Keresés

Részletes keresés

annyi baj legyen Creative Commons License 2022.09.16 -1 3 75846

GPS készüléken még a letöltött track, és a napi számláló által mutatott távolság is különböző lehet.
A tracket pedig muszáj feldolgozni, ha a távolság adatokat fel szeretnénk használni: legalább a megállásoknál keletkezett csomókat ki kell vágni, de nem árt szűrni sem.
A tuhun anno négy méteres sűrűségű tracklog volt térképezésre ajánlva, hogy a kanyarok szépen látszódjanak. Ez jó is bringával, vagy mondjuk az Alföldi Kéken, de egy zempléni kékezéskor már egy ritkább beállítással jobban járunk.
A Garminok durván másodpercenként próbálják meghatározni a helyzetünket, és ha sikerült, akkor összevetik az előző pozícióval, megnézik a trackrögzítési beállításokat (idő, távolságalapú) és ha eltelt elég idő az előző rögzített ponttól, vagy megtettünk elegendő távolságot, akkor menti a gpx-be. 
Egy hegyekkel körülvett szűk völgyben, lassú haladásnál négy méternél nagyobb lesz a szórása a vevőnknek, így akár másopercenként is elérhetjük a négy méteres trackrögzítési határt, anélkül, hogy megtettük volna valóban azt a négy métert (hiszen az 14.4 km/h haladási sebesség, amit az Arka völgyében közülünk nem sokan fognak hozni :D). 
Én ilyenkor 8-10 méteres sürűséget használok, így egy-egy hajtűkanyart esetleg 4-5 méterrel elmérek, de a többi rész jobban stimmel. És amúgy is ritka az, ha csak egyetlen track alapján kell dolgozni, vagy van több track, vagy van ortofotó, ami segít.
Egyébként már elérhető  a túragps-eknél, és telefonoknál nagyobb precizitás is, de nekünk bőven elegendő, amit azok tudnak:
https://www.u-blox.com/en/product/zed-f9p-module

Használd különben a https://tervezo-light.heyjoe.hu/2/ címen lévő tervezőt, ott már a továbbfejlesztett plugin dolgozik, így ott kb egy ezreléknyi az eltérés a valós*, és a számolt útvonalak közt. Ez a plugin fog a télen a sima tervezőbe is beköltözni.

*térképi adatbázisban szereplő

 

Na, ez már nagyon messze ment a kéktől, ha valami kérdésed lenne a témában, emailben nyugodtan kereshetsz, ide viszont csak ritkán találok.

Előzmény: akibard07 (75841)
V43 1279 Creative Commons License 2022.09.15 -4 1 75845

A hüttés élményemre -6 jött, értelmes hozzászólás egy sem, szóval még gyűjtögethetsz :D

Előzmény: akibard07 (75842)
V43 1279 Creative Commons License 2022.09.15 0 0 75844

Ebben is van valami.

Előzmény: hadidoki (75840)
V43 1279 Creative Commons License 2022.09.15 0 2 75843

Sehonnan, de számomra mégis hitelesebb volt az a verzió. Ja és az útvonal sem a heti aktuális volt, a nyomdába adás után sok évvel is még bőven valóságos volt az ott vázolt helyzet. 

Előzmény: annyi baj legyen (75836)
akibard07 Creative Commons License 2022.09.15 -5 1 75842

OFF

Ki az, akinek annyira nincsen élete, hogy egy 8, azaz NYOLC perce megírt posztot iderohan lepontozni? :D Őszintén sajnálom szegényt. 

ON

Előzmény: akibard07 (75841)
akibard07 Creative Commons License 2022.09.15 -4 1 75841

Felesleges ezeket a számokat túlmisztifikálni, napi túra szinten semmi jelentőségük, ott több difit lehet összehozni, hogy konzekvensen leszűkítjük a kanyarokat, vagy direkt nagyobb íven megyünk.

 

Köszi mindenkinek a válaszokat, nem is gondoltam, hogy ilyen kommentfolyamot indít. 

