak 15 évet dolgoztam a rakéta mellett, van itt egy nagyokos, sértett, született rosszindulatú volt sorkatona, aki mindent tud, mindenki más meg villamos. Én is. :)
árpapa

Előzmény: trizs77 (188250)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -4 0 188271

öcsi bácsi, már megint nem tudod hogy mit beszélsz...

Előzmény: trizs77 (188267)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 1 188270

Ahol kamaszként felnőttem ott az alattunk lévő szomszéd fiú járt oda.

M.

Csak az alkohol.................

Nem ott.

Később.

Előzmény: fekvőrendőr (188260)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 -2 2 188269

Borzalmas lehet ilyeneknek eligazítást tartani.

Elmondasz mindent.

Talán fel is írja.

 

És a végrehajtás hiánya után 1-2 nappal jössz rá, hogy nem értett meg a feladatszabásból semmit.

 

Előzmény: schlumberger (188268)
schlumberger Creative Commons License 2024.01.31 -2 2 188268

Vagy legalább érted a kettő közötti különbséget ?

 

:-)))

Előzmény: trizs77 (188267)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 -2 3 188267

Nem tudom, hogy a gépjármű telephely mitől lenne titkos.

Ez nem volt az.

 

NEM a harcjárműveknél adtunk át billemős teherautót.

 

Tudsz különbséget tenni gépjármű telephely és harcjármű telephely között ?

Vagy legalább érted a kettő közötti különbséget ?

 

 

Előzmény: katona1480 (188259)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 0 1 188266

Ez nálunk ugyanígy volt.

Voltak a technikához beosztott sorkatonák, akiket időnként (ritkán) beosztottak őrségbe is.

Voltak az őrkatonák akik őrizték a laktanyát és a tőle több kilométerre lévő tüzelőállást is. Amikor a tüzelőállást őrizték, akkor nem mehettek a harcálláspontra vagy az indítóállványok, irányító kabinok közelébe csak az őrszobán és a kerítés melletti sávban, őrtornyokban mozoghattak.

Nálunk az őrkatonákat külön őrszakaszba szervezték, volt egy ht tiszthelyettes parancsnokuk aki közvetlenül az osztályparancsnok alá volt rendelve.

Előzmény: tuzer (188262)
gammamikroszkop Creative Commons License 2024.01.31 0 2 188265

Rá kellett döbbenjek, hogy én soha nem adtam őrséget, egyetlen alkalommal sem.

Nálunk csak fegyvertelen portaszolgálat volt, ami kimerült az üldögélésben, felváltva alvásban és a nagyon ritka kapunyitogatásban. 

katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188264

Köszönöm szépen ezt akartam éppen most leírni érthetetlen olv-társunknak, hogy mi a laktanyát őriztük nem a zárt területet,nem is volt feladatunk.

Az hogy a zárt területre kinek volt jogosultsága belépni azt nem tudom még mint sokszor volt őrpk én sem mehettem be..nem is kellett..

 

Viszont volt még egy zárt terület a laktanyán belül kerítéssel elzárva amit úgy hívtunk hogy  "baglyas"amit mi őriztünk..

Előzmény: tuzer (188262)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188263

Érdekes, hogy egyre több helyen jön velem szembe, hogy a gépesített csapatok alá rendelt 152/155mm-es tüzérség esetén célszerű lenne visszatérni L52-ről minimum L39-ig, vagy akár még rövidebb csőhosszig, és az L52-t ill. az L60-at azok rövid élettartama és túlmelegedésre való fokozott hajlamossága miatt meghagyni a dedikált tüzér alakulatoknál.

 

 

Az oroszok pl. állítóleg elővettek egy régi prototípust/elképzelést, BMP 3 alvázon egy L30-as 152mmm-es löveg, mint ideálisnak vélt támogató tüzérségi eszközt.

 

https://www.militarytoday.com/artillery/2s18_pat_s.htm

tuzer Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188262

Kulcsfontosságú beo-ban voltak sorosok.irányzók,  állványveztők, hidraulik kezelők,  tűzoltóautó vezető és egyben tűzoltó,  rakétatechnika bevizsgálók- és szerelők,  rakéta üza. töltők és szállítók,  rakétaszállítók,  lőelem kidolgozók,  geodéták és a fene tudja még....A 24 fős rakétaütegben 10 fő ht volt. Bárki hiánya a normaidő növelését okozta.

 

A zárt területen belül pedig nem volt őrség,  csak körülötte.

Előzmény: Törölt nick (188256)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188261

"Az őrséget adták bizony a harcolók is." írja tuzer

"1480nál nem volt külön őrszakasz és őrszázad" írod te.

"a titkos(zárt) telephelyre is,ahol még én sem jártam" írod te.

Te őrséget adtál, de nem mehettél be a titkos helyekre.

Akkor miután a kérdésemre nem kaptam választ, tisztán logikai alapon.

Voltak katonák akik a technikánál szolgáltak de néha mentek őrségbe is és voltak katonák akik főleg őrségbe jártak de nem mehettek a technika közelébe.

 

Előzmény: katona1480 (188259)
fekvőrendőr Creative Commons License 2024.01.31 -1 1 188260

Ezt egy kém szakközépiskolásnak (ha van a világon valahol kém szakmunkás képző iskola ?)

Nálunk volt!

Úgy hívták, hogy BM Tartalékos Tiszti Iskola, másnéven "BM Ovi".

Kistarcsán volt a volt internáló tábor területén. Onnan egyenes út vezetett a Rendőrtiszti Főiskolára. Az állambiztonságnál a fiatalabb korosztály kétharmada a BM Oviban kapta az alapképzést. Az összes magasbeosztású gyereke ott nyomta le a két évet. Rajtuk kívül még az államigazgatás más területén dolgozók gyerekei is oda kerültek, Ők általában bűnügyesek lettek. Én bűnügyi szakon végeztem az osztályunk/szakaszunk bő harmada volt "tartis".

Előzmény: trizs77 (188252)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -3 0 188259

öcsi bácsi, gondolom rögtön beengedtek a titkos(zárt) telephelyre is,ahol még én sem jártam külön engedély"belépő" kellett hozzá még szerintem az ott dolgozó hivatásosoknak többségének is..

 

Az hogy a laktanyába bemehettél a egy dolog...

Előzmény: trizs77 (188250)
katona1480 Creative Commons License 2024.01.31 -1 0 188258

Jól mondod a felállított őrnek csak az őrparancsnok parancsolhatott,még az ezredparancsnok sem még az ÜTI-sem, nem is igen jöttek ki inkább az éberség jelzőt nyomkodták az őrszobáról.

 

Küldtem én vissza honvédként mint őr alezrst is a toronyból vissza is ment.

Előzmény: Hehe164 (188249)
trizs77 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188257

Az akadémián egyszer szegény Prityu (mert kiakadt) azt találta mondani az Idegen hadsereg tantárgy tanának, hogy :....".....Jó lenne ha annyit tudnánk a saját hadseregünkről mint amit ales.et. megkövetel tőlünk a VII.Amerikai (NSZK) hadtestről.........................:-)))

Előzmény: tuzer (188255)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.31 0 0 188256

A harci technika körül mit bíztak a sorkatonákra? Kik végezték a karbantartást (nem a törölgetésre gondolok) beszabályozást, javításokat?

Előzmény: tuzer (188254)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!