Az az igazság, az egész csak onnan merült fel, hogy - így a végefelé járva - meg akartam nézni, most éppen mennyi a teljes távolság, és erre valamiért adta magát a Heyjoeval megtervezni az utat "faltól-falig". De irreálisan kevésnek gondoltam a kiadott 1146 km-t, azt pedig nem tudtam, hogy vajon mennyire up-to-date a Kék honlap 1172-je. 

Amúgy a teljes utamról húztam tracket, de az terhelt az általad/általatok is említett mérési hibákról. Olyannyira, hogy volt, ahol szinte pontosan a tervező szerinti km-t mentem a gps szerint, illetve volt, ahol +10-15% is hozzájött olyan szakaszokon, ahol nem nagyon tértem ki. 

Alapvetően eltévedésekkel, közlekedéshez sétákkal, de kitérők nélkül is kijöhet szerintem az 1200, kitérőkkel pedig határ a csillagos ég :) 

Előzmény: annyi baj legyen (75831)
hadidoki Creative Commons License 2022.09.15 -1 5 75840

Ne feledjük:

Ha egy órád van, mindig tudni fogod mennyi az idő. Ha kettő vagy több, soha!

Előzmény: V43 1279 (75834)
olahtamas Creative Commons License 2022.09.15 0 0 75839

Ez így van!

Ha valaki 5%-nál pontosabban megmondja a távolságot 1 mérés után egy erdei környezetben, az vagy nagyon bátor, vagy tényleg nagyon odafigyelt és pontos mérőeszköze volt :)

És ennél pontosabb értékre nem is van nagyon szükség általában, hisz teljesen mindegy, hogy 20 km vagy 21 km.

 

Előzmény: annyi baj legyen (75838)
annyi baj legyen Creative Commons License 2022.09.15 0 5 75838

Én, ha laikusok közt szóba kerül a kéktúra hossza és teljesítési ideje, 1200 kilométert, és 50-60 túranapot mondok. A pecsétekhez, közlekedéshez kitérőkkel még akkor is megvan, ha más érdekes helyre nem megy az ember, és nem téved el :⁠-⁠)

Előzmény: HEV (75837)
HEV Creative Commons License 2022.09.15 0 5 75837

Tolnai Ferenc: 

 

"Amikor megkérdezte Pali, volna-e kedvem végigtolni a kereket, azt mondtam neki, én akár egy döglött kutyát is végigrángatok az úton, csak velük tarthassak. Sárban nehéz volt haladni vele, kétszer el is tört a rúd, a kerékre száradt föld akadályozta a forgást. Büszke vagyok arra, hogy én lehettem az első, aki lemérte a kéktúra hosszát."

 

De mennyi volt pontosan? És hány lépés valójában a másfél millió? A hivatalos keréktoló 1124 kilométert, 274 métert és 2 centimétert rögzített, ami a férfiaknál átlagosnak tekinthető, 75 centiméteres lépéshosszal számítva – szinte hihetetlen! – 1 499 032 lépés, vagyis 968 híján éppen másfél millió.

 

 Mennyi is volt az a Másfélmillió lépés?

Előzmény: annyi baj legyen (75836)
annyi baj legyen Creative Commons License 2022.09.15 0 2 75836

Honnan tudod, hogy az az adat pontos volt?
A tologatós kerékkel tudtak egy mérésből egy számot adni.
Még csak becsülni sem tudjuk a pontosságát, hogy az mennyire volt valid.
Most sok tucatnyi mérésből már meg tudod mondani a szórás alapján a saját mérésed pontosságát.

Előzmény: V43 1279 (75834)
nagypapi Creative Commons License 2022.09.15 -1 2 75835

Úgy, hogy sokszázmillió forintot beleöltek a mikrométerpontos (!) távolság-meghatározásba... :-(

Előzmény: V43 1279 (75834)
V43 1279 Creative Commons License 2022.09.15 -2 2 75834

Furcsa, hogy régen a tologatós kerékkel tudtak egy pontos adatot mondani, most meg 2022-ben gps-sel kihívás ezt megtenni.

Előzmény: akibard07 (75827)
annyi baj legyen Creative Commons License 2022.09.15 0 0 75833

Én csak magán a kék jelzésen lévő utakat számítom.

Előzmény: timetable (75832)
timetable Creative Commons License 2022.09.15 0 0 75832

Pecsételőhely betérések beleszámítanak a távolságba?

annyi baj legyen Creative Commons License 2022.09.15 0 3 75831

"Az a mérési pontatlanság"

Igen, ez jelentkezik az MTSZ adatainál, sokszor indokolatlanul sűrű pontokat használnak a trackrögzítésre.


A megjelenített érték a tervezőknél több forrásból is jöhetnek:
a tervezo és a tervezo-light a Routino által feldolgozott adatokat jeleníti meg,
míg a tervezo-light/2 és a https://heyjoe.hu/index.php?oldal=utvonal_varazslo&mozgalom=okt pedig a leaflet egy pluginjából számolja a távolság (és a magasság) adatokat.

 

Felesleges ezeket a számokat túlmisztifikálni, napi túra szinten semmi jelentőségük, ott több difit lehet összehozni, hogy konzekvensen leszűkítjük a kanyarokat, vagy direkt nagyobb íven megyünk.

Akik szeretik az ilyesmit, érdekességnek ajánlom : https://hmn.wiki/hu/Coastline_paradox

Előzmény: olahtamas (75830)
olahtamas Creative Commons License 2022.09.15 0 0 75830

Az a mérési pontatlanság, de itt valami másról lehet szó, mert ha letöltöm a heyjoe.hu -n tervezett GPX-et és azt megnézem mapsource-val, akkor meg 1165 km-t mutat.

Nem lehet, hogy a sok szakasz összeadásánál valami kerekítési probléma van?

Előzmény: annyi baj legyen (75829)
annyi baj legyen Creative Commons License 2022.09.15 0 2 75829

"Kinek nincs igaza, és hol veszik el egy napnyi túra? "

 

Senkinek.

http://wiki.heyjoe.hu/M%C3%A9rt_t%C3%A1vols%C3%A1g_elt%C3%A9r%C3%A9se_a_tervezett%C5%91l

Előzmény: akibard07 (75827)
olahtamas Creative Commons License 2022.09.14 0 0 75828

Végig kell menni a két térképen ls megkeresni az eltérés okát.

Amúgy meg 1168 is lehet:

https://hiking.waymarkedtrails.org/#route?id=3020505&type=relation

Előzmény: akibard07 (75827)
akibard07 Creative Commons License 2022.09.14 -3 2 75827

Az hogy lehetésges, hogy az OKT teljes hossza az MTSZ önbevallása alapján jelenleg 1172,3 km, de a Heyjoe tervező (régi és az új is) "faltól-falig" csak 1146,6 km-nek számolja? És ha végigmegyek a térképen, akkor végig a kéken tervezett. Kinek nincs igaza, és hol veszik el egy napnyi túra? 

garass Creative Commons License 2022.09.14 -1 3 75826

Figyelembe ajánlom az ÉSZAKERDŐ látogatási korlátozás közleményét. Főleg a Zemplén, de az Aggteleki-karszt és a Dél-Bükk is érintett többnyire szeptember hónapban.

http://www.eszakerdo.hu/magyar/aktual/2022/erdolatogatas_korlatozas_2022-09-12_cikk.htm

hadidoki Creative Commons License 2022.09.11 -2 2 75825

Köszönöm mindenkinek a megnyugtató szavakat, akkor várunk türelemmel! :)

KFeri_2+4 Creative Commons License 2022.09.11 -4 2 75824

Mi július végén jártuk végig a fiaimmal a Sárvár - Sümeg távot, utána egyből el is küldtem az igazolólapokat, de még mi sem kaptunk értesítést arról, hogy utalhatnánk a pénzt. Én is úgy vagyok, vele, mint ahogy te is írtad: Engem még nem is érdekelne, hisz a túra volt a lényeg, de az unokámat a fiaimat nem szeretném csalódásban hagyni. Nem tudunk mást tenni, mint várunk türelemmel...

Előzmény: hadidoki (75819)
V43 1279 Creative Commons License 2022.09.11 -7 1 75823

Javában tart az idei alpesi élményeim leírása, valamint az élmények megszerzése (tegnapelőtt tértem haza egy nagyobb szakaszról). Még októberre van tervezve egy 3 napos, aztán még remélem ősszel bezárólag közzé tudom tenni az idén májustól lejárt szakaszok beszámolóit, volt/van bőven miről írnom.

 

Egy július végi történetet csak úgy tanulságképpen bemásolok ide, a többit részét majd idővel teszem fel, de ez a kiragadott  részlet önmagában is értelmezhető sajnálatos kortünet:

 

"Csak úgy még egyszer átléptem a határt pár lépés erejéig, ki tudja mikor lesz rá újra alkalmam, majd visszatértem az útvonalra. Tetszetős bivakház állott a szűk kis hágóban, egyetlen hiányossága csak a víz nem léte volt, amúgy szívesen maradtam volna itt, de közeli Tilisunahüttétől komfortosabb éjszakázást reméltem és reggelre sem hiányzott a fennmaradó durván fél órás út pluszba. Így egy kis lejtő után haladtam tovább az egyre fogyatkozó fényekben. Egy ösvénytől nem túl távoli, térképen nézett alvási alternatíva ötlete egy zárt és szem előtt lévő kőház formájában kútba esett (ehhez nem is kellett közelebb mennem, távolról is nyilvánvaló volt), így mentem tovább a közeli Tilisunasee-t tápláló egyik patakon átkelve a már csak pár lépésre lévő Tilisunahüttéig. A 2208 méteren fekvő házhoz érkezve (20:55-kor) az már kapásból látszott, hogy szombat este lévén elég sokan vannak, a zsákomat a bejáratnál raktam  le, majd a teraszról csináltam még pár képet a fogyatkozó fényekben. A házba lépve jobbra az emeletre vezető lépcső, balra átlósan a Trockenraum ill. a földszinti szobák, egyenesen pedig az előtéren keresztül a vendégtér volt megközelíthető. Szépen levettem a bakancsomat az előtérben, először egy kopasz férfi, majd egy szemüveges nő szólított meg, már ekkor elkezdték a jajveszékelést, hogy nem foglaltam előre. Mondtam, hogy én egy önellátó túrázó vagyok és nincsen ezzel gond. A vendégtérben elég sokan voltak, pecsételés után léptem a pulthoz, hogy megbeszéljem a továbbiakat. A sorrend ugyanaz volt, mint az előbb: először a kopasz magas férfi, majd a szemüveges nő, aki mint kiderült a ház egyik főnöke közölte velem, hogy ők mennyire teltházon vannak most. Tucatnyi alkalommal futottam ebbe már bele, nem estem kétségbe, eddig is volt mindig valami megoldás (ha legkésőbb nem is, elalvás előtt, mint a Starkenburger hüttében). Nem elhanyagolható tény, hogy ezúttal nem szabad szobát szerettem volna, hanem csak egy fedett helyet az ajtón belül, tehát nem vártam semmilyen fogyasztást ingyen. A pénztárgépnél álló fiatalabb hölgy még hajlott volna valami megoldásra miután előadtam, hogy én csak egy benti vízszintes helyet akarok, de a főnöknő kötötte az ebet a karóhoz: se trockenraum, se vendégtér, se sehol, vagy veszek egy helyet a matraclágerbe vagy kint alszok…mondtam, hogy én idegenek között nem tudok aludni (és nem is akarok, másképpen minek cipelném a motyót a mobilitáshoz) és kint meg hideg van (július végéhez képest tényleg hűvösnek számított az este). Erre azt mondja, tudja, hogy hideg van, némi gúnnyal fűszerezve. Még pár érdektelen félmondat elhangzott, majd aki ismer tudja, hogy engem sem kell félteni, fogtam magam és visszavettem a bakancsomat és kiléptem a házból. Ilyen embertelen, bunkó, lekezelő és rugalmatlan hozzáállással még nem találkoztam a hegyen sehol még…mivel volt nálam matrac és hálózsák, így nem hagytam magam megzsarolni. Eddig elképzelni sem tudtam, hogy egy magashegyi menedékházból konkrétan kiküldenek, azt hittem ilyen sosem történhet meg…de megtörtént és nagyot csalódtam ebben a helyben és sajnos úgy általában rendült meg a bizalmam, pedig rengeteg normális és korrekt ház van a hegyekben (elég az előző estére és a Tübinger hüttére gondolni, ahol tényleg nagyon rendes volt mindenki). Egyszerűen hihetetlen volt, hogy ahol 100-120 ember elalszik, ott nem maradt volna hely még egynek, tulajdonképpen bárhol ahol lehet: trockenraum, folyosó, pince, bármi. Szomorú volt abba belegondolni, hogy a fogyasztói társadalom és a pénz világa ide is felért már, szerencsére ez a hely csak egyike azoknak, amik még kisebbségben vannak a rendes és normális, bakancsos túrázót szolgáló házakkal szemben. A terasz alatt lévő kb 3 méter hosszú járatban végződő ajtót már az érkezéskor kiszúrtam, még viccesen bele is gondoltam, hogy itt is aludhatnék, nem gondoltam, hogy negyed óra múlva élesedik a helyzet. Az éjszakai hűvös miatt aggódással vegyes dühvel ágyaztam meg a legalább fedett helyen, nagyjából minden szóba jöhető ruhadarabot magamra vettem: 2 zokni, jéger alsó, hosszú nadrág, rá rongyszatyor a lábaimra, kívülről a hálózsák végére zacskó, hogy ne távozzon a talpam felől a hő olyan könnyen ki. Felülre 4 réteg került: póló, garbó, kapucnis felső, céges farmerkabát és persze még a hálózsák. Fejemre téli sapkát vettem fel, majd még némi telefonozás után kissé össze-összehúzva magamat aludtam el a 2208 méteren fekvő menedékház alatti ajtónál. Ennek nem így kellett volna lennie, de nem rajtam múlott. Meleg zuhany is elmaradt „érdeklődés hiányában”.

 

Szerencsére a rendkívüli szettem kiállta az éjszaka próbáját, 5:20-ra állítottam vekkert, előtte kezdett már el fázni a vállam, szóval fent voltam már. Beugrott az esti szituáció újból, így a vérnyomásom ismét megugrott, lendületesen pakoltam bele a zsákomba a reggeli félhomályban, majd néhány magyaros, nem túl halk félmondat kíséretében hagytam magam mögött ezt a pöcegödör helyet"

HEV Creative Commons License 2022.09.11 -2 2 75822

Szerintem gyakrabban olvasd :-) 

 

Augusztus 31., 17:21  · Szolgálati közlemény (soron kívül) Ma 13 óra 35 perckor a Mázsa téren átvettem 260 db OKT 70 jelvényt. Ez azt jelenti, hogy a napokban indulhat a postázás mindazoknak, akik a kapott számla ellenértékét átutalták.Köszönöm mindenki türelmét! A pozitív visszajelzéseket különösen köszönjük!Természetesen ezzel párhuzamosan kértem további 200 db jelvény soron kívüli legyártását is.Mint jeleztem, szeptember 6-án már személyes átadásra/átvételre is van mód a szokásos keddi klubnapjainkon (Bp. VIII. Luther u. 3. sz. alatt 17 és 18 óra között).Kérem azokat, akik személyesen adták le a füzeteket igazolásra, azok ugyanúgy személyesen érdeklődjenek az elfogadásról, illetve a jelvény átvételéről. Mivel ők nem kapnak számlát, csak nyugtát a klubban, így az ő értesítésük akadozik.

Előzmény: Bikk Pubi (75821)
Bikk Pubi Creative Commons License 2022.09.11 -2 2 75821

A facebookról:

"Szolgálati (szomorú) közlemény

Napok, sőt hetek óta készültem erre a szolgálati közleményre, melyet szomorúan adok közre.A nyári hónapokban töretlenül folytatódott az OKT 70 túramozgalom népszerűsége, sokan a nagy melegben is járták az országos kék jelzés ösvényeit. És sokan beküldték a sikeres teljesítést igazoló füzeteteket.Hozzám eddig 1230 füzet érkezett, ezek közül mindössze 17 esetben nem tudtam igazolni a teljesítést. A teljesítés igazolását követően elkészültek a fizetendő számlák, melyeket email-en ki is küldtünk.És akkor nézzük a szomorúság okát! Sajnos innentől homokszem került a gépezetbe, mivel a jelvényt készítő vállálkozástól július vége óta nem kaptunk kész jelvényeket. Ígéret természetesen volt, de jelvény nem. Ennek oka egyrészt a nyári szabadság miatti leállás, másrészt a munka torlódása lehet.Sokan jelezték, hogy július és augusztus folyamán átutalták a kiküldött számlák összegét, amit nagyon köszönünk, de jelvények hiányában természetesen nem tudunk postázni. Eddig mintegy 1000 jelvényt tudtunk postázni, továbblépni csak egy nagyobb jelvény szállítmány beérkezését követően tudunk. Jelenleg nem tehetünk mást, mint mindenkitől türelmet kérünk. Reményeim szerint szeptember folyamán folytatni tudjuk a jelvények postázását!"

Előzmény: hadidoki (75819)
akibard07 Creative Commons License 2022.09.11 -1 2 75820

Nyáron 6-7 hét volt az átfutása, kb 4-5 hét után jött a számla hogy utaljak. Azóta pedig jelvény-ellátási gondjuk is volt, tudtommal csak 1x kaptak jelvényeket, így még jobban feltorlódtak az igények. A 3 héttel még bőven időben vagy. 

 

Amúgy a facebook csoportjukat érdemes használni, ott válaszolnak a kérdésekre is, és azt hiszem Ágnes telefonszáma is meg lett adva, aki tud segíteni. De 3 hetes bekültésed jó eséllyel nem lett még elbírálva sem. 

 

https://www.facebook.com/groups/www.lokomotiv.hu

Előzmény: hadidoki (75819)
hadidoki Creative Commons License 2022.09.11 -2 2 75819

Aug. 21-én lejártam unokámmal az OKT-70 túrát. A Becsek - Mátraverebély távot választottuk. Néhány napra rá el is küldtük a bélyegzett igazolásokat ajánlott levélben a Lokomotív Turista Egyesületnek ((Nagy Ágnes, 1135 Budapest, Szegedi út 49. IV. em. 13.). Azóta is várom a választ, s kezdek nyugtalankodni!

Van-e valakinek tapasztalata, hogy mennyit kell várni a válaszra? Kérdeznék az egyesülettől, de egy email cím nem sok, de annyit sem találtam hozzájuk! Csak egy igazgatói telefonszámom van... most hívjam fel őt, hogy mi van az elbírálásommal?

 

(Engem még nem is érdekelne, hisz a túra volt a lényeg, de az unokámat nem szeretném csalódásban hagyni.)

Pulmy Creative Commons License 2022.09.11 -1 0 75818

off

 

Megvan, tényleg levélszenétbe ment és azt nem jelzik a cuccok, csak ha ránézek.

Jó, hogy szóltál, mert lcsak 2-3 naponta szoktam benézni a spam fiókba

Válasz ment!

Előzmény: timetable (75817)
timetable Creative Commons License 2022.09.11 0 0 75817

off

Küldtem most levelet, remélem nem a spambe került (mostanában sajnos többször jártam így).

Előzmény: Pulmy (75781)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!